tuimelt Cinrait. ALCMARIA VICTRIX I K. F. C. I Cr drama te bennekom. Kiriird twee en dertigste laargang, Vrijdag 28 Februari Binnenland Twee meisjes aangerandeen gedood. dooden. ZOYIMG a.s. KOOG A. D. ZAAN Aanvang 2 uur. JNO. 50 1930 Gistermiddag te ongeveer vier uur heeft nabij de spoorbaan Ede—Wolfheze ter hoog te van Blokpost Nr. 20 een verschrikkelijk drama plaats gehad. Op den Breukelerweg wandelde de 21-jarige mej. Boerwinkel, een leerling-verpleegster, wonende te Bennekom, niet de eveneens 21-jarigen mej. T. Koper- berg. leerling-verpleegster te Velp en wo nende te Arnhem. De meisjes werden op een gegeven oogenblik aangesproken door een onbekend gebleven, als heer gekleed per soon. die haar dwong met hem mede te gaan naar het bosch en aldaar met mej. K. niet nader te noemen handelingen pleegde. Er is vervolgens een worsteling ontstaan, waarbij de aanrander mej. K. met een drie kantig, lang dolkmes steken in rug en polsen heeft toegebracht, aan de gevolgen waarvan zij bezweken is. Mej. B. ontving aan beide handen wonden, doch zij kon nog de vlucht nemen. Zij ontmoette onderweg den jacht opziener Rozenboom. aan wien zij het ge beurde mededeelde. Deze bracht haar in de woning van den arbeider Tetjer, terwijl on middellijk de politie gewaarschuwd werd. De dader van de aanranding is intusschen ontkomen Er werd onmiddellijk een uitgebreid on derzoek ingesteld, waarbij de politie te Ede geassisteerd wordt door die van Bennekom, Oosterbeek en Wageningen. rijksveldwach ters, jachtopzieners, marechaussee en mili taire politie. Tot ver in den omtrek werden de bosschen met politiehonden afgezocht. Het signalement van den dader luidt als volgt: Middelmatige lengte, leeftijd 30 jaar, groote b]auwe oogen, vuilgrijs pak, platte boord, verfomfaaide zelfbinder, lage zwarte schoenen, lichte sokken. Draagt een hoed. Nadere bijzonderheden. Uit Ede vernemen wij nog het volgende omtrent het drama bij Wolfheze: Omstreeks kwart over vier werden de beide wandelende meisjes aangesproken door een omstreeks 30-jarigen man, die hen met een dolkmes dwong met hem mee te gaan Hi] voerde de meisjes mee in het bosch tusschen Ede en Wolfheze, ongeveer 500 meter ten Noorden van het rijwielpad van Ede naar Wolfheze. Daar, midden in het bosch, over viel de onverlaat mej. Koperberg en wierp haar tegen den grond. Het meisje verzette zich krachtig, doch was niet tegen den man opgewassen. Het doel van den man was, met het meisje niet nader te noemen hande lingen te plegen. Toen zij zich bleef verzetten, heeft de bruut met een driekantig, lang dolk mes, het meisje in den rug gestoken, aan welke verwondingen zij spoedig moet zijn bezweken. Haar vriendin, mej. Boerwinkel, wilde haar helpen, doch toen zij zag, dat de man mej. Koperberg doodstak, is zij gevlucht Zij had evenwel verwondingen aan de handen opgeloopen, terwijl ook mej. Koper berg in de worsteling aan den pols verwond werd. Nog gisteravond heeft het parket een on derzoek ter plaatse ingesteld. Aan politiehonden werd lucht gegeven op ■het lijk en een keker spoor werd gevo.gd. Direct resultaat heeft dit onderzoek nog met opgeleverd. Het spoor dat de honden volg den, liepen ten slotte dood in het bosch. Onder leiding van den politie deskundige dr. Hesselink werden foto's van het lijk ge nomen. Het stofielijk overschot van- mej. Koper berg is door de justitie in beslag genomen. Het-zal voor het verrichten van een sectie naar Arnhem worden overgebracht. Mej. Boerwinkel was intusschen naai net huis van dr. H. H. van Ommen te Bennekom overgebracht, waar zij voorloopig zal blijven. Het was gisteravond vrijwel onmogelijk haar een verhoor af te nemen. Het meisje was zeer overspannen en ko een betrekkelijk vaag signalement van en dader geven. Zij wist te vertellen, dat de ma toen hij de beide meisjes aansprak, o.a. zu. „Ik ben een beetje gek". Vanochtend zal zij opnieuw door de politie worden verhoord. .