miniiimhii CuraiL Hintferd iwae en dertigste Jaargang. 7,rtterda£ 22 Februari PMivinciaal nieuws Filmnieuws. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten... 75 ct. Laxeer-Tab'etten... 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. ïfo. 45 1930. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene tennis dat in het Gemeenteblad van Alk- maar is opgenomen het Raadsbesluit van 30 •Januari j.1. tot vaststelling eener verorde ning, regelende het van gemeentewege in bruikleen verstrekken van boeken en leer middelen aan leerlingen van het Gymnasi um, van de Handelsschool en van de Han delsavondschool (gemeenteblad nr. 1155). Deze verordening is heden afgekondigd en wordt gedurende drie maanden ter gemeen te-secretarie ter lezing nedergelegd, waar zij tevens in afdruk, tegen betaling der kosten' verkrijgbaar is. Alkmaar, 21 Februari 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOEL MA; Secretaris. HEILOO. Gisteravond is alhier een afdeeling opge richt van den Nationalen Bond „Het Oranje Kruis". De vereeniging telt aanvankelijk 22 leden en heeft zich aangesloten bij den Na tionalen Bond te Amsterdam. Het voorloopig bestuur is gevormd uit le den van het Mobilisatiekruis, aangevuld met de heeren v. Gemeren en Schroder. HEEMSKERK. Onze tuinbouwclub V.O Z.O.S. hoopt op 7 Maart in de Oranjeboom haar jaarverga dering te houden. LIMMEN. De wegverbreeding van de Rijksweg veroorzaakte hier een enorme chaos. De mooie wegboomen worden bij tientallen ge veld, terwijl een 25-tal woonhuizen en schu ren zijn of worden gesloopt. Bovendien wor den veel boomen geveld op particulier ter rein. Daartegenover staat dat meerdere nieu we huizen en winkels in aanbouw zijn. Het bekende café „Zomervreugd" en het café van den heer de Graaff vallen als offer. NOORESCHARWOUDE. Door de Geref. jongelingenvereeniging „Timotheüs" en de Geref. Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" hielden hun jaarvergade ring in de Geref. kerk onder leiding van ds. Dragt. Het ledental der beide vereenigingen steeg respect, van 2931 en van 1519. Medewerking werd op dezen avond ver leend met eenige toepasselijke liederen door de gem. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria". Verder werd een reciteerwedstrijd gehouden met als uitslag: le pr. S. Haaima, 2e pr. C. Rustenburg, 3e pr. H. Swager, jongens; ter wijl van de meisjes een prijs werd toegekend aan K. Schuitemaker. Het geheel was een goed geslaagde avond. OTERLEEK. De inventarisatie van stapelgroenten, ge- Aouden op 15 Febr. j.1. had de volgende uit slag: 61: wagon roode kool, 8'A wagon gele kool, 13 wagons Deensche witte kool en 3)4 wagon uien, totaal 31 'A wagon. Op 15 Dec. 1929 was de voorraad 14 wa gons roode kool, 12 wagon gele kool, 23)4 wagon Deensche witte kool en 3'A wagons uien, totaal 53)4 wagon. HEERHUGOWAARD. De besprekingen met Winkel betreffende gaslevering aan onze gemeente schijnen be ter resultaat te zullen opleveren dan die, welke zijn gevoerd met de gasfabriek-directie te Noord-Scharwoude. Dezer dagen zullen de raadsleden lijsten presenteeren aan de bewoners van Middelweg, Molenweg en Basserweg, voor onderteekening eener ver klaring tot aansluiting en verbruik van kook- gas, indien dit door de gemeente beschikbaar gesteld zal worden. Het staat nog niet vast of ook nu reeds getracht zal worden den Hondenweg in het gasnet op te nemen. UITGEEST. Overleden: Jacoba Winkel, echtgen. van Teunis Rozemeijer, 74 j. Johanna Bal- tus. echtgen. van Antonius