LANDBOUW sn VEETEELT. KINl»l It WAi:\lS A. HILI)ERI\G Onze Koloniën. Rechtszaken Binnenland kunnen worden betaald. veranderingen wel eens noodig zijn. Het laatst werd het program in 1912 op een con gres in Leiden herzien. Meer uitvoerig behandelde spr. de drie eerste paragrafen van het Leidsche program, waarna hij de salarisstri;,d bekende als een noodzakelijk gevolg van de maatschappelijke ontwikkeling. Ook de ontwikkeling van de vakbeweging, die zich ten doel stelde paupers tot menschen te maken, werd door spr. aangestipt. Reeds was er door de soc. wetgeving veel bereikt in de opheffing van de sociale nooden Het verdienstelijk werk van Mr. Troeistra stelde spr. hierbij in het licht. De christenen behoorden, als navolgers van den grooten Nazarener, volgens spr. dezen strijd te steunen. Sterk staat de partij als vakbeweging en als politieke partij in den strijd voor de ontwape ning en de economische democratie. Spr. eindigde met een opwekking zich uit waarachtige menschenliefde bij dezen strijd aan te sluiten. HENSBROEK. De plaatselijke tooneelvereeniging ,.Het Viooltje" hield dezer dagen twee uitvoerin gen in het lokaal van den heer De Boer. al hier. Gegeven werd dezen keer een blijspel, getiteld „Hanen-gevecht" van Schetter, en we hebben kunnen constateeren. c'at het voor de vereeniging goed geweest is, nu eens een stuk in studie te nemen wat minder sterk spel ver- eischt. Spelers, wier spel-kwaliteit wel eens wat te wenschen overliet, waar sterk ge speeld moest worden, gaven nu spel te zien, dat prettig aandeed. eMer losheid was er ge komen, meer natuurlijkheid. Jammer dat het spel-tempo nog vaak te veel opgevoerd werd. De tooneel-aankleeding was best, vooral het tweede tooneel was buitengewoon goed verzorgd. Aan het slot dankte burgemeester Kooiman, wat beantwoord werd door den Het was van de afd. Ursem van den Het was van de afd. Ursem van den Bond van Staatspensioneering een goed idee, om, voor den aanvang van de uitvoering van Dinsdag, een korte propaganda-rede te haten uitspreken en pogingen in het werk te stelen de alhier rustende afd. van ge noemden Bond te doen herleven. En wanneer wij den indruk nagingen, welke 't gloedvolle betoog van den heer Bruin op de aanwezi gen maakte, en daarna het aantal verworven leden zien, n.1. 25, kunnen wij het met den voorzitter der afd., den heer A. van Rusten burg, meezeggen: het is een succes geweést. De plannen tot definitieve oprichting eener Afdeeling zijn in wording. BERGEN. De afd. Bergen van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield Woens dagavond in het Oranje-Hotel haar jaarver gadering. Na opening door de voorzitter, de heer B. 11. Gorter, werd door den secretaris, den heer Dr. Blok, mededeeling gedaan van eenige be richten van verhindering; voorts van een schrijven van dr. ten Bruggencate, houdende •mededeeling dat aan het verzoek der afd. om in Bergen een Moedercursus te doen houden, voorshands niet kon worden voldaan, in ver band met de vele reeds eerder ingekomen aan vragen uit andere gemeenten. