Radifgraflsch Wstrbericht pt ^itma pi Jlange Sc ïDe ^oraaz A in i: A A. DE WAAL, Alkmaar, JAN COUVÉE (Piano) JOH. BLOK (Viool) Stadsnieuws Sport Ingezonden stukken va>?»rt j&paarloketten, foaaröan be f]itur bebraagt bier gulben per jaar Provinciaal nieuws Behangselpapier Onze IColoniën. Laatste berichten. Zaterdag 22 Februari. 2 uur, A. B. T., speciale voorstelling met Watt en Half Watt als wolvenjagers (voor alle leeftijden). 7.30 uur, Cinema Americain: De vreemde vrouw (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Mar/s Minnebrieven en Watt en Half Watt als wolvenjagers. voor alle leeftijden. 7.30 uur, Victoria Theater: Plicht (boven 14 Jaar)- x.- 8 uur, Harmonie, soirée Gymnastiekver „Kracht en Vlugheid". De Rustende Jager te Bergen, Limburgia Carnavals Bal. Zondag 23 Februari. 10.30 uur v.m., dancing Harmonie, voor het Inst. v. Arb.ontw., de heer van Wielink over „De dichter Guide Gezel le" In Cin. Americain van 2 uur n.m. af door- loopende voorstelling van De vreemde vrouw boven 18 jaar). In A. B. T. van 2 uur nm. af doorloopen- de voorstelling van Mary's Minnebrieven en Watt en Half Watt als wolvenjagers (voor alle leeftijden). In Victoria Theater van 2 uur n.m. af doorloopende voorstelling van Plicht (boven 14 jaar). 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Een, die niet geteld wordt, door de tooneel- vereeniging D. i. n. d. u. a. Maandag 24 Februari 7.30 uur, Cinema Americain: De vreemde vrouw (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer De roode cirkel (sens.), hoofdrol Lya Mara. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: Plicht (boven 14 jaar). Administratiën Controle Belastingzaken Balansen Geestersingel 51, Telef 683. VOOR HET DIERENASYL. Bij de penningmeesteresse van de afdee ling Alkmaar en omstreken der Nederland- sche vereeniging tot bescherming van dieren zijn voor het te stichten dierenasyl wederom de volgende giften ingekomen: mevr. K. 10, de heer W. 5, mej. P. K. 1, pBal Masqué" 1.5714, Plaatsing van dieren 0.55. KEURINGSRADEN VOOR DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Tot voorzitter van den 14en keurings- raad (W. Noord-Holland Alkmaar- Haarlem) is benoemd de majoor D. J. Gorter, districtscommandant van Noord- Holland. Emmastraat 75 - Alkmaar. Cursussen van 42, 22 en 15 lessen per jaar. Condities woroen op aanvrage verstrekt. door het te bevrijden van verschillende druk kende financieele lasten. Te Rome Wist hij de toenadering tusschen de twee landen te bezegelen door het afsluiten van een vriend- schaps- en verzoeningsverdrag en door Ita- lië's toestemming te verkrijgen voor de groo- te leening van Oostenrijk, i En thans is Berlijn aan de beurt. J. Ph. VAN AMSTEL. f Gistermiddag is op 50-jarigen leeftijd hier ter stede, nog betrekkelijk onverwacht, overleden de heer J. Ph. van Amstel, secretaris van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorder kwartier. De heer Van Amstel, die te Wormerveer ge boren is, was daar werkzaam op de secretarie en werd vervolgens benoemd tot gemeente secretaris te Watergraafsmeer. Toen in 1920 op aandrang van- Prov. Staten, in verband met de watersnood yan 1916 opge richt werd het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier, werd de heer Van Amstel tot secretaris benoemd en mede aan zijn krachtige organisatie was het te danken dat dit nieuwe groote waterschap op een goede basis kwam te staan, waarvoor de secretaris