DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Buitenland %o. 49 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. ALKMAAR URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nltgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. HOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DOIDERDA6 2* FEHHl'ARI 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Den Haag, 26 Febr. 1930. De Eerste Kamer heeft heden een aanvang gemaakt met de behandeling van de Rijks- begroOting en het zal vermoedelijk wel tenige •weken duren eer onze senatoren weer uiteen gaan. Ten minste den indruk kregen wij van daag, nadat we van elf tot half vijf hadden geluisterd naar slechts vier sprekers en de eerste, de heer Van Lanschot (r.-k.) ruim twee uur het woord had gevoerd. De kwestie, die lieden in het bijzonder door de sprekers is behandeld, betreft de wording van het tegen woordige kabinet. Men weet, dat minister IRuys, toen hij na de opdracht te hebben ont vangen om een extra-parlementair ministerie bijeen te brengen, daarin niet slaagde, een rechtsgetint ministerie heeft geformeerd zon der daarbij voeling te houden met de recht- sche fracties in het parlement. Er zijn dus geen afspraken met de partijen van rechts ge maakt, de formateur heeft zich niet verzekerd van de steun der rechterzijde en de vraag is nu, wat voor ministerie thans aan het be wind is: een extra-parlementair, een zaken kabinet, een intermezzo-kabinet, een natio naal kabinet, of mogen we nu toch van een parlementair ministerie spreken? De heer Van Lanschot kon op die vragen geen ander antwoord vinden dan dan het wel geen parlementair kabinet mag zijn. maar dat het dan toch een „next-best" ministerie zou kunnen worden geheeten. De vrijzinnig-democratische hoogleeraar te Leiden, mr. Kranenburg, heeft de zaak van een staatsrechtelijk standpunt bekeken en kwam tot de conclusie, dat de heer Ruys het constitutioneel gewoonterecht met voeten had getreden en dat de vrucht van zijn arbeid •het best zou te noemen zijn een extra-parle mentair, parlementair ministerie. Nu Ruys in zijn formatie ook enkele voormannen van de rechtsche partijen opnam, mag men de rech terzijde wel degelijk voor het optreden van het ministerie aansprakelijk stellen. De Utrechtsche hoogleeraar De Savornin Lohman (c.-h.) zette uiteen, dat het moeilijk anders had kunnen loopen dan dat er een kabinet van rechts werd gevormd. Hij vond dit achteraf zeker nog zoo kwaad niet en ver zekerde, dat, als het kabinet zijn christelijk karakter in het oog blijft houden, het op de steun van de christelijk-historischen zal kun nen blijven rekenen, zoodat ten slotte het extra-parlementaire kabinet wel als parlemen tair kabinet kan worden beschouwd. Doch de spreker behield voor zijn partij bet recht door om in zaken, welke tot de neutrale zone kunnen worden gerekend, volkomen vrij te staan. De heer Dr. Wibaut (s. d. a. p.) gevoelde zich nogal sceptisch gestemd tegenover het nieuwe kabinet. Hij twijfelde er niet aan. of het zou de zaken des lands wel goed admi- nistreeren, maar was niet zeker, dat het ook zou toonen te kunnen regeeren, maatregelen zou kunnen nemen tot verhooging van de volkswelvaart hij noemde er enkele toe zicht zou kunnen houden op de leeningspoli- tiek der gemeenten, zorgen voor kinderlijke gezinnen enz. Voor hem lijkt dit kabinet vrij wel op een parlementair kabinet en veel hoop op goede maatregelen koesterde hij niet. Morgen komt de heer Rink als woord voerder van de liberale staatspartij aan het woord. De Tweede Kamer heeft heden de behande ling van de Indische begrooting voortgezet en in de eerste plaats mogen luisteren naar een daverrede van den communist Wijnkoop, die o.a. beweerde, dat Nederland de inlanders uitbuitte en de koeliewerving voor Sumatra als een soort van slavernij was te be schouwen. De heer Beumer (a.