DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. illit het Parlement fro. 54 HOE.\§DA« 5 MAART 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Buitenland COURANT, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nltgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. i Den Haag, 4 Maart 1930. f De Eerste Kamer heeft heden de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voort gezet en geëindigd. De minister-president, die reeds Vrijdag met een paar zinnen aan het .woord was geweest, heeft heden uitvoerig uit eengezet, hoe het tot de formatie van het tegenwoordige kabinet is geloopen: aanvan jkelijk kreeg hij de opdracht een parlementair kabinet te vormen. Hij hield toen ruggespraak met de rechtsche fracties in het Parlement dodi zonder resultaat; er was geen overeen stemming te bereiken. Daarop heeft hij een «ogenblik gehoopt, dat een ander staatsman, 'dien hij niet noemde, gelukkiger dan hij zou .rijn. maar toen hij zich daarin bedrogen zag, heeft hij de opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet aanvaard, maar bij de keuze van de medeleden in zijn ministe rie zich tot de rechterzijde beperkt. Het zijn dus alle mannen van rechts en hij meent, dat deze mogen rekenen op den steun der partijen welke dezelfde richting zijn toegedaan. Intus- schen vertrouwt hij, dat de andere partijen, waar het geldt de bevordering van algemeene nationale belangen, het kabinet haar mede werking niet zullen onthouden, f Van de bijzondere punten, welke hij in zijn .rede aanroerde, vermelden we enkel zijn ver klaring omtrent het ontslag van den heer 'Fruytier als gouverneur van Curagao. Men |weet; dat dit eervol is gegeven onder dankbe tuiging. Over dat eervolle is men niet geval len, wel over de dankbetuiging en nu heeft minister Ruys verklaard, dat er verschillende graden van dankbetuiging bestaan wat we. eerlijk gezegd, nooit vermoed hebben en dat «de heer Fruytier den laatsten graad heeft ge- jkregen. Zoo'n dankbetuiging is nu eenmaal usance en daar Wijkt men niet gaarne van af. !De minister heeft intusschen later aan den heer Fock (Lib.), die de zaak ter sprake had 'gebracht, verzekerd, dat hij gaarne het denk beeld wilde overwegen de heele dankbetuiging uit ons staatsrecht te verwijderen. Best, als men dan niettemin aan personen, die zich wer kelijk zeer verdienstelijke voor het vaderland hebben gemaakt, toch nog op de een of andere wijze kan duidelijk maken, dat men hun ver diensten werkelijk waardeert. Wat zou men zeggen van een donatie uit 's lands kas? Ge schiedt zulks ook al niet reeds in Engeland? Na minister Ruys kwam minister De Geer aan het woord. Deze kon volstaan met de be antwoording van enkele speciale punten, ter wijl hij zich tamelijk optimistisch uitliet om trent den stand der financiën. Er zullen in de eerstvolgende jaren hooge eischen aan de schatkist worden gesteld, niet in de laatst.-, plaats door den minister van Arbeid, maar de regeering hoopt het zonder belastingverhoo- ging te kunnen stellen. Belastingverlaging is dus niet te wachten? Nadat er gerepliceerd was, en zelfs tame lijk uitvoerig, zijn de algemeene beschouwin gen gesloten. Morgen komen de Begrootingen van Financiën en van Binnenlandschen Za ken aan de orde. De Tweede Kamer heeft heden de bespre kingen over de Indische Begrooting voortge zet. Aan de beurt was de afdeeling Handel, Landbouw en Nijverheid. Daarbij zijn voor namelijk twee punten ter sprake gebracht: de voorlichting van den landbouwer en de be scherming van de inheemsche dieren. Het eerste belang werd in het bijzonder voorge staan door de heeren Lovink (C.H.), Cramér (S.D.A.P.), Van Kempen (Lib.) en Feber (R.K.), die vooral aandrongen op uitbrei ding van den voorlichtingsdienst. Mevrouw Van ItallieVan Embden (V.D) en de heer Beumer (A.R.) sprongen voor de eieren in de bres en klaagden ernstig over de uitroeiing van wilde dieren, die dreigen uit te sterven en de vernietiging van andere dieren, die schadelijk