in vergaderingep van Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofdingelanden, meermalen een welge meend woord van dank heeft mogen vernemen Vanaf de oprichting van den Bond van Wa terschappen in Noord-Holland, een door wijlen den heer Kaan in het leven geroepen organi satie ter behartiging van de belangen van klei ne waterschappen, was de heer Van Amstel daarvan eveneens secretaris. Het is ons be kend, dat deze bond spoedig de sympathie ver wierf van alle waterschappen in deze provincie en, dank zij het accurate werk van den bij uit stek deskundigen secretaris, op velerlei gebied op verdienstelijke wijze de belangen van ver schillende waterschappen heeft behartigd. Het is wel diep tragisch, dat deze eminente werker, nog in de kracht van zijn leven, zoo spoedig den voorzitter, den heer Kaan, in den dood gevolgd is. Als secretaris van de Ver. van Noord-Hol landsche waterschappen en als afgevaardigde dier vereeniging bekleedde de heer Van Amstel ook de functie van secretaris van de Unie van Prov. Waterschapsbonden. De overledene maakte als bestuurslid deel uit van de Centrale Werkgevers-risico-vereeniging, Hij had zitting in de Malaria-commissie en was afgevaardigde in het Gemeentelijk scheidsge recht voor ambtenaars- en arbeidsgeschillen. Sedert jaren was de heer Van Amstel voor zitter van de afd. Alkmaar van de Ver. „De Nederlandsche Padvinders", een bestuursfunc tie die hij met groote toewijding vervulde. De afdeeling verliest in hem een voorzitter wien nimmer iets te veel was en aan wie de jongens in alle opzichten veel te danken hebben. Reeds geruimen tijd was het bekend, dat de heer Van Amstel aan een nierziekte lijdende was, maar hij sprak nimmer over zichzelf en weinigen zullen vermoed hebben, dat het einde zoo nabij zou zijn. Na ruim een week bedlegerig te zijn geweest is hij midden in zijn drukke bezigheden overle den, een plaats open latende, die niet gemakke lijk door een even groote werkkracht zal inge nomen kunnen worden. Een werkzaam man met veel initiatief door dat overlijden van ons heen gegaan. De begrafenis zal Dinsdagmiddag te 2 vanaf het sterfhuis plaats hebben. VAN ER IS TE ALKMAAR NIETS BEKEND. In de berichten over Visser, die in verband met de bekende kindermoordzaak te Rotter dam, was aangehouden en thans in vrijheid is gesteld, was o.m. vermeld dat deze per soon ook werd gezocht voor een te Alkmaar gepleegde verduistering. Van bevoegde zijde vernemen wij echter dat hieromtrent te Alk maar niets bekend is. OVERGEPLAATST. Met ingang van 1 Mrt. wordt onze HOORNSCHE CREDIET- EN EFFECTENBANK. N.V. Aan het verslag over 1929 ontleenen wij het volgende: De resultaten over- het afgeloopen jaar zijn gunstig. Verkiezen werden niet geleden. Op ultimo Decem ber 1929 liep 986.088 1.066.928) cre- dieton. Debiteuren bedroegen totaal 5.042.607. De deposito's bedroegen 1.018.863, crediteuren staan te boek met 4.161.628, kas 671.751. Op drie kan toorgebouwen te Hoorn, Alkmaar en Schagen, benevens een aan het kantoor te Hoorn grenzend perceel staan teza men met de safe-inn'chtingen te boek voor 50.000, een bedrag dat lager is dan de getaxeerde verkoopwaarde. De directie stelt voor om uit de behaalde winst 107.454 101.771) een dividend uit te keeren van 7 (onv.), waarna 21.697 ter beschikking blijft van de al- gemeene vergadering van aandeelhou ders. VLIEGHAVEN ENSCHEDE. Te Enschede heeft onder voorzitterschap van den burgemeester van