Binnenland Zeetijdingen Tijdschriften Het drama te Bennekom. vrouw "gestoken. Geen bloed op de kleerert, maar we', onder de nagels. onderzoek naar het alibi van Hoek VOrdt nog voortgezet. Zijn vrouw, die ook cehoord is, zei onder suggestie van den ver dachte te leven. Bloedvlekken op de kleeren van verdachte zi 1, zcoals vermeld is, niet gevonden. In verband daarmee is afgezien van het bloed onderzoek van mej. Boerwinkel. Tusschen dc nagels van den verdachte heeft men wel bloed gevonden. Het grijze costuum, dat de verdachte droeg tijdens of kort voordat de moord werd gepleegd, is nog niet gevonden. Men meent te mogen aannemen, dat de man die kleeren na het misdrijf heeft verbrand. Ook js men er nog niet in geslaagd den dolk te vinden, waarmee de moord moet zijn ge pleegd. Men zoekt er thans naar met behulp van politiehonden. De verdachte tot het misdrijf ia staat geacht. Naar de Wageningsche correspondent aan tiet Hbld. meldt, is ook nog door een bij komstige aanwijzing de aandacht op ver dachte Hoek gevestigd. Een van de agenten van het Wagening sche politiecorps, gekleed in burger, welk corps met de kort geleden in dienst gestelde jnotorbrigade vrijwel dag en nacht in de weer was ter opsporing van den moorde naar, die zich in de uitgestrekte bosschen zou kunnen ophouden, werd Vrijdagmiddag 28 Febr. aangesproken door den chauffeur K. Robbertsen, wonende Dijkgraafscheweg 'no. 16 te Wageningen, die hem mededeelde, dat hij twee personen kende, wier signale ment vrijwel geheel overeenkwam met dat van den gezochten moordenaar. Deze per sonen waren een zekere Jan Hoek, wonende Kolkakkerweg te Ede, en een halve broeder van dezen. Jan Hoek was reeds eerder voor een zedenmisdrijf veroordeeld en volgens hem tot de misdaad in staat. De politiebe ambte verwees hem daarop naar zijn chef, den commissaris van politie te Wageningen, die hem hoorde en van zijn verklaringen proces-verbaal opmaakte, waarop het af schrift daarvan per politiemotor 's middags 4 uur naar de politie te Ede is gezonden. Pertinent verklaarde Robbertsen, dat hij den aangeduide tot het gepleegde misdrijf volkomen in staat achtte, er bij voegende tp weten, dat Jan Hoek in het bezit is van ?en d:ikmes. Ter beschikking van de justitie. De verdachte, tegen wien de politie thans naar hare meening voldoende aanwijzingen heeft, zal heden ter beschikking van de justi tie te Arnhem worden gesteld. De teraardebestelling van mej. Koperberg. Overal langs den weg, dien de stoet volg ine, was het zwart van de menschen. Reeds cm twaalf uur begon een ware uittocht naar de begraafplaats Moscowa en omstreeks één uur reeds was de politie genoodzaakt, de hekken van de begraafplaats te sluiten, ter wijl de stoet eerst tegen drieën op Moscowa verwacht kon worden. Men schatte het aan tal belangstellenden op meer dan tiendui zend. In de buurt van het kerkhof was het al even druk. Bij de teraardebestelling droegen de ver pleegsters, die als slippendraagsters hadden gefungeerd een schat van bloemen mee. Toen het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten en de kist onder de bloemen bedolven was, trad de heer Hulsman, in specteur van politie te Ede, naar voren, om mee te dee'.en, dat het gemeentebestuur van Ede en speciaal de burgemeester, baron Creutz, hem had opgedragen, als bewijs van deelneming, een krans op de groeve neer te leggen. Spreker legde een fraaien krans met linten in de kleuren der gemeente Ede op de kist. Vervolgens