gedierte vernietigen. Minister De Graaf wil gaarne de uitbrei ding van den voorlichtingsdienst voor den 'landbouw bevorderen, maar hij waarschuwde voor overijling bij het ingrijpen in de lanb- bouwgewoonten van den inlander. Een uitvoer verbod van wilde dieren zal hij overwegen. Het hoofdstuk is daarop goedgekeurd evenals vervolgens de afd. Burg. Openb. Werken, na; dat de heer Cramer (S.D.A.P.) een pleidooi had gehouden voor de instelling van een Wegenfonds, wat de minister wei iets vond om te overwegen. Bij de afd. Gouvernementsbedrijven heeft de heer Cramer (S.D.A.P.) een woord ten gunste van de instelling van een afzonderlijn departement van het mijnwezen doen hooren en geklaagd over het terugzenden door de pos. van onzedelijk geachte boeken Doet de post dat op haar eigen houtje? De minister vond het denkbeeld van den heer Cramer niet aantrekkelijk, omdat hij van geen staatsexploitatie van de mijnen wil we ten. Het bewuste boek was een geïllustreerde editie van de Decamerona en met de oost nao oek de douane bezwaar tegen den invoer van het boek. Het hoofdstuk is daarop aangeno men evenals het hoofdstuk Oorlog. Bij het hoofdstuk Marine heeft o.a. de heer Joekes beweerd, dat we verstandig, zpuden doen onze vloot af te schaffen, al moeten er schepen beschikbaar blijven om orde en rus. m Indië te handhaven. Daartegenover be toogde de minister van Koloniën de nooazake- lijkheid van het behoud van een vloot voor de handhaving van onze neutraliteit. Morgen wordt over dit hoofdstuk gestemd en dan is tevens de Indische Begrooting afgehandeld DE MOEILIJKHEDEN DER DUITSCHE REGEERING. Von Hindenburg's aanzien daalt snel. De Duitsche volkspartij tegen elke belastingverlagi ng. Rijkspresident von Hindenburg, eens de afgod van de rechtsche partijen, die hem op het schild verhieven als de man, die een der hunnen was en dus geacht kon worden het best de rechtsche wenschen te kunnen be vredigen, van Hindenburg is wederom een groot aantal punten in de waardeering van zijn vroeger bewonderaars gedaald. Dat heeft hij te wijten aan een uitlating van hem jegens den fractieleider van de Duitsche Volkspartij, dr. Scholz, inzake de oplossing van de meoilijkheid om de restee- rende 100 millioen mark te vinden voor de dekking van het tekort op de rijksbijdragen aan het instituut der werkloozenverzeke- ring, waarom thans de geheele crisis draait. Als zijn meening heeft Hindenburg n.1. te kennen gegeven, „dat het in zijn economisch bestaan verzekerd zijnde deel van het volk het in minder gunstige financieele omstan digheden verkeerende deel in tijden van nood moest steunen". Dit standpunt van den rijkspresident heeft tot dusverre de afwijzende houding van de Duitsche volkspartij tegenover verhooging van directe belastingen (waarop een heffing ineens van bepaalde inkomens zou neerko men) intusschen niet kunnen veranderen. Dat is het goed recht van de Duitsche volks partij. Maar daarnevens valt een verwoede campagne in de rechtsche pers waar te ne men. Blijkbaar heeft de grijze rijkspresident de laatste sympathie in de kringen der recht sche partijen voor zich verbeurd met deze woorden. Men spreekt van Hindenburg's aansporing als van een „Manöver mit der Gefüalsniste'' en bladen van de Duitsche Volkspartij zien achter de woorden van Hin denburg 'n manoeuvre van de soc.-democra- ten en het centrum. De Vorwarts schrijft spottend over de ze rechtsche uitvallen tegen den eens zoo vereerden candidaat voor het rijkspresident schap, dat er blijkbaar nog maar één red middel isn.1. een wet, waarbij den rijkspre sident wordt verboden ook binnen de vier wanden van zijn woning een vrije meening erop na te houden en de indiening van zulk een wet zou het soc. orgaan een prachtige taak achten voor de rechtsche regeering, welke de regeering-Müller, volgens het oor deel van sommige parlementsstrategen, bin nen zeer kort zal opvolgen. Een en ander onder het motto: meer macht aan den presi dent. Intusschen is het