DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 132e Jaargang. Uit het Parlement Dagelijksch overwicht. een regeering van een dag. Buitenland COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. %o. 48 Directeur: C. KRAS. HOË.\§DAG 26 FEBRUARI 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Den Haag, 25 Februari 1930. Nadat de Tweede Kamer heden besloten liad om de door den minister van arbeid aan febrachte wijzigingen in de herziening van de (rankwet alsnog in de afdeelingen te onder zoeken, heeft zij met 61 tegen 22 stemmen hare goedkeuring gehecht aan het eerste ont werp van de Indische begrooting (hooge col leges enz.) Tegenstemmers waren de sociaal democraten en de communisten. Daarna kwam het tweede ontwerp (justitie) aan de orde. Het heeft den geheelen middag jn beslag genomen en is nog lang niet afge handeld. Velerlei onderwerpen zijn besproken, doch het was vooral de poenale sanctie, de strafbedreiging tegen koelies, die drossen, welke in het middelpunt der besprekingen stond. Er is reeds lang een beweging ten gun ste van afschaffing er van gaande en sprekers a's de heeren De Visser (Comm.) en Cramer (S.D.A.P.), die reeds meer dan eens bezwa ren hebben geopperd tegen de regeling, heb ben zioh ook heden weer laten hooren. De heer De Visser vond de handhaving der bepaling al even erg als slavrnij en in den loop van den middag heeft hij dat nog 'n paar maal bij interruptie verklaard. Maar mannen als v. Boetzelaer (c.h.), Feber (r.k.) en v. Kem- fen (lib.), die allen uit eigen ervaring, goede enners van Indië zijn, spraken er anders over en vooral de heer Van Kempen heeft van zijn ervaring als gouverneur van Sumatra's Oost kust opgedaan, gebruik gemaakt om eens te .vertellen, hoe het met die poenale sanctie en de geheele koelieordonnantie, waarin zij een plaats heeft gekregen, is gesteld. Nu, als men dezen spreker hoort, is die poenale sanctie in de practijk nogal onschuldig. Alleen wanneer een koelie, die zich voor eenige jaren heeft verbonden, nadat hij eerst gezien heeft, wat er van hem zou worden geëischt, er van door gaat, allicht met een voorschot in den zak, heeft hij kans voor den rechter te moeten ver schijnen, die hem dan boete of gevangenis van korten tijd kan opleggen. Maar er wordt over 't algemeen en 't bijzonder op Deli zoo uitnemend voor de als koelie geïmporteerde Ijavanen gezorgd, wat huisvesting, voeding, verpleging enz. betreft, dat de menschen er een zeer behoorlijk leven leiden. Het beste be wijs dat zij dit zelf ook waardeeren zag de heer Van Kempen in de omstandigheid, dat zeer vele koelies er na afloop van hun con tract weer heen willen, zij zelfs hun vrienden en familie overhalen om ook naar Deli te gaan. Op den duur zal de poenale sanctie kunnen verdwijnen, er zijn nu reeds ongeveer twintigduizend koelie's in vrijen arbeid op Deli werkzaam, maar men overhaaste de za ken niet. Op de klachten over het gevaarlijke karakter van de positie van Europeesch em ployé, wegens de moordaanslagen, waaraan zij bloot staan, deed de heer Van Kempen een eenigszins ander licht schijnen door er aan te herinneren, dat er op Deli eenige honderden ondernemingen zijn met eenige duizenden Eurooeesche beambten, en eenige honderddui zenden koelies. Dat daar nu en dan eens iets gebeurt, dat daar weieens een moordaanslag plaats heeft, is begrijpelijk, maar geeft geen aanleiding om te klagen over de onveilige toe standen op Deli. De heer Van Kempen was in het bijzonder ontstemd over de wijze waar op zijn medelid Kupers (S.D.A.P.) op de ar- beidsconferentie te Genève over de poenale sanctie had gesproken en in zijn ergernis deelden de heeren van Boetzelaer, Feber en 'Joekes (v.