sprak ds. Drost, die een ge deelte van psalm 130 voorlas en daarna het slot van Romeinen 8. Spr. zeide verder o.m. dat hij enkele weken geleden, mej. Ko perberg toevallig had ontmoet en hij toen getroffen werd door de spontane blijdschap, waarmee zij van haar mooie werk, dat haar zoo lief was, vertelde. Voor de nabestaanden is het een troost, te weten, dat evenzeer als haar lichaam wordt opgenomen in de aarde, haar ziel werd opgevangen door Gods ar men. Moge God niet alleen haar ziel gena dig zijn, maar ook haar moeder, broeder en zuster. Spr. eindigde met het Onze Vader. Een broeder van de overledene bracht ook namens zijn zuster in Indië een laatsten groet. Een oom dankte namens de moeder en de verdere familie, voor de groote deelneming Onder de hier aanwezigen zullen, zoo zeide hij, er zeker zijn, die door nieuwsgierigheid gedreven werden, maar ook duizenden, die hun belangstelling wilden toonen. Spreker zegde daarvoor dank. Hij dankte ook het gemeentebestuur van Ede en den burgemees ter voor hun deelneming, evenals allen die bij het drama betrokken zijn, als rijks en ge meentepolitie. Over het drama zelf zou spre ker zwijgen, omdat het oordeel niet aan ons is. Voor ons is het heerlijk te weten, dat Tine bij haar vader is, dien zij zoo lief had. Nadat de familieleden bloemen op de kist hadden gestrooid, was de plechtigheid geë eindigd. OPLICHTING. Een hooggeplaatst ambtenaar te Rotter dam met een bij zijn ondergeschikten spreek woordelijk geworden medelijdend hart is het slachtoffer geworden van eenige gerouti neerde sluwe oplichters, die hem zeven tot achtduizend gulden met hun mooie verha len hebben weten af te zetten, vertelt de »N. R. Crt.'L 1 Op een goeden dag weet zekere A. tot hem door te dringen en hem wijs te maken dar bij» A., kunstschilder is. A. heeft een op dracht voor een ets, maar het geld om een Oplaat te betalen bezit hij niet en zijn op drachtgever durft hij, uit angst de opdracht le verliezen, geen voorschot te vragen. De ambtenaar wordt week; A. die in zijn lange loopbaan, een fijnen neus voor die dingen heeft gekregen, dikt zijn verzoek nog wat aaa en het eind van het lied is» dat hij met de deur uitstapt, met de vermaning er bij niet meer terug te komen, want de ambtenaar-maecena* is in geenen deele van plan verder te gaan. A. laat zijn slachtoffer center met zoo spoedig los en komt, als de herinnering aan de 150 wat vervaagd is, opgetogen bij zijn beschermer binnenvallen om dien zijn dank te betuigen. Hij is er nu neelemaal bovenop en heeft dank zij de uit gevoerde opdracht er tal van bestellingen bij gekregen. A. noemt klinkende namen uit Den Haag en Rotterdam en brengt zelfs een mijnheer Koch de Lorraine of de la Reine in het geding, een millionair te Heemstede wo nende, die onder curateele staat. Het eind van het lied is dat de goedhartige kunstbe schermer weer afschuift. En zoo herhaalt het liedje zich telkens en teikens weer. Alles bij elkaar heeft de vriendschap met den schilder onzen hooggeplaatsten ambte naar, die dit samenweefsel van verdichtsels niet doorzien heeft, vijf tot zes mille gekost. Daarmee was hij er evenwel nog niet. Be halve mijnheer Koch de la Reine, behoorde tot het kringetje ook mijnheer B. uit de Ma- thenesserlaan, in werkelijkheid een oude be kende van politie en justitie uit de oude bin nenstad. Toen A. zijn deel te pakken had werd van tactiek veranderd. B. begon zijn vriend A. bij het slachtoffer verdacht te