DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 52 MAAXDAG 3 MAART 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Buitenland Binnenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalva Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. HOSTER ZOON, Voordam C 0, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET YOUNG-PLAN IN DEN DÜITSCHEN RIJKSDAG. De houding van de stemming. De gecombineerde vergadering van de be grotingscommissie en die voor buitenland- sche zaken uit den Rijksdag, heeft de Young- wetgeving en het Poolsche liquidatieverdrag aangenomen, zoodat thans kan worden over gegaan tot de tweede lezing in de plenaire zitting. Bij de eindstemming hebben centrum en D. Volkspartij zich van stemming onthou den. En om goed te doen uitkomen, zoo on derstreept het „Berl Tag.'', dat het in de eerste plaats binnenlandsch-politieke gron den zijn, welke deze met vier ministers in de rijksregeering vertegenwoordigde partijen tot haar houding hebben gebracht, heeft het centrum in zijn toelichtende verklaring een yvaardeerend woord geuit voor de pogingen van den rijkskanselier om aan de wenschen van de katholieke Staatspartij, n.1. overeen stemming inzake de financieele hervorming vóór de derde lezing, te voldoen, al heeft dit nog niet tot het gewenschte resultaat geleid. Uit deze verklaring blijkt weer een keer te meer de druk, welke het centrum en de D. Volkspartij oefenen op de financieele be raadslaging door de regeering. Zouden de twee partijen immers bij de derde lezing een dergelijke stemonthouding in acht nemen, dan zou het duchtig kunnen gaan spannen. In de commissievergadering is wel een meerderheid verkregen, niettegenstaande hun beider blanco stemmen, maar de natio- naal-socialisten bijv. waren in die commissie niet vertegenwoordigd en zij zullen bij de eindstemming zeker tegen stemmen. Toch voorziet men een kleine meerderheid in den Rijksdag, indien althans centrum en D. Volkspartij niet bepaald tegen stemmen, hetge enalthans van net centrum niet ge vreesd wordt. Intusschen acht men in regeerings- zoowel als in parlementaire kringen de toestand door de houding van centrum en D. Volks partij beslist verscherpt. Over de regeling zelf van de financieele hervorming is de rijksregeering het nog steeds niets eens kunnen worden. De beraad slagingen zijn thans verdaagd tot heden. De strijd om het Not-Opfer, een heffing ineens om in het deficit te voorzien, welke socialis ten en centrum willen, maar waartegen de D. Volkspartij zich verzet, is in vollen gang. Naar het „B. T." meldt, is de rijkscom missie van de Duitsche Volkspartij te Berlijn bijeengeroepen om den toestand te bespre ken. Tevens gelooft het blad te kunnen me- dedeelen, dat de rijkspresident zich zeer be slist verklaard heeft voor een speciale hef fing in-eens van de vaste inkomens boven een bepaald bedrag. In centrumskringen voorziet men, dat deze houding van presi dent Hindenburg van grooten invloed zal blijken op het standpunt der D. Volkspartij TARDIEU'S MOEILIJKHEDEN. De radicalen weigeren vier porte feuilles in een coalitie-kabinet. Na het onderhoud van Tardieu met Herriot heeft laatstgenoemde aan de socialistisch radi cale Kamergroep het aanbod van Tardieu overgebracht, dat bestond in het aangaan van een coalitie met het republikeinsche centrum en de gematigd rechtsche groepen om de be grooting, de verzekeringswet en de drie be langrijke kwesties van buitenlandsche poli tiek de vlootconferentie, de onderhandelin gen nopens het Saargebied en de tariefwapen stilstand te Genève af te handelen. Tar dieu wilde na afwikkeling van dit program vrijwillig aftreden, tenzij de politieke constel latie zich inmiddels zoo zou gewijzigd heb ben, dat de coalitie-regeering in het land wortel geschoten zou hebben. Hij had de ra dicalen hierop vier portefeuilles en twee