„„j Het parket uit Arnhem is tot gisteravond laat te Bennekom gebleven. De plaats van het misdrijf is door de p tie afgezet om te voorkomen, dat evmtueeie sporen van den dader zuilen verdwijne politie te Ede heeft nog Donderdagavond een belooning van honderd gulden uitg voor dengene (degenen) die nadere in 1 gen omtrent den dader kunnen verstr Reeds hebben zich eenige personen aange meld, die meenen den man in den 1° P den dag in de omgeving te hebben gc Deze aanwijzingen zijn evenwel jaag. zooals vanzelf spreekt, wordt alles m C",d"20Ch'- He, onderzoek h,de...k...d voortgezet. Vanmorgen te half acht heeft de justibe het onderzoek in de zaak van den moord p 21-jarige mej. T. Koperberg herv^t^De om cier van justitie, mr. E. van rechter-commissaris mr. H- Jjannem politie-scheikundige dr- 5®! ,n den Arnhem, begaven zich m P er Huls inspecteur van politie uit Ede, den man, opnieuw naar de plaats van het mis- Gedurende den nacht was ^"der verslagene, gedekt door een wit -nmorCren politiebewaking achter gebleve andere werden opnieuw foto's gemaakt andere onderzoekingen, die kunnen 1 Ontdekking van den dader, ver Van den dader was spQOr ontdekt. Eenige personen, die g^rav°"teüoud«, band met deze zaak werden a moesten onmiddellijk weer op vrije voeten worden gesteld. Te half elf was het onderzoek in het bosch nog niet geëindigd. Na het onderzoek wordt het M naar Arnhem vervoerd. EEN|AL0ERSCH minnaar POOGT ziin VERLOOFDE TE Het meisje door twee messteken verwond. Gisteravond te ruim half elf heeft te Amersfoort een poging tot doodslag plaats gehad. Ge 21-jarige dienstbode S. O., wonende te Amersfoort en in betrekking te Soester- berg, wandelde met haar verloofde, den 23- jarigen slijper M. op de Heinsiuslaan. Tus schen beiden ontstond twist. Het meisje had n.1. een brief ontvangen van een vriend, die varende is. Dezen brief liet zij M. lezen, die daarop zoo woedend werd, dat hij het meisje met een mes twee steken toebracht, een in de rechterzijde, een d m. onder den oksel, en een aan den achterzijde van den rechterbo- ven-arm. Het meisje werd binnengedragen in de conciergekamer van de H.B.S., waar zij ver bonden werd. Daarop is zij naar de woning van haar ouders vervoerd. De wonden zijn niet levensgevaarlijk. De dader, die gevlucht was, is gearres teerd en heeft een bekentenis afgelegd. Het mes, een aan twee kanten scherp ge slepen tafelmes met een punt, werd in een tuin in de Heinsiuslaan, waarin de jonge man het had geworpen, gevonden. M. wordt Zaterdag ter beschikking van de justitie gesteld. JAARVERGADERING DER AFDEELING AMSTERDAM DER NED. REISVEREENIGING. Mr. v. d. Flier verdedigt zijn houding als voorzitter van het hoofdbestuur. De jaarvergadering van de afdeeling Am sterdam der Nederlandsche Reisvereeniging, welke 18 dezer moest worden uitgesteld, we gens het feit, dat de belangstelling voor deze vergadering veel grooter was dan de capaci teit der kleine zaal van Be.levue, welke voor deze gelegenheid was gehuurd, heeft heden avond plaats gevonden in een der groote za len van genoemd gebouw. De opkomst der leden was zoo groot, dat velen zich met een staanplaats tevreden moes ten stellen. Na de opening verzocht de voorzitter de aanwezige leden van het hoofdbestuur aan de bestuurstafel plaats te nemen, welk verzoex namens hen door den voorzitter van dat