Provinciaal nieuws Dr.H.NANNING^s HAEMOFERRIN Bloedvorvnend versterkingsmiddel 2.6O p-1/» flesch. ƒ1.60 p fie.y-h vallen. He gebouw, waarin het voorma lig kantoor van den waarborg van gou den en zilveren werken was gehuisvest en dat reeds geruimen tijd geen bestem ming heeft, zal dan moeten worden af gebroken. De ligging van het te bouwen lokaal tusschen verschillende scholen waarborgt een economisch gebruik daar van. Een gymnastieklokaal bij de Linden- scbool (waarvan de bouw door de ouder commissie dei Lindenschool is ge vraagd) zou vrijwei alleen door de school zelf benut worden, waardoor het voor verreweg den grocnisten tijd ongebruikt zou blijven. Voor verschillende scholen toch zouden, wanïieer zij van een lokaal bij de Lindenschool zouden moeten ge bruik maken, de thans bestaande bezwa ren niet alleen niet w orden ondervan gen, maar zelfs grooter worden, omdat het lokaal van cfie scholen nog verder verwijderd zou ziin dan de thans ge bruikte lokalen. De Lindenschool daar entegen kan varn één of meer niet ver van die school liggende lokalen gebruik maken. Nóch voor de school zelf, nóch voor andere scholen, is de bouw van een gymnastieklokaal bij de Lindenschool vereiscbt. Daaraan de voorkeur te geven boven den bouw van een lokaal bij Ge- meenteeschool ïir. 7 achten wij dan ook onraadzaam. Wij geven U dan ook in overweging afwijzend te beschikken op het adres dd. 29 December j.1. van de Oudercom- misie van de Lindenschool, houdende het verzoek om bij die school een gym nastieklokaal te bouwen. Tegen de scihoolbioscoopzaal in het gebouw der Handelsschool zijn van ver schillende zijden bezwaren ingebracht, in verband wraarmede de Directeur der gemeentewerken ons in overweging geeft het te bouwen gymnastieklokaal tevens te doe® inrichten voor school bioscoop. Deze combinatie levert intus- wachting van een nader onderzoek, of schen eengie m eilijkheden op. In af- wellicht op andere wijze de bezwaren tegen de bestaande schoolbioscoop zijn te ondervangen door het inrichten van een bioscoopzaal in een ander daarvoor geschikt gebouw van de gemeente zal de voorbereiding voc den bouw van het gymnastieklokaal voortgang dienen te hebben, opdat het met den aanvang van het volgend schooljaar in gebruik kan worden genomen. B. en W. stellen den Raad thans vóór tiet desbetreffend besluit te nemen. VERHUUR VAN GROND AAN DEN HELDERSCHEWEG. B. en W. schrijven in bijlage no. 19: De N. V. Alkmaarsche Exportveiling ,an Land- en Tuinbouwproducten al- Aier, heeft, in verband met haar voorne men om een. kistenbergplaats te bouwen, gevraagd van de gemeente te mogen buren een aan den Helderscheweg gele gen terrein, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie C. nr. 1353 gedeeltelijk en nr. 3007 gedeeltelijk, ter grootte van 590 M2. in totaal. Dit perceal is op het bij de stukken gevoegde kaartje rood aangedeuid. Tegen deïe verhuur heeft de meerder heid van ons College geen bezwaar, mits de overeenkomst wordt aangegaan v sor een tijdvak van niet langer dan b.v. 5 jaar, aangezien het geheele terrein van de veiling op den duur waarschijnlijk aan het kadeterrein zal moeten worden toegevoegd. De minderheid heeft er bezwaar tegen, dat het hierbedoelde terrein nog verder voor loodsenbouw zal worden bestemd .Volgens deze minderheid zou uit wel standsoogpunt eerder sprake moeten zijn van verwijdering van de bestaande, dan bouw van nieuwe loodsen. De meerderheid, hoewel de gegrond heid van dit bezwaar tot zekere hoogte erkennende, ziet geen mogelijkheid, thans op andere wijze te voorzien in de behoefte van uitbreiding van de veiling, welke uitbreiding