Cornelisse, 52 j. KOEDIJK. Raadsvergadering. De Raad vergaderde gistermiddag voltal- fig. De burgemeester, de heer Kikkert, deelde mede, dat door Ged. Staten de begroo- DE VREEMDE VROUW. Theater Cinema Americain. John Pender heeft een schuit gebouwd en wil daarmee de rivier afzakken naar de zee Een oude man geeft hem gelijk, een jonge man moet er op uittrekken, maar, zegt hij, er zijn gevaren, diepten en - vrouwen. Nu. van beide soorten gevaren heeft John zijn deel ge- had. Slechts één vrouw heeft hij ontmoet, die voor hem een gevaar beteekende, en dat heeu hij overwonnen door een radicaal middel: Hij trotseerde het moedig en hij veroverde hei meisje. Dit ging nu maar niet zoo heel gemak kelijk, want het lieve kind had haar woor^ gegeven aan een man, die wegens mans ag gevangen was genomen en wilde zijn terug komst afwachten. Zij kon evenwel haar har. niet dwingen en al was zij soms ook onstuimig als de rivier en deed zij voor den jongen J°hr- onbegrijpelijk, zij hadden elkaar lief eer zij he. zichzelf goed bewust waren, maar pas toen John's leven gevloden scheen, durfde de mooie Rosie er goed voor uit te komen In het voorjaar, als alles spreekt van nieuw leven, hesluiten de twee om met de schuit paar zee te gaan. Op het laatste oogenblik komt de eerste geliefde terug, ontvlucht uit het gevang Hij eischt, dat Rosie met hem vertrekt, zij wei- 8«t en vlucht en als hij haar achtervolgt, springt zij van de rotsen in den woedenden bergstroom, waaruit John haar natuurn,- tedt tmg voor 1930 is goedgekeurd. Ged. Staten hadden officieel vergunning VnI,X,en ,V(ï)r,.tiet,ver^ree<ien' het verleggen en met tegels beharden van het voetpad tusschen Ko.dijk en St. Pancras. Over een bruggetje in het pad over de Kingvaart in de Daalmeer en een brug getje bij St Pancras waren eenige opmerkin gen gemaakt, waarmee rekening zal worden gehouden. huf^ u ,der zeide> 034 h€t zijn aandacht had getrokken, dat blijkens het jaar- verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim, deze Commissie niet erg te spreken was over de houding van de autori teiten die boven de Commissie staan. Spr. was het met de Commissie eens. Deze Lom missie is steeds ijverig in het belang van net onderwijs werkzaam en moest toch erva ren, dat in twee gelijke gevallen de een ver oordeeld wordt tot 8 boete, terwijl over den ander niets wordt gehoord. Spr. is het met de commissie eens, dat dit ontmoedigend werkt en hij kan dan ook niet anders dan protest aanteekenen tegen de houding van die auto riteiten. De heer Hart verzocht voorlezing van dat gedeelte van het verslag, opdat kon blijken, dat niet de Commissie de fout heeft gemaakt. Deze is gemaakt, öf door B. en W. van Alk maar óf door den Inspecteur van het Onder wijs. Het betrof het thuishouden van leer plichtige kinderen en z.i. was de gemaakte feut een grove fout. In het eene geval betreft het een arbeider, vader van een groot gezin, die terecht door den kantonrechter met een geldboete wordt gestraft. In het andere geval betreft het een bemiddeld man, vader van een klein gezin en deze laat men vrijuit gaan. Spr. vindt dit een scheeve verhouding en te vens 'n slag in het gezicht van de Commissie. Uit de voorlezing door den voorzitter bleek, dat 22 Mei de Commissie bericht kreeg, dat de leerling G. C. Slotemaker sedert 28 April, hoewel leerling van de Handelsschool te Alk maar, de school niet meer bezocht. 