dagblad voor alkmaar en omstreken. H o. 53 UIHSDAG 4 HAART 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. EEN KABINETSCRISIS IN DUITSCHLAND? Vandaag een beslissing verwacht. Buitenland De belastingvraagstukken. DE DUITSCHE BELASTINO- VRAAGSTUKKEN. EEN NIEUWE REGEERING IN PEKING? DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR. WIE IS DE VERDRONKENE? FELLE GARAGEBRAND TE LONDEN. EEN DANSERES VERGIFTIGD? DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-FRANKRIJK. CARNAVALS„PRET" IN MUNCHEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.59. Losse nnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN Per regel 0.2S, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, nost- glro 37090. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De val van het kabinet-Müller en in elk ge val die van dr. Moldenhauer, den rijksminis ter van financiën, schijnt nauwelijks meer te vermijden. Zij, die een verbetering van den binnenlandschen politieken toestand hadden verwacht na de Zondag gehouden besprekin gen van de Duitsche Volkspartij, zullen wel bitter teleurgesteld zijn, nu zoowel de natio nale raad als de rijksdaggroep der partij zich tegen elke concessie, in zake de financieels hervormingen en in het bijzonder inzake de verzekering tegen de werkloosheid hebben uit gesproken. Volgens deMontagmorgen heersch- te in de zitting van den partijraad een radicale en onverzoenlijke toon, waaruit duidelijk bleek, dat dr. Stresemann, die op dergelijke hachelijke oogenblikken steeds als bemidde laar wist op te treden, nog altijd sterk gemist wordt. In de Zondag gehouden zitting zijn de on- verzoenlijken door niemand bestreden en de partij-voorzitter, dr. Scholz, kon dientenge volge terecht de eensgezindheid der partij vaststellen. Uitdrukkelijk dient echter aange stipt, dat dr. Curtius, de rijksminister van bui tenlandsche zaken, die zeker alles zal doen om in het belang van de regeling van Young een crisis te voorkomen, geen der twee zittingen van gisteren heeft bijgewoond; een zware ver koudheid drong hem te bed te blijven. Het rijkskabinet zal nu heden bijeenkomen om de Vrijdag afgebroken beraadslagingen fc- hervatten en ten gevolge van de gisteren ge nomen besluiten der Duitsche volkspartij schijnt een uitweg nauwelijks meer te vinden De ministers der Duitsche volkspartij en in het bijzonder dr. Moldenhauer zullen zich hoogstwaarschijnlijk heden blijven verzetten tegen elke verhooging der rechtstreeksche be lastingen en hunnerzijds zullen de sodalis tische ministers wel te kennen geven dat ze alleen, indien tot verhooging der rechtstreek sche belastingen wordt overgegaan, bereid zullen zijn hun goedkeuring aan het program van den rijksminister van financiën te hechten Over de Zondag gehouden zitting van den nationalen raad van de Duitsche volkspartij kan nog worden gemeld, dat de belangstelling voor deze bijeenkomst buitengewoon groot was. Vertegenwoordigers uit alle deelen van het rijk waren verschenen. De partijvoorzitter zeide in zijn openingsrede dat men wegens den ernst van den toestand de heele partij had willen raadplegen en lokte algemeen applaus uit toen hij zich zeer krachtig uitsprak tegen het zoogenaamde noodoffer. De financieel; hervormingen, zeide hij nog, moeten een ont lasting van de Duitsdie productie, een verge makkelijking van het vormen van kapitaal en een verbetering van de arbeidsmarkt ten ge volge hebben. Dit doel is niet te bereiken als om te beginnen wordt overgegaan tot het ver hoogen van de rechtstreeksche belastingen, zelfs in den gecamoufleerden vorm van een zoogenaamd noodoffer der vastgesalarieer- den. Het is overigens ook de vraag of een der gelijke heffing ineens niet in strijd zou zijn met de bepalingen van de rijksgrondwet. Even