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van de af deeling Ursem om in Bergen 25 harer loten ad. 0.50 per stuk te verkoo- pen, verklaarde de heer Vrasdonk zich bereid te trachten deze loten te plaats. Staande de vergadering werden eenige loten genomen. Hierna bracht Dr. Blok het Jaarverslag over 1929 uit, waaruit bleek, dat het ledental der afd. in het afgeloopen jaar met 5 vermeer- 1 derde en op 1 Jan. 1930 bedroeg 693. Aan contributie's werd ontvangen 1593.50. Een ligtent werd naar een nieuw verbeterd model gemaakt, waardoor het mogelijk wordt dat de patiënten ook 's nachts daarin verblijven, en het lag in de bedoeling van het bestuur de andere tenten successievelijk ook volgens het nieuw model te laten vermaken. Aangeschaft werd o.a. een brancard en een groote licht boog. In het afge.oopen jaar werden 5 kinde ren voor korter of langeren tijd in vacantie- kolonie's ondergebracht, terwijl in eenige ge vallen steun werd verleend bij opname van patiënten in sanatoria. Vermeld werd voorts dat in het afgeloopen jaar werd opgericht een onderafdeeling „Vereeniging voor huis- en kraamverzorging. In het bestuur kwam geen wijziging; mevr. Bastert werd als bestuurslid herkozen. Ge houden werden twee algemeene vergaderin gen, terwijl het bestuur 6 maal bijeen kwam. Nog werd vermeld, dat het't bestuur was gebleken, dat de Statuten der Afd. reeds be stonden en waren opgenomen in de Staats courant No. 174 van 14 Juli 1914, ofschoon nergens uit de notulen bleek dat een besluit hiertoe genomen was. Het gevolg hiervan was, dat het bestuur thans de uitzending van t. b. c.-patiënten ter hand kon nemen. De secr. besloot zijn verslag met een woord van dank fe brengen aan allen, die tot de onderlinge goede samenwerking hadden medegewerkt, en met de opwekking om leden te werven, ten einde de Ver. zoo krachtig- en financieel-sterk mogelijk te maken. De voorzitter bracht den secretaris dank voor zijn uitvoerig verslag. Wegens verhinde ring van den heer Meijer Sr., bracht deze mede namens den heer Kuys, schriftelijk ver slag uit der Commissie tot nazien der reke ning en verantwoording van den penning meester. Overeenkomstig het voorstel der com missie werd de rekening goedgekeurd, onder dankzegging aan den penningmeester, den heer Bfank, terwijl deze gedechargeerd werd voor het gehouden beheer. De totale ontvang sten over 1929 bedroegen 3854.97; de totale uitgaven 2428.23, zoodat de rekening sloot met een batig saldo groot 1426.74. Hierna kwam in behandeling de begrooting voor 1930, welke door den voorzitter werd toegelicht. Spreker vermeldde, dat voor on derhoud en aankoop van verplegingsartikelen was uitgetrokken 500; en voor kosten van verpleging 300. De bedoeling was per per soon niet meer bij 'e dragen dan 50, zoodat '5 a 6 kinderen zouden kunnen worden uitge zonden. Om de velschillende posten te kun nen aanvullen, werd «en bedrag van 540.— als onvoorziene uitgaven geraamd. De totale ontvangsten werden geraamd op 3040; de totale uitgaven op 2040, zoodat de begroo ting sloot met een batig saldo van 1000. De begrooting werd hierna vastgesteld Hierna bracht de heer de Liefde uitvoerig verslag uit van de gehouden algemeene ver gadering van de Noordholl. Ver. „Het Witte Kruis". De afgevaardigde kreeg voor zijn verslag een applaus der vergadering en ontving een woord van dank van den voorzitter voor diens bemoeiingen. Bij de rondvraag werd door een der leden ter sprake gebracht een geval ter zake het niet-afgeven van een verplegingsartikel, on danks dat een bewijs tot afgifte van den ge neesheer aanwezig was. De voorzitter zeide een onderzoek toe. Door hetzelfde lid werd de wenschelijkheid betoogd tot wijziging van den tijd, waarop verple gingsartikelen te bekomen waren. De voor zitter zeide dat deze zaak reeds bij het bestuur in onderzoek was. Over het ontsmetten van een woning, waar in een t. b. c.