Enschedé, de heer Edo Bergsma, de algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Luchtvaartter rein Twente plaats gehad. De voorzitter deelde mede. dat met het rooien van boomen op het in het bezit der N. V. zijnde deel van het terrein is begonnen onder leiding van de Ned. Heide Mij. Van 6 a 7 H.A. zijn nu de boomen gerooid. Het aantal tewerkgestelden bedraagt 48. Volgen de week zal ook met het grondwerk worden begonnen. Voor aanlegkosten (inbegrepen aankoop terrein) is geraamd 290.000: voor stations gebouw, dienstwoningen enz. 125 000, han gars 35.000 en onvoorzien 35.000. Samen 485.000. Goedgekeurd werd de aanleg van een zij weg naar de vlieghaven. Deze weg moet door de N.V. worden aangelegd, waarvoor een be drag van 47.150 rioodig is. „EEN, DIE NIET GETELD WORDT." Wij herinneren aan de 7e opvoering van het tooneelspel: „Eén, die niet ge teld wordt" op morgenavond in 't Gulden Vlies. De gemengde tooneelvereeniging Dindua" deelt mede, dat voor deze uit voering wederom groote belangstelling bestaat. Kaarten zijn alsnog verkrijgbaar aan 't Gulden Vlies en bij de bekende adressen. UITDEELING BURGER IJSCLUB. Het was gisteren voor de Burger IJs club weer een mooie avond. Er was dit maal geen feest of ijswedstrijd, maar in de Harmoniezaal werd de jaarlijksche uitdeeling gehouden: En opnieuw is ge bleken welk een weldaad de B. IJ. met dit sympathieke werk bewijst. Het be stuur was den geheelen avond in actie om allen die hun bons kwamen aanbie den (geen enkel huisgezin meer dan twee bons) het daarop verkrijgbaar gestelde uit te reiken. Op elke bon werd verstrekt 2Y nond groene erwten, 1 pond spek, 3 pond meel en 1 groot versch wittebrood, totaal ter waarde van 1.35. In een aantal pakken erwten waren nog bons verborgen, die door de gelukkige bezitters konden worden ingewisseld ttgen worst, briketten, koffie of boter. In het geheel werden niet minder dan 609 porties verstrekt. Doordat er strenge controle werd gehouden dat geen enkel gezin meer dan twee bons inleverde, nam de indeeling heel wat tijd in beslag. De Burgemeester toonde zijn belang stelling in het mooie weldoende werk van de B. IJ. door een gedeelte der uit deeling bij te wonen. Hij sprak tegen over de bestuursleden zijn groote vol doening uit over de regeling. Het bestuur der B. IJ. heeft gister avond weer heel wat menschen gelukkig gemaakt en dat moet voor de geheele vereeniging wel een bijzonder prettige gedaclre zijn. In de Harmonie slaagde het geheel heel goed, terwijl de politie op loffelijke wijze assisteerde. Paarden. HET A.S. COURSE-SEIZOEN. Het volledige course-programma voor het komende seizoen Luidt naar „Paard en Paar- denwereld" meldt, als volgt: 30 Maart Breda; 6 April Duindigt; 13 April Duindigt; 21 April Duindigt; 21 April Haren- dermolen k.b 27 April Duindigt; 4 Mei Duindigt; 11 Mei Duindigt; 11 Mei uithuizen k.b.: 18 Mei Groningen; 25 Mei Hilversum; 29 Mei Duindigt, Alkmaar; 1 Juni Duindigt, Scheemda; 9 Juni Duindigt, Veendam; 12 Juni Heerenveen; 15 Juni Groningen; 22 Juni Rotterdam, Winschoten; 22 Juni Winsum k.b.; 29 Juni Hilversum; 6 Juli Duindigt, Groningen; 13 Juli Dumdigt, Rotterdam, Sappemeer: 18 Juli Leeuwarden; 20 Juli Duindigt; 20 Juli Noordwolde kb.; 27 Juli Duindigt; 27 Juli Zuidhorn k.b.; 3 Aug. Alkmaar, Drachten; 6 Aug. Castricum k.b.; 9 Aug. Noordhorn k.b;: 10 Aug. Duindigt, Groningen; 17 Aug. Duindigt; 17 Aug. Eenrum k.b.; 24 Aug. Duindigt; 24 Aug. Den