zij van zoodanig be lang acht, dat zij bereid is, tijdelijk nog te berusten in een toestand, die ook h. i. op den duur niet zal kunnen worden ge handhaafd. Zij stelt U mitsdien voor het desbetreffend besluit te nemen. VERKOOP GROND ZOCHERSTRAAT. B. en W. schrijven in bijlage no. 17: De heer P. J. Louter, alhier, heeft zich bereid verklaard, voor den eigendom van het aan de Zocherstraat gelegen perceel grond, kadastraal bekend ge meente Alkmaar, sectie E nr. 3904 ge deeltelijk en nr. 3756 te betalen een som van 1000.in totaal. Aangezien naar ons voorkomt de ge meente tegen dezen prijs het hierbedoel de terrein zonder bezwaar zal kunnen afstaan, stellen wij U voor, het desbe treffende besluit te nemen. UITVOERING ZIEKTEWET. In bijlage No. 23 schrijven B. en W.: Op 1 Maart 1930 treedt de Ziektewet in haar vollen omvang in werking. In verband daarmede zullen op dien datum alle personen in dienst der gemeente, voorzoover zij in on dernemingen werkzaam zijn en niet meer dan 3000 per jaar verdienen, onder de verplichte ziekteverzekering vallen, behalve degenen, die krachtens het Koninklijk Besluit van 11 Octo- ber 1929, S. 456, van de toepassing der Ziek tewet zijn uitgezonderd. Deze uitzondering be- treft het personeel, aangesteld overeenkomstig de bepalingen der Pensioenwet 1922, S. 24Ó Onder de verplichte ziekteverzekering val len derhalve, met inachtneming van de boven genoemde inkomengrens, de personen in ou dernemingen der gemeente werkzaam in tij de- lijken of lossen dienst, althans zoolang zij nog geen onafgebroken diensttijd hebben van tenminste twee jaar. Voor de volgende groepen van gemeente personeel zullen dientengevolge maatregelen moeten worden genomen met betrekking tot d^u itvoering der Ziektewet: 1. zij die op arbeidscontract werkzaam zijn: 2. personen tewerkgesteld bij de werkver schaffing. Ten aanzien van de ziekteverzekering van deze groenen van het gemeentepersoneel heef! de gemeente de keuze tusschen de volgende maatregelen: a. toepassing van art. 21 lid 3 der Ziektewe* door vaststelling van een ziekengeldrege ling, die door de Kroon moet worden goed gekeurd. b. inschrijving bij een ziekenkas van den Raad van Arbeid; c. aansluiting bij een bedrijfsvereeniging voor de uitvoering der ziektewet. Voor het vaststellen van een regeling als onder a bedoeld wordt als eisch gesteld, dat deze aan de arbeiders tenminste dezelfde uit- keering waarborgt als de Ziektewet, t.w. 80 van het dagloon tot een maximum van 8 gedurende het tijdvak, dat de arbeidson geschiktheid duurt, met uitzondering van de Zondagen en tot een maximum van 6 maan den. Wij hebben, in verband hiermede, van dei' Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de mededeeling ontvangen, dat een regeling als voor de losse werklieden is vastgesteld (gemeenteblad 1073), die aan hen een zieken geld verzekert naar gelang van het tijdperk, dat zij bij de gemeente in dienst zijn geweest en hun aanspraak geeft op doorbetaling van i loon ingeval van ziekte gedurende 112 v .ken, al naarmate zij van 4—52 weken in gemeentedienst zijn geweest, iet voor goedkeu ring vatbaar is. Met betrekking tot de financieele lasten, welke de Ziektewet de gemeente oplegt, mer ken wij het volgende op. Bij Koninklijk Besluit van 3 Januari 1930, S. 3, zijn de premiën vastgesteld voor de ziek teverzekering bij de Raden van Arbeid. Als regel bedragen deze 2.3 van het loon, in sommige gevallen 3.4 en 4.9 doch laatstgenoemde premie is voor de gemeente van geen belang. Op deze premiën mag de werkgever ten hoogste inhouden 1.15 van het loon van den verzekerde. De Vereeniging van Nederlandsche