-patiënt had gewoond, en door een ander gezin was betrokken, was de verga dering van gevoelen, dat dit niet op den weg lag der afdeel ing, doch de geneesheer de aan gewezen persoon was om een ontsmetting te bevorderen. Nog werd de aandacht gevestigd op het f. r, dat in de courant geen advertentie meer voorkwam van de te houden vergaderingen. De voorzitter verzekerde dat zulks in den vervolge weer zal gescchieden. SCHERMERHORN. Woensdag vergaderde te Beemster de ver eeniging van landbouwer^ uit Beemster, Schermer en Purmer onder voorzitterschap van den heer A. J. Barendregt te Schermer- horn. De secretaris was wegens ongesteldheid afwezig. Bespreking: Waarheen Excursie in 1930. Door het bestuur werd voorgesteld de land bouwtentoonstelling in Keulen te bezichti gen, welk voorstel algemeene instemming kon verwerven. De duur der reis werd be paald op 3 dagen, terwijl de verdere maat regelen van het bestuur werden overgelaten om de reis zoo goed mogelijk te doen slagen. Hierna werd door den heer Geitenbeek, hoofd der landbouwschool te Purmerend, eene inleiding gehouden over bemesting en bodemziekten. Spr. behandelde tot aller belangstelling verschillende kunstmeststoffen. Dikwijls werd verkeerde kunstmest gebruikt of werd te veel of te weinig aangewend. Rekening moet worden gehouden met de bodem en de planten, die worden geteeld. Spr. raadde ook aan om grasland, hetwelk met stalmest is bemest geen overbemesting te geven met kunstmest, maar daarmede 3 maanden te wachten. Verder werd door den heer Molenaar, gemeente-secretaris te Beemster. eene uitleg ging gegeven over de werking der ziektewet, welke 1 Maart a.s. in werking treedt. Ver schillende vragen werden door den spr. op duidelijke wijze beantwoord. Bij de rond vraag werd eenparig het besluit genomen om de 1.15 pCt. premie, die de arbeiders voor deze wet moet betalen af te houden van het wekelijks aan hem uit te betalen loon. Ten slotte dankte de voorzitter beide spre kers voor hunne duidelijke uiteenzettingen. KENNEMERLAND. Het schijnt wel, dat de voorraod groente dezen winter onuitputtelijk is, want elke marktdag gaat de aanvoer in verhoogd tem po en niet alleen in Beverwijk, doch ook in Haarlem. Wat echter wordt aangevoerd is voor 3/4 gedeelte van ekiers, want tientallen werpen rich als gelegenheidhandelaars op, ornaat er anders niets te verdienen is en men toch moet eten. Bijna alles is goedkoop en toch klaagt de kleinhandel steen en been en bij den groot handel is het momenteel niet veel beter. Zcoals we reeds opmerkten is er groote aanvoer en luie handel, maar toch was de handel Maandag veel vlugger, waarschijnlijk een gevolg van den winter, want bij vorst, hoe gering ook, is er dadelijk een opleving te constateeren. Het leeuwendeel der veilingen was boeren kool, spruitkool en prei, waarmede niet ge zegd is dat er van de andere artikelen niet genoeg was. Het tegendeel is waar.. Boerenkool werd in groote kwantums aan gevoerd en de handel was vrij vlug met ver hoogde prijzen, varieerend van 0.30 0.45 per kist. Spruiten werden in mooie partijen aangevoerd, grootendeels van den kleigrond en in mooie kwaliteit. De meerdere zorg voor sorteering wordt dan ook be taald; de prijzen varieerden van 15—22 voor le soort en 813 voor 2e soort; per 100 K G. E>e aanvoer van prei was veel te groot en de handel lui, meerdere partijen welke iets