28 Mei vergaderde de Commissie en werd de vader ter verantwoording geroepen. De Commissie besluit, den Inspecteur te verzoeken, den leerling ambtshalve in te schrijven, doch de Inspecteur antwoordt, dat dit slechts kon geschieden voor een Openbare school naar keuze van den verzorger. De voorzitter van de Commissie vraagt de vader, voor welke school deze voorkeur heeft, doch de vader blijft van meening, dat zijn kind niet meer leerplichtig is. 1 Juni wordt dit den Inspecteur bericht en 7 Sept. krijgt het hoofd van de school bericht, dat het kind ambtshalve is ingeschreven. Dit wordt ook den overtreder bCTicht. 8 October wordt de vader weder ter verantwoording geroepen. Deze blijft van meening, dat het hier een abuis is en dat zijn kind niet leerplichtig is. Sindsdien, hoorde de Commissie niets meer van het geval, hoewel het kind volgens de wet van 1920 ten volle leerplichtig is tot 1 April 1930. De Commissie oordeelt dan ook, dat deze zaak niet correct is behandeld, en dat een dergelijke behandeling voor de Commissie ontmoedigend is. De voorzitter had kennis genomen van het verslag, maar was er ook ambts halve reeds mee bekend. Hij vindt het ook hoogst eigenaardig. Er is echter verschil, om dat in het eene geval de leerling op de lagere school was en verzuimde die school te bezoe ken. terwijl in het andere geval het een leer plichtig kind betrof, dat reeds een school voor Middelb. Ond. bezocht. Waarschijnlijk was de laatste aan de aandacht ontsnapt. Dit neemt echter niet weg, dat ook op het tijdstip, toen het geconstateerd werd, de leerling nog leer plichtig was, zoodat ten aanzien van dezen leerling dezelfde maatregelen genomen had den moeten worden, die tegenover den ande ren leerling genomen werden. Dat dit niet geschiedde, is dan ook niet prettig voor de Commissie. Het verslag werd hierop voor kennisgeving aangenomen. Het jaarverslag van de Commissie van Toezicht op het correspondentschap der Ar- beidsbemiodeling werd met dat van de Comm. van Toezicht op het L. O. mede voor kennis geving aangenomen. Uit het jaarverslag van de Vereen, voor Gezinsverpleging bleek, dat zuster Mulder in Koedijk en Scaoorl 1035 bezoeken had afge legd, waarvan 392 te Koedijk! Te Schoorl had de zuster een cursus gehouden over „hui selijke ziekenzorg", welke cursus door een groot aantal dames met veel animo was ge volgd. De voorzitter zou naar de mogelijk- Bij Apoth. en Drogisten Een zeer mooie film, die rijk is aan prachti ge natuuropnamen en bijzonder goed ge speeld wordt, wat ieder zal begrijpen, als men weet dat Charles Farrell en Mary Duncan de hoofdrollen vervullen. De geschiedenis van Palestina is een rolprent van heel ander genre. In een groet aantal mooie foto's geeft zij een beeld van het Heilige Land. Wij zien het schip der woestijn zwaar beladen, wij zien hoe primitief soms de akkerbouw nog plaats vindt en dan worden vele kieken getoond van plaatsen, rijk aan herinneringen uit de eerste dagen van den chrjstelijkeu godsdienst: de Olijf berg, Nazareth, de Heilige Bron, enz. Van het verdere programma dient naast de klucht „de toreador" en een journaal nog ge- ncem dte worden de zeer mooie gekleurde Spaansche romance, een geluidfilm, inder daad bijzonder geslaagd. TWEE HOOFDNUMMERS IN HET A. B. T. Eeginnen we met een fout in onze dagelijï- sche agenda te herstellen: bet A. B. T. is toe gankelijk voor iederen leeftijd; d.w.z. vandaag en Zondag. Abusievelijk stond vermeld, dat het programma voor 18-jarigen en ouder toe gankelijk was. Om dan tot het programma zelf te komen, dit bestaat uit twee hoofdnummers, die - hoe wel onderling zeer verschillend beide hca? verteerbaar zijn. Het zijn twee vroolijke tüms, waartyj men zich geen oogenblik verveelt, beid van een dergelijke cursus in Koedijk in* formeeren. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten 6776.23 en de uitgaven 7588.64 hadden bedragen; nadeelig saldo 812.41. Het na- deelig saldo van 1928, groot 895.01 was door het Witte Kruis betaald geworden. Het verslag werd hierop voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen was een schrijven van D. de Waal, M. Koger, C. Hoogvorst en C. Goed, waarin verzocht wordt om terugbetaling van het geld, dat zij hadden moeten betalen voor de aansluiting bij het electrisch net voor hun herbouwde perceelen. De voorzitter stelde voor, dit adres in handen van B. en W. te stellen ter afdoening. Den heer Hart had het ook verwonderd, dat deze menschen, die reeds eerder aangeslo ten waren, nu hun perceelen verbrand waren, weer voor de nieuwe perceelen een aansluiting hadden moeten betalen, omdat de verordening bepaalt, dat perceelen, dfe na een bepaalden datum aansluiten, dit moeten doen. Indertijd was 't artikel in 't leven geroepen om de aan sluitingen te bevorderen. Voor nieuwbouw vond spr. al een wijziging gewenscht. De be paling bij brand toe te passen was geheel verkeerd. Het adres slaat de spijker op de kop. Spr. vond het een onrechtvaardigheid, De huizen waren aangesloten. Spr. hoopte, dat B. en W. met voorstellen zouden komen om het artikel te wijzigen. Weth. W. V i s s e r oordeelde, dat er ook nog een anderen kant aan de zaak zat. Devoorzitter betoogde dat een derge lijk geval zich reeds eerder had voorgedaan Hij vond het echter ook niet juist, al zijn er een paar fouten in het adres. De menschen hebben geen schuld aan de brand gehad en lo gisch is dus dat degene die de aansluiting tot stand bracht en eigenaar is, de aansluiting opnieuw tot stand brengt. B. en W. zullen de zaak grondig bespre ken en hij hoopt met een oplossing te komen, die de raad bevredigd. Meerdere leden gaven nog te kennen het zeer onbillijk te oordeelen. Weth. J. Visser oordeelde, dat op grond van het reglement niet anders gehandeld kon worden. De heer Smit wenschte dan het voorstel te doen daartoe te besluiten met terugwer kende kracht vanaf 1 Jan. 1930. De heer Hart betoogde nog, dat de raad nimmer geweten i;eeft, dat een dergelijk euvel bestond. Men schept dan ook geen precedent en spr. wil in ieder geval adres santen ter wille zijn. De heer Mulder oordeelde, dat het reglement, alleen bepaalt, dat degenen die na een bepaalde datum aansloten zelf de aansluitingskosten moesten betalen. Z.i. kon dit niet gelden voor perceelen die aangeslo ten waren, afbrandden en opnieuw aange sloten moeten worden. Weth. W. V i s s e r betoogde de wensche- lijkheid om te bepalen, dat de aansluitingen tot een te stellen lemiet voor rekening van de gemeente komen. De heer Hart wenschte in de eerstvol gende vergadering het geheele reglement te behandelen. D v 0 0 r z. deed hierna mededeeling van een schrijven van de landbouwvereeniging ,.De West" waarin wordt medegedeeld dat „De West" voor het rijwielpad 500 zal bij dragen. (Instemming van den raad). Besloten werd deze bijdrage onder dank betuiging te aanvaarden. Voorstel van Burgemeester en Wethouders cm aan de Wed. L. Tamis te verkoopen het perceel Sectie C. 408. groot 4 A. 70 c.A. voor de som van 500. (Dit perceel heeft de wed. Tamis thans in erfpacht, tegen een canon van 2 per jaar). Na toelichting door den voorzitter werd