be stuur, mr. M. J. van der Flier, werd afgewe zen. Hij wenschte de afdeeling echter hartelijk geluk met het feit van haar gezonden bloei. Nadat de jaarverslagen waren goedgekeurd, stelde de voorzitter voor over te gaan tot de benoeming van een afgevaardigde naar de buitengewone vergadering op 1 Maart te Utrecht en toen brak het rumoer in de zaal los. De heer Vlaming (gezelschaps'.eider) stelde voor zich uitsluitend te bepalen tot bespreking der agenda van Utrecht en daarna eerst de vertrouwensmannen te kiezen (daverende toe juichingen). De voorzitter: Men moet niet vergeten dat in Utrecht in de eerste plaats zal worden be handeld het gestelde feit op welke wijze de vereeniging steeds gaat. Ook het standpunt dat leiders zonder een officieele vergunning van het H. B. hun dames meenemen zonder daarvoor de reissom te betalen, alleen ook dit punt zou hier kunnen worden besproken en niet over andere kwesties. De heer Vlaming wederom het woord ver krijgende, verzocht de zaak meer algemeen te zien, vooral ook dient de kwestie der leiding van de vereeniging con amore besproken te worden. Men kan oe zaak niet beperken tot het enkele geval v.r.n een groepje van 5 of 6 leiders. De voorzitter antwoordde dat de kwestie de leiding hier niet aan de orde is; alleen is aan de orde de geste van de commissie voor de zeereizen. Spr. hoopt dat de vergadering een motie zal aannemen in den geest van die van de af deeling Den Haag. (Groot rumoer). De heer Vlaming zeide dat volgens kran tenberichten in verschillende afdeelingen mo ties zijn aangenomen, die andere dingen wil len uitspreken dan alleen de kwestie der zee reizen. De zaak is aldus zegt spr., dat wij ver keerd zijn ingelicht. (Daverende toejuichin gen). De volgende woordvoering uit de vergade ring merkt op, dat de naam der Nederland sche Reisvereeniging te grabbel is gegooid (daverend applaus). Als de heeren Zwijndregt en Van Waard hun grieven in eigen orgaan hadden bespro ken, had de zaak in eigen kring geregeld kun nen worden en was zij niet gemeen goed ge worden. Na een verwarde discussie werd besloten, dat de heer Mr. van der Flier en de heer Van Waard het pro en contra zouden uiteenzetten, waarvan de voorzitter vv.el resultaat ver wachtte (geroep: als de heer Van Beurs, voorzitter van de commissie van onderzoek naar de Bareelona-reis dan ook maar spre- 1 ken zal). Mr. Van der Flier het woord verkrijgen de verdedigt zijn beslissing inzake het bijeen roepen van een buitengewone vergadering. Als er vermoedens bestaan, dat de vereeni ging ziek is dan moeten wij er ons krachtig tegen verzetten en het kwaad uitroeien. Dat is de taak der algemeene vergadering en dat alleen is ware democratie. De grondgedachte der N. R. V. is belangloosheid. Waar geble ken is, dat een leider provisies van een hotel houder heeft aangenomen(Rumoer en geroep: „Namen noemen!") Mr. v. d. Flier: Die menschen zijn binnens kamers als leider geschrapt. (Geschreeuw Geen insinuaties!) Uitvoerig bespreekt Mr. v. d. Flier vervol gens het gebeurde tijdens de Barcelona-reis. In het kort komt het hierop neer, dat aan de reiskas viermaal een bedrag van 200 gulden is onthouden. Belangeloos leiderschap moet uitsluiten, dat de leiders voordeeltjes genieten uit hotel provisies. enz. en dit is bij de Barcelona- en de Oriënt-reizen uit het oog ver.oren. spr. //VC ZABRiEUC C O /V /V <7 <£T /V citeert een aantal punten, waaruit blijkt, dat de heer Van Waard door een kennis onder hands heeft laten schrijven aan den directeur van de Fabre-lijn, dat het wellicht verstandig zou zijn Mevr. de Waard voor de Barcelona- reis uit te noodigen (Gefluit) Vast