duidelijk als dr. Scholz sprak daarna dr. Moldenhauer, rijksminister van financiën, tegen het noodoffer en alle sprekers die aan het debat deelnamen, bleken het met het stand punt der inleiders eens te zijn. De Rijksdaggroep van Duitsche volkspar tij, die daarna vergaderde gaf haar beiden vertegenwoordigers in het rijkskabinet op dracht zoowel tegen het noodoffer als tegen elke verhooging der rechtstreeksche belastin gen te stemmen en met ontslag te dreigen in dien het kabinet een dergelijk voorstel toch mocht aanvaarden. De democratische Rijksdaggroep die Zon dag eveneens vergaderde besloot tot het indie nen van een bemiddelingsvoorstel dat hierop neerkomt, dat op alle economisch krachtigen een heffing in eens zal worden gelegd, welke echter in 1931 zou worden terugbetaald. Deze heffing ineens zou den vorm krijgen eener rijksleening waarvan de stukken in 1931 door de belastingautoriteiten in betaling zouden moeten worden genomen. Bovendien verlangt de democratische groep, dat in een dergeuj geval de middelen die door bezuiniging in de rijksbegrooting ter beschikking zouden komen, zullen worden besteed tot verlaging van de rechtstreeksche belastingen. Wat de ziekte van den rijksminister van buitenlandsche zaken aangaat zoo wordt tig gemeld dat dr. Curtius een zware verkouche^ heeft en gedurende een drietal dagen het zal moeten houden. Zoo staan thans de zaken in Duitschland Het wachten is nu nog slechts op de benc -i uit Berlijn. Zal het inderdaad tot een ministe- rieele crisis komen? Het lijkt er veel op. voor al ook, omdat er ernstige aihek geleverd is in de diverse partij vergaderingen. DE VLOOTCONFERENTIE TE LO?JDEN. Openhartige taal van Borah. Senator Borah heeft zich blijkens een Reuter-bericht Zaterdag over de vloot- conferentie uitgelaten. Betreffende Brit- tannië verklaarde hij, dat het er zich op moet voorbereiden de heerschappij ter zee te laten varen. Hoewel hij zich niet wènschte aan te matigen wenken te geven nopens de groote vlootconferentie, betoogde Borah toch dat het zeer heil zaam zou zijn, als deze conferenties vol komen en volstrekt in het openbaar wer den gehouden. In weerwil van den Vol kenbond, Locarno en van alle denkbare middelen tot arbitrage en een vreedzame regeling van geschillen, manoeuvreerde en vocht men nog steeds om voordeelen, als ware er een. groote verzameling elkaar onvriendschappelijk gezinde vol ken, vrij van alle geloften en vredes- verplichtingen. De rede van Borah werd voor de radio gehouden. Zijn uitgangspunt was dat de wereld sterker bewapend is dan in 1914 en dat door dezen stand van zaken noodzakelijkerwijs dezelfde achterdocht, onrust en vertwijfeling werden gescha pen. Dat scheen thans de positie op de Londensche conferentie te zijn. Allen zijn, aldus Borah, zoo goed gewapend dat allen achterdochtig zijn. Besprekingen tnsschen Amerika en Japan. Van bevoegde zijde wordt gemeld dat de berichten over nieuwe Amerikaan- sche voorstellen, ter vlootconferentie aan Japan gedaan, overdreven zijn. De beide delegaties hebben de besprekingen hervat en zijn bezig mogelijke wegen te verkennen om een eind te maken aan een impasse, maar er zijn geen nieuwe en officieele voorstellen gewisseld. Ten einde te voorkomen dat de natio nalistische gevoelens worden geprik keld, wordt strikte geheimhouding be tracht ten aanzien der geopperde denk beelden. Zelfs het Japansche departe ment van buitenlandsche zaken is er tot uusver niet van in kennis gesteld. Niet slechts beperking maar ook verminderino. Uit naam van 12.000 bekende Ameri- kaansche personen o.w. de presidenten van meer dan 200 der belangrijkste „colleges' en de gouverneurs van acht staten is telegrafisch een beroep gedaan op de Amerikaansche delegatie te Lon den om de