DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE ALKMAARSCHEMARKTEN Uit het Parlement üo. 45 132e Jaargang. Een stad zonder markten is een doode stad. Öagelijksch overzicht. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2 franco door het geheele Rijk 2,50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. ZATERDAG 22 FEBRIARI I930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Het bezit van een markt is voor een ge meente van bijzondere beteekenis. Niet alleen ofndat de plaats daardoor meer genoemd en bekend wordt, maar ook omdat de talrijke marktbezoekers uit om liggende gemeenten voor den handeldrijven- den middenstand van groote beteekenis zijn. Zij bezoeken verschillende koffiehuizen en jn den regel nemen zij de gelegenheid dat zij in de stad zijn te baat om allerlei bood schappen te doen, grootere en kleinere be stellingen, die onze winkeliers gaarne in ontvangst willen nemen. Daarbij komt, dat een goede markt door het verhuren van staanplaatsen of het heffen Ivan weeggelden voor de gemeente een be langrijke bron van inkomsten kan vormen. Wie nagaat dat b.v. Alkmaar in het afge- loopen jaar een bedrag van 62593.95 aan marktgelden heeft ontvangen, zal begrijpen, dat het gemeentebestuur alles in het werk stelt om het bezoek aan onze markten te be vorderen. Dat desondanks het eene jaar wel eens een hoogere opbrengst geeft dan het andere is iets waaraan niemand iets kan veranderen. De aanvoer is grootendeels afhankelijk van de productie en deze houdt weer verband met allerlei factoren, waaronder vooral het weer van belang is. Regen en vorst zijn van invloed op de kwaliteit van het gras. daar van zijn de runderen weer afhankelijk en met de runderen staan rechtstreeks weer boter en kaas in verband, zoodat door ongunstige weersomstandigheden verschillende markten worden getroffen. Wat de gemeente kan doen, en waar men in Alkmaar dan ook bijzondere aandacht aan schenkt, is het den marktbezoekers zoo ge makkelijk en aangenaam mogelijk maken, waardoor zij bij de keuze van markten aan die te Alkmaar de voorkeur geven, al is de ligging van onze gemeente als centrum van een welvarende landbouw- en veeteeltstreek daarnaast natuurlijk van zeer groote beteekenis. De Alkmaarsche kaasmarkt is wereld beroemd, niet alleen door haar gezellige be drijvigheid, maar ook door het karakteris tieke van den verkoop, die door het in stand houden van het oude gildewezen een groote attractie is. De handelaren zelf hebben het minder op die bekendheid begrepen, zoolang* deze al thans niet het verhandelde product zelf be treft. Zij zijn al lang uitgekeken op de schilder achtigheid van de kaasmarkt, het blijft hun on verschillig of de kaasdragers gekleurde hoeden dragen en des zomers in een wit jasje verschijnen, zij hebben alleen belang bij een vluggen handel en vlotte weging der ge kochte stapels en de vreemdelingen zijn voor hen hinderlijke toeschouwers, die niets an ders doen dan in den weg loopen. De gemeente zelf heeft wel belang bij dien vreemdelingenstroom en het is niet altijd ge makkelijk een regeling te treffen waardoor beide groepen marktbezoekers over den gang van zaken tevreden zijn. De belangrijkheid van Alkmaar als markt plaats zit voor een groot deel hierin, dat hier wekelijks drie markten worden gehou den, terwijl Hoorn en Purmerend er elk maar één hebben. Wie verschillend vee en diverse artikelen, zooals graan, boter, eieren of kaas ter markt brengt kan in Alkmaar een sjflitsing maken, maar moet in de beide andere steden zijn toe zicht over verschillende marktterreinen ver- deelen, wat Alkmaar zeker een voorsprong geeft. Dat hier in het afgeloopen jaar de aanvoe ren iets verminderd zijn behoeft geen onge rustheid te wekken als eenzelfde verschijnsel in het algemeen in het geheele land gecon stateerd wordt. Het vorig jaar bedroeg de aanvoer op de