met de crisis in het Duit sche kabinet nog altijd niet in orde geko men. Gisteren zou men beslissen de maatre gelen nemen, maar er is ook toen nog niets bereikt. Dr. Moldenhauer zet zijn bespre kingen met de Duitsche Volkspartij voort, terwijl thans ook bekende figuren uit het Duitsche bedrijfsleven, die niet tot de Volks partij behooren, aan de beraadslagingen deelnemen. Die Volkspartij blijft zich verzetten tegen elke verhooging van belasting, zelfs indien deze van voorbijgaanden aard zou zijn, of door een verlaging van de belasting in 1931 zou worden' gevolgd. Hiermede vervalt dus het bemiddelingsvoorstel van de democraten en komt men thans ook in regeeringskringen tot de overtuiging dat de oplossing der fi nancieele problemen moet worden uitgesteld tot na het aanvaarden van de wetten van Young. Dit willen zoowel de Duitsche volkspartij als de sociaal-democraten. Deze laatsten hebben zich zooals gemeld nog gis teren tegen elke vertraging in de behande ling der wetten van Young uitgesproken. De beslissing ligt nu bij het centrum, dat her haaldelijk in de eerste plaats een oplossing van het financieele programma heeft ge- eischt en steeds weer te kennen heeft gege ven eerst dan zijn toestemming aan de wet ten van Young te zullen hechten. Morgen zal de fractie van het centrum de zaak op nieuw bespreken. In kringen van de katho lieke partij zou men er aan hebben gedacht te trachten een nieuwe verdaging der tweede lezing van de wetten van Young tot volgende week voor te stellen. Tegen een dergelijk voorstel zullen echter de andere regeerings- partijen zich krachtig verzetten. Zij willen, dat Donderdag met de tweede lezing een begin zal worden gemaakt. DE CRISIS IN DE ENGELSCHE LIBERALE PARTIJ OPGELOST? Lloyd George verkrijgt het ver trouwen der vergadering. Gisteravond werd door de liberale Lager huisfractie in het Lagerhuis een plenaire zit ting gehouden. Volgens het gisteravond laat uitgegeven communiqué werd na uitvoerige inleiding van Lloyd George door de verga I dering bij hand-opsteken het vertrouwen in 1 Lloyd George uitgesproken. Op diens voorstel zegde ieder lid der libe rale Lagerhuisfractie toe, in de toekomst al les in het werk te zullen stellen, wat noodig is voor een harmonische samenwerking. Hiermede beschouwt men de crisis in de liberale partij als geëindigd, hoewel natuur lijk niet vast staat, in hoever de fractieleden zich in de toekomst door deze toezegging zullen laten leiden. TARDIEU BIJ MACDONALD OP BEZOEK. MacDonald heeft den Franschen premier Tardieu uitgenoodigd het a.s. week-end bij hem op zijn buitenhuisje te komen door brefl gen. Tardieu wordt Zaterdagavond laat te Lon den verwacht, en zal waarschijnlijk Maandag weer naar Parijs terug keeren. De besprekingen tusschen de beide staats lieden zullen een particulier karakter dra gen, aangezien Tardieu geen deel uitmaakt van de Fransche delegatie, die op het einde dezer week weer te Londen wordt verwacht. Op het oogenbik is het zelfs nog niet ze ker, of Tardieu zelfs maar voor korten tijd aan de besprekingen der Vlootconferentie zal deelnemen. DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. In afwachting van de Fransche delegatie. De Fransche ambassadeur De Fleuriau heeft gistermorgen de bijeenkomst van de hoofden der delegaties ter vlootconferentie :n het Saint James' Palace bijgewoond. Toen de vorige week tot het houden dezer bijeenkomst werd besloten, hoopte men dat de Fransche delegatie gister te Londen zou zijn en dat men in de bijeenkomst van gister in staat zou zijn het rapport te behandelen van de deskun digencommissie over de methoden van het vaststellen der vloottonnage van de ter con ferentie vertegenwoordigde mogendheden, het rapport wordt een schema uiteengezet voor de aadvaarding van een reeks categorieën van schepen, hetwelk beschouwd wodt als een com promis tusschen den Britschen wensch om de tonnemaat volgens de categorieën te beper ken en het Fransche voorstel inzake