ma ken, hem af te schilderen als oplichter en af zetter en deed zich zelf ook als slachtoffer van de trucs van A. voor. Had de ambtenaar 5000 er bij verspeeld, hij, B. had 6500 in A 's handen moeten achterlaten. B. was ex kleine reeder. had direct 800 noodig, maar zou ze wel weten los te krijgen, als mijnheer de ambtenaar ze niet wou voor schieten. Inderdaad kwam B., toen deze niet toeschietelijk bleek, enkele dagen later met 800 terug. Zóó uit Antwerpen; hij had A. daar gezien, die van zijn amice den millio nair f 13.500 der waardevolle Wabash aan- deelen, die waren beleend zou krijgen; met 1000 zou B. ze weten los te krijgen, en dan sprong hij zelf en mijnheer de ambte naar er keurig uit. Inderdaad liet de gemoe delijke geldschieter zich bepraten en gaf de duizend gulden. Waarvan hij nooit meer een cent heeft terug gezien. Toen het eenmaal zoover was, is de zaak de politie ter oore gekomen en die heeft in gegrepen. Te Maastricht heeft gisteravond een man in het woonwagenpark de vrouw, met wie hij leefde, gestoken en zwaar verwond. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd. De dader is gearresteerd. EEN HUGO DE GROOT-RAAM. In de Nieuwe Kerk te Delft. Bij de Rijkscommissie voor de Monumen tenzorg is thans in behandeling het plan van een glas in loodraam voor de Nieuwe Kerk te Delft: het Hugo-de-Grootraam, aangeboden door Amerikaansche rechtsge leerden en ontworpen door Joep Nicolas. Het raam zal verschillende episoden uit het leven van Hugo de Groot voorstellen. DE SCHILDERSSTAKING TE AMSTERDAM. Een commissie van onderzoek be noemd. Maandag heeft de Centrale Commissie van werkgevers en werknemers in het schil dersbedrijf een langdurige bespreking gehad tot het vaststellen van een gedragslijn in het geschil tusschen de stakende schilders en de N.V. Wits Zn. De rijksbemiddelaar heeft, zooals men weet, zich van dit geschil terug getrokken. De bespreking heeft als resultaat opgele verd, dat de Centrale Commissie uit haar midden een kleine commsisie van drie leden beeft benoemd; deze zal een onderzoek In stellen op de werf van de Ned. Scheepsbouw Mij., waar de schilders te werk gesteld zijn, en van het resultaat van dit onderzoek hangt af, of de sub-commissie al dan niet aan de Centrale Commissie zal opdragen (hiertoe heeft zij de bevoegdheid), als bemiddelaar ster in het conflict op te treden. GESCHROKKEN VOOR EEN AUTO. Landbouwer en paard verdronken. Gistermorgen geraakte de landbouwer Harm Boonen uit den Hulst (O.) met paard en wagen in de Dedemsvaart, doordat het paard schrok van een auto. Boonen en het paard verdronken. AUTOBUS AANGEREDEN. Alle inzittenden gewond. Gistervoormiddag is een autobus, toebe- hoorende aan een onderneming uit Oude- lande (Z), aangereden door de Zuid- Bevelandsche tram bij Kwadendamme. De inzittenden van de autobus werden allen ge wond. Eenige hunner kregen zware ver wondingen. Een zou er zeer ernstig aan toe zijn. De auto werd totaal vernield. DE GEARRESTEERDE EX-BANKDIRECTEUR. Omtrent den gearresteerden P. J. F. Klop penburg (zie ons vorig no.) wordt nog ge meld: Hij was directeur der Provinciale Bankvereeniging, welke instelling, al sedert 1900 bestaande, zich de laatste jaren in de macht van K. bevond. Grooter bekendheid verwierf hij door zijn creatie van den „Pro vincialen Bond van Effectenbezitters", welke z.g. gericht was tegen de tarieven van de Ver. v. d. Effectenhandel te Amsterdam en den Bond v. d. Geld- en Eff.