vlootbewapening niet slechts te beperken maar ook te verminderen. Naar verluidt is er eenigen vooruitgang te constateeren in de Japansche- en Ameri kaansche onderhandelingen. Japan zou heb ben laten weten, dat het bereid is zijn aantal groote kruisers van 70-tot 65 pet. van de Amerikaansche te verminderen, op voor waarde, dat het meer lichte kruisers zou mogen hebben. De Fransche deskundige ter vlootconfe rentie, Massigli, die gedurende de kabinets crisis de onderhandelingen te Londen als waarnemer volgde, is gistermiddag per vliegtuig te Parijs aangekomen om de regee ring over den stand der onderhandelingen ln te lichten. Het Duitsche kabinet kemt hedenmiddag te 4 uur bijeen, om de gisteren afgebroken besprekingen over de belasting-voorstellen, speciaal tot het heffen van 100.000.000 ton aan belasting op de beter gesitueerden voort te zetten. Het uur van samenkomst is zoo laat ge steld om eerst nog een aantal voorbesprekin- ken te kunnen houden, die misschien een op lossing zullen vergemakkelijken. Men heeft blijkbaar de gedachte van een nood-offer laten varen en denkt thans aan een toeslag op de inkomsten-belasting. In de kringen der Duitsche volkspartij staat men zeer sceptisch tegenover deze voorstellen. DE ONRUST IN SPANJE. Herstel van de dictatuur? In Spanje zou men, aldus de correspon dent van het Berliner Tageblatt te Madrid, in kringen die over een tanzienlijke macht in den staat beschikken, ernstig denken aan de mogelijkheid van een herstel van de dicta tuur. Dit zou blijken uit conferenties, die be kende generaals hebben gehouden, in het bij zonder te Barcelona. Betoogingen tegen Primo. Volgens berichten uit Madrid is het bij herhaling tot betoogingen gekomen tegen de patriotische unie, de partij van Primo de Kr vera. Verscheidene groepen van deze partij zijn reeds ontbonden. In politieke kringen is men niet erg ge sticht over het onderhoud tusschen den ko- ning cn gcncrHcil Msrtincz Anido, dst nssr men aanneemt in hoofdzaak betrekking heeft gehad op de kwestie van de verantwoordelijk heid tijdens de 6-jarige dictatuur. Een crisis? De politieke toestand in Spanje is in een kritiek stadium gekomen, doordat naar bet schijnt' verschil van meening is ont staan tusschen den Koning en den minister president naar aanleiding van de laatste re publikeinsche demonstraties betreffende her stel van de grondwet in Spanje. Terwijl Berenguer van meening is, dat men de politieke propaganda zekere vrijheden moet laten en langzaam maar zeker moet overgaan tot verkiezingen, schijnen de koning en ziine aanhangers een krachtige onder drukking te wenschen van alle anti-monar chistische propaganda. Aangezien Beren guer en zijn regeering uitgesproken tegen standers zijn van iedere dictatuur schijnt hiermede de crisis te zijn uitgebroken. In dit verband gaan er geruchten, volgens welke Berenguer zijn ontslag aan den Ko ning zou hebben verzocht en dat deze gene raal Martinez Anido opdracht zou hebben gegeven om te zamen met den militairen gouverneur van Barcelona, generaal Barne ra, en den vroegeren gouverneur van Barce lona, generaal Milano Delboz, de dictatuur te herstellen op energieke basis. Deze geruchten worden tot op zekere hoogte bevestigd door het feit, dat Martin? Anido enkele dagen geleden met den koning een langdurig onderhoud heelt gehad, vooi zijn reis naar Barcelona en dnor het ondT houd, dat hij daar heeft gehad met de boven- te genoemde generaals. Algemeene staking te Valencia. Te Valencia werd gister een algemeene staking van 24 uur geproclameerd, die be doeld is als een sympathiebetuiging met de stakers te Sagunto. De regeering heeft vér strekkende maatregelen genomen om ongere geldheden iegen te gaan. DE BANK VAN INTERNATIONALE BETALINGEN. De Excelsior meldt, dat de Ameri