Landtjouw en Veeteelt. 'rachting door allen wordt gewaardeerd. Onze Koloniën. Binnenland De heer Boeder zou gaarne zleft dot het ^T.tir onderzoekt waarom het 't vorig jaar ^ozen bestuurslid, de heer Verbart, nadien *!ojt ter vergadering is geweest. De voor- r zegde een onderzoek toe. De voorzitter zegde hierna de vergadering nk voor de aangename besprekingen en ?loot het oificieele gedeelte. Men ging over to' c'e jaarlijksche verlo- on£r waarvan de prijzen bestonden uit tuin gereedschap. Teraardebestelling M. Kruithof. Onder groote belangstelling heeft hier de teraardebestelling plaats gehad van de zoo noodlottig om het leven gekomen lijnwerker van het P. E- N. den heer M. Kruithof. Een viertal kransen dekte de baar, van de direc tie van het P. E. N., van de districtskame raden en van vrienden. \an de groeve werd gesproken door Ds ponner, die als tekstwoord gekozen had: de Heer regeert". Wij gelooven niet in de werkzaamheid van een noodlot, aldus spr., alle dingen komen voort uit de hand van God. Het lijden is groot, maar de Heer vraagt niet of wij onze werkzaamheden be ëindigd hebben. Wij hebben niets anders te doen dan den vil van onzen Vader te eerbiedigen. Dat geeft ons troost in ons lijden. Wij worden allen opgeroepen, laten wij zorgen dat, als voor ons de tijd is aangebroken ook wij kun nen zeggen: „hier zijn wij, wij zijn bereid." Namens de Directie van het P. E. N. werd het woord gevoerd door den heer van Tiel, ingenieur van het bedrijf, die het leedwezen der Directie uitdrukte hier niet aanwezig 4e kunnen zijn, doch zeer dringende aange legenheden zijn hiervan oorzaak. Spr. schet ste den overledene als een zeer plichtsge trouw ambtenaar en een goed kameraad. '12Vt jaar lang heeft hij zijn beste krachten aan ons bedrijf gegeven. Hij was de vriend van allen en allen droegen hem een warm hart toe. Hij was geen man van het woord, maar van de daad. Nooit was hem iets te zwaar of te moeilijk. Wat zijn plicht hem voorschreef, dat deed hij en meer. Hij zal in onze herinnering als een goed mensch blij ven voortleven. De vader dankte allen voor de bewezen eer. GROOTSCHERMER. Vrijdagavond 28 Februari hield de afdee- ling Zuid- en Noord-Schermer van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" hare algemeene ledenvergadering in het koffiehuis „De Jonge Ruijter" van "den heer H. H. van Truijen, aihier. Aanwezig waren slechts enkele leden, be nevens van het bestuur de heeren C. de Groot, voorzitter. N. Waterdrinker, penning meester en D. Pascha. Het jaarverslag werd vastgesteld over 1929 en het verslag van de afgevaardigden ter laatstgehouden algetneene vergadering van de hoofdvereeniging, gehouden op 4 Oc- tober 1929 te Amsterdam. Den opsteller van al deze stukken, den heer N. Waterdrinker, werd dank gebracht voor de nauwgezette en vaak geestige weergave van de feiten. Aan het jaarverslag ontleenen wij het na volgende: Het ledental bleef zoowat station- nair. Het verplegingsmateriaal, dat in zeer goeden staat verkeert, onderging door aan koop een flinke uitbreiding. Uitgeleend wer den 77 artikelen, waaronder 2 lighallen De euquêtrice voor de t.b.c.-bestrijding, mevr. zr. M. KruijdLeegwater, kreeg op verzoek met ingang van half Augustus van het ver slagjaar eervol ontslag en werd vervangen door zuster G. Ruiter. De rekeningen van den penningmeester, den heer N. Waterdrinker, werden, na door eene commissie uit de leden te zijn nagezien onder dank aan en decharge voor genoem den titularis vastgesteld zooals zij werden aangeboden, te weten de rekening der afdee- ling als zoodanig: ontvangsten 385 34Vi, uitgaven 157.48, batig saldo 227.8614. De rekening T.B.C.-bestrijding: ontvangsten 149, uitgaven 256.66, nadeelig saldo 107.66. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten den heer C. de Groot, voorzitter der af- deeling, candidaat te stellen voor het hoofd bestuur in de vacature dr. Th. W. Beeker. Namens de afdeeling zullen de candidaten Bos en Dibbits, die evenals dr Beeker per ultimo 1930 periodiek moeten aftreden, voor herbenoeming worden gesteund. Besloten werd het magazijn te doen schilderen, in dien zulks noodig mocht blijken. Dit werk zal eventueel worden opgedragen aan den schilder T. Slooten. In de plaats van het gewezen bestuurslid den heer IJ. Molenaar, die speciaal belast was met het toezicht op dit gebouwtje zal voorshands wederom worden gedelegeerd. Als afgevaardigden ter volgende vergade ring der hoofdvereeniging werden aange wezen de voorzitter, de penningmeester en de heer Pascha. Nu ditmaal om bijzondere redenen drie personen zijn benoemd, achtte men 't niet noodig plaatsvervangers te stel len. Nadat bij de gebruikelijke rondvraag nog enkele huishoudelijke zaken waren be sproken, sloot de voorzitter, die zich voor- loopig tevens roet de waarneming van het seretariaat heeft belast, de weliswaar schaars bezochte, doch geanimeerde verga dering. STOMPETOREN Den len dezer was het 25 jaar geleden dat mej. de wed. ValkLeegwater in functie trad als kosteres bij de Ned. Herv. Gemeente te Noord-Schermer. Zooals te verwachten Wss, heeft zij dien dag vele en velerlei be wijzen ontvangen van belangstelling, vriendschap en waardeering. De post be zorgde haar van heinde en ver een groot aantal ge'.ukwenschen en prachtige planten en bloemen prijkten in de woonkamer. Des middags kwamen velen haar persoon lik feliciteeren. De heer D. Huyser van Ree- nen sprak haar toe namens heeren kerk- v oogden en overhandigde haar een enve loppe met inhoud, evenzoo Ds. Heep namens den kerkeraad. Cok de dames der Vrijzinni ge Zondagsschool beden haar een cadeau san en zoo wilden velen uiting geven aan de gevoelens van hoogachting en waardee- *'ng, die zij voor de ijverige kosteres gevoe- Zeer zeker heeft zij op dezen dag ervaren, ®°e haar getrouwe en nauwgezette plichts- P Cd O O /V Q FA P- A'J'f» zJsn+c m G Ö/V//V O /V re w BEVERWIJK. koorPin h0Opt het Doopsgez. Zang. koor in de kerk eene uitvoering te geven. Bij i hoopt mej. Annie Veeger uit Amersfoort, leerlinge van het Amsterdamsch vioolspef m ZaDg °P tC luisteren met I BOOGKARSPEL. ln de afdeeling Hoogkarspel van de Ver eeniging voor Bloembollencultuur hebben zich niet minder dan 45 leden opgegeven om tul pen te trekken voor een te houden tentoonstel ling in het volgende jaar. ZWAAG. Na gehouden aanbesteding is het bestra- tingswerk voor de veiling Bangert en omstre ken gegund aan den heer J. Huisman te Zwaag voor 5898. GROOTEBROEK. De omzet van de veilingsvereeniging „De Tuinbouw" bedroeg in het afgeloooen jaar J 3.259.363.67 tegen 3.997.078.48 in het vorige jaar. SCHOORL. Tot dagelijkseh opzichter bij den aanleg der gasleiding is door B. en W. aangesteld de heer E. S. Loenraadts te Capelle a. d. IJsel (Z.-H.) Bij de werken voor wegenaanleg van Schoorl is door B. en W. benoemd tot opzich ter de heer Joh. Kriller, voorheen gemeente opzichter te Schermerhorn, thans woonachtig te Schoorl. De veilingsvereeniging „Bangert en Omstreken" heeft in haar jaarvergade ring besloten tot een belangrijke uitbrei ding van haar marktgebouw. NA HET SLACHTFONDSEN- CONFLICT. In de algemeene vergadering van het Schager fonds werd een overzicht gegeven van den strijd, die in 1929 is gestreden in zake de vergoeding voor kleine afkeuringen Mede werd uitvoerig gememoreerd, hoe de poging om een proefproces uit te lokken, niet doorging. Aangezien het fonds trouw bleef aan het besluit van den Bond van Slachtveeverzekeringen werd ten slotte het Schagerfonds geboycot door den Bond van grossiers. Een en ander is het fonds niet ten goede gekomen. Er werden in 1929 3283 runderen verzekerd, waarvan 27 totaal en 