afwijken, golden weinig; de prijzen varieer den van f 6f 15 per 100 bos. De aanvoer van kool was niet zoo groot, dank zij den vluggeren handel in de kool streek, en bijgevolg was de handel iets beter en de prijs een ietsje hooger; althans voor 1ste soort. Bloemkool maakte natn rlijk een uitzon dering, de mooie bloemkool was gewild en duur, de prijs 30—36 per 100 stuks. De prijzen der roode en gele kool varieer den van 3.50—12 per 100 stuks, doch le soort kool was 1/3 hooger in prijs. Uien lieten de afgeloopen week een bete ren handel zien met verhoogde prijzen, vari eerend van 4—6 per 100 stuks. Witlof werd in kleine partijtjes aange voerd, de handel is vrijwel dood en de prijs abnormaal laag. Het is dan ook geen won der dat meerderen hun kuilen met den grond gelijk maken (m.a.w. vernietigen) daar de kosten van schoonmaken niet betaald wor- cen. De prijzen waren 7—12 per 100 Kg. Vruchten werden in kleiner kwantums aangevoerd dan de laatste weken. Er was goede vraag naar mooie tafelappelen als Present van Engeland en Goudreinet, bene vens mooie tafelperen, doch over het alge meen was fruit duurder. We noteerden voor genoemde appelen f 20—f 32 terwijl keu kenperen en appelen 114 hooger noteerden. Rabarber mocht zich in goede belangstel ling verheugen en le s. was duurder dan de vorige week; de prijzen varieerden van 25— 35 per 100 bos. De eerste sla is aangevoerd, de prijs was 1417 per 100 stuks. De handel in aardappelen is dood, althans op de veiling. De aanvoer was niet groot en de prijzen laag de noteering was voor kleiaardap pelen 1.50 1.75 en voor duinaardapp--n f 2 f 2.50 per H.L. (70 K.G.) Echter is de han del buiten de veiling iets williger. De aanvoer van bieten, rapen en wortelen staat op het doode punt en trots den geringen aanvoer is er geen handel We noteerden voor wortelen 50—60 ct., bieten 7090 ct., rapen 0.60—0.80 per 34 H.L. alles prima kwa liteit. Voor den overigen aanvoer gelden onver anderde prijzen. NOORESCHARWOUDE. Inventarisatie „Tuinbo uw belang" per 15 Febr. 1930. Roode kool 168 wagons, gele kool 120 wagons, Deensche witte kool 250 wagons, uien 36 wagons en peen 23 wagons van 10.000 Kg. Op 15 December j.1. was de voorraad als volgt: roode kool 299 wagons, gele kool 178 wagons, Deensche witte kool 350 wa gons, uien 58 wagons en peen 27 wagons van 10.000 Kg. Totaal respect. 597 en 912 wagons. Inventarisatie stapelproducten per 15 Fe bruari 1930 v. d. „Noordermarkt Bond" te Noord-Scharwoude De vereeniging Nieuwe Niedorp. roode kool 35, gele kool 5, Deensche witte kool 50, uien 3/4, peen Y>, samen 91 1/4 wagons van 10.000 K.G.; Nieuwleven, roode kool 60/4, gele kool 341;. ensche witte kool 180, uien IVi, peen 514 samen 288 wagons van 10.000 K.G.; De Eendracht, roode kool 181, gele kool 57, Deensche witte kool 270, uien 23, peen 6, samen 537 wagons van 10.000 K.G.; Tuinbouwbelang, roode kool 168, gele kool 120, Deensche witte kool 250, uien 36, peen 23, samen 597 wagons van 10.000 KG.; L. T. B. Langendijk, roode kool 198, gele kool 34, Deensche witte kool 242, uien 34, peen 24, samen 532 wagons van 10.000 K.G.; L. T. B., H.H.