kaansche leden van den raad van beheer van de barrk voo^ internationale betalingen tegen het einde van deze week te Parijs zullen arri- veeren, teneinde eenige besprekingen te kun nen voeren met Moreau en Quesnay. Waarschijnlijk zullen ook eenige leden van de Engelsche, Belgische, Italiaansche en misschien ook van de Duitsche staats- of semi-staatsbanken aanwezig zijn. De Excelsior acht het waarschijnlijk, dat Mac Garrah tot voorzitter zal worden gekozen, doch herinnert er aan, dat voor op richting der bank de ratificatie van het Young-plan door alle betrokken regeeringen noodzakelijk is. Voorts wijst,het blad er op, dat omtrent de benoeming van de leden der directie en van den directeur-generaal der bank in de bijeen komst te Rome geen beslissing is genomen. Uit Moskou wordt gemeld dat het Sovjet- telegraaf-agentschap aldaar uit Shanghai beriht heeft ontvangen, dat te Peking een nieuwe centrale regeering is gevormd, die het bewind over geheel Noord-China in han den heeft genomen. De nieuwe regeering bestaat uit de meeste links-staande clementie uit de Kwomintang en stelt zich in de eerste plaats ten doel, de Nanking-regeering van Tsjang Kai Sjek te doen vallen. DE REGEERING VAN BELGIË. Wederom wijzigingen te wachten? Door de benoeming van minister Jas- par tot minister van koloniën is de ver houding tusschen het aantal katholieken en liberalen in het ministerie gewijzigd. Er is daarom sprake om een nieuwe katholieke minister te benoemen. Vauthier, die als minister van kunsten en wetenschappen aan de Vlamingen niet voldoet, aldus de Standaard, zou terug naar het ministerie van Binnen- landsche Zaken gaan; Janson die blijk heeft gegeven van breederen geest en eerlijke tegemoetkoming aan de Vla mingen zou minister van kunsten en wetenschappen worden; Baels zou naar het ministerie van koloniën gaan, ter wijl een katholiek Waalsch volksverte genwoordiger uit de conservatieve frac tie de portefeuille van justitie zou nemen. PRESIDENTSVERKIEZING IN BRAZILIË. Kalm verloopen. De presidentsverkiezingen zijn orde lijk te midden van een ongekende geest drift verloopen. Volgens de eerste uit slagen hebben de conservatieve candi- daat voor het presidentschap Julio Prestes en de candidaat voor het vice- presidentschap Vital Soares de meer derheid. Dr. Julio Prestes is de officieele can didaat van den tegenwoordigen presi dent dr. Washington Luiz. Zijn tegen- candidaat is dr. Getulio Vargas, gesteld door twee der grootste staten, tevens de belangrijkste op handelsgebied, nl. Mi- nas Geraes en Rio Grande do SuL Het communistische blad Die Freiheit, dat te Dusseldorf verschijnt, beweert nogmaals een brief (den derden) van den geheimzinni- gen moordenaar te hebben gekregen Het blad heeft zoowel uit het handschrift als uit den stijl de overtuiging gekregen, dat ook deze brief echt is en geen mystificatie. Ditmaal deelt de schrijver gegevens over zich zelf mede. Zoo zegt hij om.: „Mijn vader was een hooggeplaatst amb tenaar. Ik heb gestudeerd, heb later een misstap gedaan bij een bankinstelling en ben ontslagen. Ik heb ook de schilderacade mie te Dusseldorp bezocht, maar daar beviel het mij niet. Later werd ik verzekerings-in- specteur bij de Victoria. Thans leef ik van oplichterijen. „Er is zooveel geschreven over het papier, dat ik heb gebruikt. De zaak is doodeenvou dig: ik heb het op het postkantoor in de prullenmand gevonden. Wat de kindermoor den betreft, dacht ik, dat dit voor mij een bevrijding van den druk zou beteekenen, maar het resultaat was negatief Zaterdag heb ik, als dame vermomd, met een hoogge plaatst politie-beambte gedanst". Aan het slot van dezen brief geeft de schrijver dan nog een nauwkeurig signale ment van zichzelf op, waaruit blijkt, dat hij 1.86 meter lang