Binnenland m De voorzitter: Je gelooft toch wel, dat er niets van terecht komt, als alles reglementair wordt. De Noordermarktbond zal zich b.v toch niet laten dwingen door een kleinere. 1 De heer Jb. Kramer: Dat is geen dwang; ons belang is ok het belang van anderen. De voorzitter vroeg: Wie geeft er niet om De Vierbond"? De heer Jb. Kramer: Bonnenstelsel, waar om niet de „De Vierbond". De voorzitter: Je bent er zelf bij geweest, bet kwam bij de L.G.C. en die heeft het uitge voerd. Er is niet verzocht dit bij De Vierbond j„ te dienen. De heer P. ZeemanEr is geen organisatie, die zich houdt aan de besluiten. We noemen U.C.B. en bonnen. De organisatie voldoet niet zooals gewenscht wordt. De toelichting van ,De West" is niet duidelijk. Misschien koml 'dit op de Alg. Verg. Hij is er voor om daar aanstonds conclusie te trekken. De heer C. de Boer Wz. zeide o.mdat de organisaties gelijke belangen hebben en het zou niet goed zijn te dwingen. Belangrijke besluiten moeten eerst gebracht worden bij pen Vierbond; wij kunnen zelf geen belang rijke besluiten nemen. De voorzitter: Als wij zoo doorgaan, dan is De Vierbond al weg. Sprekende over de keur, zeide hij, dat deze op alle veilingen gelijk is en reglementair is aangenomen. De heer P. Zeeman trad in beschouwingen over de keur en vond, dat men maar wat doet, om ten slotte te vragen welke tuinder er in de gelegenheid is geweest zijne meening over een en ander te kunnen uitspreken. De voorzitter moet de heer Zeeman in de rede vallen en constateerde, dat er nooit iets buiten de leden om is besloten en het gaat niet aan om zoo maar te zeggen: ze doen maar wat. Hij tracht verder uiteen te zetten wat er zoo ten oprechte van de keur is beraadslaagd door veilingbestuur en P. C. Evenwel een voorstel over de keur is er nog niet. Dikwij's komt men te vroeg, zoo ging het ook met de wortelensorteering in Noord-Scharwoude, waarmede men een jaar te vroeg begon. Tenslotte ging de vergadering accoord met hetgeen de voorzitter nu zeide: „Wij wenscheo De Vierbond te versterken, door alle ingrij pende besluiten eerst "bij De Vierbond onder te brengen". Punt 8 B en C. werden na uiteenzetting door den voorzitter en een kpyrte bespreking gepasseerd, nadat bij B de teenschelijkheid over soepele regeling naar voren kwam. Punt 8 D. van De West werd gecombineerd met punt 9 van De Tuinbouw te St. Pancras De wecht achtte het genomen besluit om geen bonnen na 31 Dec. iruer te verstrekken ge wenscht, wijl De Tuinbouw hetzelfde bedoelt. Het prae-advies van het bestuur noemde het besluit „Geen bonnen meer" als eenling zeer onvoorzichtig, wat door de vergadering on herschreven werd en dit bij Den Vierbond besloten behoort te worden. Punt 10. De West te Koedijk wil koolver zekering tegen brandschade, uitgaande van de L.G.C Prae-advies van het bestuur dat, indien de belangstelling dit vordert, uit die belang stelling een commissie wil benoemen ter af doening. De vergadering ging accoord met het prae- advies. Punt II. Van Zuid-Scharwoude beoogt een onderzoek naar de mogelijkheid om te komen tot een fonds voor pensionneering van de tuin ders. Het prae-advies van het bestuur verwees naar het prae-advies bij punt 10. De voorsteller van dit ount, de heer Jb Kramer, vond het prae-advies wel mager en trad in eene beschouwing ten gunste van zijn voorstel en. meende, dat het L.G.C.-bestuur er niet voor is. De voorz. erkende dit laatste en trachtte aan de hand der ondervinding bij de tot stand- koming der T. O. op de zeer vele moeilijk heden te wijzen. Verder ontstond er vrijwel eene ruime gedachtengang over het voorstel, waarbij niet voorbij gezien werd. dat de taak der overheid hierin te kort schoot. Aangezien men ten slotte zich hiertoe bepaalde om de behandeling hierover ter Alg. Verg. af te wachten, zullen wij de releveering van het ge sprokene maar in de pen houden. Na de behandeling van den beschrijvings brief ging men over tot punt 4, n.1 Contri- 'butieregeling. Besloten werd dit te laten zoo als het was, n.1. 