-d.), die allen verklaarden, dat deze een onjuiste voorstelling van zaken had ge geven, gebruik had gemaakt van oude of on juiste gegevens, van eenzijdige voorstellingen van zaken enz. Het ergste was evenwel, dat in Amerika die rede van den heer Kupers was gebruikt om van de Amerikaansche regeenng een bepaling te krijgen, waarbij de invoer van goederen uit landen, waar dergelijke toestan den heerschen zou, worden verboden. Dat zou een kolfje naar de hand van de Amerikaan sche protectionisten zijn geweest, zeer ten na- deele van het vaderland van den heer Kupers Deze heeft aan het slot van den middag ge tracht zijn stoep schoon te vegen, en zich be roepen op allerlei officieele gegevens en offi- cieuse berichten, maar wij vermoeden, dat ce Kamer meer vertrouwen zal hebben in de kenners van Indië van allerlei politieke rich ting dan in den heer Kupers, die van Indië toch niets meer weet dan van hooren zeggen. Is hij ten volle te goeder trouw geweest, dan nog mag men vragen, of het zoo noodig was, dat hij op bëaoelde conferentie zulk een boekje over ons Indië opendeed, wel wetende, hoe gretig daarvan door anderen gebruik zou woor den gemaakt. Er zijn nog vele andere punten Oproken, maar daarop hopen we terug te komen, wanneer morgen de minister van kolo niën aan het woord is geweest. Het kabinet-Chautemps lijdt een nederlaag. Chautemps dient zijn ontslag in. Chautemps heeft het als minister-presf °en' r.iet langer vol kunnen houden dan een P?-T uur. Toen was hij genoodzaakt zijn ontslagaanvrage in te dienen, dat dadelijk dco; Doumergue aanvaard werd. ^ie ontslagname is niet geheel en al on verwacht. De meerderheid, waarop het jonge kabinet moest steunen, was zeer twijfelach tig en de bom zou toch binnen enkele dagen gebarsten zijn. Dat dit al dadelijk na de re- geeringsverklaring gebeurde is niet meer dan de verhaasting van het ontbindingsproces geweest. Den inhoud van de regeeringsverklaring hebben we gisteren al in 't kort gepubliceerd We hoeven daarover dus niet meer uit te wei den. Toen Chautemps die verklaring voor gelezen had, kwamen de sprekers los. Als eerste interpellant sprak Reynauld vap de groep-Maginot, die verklaarde, dat de Kamer lijdt onder onstabiliteit van de re geering. Er zijn twee meerderheden, een rui me en een kleine. De ruime omvat een groot aantal radicale afgevaardigden. Tardieu heeft met de kleine meerderheid geregeerd. Chautemps heeft niet de regeering fevormd, die hij wilde vormen, maar die hij o n vormen. Volgens Reynaud hebben radicalen en so cialisten Tardieu, toen hij te Londen was, een dolkstoot in den rug toegebracht. Hij oefende voorts critiek op het feit, dat Chau temps de Londensche conferentie aan het hoofd van zijn program gezet had, en dat hij daar de politiek van Tardieu had willen voortzetten, terwijl de socialisten zich erte gen verklaard hadden. Ook voor de militai re uitgaven zou hij nooit den steun der so cialisten hebben kunnen krijgen. Reynaud sprak voorts nog over pogingen, die gedaan zijn om op een aantal afgevaar digden invloed te oefenen hun stem voor de regeering uit te brengen. De communist Cachin verklaarde zoowel tegen een kabinet onder Tardieu als onder Chautemps te zijn. Na een pauze voerde als derde interpel lant Soulier het woord, die van toelichting van zijn interpellatie afzag omdat de tijd van de Kamer kostbaar was en de oogenblikken der regeering geteld waren. De links-radi caal Lebroue kenschetste het ministerie Chau temps met te zeggen, dat het wel over den socialistischen steun beschikte, doch geen socialist in zijn midden telde, terwijl het wel afgevaardigden telt van de radicale linker zijde, zonder dat het van die groep steun krijgt. Deze vijf afgevaardigden, onder wie Loucheur, hebben geen overleg met hurt groep gepleegd en zijn dus niet als groeps I vertegenwoordigers te beschouwen. Hierop nam Chautemps het woord. De kri tiek op het ministerie, zei hij, valt in verschil lende elementen uit elkaar. Labroue heeft zich vooral tegen de samenstelling van het ministerie gekeerd. Telkens als een ministerie zich aan de Kamer voorstelt, moet het deze critiek aanhooren, evenals het verplicht is zich te groepeeren voor de