-handel in de Pro vincie. Door middel van de Effecten en Han delsbank, eveneens een schepping van Klop- peburg, werden de klanten dan goedkooper bediend, d w.z. ze betaalden volgens de nota een geringere provisie. Verder heeft K. de laatste jaren, tooi het hem financieel blijkbaar niet meer zoo voor den wind ging, de hand gehad in een aantal .syndicaten", waarvan het doel was te mani- puleeren in een fonds met een beperkte markt. o.a. de Mij. voor Kunstmatige Oester teelt en de „Óhim". Tenslotte heeft K. zich herhaaldelijk opgeworpen als „beschermer" van aandeelhouders en crediteuren bij Mijen. in reorganisatie of staat van faillissement, zoodat hij wel eens de „beroepsbeschermer werd genoemd. Zeer berucht is zijn optreden in de Veendammerzaak, waar hij, naar hij zeide ter bescherming van houders van pand brieven, „een vinger in de brei hield, maar waarbij zijn houding op verschillende punten niet van dubbelzinnigheid was vrij te pleiten. GEKNIPT. Bij een inwoner van Oegstgeest werd ver leden week bij een inbraak o.m een koffer ontvreemd Toen hij naar Den Haag reisde, zag hij dien koffer in het bezit van een als heer gekleed persoon. De Oegstgeestenaar eischte zijn eigendom op, maar de vreemde ling hield stok en stijf vol, dat de koffer hem toebehoorde. Tenslotte werd overeengekomen het compromitteerende voorwerp in het ba gagedepot m Den Haag in bewaring te ge ven. opdat de Oegstgeestenaar gelegenheid zou hebben zijn eigendomsrecht te bewijzen. Daarin slaagde hij volkomen, maar hij stelde zich ook met de politie in verbinding en toen de vreemdeling kwam om het eigen domsrecht te betwisten, werd hij geknipt. In den koffer bevonden zich van diefstal afkom stige voorwerpen. „Meneer" bleek een pas ontslagen gevangene te zijn, die ook was verpleegd in het psychopathen-asyl te Leiden en daar destijds was uitgebroken. Hij wordt er van verdacht in de laatste weken inbraken te hébben gepleegd te Warmond, Oegstgeest, Wassenaar en Voorburg. CARNAVAL TE MAASTRICHT. Zelden hebben we zoo weinig voorbereid selen gezien voor dit echt-Limburgsche feest als dit jaar, aldus meldt men aan het Hbld. De winkels waren het, die de gedachte aan Carnaval wakker hielden. Alle mogelijke at tributen, maskeradepakjes, hoofddeksels, con fetti en serpentines lagen er in bonte menge ling door elkaar. En de bals, gecostumeerd of gemaskerd, hadden reeds een week geleden de pret geopend. Maar nauwelijks begon Zondagmorgen Momus artillerie den Carnaval in te luiden bij prachtig lenteweer, of als met tooverslag verschenen de kinderen, uitgedost als boeren en boerinnen, zooals men ze in werkelijkheid niet meer ziet, pierrots en pierrettes, Russen, Japanners, Tirolers. Cowboys, Roodkapjes, in bonte mengeling van kleuren. En aange zien er gedurende de drie dagen van twaalf tot één en van half vier tot vijf uur concert op het Vrijdhof is, dansen al die kleuters, en volwassenen incluis, op de maat van de muziek. Een muziekkorps trek met bussen gewa pend door de stad en collecteerde voor een goed doel. Zoo zagen we een groepje: „Op zoek naar de nieuwe MaasbrugVerder een parodie op de Schoonheidskon nginnen van Europa. Maar veel geest er er niet meer. De beste zaken maken de café's en de ban ketbakkers. Er wordt veel en goed gegeten en gedronken. Alle scholen hebben vacantie, de fabrieken werken niet, bureaux en banken zijn gesloten, ja, zelfs het bureau van den Burger lijken Stand was gisteren slechts twee uur geopend. In