staat, dat Mevr. van Waard op reis niet betaald heeft, wat een openlijke benadeeling van de reiskas was. Dat kan in de vereeniging niet worden geduld. Wat de Londen-reis betreft, spr. kan hieromtrent mededeel en, dat er van verschil lende kanten, bij hem op aangedrongen was, dat hij gezien zijn standpunt om den Zon dag in zijn gezin door te brengen vrouw en kinderen zou meenemen. Hij heeft dit aan genomen en gezegd het aardig te vinden eens gast te zijn van de N. R. V. Het is de stom- J ste daad in sprekers leven geweest. Nooit is zijn vrouw mee geweest. Zelfs is zij tijdens de Londen-reis aan boord van de Rijndam ge bleven, terwijl spr. op het land een leiders- dienst op zich had genomen. Mooie dingen in de Vereeniging, riep spr. uit, zijn voor an deren, de slechte worden voor mij bewaard. (Applaus). Spr. is v pr. is voor een dictator uitgemaakt, doch niets is minder waar. Het Hoofdbestuur heeft toch ook wat te zeggen en bestaat toch niet uit louter stem vee. Meer wilde spr. niet zeggen; hij zou de commissie voor de zeereizen anders maar in de kaart spelen. Het gaat er eens en vooral om, dat uitgeroeid zal worden, dat leiders on der het mom van belangloosheid zichzelf of hun naasten bevoordeelen. Spr. heeft nooit eenig financieel belang gehad. In tal van rechtsgedingen ten behoeve der vereeniging is spr. opgetreden zonder er een cent voor aan te nemen. Spr. dankte tenslotte de vergadering, dat men zóó heeft willen luisteren, dat hij de triomph kan hebben hier geen onvertogen woord te hebben gesproken. (Ovationeel ge juich en applaus). VERDUISTERING VAN 6000? Ten nadeele van een steenkolen- groothandel te Utrecht. Bij de politie te Utrecht is aangifte gedaan dat een beambte van een steenkolenhandel al daar zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een som van pl.m 6000, gepleegd ten nadeele van dien handel In ver band daarmee deelt het U.D. het volgende mee: De aangifte, welke geschied is door de directie der betrokken onderneming, heeft de politie nog in onderzoek, teneinde vast te stellen of er inderdaad van het ten laste geleg de feit sprake is, zóó, dat een strafvervolging moet worden ingesteld. De onderneming be weert, dat de bewuste beambte zich geld, dat de onderneming toekwam, heeft toegeëigend op de navolgende wijze. De man was belast met het innen van geld op wissels, die hem ter incasseering werden meegegeven. Dq klanten die vóór den verval dag dier wissels betaalden, kregen van hem een quitteering daarvoor op een nota, maar de wissels zelve hield de beambte achter. Op den vervaldag betaalde hij intusschen werkelijk de bedragen waarvoor wissels waren afgegeven, maar deze betalingen deed hij dan met geld van weer andere incasseeringen, die hij op de zelfde wijze had uitgevoerd en waarvoor de vervaldagen nog in het verschiet lagen. Zoo raakte hij voortdurend ten achter, maar de betrokken administratie bemerkte daarvan niets, totdat op zekeren dag 'n cliënt op kan toor kwam, die ontvangen werd met de woor den: „U komt zeker wissels betalen". Waarop de cliënt antwoordde: „Weineen, die heb ik reeds lang betaald" Toen bleek de directie, dat er iets niet in orde moest wezen met de afrekening, aangezien de beambte die de incasseer in gen had te doen, de gelden van dezen clënt niet had afgedragen, in verband waarmede de oost dan ook nog open stond als niet-voldaan. De betrokken cliënt toonde even wel een gequitteerde nota. In totaal bleek bij onderzoek in de admini stratie een bedrag van 6161.35 niet te zijn verantwoord. De onderneming heeft daarna bij de politie aangifte gedaan van het geval; daar evenwel de