ge meenten heeft aan haar leden met betrekking tot deze aangelegenheid het ter inzage liggen de advies verstrekt. Daaruit blijkt, dat zij overwogen heeft, een zelfstandige bedrijfsver eeniging van gemeenten in het leven te roe pen. Door den korten tijd van voorbereiding is zij daarin evenwel tot dusver niet geslaagd. Intusschen blijft zij haar aandacht aan dez^ aangelegenheid wijden. Wel is de vereeniging er in geslaagd een afzonderlijke groep ge meenten te vormen bij de Algemeene Bedrijfs vereeniging voor Ziekengeldverzekering, ge vestigd te Amsterdam en aldaar opgericht op 13 September 1929, welke vereeniging haar administratie heeft ondergebracht bij „Cen traal Beheer", de bekende instelling, die zich met de administratie van allerlei onderlinge risicovereenigingen belast. De bij genoemde bedrijfsvereeniging aangesloten gemeenten zullen tot een groep vereenigd, volgens het zuiver omslagstelsel, gezamenlijk de werkelij- kij kosten der ziekteverzekering dragen. De gemeenten, leden van deze groep, kunnen haar afzonderlijke belangen naar voren bren gen, opdat voorzooveel noodig, rekening kan worden gehouden met de positie, die de ge meenten als publiekrechtelijke organisatie in nemen. De toetreding tot deze vereeniging schijnt ons voor de gemeente op dit oogenblik de voorkeur te verdienen. Uiteraard kan niet met zekerheid eenige voorspelling worden gedaan over de financieele resultaten. De mede bij Centraal Beheer aangesloten vereeniging „Ziekte-Risico" draagt echter reeds geruimen tijd soortgelijke risico's, als welke de wet op het oog heeft. Op grond van de daarmede ver kregen ervaring meent Centraal Beheer het te verwachten loonpercentage op 2 te kunnen stellen, aanmerkelijk lager dus dan bij het K. B. vastgestelde percentage. Ook van de Centrale Onderlinge bedi jfsvereeniging voor ziekteverzekering te 's-Ciavenhage, ontvin gen wij en aanbieding. Wellicht zullen nog andere l jdrijfsvereenigingen bereid zijn, de gemeente te verzekeren tegen het risico der Ziektewet. Wij meenen evenwel, dat de orga nisatie van de eerder genoemde Algemeene Bedrijfsvereeniging voor Ziekengeldverzeke- ring den meesten waarborg biedt, dat met de bijzondere belangen der gemeente rekening wordt gehouden. Voorshands zal deze aan gelegenheid toch niet geheel uit financieel oogpunt kunnen worden beoordeeld, omdat het hier een geheel nieuwe risico geldt, waar over eerst na eenige jaren een definitief oor deel zal kunnen worden uitgesproken. De vraag, of het dragen van eigen risico, door vaststelling van een aan de goedkeuring der Kroon onderworpen verordening aanbe veling zal verdienen boven aansluiting bij de bedrijfsvereeniging, zal daarom thans niet voor beantwoording vatbaar zijn. Ook in dat opzicht zal de ervaring een aanwijzing moeten geven. De Algemeene Bedrijfsvereeniging bindt de toetreding aan een termijn van slecht éné jaar, zoodat voor de gemeente vol doende gelegenheid overblijft om indien zulks van belang mocht blijken, van standpunt te veranderen. Onder dat voorbehoud zouden wij U in overweging willen geven, voorloopig tot toe treding tot de Algemeene Bedrijfsvereeniging te besluiten. Ook van de premies, door de bedrijfsver- eenigingen geheven, mag de werkgevers d helft op den arbeider verhalen tot ten hoogste het bedrag, dat de verzekerde verschuldigd zou zijn, indien hij bij eer ziekenkas van den Raad van Arbeid was verzekerd. Boven de genoemde premies zijn de werk gevers nog verschuldigd, hetzij zij zijn aan gesloten bij een bedrijfsvereeniging, hetzij zij hunne verzekerden hebben ingeschreven bij een ziekenkas van den Raad van Arbeid, 