1194 gedeeltelijk werden afgekeurd. Het totale verlies dat de Bond heeft gele den door den exsport van slachtvee zelf ter hand te houden, heeft in het geheel bedragen 26.536.12, hetgeen neerkomt op een om slag van 52 cent per verzekerd rund in 1928. Voor het Schagerfonds bedroeg het aandeel in dit verlies 2121.08. BLOEMENTENTOONSTELLING TE BEVERWIJK. Vrijdagmiddag is in Beverwijk, in de groote zaal van de Coöp. Veilingvereeni- ging .Kennemerland", aan de Breestraat, een tentoonstelling geopend, die door de plaatselijke afdeeling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde is georganiseerd. Een groote collectieve inzending van de Bloemveiling „Het Centrum", bijna uitsluitend uit hyacinthen bestaande, heeft den zilveren beker verworven, door het gemeentebestuur beschikbaar ge steld. Er is ook ruimte beschikbaar gesteld voor versieringsmateriaal en tuinbouw- artikelen. Vóór de opening van de tentoonstelling hadden de genoodigden, waartoe het ge meentebestuur en jhr. Van Tets, de voor zitter van het hoofdbestuur der Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, behoorden, zich in de vergaderzaal verzameld. De voorzitter der afdeeling, de heer P. Heinskamp, sprak eenige woorden ter begroeting. Jhr. Van Tets prees de groote activi teit van de jonge afdeeling Beverwijk. Men denkt bij het hooren van den naam Beverwijk nog uitsluitend aan aard beien, zei spr., maar er zijn bloembollen en andere cultures bij gek men; en deze tentoonstelling bewijst hoever men het daarin bereikt heeft. De burgemeester, jhr. Strick van Lin- schoten, stelde vast, dat uit de deelne ming van de gemeente in het waarborg fonds en de beschikbaarst-mn - van een eere-prijs wel de belangstelling van het gemeentebestuur duidelijk gebleken. EEN LAGERE TUINBOUWSCHOOL TE BEVERWIJK. Naast de tuinbouwwinterschool be stemd voor het geven van middelbaar tuinbouvvonderwijs te Bev~rwijk, waar voor de gemeenteraad onlangs een bij drage in de kosten verleend® zijn ook plannen beraamd, om een inrichting voor lager tuinbouwonderwijs te stich ten. Op uitnoodiging van B. en W. zijn thans ten raadhuize te Beverwijk be sprekingen gevoerd over deze aangele genheid. De besturen van een tiental vakvereenigingen en veilingen hebben aan deze conferentie deelgenomen. In een tegen April te beleggen nieuwe bij eenkomst zal een uitspraak worden ge daan, wat betreft de wijze van exploita tie van de nieuwe school. Tevens zal dan worden vastgesteld, in welke gemeente van midden-Kennemerland de te stich ten onderwijsinrichting zal worden ge vestigd. NEDERLANDSCH VLOOTBEZOEK AAN AUSTRALIË? Naar het „Nieuws"' van bevoegde zijde verneemt, is aan de Nederlandsche regeering voorgesteld om in de tweede helft van dit jaar enkele schepen van het Nederlandsche eskader in de Indisdie wateren uit te sturen voor een vlootbezoek aan Australië. Dit bezoek aan Australië is verleden jaar reeds voorgesteld, doch kon wegens gebrek aan fondsen niet doorgaan. Er werd toen medegedeeld, dat in 1930 op de zaak kon worden teruggekomen, hetgeen thans is geschied. Er wordt spoedig antwoord verwacht. GEWELDIGE BRAND IN BATAVIA 150 woningen in de asch gelegd, 289 mensehen dakloos. Donderdagavond woedde in kampong Klen- teng Pekapoeran in de benedenstad van Bata via een groote brand, waarbij ongeveer 150 inlandsche Chineesche woningen in de asch zijn gelegd. Hoewel de brandweer volledig was verschenen, veroorzaakte watergebrek eenig oponthoud bij het blusschingswerk. Vermoedelijk is de brand veroorzaakt doo' een opiumschuivenden Chinees, die bij het in bedwelming geraken een lampje omver heeft geworpen. De brand woedde over een oppervlakte van 6000 vierkanten meter. Bijna niets was ver zekerd. De verbrande huizen waren bewoond door 26 Chineesche gezinnen met een totaal zielen tal van 59, alsmede