kaasmarkt 6.423.862 KG. tegen 7.081039 K G. in 1928, zoodat een achteruitgang van Plus minus 9 pCt. geconstateerd wordt. Vergelijkt men daarmee de concurreerende kaasmarkt van Purmerend, waar in 19_8 2.277386 K.G. werden aangevoerd en in het vorige jaar een achteruitgang van 479644 K.G. geboekt werd, dat is dus een achteruit- gang van ongeveer 21 pCt., dan maakt Alk- maar zeker geen slecht figuur. Opmerkelijk is daarentegen, dat de Hoorn- febe markt, die overigens van niet zooveel beteekenis is, vooruit gegaan is. In 1928 is d?ar 1.713898 K.G. aangevoerd enin het afgeloopen jaar was die aanvoer 136008 K.*j. grooter, wat dus een vooruitgang van onge ler 8 pCt. betetkent. krachtig toe meewerken, dat meer dan tot dusver te Hoorn zal worden aangevoerd. Men heeft daar een goede opslagplaats en door aankoop in die gemeente kunnen de vervoerkosten worden uitgeshakeld. Dat zijn factoren, waartegen Alkmaar heel weinig kan inbrengen, maar het zal zeker goed zijn van hieruit den gang van zaken te blijven volgen en tijdig maatregelen te nemen als de gelegenheid zich daartoe voor doet. De strenge winter en de droge zomer heb ben de aanvoer van kaas op de Noord- Hollandsche markten ongetwijfeld ongunstig beïnvloed. Daarbij wordt een voor de markten nadee- lig verschijnsel geconstateerd, namelijk dat sommige fabrieken er toe overgaan partijen direct aan handelaren te verkoopen, waar door de markt wordt uitgeschakeld. Zij verkoopen tegen marktprijs en bedenken niet dat zij dan eigenlijk parasiteeren op an dere fabrieken die door haar aanvoeren te Alkmaar het vaststellen van dien marktprijs mogelijk maken. Of zij bovendien haar eigen belangen dienen is aan gerechten twijfel on derhevig. Wanneer dit verkoopsysteem in breederen kring navolging zou vinden, zou den de handelaren op de markten slechts de kleinere partijen zien waarvoor de fabrieken nog geen kooper hebben gevonden. Zij zouden aan die partijen geen behoefte meer hebben, de marktprijs zou daardoor gedrukt worden en de fabrieken die tegen dien prijs direct^ian handelaren verkochten, zouden daarvan de nadeelige gevolgen ondervinden. De beide groote fabrieksorganisaties, de Bond van Zuivelfabrieken en de Coöperatieve Bond van Zuivelfabrieken zullen zeker goed doen dit vraagstuk eens nader te bekijken. Het aantal zelfkazende boeren is van geen groote beteekenis meer en steeds grooter wordt naar verhouding de aanvoer van fa- briekskaas. Er zijn den laatsten tijd in Alkmaar wel eens stemmen opgegaan om hier een kias- beurs te houden, maar gelukkig schijnt men vrijwel algemeen in te zien, dat dit groote nadeelen met zich meebrengt. Allereerst voor de stad natuurlijk waar een markt van groote beteekenis is. Bij een beurs blijven de aanvoeren weg, men mis' het karakteristieke beeld van koopen en ver koopen, van vervoeren en wegen, er komen heel wat minder menschen naar de verkoop plaats en van den handel zelf bemerkt men eigenlijk niets meer. Natuurlijk zullen de handelaren allereerst om hun eigen belangen denken, maar het is de groote vraag of een beurs hen op den duur voldoen zou. Thans ziet men de stapels, men overziet hoeveelheid en kwaliteit, men kan koopen, wegen en direct afrekenen en wan neer er een kaasbeurs tot stand kwam, zou men uitsluitend op monster koopen, men zou herhaaldelijk conflicten over de kwaliteit van het gekochte krijgen, men zou bij afleveren en ontvangen moeten wegen en de verkooper zou zijn geld eerst na levering kunnen krijgen. In het algemeen blijven markten boven veilingen te verkiezen, niet alleen omdat de kooper meer aan een overzicht van de gehee le partij dan aan het altijd eenigszins ris kante bestellen op monster heeft, maar ook omdat een marktplaats tevens een ontmoe tingsplaats van belanghebbenden is uit wier onderlinge gesprekken weer allerlei transac ties kunnen voortkomen. Vooral voor