z. h. st. conform besloten. Als voren tot wijziging der onderwijsver ordening in verband met opmerkingen van den Hoofdinspecteur van het Lager Onder wijs. De voorz. achtte de zeer lijvige veror dening, die ter inzage had gelegen bekend. Spr. deed nog mededeeling van ingeko men bemerkingen van den hoofdinspecteur van het onderwijs waaronder B. en W. zich vereenigden. Spr. deed voorlezing van deze bemerkin gen. Hierna werd conform besloten. De benoeming van leden van het Hoofd stembureau en van een bureau in de stem- districten werd aangehouden. De leden van de Commissie van toezicht op het correspondentschap der arbeidsbemid deling werden herbenoemd. Jb. Visser, voor zitter, D. de Waal, lid-werkgever, A. Schuur, dito, P. Hart, lid werkzamen en A. Groen dito. Aan de orde was hierop het voorstel van B. en W. om alsnog voor het Nieuwe Gou vernementsgebouw een bijdrage van 25 be schikbaar te stellen. Blijkens nadere ver waar men met veel genoegen naar kijkt. Het eerste is getiteld „Mary's minnebrie ven", een titel, die echter niet gelukkig geko zen is. Het is een geschiedenis, die zich hoofd zakelijk afspeeld in en om een circus en we zien dan ook de verschillende artisten in hun repertoire en in hun „gewone doen en laten". Een verhaal van een „hij" en een „zij" is de hoofdzaak. Daar draait alles om. En die twee hoofdpersonen geven uitstekend spel te zien. daartoe echter bijgestaan door een aantal partners om te stelen. De lilliputters, die een voornaam deel van de film uitmaken, zijn kostelijk, zocdat herhaaldelijk lachsalvo's door de zaal klonken. De inhoud vertellen we niet. Men ga zelf maar zien, hoe de twee elkaar ondanks alle tegenwerkingen toch krijgen! En het tweede nummer! Wel als we zeggen, dat Watt en Ai Watt daarin een voorname rol spelen, hebben we eigenlijk al genoeg ge zegd. Deze twee populaire komieken vertoo- nen thans geweldige staaltjes als wol- venjagers, waarbij ze zelf echter nog al eens het hazenpad kiezen. De andere jagers zijn deugdzame huisvaders, die met vacantie uit zijn en toevallig verzeild raken tusschen een groepje lieftallige jongedames. De jacht op wolven zijn ze eigenlijk vergeten en daarom hebben ze een andere jacht gekozen Ook hier spelen twee ionge menschen eau belangrijke rol en pok hier krijgen die twee elkaar. Hoe en met welke moeffijkheden dat gepaard gaat, kan men zelf beter gaan zien, dan dat we het hier verklappen- strekte gegevens is iedere gemeente vrij in het bepalen van de door haar te verkenen bijdrage. Devoorzitter deelde mede, dat 8 gemeenten, waaronder Koedijk, nog geen bij drage hadden verleend. In eerste instantie v erd volgens bet schrijven van Harencar spel 64 van Koedijk gevraagd In comité werd opgemerkt, dat wij misschien met een lager bedrag accoord zouden zijn gegaan, wanneer de zaak op een andere wijze naar voren was gebracht. Nu blijkt dit het geval De gemeenten zijn absoluut vrij ten opzich te van de bijdrage. Het gaat er om, dat het Prov. Bestuur het buitengewoon op prijs zou stellen, wanneer alle gemeentebesturen in Noord-Holland zouden medewerken voor de aankleeding van het gebouw, omdat dit zou getuigen van algeheele samenwerking. Daar uit zou spreken 'n blijdschap in de geheele provincie met de tot standkoming van het nieuwe gouvernementsgebouw. Wij verheugen ons er over, dat het Gou vernement straks beter gehuisvest zal wor den. Wij verkeeren in dezelfde omstandighe den en straks zal het Prov. bestuur residee- ren in een schitterend gebouw. Wij stellen er