door 78 inlandsche gezin nen met een totaal zielental van 230. De op de gemeente-begrootimg voorkomende post voor hulpverleening in dergelijke geval len, iot ?en bedrag van 2500, zal onmiddel lijk ter beschikking van de slachtoffers wor den gesteld. Voorts zijn reeds verdere maat regelen voor het verkenen van hulp getrof fen. De schade wordt geraamd op 40.000 a 50.000 gulden. Op het terrein van den brand zal een tijdelijke loods worden gebouwd ter huisvesting van de dakloozen. Voor de inzameling van gelden ten behoeve van de slachtoffers zullen drie comité"s, n 1. efn Europeesch, een Chineesch en een In- landsch, worden samengesteld. DE STRAF VERZWAARD. De Raad van Justitie te Soerabaja vernie tigde na behandeling in revisie van de moord zaak Groeneboom de vonnissen van tien en acht jaar en veroordeelde beide moordenaars tot 15 jaar gevangenisstraf. NEDERLANDSCHE REIS- VEREENIGING Zaterdagmiddag werd in het N. V. Huis te Utrecht de buitengewone algemeene vergade ring der Nederlandsche Reisvereeniging ge houden, waarvoor groote belangstelling be stond. De vergadering werd gepresideerd door mr G. J. v. d. F 1 i e r. Onmiddellijk was aan de orde de al of niet-wettigheid der vergadering. Na ampele discussies werd een motie aangenomen, die een moreele verbintenis beteekent, waaraan allen zich zullen houden. Daarna was aan de orde de vraag of er een andere voorzitter zal moeten komen. Ook nu weer werd een motie ingediend, waarin men met bijna algemeene stemmen be sloot den voorzitter de leiding te laten. Daarna kwam de kwestie der leiders van de Barcelona-reis in behandeling. De heer B r e m e r, Hoofdbestuurslid, be sprak in het kort de voorgeschiedenis van de kwestie. De heer B o o m s m a, Utrecht, laakte, dat aan de afdeelingen gegevens onthouden wa ren, waaruit zij zich een oordee' hadden kun nen vormen. Spr. weet riet waarover men het moet hebben en betreurt, dat de commissie van onderzoek inzake de Barcelona-reis uitslui tend was samengesteld uit Hoofdbestuursle den. Een volkomen objectieve commissie zal moeten worden benoemd, die alle kwesties onder de loupe neemt. De heer Van der Zwaan, Rotterdam, betreurde, dat de eigen pers de leden niet heeft ingelicht. Rotterdam ondersteunde een door Den Haag in te dienen motie, strekkende tot het benoemen van een commissie van onderzoek. De vergadering werd hierna geschorst tot des avonds: De heer Havens (Den Haag) begon met een woord van lof aan de pers. Hij betoogde voorts, dat de Barcelona-reis slechts een camouflage is. Het is een deksel, die thans wordt opgelicht om het riool van onrechtvaar digheid te laten zien. Zou, wanneer alles goed gegaan was, er ook zoo'n scherpe j-itiek ge oefend zijn op het medenemen van de dame# door de leiders? De kwestie zit ergens an ders. De verhouding in het hoofdbestuur is niet goed. (Geroep: Juist!) Spr. achtte de ver gadering volkomen onbevoegd om in een der gelijke aangelegenheid uitspraak te doen: Hij betreurde het voorts, dat de commissie van onderzoek uitsluitend bestond uit hoofdbe stuursleden. Spr. verzocht de vergadering met aan drang een commissie te benoemen, die den plicht heeft alles te onderzoeken en volledige gegevens te verschaffen. (Gejuich en langdu rig applaus). De heer v. d. K1 e y n opperde het voorstel het mes in de wond te zetten en zou willen voorstellen het bestuur te verzoeken een de missionaire houding aan te nemen. De heer K r e u! i n g verklaarde, dat de Barcelonareis geen camouflage is en oefende scherpe critiek op de leiding van die reis. Ter wijl de reizigers op het dek moesten wach ten, zat de heer van Waard bij den kapitein te iineeren. Toen de reizigers opmerkingen maakten gaven de leiders de plaats op, waar zij te vinden waren, voor het geval de passa giers als een wrak rond mochten drijven. De heer van