-Waard, roode kool 60, gele kool 2234, Deensche witte kool 166, uien 81 peen 1, samen 258 wagons van 10.000 K.G.; L. T. B., 't Veld, roode kool 91, gele kool 8, Deensche witte kool 70, uien 314, peen 2 1/4, samen 174 3/4 wagons van 10.000 KG.; Waarland en Omstreken, roode kool 21 1/4, gele kool 11,4, Deensche witte kool 35, uien 1 1/4, peen 1, samen 60 wagons van 10.000 K.G.; Anna Paulowna en Omstreken, roode kool 25, gele kool 2, Deensche witte kool 25, uien 7, samen 59 wagons van 10.000 K.G.; Harenkarspel (Oost), roode kool 161, gele kool 9)4, Deensche witte kool 162, uien 7, peen 8, samen 347)4 wagons van 10.000 K.G.Sint Maarten, roode kool 78, gele kool 7, Deensche witte kool 114, uien 19, peen 2\i, samen 22014 wagons van 10.000 K.G.; Totaal: roode kool 1078 3/4. gele kool 300, Deensche witte kool 1564, uien 14714, peen 73 3/4, samen 3165 wagons van 10.000 K.G. 15 E)ecember j.1. was dit respectievelijk: roo de kool 1935, gele kool 530, Deensche witte kool 2200, uien 220, peen IO814, samen 499314 wagons van 10.000 K.G. Deze cijfers wijzen aan, c..i er nog een belangrijke hoe veelheid stapelgrcenten aanwezig is. •t>CJL,A.K» CAO/V//VCA/V ONTSMETTING VAN BIETENZAAD TEGEN BIETENBRAND. Bietenbrand, waaronder verstaan wordt het zwart worden der jonge plantjes aan den voet, waardoor deze kunnen wegvallen, kan door meer dan een schimmel veroorzaakt worden. Een van deze, Phoma betae, die in verreweg de meeste gevallen de oorzaak is van het weg vallen, gaat met het zaad over en kan door zaadontsmetting bestreden worden; tegen de in den grond overblijvende en van daaruit de plantjes aantastende schimmels helpt zaad ontsmetting natuurlijk niet Het kan dus wel voorkomen, dat, niettegenstaande ontsmet zaad is uitgezaaid, de opkomst te wenschen overlaat, of, dat er toch nog vele plantjes wegvallen. Op grond echter van de, met het uitzaaien van ontsmet zaad, verkregen resultaten, raden wij aan, uitsluitend op een der hieronder ge noemde wijzen ontsmet suikerbieten- of man- gelwortelzaad uit te zaaien.' De ontsmetting kan geschieden door het bietenzaad 2 uur onder te dompelen in een op lossing van Germisan of van het iets minder werkzame, maar toch nog goede resultaten gevende Uspulun universal ter sterkte van 'A procent (V9 K.G. ontsmettingsstof op 100 L. water) of 4 uur in 1/4 procentoplos sing (1/4 K.G. ontsmettingsstof op 100 L water). Per K.G. zaad heeft men ongeveer 3 a 4 L. van de oplossing noodig. Dezelfde oplossing kan mee:dere malen achtereen ge bruikt worden, mits na elke behandeling zoo veel nieuwe oplossing wordt toegevoegd, als door het zaad wordt weggenomen. Men kan aannemen, dat 1 K.G. zaad ongeveer 0.8 a 1 L. oplossing opneemt. Het los storten van het zaad in de vloeistof is, met het oog op de bevochtiging, beter dan onderdompeling in een zak. Na de behande ling wordt het zaad zoo dun mogelijk uitge spreid, vaak omzetten bevordert een snel!? droging. Met het zaaien behoeft niet gewacht te worden, tot het zaad volkomen droog is Uitzaaien van iets vochtig zaad bevordert zelfs de kieming en de opkomst. Bij het zaaien met de machine dient er rekening mede ge houden te worden, dat het zaad door vochtop name is uitgezet. De ontsmetting kan, bij ge bruikmaking van Germisan, ook geschieden volgens de machinale omschepmethode. Hier bij wordt het zaad ontsmet in de apparaten, die gebruikt worden voor de droogontsmet- ting. Een goede ontsmetting wordt verkregen, door per 20 K.G. zaad, 4 L. van een 3 procen- tige Germisan oplossing te gebruiken. Of ge ringere hoeveelheden vloeistof en ontsmet tingsstof aangewend kunnen worden, zal nader worden nagegaan. De resulraten, die bij toepassing van deze werkwijze worden ver kregen, zijn doorgaans iets minder, dan bij onderdompeling van het zaad. Hiertegenover staat echter, dat het zaad spoedig na de ont smetting zaaidroog is, terwijl de duur van de behandeling kort is. Het zaad wordt n.1. 