dan ook een eer in mede te doen aan de apreciatie van de gemeenten, doch meenen niet verder te moeten gaan dan een bedrag van 25 beschikbaar te stellen Ik zou het op prijs stellen, wanneer de raad het er mede eens is, dat het een eer voor de gemeente is om mede te doen en zich bereid verklaarde mede te werken, aan de geza menlijke aankleeding van het gebouw door alle gemeentebesturen. De heer Smit gevoelde niet veel voor het voorstel. Koedijk heeft zelf voor de aanklee ding van haar eigen nieuwe gebouw tè zor gen en de provincie kan dit zeker beter doen. De heer Hart wees er op, dat de be scheiden aankleeding van het nieuwe ge meentehuis van Koedijk belangrijke offers vraagt. De financieele toestand van de gemeente naren is drukkend. Spr. hoopt, dat dit beter wordt De provincie beleeft iets buitengewoons en daarom komen de kinderen met een presentje voor de moeder. Daar valt iets voor te zeg gen. Spr. gevoelt er iets voor om als kind ook met iets tot de moeder te gaan. Koedijk zit echter ook met de aankleeding van haar eigen gebouw. Spr. zou er daarom voor zijn om als arm kind een presentje aan de rijke moeder voor het nieuwe gebouw te geven, doch aan de moeder het verzoek willen richten, hetzelfde voor het arme kind te doen. De heer Mulder geloofde niet, dat dit kans van slagen had. Spr. had ernstige be zwaren tegen het voorstel Gezien de finan cieele omstandigheden gelooft hij niet, dat men in den geest van de burgerij handelt, cm van de moeizaam opgebrachte belasting gelden iets af te nemen om de provincie een cadeau te geven en dit te meer waar de pro vincie over groote saldo's beschikt. Spr. zal dan ook tegen stemmen. De voorzitter oordeelde, dat het niet aangaat om iemand een cadeautje te geven, en tevens de vraag te doen of hij ook iets wil geven. Men moet dit aan de eigen be leefdheid van iemand overlaten. Spr. wijst er op, dat in bijna alle gemeen ten een gelijk voorstel voetstoots werd aan genomen en vond het jammer, dat er hier nog over gediscusseerd moet worden. Het motief van de vorige maal was z.i. vervallen en daarom meent spr. dat Koedijk blijk moet geven het op prijs te stellen gerekend te kun nen worden onder de gemeenten die de tot standkoming van het nieuwe gouvernements gebouw op prijs stellen. De heer Hart begreep wel, dat het er niet om ging om de provincie aan financiën te helpen. Spr. was er voor om het voorstel met algemeene stemmen aan te nemen, doch oordeelde er niets tegen de provincie te ver zoeken voor Koedijk hetzelfde te doen en dit temeer omdat ook het prov. bestuur herhaal delijk op het totstandkomen van het nieuwe raadhuis te Koedijk had aangedrongen. Weth. W. V i s s e r vond de redevoering van den heer Hart wel aardig, doch z.i. ging het niet aan eer cadeau vergezeld te doen gaan met een verzoek om iets te geven. De heer Hart zag niet in waarom Koe dijk niet mag doen wat de provincie zelf deed. Het voorstel van B. en W. werd hierop met de stem van den heer Mulder tegen, aan genomen. Het voorstel van den heer Hart vond geen steun. De heer Mulder sprak zijn verwonde ring er over uit, dat menschen, die in comité met de vuist op de tafel te kennen hadden gegeven er niet aan te denken om de provin cie op verzoek van een commissie, die ze zelf had ingesteld een cadeau te geven, er in het openbaar voor stemden. Een aardig programma dus, dat veel vroo- lijkheid schept en dat zeker wel een druk be zoek zal trekken. We verzekeren, dat men zich niet zal vervelen bij deze lichte kost! Integen