4 per 1000 verzekerd loon voor het z.g. pro phylaxefonds, dat bestemd is tot het nemen ol bevorderen van maatregelen ter voorkoming van ziekten onder de verzekerden of die de ge neeskundige behandeling van de verzekerden ten goede komen. Het loon, dat over 1929 be taald werd aan personen in ondernemingen der gemeente werkzaa.n en vallende onder de bepaligen der Ziektewet, bedroeg plrm 106.000. Voor 1930 wordt dit bedrag aan zienlijk hooger, aangezien het nieuwe Stads ziekenhuis slechts korten tijd gedurende 1929 op volle capaciteit heeft gewerkt. Stellen wij in verband hiermede het loonbedrag op 125.000, dan zal de premie bij genoemde bedrijfsvereeniging pl.m. 2500 plus pl m 500, voor het prophylaxefonds beloopen. Wat het verhaal op de verzekerden betreft zouden wij althans voorloopig-den bestaanden toestand willen handhaven. Ook thans wordt geen verhaal toegepast terzake van de uitga ven, die de gemeente heeft voor uitkeeringer bij ziekte. Een uitzondering moet worden ge maakt voor het personeel, dat aangenomen wordt op voorwaarden, vastgelegd in een col lectief landelijk contract. Zijn daarin bepalin gen opgenomen omtrent het verhaal (die wel licht bij de bepaling van het loon invloed zijn of zullen zijn geweest), dat is het ratio neel, dat de gemeente te dien opzichte met andere werkgevers gelijk st&at. Wij stellen U mitsdien vóór te bepalen: 1. dat de gemeente zich voor de uitvoering der Ziektewet voorloopig besluit bij de „Al gemeene Bedrijfsvereeniging voor Zieken- geldvcrzekering" te Amsterdam; 2. dat, behoudens nadere beslissing, van het loon der verzekerden het door hen inge volge de wet verschuldigde deel der pre mie uitsluitend mag worden afgehouden ten aanzien van die arbeiders, die in dienst der gemeente werkzaam zijn op voorwaar den, vastgesteld bij collectief landelijk ar beidscontract, in zoover die voorwaarden de hierbedoelde inhouding toelaten. HET FORCEEREN VAN BOLGEWASSEN. In de vergadering van de afd. Alkmaar van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plant kunde, welke in het Landbouwhuis werd ge houden, hield de heer Kuiper, Rijkstuinbouw- leeraar te Hoorn, gisteravond een rede over het forceeren van bolgewassen. De voorzitter, de heer Balk, opende de vergadering namens de afdeeling en de com binaties van de verschillende vereenigingen. Spr. betreurde de betrekkelijk geringe op komst. en weet dit aan de geringe belang stelling die er voor dit onderwerp bestaat Jij heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder den spreker van dezen avond. De heer Kuiper, hierop aan het woord komende, wees er op hoe er tegenwoordig, nu het in alle andere tuinbouwtakken zoo slecht gaat, groote belangstelling bestaat voor de bloembollenteelt, als de eenige die nog ruime winst oplevert. Het trekken van bloembollen geschiedt in West-Friesland nog slechts een paar jaar. Het tegenwoordige centrum van het trekken is Rijnsburg, terwijl het in Beverwijk en in het Westland ook veel geschiedt. Het trekken levert een vrij groote winst op, voor al om de geringe daaraan verbonden kosten. Ten eerste beschikt men in den winter over veel werkkrachten en ten tweede kunnen voor 't trekken ook bollen gebruikt worden die ontveld zijn en dus «en lagere handelswaarde hebben. Daarenboven worden dikwijls de in den herfst geleverde bollen eerst met Mei be taald, wanneer de getrokken bollen reeds te gelde zijn gebracht. Na deze korte inleiding komt spr. aan het materiaal en de behandeling. Voor trekken zijn goede gave rijpe bollen noodig. Ze moeten liefst flink van stuk zijn. Het is evenwel geen bezwaar als ze velloos zijn. Al