de boe ren is het wenschelijk. dat zij contact met hun koopers houden. Wanneer een boer alles wat hij te verhandelen heeft in de boerderij aflevert komt er een levenloos element in zijn bedrijf en verliest hij het contact met de bui tenwereld. Fabrieken die haar productie direct aan handelaren verkoopen benadeelen dikwijls zich zelf doordat zij door een afwachtende houding aan te nemen vaak een hoogeren prijs kunnen maken. Dat de Alkmaarsche kaasmarkt ook voor het buitenland van groote beteekenis is kan zeker blijken uit de enorme voorraden welke door handelaren aan verschillende landen worden geleverd. Teneinde de verhouding weer te geven waarin het buitenland deze kaas koopt nemen we den afzet over een bepaald jaar en vinden dan voor Duitschland 380.000 Kg., voor België 1.193.000 Kg., voor Engeland 640.000 Kg., voor Frankrijk 847000 Kg-, voor Spanje 125000 Kg., voor de )^eenigde Staten 95000 Kg. en voor Indie 59000 Kg Uit dergelijke cijfers blijkt wel. dat de Alkmaarsche kaasmarkt in het buitenland niet alleen beroemd is door het kara terishe- ke van den verkoop. De kaasmarkt is natuurlijk 0112e voor naamste markt maar ook over de andere is nog wel iets te zeggen. In een der eerstvolgende raadsvergaderin gen zal het voorstel gedaan worden tot over dekking van de graanmarkt over te gaan, een plan dat al vele jaren beschreven en be sproken is. Men heeft de noodzakelijkheid daarvan reeds langen tijd ingezien en dat het einde lijk zoover zal komen zal de markt van nog grooter beteekenis maken ook omdat men hier nu wellicht middenstanders gelegenheid kan geven in tentjes of Stalletjes hun waren aan de van buiten komende marktbezoekers te presenteeren. In het afgeloopen jaar zijn 63937 H. L. granen en zaden ter markt gebracht, maar de juiste aanvoer is niet steeds te controlee- ien. Zij wordt vastgesteld naar het betaalde marktgeld, maar omdat op de beurs slechts een monsterzak voorkomt en de partij zelf in een nabijgelegen schip is geborgen, moet men geheel afgaan op de betrouwbaarheid van de aanvoerders en bestaat dus de mogelijk heid dat de aanvoer nog grooter geweest is De aanvoer is ongeveer 12000 Kg. min der geweest dan een jaar te voren. Er is minder tarwe aangevoerd wat waarschijnlijk zijn oorzaak hierin vindt, dat tarwe door de strenge vorst is doodgevroren en de boeren daarna het land opnieuw moesten inzaaien wat blijken kan uit een grooteren aanvoer van gerst en haver. Ook zal de sterke prijsdaling van invloed geweest zijn waardoor in het najaar veel granen werden opgeslagen in afwachting van een betere marktpositie. Brouwgerst wordt meer dan vroeger door de producenten direct aan de brouwerijen verkocht wat natuurlijk den marktaanvoer na deelig moet beïnvloeden, evenals het feit, dat bij den graanhandel meer dan vroeger op monster verkocht wordt. Op de eierenmarkt werden 2.710175 stuks aangevoerd en het is begrijpelijk, dat men hier den invloed ondervindt van de sedert eenige jaren bestaande eierenveiling. Dat men van deze laatste in het stads beeld weinig bemerkt is een treffend bewijs dat beurzen en veilingen weinig attractie hebben en voor den middenstand van minder beteekenis zijn. Toch is het voor de veiling zelf te betreu ren dat deze door het houden van soortgelij ke veilingen in Schagen, Hoorn en Pur merend zooveel concurrentie ondervindt. Een veiling zooals die in Roermond, die een groot deel van Limburg en Noord Brabant omspant wordt hierdoor onmogelijk en men zal zich altijd met betrekkelijk bescheiden aanvoeren moeten vergenoegen. Voor de stad is een eierenmarkt waardoor de boeren zelf naar de stad komen en voor een deel van het ontvangen geld hier hun in- koopen doen, nog altijd van de grootste be teekenis. 