fotografen. Chau temps gelooft niet beter werk gedaan te heb ben dan andere formateurs, maar maakt er wel aanspraak op het even goed gedaan te hebben. De critiek op het programma der re geering is niet eendrachtig. Men heeft ge tracht den formateur met zichzelf of met zijn ministers in tegenspraak te brengen. Chau temps heeft echter in geen enkel opzicht zijn meeningen gewijzigd wat de financiën be treft, moet men een overdreven belastingpo- litiek vermijden, met name overdreven ver bruiksbelastingen, die de eigen productie des lands verlammen. Het ministerie wil voor zijn financieele politiek de voorstellen der fi- nancieele commissie uit de Kamer als grond slag nemen. Deze eerste stap zal het moge lijk maken tal van belastingbetalers tevreden te stellen. Wat Londen betreft, merkte Chautemps op, dat Tardieu weliswaar Frankrijk goed verte genwoordigd heeft, maar dat men niet moet vergeten, dat het Briand is, die sinds jaren de Fransche politiek leidt. De memorie, die de Kamer heeft goedgekeurd, blijft ook de basis van de politiek van het nieuwe ministe rie. Chautemps zette verder uiteen, dat hij met de socialisten geen andere overeenkomsten had gesloten dan met alle andere republi- keinsche partijen uit de Kamer en wees met nadruk op den ernst van de beslissing, die de Kamer zou nemen, waarbij hij zijn collega's- Kamerleden verzocht wel na te denken alvo rens den huidigen neteligen toestand te be stendigen. Toen stelde de radicale partij de mo tie van vertrouwen in de regee- ring Chautemps voor, die na drie tellingen met 277 tegen 292 stemmen ver worpen werd. De eerste telling gaf een gelijk aantal voor- en tegenstemmers van 275; de tweede telling gaf een verwerping met 271 tegen 282, dus met elf stemmen en daarna maakte het bureau der stemopnemers de boven aan gegeven cijfers als definitief resultaat be kend. De ministers namen hun portefeuilles n verlieten de zaal. Een half uur later had president Dou mergue de ontslagaanvraag reeds aan vaard.... DE REPUBLIKEINSCHE BEWEGING IN SPANJE. De jongste politieke gebeurtenissen, de val van de Dictatuur en de scherpe aanvallen op den koning, hebben als terugwerking ge had, dat aan de republikeinsche beweging een nieuwe stoot is gegeven. Er bestaan op het oogenblik in Spanje drie republikeinsche partij-organisaties: de „Allianza republicana", een vereeniging van verscheidene groepen, o.a. de resten der vroe gere republikeinsche partij; de radicaal-so cialistische partij, meerendeels uit intellec- tueelen bestaande; de socialistische Arbei derspartij, waarin een krachtige republikein sche strooming zich doet gelden. Bovendien zou een groot deel van de z.g. Algemeene Arbeiders-Unie, die 250.000 leden telt en slechts sociale, doch geen politieke hervor mingen nastreeft, onder bepaalde omstan digheden voor de republikeinsche gedachte te vinden zijn. Zij heeft veel aanhangers on der de Catelanen, die van een event. repu bliek de onafhankelijkheid van hun land ver wachten. Deze drie republikeinsche groepen zijn niet zeer sterk, doch onder haar leiders be vinden zich knappe koppen, die er op het oogenblik naar streven een innerlijke eens gezindheid tot stand te brengen om daarna in een gemeenschappelijk front op te trek ken. MOBILISATIE VAN TROEPEN IN SOVJET-RUSLAND? De Telegrafen-Union meldt uit Boekarest: Nadat Maandag het bericht inzake con centratie van groote Sovjet-Russische troe penmachten aan de Roemeensche en Pool- sche grenzen officieus tegengesproken was, is Dinsdag een officieele mededeeling ver schenen, waarin de concentratie van Russi sche troepen aan de Bes-Arabische grens of ficieel wordt toegegeven. Er wordt verze kerd, dat de Roemeensche regeering reeds overeenkomstige maatregelen genomen heeft, ofschoon niemand met het oog op de slechte economische toestand van Rusland gelooft, dat de Sovjet-Unie serieuze oorlogsbedoelin gen heeft. De L u p t a verlangt, dat de or ganisatie van de