naar mate de zomer koud en vochtig of warm en droog is geweest, trekken de bollen goed of minder goed. Uit onderzoekingen van prof. Blauw is gebleken, dat het noodig is ze te prepareeren. Direct na het rooien moeten de bollen goed verwarmd worden, hetgeen den bloei sterk vervroegd. Zonnewarmte is vaak voldoende De meest geschikte temperatuur ervoor is 68 gr. Fahrenheit. Een boogere temperatuur is schadelijk. Voor bollen die in een kouden, natten grond hebben gelegen, is verwarmen beslist noodzakelijk. Na die 3 a 4 weken ver warming, moeten ze zoo koud mogelijk lig gen, teneinde den groei nog meer te ver snellen. Voor vroegen bloei (Kerstmis, Nieuwjaar) is het aan te bevelen de bollen reeds in het laatst van Augustus in den grond te doen. Daar ondergaan ze dan de noodige afkoeling. Hiertoe moeten ze in niet te groote kistjes worden gedaan. Het beste formaat is dat van gistkistjes. De kistjes worden eerst half gevuld met gewone tuinaarde. Hierin zet men heel voor zichtig de bollen naast elkaar, zoo diep dat ze omstreeks een vingerdikte beneden den rand komen. Om beschadiging tegen te gaan mogen ze niet aangedrukt worden. Ook is het noodig, dat ze van één partij afkomstig zijn. De bovenste ruimte wordt nu aangevuld met turfmolm, waarop de kistjes inge graven worden, zoodanig dat ze met het oog op muizen enz. vlak naast elkaar komen te liggen. Er komt dan 10 a 12 c M. grond op. Bij strenge vorst moet gedekt worden met boonenstroo of met riet. Aangezien met Kerstmis de modekleur rood is, is- de Duc de aangewezen Kerst tulp. Op zijn vroegst kunnen ze dan op 10 December in de kas gehaald worden nadat eerst de aarde en turfmolm verwijderd zijn Ongeveer tien dagen later zijn ze dan klaar, en voor Kerstmis kunnen ze nog aardig wat opbrengen. Capland moet reeds 5 of 6 December wor den opgezet. Doet men het daarvoor, dan loopt men groote kans op uitvallers. Direct na het opzetten wordt de kas ge heel duister gemaakt. Dit duurt zoolang, totdat de eerste bloemen verschijnen. De bladeren missen dan ook alle kleur, maar niet zoodra zijn ze in het licht of binnen twee dagen hebben ze een groene kleur aange nomen. De juiste temperatuur die moet wor den onderhouden bedraagt 70 gr. F. Bij hoogere temperatuur wordt het risico van zooals bij Duc zwarte punten te groot Hoofdzaak is een gelijkmatige warmtegraad, niet boven en niet beneden de 70 pCt. F-, waardoor men later een mooie bladkleur verkrijgt. Het trekken van de Capland duurt van om streeks 25 dagen tot vier weken. Met de Duc behoort de Capland tot de vroegste soorten. Andere vroege soorten zijn de Fred en Thomas Moore, welk eerste vooral zeer vatbaar voor witte vlekken is. De verwarming van de kas kan zoowel centraal als met een kachel geschieden. Bei den hebben hun voor- en nadeelen. Centrale verwarming is gemakkelijker te bedienen dan een kachel, welke laatste ook nog tot na deelen heeft dat de verwarming over de ge heel e kas lang niet dezelfde is, en dat bij onvoldoenden trek kolendamp in de kas kan komen, die onherroepelijk de tulpen doodt. Daartegenover staat <J<nt gewone kachel droge warmte afstaat, juist wat de trekbollen noodig hebben, terwijl de warmte van centrale verwarming vochtig is, waar voor onderscheidene soorten zeer gevoelig zijn, en wat o.a. het z.g „kiepen" (doorbui gen van den stengel) veroorzaakt. Daarom hebben verscheidene groote kweekers, naast centrale ook kachel verwarming. De tulpen moeten regelmatig vochtig ge houden worden. Bij voorkeur geschiedt dit 's morgens Ventilatie moet constant plaats vmden, anders mislukt oen groot percentage. Spreker komt nu aan de kas