-r.) heeft hierna uiteen gezet, dat de communistische krachttermen, welke in de Kamer worden gehoord, eerder in Rusland moesten worden vernomen, waar de doodstraf zonder vorm van proces wordt toegepast. Ook hij sprak op scherp afkeuren de wijze over het optreden van den heer Kupers te Genève. De heer Engls (r.-k.) verzekerde den mi nister, dat de christelijke arbeiders de regee ring van harte zullen steunen in haar strijd tegen de communistische beweging in Indië. Verder drong hij aan op uitbreiding der arbeidsinspectie in Indië, vroeg herzie ning van de koelieordonnatie en klaagde over gebrek aan Zondagsrust met name op de suikerfabrieken, waar soms 150 dagen achter een wordt voortgewerkt. Toen kwam minister De Graaff aan het woord. Hij begon met er op te wijzen, dat de doodstraf slechts zelden wordt toegepast, maar evenmin als lijfstraffen geheel Slimst kan worden. Volgens den minister zouden oe gevangenissen in Indië uitstekend zijn inge richt. Over de poenale sanctie sprekendwees hij er op, dat de heer Kupers als een niet- deskundige er over had geoordeeld, net is geen slavernij en de aanslagen op assistenten enz. hangen er niet mede samen. Intusschen Achtte de minister het raadzaam een Pr°" te nemen met de aanstelling van inlandsche in plaats van Europeesche opzichters, waardoor veel misverstand kan worden voorkomen. De minister gaf toe. dat de poenale sanctie geleidelijk moet verdwijnen, maar het com munistisch drijven van mannen als de heer De Visser maakt dit niet gemakkelijker Wat de Zondagsrust betreft, deze komt, naar de minister zich uit drukte meer en meer naar voren, maar op een suikerfabriek is zij niet altijd mogelijk. Na re- en dupliek is hierop het tweede ont werp der Indische begrooting zonder stem- ming goedgekeurd. Morgen voortzetting. DE FRANSCHE REGEERINGSCRISIS. Tardieu thans weer kabinetsformateur. De tegenstand, die hij zal ondervinden. Wordt Tardieu nou eigenlijk kabinetsfor mateur, of wordt hij het niet? Dat is een belangrijke vraag, die echter wel beantwoord kan worden. Toen Chautemps zoo plotseling zijn ont slag indiende, bleven er eigenlijk maar twee mannen over die in aanmerking kwamen voor het premierschap, n.1. Tardieu en Poincaré Daarvan is de laatste de oudste en Tardieu meende, dat de wellevendheid gebood, dat aan Poincaré de voorrang werd gegeven. Echter, de oude-ministerpresident moest van deze functie afzien. Hij meende, dat zijn ge zondheidstoestand niet dulde, dat hij kabinets formateur werd. Op zich zelf zou dat ambt niet zoo erg zijn, maar tegenwoordig heeft men als premier geen enkel rustig oogenblik meer. Was niet Tardieu tijdens de Haagsche Conferentie een soort minister-Kan, d. w. z. een reis-minister? En zweefde hij tijdens de Londenschè Vootconferentie ook niet voortdu rend tusschen Londen en Parijs? Ziet, dat durfde Poincaré niet op zich te nemen. Zijn ziekte schijnt zijn gezondheid wel zoo ondermijnd te hebben, dat hij het voor zich zelf gevaarlijk acht, een zoo'n vliegend Premierschap te aanvaarden. Er blijft dus voorloopig niets anders over dan Tardieu, en het schijnt, dat Tardieu thans van plan is, een nieuw kabinet te vormen Hij heeft tenminste zijn opdracht niet aan presi dent Doumergue terug gegeven. Integendeel! Tardieu heeft al verschillende besprekingen gehouden, en naar aanleiding hiervan medegedeeld, dat hij waarschijnlijk vandaag al den president zal inlichten over het resultaat van zijn pogingen. Echter meent Tardieu, dat de onderhande lingen wel eens van langen duur zouden kun nen zijn, daar men een duurzaam resultaat moet zien te bereiken, omdat de openbare mee ning een volkomen opheldering wenscht. De radicale linkerzijde en de socialistische repu blikeinen van de richting Briand-Painlevé hebben den wensch te kennen gegeven naar een republikeinsch neutraal en vooruitstre vend concentratiekabinet. Een vijftigtal afge vaardigden, door Morinaud van de groep Franklin-Bouillon