4 a 5 minuten in den trommel rondgedraaid. Indien de machinale omschepmethode wordt toegepast, is het noodzakelijk, dat direct na toevoeging van de vloeistof met draaier- begonnen wordt, daar anders een gedeelte van het zaad samenkoekt. Beter nog is gebruik te maken van machines, die zijn ingericht, dat de vloeistof tijdens het draaien bij het zaad wordt gevoegd. Terwijl de tot voor kort door ons beproefd? droogontsmettingsmiddelen steeds zoodanige resultaten opleverden, dat het gebruik er van ontraden moest worden, zijn de resultaten der proefnemingen met het nieuwe droogontsmet- tingsmiddel U. T. 685 va dien aard, dat ook dit middel voor de ontsmetting van bietenzaad kan worden aanbevolen. Per K.G. zaad wordt 8 gram van dit middel aangewend. De ont smetting moet, met het oog op mogelijk inade men van ontsmettingsstof en ook voor het ver krijgen van een goede menging, geschieden in de voor dit doel in de handel zijnde droog ontsmettingsapparaten. Nadere inlichtingen worden gratis verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te - GROOTSTE SPECIALITEIT - ZAADMARKT 68, TELEF. 236. Wageningen en door de bij dien Dienst werk zanie ambtenaren. NIET STRAFBAAR. En toch een geval van kwelling. De assistent van de rubber-onderneming Blankahan van de Langkat Sumatra Rubber Co. Ltd. te Londen, gelegen in het Bindjei- sche (Sumatra), die zich schuldig heeft ge maakt aan het z.g. djemoeren, d.w.z. dat hij een koelie met een naakt bovenlijf in de gloeiende zon liet zitten, is van rechtsvervol ging ontslagen, aangezien dit feit volgens de wet niet strafbaar is. VERDUISTERING. Door het parket te Batavia wordt een onderzoek ingesteld naar een verduistering gepleegd' door den administrateur van de thee-onderneming Banjarwangi bij Garoet. De verduistering van een bedrag van 5000 gulden staat reeds vast, doch het totaal be drag zal vermoedelijk wel grooter zijn. DE MOORD IN DEN BLIJDORPSPOLDER. De verdachte op vrije vceten gesteld. De Rotterdamsche rechtbank heeft gister middag, toen zij opnieuw had te oordeslen om de hechtenis tegen den verdachte W. V. in de moordzaak Blijdorp met een maand te ver- lengen, het besluit genomen de hechtenis niet te verlengen. De verdachte is daarop op vrije voeten ge steld. Men zal zich herinneren, dat V. een dag of tien na den moord bij een algemeene razzia, die ingeheel Nederland was georganiseerd, te Heerlen was aangehouden. Er waren tegen hem verschillende bezwarende aanwijzingen Zoo is hij te Rotte-dam gezien op den dag van den moord (9 October j.1.) door een vier tal getuigen, waarbij een dier getuigen hem zelfs in gezelschap van het vermoorde meis je meent te hebben gezien. Hij was toen in het bezit van een fiets. Volgens zijn eigen verkla ring was hij echter niet in Rotterdam geweest en had geen fiets gehad. Er waren zelfs ge tuigen, die verklaarden, dat hij op den dag na den moord te Maastricht gepoogd heeft zijn fiets van de hand te doen. Hij heeft een uit voerig alibi opgegeven, waarbij evenwel de nauwkeurigste onderzoekingen van de politie niet hebben kunnen uitwijzen, dat hij van 8 tot 10 October daar geweest is, waar hij be weerd te zijn geweest. Toch schijnt de rechtbank op het oogen blik redenen te hebben om aan het steek hou den van