zelf. E>e plaats ervan maakt weinig verschil. Mis schien verdient de Noordzijde als zijnde het gemakkelijkst op tempera-tuur te houden de voorkeur. De afmetingen van de trekkas hangen er grootendeels van af of het een kas is van twee of drie tabletten. De hoogste is omstreeks 1.70 M. bij een kas met twee tabletten met in het midden een looppad met een breedte van ongeveer 2 Meter. Een derge lijke kas kost niet meer dan circa 250. De opstaande wanden kunnen muurtjes zijn, maar ze kunnen ook uit eterniet hetzij dubbel of enkel bestaan, wat wel het meest practische materiaal is. Voorin de kas kan een portaaltje worden gebouwd, als werkkamertje en stookplaats en tevens als tcchtportaal. Voor kassen langer dan 12 M. zijn twee kachels aanbevelingswaardig om dat het bij strenge vorst bijna ondoenlijk is met één kachel de vereischte temperatuur te behouden. Tegen de groote warmte-uitstra- ling van de kachel wordt een asbestplaat ge bruikt, evenals boven de buizen van de cen trale verwarming ter bescherming van de wortels van de bollen. De inkuiling moet zoo dicht mogelijk bij de kas gebeuren om een langdurig vervoer te vermijden. Telken jare moet men ze echter weer op een andere plaats ingraven, met he.' oogmerk eventueele besmetting tegen te gaan. De kistjes worden ook goed schoon ge maakt met soda, desnoods moeten ze ontsmet worden. De hoop uitsprekende dat ook in dezen omtrek de bloembollencultuur in het alge meen en het trekken van bolgewassen in het bijzonder mocht toenemen, besloot spr. (Ap plaus). Vervolgens werd overgegaan tot het ver- toonen van enkele lantaarnplaatjes, welke het gesprokene goed illustreerden. Hierbij kwam ook nog de verzending ter sprake. De bloe men worden uiterst zorgvuldig en voorzich tig verpakt in keurige vloeitjes, waarna ze in houten of kartonnen kisten naar het bui tenland (Engeland) worden vervoerd. Meer en meer geschiedt dit thans per K L. M. Een drietal der aanwezigen maakte daar op gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen, welke de heer Kuiper tot vol doening der vragenden beantwoordde. De voorzitter dankte met hartelijke woor den den heer Kuiper voor zijn interessante en duidelijke rede, en sprak de hoop uit, dat er voor het trekken in deze omgeving animo zou komen. Spr. vestigde de aandacht van de aanwe zigen op een paar merkwaardige warme kas planten (Caladium) op de vergadering aan wezig welke door der, heer Kromdijk waren gekweekt in de kas van mr. Bosman. De heer Balk deed nog mededeeling van de op 28 Februari te Beverwijk te houden bloemententoonstelling, waartoe hij de aan wezigen opwekte om heen te gaan, en sloot met de hoop dat den volgenden winter de be langstellenden in grooten getale mochten op komen. (Applaus). OPENBARE LEESZAAL. EN BIBLIOTHEEK, LANGESTRAAT 85. Uitleening uitsluitend aan leden. Minimum contributie 2 per jaar. NIEUWE AANWINSTEN. Oorspronkelijke Nederlandsche romans. C34.9g Coolen, A. Hun grond verwaait. De rauwe grond. Jaarsma, D. Th. Thiss. dl. 5. De groote twijfel. Dl. 6. Aan vreemde kusten. Dl. 7 Wending. PauwelsF. Tine Kipra's echt scheiding. Zernike E. De loop der dingen. In het Nederlandsch vertaalde romans. C34.9 JlOt P24t Z281o F47.5 H26.8 K85.5 K85.5w R85.5f R86.6 S63.5g 833 B84 Freuchen, P. Groot wildroman van de Hudsón-baai Eskimo's HardyTh. Tess. Kraemmer, fIn de branding van het leven. -. De weg naar het licht. Runa. De familie Ekekrona. Russellf—Beauchamp, Mary A.) Elizabeth's eerste huwelijksja ren. Siwertz, S. Het groote warenhuis. Duitsche romans. Brehm, B. Susanne und Marie. 833 W29g Wassermann, J. Golowin. Fransche romans. S43 C31 Cocteau. J. Les enfants terribles. Wetenschappelijke werken. 