is. De politie te Dusseldorf heeft inmiddels reeds uitgemaakt, dat de schrijver van dezen brief niet identiek kan zijn met den schrij ver van de bekende moordenaarsbrieven. Dezer dagen is uit de Rhóne bij Ternay het lijk van een meisje opgevischt, dat de politie na onderzoek hield voor dat van een Poolsche, Caroline Drecik, boeren-arbeidster en die in November was weggegaan in ge zelschap van een landgenoot, genaamd Ladjecki. Onder den naam Drecik werd ze begraven en het parket, van meening, dat ze vermoord was, droeg de politie op, Ladjecki terug te' vinden. Deze erkende, in derdaad met haar vertrokken te zijn, maar haar 14 dagen later aan een anderen Pool te hebbenafgestaan, wiens naam hem onbekend was. Dit getuigenis kwam de politie onvoldoen de voor. Dies werd hij opnieuw gezocht tot aanvulling van die verklaring. Ladjecki had de tweede ontmoeting toen hij met een jonge vrouw in de tram wilde stappen. Deze vrouw bleek niemand anders dan de dood gewaande Caroline, den vorigen avond door hem ontmoet en die hij juist naar de recher che wilde geleiden. Caroline Drecik bevestig de dit verhaal en voegde erbij, sinds haar vertrek van Ladjecki, met een ander, en zeer tot haar voldoening, gehuwd te zijn. Intusschen is juffrouw Drecik voor de wet dood. Alleen een gerechtelijke uitspraak kan haar officieel een bestaan hergeven, dat ze nooit heeft willen verlaten. In de eerste plaats moet de politie nu de ware identiteit van de verdronkene vaststellen. tervoorziening is gebrekkig. Te Sint Anthonios is een auto in het wa ter gevallen. De bestuurder bracht den nacht boven op den wagen door en werd morgens om 11 uur door de politie gered, maar de twee inzittenden zijn verdronken. Nog steeds was. Het water is hooger dan sedert een eeuw het geval geweest is. De was van 1875 is met anderhalven meter overtroffen. De scha de is aanzienlijk. Men vreest, dat er slacht» offers zijn, maar dat is pas later vast te stel len. Verscheidene gemeenten zijn geisoleerd. Ook te Albi en Gaillac is de schade aanzien lijk. DE GAZETTE DU FRANC. Het onderzoek gesloten; de vef volging der hoofdpersonen. Het sedert December 1928 in de aangele genheid der Gazette du France gedane on derzoek is geëindigd Mevr. Hanau wordt beschuldigd van oplichting en misbruik van vertrouwen, haar echtgenoote, de medewer ker Lazare Bloch van oplichting, de direc< teur van het blad, Audibert, de rechtsgeleer de raadsman van mevi. Hanau, Hersant, en de medeoprichter der onderneming, van me deplichtigheid. De vervolging van 21 andere personen, tegen wie eveneens een onderzoek was inge steld, o.w. mevr. Hersant, mevr. Audibert en George Anquetil van het blad „La Rumeur" en de handelsagent Minoun Arar, is ge staakt. In het Noorden van Londen is de garage van een Autobus-onderneming door een ge weldigen brand geheel in de asch gelegd. Een 10-tal geheel nieuwe autobussen werd een prooi der vlammen. Honderd andere wagens konden nog tijdig in veiligheid wor den gebracht. Naar uit München gemeld wordt is ak daar de 21-jarige balletdanseres Lu Brug- lacher, een zeer populaire artiste, waar schijnlijk door vergiftiging, om het leveu^e- komen Deze dame werd gedurig door een jeugdig figurant met liefdesbetuigingen ach tervolgd. Deze jongeman, heeft getracht met behulp van cyaankali waarvan hij altijd een hoeveelheid bij zich droeg, zelfmoord te ple gen. Hij bevindt zich thans in arrest. De po litie onderzoekt de zaak. DE PRINS VAN WALES ZIEK. Aanval van malaria. De prins van Wales, die in Kenya (Oost-Afrika) op groot wild jaagt, is, naar Reuter meldt, naar Nairobi terug gekeerd wegens een aanval van malaria. De koorts heeft een normaal verloop en verwacht wordt dat de prins binnen enkele dagen zal herstellen. De prins had een kamp betrokken