alle daartoe geschikte lokalen wordt gedanst en wanneer het komenden nacht 12 uur slaat, is de pret voorbij, zijn de beurzen der Carnavalsvierders leeg en die der herbergiers gevuld. Maar toch zouden de Maastrichtenaren hun carnaval niet willen missen. DE SCHILDERIJENDIEFSTALLEN Een gestolen schilderij in Ant werpen gevonden. Het schilderstukje van A. van der Venne „De dansende invaliden", ter waarde van on geveer 1500, dat in het Haagsche Museum is gestolen, heeft de Belgische politie in be slag genomen bij een schilderijenhandelaar te Antwerpen. Een heer had het daar omge ruild voor eenige miniaturen. Het signale ment, dat genoemde schilderijenhandelaar van zijn klant kon geven, komt volkomen overeen met dat van den persoon, die van de diefstallen in Utrecht, Haarlem en Den Haag verdacht wordt. Hij had ook nog bij zich het in Haarlem gestolen schilderij van Dirk Hals een Jongenskopje. De Belgische politie is er van overtuigd, dat dit brutale heerschap <fe dader is van de museum-diefstallen. DE ZIEKTEWET. Eenige koninklijke besluiten Staatsblad no. 51 bevat het Kon. besluit van den 27sten Februari, tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur als bedoeld in artikel 141 der Ziektewet houdende afwijkende bepalingen voor perso nen in dienst van kermisreizigers, schippers knechts, bij wijze van werkverschaffing te werk gestelde personen en voor seizoen-ar beiders ten aanzien van de inschrijving, de bepaling van het dagloon en de ziekengeld- uitkeering en voor personen in dienst van ondernemingen en publiekrechtelijke licha men, wier werkzaamheden zich uitstrekken over het gebied van meer dan één raad van arbeid ten aanzien van de premiebetaling. Staatsblad no. 52 bevat het Kon. besluit van den 27sten Februari, tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in art. 23 der Ziektewet, hou dende bijzondere voorschriften voor de ver zekering van personen, die in den regel in dezelfde kalenderweek niet langer dan twee dagen in dienst van denzelfden werkgever werkzaam zijn. GEEN MISDRIJF. Vorige week Donderdagnacht werd in de Gooischevaart te 's-Graveland het lijk gevon den van schipper Taling uit Hilversum. Mer, vermoedde eerst, dat de verdronkene onder verdachte omstandigheden om het leven was gekomen. Het deskundig onderzoek heeft ech ter uitgewezen dat niet verdrinking, doch hartverlamming oorzaak is geweest. WEGDEK EN WEGBEPLANTINGEN. De invloed van gesloten wegdekken op langs de wegen voorkomende be plantingen. De commissie, aan welke werd opgedragen de regeering van advies te dienen omtrent de vraag, in hoeverre het maken van verschillen de en in het bijzonder van gesloten wegdek ken bij den aanleg en de verbetering van wegen van invloed is op de op, langs en nabij die wegen voorkomende beplantingen en om trent de maatregelen, welke zouden genomen moeten worden om den schadelijken invloed van die wegdekken voor de beplanting zooveel doenlijk te voorkomen, heeft een voorloopi°r rapport uitgebracht Aanbevolen maatregelen. Het onderzoek heeft aangetoond, dat om trent de vraag, in hoeverre gesloten wegdek ken (waaronder zijn te versaan verhardingen van asfalt-of van cementbeton, doch daartoe ooi verhardingen, afgedekt met een slijtlaag, kunnen worden gerekend) van invloed zijn op de op, langs en nabij den wegen voorkomend? beplantingen, nog geen afdoend antwoord kan worden gegeven. Dit is ook niet moge lijk, omdat .