tesamen gebracht, heeft een oproeping verspreid tot het vormen van een interfractior.eele groep, die zich tot taak zal stellen aan de regeeringsonzekerheid een einde te maken door de vorming van een con- centratieregeenng, die alle republikeinen om vat en de verantwoording op zich neemt voor een regeering, die zich op de grondbeginselen der republiek stelt. Tardieu, die reeds met zijn oud-ministers Maginot, Flandin en Hennessy overleg heeft gepleegd, heeft ook Franklin-Bouillon ont vangen en van dezen eveneens vernomen, dat diens kleine groep, die 15 leden telt, gisteren verklaard heeft alleen een regeering te willen steunen, die op een uitgebreide concentratie berust. De radicale groepen uit Kamer en Senaat hebben gistermiddag gezamenlijk vergaderd en een motie aangenomen, waarin zij eenstem mig verklaren, na onderzoek van den toe stand, die uit de stemming van gisteren in de Kamer is voortgevloeid, dat zij niet kunnen meewerken aan een kabinet onder voorzitter schap van Tardieu. Vast schijnt te staan, dat Briand weer mi nister van buitenlandsche zaken wordt, zoo dat deze zware post reeds bezet is. We zullen thans afwachten, wat Tardieu zal doen. Zou hij slagen, of zou hij het pad van Chautemps straks volgen? En wat dan?! DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. Gistermiddag zijn in de werkkamer van den premier in het Lagerhuis de leiders der Amerikaansche, Engelsche, Italiaansche en Japansche delegaties ter Vlootconferentie met den Franschen .Ambassadeur te Londen de Fleuriau bijeengekomen, ten einde te be raadslagen omtrent een voortzetting der conferentiewerkzaamheden. Het uitgegeven communiqué verklaart: Overeengekomen is om wanneer de confe rentie in staat zal zijn de werkzaamheden te hervatten, het oorspronkelijke conferentie programma met volle activiteit voort te zet ten. Intusschen zullen de particuliere bespre kingen tusschen de delegaties worden voort gezet. De werkzaamheden der technische sub commissies verloopen vlot. De verklaring dat de conferentie de oor spronkelijke lijnen ondanks de onderbreking der werkzaamheden wegens het terugtrekken der Fransche delegatie als gevolg van een crisis te Parijs zal vervolgen werd met vol doening ontvangen. Betreffende de aangehaalde particuliere be sprekingen wordt medegedeeld dat iedere overeenkomst welke bereikt zal worden ten volle af zal blijven hangen van de volledige aanneming door de conferentie. De te nemen besluiten zullen gericht zijn op een inlas- sching in een „Vijfmogendheden-Pact"' dat het eenige doel der conferentie blijft. Volgens berichten uit Parijs hoopt Tardieu, dat de Fransche delegatie in het begin der volgende week te Londen teruggekeerd zal zijn. Ten aanzien van de werkzaamheden der technische sub-commissies vermeldt het com muniqué de volgende groepeeringen: 1ste schepen welke vrijgesteld zijn van een be perking; 2de schepen voor speciale doel einden, welke niet binnen het kader der voor gestelde categorieën vallen; 3de onderzeeërs, ten aanzien waarvan de juristen opnieuw een onderzoek instellen ten aanzien van een basis voor een conventie ter humaniseering van de toepassing van dit wapen. De Vlootconferentie wordt voortgezet. De leiders van de delegaties ter Vlootcon ferentie hebben gistermiddag met den Fran schen Ambassadeur en den Minister president Ramsay MacDonald geconfereerd. Besloten werd, dat de Conferentie zal wor den voortgezet op basis van de sluiting van een vijf-mogendheden-pact Een drie-mogendheden-overeen- komst? De diplomatieke medewerker van de D a i 1 y Tel. meldt, dat de vertegenwoordigers der drie voornaamste vlootmogendheden gisteren zijn overeengekomen, dat men met voorbehoud van de aankomst der Fransche delegatie de grondslagen zal opstellen voor een drie- mogendheden-overeenkomst. Een dergelijke overeenkomst zou echter gebonden zijn aan twee reserves, n.1. Frankrijk en