personen die betaald zouden hebben op gequitteerde nota's, buiten de stad wonen, is niet onmiddelijk vast te stellen, in hoever de lezing die van het gebeurde is ge geven, inderdaad klopt met de feiten. Het on- d.rzoek in deze is nog niet afgeloopen. DE ONTSNAPPING UIT DE BREDASCHE GEVANGENIS. Het Dgbl. van N.Br. meldt nader: De ontsnapte is een zekere S., ongeveer 50 jaar oud en afkomstig: uit Heerlen. Hij had van zijn straftijd nog drie maanden uit te zit ten. S. was in een der bij-gebouwen van de eigenliike gevangenis bezig met het vullen van stroozakken. Hij is er ingeslaagd, een der slo ten te forceeren en is vervolgens met behulp van eenige gevonden planken en vermoedelijk ook met behulp van een zelf-gemaakte touw ladder, over de hooge gevangenismuur ont vlucht. De ontsnapte moet toen nog in zijn ge- vangeniskteeding gekleed zijn geweest. Onmiddellijk na de ontdekking van de vlucht is het geheele achter de gevangenis gelegen Chassé-terrein door militairen en poli tie afgezet, doch de vogel bleek reeds gevlo gen. fot nu toe heeft men hem niet terugge vonden. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Door een ontploffing verraden. Gistermiddag is te Vlissingen in ten win kel tegenover het politiebureau een geheime distilleerderij uit elkaar gesprongen. Door den hevigen knal werd de aanwezigheid van de verboden inrichting verraden. De bewoner spoedde zich om hulp naar het bureau en er kende daar zich aan overtreding van de Drankwet te hebben schuldig gemaakt. Persoonlijke ongelukken zijn er niet ge beurd, wel zijn er ruiten gesprongen. INSTALLATIE BESTUUR EN DIRECTEUR VAN HET NEDER- LANDSCH POSTMUSEUM Hedenmiddag had, in tegenwoordigheid van den directeur-generaal en den algemeen secretaris der P. T. T. door den minister van Waterstaat de installatie plaats van het be stuur en van den directeur van de stichting „Het Nederlandsch Postmuseum". De minister sprak daarbij een rede uit. Namens het bestuur, dat, zooals bekend, bestaat uit de heeren A. A. G. van Erven Dorens te Arnhem, prof. dr. W. Martin te 's-Gravenhage. J. van Nifterik te Haarlem, G. V. van der Schooren te Arnhem en P. W. Waller te Overveen, antwoordde de laatstge noemde. Tot slot sprak de dirceteur van het mu seum, de heer J. D. Tresling. Na de installatie, welke in een der vertrek ken van het Postmuseum plaats vond, bezich tigden de aanwezigen het tentoongestelde. VERKEERSONGEVAL. Tegen een asphaltwals gereden. Gisteravond te ongeveer zeven uur heeft op den Bredascheweg een verkeersongeval plaats gehad, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De heer G. M uit Tilburg reed met zijn auto, komende uit Breda, in de rich ting Tilburg. Uit de tegengestelde richting naderde een auto, bestuurd door den heer v. L. uit Laren. Beide auto's doofden de lich ten. Aan de rechterzijde van den weg stond een asphaltwals, die een deel van het weg profiel in beslag nam. De heer M. reed te gen deze wals op met het gevolg, dat zijn wagen aan de rechterzijde geheel versplin terd werd. Hijzelf bekwam verwondingen, die echter niet van al te ernstigen aard wa ren. De andere auto heeft geen schade beko men. BRAND. Hooi in vlammen opgegaan. Woensdagavond ontstond door onbekende oorzaak brand in een hooiberg van den landbouwer J. Nijland in de buurtschap Dijkerhoek. De geheele inhoud, bestaande uit ongeveer 10.000 Kg. hooi en 20 vim rogge, ging met den berg verloren. NAAR INDIE. Een commissie uit het N.V.V. In de Woensdag gehouden vergadering van den bestuursraad van het N.V.V. is een commissie samengesteld, die in 1931 een be zoek zal brengen aan Indië. Het bestuur van het