Hoorn k.b.; 29 Aug. Leeuwarden; 31 Aug. Alkmaar, Scheemda; 4 Sept. Zaandam k.b.; 7 Sept. Duindigt, Groningen (kampioen schap); 14 Sept. Duindigt, Sappemeer; 19 Sept. Wolvega k.b.; 21 Sept. Duindigt; 28 Sept. Duindigt, Hilversum; 5 October Duin digt, Rotterdam, Groningen; 12 Oct. Duin digt; 19 Oct. Duindigt; 26 Oct. Duindigt, Alkmaar; 2 Nov. Duindigt; 9 Nov. Duindigt; 16 Nov. Duindigt; 23 Nov. Duindigt, 30 Nov. Duindigt. cantiekolonies wordt een subsidie ver leend van 125. De begrooting der tuberculosebestrij ding wijst een batig saldo aan van 2.71. Voor ziekenvervoer wordt een over eenkomst aangegaan met den heer J. Kuiper te Kolhorn, voor 18 cent per K.M. Van de afd. Schagen der t. b. c.-bestrij ding werd van het door de Paaschten- toonstellingsverloting aan die afdeeling gestorte bedrag 250 toegekend aan de afd. Winkel. (Buiten verantwoo.'detijk/ieid van de Re dactie. De opname in déze rubriek bexir «■eenszins dot de •ednrüe eV mede instemt AFD. ALKMAAR KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW- EN PLANTKUNDE De afdeeling Alkmaar der Kon. Nederl. Mij. voor tuinbouw en plantkunde opent hare agenda voor 1930 met een lezing van den heer Kuiper, over het forceeren van bolgewassen. Gezien de enorme vooruitgang op het gebied van forceeren van bolgewas sen der laatste jaren, kunnen wij aan vak- menschen, maar ook vooral liefhebbers, aan bevelen dezen avond vrij te maken, te meer waar het zelf trekken en broeien van bolge wassen meer en meer door de liefhebbers gedaan wordt. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 23 Februari zal de apotheek- van Mevr. de Wed. P. A. F. Schouten, Ver- dronkenoord 121 geopend zijn. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop vo'gende week de nachtdienst waargenomen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 5.50 uur licht OP- HET BEZOEKEN VAN SCHIPHOL. Naar de K. L. M. mededeelt, heeft zij haar organisatie voer heb bezoeken van Schip hol uitgebreid. Terwijl tot nu toe alleen des kundige voorlichting werd verstrekt op het vliegveld Schiphol, heeft de K.L. M. thans in de nocfdstad een vertegenwoordiger aange steld, tot wien leiders van gezelschappen en particuliere personen zich. om inlichtingen voor het bezoeken van de Amsterdamschf luchthaven kunnen wenden. Deze vertegen HET BERGER BOSCH ALS NATUURMONUMENT. Geachte Redactie! „Gelukkig behoeft de aankoop van het bosch door deze actie niet te worden ver traagd". Aldus schrijft U, aan het einde ongeveer, van Uw zoo lofwaardig artikel over boven staand onderwerp in de courant van gister avond. Het is echter achter dezen zin dat ik een dik vraagteeken zou willen plaatsen. Hoe nu? moet tot een zoo belangrijken aankoop door de gemeente worden overgegaan op een tijdstip waarop nog niet eens vaststaat, dat het voor het bosch zoo funeste plan, om het natuurschoon en de rust ervan te vernielen door het er midden door aanleggen van een autoweg (hoe kan het idee tot dit laatste in iemand's brein opkomen, zou ik willen vragen) kan worden voorkomen? Eerst iets koopen en dan over verdere kwesties daaromtrent gaan onderhandelen, heeft naar mijne ervaring nog nimmer tot vreugde geleid. Zeer zeker is het bij een zoo belangrijke zaak als deze noodzakelijk dat men weet waar men aan toe is. Bergenaren weest op Uw hoede, het gaat om een levensbelang. Alkmaar, 22 Febr. '30. M. SINT PANCRAS. Vrijdagmorgen ontdekte de heer P., sla ger, alhier, in