109 V83 Vcrlander, K. Eenvoudige ge schiedenis der filosofie. 375 H22p Handbeek van de padvinderij voor meisjes in Nederland. 701 B92 Bruyne. F. de. Kunstphilosophie. Suchtelen, N. van. Zwerftochten met de tent door Nederland. Mossel, A. Als daglooner in het Heilige land. Sleen, W. O. N. van der. Zwerf tochten door tropisch Britsch- Indië. Vista, Tula di. In het land der boschnegers en Magiërs. Ludwig E. Juli veertien. Tijdschrijten. O.T.40 Roeping. 914.1 S97 915 M83 915 S65z 916 V64 940.4 L91j ZUIDSCHARWOUDE. De tuinbouwvereeniging „De Toekomst" vergaderde Maandagavond ten lokale van den heer P. Schoenmaker. De heer S. de Boer Kz. opende de vergade ring ongeveer als volgt: Het is alweer een maand geleden sinds wij bij elkaar waren en nu zal o.m. behandeld worden de beschrij vingsbrief voor de a s. algemeene vergadering der L.G.C. Men heeft in het laatste gedeelte van het jaarverslag kunnen lezen, dat dit ge schreven was bij slecht weer en lage prijzen De hoop werd uitgesproken, dat^zich aan stonds een ander beeld zal voordoen, n 1 strenger weer en hoogere prijzen. Welnu, dat beeld is er, wel wil het nog niet met de uien en witte kool, maar wel zijn de gele en^roivT kool goed in prijs. Er is nog iets anders In Januari had men wel het algemeen een zwaar hoofd in het groote kwantum der producten dat nog aanwezig was, en thans valt een flinke afzet te constateeren der gele en wtrte kool, zelfs de Deensche witte worden nu van de hand gedaan. Noord-Scharwoude en Broek op Langendijk hadden 800 wagons en War- menhuizen 25 a 30. In Noord-Holland ™n 150 wagens a 10.000 K.G. weggevoerd Een objectieve kijk van 1924 zegt ons, dat er torn 3000 h 3500 wagens a 4000 K.G. werden uit- gevoer den nu op éné dag 150 wagens. Dit is niet alleen te danken aan de energie der koop lieden, maar ook aan de reclame. De reclame werd in onze jaarvergadering in 1923 reed« besproken en in Noord-Holland begonnen Nu doet daaraan de geheele Nederlandsche tuinbouw, die allen 1/20 der omzet van de veilingen voor het reclamefonds bijdragen. De omzet van 1000 millioen geeft per 1/20 een aardig kapitaaltje. Hetgeen het G B. uitvoert is dan ook van buitengewoon nut. Het is goed een en ander even uit te sprejeen, want in ver gelijking van voor een maand hebben wij nu weer een bestaan en kunnen wij het bedrijf goed maken, want daar gaat het toch om. De notuleering, door den heer C. de Boer voorgelezen, werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat van het onderzoek van de mogelijkheid om een poterbewaar plaats te stichten, en het rapport den leden reeds bekend is, zij nu kunnen beslissen of dit gewenscht is. De voorzitter deelde tevens mede, dat de heer C. Berkhouwer alhier voor eigen reke ning een bewaarplaats wil bouwen, welk? buitengewoon goed wordt ingericht. De heer Kostelijk juichtte dit plan toe, en ook de vergadering gaf geen afkeuring te kennen. Een ieder, die straks zijn poters in die inrichting wil bewaren, kan dus terecht De voorzitter deelde mede, dat voor hen, die zich hiervoor hebben opgegeven, de kwi tanties ten behoeve der nieuwe ziektewet zijn te verkrijgen, geldend van 1 Maart tot 1 Nov. De oremie is 1.10 per 1000 loon, hetwelk 16.80 per LC90 per jaar. De voorzitter las de namen voor van hen, die nog niet bij de Tuinbouw Onderlinge waren aangesloten, en zij die aanstonds nog geen lid zijn, zijn dus aangewezen op den Raad van Arbeid. Op een gestelde vraag atvvoordde de voorzitter, dat het te veel betaa'de wordt teruggestort De voorzitter deelde mede, dat nog reuzen- zaad van tusschensocrt