verdediging des lan<js in handen gegeven wordt van generaal Plesa. Verder publiceert de Telegrafen- n i o n een bericht uit Helsingfors luiden- De Helsingen Sanomat publiceert een opzienbarend telegram uit Moskou, vol gens hetwelk o"'al in Rusland proclamaties gepubliceerd woiden, waarin het volk wordt opgeroepen zich gereed te houden voor den oorlog. De Sovjet-overheid poogt, volgens dit telegram, de bevolking ervan te overtuigen, dat in West-Europa een sterk front tegen Sovjet-Rusland gevormd wordt en dat een oorlog voor de deur staat. (Aangezien wij uit geen andere bron be vestiging van deze berichten hebben gekre gen, laten we de volledige verantwoordelijk heid hiervoor over aan de Telegrafen- Union. Red. Alkm. Crt.) COMMUNISTISCHE SPIONNAGE IN ROEMENIE. Een ambtenaar van politie Russisch spion. Korten tijd geleden kwamen berichten uit Boekarest, volgens welke men op het spoor was van een uitgebreide spionnageaffaire ten bate van Rusland, waarbij de directeur van de centrale politieke recherche Tibacoe als voornaamste spion zou zijn ontmaskerd. De correspondent van de „Vorwarts" te Boekarest meldt thans, dat dit schandaal, waarin niet alleen de heer Tibacoe, maar ook verschillende andere ambtenaren en twee af gevaardigden gewikkeld zouden zijn, steeds grooter omvang aanneemt. Het heet, dat al deze personen door Moskou omgekocht zijn en de Sovjetregeering talrijke economische, politieke en militaire inlichtingen verstrekt hebben. De bolsjewistische spionnage in Roemenië zou gaan over de Russische spionnage- centrale in Berlijn. Een gearresteerde spion, Karamano, en de heer Tibacoe, hebben er kend gelden van Moskou te hebben ont vangen. Tibacoe placht de koeriers en agen ten van Moskou in verschillende hotels onder dak te brengen. Thans hebben de Roemeen sche autoriteiten sporen ontdekt, die erop wijzen, dat de Russische spionnen in Roe menië ook in rechtstreeksche verbinding stonden met Weenen en Praag, terwijl als centraal punt steeds weer Berlijn opduikt. De echtgenoote van Tibacoe, een schoone Russin, moet een zeer belangrijk aandeel heb ben genomen aan de Russische spionnage op den Balkan. Ti'r -coe heeft ook bekend, dat hij de sovjet- autoriteiten er gewoonlijk van op de hoogte hield, als Roemeensche spionnen over den Dnjestr gingen om Sovjet-Rusland binnen te dringen. De Russische grenswachten konden deze Roemeensche spionnen dan opvangen. Zoo werden achtereenvolgens 42 Roemeen sche spionnen in Rusland gevangen genomen en geexecuteerd DE OPSTAND IN SAN DOMINGO. De opstandelingen voor de hoofdstad. De burgers, die in opstand rijn gekomen tegen het bestuur van den president der repu bliek, die trachtte een hernieuwing van zijn mandaat te verkrijgen, zijn bijna van het heele Noorden en midden des lands meester, even als van de toegangen der stad. Officieel wordt geen melding gemaakt van een gewapend conflict, ofschoon de bladen op Haïti melden dat er drie dooden rijn en een vijftal gewonden. Vrije uitoefening van het kies recht geëischt. Een N. T. A.-bericht meldt uit New Vork, dat volgens daar ter stede ontvangen berich ten het den opstandigen er klaarblijkelijk niet om te doen is, de heele regeering ten val te brengen, doch den burgers een zooveel moge lijke vrije uitoefening van hun kiesrecht bij de aanstaande presidentsverkiezingen te ver zekeren. Naar het heet is men in regeerings- kringen bereid, aan de eischen der opstande lingen in groote mate tegemoet te komen. De opstand breidt zich nit. Alle militaire garnizoenen van de repu bliek San Doningo hebben zich bij de revo- lutionnaire aangesloten. De leiders der re- volutionnaire beweging zijn generaal Tru- jillo en de candidaat voor 't presidentschap, die bij de jongste verkiezingen verslagen werd, Estrella. De revolutionnaire troepen hebben de hoofdstad Santo Domingo omsingeld en in het land de politie, die president Vasquez trouw was gebleven, overweldigd. Te Santo Domingo zelf kwam het tot straatgevechten. Twee personen zouden daarbij gedood en velen gewond zijn. President Vasquez zou zich bereid hebben verklaard, de grondwetwijriging, welker in voering de oorzaak van aen opstand is, op te heffen. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN EEN KOLENMIJN IN AMERIKA. Reeds vier dooden en drie zwaar gewonden. In de kolenmijn „Minersville" in de nabij heid van Pottsville in Pennsylvanië is gister avond laat een ernstig ongeluk geschied. Tengevolge van een hevige ontploffing werden vier mijnwerkers op slag gedood, terwijl drie anderen zoo zwaar gewond wer den, dat hun toestand hopeloos is. Twee andere mijnwerkers zijn nog onder het ge steente bedolven. Er bestaat slechts geringe hoop, hen te kunnen redden. DE VLOOTCONFERENTIE EN DE FRANSCHE REOEERINGSCRISIS. Wat zal men in Londen doen? Onmiddellijk na het bekend worden van de nederlaag van het Fransche kabinet- Chautemps heeft de Britsche eerste minister zich als voorzitter der vlootconferenüe in verbinding gesteld met de Amerikaansche, Japansche en Italiaansche delegatie. Besloten werd, hedenmiddag een zitting te houden van de leiders der delegaties, waar aan ook de inmiddels te Londen terugge keerde leider der Italiaansche delegatie Grandi zal kunnen deelnemen. Naar aanleiding van den val van het Fransche kabinet zullen de volgende mogelijk heden besproken worden: 1. Of men de conferentie nog voor korten tijd zal verdagen in de hoop, dat inmiddels te Parijs een nieuw kabinet zal zijn gevormd; 2. of de werkzaamheden der conferentie zullen worden voortgezet door Groot- Brittannië, de Ver Staten, Japan en Italië; 3. of men zal trachten, een driemogend- heden-overeenkomst tot stand te brengen tusschen de drie voornaamste vlootmogend- heden. HET GEVAL-THYSSEN EN KRUPP. Verklaringen van beide iirma's. Naar aanleiding van het tegen Thyssen ingestelde onderzoek ontving 't Wolff-bureau van den direct, namens alle heeren, die gedu rende den oorlog als verantwoordelijke di recteuren aan 't hoofd der fa. hebben gestaan 'n verklaring, volgens welke noch een van de heeren Thyssen, noch een der directeuren, noch een firma van het Thyssenconcern tot dusver van e enaangifte of het instellen van een onderzoek kennis draagt. Alle leveran ties der fabrieken van Thyssen gedurende den oorlog zijn in volkomen overeenstem ming met de Duitsche autoriteiten geschied, en daaronder was geen enkele leverantie aan het buitenland. De levering van infanterie- schietschijven aan de Nederlandsche regee ring geschiedde met de volkomen goedkeu ring van het ministerie van oorlog te Ber lijn. De Friedr. Krupp A. G. te Essen verklaart, dat rij voorloopig niet in staat is haar stand punt ten aanzien van de beschuldigingen vast te stellen, zoolang zij geen mededeeling heeft ontvangen van den Reichsanwalt. Zij heeft noch vóór, noch gedurende den oorlog iets gedaan, wat buiten medeweten of tegen den wil der autoriteiten is geschied. HEVIGE ONTPLOFFING TE PRAAG. Ettelijke gewonden. In de Prager voorstad Wrschowitz heeft gisteren in een huis met drie verdiepingen een hevige gasontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan drie personen zware en eenige andere lichte verwondingen bekwa men. Het huis werd vrijwel geheel verwoest. Des ochtends had een werkman op de eer ste verdieping een gasleiding aangelegd- Ver moedelijk is daar later gas uitgestroomd, dat geëxplodeerd is. Deze man en twee der bewoners werden ernstig gewond. Er speelden zich verschrikkelijke toonee- len af. Zoo kon een moeder er slechts met moeite van weerhouden worden haar drie jarig kind uit een venster op straat te wer pen, teneinde het tegen de vlammen en de ineenstorting van het huis te beveiligen. Het is slechts aan een gelukkig toeval te danken, dat de ontploffing geen menschenlevens heeft geëischt. Het opruimingswerk wordt door politie en militairen verricht. DE NATIONALE VERDEDIGING VAN ITALIË. Militair