de woonkamer een begin van brand. De vlammen kwamen onderuit den schoorsteen en vonden voedsel in den hou ten schoorsteenmantel. Onmiddellijk was de heer P. er bij met emmers water en wist zoo doende erger te voorkomen. Eerst nadat het beschot was weggebroken, kon het vuur af doende gebluscht worden. Doordat de huis- genooten er zoo vlug bij waren, werd verder onheil voorkomen, zoodat men vrij kwam met den schrik en materieele schade, welke door verzekering wordt gedekt. W ARMENHUIZEN, Woensdagavond hield de afd. van den L. T. B. alhier haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. Dekker, opende op de gebruikelijke wijze de vergadering en heet te allen welkom. De heer A. Tesselaar las het jaarverslag, waarvoor de voorzitter namens de vergadering dank zegde. Daarna deed deze nog ecnige be langrijke mededeelingcn in verband met de aansluiting bij de veiling, Ingekomen was een schrijven van den directeur van den Handels* raad om hier een filmavond te houden wat ipet algemeene stemmen werd goedgevonden. Daar na werd een kleine verloting gehouden, waar voor door den heer Kager 5 koolmanden be schikbaar waren gesteld. Bij de bestuursver kiezing werden de heeren C. Nannes en W, Dekker met groote meerderheid herkozen. Tot afgevaardigde naar Haarlem werd be noemd de heer Jn. de Groot en als plaatsver vanger de heer W. Molenaar. De rondvraag leverde niets op. Daarna sloot de voorzitter de vergadering met den christe- lijken groet. Naar wij vernemen is den laagstelt in schrijver betreffende het* bouwen van een burgemeesters woning alhier het werk niet gegund. Zooals men weet was Donderdag de gunning aangehouden. BERGEN. De rijksveldwachter H. G. Vermeulen, al hier, is voor den duur van ongeveer 6 maan den overgeplaatst naar 's-Gravenhage in verband met den dressuur van politiehon den. De dienst in deze gemeente wordt zoo lang waargenomen door den rijksveldwach ter Wouda uit Amsterdam. Verloren. Een enveloppe met een brief en een bank biljet van 20 er in, een bruin lederen hee renhandschoen, een bruin lederen damespor- temonnaie, een parapluie zonder knóp, een zwarte vulpen merk „Swan" gevuld met paarse inkt, een padvindersmes, een paar bruin-grijze handschcenen, een bruine por- temonnaie met eenig geld, een rijwielbelas- tingplaatje. ZUIDSCHARWOUDE. Wegens het zachte weer zijn de poter bewaarplaatsen door het vele glas te warm geweest, wat tengevolge had, dat de ontwik keling der poters te snel was en de spruiten té lang waren. De tuinbouwvereeniging „De Toekomst" overweegt ook de doorstelling van een poter bewaarplaats. Naar wij goed zijn ingelicht, zal van parti culiere zijde een bewaarplaats van geheel andere constructie worden gebouwd, geheel vorstvrij en waarbij het op zoo'n tempera tuur kan worden gehouden, dat het afspruiten geheel overbodig zal worden, wat een groot voordeel dre pootaardappelen zal zijn. Door het invallen van het licht zal tegen den plant- 'U Alkmaar berfjuurt in (jaar onbergTOfibftctjt kluiaitirict|ting WINKEL. Voor de betrekking van tijdelijk amb tenaar ter secretarie hebben zich 12 sol licitanten aangemeld. Aan onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer J. Koomen Jz., thans candidaat- notaris te Hoogwoud, is opgedragen de waarneming van het notariaat te Wie- ringerwaard. In de vergadering der Witte Kruis tijd een prachtige spruit zijn, daar de warmte kan worden geregeld. NOORDSC9ARWOUDE. Door B. en W. dezer