-enerzijds het maken van gesloten wegdekken althans bij buitenwegen nog slechts sedert betrekkelijk korten tijd geschiedt en anderzijds hierbij zeer waarschijnlijk fac- oren in het spel zijn, die pas in den loop van eenige jaren een merkbaar ongunstigen in vloed op den groei der boomen zullen uitoefe nen. De commissie is echter van meening, dat: lo. bij de bestudeering van bovenstaande vraag, vooral rekening moet worden gehouden roet het geheele complex van werkzaamheden, waaruit de aanleg of de verbetering van de wegen in elk bepaald geval bestaat en niet met het aanbrengen van een gesloten wegdek alleen; 2o. de meer of minder schadelijke invloed van de gezamenlijke factoren weer afhankelijk is van velerlei omstandigheden als grond soort, houtsoort, vochttoestand in den bodem, enz.; 3o. in afwachting van de resultaten van verder onderzoek voorloopig het volgende kan worden aanbevolen: a. er moet gezorgd worden voor voldoend breede strooken grond rondom de boomen, welke strooken voor water en lucht doorlatend moeten zijn en worden gehouden. Ten aanzien van wegen buiten de bebouwing verdient het aanbeveling, dat er tusschen de boomen en den kant van de gesloten verhar ding een afstand van ten minste 1.50 M., zoo mogelijk meer, overhard blijft, een maat, welke ook in het belang van het snelverkeer niet klei ner behoort te zijn. Wanneer zich aan beide zijden van de beplanting een gesloten wegdek bevindt, en een daarvan is een tegelpad," kan zoo noodig met een berm daartusschen van 2 tot 2.50 M. worden volstaan. Voor wegen binnen de bebouwing, waar een doorgaande strook, als hierboven bedoeld, niet vrij van het verkeer c.q. ook van wandelaars kan worden gehouden, is het gewenscht te zorgen, dat rondom eiken boom een opper vlakte grond los gehouden blijft, welke zoo noodig wordt afgedekt met een boom krans van passende afmeting. Is in dit geval de grondwaterstand diep beneden het wegoppervlak gelegen, dan is het noodig te zorgen voor voldoenden watertoe voer naar de omgeving van den boom, zoo dat niet al het regenwater wordt afgevoerd in riolen; b. het verdient aanbeveling te zorgen, dat zich onder het gesloten wegdek geen schadelijke gassen kunnen verzamelen; waar noodig, zal gelegenheid zijn te maken tot afvoer daarvan; c. het verdient aanbeveling noch voor weg materiaal, noch voor besproeiing, stoffen te gebruiken, welke voor beplanting schadelijke bestanddeelen bevatten, tenzij zekerheid be staat. dat deze laatste de wortels niet kunnen bereiken. Wanneer voldoende ervaringen ter kennis van de commissie zijn gekomen, stelt zij zich voor andermaal van hare bevindingen te doen blijken. KORTE BERICHTEN. De 34-jarige matroos N. v. d. Pol te IJmuiden, die twee weken geleden op een stoomtreiler tusschen de verschansing en het vischbord is bekneld geraakt, is in het ziekenhuis aldaar aan de bekomen verwon dingen overleden. Hij laat een weduwe en twee kinderen achter. In bewusteloozen toestand is naar het Binnen-gasthuis te Amsterdam vervoerd, een 23-jarige man, die uit het water van de Leliegracht was gered. Bij aankomst in het gasthuis bleek de man te zijn overleden. Hij zou onder den invloed van sterken drank hebben verkeerd en tengevolge daar van te water zijn geraakt. Te Den Haag is in den ouderdom van 87 jaar overleden de gep. vice-admiraal F. J. Stokhuijzen, adjudant in b. d. van de Ko ningin en oud-leeraar van H. M. in marine zaken. De overledene was ridder in de Mi litaire Willems-orde en ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Ged. Staten van Noord-Brabant heb ben aan de gemeentebesturen in die pro vincie gevraagd alles te doen wat mogelijk is om te komen tot gestrenge uitvoering der vogelwet 1912, in het belang van land-, tuin- en boschbouw. De 55-jarige wielrijder G. de P. uit Hilversum, die de vorige week op den Laarder weg door een auto is aangereden, is in het ziekenhuis te Hilversum overle den. A M. Buis. en gaf bij die gelegenheid uiting aan zijn buitengewone bewondering voor de schoonheid der Nederlandsche vrouw Joh. W. Broedelet beschrijft een amoureus „Avontuur", Jan C. Vos Jr. de acteur, schreef een zeer geslaagde vertelling, „De Brief, terwijl Jo Nieboer een pakkende Short fttory afstond, „De Shawl". De bekende Xmsterdamsche dichter J. K. Rensburg publiceerde een hoofdstuk uit zijn nieuwen roman „Geld en Intellect". De ver makelijke geschiedenis speelt in acteurekrrn- gen. Verder noemen wij nog een wonderlijk verhaal door Erna Manuel, „De vreemde passagier", en een tweetal vertalingen uit het Engelsch of Amerikaansch. Op de kunst drukpagina's prijken tal van schoone vrou wen en interessante mannen. ,fotovrcugd", maandblaadje dat foto-amateurs wil kweeken. Een aardig kinderportret, bekroond met den hoofdprijs uit den Febr.-wedstrijd, siert den omslag van het Maart-nummer. Ook de andere prijswinners hadden aller, foto's in gezonden, gewijd aan de jeugd. De redactie vindt daarin aanleiding om op te wekken juist tot het maken van kinderfoto's, omdat die vooral in latere jaren zooveel voldoening kunnen schenken. Van den verderen inhoud het volgende: H. V. geeft aanwijzingen voor 'portret fotografie. W. Blokhuis geeft een recept voor het maken van een magnesiumlamp. Tn. v. V. ontkent, dat voor het maken van goede foto's juist een duur toestel noodig is. Hacon geeft een tweede artikeltje „Fotografie en School waarin hij wijst op het noodzakelijke en vaak lastige van het kiezen van goede achtergronden. In „Wat hapert er aan?" worden bij een vijftal kiekjes weer goede werken gegeven. Het vervolg is opgenomen van het feuilleton ,De wiegejaren der foto grafie". Ten slotte de Brievenbus, de belich tingstabel voor Maart en een paar aardige gedichtjes. In het Maartnummer van het „Haagsch Maandblad" worden de volgende onderwer pen besproken: „De Zuiderzee-Millioenen' door Mr. K. Jansma, „Het Gevaar der En- gelsch-Russische Betrekkingen" door Dr. Thomas Greenwood, „De Sociaal-Democra tie en de Koloniale Verhouding" door Daan v. d. Zee, „Een noodlottige Belastingwet" door Mr. J. H. van Doorne", „Het Beleg van Leiden en het Privaatrecht" door Mr. A. S. de Blécourt, „Onze verdediging tegen Besmettingsgevaar" door Dr. J. J. van Loghem, „Zenuwpatiënten" door Lida Ver gouw, „De Strafgevangenis van Mons" door Nico Rost, „De Brabantsche en Lim- burgsche Peel" door A. Kellenaars, Wor ding en Wezen van het Fascime" door G. Volpe, terwijl het nummer met Maand- schouw door Tenax wordt besloten. Nova, geïll. Magazine „Nova" begint deze maand met een nieuw vervolgverhaal, „Het Chineesche Mysterie" door Ralph Rentinck, achter welk pseudo niem aldus een mededeeling van de re dactie zich een bekend Nederiandsch auteur verbergt. Er blijkt in ieder geval uit dat de Engelschen niet het monopolie bezit ten van dit soort buitengewoon boeiende lec tuur. Johan de Meester Sr. die onlangs 70 jaar is geworden, droeg een korte schets bij: „Doktersbezoek" en Cissy van Marxveldt een vermakelijk verhaal „Voetbalmanie". Ralph Erwin, de componist van „Ich küsse Ihre Hand, Madame" werd geïnterviewd door STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt 2 Mrt. v. Amst. te Batavia. Kambangan (uitr.) 3 Maart te Sabang. y Moena 4 Maart v. Amst. te Hamburg. P. C. Hoo't (uitr.) 4 Maart te en v. Algiers Riouw (uitr.) 4 Maart v. Bombay. Roepat (thuisr.) 