N.V.V. heeft aange wezen den heer E. Kupers, terwijl de be stuursvergadering benoemde de heeren P. Danz en P. Moltmaker. Als eerste plaats vervanger werd aangewezen A. F. Muiier, als tweede J. S. Noordhoff en als derde F v. d. Wal. KERMIS AFGESCHAFT. Met hen tegen acht stemmen besloot de gemeenteraad van Venlo ingevolge van het verzoek der K. v. K., de voorjaarskermis af te schaffen. DE SCHILDERSSTAKING T& AMSTERDAM. Het wachten is nu op arbitrage. Een korte bespreking over het conflict bij Wits Zn. heeft geen resultaat kunnen op leveren. Daar de werkgever totnogtoe niet geneigd blijkt, eenigerlei concessie te doen, hebben ook de personeelsbonden niet van hun standpunt willen afwijken, zoodat de staking onveranderd voortduurt. Het wachten is er nu maar op, of de N.V. Ver. Schildersbedrijven v.h. W. K. Wits Zn. bereid zal zijn, het geschil ter afdoening bij arbitrage op te dragen aan de Centrale commissie van werkgevers en werknemers. LEGERPREDIKANTEN. Benoemd tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde met den rang van majoor ds. J. L. N. Zillinger Molenaar te Warmenhuizen, ds. J. D. van der Veen te Den Helder en ds. D. Mulder te Westwoud. (Reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen.) DE VREDESTENTOONSTELL1NG TE DEN HAAG. Propaganda voor eenzijdige ontwa pening? Het Centraal Comité tot waarschuwing tegen eenzijdige ontwapening heeft een schrijven gezonden aan den minister van binnenl. zaken en landbouw waarin wordt opgemerkt dat de tentoonstelling in de Gra felijke Zalen te 's-Gravenhage, gehouden door de vereeniging „Volkenbond en Vrede", welke ten doel zou moeten hebben om de vredelievendheid der volkeren onderling aan te kweeken, thans wordt misbruikt om pro paganda te maken voor eenzijdige ontwape ning en dienstweigering. Zoo werden aldus het comité uitge reikt verschillende eemplaren van het or gaan „Kerk en Vrede", een bekend orgaan waarin dienstweigering wordt gepropa geerd. Voorts werden verstrekt strooibiljet ten waarin ten aanzien van de verdediging van Nederland de meest defaitistische begin selen naar voren worden gebracht; een strooibiljet, onderteekend door ds. J. B. Hu- genholtz opwekkend tot dienstweigering; overdruk betreffende het eerste algemeene congres voor dienstweigering gehouden 18 en 19 April 1925 te Utrecht, door ds. Hu- genholtz. Het comité verzoekt den minister deze ongewenschte propaganda te doen ein digen en bij eventueele verlenging der be schikbaarstelling van de Grafelijke zalen HINDERWET. Bij besluit van 27 FEBRUARI jl. is aaa de firma C. BOSMAN en Zoon te Alkmaar vergunning verleend tot het uitbreiden van i de fabriek voor de bereiding van rubberverf- varen, door het bijplaatsen van kookketels in te stichten brandvrije loodsen in en op het perceel SCHELPHOEK nr. 18, alhier. Alkmaar, 28 Februari 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. voor de thans aldaar gehouden tentoonstel ling te overwegen, dat naast het vele goede, door eenige stands geboden, er zeer vee' aanwezig is dat aanleiding geeft tot 't kwee ken van een ongewenschte weerloosheids- gedachte. VERKEERSONGEVAL TE AMSTERDAM. Gistermorgen heeft nabij de Hoogesluis W Amsterdam een ongeval plaats gehad. Een vrachtauto moest plotseling stoppen voor eenige voetgangers. Door het krachtig rem men slipte de wagen, waardoor het achterste gedeelte in botsing kwam met een handkar. De bestuurder van deze kar werd tegen den grond geslagen. Met een lichte herschen schudding werd de man opgenomen en naai het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. (Reeds in een deel van ons vorig no gemeld). EEN