2 cent per snees en in het na jaar zoo noodig nog 1 cent per snees De opmerking werd gemaakt dat deze re geling getroffen is, om menschen die niet in staat zijn tijdig kunstmest te kunnen betrek ken. hiertoe via de vereeniging in staat te stellen, uit het fonds dat door genoemde regeling werd gesticht. Daar echter op de wijze van heffing te genwoordig wel iets af te dingen is, doordat de situatie 'der leden gewijzigd is geworden door contracten in den A. Polder enz., zal het bestuur trachten deze aangelegenheid nader onder de oogen te zien. Gezien het uitvoerige verslag zullen wij nu *eer kort zijn. 1. De wenschelijkheid werd geuit om min der Bravo's te bouwen, wegens de ziekte, die in deze aardappel veelvuldig voorkomt Besloten voorloopig nog niets te advisee- «n, dit punt komt wellicht op de Algemeene Vergadering -■ Gevraagd wordt ter bloembollenveiiing nieerdere plaatsen voor handelaren te willen zegen vieren. De voorzitter zegde overweging toe. Gevraagd wordt naar de nieuwe zetkool- ^egeiing waarop het antwoord kwam, dat deze spoedig gereed zal zijn. 4; hfct middel tegen kankerstruik, dat het Vorig jaar met succes werd toegepast, werd °°k nu wederom ten zeerste aanbevolen. 5. Gevraagd werd naar de leeftijd voor lid- 2']n van de T O., waarop geantwoord werd 9at de meening is dat hiervoor geen leeftijd 6 Het bestuur meent, dat Rattenserum ®Kt meer zoo in dier mate voldoet als bij het ^gin Evenwel Broek op Langendijk zal dit nnddei weer toepassen en Koedijk wil dit heer Kostelijk wilde iemand aanstellen Van vereenigingswege een en ander te Qc*" uitvoeren. let K;.jtuur nam di' over en zal trachten 'enoor een piar fcnschen te vinden om op ."'''""•'r bestemde tijdin dit serum te •Tooien op daarvoor in aaiwnerkir.o' ir,mende a*ke;a UOintoThar.doTi l 0|g0|^l "JjÖïntarcosten rUllllli De zevende of laatste vraag betrof de wen schelijkheid van een wortelzaadcotnmissie Deze vraag zal door het bestuur in over weging worden genomen. Medegedeeld werd dat het bestuur de be schikking heeft over een 6-tal gratis abonne menten op „De Tuinderij". Groepen van 3 personen kunnen zich hiervoor interessee ren en waarvoor enkele leden zich opgaven De voorzitter deelde mede, dat voor einde Febr. levering de prijzen der kunstmestwaren zijn: Chili f 11.18, Kali 6.73, Kalksalpeter 10, Thomas Slakkemeel 19 1/4 cent per pCt, Super 2.99, Patentkali 7 27. Met een hartelijk woord van dank aan leden en pers sloot de voorzitter deze bijeen komst. ■- spelen: De moord in de Kolmessergasse, De nieuwe Dokter en Baas Jansen in De brand van Rome. De stukken hadden veel succes, de spelers gaven blijk van flinke oefening onder goede leiding. Ze wisten het publiek voortdurend in een vroolijke stemming te houden. Ook de grimeur had goed werk geleverd. Op de voordracht voor voorzitter Alge meen Armbestuur te Wimmenum voor de vacature J. Zonneveld komen voor de heer en: 1. B. Glorie; 2. C. Zonneveld. Maandagmorgen werden door de ge meente eenige boomen verkocht, gedeeltelijk reeds gerooid en gedeeltelijk nog te rooien. De gerooide boomen werden in 11 perceel en verkocht en brachten op f 43,50. Een 30-tal werd als staand gewas verkocht en brachten op in totaal1-25. v HEILOO. Naar we vernemen heeft de Raadscommis *'e Y°?r. werkverschaffing zijn arbeid Sin d>gd. D.t is de laatste w£k <Kwerk wordt gegeven, waarna de commissie meent dat de tijd voor productieven arbeid is aangebroken. aanta' onbewaakte overwegen weg t. o. den°hoo°fdingang bij^fpef afsmS Het zal voor den overweg bij de hoofd mgang van Kapel 'n opluchting zijn De^o men lagen bijna altijd dicht, zefr tot ongerief van hen die met een rijtuig moesten passee- Naar we vernamen zal het werk bij de duinen van het Provinciaal Landgoed worden stopgezét. Een 10-tal werklieden, die door be middeling van ons gemeentebestuur werk zaam waren zijn voor een gedeelte (het ging per loting) ontslagen. 