het bewijsmateriaal te twijfelen. Dit schijnt in verband te staan met de ver klaringen, die een automobilist is komen af leggen. Volgens deze verklaring zou hij den dag van den moord, met den chauffeur, een han delsreiziger, in Limburg een eind zijn mee gereden. De Tel. merkt nog op, dat het niet meer gevangen houden van V. voor dezen moord nog met beteekent, dat verdachte nu onmid dellijk in vrijheid wordt gesteld. Vooreerst zijn nog eenige formaliteiten te vervullen doch bovendien werd Visser in verband met andere delicten, o.a. verduisteringen in Alk maar en Tilburg, door de polities aldaar ge zocht. 6 HUISVREDEBREUK DOOR EEN RAADSLID. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het communistisch raadslid te Hoogkerk wegens huisvredebreuk in I :t gemeentehuis aldaar tijdens een raadsvergadering veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Groningen had hem vier maanden opgelegd. PRINS HENDRIK TERUG. Prins Hendrik is gisterochtend uit Oberst dort", waar hij de laatste dagen van zijn ver blijf in Duitschland vertoefde, in de residentie teruggekeerd. Hij was vergezeld van zijn ad judant luit.-koj. jhr. Laman Trip en werd in het station verwelkomd door zijn admdan- luit. ter zee Iste kl. Termytelen. aa-« EEN KABELFABRIEK IN TWENTE 1 Een kapitaal van een half miüioe* Het Hbl. verneemt, dat dezer dagen V. Haaksbergen zal worden opgericht de NV Twentsche Kabelfabnek, welke zich zal toel leggen op de fabricage van sterkstroomkabels Het bedrijf dat zal worden ondergebracht in het gebouw van de vroegere Twentsche wol lenstoffenfabriek, zal uiterlijk over drie maan" den in werking worden gesteld. Het ligt in d- bedoeling tot directeur te benoemen de heer J. C. van der Lof, eigenaar van een fabriek in electrotechnische artikelen te Coevorden. Het maatschappelijk kapitaal zal een miilioen gulden bedragen, waarvan gestort 500.000 DR. P. C. BOUTENS ZESTIG JAAR De dicher dr. P. C. Boutens is gister zestig jaar geworden. Uit alle oorden des lands en uit het buitenland bereikten hem vele geluk- wenschen. bloemstukken, telegrammen, brie ven en allerlei geschenken. Het gemeentebe stuur van Den Haag zond een fraai bloem stuk. Vele personen uit de dichterswereld zon den exemplaren van hun werken, bloemen of telegrafische felicitaties en een aantal kunst vrienden bracht den dichter een persoonlijk bezoek. Een eigenlijke receptie werd op zijn wensch niet gehouden, doch aan den gemeen- schaopelijken maaltijd, die gisteravond ter eere 'van den jubilaris in de „Witte Brug" werd gehouden, deden zijn vrienden blijken van hun sympathie en vereering. INBREKERS TE NIJMEGEN. Het inbrekersgilde, dat zich den laatsten tijd te Nijmegen op bedenkelijke wijze roert heeft gisternacht een zeldzaam brutaal stukje uitgehaald. Vermoedelijk omstreeks twaalf uur heeft men zich toegang verschaft tot een bovenwo ning aan de Hobbemastraat, bewoond door den heer Hulsteyn. Van de straatzijde is men door een keldergat naar binnen geklommen, nadat een ijzeren rooster verwijderd was, heeft het glasruitje van het kelderraam verbrijzeld en toen bleek, dat de kelderdeur gesloten was. heeft men een paneel uitgesneden. Op den overloop heeft men uit ee^-taschje twee porte» monnaies inhoudende ongeveer 16 en den huissleutel gestolen. Met behulp van dezen sleutel konden de inbrekers het huis verlaten, nadat zij en passant ook een heerenrijwiei hadden meegenomen. Uit een jas, die op den