onder-staatssecretariaten aangeboden, waar onder voor Herriot het vice-voorzitterschap van den ministerraad en de portefeuille van justitie, onderwijs voor Chautemps en een voor Daladier. Ja Na kort overleg hebben de radicalen dit voorstel verworpen. Onder de Senatoren wa ren er een paar, die het nader bekijken wilden, maar de Kamergroep was eenparig van oor deel, dat geen radicaal een portefeuille kor- aanvaarden onder een premier, die zooal niet volkomen rechts stond, toch in elk geval een uitgesproken vijand der linkerzijde was. Tardieu houdt toch vol. Tardieu heeft na het bekend worden van de weigering gezegd, dat hij dan met een zwak- ker meerderheid zou regeeren, maar in elk ge val zijn kabinet Zondagmiddag bij elkaar zou nebben. De namen dr ministers zouden nog in den loop van den middag bekend gemaak. Worden. Tardieu heeft Zaterdagmiddag, nadat hi' President Doumergue over den stand zijner onderhandelingen had ingelicht, bij het ve laten van het Elysée tegen journalisten ge legd, dat zijn ministerie Zondagmiddag- elkaar zou zitten. Hii voegde daaraan toe. Menschen van invloed in de radicale partij hebben mij hun steun aangeboden. Nader wordt gemeld: Sedert Zaterdagmiddag onderhandelt Tar dieu met de parlementsleden, die hij in zijn ka binet denkt op te nemen. Hij ontving den bij de radicale groep ingeschreven Senator Fer- nand David, die zichzelf voor de portefeuille van landbouw had aangeboden, verder Pain- levé, die verklaarde, dat hij zijn groep eerst moest vragen, of hij het aanbod om tot het kabinet toe te treden kon aanvaarden. Hij vreesde, dat het besluit van de radicale partij de aanvaarding door zijn fractie zou belem meren. Voorts onderhandelde Tardieu met de Senatoren Raoul Péret, Peyronnet en Charles Dumont en met de afgevaardigden Maginot, Bénazet, Baraty en Germain Martin. De motiveering van de radicale weigering. In de vergadering van de radicale groepen uit Kamer en Senaat hebben verschillende sprekers het onmogelijk genoemd, dat Tardieu een republikeinsche verzoening zou tot stand brengen. De verklaring der gezamenlijke groepen luidt: „De voorzitter van de radicale groep in de Kamer heeft de voorstellen va.i Tardieu ter kennis van de groep gebracht. Deze voorstellen berustten op de vorming van een kabinet van tijdelijken duur, dat de repu blikeinen en de rechtsche fracties zou vereeni gen en hetzij als verzoeningskabinet, hetzij als ministerie van afdoening of zakenministe- rie te beschouwen zou zijn. Taak van dit ka binet zou de oplossing zijn van de dringende vraagstukken. De groep heeft er kennis van genomen, dat een reeks hervormigen zullen worden opgenomen in het regeeringsprogram- ma, die Tardieu tot dusver van de hand had gewezen. Deze waren van radicale zijde sinds lang voorgesteld en betroffen in hoofdzaak belastingverlagingen en pensioenen voor de oud-strijders. De radicale groep is echter van meening, dat voor de vervulling van dit werk Tardieu niet de geschikt man is, omdat hij zekere voorname onderdeden van deze plan nen als gevaarlijk voor het nationaal belang of voor de openbare kas heeft gebrandmerkt Bovendien eischt de huidige taak van het par lement de aaneensluiting der republikeinen, welke niet uitvoerbaar is onder een hoofd, dat een strijdbare houding tegenover de linksch? partijen heeft ingenomen en solidair blijft met de partijen van rechts. Ten gevolge hiervan bevestigt demadicale Kamergroep, in volledige overeenstemming met de groep uit den Senaa* het besluit harer leiders en bepaalt zij, dat geen harer leden aan de combinatie die Tar dieu heeft voorgesteld, mag deelnemen. Briand bij Doumergue President Doumergue heeft Zaterdagavond met Briand gesproken over den stand der on derhandelingen in de buitenlandsche politiek. Volgens Havas heeft de president Briand ver zocht de portefeuille van buitenlandsche