ONDERSCHEIDING VOOR ALBERT VOGEL. De bekende voordrachtkunstenaar Albert Vogel is benoemd tot eere-lid van de Société académique d'histoirie internationale te Pa rijs. VLOT GEBRACHT. Het Fransche stoomschip „Yangtse", dat bij Herneuzen omhoog was gevaren, is door drie sleepbooten vlot gesleept en in de haven van Terneuzen binnen gebracht. Het schip heeft beide ankers vprspeeld Deze worden thans door visschers gezocht Als ze gevonden zijn, zal het schip de reis vervolgen. EEN MERKWAARDIG AUTO ONGEVAL. Een half dorp in het donker gezel Door de verblindende verlichting van een luxe auto geraakte de heer K. Woltjer, chauf feur bij gebr. Pinkster te Veendam, de macht over zijn vrachtauto kwijt, waardoor hij tegen een electrische paal te Beerta reed, zooda* deze afbrak. Het gevolg was, dat het elec- trisch net verbroken werd en de helft van het dorp den geheelen avond in het donker zat Eerst tegen 10 uur was het euvel voorloopig hersteld. De eigenaar van den luxe wagen, die dit ongeval veroorzaakte, is bekend. De po litie heeft de zaak in handen. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE LEEUWARDEN. Een werkwillige zwaar gewond. Gistermorgen heeft op 't Zuiderplein te Leeuwarden, bij den overweg van de Schrans, een vechtpartij plaats gevonden, welke een ernstigen afloop heeft gehad. Om 7 uur begaf de werkman Tj. de Jong, arbeider op de lijs- tenfabriek van de firma Van Huizen aan de Emmakade, alhier, waar sedert twee maanden een staking heerscht, zich naar de fabriek. De arbeider De Jong was een van de werkwilli gen, die van zijn stakende collega's weinig goeds had te verduren. Toen De jong het Zui derplein overliep, had juist de trein uit Gro ningen een aantal werklieden uit Zwaagwest- einde aangevoerd. Op weg naar de Electrische Blikfabriek, waar deze werkzaam zijn, ont moetten zij De Jong, dien zii direct voor „on derkruiper" uitscholden. Hierdoor ontstal De Jong zoozeer in woede, dat hij op het troepje scheldende Zwaagwesteinders insloeg en rechts en links klappen uitdeelde. De Zwaagwesteinders vielen op hun beurt De Jong aan en bewerkten hem met vuisten er klompen Frg in het nauw gedreven verweer de De Jong zich met een gummislang, die hij in de zak droeg. Tenslotte trok hij zijn mes De tegenstanders lieten zich niet onbetuigd en trokken ook hun messen. Zekere H. de R., ar beider te Zwaagwesteinde, bracht De Jong een diepen steek in de rechterborst toe. Toen deze, bij wijze van reflex-beweging zijn linker hand naar de wond bracht, stak de aanvaller nogmaals in den rug van de linkerhand. Hevig bloedende viel De Jong neer, doch ver weerde zich nog met zijn mes. Zijn belager H. de R. wist hij een diepen steek in den rech terarm toe te brengen. Voorbijgangers meng den zich in de zaak, zoodat de vechtenden konden worden gescheiden. Ook daagde spoe dig de politie op. Beide gewonden werden naar het politiebureau vervoerd, waar hun wonaen werden verbonden. Gebleken is, dat De Jong ernstig gewond is. Er bestaat echter geen onmiddellijk levensgevaar. Het gezel schap Zwaagwesteinders wordt voorloopig oo het po li tie-bureau vastgehouden. IN DEN KINDERSTOEL VERBRAND. Baby van tien maanden het slachtoffer. Te IJsselmuiden bij Kampen is een kindje van 10 maanden van den groentenhandelaar P., dat in een kinderstoel zat, waarin een tesf met vuur geplaatst was, i brand geraakt. He; kind, een meisje, is aan de brandwonden overleden. KORTE BERICHTEN. In 83-jarigen ouderdom is te Deh Haag overleden de heer H Bendien, gepen - sionneerd luitenant-kolonel der infanterie .van het Ned.-Indische leger.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9