Italië zouden haar moeten aanvaarden en zij zou moeten worden ingevoegd :n -en vijf-mogendbcden- overeenkomst. Het initiatief tot het voortzetten der onder handelingen op dezen grondslag, is uitge gaan van MacDonald, doch het blijft de vraag, of inmiddels ook de Amerikaansche delegatie een oplossing in deze richting wenscht te zoeken. Amerika pessimistisch. Stimson heeft in een vergadering der Ame rikaansche delegatie zijn medewerkers weten te overtuigen, dat de tijd nog niet gekomen is, om af te zien van een overeenkomst tusschen de vijf mogendheden en in plaats daarvan te tsreven naar een drie-mogendheden-overeen- komst. In werkelijkheid tou echter de Ameri kaansche delegatie thans ook alle hoop, om nog te komen tot overeenstemming tusschen de vijf mogendheden, hebben opgegeven. DE OPSTAND IN SAN DOMINGO. Santo Domingo door de opstan delingen ingenomen. De opstandelingen zijn volgens een be richt van de „Associated Press" gistermor gen de hoofdstad Santo Domingo binnen getrokken en hebben de openbare gebouwen en de citadel bezet. De inneming der stad ge beurde zonder bloedvergieten. De president en de vice-president der Do- minicaansche Republiek zijn volgens de ge ruchten in het Amerikaansche gezantschap gevlucht. De oorzaak van den opstand. De moeilijkheden in San Domingo zijn ontstaan door het streven van president Vasquez om aan het bewind te blijven na Mei a.s., wanneer de vier jaar, waarvoor hij gekozen is, afloopen. De grondwet bepaalde oorspronkelijk dat de president niet langer dan één termijn van vier jaar aan het be wind kon blijven, maar de aanhangers van Vasquez wisten haar in 1927 te doen wijzi gen om het mogelijk te maken dat hij nog twee jaar aan het bewind bleef. Toen de re- volutionnaire beweging een ernstig karakter aannam, zegde de president een vrije verkie zing op 15 Mei toe. Hoop op overeenstemming. De secretaris van de Amerikaansche lega tie in San Domingo zegt, dat er goede hoop bestaat op overeenstemming tusschen de re geering en de opstandelingen. Vluchtende presidenten. De president en vice-president der repu bliek namen de wijk in de Fransche legatie. De voorzitter van den Senaat nam de wijk in het Deensche consulaat. HET NIEUWE BEWIND IN SPANJE. De ministerraad bijeen. De ministerraad heeft zich Dinsdagavond bezig gehouden met de as. redevoering van den conservatieven leider Sanchez Guerra, waarvan de tekst in zijn geheel zal worden gepubliceerd zonder eenige interventie van de zijde der censuur. De kwestie van de schadeloosstelling aan verscheidene personen, wien de Dictatuur buitensporige boeten oplegde, zal aan het parlement m voorgelegd De minister van Arbeid heeft op het oogenblik de aanvragen in studie, welke ten tijde der Dictatuur door verschillende bui tenlandsche concerns werden ingediend in verband met het instellen van een monopolie voor de electriciteits-industrieën. Binnenkort zal de ministerraad een be sluit nemen omtrent de vraag welke open bare werken, die onder de Dictatuur zijn begonnen, moeten worden voortgezet of ge staakt. De keuze is een zeer moeilijk pro bleem, daar er bij het stopzetten der werk zaamheden 95.000 arbeiders betrokken zou den zijn. DE STRIJD TEGEN DE MISDAAD. Samenwerking tusschen Londen, Parijs en Berlijn. De „Daily Herald" verneemt dat er plan nen zijn ontworpen voor een samenwerking tusschen Londen, Parijs en Berlijn in den strijd tegen internationale misdadigers. Met name zal deze samenwerking gericht zijn op de bestrijding van den vrouwenhandel, van den handel in verdoovende middelen en van internationaal werkende dieven en oplich ters. Bij Scotland Yard zullen rechercheurs uit Parijs en Berlijn permanent gedetacheerd worden; zij zullen in rechtstreeksche telefo nische verbinding staan met hun hoofdste den. Te Berlijn worden speurders uit Londen gevestigd en de bestaande vertegenwoordi ging der Britsche politie te Parijs zal wor den versterkt Deze plannen zijn deels een uitvloeisel van de conferentie, in den afgeloopen zomer te Londen gehouden tusschen den Londen- schen hoofdcommissaris lord Byng, den Pa- rijschen prefect van politie Chiappe en het hoofd der Berlijnsche politie Zorgiebel en van conferenties die sedert te Parijs en te Berlijn hebben plaats gehad. O.m. bestaat het voornemen portretten en vingerafdrukken langs draadloozen telegra- fischen weg van een der drie hoofdsteden naar een of beide andere te verzenden. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. De besprekingen van Tardieu. Tardieu heeft zijn besprekingen tot giste ren laat in den avond voortgezet. Zijn doel is het vormen van een regeering van een vérgaande republikeinsche concentratie. Tot nu toe is niet bekend, welke personen zullen worden aangezocht om zitting in het nieuwe kabinet te nemen. Vast staat slechts, dat Bri and zijn gebruikelijke portefeuille van bui tenlandsche zaken weer zal aanvaarden. Poincaré heeft tot nu toe zijn aan presi dent Doumergue en aan Tardieu gedane belofte gehouden en pogingen gedaan, om verschillende bestaande tegenstellingen uit den weg te ruimen, hij ontving verscheidene radicaal-socialistische senatoren. Gisteravond laat gaf Tardieu de pers eeni ge mededeelingen, waarin hij de door hem in den loop van den dag ondernomen stappen opsomde. Zijn pogingen, om een levensvat bare regeering te vormen, eischt langdurige onderhandelingen. Hij hoopt echter van het einde van deze week een nieuw en duurzaam kabinet bijeen te hebben. DE VERDWIJNING VAN GENERAAL KOETJEPOF. Mededeelingen van een vrouw. Over het resultaat van het politieonder zoek is het geval-Koetjepof wordt door de Parijsche politie het diepste stilzwijgen be waard, teneinde het verdere optreden niet te benadeelen. Het schijnt de politie echter gelukt te zijn, een aantal onmiddellijk bij de ontvoering be trokken personen te ontdekken, althans den chauffeur van den grijzen auto en den val- schen politie-beambte. Ontsnappen van de verdachten schijnt uit gesloten, aangezien zij door de politie goed m het oog wordt gehouden. De belangrijkste verklaring komt echter van een vrouw die op den Zondag van de ontvoering op de bekende Seinebrug, de Pont d'Alma, een grijze auto zag, waarin zij den generaal zou hebben gezien en dien twee mannen een doek met chloroform vooi den neus hielden. DREIGBRIEVEN AAN SENATOREN. Verscherpte bewaking van het Kapitool. Nadat in den laatsten tijd oud-president Coolidge en de vice-president Curtis door anonieme brieven gewaarschuwd werden te gen op hen beraamde aanslagen, ontvangen thans ook verschillende senatoren geheimzin nige brieven, waarin bomaanslagen worden aangekondigd. Men zou het speciaal voor zien hebben op het Kapitool. De autoriteiten maken zich ongerust en hebben een ver scherpte bewaking van het Kapitool bevolen De zij-ingangen tot den Senaat zijn gesloten. Slechts de hoofdingang verschaft toegang tot den Senaat en elke bezoeker wordt aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De wacht voor het Kapitool is versterkt met agenten en rechercheurs. De dreigbrieven schijnen in verband te staan met de bestrijding van de alcohol smokkelarij, want onder het publiek doen merkwaardige geruchten de ronde, volgens welke senatoren door prohibitie-ambtenaren fearresteerd zouden zijn. Senator Watson eeft deze geruchten onderzocht en medege deeld, dat er geen woord van waar is. Wel hebben de prohibitie-ambtenaren het Kapi tool gedurende zekeren tijd bewaakt om over treding der alcohol-wetten te voorkomen. DUITSCH-FRANSCHE TOENADERING. Een ontmoeting aan den Chemin des Dames? Er schijnen plannen te bestaan voor een plechtige ontmoeting van duizenden Fran sche en Duitsche oudstrijders aan den Che min des Dames in Frankrijk, waar tijdens den oorlog zoo uiterst hardnekkige en bloedi ge gevechten geleverd zijn. Het