zaken te blijven waarnemen, opdat de continuïteit in de buitenlandsche politiek gewaarborgd zij. Het kabinet gereed! Ondanks de weigering van de radicaal socialisten om de pogingen tot kabinetsvor ming van Tardieu te steunen, is Tardieu er Zaterdagavond zeer laat in geslaagd, een nieuwe regeering samen te stellen. Een republikeinsche concentratie. Zooals verwacht, vindt de nieuwe regeering haar basis op een breede republikeinsche con centratie. De lijst van ministers, die in den loop van den nacht werd gepubliceerd, ziet er als volgt uit: Minister-president en Binnenlandsche Za ken: Tardieu; Justitie en Vice-president van den ministerraad: Péret; Oorlog: Maginot; Buitenlandsche Zaken: Briand; Financien: Reynaud; Begrooting: Germain Martin; Openbare Werken Pernot; Landbouw: Fer- nand David; Arbeid: Pierre Laval; Handels marine: Rollin; Luchtvaart: Laurent Eynac; Handel: Flandin; Kolonëin: Piétri; Pen sioenen: Champetier de Ribes; Posterijen en Telegrafie: Mallarme; Marine: Dumesnil; Onderwijs: Marraud; Openbare gezondheid: Désiré Ferry. Tardieu heeft Zondag het nieuwe ministerie voorgesteld aan den president der republiek M. Gaston Doumergue. De Fransche delega tie ter Vlootconferentie zal bestaan uit: Tar dieu, Briand, Pietri en den Franschen ambas sadeur te Londen: A. J. de Fleuriau. Het nieuwe kabinet Tardieu in de Kamer. Tardieu heeft verklaard, dat het nieuwe ka binet Woensdag a.s. door hem aan de Kamer zal worden voorgesteld. Dinsdagmorgen zal een kabinetsraad worden gehouden en Woens dag zal een ministerraad plaats hebben, bij welke gelegenheid de beslissende tekst van de regeeringsverklaring zal worden opgesteld. Naar het zich laat aanzien zal Tardieu zich kort nadat het kabinet aan de Kamer zal zijn voorgesteld naar Londen begeven. De datum van het vertrek staa,t evenwel nog niet vast. De leiding der Fransche Saardelegatie zal be rusten bij den nieuw benoemden minister van Openbare werken, Pernot. DE ONRUST IN SPANJE. Opnieuw relletjes te Madrid. Te Madrid is het Zaterdag opnieuw tot studentenrelletjes gekomen. De studenten de- jnonstreerden, eerst pnder het uiten van kre ten voor de republiek io het universiteitsge bouw en trokken vervolgens de straat op. Het kwam tot botsingen met de politie. Een verklaring van de regeering tegen Sanchez Guerra. De Spaansche regeering publiceert een verklaring, waarin zij zich tegen de dezer dagen door den oud-minister-president San chez Guerra uitgesproken redevoering richt. Deze had, zooals bekend, een heftigen aan val op den Koning gedaan. In de verklaring wordt gezegd, dat de re geering niet eischt, dat alle politici met haar samenwerken, maar zij zal ook niet toelaten dat bepaalde politici de rust in het land door opruiende redevoeringen trachten te belem meren. E>e regeering zal krachtig daartegen optreden. Twee hobge politie-ambtenaren zijn afgezet, omdat zij betoogingen van de menigte na de rede van Sanchez Guerra niet krachtdadig onderdrukt hebben. Berenguer afgetreden? Eenige Parijsche bladen verspreiden het gerucht, dat minister-president Berenguer zou zijn afgetreden. Berenguer zou den Ko ning zijn ontslag hebben aangeboden, om dat deze hem verwijten zou hebben gedaan over de rede van Sanchez Guerra. Een be vestiging van deze geruchten is niet verkre gen. DE LIBERALEN EN DE ENGELSCHE MIJNWET. Gaat Lloyd George heen als leider? De liberale „Daily News" zegt reden te hebben te gelooven dat Lloyd George als gevolg van de verwerping, Donderdag van het liberale amendement op de mijnwet over weegt zijn ontslag te nemen als leider der liberale partij. Vrijdag heeft hij overleg ge pleegd met bekenae leden der partij. Naar men weet stemden 4 liberalen vóór de regee- jing en tegen hun eigen partij in, terwijl 8 anderen zich van stemming onthielden. Het amendement werd met slechts 9 stemmen