gemeente is de vol gende voordracht opgemaakt ter voorziening in de onderwijzersvacature aan de O. L School: 1. K. Bierman, Terschelling; 2. J. S. Koopman, Garrelsweer (Gr.); 3. T. de Graaf, Dokkum. SCHERMERHORN. Donderdag 20 dezer trad in ons Nuts Hl 0 departement als spreker op de heer J. afdeeling werd vastgesteld de rekening I Koning te Voorburg. Als onderwerp had noot. de heer L. W. Bakker, comnres P T. T., ïucuuiaveu ruiuicu i overgeplaals: naar het zeepostkantoor te Vlis- I woordiger, de heer P Tax. 18 ook teielontsch 1 bereiken onder nummer 24830. over 1929, waaruit blijkt dat de afdeeling een bezit heeft van 2979.80. De tuber culosebestrijding had een batig saldo van 92.71. Blijkens het jaarverslag bedroeg het 1'.dental 380. Een moedercursus werd gehouden niet 13 leerlingen. Pogingen om een cu-sus te krijgen voor eerste hulp bij ongelukken mislukten. In 141 gevallen werden materialen verstrekt. Vooi de tuberculosebestrijding werden 115 bezoeken gebracht en 8 maal mate rialen verstrakt. De Emmabloemcollecte bracht 49.30 op. De begr >oting 1930 wees een batig sal do aan van 850.54. Getracht zal worden een schuld van 1750 wijkgebouw geheel af te lossen. Aan Zonnestraal wordt een subsidie verleend van 10. Aan de afd. W inkel van het Genoot schap voor Kinderherstellings- en Va- naar waarnemingen, verricht in den m van 22 Februari morS«® Medegedeeld door het Kon Nederi ju.. Instituut te De Biidt ?t Karl- Hoogste barometerstand 777.1 p, stadt. Laagste barometerstand 751.3 Mayen. Jaa Verwachting, geldig tot den avond van Februari: ^an 23 Matige tot zwakke, Noord-Oostcliike Oostelijke wind; helder tot licht of hajr wolkt; droog weer; lichte vorst des nariru overdag matige dooi. Keurcollectie gaarne ter in««a. SIMON J. MOLENAAR v/h. GEBRs, MOLENAAR. n er te noemen dat het aantal bezoeker* gering was. De voorz., ds. Boerendonk, dankte na mens de aanwezigen den spreker voor dezen mooien avond. BROEK OP LANGENOIJK. Het Chr. mannenkoor „De Lofstem" Donderdagavond een uitvoering in de Geref kerk, onder leiding van haren directeur den heer P. Kok. Werd reeds meerdere malen bewonderd hetgeen op het gebied van zang door dit koor werd gegeven, ook thans hoorde men mannenzang, welke vast en zeker was. Wat betreft de forto's en piano's deze werden on berispelijk weergegeven. Zeer mooi werden gezongen „Kerstlied" van J. H. Loser, met solo, gezongen door den heer J. Kok; „Eue quomodo Morisur" van Handel; „Des Hee ren Huis" van J. C. Boers, vooral het derde gedeelte; „De liefste Plek" van J. H. Löser en ,,'t Geuzenvondel op den tbuismarsch" van Roeske. Alles bij elkaar genomen kunnen dirigent en leden met voldoening terug zien op een goed geslaagde uitvoering. Rest ons nog de meesterlijke bespeling van het kerkorgel weer te geven door den heer J. Pluister, welke dezen avond tusschen de pau ze aanvulde. Terwijl ten slotte door ds. Donner op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Woensdagavond vergaderde de Chr. Hist. Kiesvereeniging. Na opening met gebed, waarin de voorzitter voorging, werd door hem een openingswoord gesproken, waarin ernstig gewezen werd op het gevaar dat ons volk be dreigt, wanneer de christelijke belijders poli tiek schuw worden. Wel bestaat hiertoe soms aanleiding door gepleegde fouten, maar 't hooge ideaal, dat we hebben, blijft, niettegen staande allerlei onrecht werken. Gedenk aan Rusland! mogen we allen, die onder ons