overloop hing, had men tevens een sleutelring meegenomen, waaraan o.a. een sleutel zat van de deur van een kruidenierswinkel aan den Bijleveldsingel, van welken winkel de heer Hulsteyn eigenaar is. De inbrekers hebben dezen winkel, die 's nachts onbewoond is, doorzocht en uit de cassa een bedrag van 5 en uit de schrijftafel een bedrag van 50 gestolen; een gouden muntje liet men iiggen. De heer Hulsteyn en zijn huisgenooten hebben omstreeks twaalf uur wel een hondje van de benedenbewoners onrustig hooren blaffen, doch daaraan geen voldoende aandacht geschonken. De recherche heeft een onderzoek ingesteld, doch is er nog niet in mogen slagen, de daders of den dader te achterhalen. DE PHII IPSLICENTIES. De besprekingen, welke op verzoek van den minister van arbeia, handel en nijverheid zijn gehouden, tusschen de N.V. Philips en de ver tegenwoordigers van den Nederlandschen Bond van Radiohandelaren en den Bond van ondernemers in de radiobranche in Neder, land, zijn deze week onder leiding van den minister voortgezet. Naar thans wordt mede gedeeld, is gister op alle punten volledige overeenstemming bereikt. ZOUTZUUR GEDRONKEN. Het arme kind overleed aan dt gevolge-. Tijdens korte afwezigneid van de moedei uit de kamer dom een vierjarig kind van de familie S. uit de violenstraat te Amersfoort op een steel en nam een fleschje met zoutzuur hetwelk de vader, die metselaar van beroep is, voor zijn arbeid gebruikte De kleine dronk er van en gistermiddag is het kind aan de gevol gen overleden. DE BOOMEN BIJ VEENENDAAL. Doodgegaan door het leggen van telefoonkabel? Op de vragen van bet Tweede Kamerlid mevr. BakkerNort ter zake van het nemen van maatregelen tot behoud van natuur schoon, in verband met het doodgaan van boomen langs den Rijksstraatweg bij Vee- nendaal heeft de minister van Waterstaat geantwoord Op grond van raadpleging van het Staats- boschbeheer en van de Nederl. Heidemij., wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat ae gezondheidstoestand der boomen benadeeld zou zijn door het leggen van den telefoon kabel. Reeds vóórdien verkeerden verschei dene boomen in kwijnenden toestand. Ook aan de zijde van den weg, waar een kabel is gelegd, staan boomen te kwijnen. Het ver moeden bestaat, dat de boomen zijn aange tast door een zwam, terwijl het mede niet uitgesloten is, dat de strenge winter van 19281929 nadeelig heeft gewerkt. Voor het onderstellen van moedwil ont breekt uiteraard alle aanleiding. OP SPOED AANGEDRONGEN BIJ BRUGGENBOUW. Denkbeeld geopperd een specialt leening te sluiten. Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Ka nier naar de begrooting-1930 van het V egen- fonds spraken enkele leden er hun leedwezen over uit, dat de bouw van nieuwe bruggen niet geschiedt met de voortvarendheid, welke wordt betracht ten aanzien van den en verbetering van wegen. Dringend noodig achtten deze eden overbruggingen van de achtten deze leden overbruggingen van o megen. Utrecht's-Hertogenbosch, Utreen —Breda en Rotterdam—Noord-Brabant- Slechts de totstandkoming van de brug het Keizersveer staat vast. Daarom dronge* zij aan op het betrachten van spoed in opzicht en opperden het denkbeeld over gaan tot het sluiten van een leening, uit de kosten van den bouw van alle nooaj#® bruggen zouden kunnen worden bestred Rente en aflossing van zulk een leening den uit de opbrengst der wegenbelas

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6