Staveren wees erop, dat men vele stukken heeft, maar het rapport van het hoofdbestuur kent men niet. Ook het ge ven van geschenken aan de leiders achtte spr. verkeerd. Men moet weten of de heer van Waard om vrij vervoer heeft gevraagd. Spr. had vernomen, dat den heer van Wagrd is aangeboden zijn vrouw voor half geld mee te nemen, maar de heer van der Flier verklaarde, dat zij voor niets is medegegaan. De vergade ring moet weten of mr. van der Flier lastert! Door den heer van Waard zou beweerd zijn, dat mr. v. d. Flier een advocaat van kwade zaken is. De vergadering moet klaarheid heb ben. Spr. houdt niet van achterbaksche din gen. Hij wi de geen van beiden onmogelijk- maken. De heeren Bakker en v. d. Flier zul len zelf een onderzoek eischen. anders zijn zij geen knip voor den neus waard. De commis sie, die thans benoemd wordt, mag niet het karakter dragen van een relletje. Een motie om eerst het hoofdbestuurslid, de heer De Leve, aan het woord te laten, werd aangenomen. De heer De Leve verklaarde, dat hij vóór twee jaar op de principieele zijde van het fi nancieel beheer heeft gewezen Toen stond er twee ton op de M:dden-tandsbank. waarvan de penningmeester directeur was. De gelden waren gedekt door fondsen, maar die dekking was niet zooals het hoort. Een groot gedeelte der fondsen was incourant. Als het met de bank mis was gegaan had het ge!d verloren gewec-st. Daarna werd besloten, dat het be drag moest worden gereduceerd. Hii doet ver der verslag van ziin ervaringen in de vereeni ging opgedaan. Spr. protesteert vervolgens tegen het feit, dat zijn naam in een namflet is genoemd, terwijl hijzelf geen exemplaar heeft ontvangen. Hij betreurde het, dat de heer v. Z w ii n- d r e g t de naam van den voorzitter in het geding heeft gebracht. Als er iets vast staat, dan is dat de financiëele belangeloosheid van den voorzitter. Het wordt hoog tijd, dat wij ons herzien. Er moet wat rust komen. Een andere spreker oefende critiek uit op het publiek, dat de reis heeft meegemaakt. Na eenige besprekingen werd besloten de vergadering Zondagmiddag om 1 uur in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen voort te zetten. T weede dag. Een zeer rumoe rige vergadering. Een commis sie van onderzoek. Voor een vrij wat geringer publiek kwam de penningmeester der N. R V., de heer Bakker, als eerste spreker aan het 'woord. Hij ver klaarde zich tegen de beschuldiging van den heer De Leeve en wees er op, dat hij 17 jaar geleden de bondskas had overgenomen met een tekort van 1000. Thans is o.m. een stamkapitaal gevormd van 44.000. Vroeger bleef het geld renteloos liggen. Het Centraal Bureau controleert automatisch den penningmeester. Een accountants onderzoek, Zaterdagmor gen plotseling opgedragen, leverde een gun stig resultaat op. Spr. richtte verschillende beschuldigingen tegen den heer De Leeve. De vergadering kreeg een dergelijk rumoerig karakter dat de heer Bakker moest dreigen de zaal te verlaten. Spr. verdedigde verder zijn beleid als penningmeester en verklaarde nooit een cent te hebben geprofiteerd. Een commissie van onderzoek zal spr. graag tege moet zien. Repliceerde verweet de hr. De Leeve, den voorzitter 1600 te hebben gefiateerd voor de Nederlandsche Jeugdherbergen Centrale zonder voorkennis van het Dagelijkseh Be stuur. De heeren van Zwijndregt en van Waard, hoewel ernstig beschuldigd, weigerden in het openbaar op ide zaak verder in te gaan, ter- wille van den naam van de vereeniging. Ver volgens moest de vergadering een oogenblik geschorst worden door de talrijke interrup- tie's, waarbij men aanspoort te eindigen. Nadat de heer D o m i n i c u s het woord gevoerd had, sprak de voorzitter: Wat de Barcelona-reis betreft verklaarde hij de zaak binnenkamers te hebben willen houden, omdat hij zich rerwil'e van de Reis- ver. voor