deel! PLICHT. Victoria-Theater. „De treinen moeten rijden," zoo luidt het de vies van den ouden spoorwegman Anderson, welke hoofdrol Lon Chaney vervult. Tien jaar lang heeft hij de treinen op tijd binnenge bracht. Op een kouden Januari-dag, wanneer de sneeuwstorm over de vlakten van de Middle-West giert, dreigt hij te laat in Chicago aan te komen. Maar hij jaagt zijn machine, de trouwe locomotief no. 2329, die hij al zoovele jaren bediend heeft, voort over de rails, steeds sneller en sneller, en het gelukt hem als eenige om dien dag op tijd binnen te komen. Voor den ouden Anderson bestaat slechts één ding, dat is de spoorwegdienst. Zijn beide kinderen zijn spoorwegmannen en ook zijn kleinzoon zal dat vak moeten kiezen. Met welk een ontroerende teederheid schenkt hij den kleinen jongen een locomotief, en legt hem de onderdeelen ervan uit! Aan de leuke Zella, van het Paratto cabaret, Tommy's vriendinnetje, waartegenover hij zich anders zoo als de oude knorrepot gedraagt, vertelt hij mat •veoveal toewijding van zijn machines. Lon Chaney vertolkt deze figuur zooals al leen hij dat kan. Het is een waar genot zijn diepe, innige spel te zien, als de ijzeren man, wjen de plicht voor alles gaat en die toch in HARDNEKKIGE VERSTOPPING, dikkedarmcatarrh, opgeblazenheid, maagstoringen, bloedstutvingen, traag heid van den lever, gele aders, pijn in den heup worden door het gebruik van natuu'-lijk „Franz-Josef'-bitterwater *s morgens en 's avonds telkens een glaasje weggenomen. De grootste me dische specialisten verklaren, dat het „Franz-Josef"-water zelfs bij prikkel baarheid van den darm pijnloos werkt. Devoorzitter sloot echter de discus sie over dit punt. Dat de v o 0 r z i 11 e r het in geen geva' wenschelijk vond om namens den raad een dergelijk verzoek tot Ged. Staten te richten is voor iemand, die in menig opzicht afhanke lijk is van het hoogere gezag, volkomen be grijpelijk. De heer Hart zou het spel, dat hij wilde spelen dan ook beter gespeeld hebben, wan neer hij had voorgesteld om, evenals Ged. Staten deden, een commissie uit den raad te benoemen, die eenige leiding zou geven in d< geschenken der aankleeding van het raadhuis De commissie had dan kunnen doen, wat de commissie van Ged. Staten deed, in een ge- lijke circulaire kenbaar kunnen maken, dat haaf ter oore was gekomen, dat men popelde om een geschenk aan te bieden en men daarom verzocht maar geld te zenden, aangezien de commissie dan wel zou bepalen wat er ge kocht moest worden. Of een raadscommissie hetzelfde succes zou hebben als de commissie uit Ged. Staten valt te betwijfelen, aangezien de raadscommissie de circulaire niet kon zenden aan van haar afhankelijke personen, wat met de commis sie uit Ged. Staten wel het geval was, die de circulaires verzond aan burgemeesters, waar van ze wist dat deze redenen hadden om met dankbaarheid tegenover het college vervuld te zijn. Wij hebben er niets tegen, dat verschillende gemeenten bij de opening van het nieuwe gou vernementsgebouw de prov. een geschenk aan bieden. Waar wij op tegen hebben is, dat Ged. Staten in een circulaire die wij publiceerden, om cadeaux bedelden. In het algemeen vinden wij bedelen niet sympathiek, doch wanneer dil door een dergelijk lichaam geschiedt, is dit zelfs zeer onsympathiek. - Na onzd entiek hebben Ged. Staten een communiqué aan de pers verstrekt, waarin ze deden uitkomen, dat het nooit de bedoeling is geweest om cadeaux te vragen en zelfs te ken nen gaven, dat cadeaux, die onder eenige pressie werden gegeven niet welkom waren. Met dit communiqué, maakt men de circu laire niet ongedaan. Bovendien hadden toen reeds nagenoeg alle gemeenten, de gevraagde bedragen toegezegd. De meeste niet van harte, maar met het gevoel van een bediende, die een bijdrage geeft voor een geschenk aan een hem niet sympathiek chef, in de vrees, dat deze, wanneer hij het niet doet, het hem wel zaï inpeperen. Met dergelijke gevoelens mogen er geen geschenken worden gegeven. Dat dit thans in X.