verworpen. Op een Dinsdag te houden par tijvergadering zal de zaak ter sprake ko men. Een „tegenspraak" van L.G. Lloyd George heeft volgens Reuter in een interview verklaard, dat degeen, die het be richt aan de „Daily News" had meegedeeld niet gemachtigd was dit te doen. DE GENTSCHE HOOGESCHOOL. Een woord aan de studenten Onder den titel „Een gelukkige dag voor Vlaanderen", wijdt J. Holste Jr. een hoofd artikel in Het Laatste Nieuws over de ver- vlaamsching der Gentsche Hoogeschool, die thans een voldongen feit is. Op de Vlaam- sche jeugd is thans aller oogen gevestigd, schrijft hij: „Maar nu meer dan ooit heeft de Vlaam sche jeugd ten aanzien van het Vlaamsche volk een grootsche taak te vervullen. Einde lijk dus zal zij over een hoogeschool beschik ken die het haar ten volle mogelijk maakt de kennis die zij daar opdoet, ook ten dienste te stellen van de heele Vlaamsche bevolking. Het komt er dus op aan, dat de Gentsche hoogeschool, zoowel in de faculteiten als in de technische scholen, zooveel mogelijk stu denten telle wij leggen bier den bijzonde ren nadruk op de beteekenis van het hooger technisch onderwijs, waarvan de inwerking op onze volkskracht meer dan ooit noodig is, nu het in dezen tijd van economische crisis, zoo duidelijk blijkt dat een volk om in den wereldstrijd stand te houden zoo flink mo gelijk moet toegerust zijn op technisch ge bied. In dat opzicht mag men getuigen, dat de vervlaamsching van de Gentsche hooge school er komt op een oogenblik, waar deze, meer dan ooit, tot de algemeen volkswel vaart in ons land bijdragen kan. Zoodat de ze zegepraal van de Vlaamsche beweging ten slotte met een zelfde instemming kan be groet worden door al wie de toekomst van ons land bevestigen wil". DE KRITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Men rekent op de mogelijkheid van een kabinetscrisis. Men meldde uit Berlijn: De politieke toestand is Zaterdagavond nog ernstiger geworden, zoodat in parlemen taire kringen op de mogeijkheid van een ka binetscrisis wordt gerekend. Geen der in aanmerking komende partijen wil namelijk van toegeven weten. Men zal natuurlijk wel pogingen ondernemen om een crisis te voor komen, zoolang de regeling van Young niet is geratificeerd, maar het is hoogst onzeker cf dit onder de tegenwoordige omstandighe den nog kan worden bereikt. Het bestuur van de fractie van de Duit sche volkspartij heeft, zooals gemeld, beslo ten tot het bijeenroepen van een vergadering, die Zondagmiddag om vijf uur in den Rijk dag zal worden gehouden. Vooraf zal de na tionale raad van de partij vergaderen. Ook ce leden der democratische fractie zijn tele grafisch naar Berlijn ontboden om den toe stand te bespreken. Het bestuur van de fractie van de Duit sche volkspartij heeft zich heden opnieuw te gen een extra-belasting van menschen met een vast inkomen uitgesproken. Volgens de laatste berichten zou het ontslag van dr Curtius en dr. Moldenhauer nauwelijks te vermijden zijn, indien de fractie zich even eens op het standpunt van het bestuur stelt DE NATIONALISTISCHE BEWEGING IN BRITSCH-INDIE. Uit New Delhi wordt gemeldt, dat Gandhi de leider der Indische Nationalisten gister avond door een bijzonderen Koerier een ulti matum heeft doen ter hand stellen aan lord Irwin, den Britschen onderkoning van Indië, waarin inwilliging wordt gevraagd van de eischen der nationalisten binnen den tijd van acht dagen. In het ultimatum wordt niet gezegd, welke van de reeds gepubliceerde maatregelen d. nationalisten zullen uitvoeren, zoodat Gandhi daaromtrent de beslissing houdt Te New-Delhi is een uit 29 personen be staande commissie, samengesteld uit verte genwoordigers van alle nationalistische par tijen, gevormd, die zal overwegen, op welke wijze Indië het snelst den Dominion Statue kan bereiken. De commissie zal voor de eerste maal op 29 Maart a.s. te