het openbaar worden der dingen schaamt. Spr. verdedigt zich dan vervolgens tegen verschillende aantijgingen en besprak de kwestie der belangeloosheid van den leider. Spr. wei eerde voer een coromi^ie te verschij nen tegeliik met dei heer van Waard. Eerst moet de kwestie der belangeloosheid worden uitgemaakt. De dienstreizen, die men spr. verweten heeft, hebben meestal ten doe! leiders op ongeoorloofde handelingen te be- tranpen. De heer van Staveren (Den Haag) diende namens alle leiders, die geheel belang loos de leiding van reizen op zich namen, een motie in, we'ke de volkomen belangloosheid bedoelde te handhaven en waarin de houding van de commissie voor de zeereizen, die van het standpunt was afgeweken wordt afge keurd. Deze motie verd met groote meerder heid van stemmen aangenomen. Vervolgens werd onder vrijwel algemeene stemming op voorstel van den voorzitter besloten een com- micsie van onderzoek te benoemen. De commissie moet de meest volledige be voegdheid van onderzoek hebben en zal ook voorstel tot verbetering dienen aan te geven. Zoo spoedig mogelijk. za; verslag moeten worden uitgebracht. Mocht Dr. de Visser be danken, dan zal hem worden verzocht een an der aan te wijzen De heer Van Waard gaf nadere verkla ringen over het vervoer van zijn vrouw op de Barcelona-reis en meende niets oneerlijks te hebben gedaan. Van corruptie is z.i. geen sprake. De voorzitter ging nog op die zaak in en sloot vervolgens de vergadering. ONDER EEN TREIN. Het wachten verveeld. Zaterdag is de 35-jarige gehuwde mejuf frouw Mertens, uit Schimmert, nabij Spau- beek. onder een passeerenden sneltrein ge raakt en op slag gedood. De vrouw, die ge- ruimen tijd voor de afsluitboomen had ge wacht, liet eerst een goederentrein passeeren, waarna zij onder de afsluitboomen door over het spoor liep. DE ONGEHUWDE MOEDER EN HAAR KIND. Nederlandsche Federatie van Instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind". Zaterdagmiddag is te Amsterdam opge richt de „Ned. Federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind". Het doel is niet zelf het werk voor de be hartiging van de belangen der ongehuwde moeder ter hand te nemen, maar leiding en hulp te verleenen, advies uit te brengen voor al ten opzichte van plaatsen, waar de zorg onvoldoende is, gebeurtelijkerwijs aldaar een vereeniging voor het beoogde doel op te richten. Het voorloopig bestuur bestaat uit dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter; mr. H. M. L. H. Sark, secretaris; mevr. W. BijvoetVan Haaren te Tilburg, dr. J. Lammerts van Bueren te Zetten, dr. C. Meuleman te Heerlen, mevr. Van Boetzelaer van Dubbeldam te De Bilt, mr. mej. J. O. Knottnerus te Rotterdam en mevr. Ch. L. PolakRosenberg te Am sterdam. Tot leden van de commissie van advies werden benoemd mevr. A. E. J. de Vries Bruins, dr. L. Heijermans, mr. H. Pelinck te Assen, mr. J. Everts te Amsterdam mr. A de Graaf te Zeist en dr. Eijkel, hoofdinspec teur der Volksgezondheid. De heer E. René van Ouwenaller, voor zitter van de Unie van Vereenigingen voor Ongehuwde Moeders, die zich voor het tot stand komen der Federatie bijzonder ver dienstelijk had gemaakt, werd tot eere-lid benoemd. HET ROKIN-VRAAGSTUK. De Onafhankelijkerf' tegen dem ping. De Vereeniging van Beeldende Kunstenaars „De Onafhankel ijken", in algemeene vergade ring bijeen op Zaterdag 1 Maart 1930 te Amsterdam, heeft bij meerderheid van stem men besloten aan den raad dier gemeente een spoed-adres te zenden, waarin zij haar ad- haesie betuigt met de motie der raadsleden Baas-Boekman, „oplossing met behoud van het water". EEN PSYCHOPAATH OP STAP. Na eenige omzwervingen te Rot- Rptterdam beland en aangehouden. Zaterdagmiddag is bij de politie Meerman straat te Rotterdam een paardenslager aangif te komen doen, dat in zijn winkel twee man