3 Maart v. Colombo. Salawati (thuisr.) 4 Maart te Marseille. KON. NED. STOOMB. MAAT SCHAPPIJ. Aehilles 3 Maart v. Malta n. Alexandrië. Ajax 3 Maart v. Alicante n. Barcelona. Berenice 1 Maart v. San Domingo City li Haiti. Bodegraven (uitr.) 2 Maart te Valparaiso. Eos 3 Maart v. Lissabon n. Cadix. Erato 3 Maart v. Santander n. Musel. Hos 3 Maart v. Fiume n. Bari. Irene 3 Maart v. Napels n. Burriana. Jason 3 Maart v. Varna te Constanza. Minerva 2 Maart v. Calamata te Piraeus. Nereus 3 Maart v. Hamburg n. Amsterd. Nickerie 2 Maart v. Curacao n. Pto Ca- bello. Odysseus 2 Maart v. Amsterdam te Danzig Perseus 4 Maart v. Uddevalla te Amsterdam Randi 2 Maart v. Lissabon n. Amsterdam Titus 3 Maart v. Hamburg te Bremen. Triton 2 Maart v. P. Barrios n. Amst Zeus 3 Maart v. Malaga n. Cadix. Crynssen, 4 Maart v. Amst. n. Hamburg. Doros 4 Maart v. Barcelona te Genua. Neptunus 4 Maart v. Messina n. Catania. Nero 4 Maart v. Amst. te Kopenhagen, litus 4 Maart v. Bremen n. Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Ameland (uitr.) 3 Maart te Soerabaja. Kertosono (thuisr.) 4 Maart v. Singapore. Slamat (uitr.) 4 Maart te Sabang. Texel (uitr.) 3 Maart te Belawan HOLLAND—A MERIK A-LIJN. Edam 4 Maart v. Rott. te N.-Orleans. Glanmorganshire, Vanc./Rott., 3 Maart te Los Angeles. Lochkatrine, Vanc./Rott., 2 Maart te San Francisco. Noorderdijk 3 Maart v. Philadelphia te Bal timore. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. Grijpekerk (thuisr.) 3 Maart te en v. Mo zambique n. Port Amelia. Jagersfontein (thuisr.) 2 Maart te Antwer pen. Klipfontein (thuisr.) 3 Maart te Genua. Sumatra (thuisr.) 2 Maart te L. Marqués. Rietfontein (thuisr.) 3 Maart te Zanzibar. Rijfierkerk 4 Maart Kaapstad n. Mossel baai. Nijkerk (uitr.) 4 Maart te Pt. Said. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN. Krakatau 3 Maart v. Rott. n. Australië; 4 Maart te Antwerjjen. HOLLAND—BRITSCH INDIE-LIJN. Hoogkerk 3 Maart v. Bombav n. Karachi. Schiekerk (uitr.) 3 Maart te Madras. Andijk (uitr.) 11 Maart v. Port Soedan. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN. Oostkerk 3 Maart v. Hamburg te Bremen. Zosma (uitr.) 3 Maart te Port Said. OWekerk (thuisr.) 2 Maart te Dairen. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. IJstroom 2 Maart v. Amst. te Hamburg. ROTTERDAM—ZUID-AMERIK A- LIJN. Alchiba (thuisr.) 2 Maart v. Montevideo. JAVA-NEW VORK-LIJN. Boschdijk 3 Maart v. >Iew York n. Java. Kangean, Java n. New York, 2 Maart te Philadelphia. JAVA—BENGALEN-LIJN. Medan 1 Maart v. Java n. Calcutta. JAVA-CHINA-JAPAN-LIJN. Tiibadas 3 Maart v. Batavia te Shanghai. Tjimanoek 3 Maart v. Batavia te Shanghai. Tjisaroea 1 Maart v. Batavia te Hong- Kong. KON. PAKETVAART-MIJ. Mapia, v. Rott. n. Batavia, 3 Maart v. Lis sabon. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Antenor 3 Maart v. Rott. n. Glasgow. Pvrrhus, Japan/Amst.; 3 Maart v. Singa pore. Aeneas, Japan/Rott., 2 Maart v. Tientsin. EMZETCO LIJN. Jonge Jacobus 3 Maart v. Barcelona n Bierriana. Jonge Maria 3 Maart v. Rott. te Cett*

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7