0 Op de botermarkt werden 140093 halve Kilo's aangevoerd, wat niet beduidend minder is dan een jaar te voren, al ondervindt de bo- terproductie natuurlijk direct den terugslag van vorst en droogte. De betreffende verorde ning spreekt alleen van kopboter, maar nu er steeds grooter voorraden fabrieksboter aan gevoerd worden, zal het wenschelijk zijn ook den verkoop van vatboter mogelijk te maken wat de aanvoer zeker belangrijk zal vergroo- ten, daar desbetreffende verzoeken reeds zijn ingekomen Ook de boter- en eierenmarkt zal de gun stige gevolgen van de overdekking van onze graanbeurs ondervinden een overdekking waarop in alle gemeenten door de Ver. tot in standhouding van vrije markten, gevestigd te Barneveld, reeds is aangedrongen. Over de veemarkt valt niet te klagen. Er zijn 62258 stuks vee aangevoerd en al was het aantal varkens iets minder omdat de teelt daarvan wellicht niet zoo loonend was, de vetveemarkt is, zooals de heer Govers onlangs reeds in den Raad opgemerkt heeft, vooruit gegaan en he aantal vette koeien was bedui dend meer dan een jaar te voren. Juist dezer dagen is besloten hier ter stede een piepkuikenmarkt in het leven te roepen en men heeft alle hoop, dat dit tot een gun stig resultaat zal leiden. De aanvoer in Pur merend is zoo groot dat aanvoerders split sing dezer markt gewenscht achten en voorna melijk uit Heer-Hugowaard en Bergen waar de fokkerij van beteekenis is, verwacht men belangrijke aanvoeren op de wekelijksche markten, die vanaf 1 Maart des Zaterdags op de Paardenmarkt zullen worden gehouden De handelaren hebben voonamelijk een afzet gebied voor pluimere in Engeland gevonden Daarnaast heeft Alkmaar nog zijn vruch- tenmarkten en zijn Zaterdagmorgen- en Za- terdagavondmarkt waar kooplieden van zeer diverse pluimage gelegenheid krijgen hun waren aan den man te brengen. Verruiming van marktgebied kan een gemeente slechte ten goede komen en met het oog daarop her inneren wij hier nog even aan de veilingen van bloembollen en snijbloemen, terwijl juist dezer dagen besloten is ook een veiling van potplanten in het leven te roepen, al staat dit laatste dan ook buiten het eigenlijke marktwe zen. Last not least mag hier zeker nog iets over onze jaarmarkten gezegd worden. Ondanks de steeds sterker wordende acties tegen de kermissen is het opmerkelijk, dat de Alkmaarsche kermis van jaar tot jaar van grooter afmeting en voor de gemeente van grooter financieele beteekenis wordt. In 1927 was de opbrengst 17841.05, in 1928 was deze 19923.03 en in het thans achter ons liggende jaar niet minder dan 20337.34. Bedenkt men, dat thans ook het terrein van het oude Stadsziekenhuis als kermisterrein verpacht wordt, dan is er alle reden om aan te nemen dat de opbrengst dit jaar nog veel grooter zal zijn. Het afschaffen van dit eeuwenoude volks vermaak zou de gemeente inderdaad duur te staan komen. Nu gemeenten meer en meer van karakter veranderen, niet allereerst meer in staatkun dig opzicht van beteekenis zijn, maar als winst makende en concurreerende lichamen naar voren komen, is het te begrijpen, dat tal van gemeentebesturen alles in het werk stellen om hun markten te doen bloeien en zoo moge lijk nieuwe welvaartsbronnen in het leven te roepen. De centrumstad Alkmaar is als markt plaats altijd van groote beteekenis geweest en wij kunnen aan omliggende marktgemeen- ten meer verliezen dan winnen. Om ondanks de scherpe concurrentie van plaatsen als Schagen, Hoorn en Purmerend vast te houden wat wij bezitten en het zoo mo gelijk nog uit te breiden, vereischt een voort durende waakzaamheid van het marktbestuur en een welwillénde houding van de overheid die desnoods een offer moet brengen om koo pers en verkoopers naar onze markten te blij ven trekken. Wij hebben meermalen kunnen constatee- ren, dat zoowel het Gemeentebestuur als het Marktwezen al het mogelijke doen om den bloei onzer markten te bevorderen. Den Haag, 21 Februari 1930. De beraadslagingen van de Tweede Kamer over de