3 Maandagmorgen had op het Zuideinde van de gemeerte een aanrijding plaats tus schen een vrachtauto en een luxe auto, de laatste uit eisen er, toebehoorend aan de heer B Beide auto's kregen veel averij. Het ongeluk werd veroorzaakt door een fietsenden jongen die zender een tecken te geven, de straat overstak. De jongen werd door de luxe auto opgeschept en kwam met eenige ontvel lingen en den schrik vrij. HEEMSKERK Aan de Marquettelaan zal de Oosteliike rij boomen verdwijnen, ten dienste der wegver- brceding. Het '.igt in de bedoeling om eerst deze laan 2 M. te verbreeden en daarna te asphalteeren. Voor gemeen+erekening zal de verdwijnende rij boomen aangevuld worden met nieuw houtgewas. Werklieden zün momenteel bezig het struik gewas aan de Westrij op te ruimen ten dienste van een fietspau. Wanneer dit werk klaar is en ook de burge meesterswoning daar ter plaatse opgeleverd is zal men de Marquettelaan niet meer her kennen. De Coöp. boerenh enbank houdt Vrij dagavond in t café „Flora" har? jaarverga dering. 3 SCHAGEN. Voor den polder Waard en Groet had op -2 Febr. in den Groetpolder, Winkel, een verkiezing plaats van drie hoofdingelanden twee wegens bedanken van K. Breebaart E>z Barsingerhorn en H. Spaans Cz.. Schagen en een wegens de verkiezing van H. D. Wilken tot Heemraad. Er werden op deze verkiezing 6/ stemmen uitgebracht. De uitslag was; V acature Breebaart, herstemming tus schen P. Koomen, 29 stemmen en G. D. Geertsema, 23 stemmen; vacature Spaans herstemming tusschen G. D. Geertsema, 33 stemmen en C. Kaan, 15 stemmen. Voor de vacature H. D. Wilken werd met 43 stemmen gekozen D. Molenaar, Groetpolder, Winkel. BEVERWIJK. De leden van de s.-d. raadsfractie, de hee ren J. Groot en J. Visser hebben bij den raad een voorstel ingediend, om van gemeen tewege op het aan de gemeente toebehoorend terrein gelegen tusschen de C. H. Moens- straat en den Romerkerweg honderd arbei derswoningen te doen bouwen. De huur van deze woningen willen de voorstellers zien vastgesteld op 4 tot 5 per week. De snijbloemenveiling staat momenteel m t teeken van den trekbol, waarvan Wm Copland de hoofdschotel vormt. Niettegen staande de prijzen, die per 100 tusschen de 4 en 7 gulden varieeren, is de trek niet zoo bijster loonend, daar de bollen te duur bij inkoop waren. D.t geldt ook voor de andere darwintulpen, als Barligon en Le Nótre, waar voor van de laatste tot 10 cent per stuk soms betaald wordt. Enkele soorten, als die der duccen, hebben reeds dit seizoen afgedaan en met uitzondering der Kerstdagen, wanneer er veel vraag naar rood is, was de trek oudergewoonte slecht, wat de financieele opbrengst betrof. Narcissen komen nog in geringe kwantums voor. De aanvoeren be palen zich het meest tot Gouden Spur en Or- natussen. Eerstgenoemde varieeren in prijs tusschen de 2 en 4 gulden, terwijl laatstge noemde van 0.80 tot 1.30 een weg tot den kooper vinden. Bijna elke veiling wordt nog aangevangen met potplanten waarvan 't meest cyclamen zijn die ingebracht worden. Ook deze kweek is slecht daar de mooiste potten moeite hebben een halve gulden te halen. BROEK OP LANGENDIJK. Alhier is opgericht een afdeeling van den Chr. besturenbond, omvattende den Chr. Bouwarbeiders-, landarbeiders en Chr. Nat Werkmansbond. De Chr. Transportarbeiders zijn hierin niet vertegenwoordigd, daar van die zijde hiervoor geen belangstelling bestond. EGMOND-BINNEN. Tooneel. Woensdag- en Zondagavond gaf de Too- neelafdeeling van den Volksbond een uitvoe ring in het patronaat. De eerste avond was tevens feestavond voor de leden van den Volksbond. De zaal was beide avonden flink bezet. Opgevoerd werden een drietal klucht BRANDSTICHTING. Maandagavond is te Rotterdam uitgebro ken in de woning van een straatmaker aan den Lijnbaanstraat, welke brand met een gummislang kon worden gebluscht De poli