New-Delhi bijeenkomen en daar waarschijnlijk den omvang krijgen van een conferentie van alle deelnemende partijen. DE TOESTAND VAN DE KONINGIN VAN ZWEDEN VERERGERD. Terwijl Zaterdag berichten zijn ontvangen volgens welke de toestand van de koningin van Zweden onveranderd was, is de toestand Zondag verergerd. Naar de lijfarts van de koningin mede deelt, houden de hoestaanvallen aan en is de ademhaling zeer bemoeilijkt. COMMUNISTISCHE RELLETJES TE NEW YORK. Voor de derde maal binnen korten tijd is het te New-York tot ernstige botsingen geko men tusschen politie en communisten. Ook tusschen de communisten zelf, die tot verschil lende richtingen behooren, kwam het tot bot singen, waarbij aanzienlijke materiëele schade werd veroorzaakt. Veertig agenten moesten de strijdenden met gummistokken uit elkaar ja gen. Volgens mededeelingen der politie zou den er op de gearresteerde communisten dy- namietpatronen zijn gevonden. DE „EUROPA" NAAR AMERIKA. Het nieuwe stoomschip „Europa" van de Nord-Deutsche Lloyd zal op 19 Maart a.s uit Bremen vertrekken voor de eerste reis naar New-York. Overeenkomstig de dienstregeling zal het zusterschip „Bremen" overmorgen naar New-York vertrekken. ZWARE BRAND TE NEW-YORK. Voor 4 a 5 millioea dollar verbrand. Uit New-York wordt gemeld, dat daar een geweldige brand is uitgebroken. Een pakhuis i®et 40.000 balen katoen en een 5000 ton metenden Amerikaansch vracht schip werden o.a. door het vuur vernield. De schade beloopt tusschen 4 a 5 millioen dollar. Negen personen werden gewond. loopen nacht op den landweg tusschen Aschendorf en Papenburg plaats gehad. Zondagmorgen vroeg constateerden voorbij gangers, dat de Dever-brug defect was en zagen zij in de Dever een vernield motorrij wiel, alsmede lijken van een man en een vrouw. Men vermoedt, dat de motorrijdet met zijn duo-passagier in verband met den dichten nevel tegen de brugleuning is opge reden en dat beide daarna in den Dever om het leven kwamen. TE ANGERS BALCÖN INGESTORT. Vier zwaar gewonden. Zaterdagavond heeft bij het vieren van het carnaval in een balzaal te Angers een ern stig ongeluk plaats gevonden. Dertig muzi kanten hadden op een balkcon in de zaal plaats genomen. Plotseling stortte dit in. Vier musici werden zwaar gewond. Indien eenige aanwezigen niet van veel beleid had den blijk gegeven, ware ongetwijfeld een pa niek onder het talrijke aanwezige publiek zijn ontstaan. STORM BOVEN ZUID-FRANKRIJK. Sedert 1907 niet zoo'n ramp. Sedert 48 uur wordt Zuid-Frankrijk geteis terd door een storm, die op sommige plaatsen de kracht van een orkaan heeft en gepaard gaat met wolkbreuken. De geheele streek rondom Bézier staat onder water en is voor het grootste deel geisoleerd. Bézier is zonder licht en zonder electrici- teit, zoo dat zelfs de fabrieken stil staan. Tusschen Cargansonne en Frébeo is ten ge volge van den regenval een gedeelte van den spoordijk verzakt, zoodat het treinverkeer over één spoor moet worden geleid. Sedert de overstrooming van 1907 heeft de bevolking in deze streek een dergelijke ramp niet meer meegemaakt. ONTPLOFFING VAN 800 KILO DINAMIET In de bazaltmijn te Ballstein, een klein stadje in Hessen, ontstond Zaterdag door onvoorzichtigheid van een arbeider in een voorraad van acht honderd kilo dynamiet 'n ontploffing. Een hagel van zware stukken steen kwam op de daken, straten en huizen van het stadje terecht. Vrijwel geen huis werd gespaard. Een school stortte in. Ver scheidene auto's, die op een marktplein ston den, werden vernield. De bewoners van het stadje vluchtten in de kelders. Voor zoover bekend zijn geen slachtoffers te betreuren. De materieele schade is echter buitengewoon groot. 