Indische begrooting zijn heden inge leid door replieken van de beide communisten. Als eerste spreker in eersten aanleg is de heer L. de Visser den heer Wijnkoop vooraf gegaan, wat volkomen billijk was. Hij heeft uit den aard der zaak ongeveer hetzelfde ge zegd als in eersten termijn alleen op een enkel ondergeschikt punt erkend, dat hij zich vergist had wat hem tot eere strekt, al heeft men hem daarmee even in de maling genomen. Hij heeft bovendien zijn beklag gedaan over zijn niet-toelating in Indië, wat hij den procureur van het Hoog Gerechtshof euvel duidde. In den loop zijner rede heeft de voorzitter zich intusschen genoopt ge voeld hem tot de orde te roepen, omdat hij den Gouverneur-Generaal beieedigde en be weerde, dat de inlanders het recht zouden hebben de koloniale regeering weg te jagen. Ten slotte diende hij een paar moties in, die krasser waren geformuleerd dan die van den heer Cramer, doch hij had zich die moeite kunnen sparen, daar ze, als niet ondersteund, niet in behandeling konden komen. Zijn anta gonist-partijgenoot Wijnkoop is maar kort aan het woord geweest en het voornaamste wat hij zeide, was, dat, als de heer De Visser meende, dat er een Indonesiër in de Kamer moest komen, hij zelf maar behoefde te be danken, daar dan automatisch een Indonesiër zijn plaats zou innemen. Minister De Graaf heeft hierna gedupli ceerd. Hij heeft daarbij gelegenheid gehad enkele punten, welke hij in zijn eerste ant woord over het hoofd had gezien, alsnog te bespreken. Hij heeft onder meer uiteengezet, dat een algemeen verbod aan gepensioneerde landsdienaren om in particulieren dienst te treden, gelijk de heer Van Boetzelaer wilde, onmogelijk in zijn algemeenheid ware door te voeren. Een commissie van onderzoek in zake de exorbitante rechten of een rechterlijk advies achtte hij niet aanbevelenswaardig. Omtrent de huiszoekingen en aanhoudingen in Indië kon hij thans geen nadere bijzonderheden mede deelen, maar zoodra dit mogelijk is, zou hij de Kamer inlichten. Toen de minister het over de exorbitante rechten had, schreeuwde de heer Wijnkoop er iets tusschendoor, maar de voorzitter was daarover zoo gebelgd, dat hij zijn woorden onverstaanbaar deed zijn door daverend gehamer. Wat de heer Wijn koop eigenlijk heeft gezegd, is voor ons dus een geheim gebleven. Aan het slot van zijn uiteenzetting heeft de minister nog een beroep gedaan op den heer Albarda om zich aan zijn zijde te scharen in den strijd tegen het Russische com munisme in Indië. De heer Albarda heeft met een korten uitroep geantwoord; naar we meenen. deed hij den minister het tegen voorstel aan zijn wenschen gevolg te geven, zoo hij hem als bondgenoot wenschte, maar ook dit was weer niet verstaanbaar. Er werd heden zelfs getripliceerd, door de heeren Cramer (S.D.A.P.) en Joekes (V.-D.) De eerste drong er op aan, dat de minister bij de Kamer een nota omtrent de bestuurs- hervorming in Indië zou overleggen al vorens m Indië een beslissing daaromtrent zou zijn genomen. De minister wees er even wel op. dat die practisch niet mogelijk zou zijn. De heer Joekes die vond, dat de minis ter zich omtrent verschillende punten niet voldoende had uitgelaten, kreeg nog een kort bescheid des ministers en daarop werd over gegaan tot stemming over de beide moties van den heer Cramer. Zij zijn, gelijk te ver wachten was, verworpen, die betreffende de huiszoekingen en aanhoudingen met 62, die welke aandrong op toekenning van ver schillende staatkundige rechten aan de in landers met 63 tegen 22 stemmen. Alleen de sociaal-democraten stemden er voor. De algemeene beraadslagingen over de Indische Begrooting waren hiermede afge loopen, en de Kamer zette zich tot de behan deling van de verschillende hoofdstukken. Bij het eerste hoofdstuk, betreffende de hooge regeeringscolleges enz. hebben we de dames Van itallieVan Embden (V.