beperking volgens de globale tonnemaat, met vrijheid om deze over de verschillende klassen van schepen te verdeelen. De desikundigen bevelen als hoofdcatego rieën aan: slagschepen, moederschepen voor vliegtuigen, kruisers met een geschutkaliber van meer dan 15 c.M., kruisers met een kali ber van 15 c.M. of minder, torpedobootjagers en onderzeeërs. Ten aanzien van Frankrijk en Italië zouden lichte kruisers en destroyers als één enkele categorie worden beschouwd. Het rapport des deskundigen over de sche pen, die buiten elke categorie vallen, is even eens gereed en sedert de laatste officieele bij eenkomst van de hoofden der delegaties heb ben de deskundigen goede vorderingen ge maakt met het onderzoek van kwesties betref fende speciale schepen. Zekere beginselkwes ties zijn echter ter beslissing door de hoof den der delegaties voorbehouden. Het Pro bleem van 't vaststellen vap maatregelen ter uitvoering van den eenparigen wensch van alle delegaties om 't optreden van onderzee ërs in oorlogstijd menschelijker te maken is nog bij de deskundigen in onderzoek. De ge delegeerden van het Britsche gemeenebest hebben Maandag eenige kwesties, verband houdend met dit probleem, besproken. DE COMMUNISTISCHE AGITATIE IN DUITSCHLAND. Op 6 Maart „hongeroptochten" te Berlijn en omgeving. Maandagavond hebben de bestuursleden der communistische partij een vergadering ge houden. Op aanwijziging van het Europeescbe secretariaat der roode vakvereenigingsinterna- tionale en der communistische jeugdinterna- tionale heeft ook het Berlijnsche partijbe stuur voor 6 Maart „hongeroptochten" uit de omgeving van Berlijn naar de hoofdstad des rijks gelast. Tegelijkertijd zullen ook binnen Berlijn der gelijke optochten worden gehouden, waarbij met het verbod om te betoogen geen rekening zal worden gehouden. De groote districten zullen de plaatsen zijn, waar de deelnemers zich zullen concentreeren, en de bestuursle- den zullen daar tot hun partijgenooten toe spraken houden. Voor deze optochten is een gedetailleerd plan uitgewerkt, dat overeenkomt met de be toogingen van 1 Februari. Het betoogverbod zal volgens de bladen weder op de volgende wijze worden ontdoken op een afgesproken teeken worden in alle deelen van Berlijn groote en kleine volksver zamelingen gevormd, die zich wederom op een afgesproken teeken in beweging zullen zetten. Door deze tactiek zal worden bereikt, dat de politie wordt verrast en murw gemaakt en niet in staat is als één man op te treden. Naar het heet, zijn ook de nat.-socialisten van plan op 6 Maart optochten en betoogin gen te houden. Zij hebben de aanwijzing ontvangen zich dien dag op straat gereed t? houden. Daardoor is het gevaar ontstaan, dat het tusschen de beide tegenpartijen tot botsin- fen komt. De politie heeft dienovereenkomstig aar maatregelen getroffen. Voorbereidende oefeningen. Dinsdagavond hielden leden der commu nistische partij op eenige punten der stad Ber lijn betoogingen. Ongeveer 80 personen trok ken aaneengesloten naar 't vergaderlokaal der nat.-soc. partij in de Winstrasse, waar zij door steenworpen eenige ruiten verbrij zelden. De optocht ging vervolgens zonder verdere incidenten uiteen. Voorts verzamelden zich tegen 7 uur op de Koppenplatz omstreeks 150 leden der K. P D., marcheerden aaneengesloten naar de Pap pelplatz en gingen in de nabijheid van dat plein gekomen, eveneens zonder incidenten uiteen. Betoogingen te München verboden. Het hoofd der politie te München heeft op grond van de rijksgrondwet de door de com munistische partij op touw gezette openbare optochten in verband met communistische „strijddagen" der werkloozen op 5 en 6 Maart en ter gelegenheid van het revolution- naire vakvereenigingscongres op 9 Maart verboden. EEN NIEUWE CRISIS IN SPANJE IN ZICHT? Geruchten dat Berenguer zon af treden. De politieke toestand in Spanje is in een kritiek stadium gekomen, doordat naar het schijnt verschil van meening is ontstaan tusschen den koning en den