nen waren gekomen, die een paard te koop aanboden. Dit kwam den slager verdacht voor en daarom is hij met de beide mannen en het paard naar het politiebureau gegaan. De dienstdoende inspecteur heeft de man nen aan een verhoor onderworpen en een hunner erkende al spoedig, dat hij met nog twee andere mannen eenigen tijd geleden uit het psychopathen-asyl te Leiden was ont vlucht. Gezamelijk zijn zij toen naar Amster dam gegaan. Een van hen is in de hoofdstad achtergebleven en de twee anderen zijn naar Antwerpen gegaan, waar wederom een ach terbleef, zoodat de thans aangehoudene al leen naar Rotterdam is getrokken. Hij is de 24-jarige boerenknecht, die indertijd door de Rotterdamsche rechtbank is veroordeeld ter zake diefstal van een koe uit de weide. In de Maasstad heeft hij den man ontmoet, met wien hij nu werd aangehouden. Toen deze man werd verhoord, verklaarde hij te zijn een zekere Jansen uit Roermond. Maar om dat bleek, dat de straat, welke hij opgaf, niet bestond, werd zijn verklaring in twijfel ge trokken. Op grond van het feit, dat de man tatoeëringen droeg, bleek bij het nagaan van signalementen, dat men te doen had met iemand, die in September van het vorig jaar uit de rijkswerkinrichting te Veenhuizen was ontsnapt. Bij zijn aanhouding had de man scherpe patronen bij zich en zijn pistool had hij in bewaring gegeven aan den anderen arrestant. Diefstallen te Rijsoord in Zwijndrecht. Omtrent het paard, dat zij te koop aan boden, bleek, dat zij dit met den wagen uit een schuur te Rijsoord hadden weggenomen. De wagen is op hun aanwijzingen aan den Charloische Lagedijk teruggevonden. De arrestanten waren nog in het bezit van een fiets, waarop de plaatsnaam Dubbeldam stond. Het bleek, dat dit rijwiel gestolen was en zij erkenden ten slotte, dit te hebben weggenomen tijdens een brandje onder Zwijndrecht met nog een ander rijwiel, toen er vele rijwielen onbeheerd langs den weg stonden van menschen, die naar den brand! keken. Een van deze rijwielen hebben zij in de schuur te Rijsoord, waar zij het paard pn den wagen hebben gestolen, achtergelaten; het andere rijwiel hadden zij meegenomen. De beide mannen zijn ter beschikking ge steld van den burgemeester te Ridderkerk, onder welke gemeente Rijsoord valt en bo vendien staan zij gesignaleerd door den bur gemeester van Weesperkarspel ter zake van diefstal van goederen. De verpleegde uit het psychopathen-asyl had bij zijn aanhouding de gestichtskleeding nog aan. KONINKLI1KE HOLLANDSCHE LLOYD. >- Vergevorderde onderhandelingen met den Norddeutscher Llovd. Naar wij vernemen voert de Koninklijke Hollandsche Lloyd nog immer zulks in aan sluiting op ons bericht van eenige maanden geleden onderhandelingen met den Nord. deutscher Lloyd te Bremen inzake een over- t-enkomst, welke vooral een versterking van de positie der eerstgenoemde maatschappij zij het onder bepaalde voorwaarden ten doel heeft. Ook aan de Hapag en de Ham- burg-Süd zijn voorstellen gedaan om van deze overeenkomst deel uit te maken. Wij vernemen echter, dat beide maatschappijen hier afwij zend tegenover stonden, zulks op grond van den minder sterken financiëelen toestand van den Koninklijken Hollandschen Lloyd. Bovendien maken alle vier maatschappijen deel uit van de Zuid-Amerika-Conferentie waardoor het aandeel in de vaart op Zuidj Amerika van de Hapag en de Hamburg-Süd vo'doende beschermd is. Wij vernemen tenslotte, dat de onderhande lingen tusschen den Koninklijken Holland schen Lloyd en den Norddeutscher Lloyd zoover gevorderd zijn, dat aan een overeen komst weinig of geen bezwaren meer in den weg staan. Omtrent den feiteluken inhoud dezer overeenkomst, in het bijzonder in hoe verre zij van financiëelen aard is; wordt een streng stilzwijgen in acht genomen,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7