-D.) en Wester- mann (Lib.) hooren pleiten voor het toelaten van vrouwen tot den Volksraad. De heer Cramer (S.D.A.P.) drong aan op uitbreiding van het kiesrecht voor de inlandsche bevol king en vroeg opheffing van het college van gedelegeerden bij den Volksraad. Bovendien heeft hij een heftig ongunstig oordeel uitgesproken over Aneta en er op aangedrongen, dat de regeering hare con necties met dat bureau zou verbreken. De heer L. de Visser (Comm.) heeft weer eens zoo getoornd tegen den Volksraad, dat hij zich weer de ongenade des vooizitters op den hals haalde, wat hem, gelijk altijd, Siberisch koud liet. De minister heeft de beide dames er op gewezen, dat het Ind. Regeeringsreglement zich niet verzet tegen de verkiezing van vrouwen in den Volksraad, maar dat de re geering tegenover de inlandsche leden het niet gewenscht achtte zelf het initiatief te nemen om vrouwelijke leden van den Raad aan te wijzen. Bij een herziening van het re geeringsreglement zou rekening kunnen ge houden worden met de hervormingswenschen van den heer Cramer. Naar aanleiding van de klachten van dezen spreker over Aneta wilde hij den Gouverneur-Generaal een rap port over die instelling vragen. Dit hoofdstuk zou nu zonder stemming zijn goedgekeurd, als niet de heer De Visser er stemming over had verzocht. Toen vond de voorzitter het beter de vergadering tot Dinsdag te ver dagen. DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK- Bondskanselier Schober heden naar Berlijn. De verwachting hoog gespannen. Vanmorgen zou de Oostenrijksche bond» kanselier Schober te Berlijn aankomen, om daar eenige dagen te verblijven. Dit bezoek geldt niet alleen een beleefd heidsvisite, maar uit het feit, dat dr. Scho ber vergezeld wordt door dr. Schüller, den afdeelingschef, die voor Oostenrijk de eco nomische politieke onderhandelingen met he' Duitsche rijk voert, blijkt wel, dat er ook po litieke doeleinden aan deze reis verbondef zijn. De wederzijdsche pers wijdt reeds veel aandacht aan dit bezoek. Er wordt o.a. op gewezen, dat de bondskanselier gelegenheid zal hebben, de tusschen beide landen aan hangige economische kwesties te bespreken en tot een algemeene uitwisseling van ge dachte te komen. Verwacht wordt, dat in het kader van de tegenwoordige politieke mogelijkheden alles zal worden gedaan om de onderhandelingen over een te sluiten handelsverdrag te be spoedigen. De Oostenrijksche arbeiderspers hoopt als gevolg van het bezoek opheffing van verschillende ontstane meeningsgeschil- len: ook zonder schending van het verbod tot aansluiting kan, zoo wordt van die zijde betoogd, veel meer dan tot dusver worden gedaan in het belang van de economische en cultureele aaneensluiting der beide lan den. De V 0 s sZ tverklaart, dat men nu te Berlijn over alles spreken kan, waarover tot dusver Duitsche regeeringspersonen niet overluid durfden te praten. Het Rijk en Oos tenrijk zijn in Den Haag vrijer van beweging geworden. Het Duitsch volk kan in het hui dige Europa nog wel niet alles doorzetten wat bij volledige handelingsvrijheid zijn recht zou zijn. Het gaat echter niet om een machtsvraag, maar eenvoudig hierom, Euro pa tot het inzicht te brengen, dat de Duit sche eenheid wel kan worden vertraagd maar niet verminderd. Reeds thans bestaat echter de mogelijkheid tot belangrijke siap- pen in de richting van economische eenheid. Van het bezoek van Schober aan Berlijn worden dus van beide kanten groote ver wachtingen gekoesterd. Met belangstelling mag worden af ge wacht of hij ook thans weer succes zal heb ben. Want sinds zijn harden en taaien strijd voor een geweldlooze oplossing van de grondwetecrisis, is bondskanselier Schobet een echte „Hans im Glück", zooals de „Voas. Zt." hem noemt. In Den Haag heeft hij zich voor ziin vaderland ver4i|nst_eliik

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1