bij Kioe. Hoewel dit kamp in een afgelegen deel des lands is gelegen, is het slechts drie kwartier van Nairobi verwijderd door de lucht. De bekende vlieger captain Campbell Black is van Nairobi naar dit kam~> gevlogen en heeft er bij den prins vertoefd met wien hij verscheidene vluchten boven de omgeving heeft ge maakt. Uit de lucht heeft de prins tal van soorten wild kunnen verkennen, o.a. leeuwen, rhinocerossen en olifanten. Vrijdagmorgen vroeg zijn de prins en Black 2 3000 voet gestegen door een dichte wolkenbank; daarboven straalde de zon. Zij hadden een prachtig gezicht op den Kilimandzjaro. Als hij niet vloog, bracht de prins vermoeiende da gen door met trekken door de bosschen, zelden zijn camera voor filmopnemin gen waarmee hij onbloedige trofeeën verzamelde en zijn collectie studies van wilde dieren verrijkte. De was van de Orp is als gevolg van nieuwe stortregens toegenomen. Zij over treft nu dien van het gedenkwaardige jaar 1856 en het water breidt zich uit in de vlak te. Autobusdiensten moesten gestaakt wor den. In een stal zijn 12 koeien en 80 scha pen verdronken. Het water stijgt. Sedert Maandagmorgen 10 uur is de Tarn een meter verder gestegen. Het water heeit de huizen van de voorsteden Sopiacou en Toulousain bereikt; zij moesten ijlings ont ruimd worden. De dakloozen, welker aantal voortdurend toeneemt, worden in het stad huis en het abattoir ondergebracht. De stad is zonder gas en electriciteit en de drinkwa EEN ZELDZAAM VONNIS. Buiten de wet gesteld. Rechter Clark te Edinburgh heeft gisteren een beëedigd accountant, die duizend pond die hem door een cliënt ter belegging wareu toevertrouwd, had verduisterd en daarna waj verdwenen, bij verstek buiten de bescherming der wet gesteld. In de Engelsche wet komt een artikel nopens „outlawry" nog voor, maar in een strafzaak was het in geen jaren meer toegepast. De Schotsche wet verbiedt den man nu huisvesting of bescherming te verleenen tot hij zichzelf bij de assisen t« Edinburgh zal hebben gemeld. PARIJS—NEW-YORK IN VIER DAGEN. T oekomstplannen. Fransche scheepvaartmaatschappijen zijn voornemens een nieuwen sneldienst in te stel len tusschen Parijs en New York. Uit Ameri; ka komende Fransche schepen zullen in een Zuid-Iersche havenplaats een tusschenlan- ding doen, van waaruit vliegtuigen de ver binding met Parijs tot stand zullen brengen. In Fransche scheepvaartkringen hoopf men op deze wijze den duur der reis tus schen Parijs en New York met 30 uur te verkorten en tot vier dagen te verminderen. DE ONRUST IN BRITSCH-INDIE. Volgens de laatste berichten uit Indië treft Gandhi thans alle voorbereidingen voor de uitvoering van zijn campagne tegen de re geering. Hij zou bezig zijn met de samen stelling van een soort stoot-troepen, samen gesteld uit vrijwilligers, die een marsch dooi het land zullen beginnen. Wat precies het doel van deze troepen is, wordt niet bekend gemaakt, maar Gandhi zelf deelt mede, dat zij slechts propagandis tisch werk zullen hebben te doen. Politie moet krachtig optreden Gisteravond ontaardde de carnavalspret te München af en toe in ergelijke tooneelen. De politie moest eenige malen met een über- fall-commando optreden en de baldadige menigte met den gummiestok uit elkaar ja gen. Daarbij ging het af en toe heet toe en sommige politie-agenten werd de helm van het hoofd geslagen, terwijl een Schupo werd neergeslagen. Nadat verschillende personen waren ge arresteerd, demonstreerde een groote troep jongelui voor het politiebureau bij de Lö- wengrube. Op de Marienplatz, waar vooral laat m den avond een levensgevaarlijk gedrang was, moest een uberfall-commando de orde herstellen. Tegen middernacht was het in ae km weer eenigszuis rustig.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1