36 PERSONEN IN DE WILNA VERDRONKEN. Te Swiencinay in het Wilna-gebied is, naar de „Montag" uit Warschau bericht een ge zelschap, bestaande uit 36 personen, die in een vroolijke stemming huiswaarts keerden, toen zij over een dichtgevroren meer liepen, teneinde den weg te bekorten, door het ijs ge zakt, waarbij allen om het leven kwamen. ERNSTIG MOTORONGELUK IN DUITSCHLAND. Een ernstig motorongeluk, dat twee men schen bet leven kostte, heeft in den afge- EEN TRAMREMISE VERNIELD. Nog één tram over voor de heele stad. Te Kingston in Ontario (Canada) is de tramremise door brand vernield. Vijf-en- twintig wagens verbrandden, zoodat er nog één wagen over is om de stad te bedienen, die ongeveer 22.000 inwoners telt. De schade wordt op 125.000 dollar gesteld. EEN DOODELITK ONGELUK IN DE BERGEN. Een der bekendste gidsen van Zermatt het slachtoffer. Een der bekendste berggidsen van Zer matt, Hermann Perren, heeft bij een bestij ging van den Breithorn het leven verloren, aldus schrijft de N.R.Crt. Maandagavond was hij met een alpiniste uit Luzern op weg gegaan, om, voor het grootste deel op ski's, den Breithorn te bestijgen. Dinsdagochtend waren Perren en mej. Ecker, een 33-jarige» dame, reeds tot 50 meter onder den top ge naderd, toen plotseling een andere groep bergbestijgers, die achter hen aan ging, een gil hoorde en Perren en mej. Ecker in de diepte verdwenen waren. Een brug van. sneeuw, dien zij gemeend hadden te kunnen overschrijden, was onder hun last ingezakt en had beiden in den afgrond gestort. Hermann Perren was reeds 68 jaren. Hij was bij alle alpinisten bekend als één der bekwaamste Zwitsersche berggidsen. Reeds 140 maal had hij de moeilijke bestijging van den Matterhorn bij Zerrmat met succes vol bracht. Hij had gehoopt nog de 150ste Mat- terhorn-bestijging te kunnen vieren. Daarna zou hij zich uit de wereld der gidsen terug trekken. De Breithorn was echter zijn nood lot. Reeds een paar jaar geleden was Perren, die anders nimmer ongelukken had onder vonden, bij een bestijging van den Breithorn met den toerist, wien hij zijn diensten als gids had aangeboden, in een gletscherspleet gevallen. De buitenlandsche toerist was ter stond dood, doch Perren bleef in leven en hield anderhalven dag bij het lijk van den toerist de wacht, totdat een colonne de plaats des onheils bereikte, om het lijk te bergen. PROPAGANDA VOOR DE REMBRANDT-ZEGELS. De teekening, door Jan Sluyters, gemaakt voor het ontwerp van den Rembrandt- postzegel, is door het comité gebruikt tot versiering van reclame-materiaal. De groote kaart zal bij verschillende boek handelaren in Nederland een plaatsje krijgen voor het raam. Zij wordt ook opgehangen in de postkantoren. De briefkaart is bestemd om bestellingen van postzegels bij de Kas Vereeniging te stimuleeren. ONTPLOFFING TE NIJMEGEN. Zaterdagmorgen omstreeks half acht had in de werkplaatsen van de N.V. Nijm. ijzer gieterij en machinefabriek aan de Voorstads laan te Nijmegen een hevige ontploffing plaats, waardoor de deur van den oven door de glazen dakbedekking van de fabriek werd geslagen. Vooral aan de ruiten werd groote schade aangericht. Mol had tengevolge van deze ontploffing ernstige wonden aan hoofd en pols opgeloopen. Zijn toestand is zorg1- wekkend. BESTRIJDING VAN BOSCHBRANDEN. Drie boschbrandweren opgericht. Op initiatief van de burgemeesters van Gilze, Alfen en Chaam heeft de heer P. M. Nolthenius, houtvester in de houtvesterij te Breda, te Gilze voor den jongen boerenstand een lezing gehouden over de beteekenis der houtvesterij Breda voor den land- en tuinbouw en welke voorzorgsmaatregelen genomen moeten worden tegen brand, ten einde het houtkapitaal in 't belang der gemeenschap voor vernieling door brand te vrijwaren. Het resultaat dezer lezing is geweest, dat op voor stel van den heer Van Poppel, burgemeester van Gilze, met behulp van den boerenstand drie bocshbrandweren zullen worden opge richt en wel te Gilze, Alfen en Chaam.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1