denkbeeld zou zijn uitgegaan van den soc. minister van binnenlandsche Severing en gepropageerd worden door de republi keinsche „Rijksvlag", ten einde duidelijk het verschil te doen uitkomen tusschen dezen bond en de rechtsradicale organisaties. Bij de vreedzame ontmoeting op het vroe gere slagveld, zou een plechtige eed worden afgelegd om den oorlog voor eeuwig in den ban te doen. Reeds zouden Briand en Buis- son, de voorzitter van de Fransche Kamer, hebben toegezegd aanwezig te zullen zijn. PROTESTEN TEGEN EEN „TALKIE". Chineezen in een slecht daglicht gesteld. Onder de Chineezen heerscht volgens den „Times"-correspondent te Sj'anghai groote verontwaardiging over de nieuwe sprekende film van Harold Lloyd, „Welcome Danger", welke thans draait in twee der voornaamste bioscopen van Sjanghai. Sommige tooneelen, zoo wordf betoogd, stellen de Chineezen voor als opiumsmokkelaars en roovers en in het algemeen de Chineesche natie blootstellen aan afkeer, bespotting en minachting. Zondagmiddag stond in een der biosco pen de bekende Chineesche tooneelcriticus en schrijver Hoeng Sjen, op en keurde de film in heftige bewoordingen af. De honderden aanwezige Chineezen stroomden dadelijk naar buiten en eischten hun geld terug. De menigte nam zulk een dreigende houding aan, dat de politie er aan te pas moest "ko men. Hoeng Sjen, die nog steeds stond te oreeren, werd gearresteerd, waarna de opge wondenheid bedaarde. Het geld werd terug gegeven en Hoeng Sjen werd in vrijheid ge steld. Hij heeft aan den gemeenteraad een brief geschreven om te eischen, dat de film in het openbaar zal worden verbrand, een eisch die gesteund wordt door de vereeniging van Chi neesche belastingbetalers. Beide bioscopen zijn het eigendom en staan onder leiding van Chineezen en de bioscoop commissie, die de film liet passeeren, telt een voormalig Chineesch magistraat onder haar leden. POLITIEKE GEVANGENEN ONTVLUCHT. Zooals men weet zitten in de gevangenis te Belgrado nog steeds in afwachting van hun proces, eenige politieke gevangenen uit Kroatië. Zij worden beschuldigd van samen zwering tegen den staat. Ook de leider van de Kroatische boerenpartij dr. Matsjek is ge arresteerd. Groot opschudding heerschte Maandag in de hoofdstad, toen bleek, dat vijf der gevan genen hadden weten te ontvluchten, niette genstaande een uiterst scherpe bewaking. Twee vluchtelingen zijn in de nabijheid van Belgrado weer gegrepen. Van de overi gen zijn er waarschijnlijk twee in geslaagd over die Roemeensche grens te ontkomen. BRAND IN EEN CANADEESCHE SCHOOL. Een zuster en acht kinderen om> gekomen. Bij een brand in een Katholieke school te Cross Lake, in het Noorden van Manitoba, kwamen een zuster en acht Indiaansche kin deren om het leven. Een andere zuster brak haar ruggegraat. NIEUWE ENGELSCHE OCEAAN- STOOMERS. Van 60.000 a 65.000 toik Naar aanleiding van een mededeeling van de Cunard-lijn, dat zij voornemens is, op dracht te geven tot den bouw van een nieu wen snellen Oceaan-stoomer, die in staat zal zijn, het snelheidsrecord van de „Bre- men" te breken, deelt de „Daily Telegraph" thans mede, dat de White Star-lijn besloten heeft, den bouw van de „Oceanic waarvan de kiel reeds is gelegd, voort te zetten. In te genstelling met het oorspronkelijke plan tot net bouwen van een schip van 60000 ton, zal de „Oceanic" een inhoud krijgen van 65.000 ton en een lengte van 350 meter. Het staat nog niet vast, of de voor de voortdrij ving benoodigde electriciteit door turbine* of door Diesel-motoren zal worden op gewekt. Bij den bouw van de „Oceanic" zal meer gelet worden op inrich ting en comfort dan op snelheid. Het nieuwe schip van de Cunard-lijn zal even eens 60 tot 65 duizend ton groot worden en zal worden uitgerust met Parson-turbines van 200.000 P.K. Omtrent de schroeven i' bij beide schepen nog niets beslist

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1