te verkrijgen is voor hen, die zich hiervoor opgeven. Daar het bestuur uit enkelvoudige function- narissen bestond, heeft het bestuur nu be noemd een 2e secretaris en een 2de penning- meestor, resp. de heer C. de Boer Wz. en Jb. Kramer Sr. Aan de orde kwam nu de Beschrijvings brief voor de Alg. Verg. der L.G.C. Komende bij het jaarverslag meende de ïeer P. Zeeman, het standpunt van den secre taris in zake het slagen van de rabarbervei- ling niet te kunnen dcelen, en staafde deze meening met eene korte toelichting, waarop de voorzitter zeide, dat het wel geslaagd is, want alles is aan de veiling gebracht en niet uit de hand verkocht. Als de prijzen niet hoog wa ren, is dat iets anders. Aangaande de rekening der L.G.C vroeg de heer P. Zeeman neg een paar inlichtingen, o.a. of de afschrijvingen niet volgens een vaste norm plaats hadden. De rekenign getuigde anders van een goed overzichtlijk geheel. De voorzitter beantwoordde de vrager en verwees verder naai de rekening, welke thans onder accountants-controle staat. De volgende algemeene vergadering zal volgens roester wel in Zuid-Scharwoude wor den gehouden evenals in 1917 en 1923. De vergadering ging accoord met het be stuursvoorstel om 1/10 van de omzet be schikbaar te stellen voor de reclame. De voorzitter lichtte nog een en ander toe en zeide, dat ind'en het totaal percentage 1000 is, ook het Rijk 1000 geeft. In 1929 was dit bedrag ongeveer 8000. Het is in hoofdzaak voor de koclveilingen. de omzet in Noord-Holland was ruim 20 millioen. In het Westland tracht men ook Rijkshulp te verkrij gen op de percentage voor de druiven. Punt 8 a. „De West" te Koedijk wenschte reorganisatie of opheffing van den Vierbond De voorzitter zeide, dat de toelichting hier op wel wat vaag is en ook de gedane monde linge toelichting wel eigenaardig is. daar men de gevoelens niet onder de juiste bewoordin gen kan uitdrukken. Wij weten eigenlijk niets nader. Trouwens, er is niets oo te heffen, want er is niets. Er zijn 'geen statuten en reglemen taire voorschriften. Tot heden is deze gang van zaken altijd goed bevallen. Natuurlijk kan wel eens een of ander teleurstellend worden ontvangen, maar dat kan ook met reglement geschieden. De Vierbond moet worden be houden. De voorzitter zet nog eens uiteen hoe de organisaties in elkaar zitten. De heer J. Klingeier besprak naar aanlei ding van des voorzitters toelichting op het voorstel van „De West" de wortelen-sortee ring, het bonnenstelsel en het U.C. B -merk en vroeg tenslotte naar de mogelijkheid, dat het eene lichaam wel en 't andere geen besluiten uitvoert. De voorzitter zeide betreffende de wortelen- sorteering, dat dit geen Vierbond-besluit is, maar van de U.C.B. en in de wereld ge bracht door Noord-Scharwoude. Het is bi] ons op de agenda geplaatst. Aangaande het bon- nenbesluit zeide de voorzitter, dat dit wel meenschappelijk is genomen, n.1. De Vierbono en Koophandel. Ons besluit om na 31 Dj*- geen bonnen meer af te geven, moest ecni bekrachtigd worden door De Vierbond Ben fende het U.C.B. zeide de voorzitter, dat m- op onze jaarvergadering meermalen1®, sproken, doch het is geen besluit van De bond. Bij ons in Zuid-Scharwoude is het ter aangenomen. L j.». De heer Klingeier: We hebben het toen op de Algem. Verg. besloten. <y De heer Jb. Kramer zag liever, da5. J Vierbond nog sterker gemaakt werd. a een belangrijk besluit door de L.G.C wora g nomen, dan is dat voor de geheele stre behoort door De Vierbond uitgevoerd te den. Het is niet in de haak als de eene een besluit uitvoert en de andere niet

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6