onderwijs voor de studenten De „Opperste commissie der nationale verdediging" is te Rome bijeengekomen om de problemen der nationale defensie te be spreken. De commissie is, naar men weet, een in- ter-ministerieel orgaan, dat door het hoofd der regeering wordt gepresideerd en waarin alle ministers, die bij de te bespreken vraag stukken betrokken zijn, en de chefs van de generale staven van leger, marine, lucht vaart en militie ritting hebben. Bij een on langs afgekondigd decreet is de secretaris der Fascistische Partij eveneens tot de com missie toegetreden. De Popoio diRoma deelt omtrent de beraadslagingen der commissie mede, dat deze de kwestie heeft besproken van het be steden van grooter aandacht aan militaire aangelegenheden bij het universitair onder wijs: de balistiek en de wapen fabricatie voor de polytechnische studenten, de oorlogs- gassen voor de chemische studenten, de ver zorging van gewonden voor de medische stu denten. Op deze wijze zou het militaire pro bleem eiken dag meer tot het leven der nati# zelf doordringen. DE DRAADLOOZE TELEFONIE MET OCEAANSCHEPEN. De kapitein van de Majestic spreekt. Men weet, dat de draadlooze telefonische dienst van Londen uit met de groote Engel- sche Qceaanstoomers ongeveer 3 weken ge leden is geopend. Gisteravond om 7 uur wer den de luisteraars naar Daventry verrast door de mededeeling, dat de kapitein van de Ma jestic, die zich midden op den Oceaan bevond, Londen had opgebeld en met Engeland wenschte te spreken. De verbinding geschied de via Baldock en het gewone Londensche telefoonnet, dat de boodschap naar Savoy Hill overbracht waar vandaan de woorden van den gezagvoerder weer door Daventry uitgezon den werden. De proef is uitmuntend geslaagd en de stem van den kapitein kwam prachtig door. Hij wenschte iedereen eerst goedenmia- dag en vertelde daarna, dat hij Vrijdagmor gen te Gherbourg en 's avonds nog te Southampton hoopte te zijn en gaf toen een korte beschrijving van zijn mooie schip en ver telde van de spelen, waarmee de passagiers zich nu in den winter vermaakten. Na ruim vijf minuten gesproken te hebben wenschte hij zijn hoorders „tot spoedig in he' vaderland". HET COMMUNISME IN CHINA. Vier Europeanen vermist. Te Parijs is een telegram uit Peking ont vangen meldend dat er in de stad Loengtsjau in de provincie Kwangsi, ongeveer 30 K M. van de grens van Tonkin, een zuiver com munistisch bestuur is ingesteld, als gevolg waarvan daar verleden week een beweging tegen de vreemdelingen is ontstaan. De Fransche vice-consul werd gevangen genomen en over de grens gezet naar Tonkin, waar hij behouden is aangekomen in gezel schap van Engelsche zendelingen. Volgens dit telegram heeft men niets meer gehoord van den commissaris der Chinee- sche douane, O'Kelly, en drie Franschen, die uit de stad ontsnapten en eveneens poogden de grens te bereiken. DE KERKVERVOLGING IN RUSLAND. Beslag gelegd op de Engelsclfc kerk te Leningrad. Naar de democratische persdienst meldt, zou ondanks het protest van de Engelsche ambassade te Moskou, beslag zijn gelegd op de Engelsche kerk te Leningrad, welke zou zijn toegewezen aan de club van matrozen. DE TAAL IN DE RECHTSPRAAK. Een wantoestand. Een dezer dagen kwamen twee Antwerp- sche advocaten in een zeer ingewikkelde erfe niszaak voor het beroepshof te Brussel plei ten. De feiten hadden zich voorgedaan in Antwerpen en al de stukken en de daarbij hoorende briefwisseling waren in 't Vlaamsch gesteld. Toen een van de advocaten de zaak begon uiteen te zetten, werd hij onderbroken door den voorzitter der kamer, die er op wees, dat het Hof de taal der Vlamingen niet verstond. Het gevolg was, dat de zaak moest uitge steld worden voor de vertaling van de stuk ken, wat heel wat tijd in beslag zal nemen. Eens te meer wordt hierdoor bewezen hoe zeer het noodig is om aan den wantoestand op h«t taalgebied een einde te mak®» -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1