tie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand en in verband daar mee den bewoner verdacht van brandstich ting, aangehouden en in bewaring gesteld EEN KIND ALLEEN THUIS, SPEELT MET LUCIFERS MET BRAND ALS GEVOLG. Maandagavond hoorden bewoners van de Lange Torenstraat te Rotterdam bij buren een kind huilen. Zij stelden zich op de hoog te van wat er gebeurde en toen bleek, dat er brand was in de woning. Men waarschuwde de politie en de agent van politie Bron ging de woning binnen, na de deur, die op slot was, te hebben geforceerd. In een brandend bed vond de agent een kind, dat hij nog bij tijds kon redden. Het bleek, dat het kind den geheelen dag alleen was geweest en dat het in bed met lucifers had gespeeld, ten gevolge waarvan brand was ontstaan. LANDPACHTERS. Maandag hield de Bond van Landpach- ters een vergadering in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De waarnemende voorzitter mr. A. van der Deure te Bennekom, opende de vergade ring met een kort woord. De vergadering werd o.a. bijgewoond door c'; heeren mr. Spitzen, referendaris,, als vertegenwoordi ger van den minister van binnenlandsche za ken en landbouw, P. Hiemstra, baron Van Voorst tot Voorst te Twello en D. Wijn koop, leden der Tweede Kamer. De voorzitter wees erop, dat deze verga dering een wapenschouw bedoelt te zijn van den snel groeienden bond. Er is thans een geweldige actie gaande, bij honderdtallen stroomen de leden toe en tientallen afdeelin- gen worden opgericht. Al meer wint de over tuiging veld, dat organisatie der pachters in den bond noodzakelijk is en dat een wettelij ke regeling van het Pachtvraagstuk de eeni ge weg is tot verbetering der positie van den landpachten De algemeen-secretaris van den bond, de heer H. S. van Houten, uit Assen, zette het doel en streven van den bond, alsmede hef standpunt van den bond tegenover de inge diende wetsontwerpen inzake de pacht uit een. De bond vraagt a. afschaffing der publie ke verhuringen; b. pachtcommissies, samen gesteld voor wat de pachtersleden aangaat door den Bond van Landpachters, voor wat de verpachtersleden betreft door de vereeni ging „Het Grondbezit". Deze-pachtcommis- sie, waaraan een onzijdige voorzitter wordt toegevoegd, behooren het recht te hebben bij elke wisseling van pachter (eerste verhuur) de pachtsom vast te stellen, waarboven niet verhuurd mag worden. Bij elke voortzetting der pacht (huurverlenging na afloop der overeengekomen periode) kunnen partijen vrij gelaten worden, mits beide partijen het recht krijgen van beroep op de commissie, die, in dien een der partijen zulks verlangt, de pachtsom kan wijzigen. Voorts vraagt de bond een wat betreft den tijd onbeperkt continuatierecht (recht op huurverlenging). Dit moet als regel worden vastgelegd in de wet, die tevens behoort aan te geven in welke gevallen geen continuatie zal worden gegeven, nl. bij verkoop, exploita tie door eigenaar zelf of diens naaste fami lie, bij verwaarloozing van zijn plichten door den pachter. Breedvoerig werd de noodzaak dezer beide maatregelen bepleit, die niet los van elkaar kunnen worden gedacht. De Pachtcommissies moeten waken tegen een te hooge huur, moeten den pachter kans geven op een behoorlijk bestaan; het Continuatie- recht m?et hem de gelegenheid geven zijn wettelijke rechten op te vorderen, moet dus den pachter een rechtspositie geven. Het wetsontwerp is een allereerste stap en als zoodanig te waardeuren, doch zal het verbetering brengen, dan moet het worden gewijzigd in den door spr. aangegeven rich ting. Onder algemeene instemming besloot de vergadering deze rede in druk te doen ver schijnen. Aan de discussie namen deel de heeren baron Van Voorst en Hiemstra, die het vrijwel geheel met den spr. eens waren en enkele opmerkingen van ondergeschikt belang maakten. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan bracht de algemeen-secretaris het jaarverslag uit, dat van grooten bloei, sterk medeleven en krachtige actie getuigde. Het werd onveranderd vastgesteld. Ook het jaar verslag van den penningmeester en de be grooting voor het loopende jaar (in vangst en uitgaaf op f 18.600 begroot) den goedgekeurd. EEN VALSCHE WiSSEL. De aanbieder aangehouden. Gistermorgen bemerkte het personeel van de N V. Bloembollenkweekerij R. van Schoo en Zn. te Heemstede, dat op het kantoor was ingebroken Ongeveer half één vervoegde zich des middags bij de Ned Middenstandsbank te 1 Haarlem een man, die een wissel aanbood, getrokken op de N V. Van Schoo te Heem stede door een Belgische firma. De wissel I was betaalbaar gesteld met stempel .en handteekening van den directeur der kweeke- ont- wer- rij en was groot 653. Bij onderzoek bleek, dat de handteekening valscti was en dat de Belgische firma geen relaties met de kwee kerij had. De deuren van de bank werden on middellijk gesloten. De aanbieder van den wissel werd door de inmiddels gewaar schuwde politie gearresteerd. EEN ZWERVER AANGEHOUDEN. er dacht van diefstal. In de onmiddellijke nabijheid van Sant poort heeft de politie een zwerver gearres teerd, die verdacht wordt van den in de vorige week aan den Hagelingerweg aldaar gepleegden diefstal, waarbij o.m. een hoe veelheid zilverwerk ontvreemd werd. Bij zijn aanhouding droeg hij eenige kleedingstuk- ken, welke van genoemden diefstal afkom stig bleken te zijn. De aangehoudene wordt nog yan meer inbraken verdacht. Voorloopig is de zwerver te Haarlem in verzekerde be waring gesteld. KORENMOLEN AFGEBRAND. De korenmolen van den heer C. van Loo te Elburg is gisteravond te ongeveer half negen waarschijnlijk tengevolge van kort sluiting in den krachtkabel in brand ge raakt. In een minimum van tijd stond de ge bette molen in lichterlaaie. De vlammen von den gretig voedsel in het riet en het hout, waaruit de molen was opgebouwd en ver spreidden zich zoo snel, dat aan blusschen niet te denken viel. Met den molen is ongeveer 1% wagon ko ren verbrand. Een schuur met los koren, wel ke veel waterschade kreeg, en het woonhuis bleven gespaard. De nablussching duurde den geheelen nacht. De molen was slechts laag, het koren ge deeltelijk verzekerd. EEN ZAANSCHE GEMEENTERAAD VERANDERD IN EEN „POOLSCHEN LANDDAG". In de gisteravond gehouden raadsvergade ring va nden raad der gem. Wormerveer wer den tijdens de behandeling van het agenda punt „herziening salarissen-gemeenteperso- neel" door het lid Rond (kermispartij) grove beleedigingen geuit aan het adres van het lid Klokman (s. d. a. p.) en zijn fractiegenooten. De heer Klokman was hierdoor zich zelf niet meer meester en gooide zijn drinkglas naar het hoofd van den heer Rond. Het glas miste zijn doel en sloeg tegen den wand aan scherven. Een der ambtenaren-verslaggevers werd bijna getroffen. Na protest van eenige leden tegen de ge bezigde woorden werd het incident gesloten en werden de gewone beraadslagingen voort gezet. DE SCHILDERSSTAKING TE AMSTERDAM. Nog geen overeenstemming. Het conflict tusschen de stakende schil ders en de N.V. Ver. Schildersbedrijven v.h. W. K. Wits Zn. te Amsterdam duurt nog steeds voort. De rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., heeft zich van de zaak terugge trokken, daar het hem niet is mogen geluk ken, de standpunten van partijen met elkaar in overeenstemming te brengen. Men is nu begonnen met een rechtstreek sche onderhandeling tusschen partijen. Met de stakende schilders hebben zich so lidair verklaard de schilders te Amsterdam georganiseerd in andere vakvereenigingen en eenige ongeorganiseerde èchilders. BESLAGLEGGING OP PENSIOEN. De minister van defensie heeft naar aan leiding van een verzoek om inlichtingen op het adres van J. v d.. Veer, gep. marinier lste kl., te Dordrecht, houdende beklag over beslaglegging op adressant's pensioen het volgende aan de Tweede Kamer medege deeld: De kwestie, door Van der Veer bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt, was den minister reeds bekend. Immers aanvan kelijk heeft requestrant zich aan zijn depar tement gewend met de mededeeling, dat hij de chèque voor zijn pensioen over het derde kwartaal 1929 niet had ontvangen, waarop hem onverwijld door het departement van Financiën een duplicaat-chèque is toegezon den. Daarna heeft requestrant de tusschenkomst van den min. van defensie gevraagd om te verhinderen, dat de curator in zijn faillisse ment de pensioengelden ten behoeve van den boedel inde; bij een bezoek van belangheb bende aan het departement is hem in over weging gegeven zich met zijn klacht te wen den tot den rechter-commissaris in het fail lissement. De curator blijkt nu geheel over eenkomstig de instructies van den rechter commissaris te hebben gehandeld, zooals blijkt uit de correspondentie, welke naar aan leiding van de door de Kamer gevraagde in lichtingen met den rechter-commissaris is gevoerd. De opvatting van den rechter-commissaris in het faillissement wordt door velen zijner collega's in andere faillissementen van ge- pensionneerden gehuldigd. In de Ambtena ïenwet 1929 wordt er van uitgegaan, dat de bevoegdheid van den rechter-commissaris, welke hij ontleent aan art. 21, 2o., der Fail- !issements-wet, niet wordt gebonden door de beperkingen, welke in art. 119 van eerstge noemde wet voor de toepassing van inhou ding, beslag en korting op bezoldigingen en pensioenen zijn vastgesteld. 8000 KUB. METER GAS ONTSNAPT. Een gashouder scheef gezakt. Maandag ontdekte men op het terrein der gasfabriek te Deventer, dat de groote gas houder opeens nagenoeg ledig was, hoewel kort tevoren nog geheel gevuld. Er had een massa-ontsnapping van gas plaats gehad, waarbij 't een wonder mag heeten, dat tege lijker tijd geen explosie was voorgekomen. Bij onderzoek bleek, dat door een mechanisch gebrek in den gastoevoer naar den gashou der de groote ketel scheef was gezakt, waar door het gas met geweldige kracht naar bui ten was geperst. Naar schatting heeft zich een hoeveelheid van niet minder dan 8009 kub. meter een weg naar buiten gebaand Om toch nog in de behoefte aan gas voor de stad te kunnen voorzien, i9 in allerijl de wa tergasfabriek in werking gesteld. Men hoopt aldus, het bedrijf nog in gang te kunnen houden. De schade is aanzienlijk. EEN NIET GEWENSCHTE MAGISTRAAT. De eerste raadsvergadering mA tijdelijken burgemeester. Maandag hield de raad der gemeente Engwirden zijn eerste vergadering, onder presidium van den tijdelijken burgemeester, aen heer D. Huizinga, secretaris der ge meente Schoterland, wiens benoeming zoo veel stof deed opwaaien en het Kamerlid Hiemstra aanleiding gaf tot den minister vragen te richten. De heer Huizinga begon met den commis saris der koningin te danken voor het in hem gestelde vertrouwen en wees er verder op, dat deze benoeming in verband stond met het plan van Ged. Staten van Heeren veen eene gemeente te maken. Persoonlijk is hij daarvan een voorstander, maar hij zal steeds op de bres staan om de belangen van Engwirden zooveel mogelijk te behartigen. Wethouder B. de Jong (A.-R.) noemde de benoeming voor de gemeente een pijnlijke verrassing, maar hij heeft zich bij het besluit der Overheid neer te leggen. De heer Van Dijk (V -D.) verheugde zich in de keuze van den heer Huizinga, die zal blijken bij de oplossing van het driedeelig Heerenveen, de rechte man op de rechte plaats te zijn. Namens de fractie der S. D. A. P. sprate de heer M. Hogeveen, die de wijze van bé^ noeming met volkomen negatie van B. en W., gemeenteraad en gemeentenaren scherp criti- seerde. Hij twijfelde aan de objectiviteit van den heer H., kan hem niet welkom heeten en zal hem zijn vertrouwen niet kunnen schen ken. De moties van de A.