minister-president naar aanleiding van de laatste republikein- sche demonstraties ten gunste van 't herstel van 'n grondwettelijke orde in Spanje. Ter wijl Berenguer van meening is, dat men aan de politieke propaganda zekere vrijheden moet laten en langzaam maar zeker moet overgaan tot verkiezingen, schijnen de ko ning en zijn aanhangers 'n krachtige onder drukking te wenschen van alle anti-monar chistische propaganda. Aangezien Beren guer en zijn regeering uitgesproken tegen standers zijn van iedere dictatuur, zou hier door de crisis zijn uitgebroken. In dit verband gaan er geruchten, volgens welke Berenguer zijn ontslag aan den koning zou hebben aangeboden. Deze zou generaal Martinez Anido opdracht hebben gegeven om tezamen met den militairen gouverneur van Barcelona, generaal Barrera, en den vroege- ren gouverneur van Barcelona, gen. Mila- no del Bosch, de dictatuur te herstellen. Deze geruchten worden tot op zekere hoog te bevestigd door het feit, dat Martinez Anido enkele dagen geleden met den koning een langdurig particulier onderhoud heeft gehad na zijn reis naar Barcelona, en door het on derhoud, dat hij aldaar heeft gehad met de bovengenoemde generaals. De politieke hemel betrekt. Monarchisten vereenigen zich. De Madrileensche correspondent van het „Berliner Tageblatt" meldde Zondag reeds aan zijn blad, dat de moeilijkheden, die zich bij de vreedzame liquidatie van Primo de Rivera's dictatuur voordoen, steeds toenemen. De betoogingen tegen de Kroon, welke zich Donderdag 1.1. na de rede van Sanchez Guerra hebben voorgedaan, hébben reaction- naire kringen er toe gebracht het voornemen van generaal Berenguer om de constitutio- neele waarborgen te herstellen, te bestrijden. Het heeft den schijn zoo zegt de corres pondent alsof bepaalde, als zeer ernstig op te vatten kringen, die over werkelijke machts middelen beschikken, over de wederinstelling eener dictatuur denken. Generaal Berenguer heeft er toe moeten besluiten het houden van een aantal redevoeringen door bekende politici te verbieden. In Sevilla en Valencia hebben de conservatieve groepen zich aaneengesloten om gezamenlijk tegen de nog over het geheele land verspreide republikeinsche partijen op te treden. Intusschen heeft Calvo Sotelo, de minister van financiën uit het kabinet van Primo de Rivera, in een artikel in de „A B C" het voor koning Alfonso opgenomen. Hij zegt er in dat de dictatuur en haar minister met volkomen bevoegdheid, zelfstandig en dus zonder in menging des konings, hebben gehandeld. De koning heeft slechts bij verscheidene gelegen heden geremd en anti-grondwettelijke maat regelen verhinderd. Eveneens is het aftreden van Primo de Rivera slechts op wil van den koning geschied. DE MOORDEN TE DUSSELDORF. De brief in beslag genomen De door de communistische „Freiheit" dezer dagen gepubliceerde z.g. „Morderbrief", die door de redactie van het blad aan den leider van het „Sexualwissenschaftlichem Institut", dr. Hirschfeld was toegezonden, werd gister middag door de recherche op last van het O. M. te Dusseldorf in beslag genomen en naar Dusseldorf opgezonden. Dr. Hirschfeld heeft tegen dezen maatregel geprotesteerd, daar hij als medicus tot geheimhouding ver plicht is. Het heet, dat hij een onderzoek wil uitlokken, of de politie tot het nemen van haar maatregel bevoegd was. Dr. Hirschfeld staat overigens op het standpunt, dat de 16 pagina's lange brief eep mystificatie HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. Twee ministers door hun fractie geroyeerd. De fractie in den Senaat der radicaal-so cialisten heeft besloten den minister van on derwijs, Marraud, en den onder-staatssecre taris van marine, Rig, die tegen den wil der fractie hun functie in het kabinet-Tardiec hebben aanvaard, uit de partij te royeeren. KROONPRINSES ASTRID VAN BELGIE. In blijde verwachting. Een B. T. A.