-H. is geschiedt, is een gevolg van de door de commissie var. Ged. Staten, bestaande uit de heeren mr. Bomans en Michels verzonden circulaire welke circu laire op zijn zachtst uitgedrukt, zeer ongeluk kig gesteld was. Koedijk is, terwille van haar burgemeester, thans ook uit de rij getreden van de gemeen ten, die een Hollandsch ..neen" hebben dur ven zeggen. Uit het verslag blijkt, dat de heer Mulder het eenige lid is, dat in deze consequent is gebleven. Wij zijn er zeker van, dat de Koe dijkers zoon kerel uit één stuk weten te waardeeren. B. en W. deden hierna het voorstel om aan den onbezoldigde nambtenaar ter secre tarie den heer P. Korver een gratificatie van 25 toe te kennen, in verband met de ouiten- gewone werkzaamheden verricht naar aan leiding van de nieuwe wet, regelende de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. De voorzitter stelde het vele werk daar voor verricht in het licht, zoodat het noodig was vele uren over te werken. Ook de secre taris heeft daarvoor avonden tot 11 a 12 uur gewerkt, waarvoor spr. hem dank bracht. De heer Mulder sloot zich aan bij de geuitte woorden van waardeering en ver zekerde, dat de.-:e v oorgestelde uitgaven zijr volle sympathie _-eft, waarop het voorstel z. h. st. werd aangenomen. Besloten werd de pensioengrondslagen voor den burgemeester, den secretaris en den ontvanger vast te stellen op 2400, f 2300 en 1000 De voorzitter bracht hierna het wel en wee van Koedijk, verbonden aan het oude raadhuis, in herinnering, aangezien de vol gende vergadering wel in het nieuwe zal plaats hebben. zijn hart zoo'n edel mensch is. Typeerend is die laatste scène: wanneer hij den roode-kruis trein door het water heen in de hongerende stad heeft gebracht, is zijn eerste werk, de modderi ge machine te smeren. Zeer merkwaardig zijn de geluidseffecten in deze film, zooals daar zijn het bellen en het fluiten van de locomotieven, het geraas van den trein, het tikken van het morsetoestel. „Plicht is een gang naar het Victoria-Thea ter overwaard, het is een van die films die men móet zien, en bovendien het is een film die den technischen 20sten eeuwer ook móét boeien. Het bij-programma wordt zoo goed als ge heel door Sound-films ingenomen; Stan Laurel en Oliver Hardy zien we in de wel zéér geesti ge klucht „Vooruit met de geit", terwijl de viool-virtuoos Duci de Kerekjaro een paa- mooie stukjes voor ons speelt. DE FILM MOEDER TE LONDEN VERBODEN. De Londensche graafschapsraad heeft ver gunning geweigerd voor de vertooning van de Russische film Moeder. De film werd reeds in October 1928 door de Film Society voor een besloten gezelschap vertoond. De vergunning was gevraagd door het Filmgild, waarvar min. Clynes, Sir Charles Trevelyan, Geor- ge Lansbury en F. O. Roberts tut de oprich ters behoor én. Maandag zullen leden van de drie politieke partijen 111 het Lagerhuis ver gaderen om de geheele kwestie van het censor schap op film onder de oogen te zien.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5