-R. kiesvereenlglng Patrimonium en adhaesiebetuiging van de afd. der S. D. A. P. werden daarna voor kennisgeving aangenomen. Toen kwam aan de orde de motie van wet- houder De Wilde aan de koningin in zake de benoeming van den tijdelijken burgemeester, waarover in de vorige vergadering de stem men hadden gestaakt. Op voorstel van den heer Hogeveen, die toen wegens ziekte afwezig was, werd met 6 tegen 5 stemmen besloten de beraadsla ging over die motie te heropenen. De heer Hogeveen oordeelde dat door de benoeming van den heer Huizinga de kwestie Heeren veen-één vertroebeld was, wat hem, als voor stander van die oplossing, spijt. Het lijkt nu, dat de overheid ae gemeente in staat van faillissement heeft verklaard met den com missaris der koningin als rechter-commissa ris en den heer Huiznga als curator. Een burgemeester in de omgeving wist van het plan al af. Waar aan Engwirden door deze benoeming een onrecht is aangedaan zal hij voor de motie stemmen. Deze werd daarop met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Tot leden der Raadscommissie om in deze richting nog meer actie te ontwikkelen wer den benoemd de heeren B. de Jong, K. df Wilde en M. v. d. Berg, waarvan de laatst» look tot de S. D. A. P. behoort. FRANSCHE BELANGSTELLING IN DE ZEEUWSCHE OESTER CULTUUR. Maandag bracht een gezelschap van veei* tien Fransche heeren een bezoek aan de Zeeuwsche Oestercultuur. Dr. Grijns, directeur van het Laboratori um, gaf een uiteenzetting van de wijze waar op door de regeering wordt gezorgd voor de voorkoming en eventueele vernietiging van ziektekiemen bij oesters en andere schelpdie ren, verduidelijkt door bacteriologische proe ven. In den namiddag werd per autobus gere den naar Ierseke, waar aan de oesterputtei een bezoek werd gebracht. DE INTERNATIONALE TENTOON STELLING VAN GEMEENTELIJKE OPENBARE WERKEN TE UTRECHT. (I. T. O. W. U.) Deze tentoonstelling, welke van 11 tot 20 Maart 1930 gedurende de Voorjaarsbeurs in het Jaarbeursgebouw te Utrecht zal worden gehouden, wordt georganiseerd door het Be stuur van de Vereeniging van Directeuren van Gemeentewerken. In het jaar 1926 bleek, dat de toen dooi deze Vereeniging gehouden nationale tentoon stelling van door Gemeentelijke Diensten tot stand gebrachte werken (de eerste tentoonstel ling van dien aard in Nederland) in een wij den kring de aahdacht heeft getrokkenniet slechts vakgenooten maar ook velen, die niet tot de naast betrok enen behoorden, deden van hunne warme belangstelling blijken. Zulks vormde voor het Bestuur der Vereeni ging een aansporing, om op den ingeslagen weg voort te gaan en wel door thans de mede werking van de zustervereenigingen in het buitenland in te roepen, om te komen tot het houden van een tentoonstelling met buiten- landsche deelneming. Dit initiatief vond in het buitenland een goed onthaal, waardoor tot verwezenlijking der gekoesterde plannen kon worden overgegaan. Medewerking is tot dusverre toegezegd door: Nederlandsche Gemeenten: Alkmaar, Al melo, Amsterdam, Arnhem, Assen, Bussum, Dordrecht, Eindhoven, Enschedé, 's-Graven- hage, Groningen, Haarlem, Heerlen, Flengelo (O), 's-Hertogenbosch, Hilversum, Leeuwar den, Leiden, Rotterdam, Schiedam, Utrecht en Zeist. Uit Ned. Oosl-lndië verschillende steden al» Medan, Semarang, Soerabaja. Uit het buitenland: Denemarken, Duitsch- land, Engeland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Spanje, Tirol, Tsecho-Slowakije. De inzendingen, bestaande uit teekeningen, photographieën en maquettes, hebben betrek? king op de volgende onderwerpen: le. Uitbreidingsplannen en plannen voot stadsverbetering 2e. Waterbouwkundige werken, als ha vens, bruggen, rioleeringen, sluizen, tunnel» enz. 3e. Wegenbouw en plantsoenen; 4e. Openbare gebouwen, als scholen, stad huizen, gebouwen voor bedrijven, diensten (electriciteits-, gas- en waterleidingbedrijf), badhuizen, ziekenhuizen, markthallen, kiosken enz.; 5e. Woningbouw; 6e. Grondbedrijf. Gedurende de tentoonstelling zullen ver schillende lezingen gehouden wordoi. air ik

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7