lijden aan politicophobie wel iel- kns toeroepen, „draagt niet gij de Conse quentie van het socialisme". De kas sloot met een batig saldo- van ruim 33 en dat in een verkiezingsjaar! De aftredende bestuursleden, de heeren C Kansen en G. Wagenaar, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Besloten werd dr. Lovink te vragen hier eerstdaags op te treden met een politieke lezrng, voor onze tuinbouwers van belang. De voorzitter sloot de opgewekte, gezellige vergadering met dankzegging. OVERSTROOM ING EN. In het district Grati, gelegen in het regent schap Pasoeroean, provincie Oost-Java, heb ben hevige regens boven het Tenggergebergte groote o\*rstroomingen veroorzaakt, als ge volg waarvan het verkeer op den weg van Pasoeroean naar Probolinggo werd gestremd en moest worden omgelegd. spr. eemge precieuse en curieuse vertel lingen over de gebruiken en gewoonten der inheemscht Indische rassen. Spr., die twaalf jaar in Indië was ge weest, betreurde het dat de Nederlan ders tijdens hun verblijf in Indië, gedu rende eeuwen, niets hadden gedaan om door te dringen tot de kern van de be volking. Hierin is nog maar een kort aantal jaren geleden eene verandering gekomen. Achtereenvolgens werden door spr. behandeld de ceremoniën en gebrui ken bij de verloving bij het trouwen en bij 1 et sterven en de begrafenissen. Ver der werd stilgestaan bij de ceremoniën en feesten vóór en na de oogst. Veel daarvan werd opgeluisterd met licht beelden. Ook verschillende landschap pen, rivieren, vuurspuwende bergen, bruggenbouw enz. werden vertoond. Het geheel was een prachtige leerzame avond en het was dan ook bepaald jam- DE „EUROPA" NOG STEEDS VAST. De „Europa", die na het vertrek uit de Kuhwaerderhaven, met de steven Elbe-af- waaris lag, werd door den sterken vloed- stroom teruggedreven, en dwars over de ri vier gedrukt, zoodat een oc-genblik liet ge vaar bestond, dat de boot stroomafwaarts gedrukt zou worden. Het gelukte eavenwel het schip weer bij te draaien, doch vertrekken was nog niet mogelijk. Het sehip raakte weer aan den grond en werd opnieuw dwarsge- drukt, zoodat het vaarwater nu versperd is. Het vastraken van de Europa schijn zeer snel bekend te zijn geworden, want een 1000-koppen menigte wacht met spanning het verloop der gebeurtenis sen af. Nader wordt gemeld: Bij het opkomen van den vlced trachtte ver scheidene sleepoooten opnieuw de „Europa vlot te brengen. Tegen kwart over 11 werd het schip weer gedeeltelijk in de haven gesleept om het weer in het vaarwater te brengen. Langzaam werd het schip in het vaarwater de Elbe getrokken. Ónder luid gejuich van menigte voeT het schip voorbij. Begeleid do notelbare kleine schepen verdween de „tur pa" langzaam uit het gezicht. HET SCHIPPERSCONFLICT IN DE LEMMER. L. rc tt Door het conflict tusschen de stJl'P?fn0f|-1 Lenjmer en de firma Schotanus te Hafi» betreffende lossing van een rijnaak nlCl. n"j «alt in de Lemmerhaven,-blijft de toe gespannen. .hh<,n De transportarbeiders te Lemmer ..air op een enkele uilzondering na zich s verklaard met de schippers en weigeren de firma Schotanus te werken. -tuWiH- Deze firma tracht nu met enkele we gen en personeel de rijnaak te losse" werken onder toezicht van mare hlin w'O- worden door de politie van en naar ningen geleid, waarbij opstootjes Pia ben. o«. De burgemeester treedt bemiddelen maar -tot op heden zonder resultaat-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2