-bericht uit Brussel meldt, dat kroonprinses Astrid in September a.s. haa' tweede kind verwacht. EEN „VELDSLAG" IN DE MIDDEL* LANDSCHE ZEE. Vechtpartij op een carnavalsbal. Tijdens een carnavalsbal te Palma op het eiland Mallorca kregen Arabieren twist met elkaar. Zij raakte handgemeen en spoedig waren zij in een Hevig gevecht gewikkeld, dat bijna de afmeting van een slag aannam. Vijftien personen werden gewond, van wie acht ernstig. WEER EEN MOORD TE SOFIA. Gister werd in Sjipka-senaat te Sofia de bekende aanhanger der Macedonische partij van Protogeroff, Pundeff, op klaarlichten dag door een drietal onbekende personen met verscheidene revolverschoten neergeschoten. Pundeff, zoowel als een hem vergezellend aanhanger waren op slag dood. De vermoorde was uitgever van het blad Wardar, waarin hij de partij van Michailof voortdurend fel bestreed. De aanhangers van Michailof f hadden hem reeds herhaaldelijk gesommeerd hiermede op te houden. De poli tie slaagde erin de drie moordenaars te arres teeren. De arrestatie was op de zelfde plaats, waar aanhangers van Protogeroff op 26 Ja nuari een moordaanslag pleegden op Michai- bf's vriend Tsjatroff. Men neemt aan, dat deze nieuwe misdaad wraak is voor die, welke op Tsjatroff gepleegd werd. DE VASTENBRIEF VAN DEN PAUS. Tegen den invloed van Amerikft en de houding van de moderne jeugd. In een rede heeft Paus Pius XI Dinsdag morgen de vastenboodschap bekend ge maakt, die hij jaailijks geeft aan de priesters. Voor het eerst sedert dat hij de Pauselijke waardigheid bekleedt, heeft Pius XI openlijk een aanval gedaan op den invloed van het Amerikanisme op het moderne leven. Hoewel Z.H. den naam Amerika niet met zooveel woorden noemde, verklaarde hij, dat de mo derne tendenz in de opvoeding, die er tóe leid de dat kinderen geen respect hebben voor hun ouders, voor een groot deel afkomstig was van „de andere zijde van den Oceaan". Z H. noemde deze tendenz een der gevaarlijkste bedreigingen voor het christelijke leven in deze dagen. De vastenboodschap van den Paus bevatte voorts een uitvoerige algemeene kritiek op het moderne familieleven. Z.H. verklaarde, dat het vraagstuk van de opvoeding der jeugd door hem met groote belangstelling werd be studeerd en dat men niet tevreden kon zijn met den huidrgen toestand, waarin de scholen verkeeren, noch in Italië, noch ergens anders ter wereld. De Paus verklaarde tenslotte, dat de moderne jeugd in het algemeen de ouders zeer dikwijls aanvaardde als een soort last of iets, dat waardeloos is. EEN VASTENAVOND-GRAP IN ENGELAND. Maar dit jaar ging zij niet op. De bewoners van het mijnwerkersplaatsje Chester-le-Street in Durham hadden verleden jaar een nieuwe manier van vasten avond vieren ingevoerd, die bestaan had in een partij voetbal door al wier er aan deel nemen wilde in de hoofdstraat van het stadje. Deze wedstrijd was tot groot genoegen van alle inwoners gehouden, behalve van enkele winkeliers, die de pret met gebroken winkel ruiten hadden moeten betalen, die de verzeke ring weigerde te vergoeden zoolang zij geen verhaal op de daders kon krijgen. Dus had den de winkeliers, toen dit jaar weer geruch ten van een voorgestelde herhaling de ronde deden,, de politie verzocht hun eigendommen te beschermen en den „wedstrijd" te ver bieden. Gistermiddag klokslag één uur werd de eerste voetbal in High Street afgetrapt en voortgetrapt tot aan de rivier, waar de bal door een paar agenten in beslag werd ge nomen. De „spelers" deden een gecombineer- den aanval op de agenten, die echter stand hielden en voorloopig vast twee belhamels arresteerden. Een oogenblik later vloog de tweede bal door een winkelruit, maar de politie deeed nu een charge en nam onverbid delijk iederen bal af, die nog door de bevol king aan het rollen werd gebracht. Natuur lijk lokte dit optreedn protesten der bevol king uit en de gewapende macht moest nog een paar jonge mijnwerkers een paar uren opbergen, maar ten slotte zegevierde het gezag met acht voetballen en zeven arrestan ten tegen nul, hi

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1