llkiiMelt Ciirmt. I hendard twee en dertigste Jaargang. %Vocii*dag 5 blaart Londensch aanteekenboek. Uit onze Staatsmachine. Buitenland i DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-FRANKRIJK. De regeering biedt hulp. Binnenland Ho. 54 J930 g mmU5SSSS: Van onzen Londenschen Correspondent. De dcoden schrijven voor. Reading, dat stadje aan den Theems ten Westen van Londen, schijnt altijd wat aan de hand te hebben, met zijn gevangenis of met zijn politiehof of met opzienbarende za ken van de wet, die het in het brandpunt van de openbare belangstelling brengen. Oscar Wilde heeft al zoo lang geleden die ballade van de gevangenis van Reading ge schreven. Luttele maanden geleden, toen de tooneelspeler Drew er. terechtstond, verdacht van den moord op den winkelier Oliver, wa ren Reading's straten tooneelen van abnor maal volksgevoel, vooral van vrouwelijk ge voel, dat zich moest uiten in openbare om helzingen van den theatralen beschuldigde, die zoo onschuldig was als een pas geboren kind en die overigens zoo'n groot kind scheen; dat had misschien iets te maken met de vrouwelijke sympathie-betoogingen. En nu is het politiehof van Reading we derom het tooneel geweest van een drama, och een klein en onbeduidend drama, maar zoo ongewoon dat de menschen er weer over zijn gaan spreken. Dit was een zaak van het Verleden tegen het Heden. Een va der was gestorven. En op zijn sterfbed had hij den wensch uitgesproken dat zijn dochter niet vóór haar 21ste jaar zou trouwen. ■Maar de vrijer van het meisje ging naar den magistraat om te betoogen dat de wensch van zijn schoonvader zaliger niet overeen komstig zijn eigen wensch was. En de magi straat vond ook dat de schoonvader in zijn laatste uren onredelijk was geweest en vond ■het goed dat het jonge paar onmiddellijk in het huwelijk zou treden, hoewel het meisje nog geen twintig was. Het was ongetwij feld een wijs besluit van den magistraat; en hij wenschte de jonge menschen „all happi- ness". En de menschen zijn gaan zeggen: nou, is het niet gek dat zoo'n man, die dood gaaft, toch nog den levenden hun gedrag wil voor schrijven! Wat een excentrieke manier van doen is dat. Maar er zijn er verscheidenen die dat wil len doen, getuige de merkwaardige testa menten, waarover men zoo nu en dan in de kranten hier het een en ander leest. Dezer dagen werd er een testament open gemaakt, dat 200 naliet aan de dochter van den overledeneop voorwaarde dat zij geen pagehaar zou dragen, geen lippenstift zou gebruiken ter verkrijging van een kersen rood mondje, haar gelaat niet zou verven, nooit naar danspartijen of bioscopen zou gaan en nimmer goud en juweelen zou dra gen. Ook mocht de dochter, indien zij prijs stelde op de ontvangst van de 200, geen kleeren dragen die „aan beide uiteinden" te kort waren of die op andere wijze tekort schoten aan degelijkheid en zedigheid. En de overledene had ook een zoon, die evenmin onvoorwaardelijk zijn erfdeel kreeg maar ook moest verklaren nooit te gaan dansen of films te gaan bekijken en die daar enboven geen „tandenborstel"-snorretje mocht dragen. Van zeer recenten datum herinner ik mij een laatsten wil, neen vijf laatste wilsbe schikkingen, van mannen, die weduwen ach terlieten. Die weduwen werden niet vrijgela ten in de regeling van haar verdere aard- sche bestaan. Zij zouden schade lijden indien zij hertrouwden. In één geval verklaarde de doode (met de stem van een laatste wetsdo- cument) dat zijn vrouw de 10.000, die hij haar had nagelaten, zou verliezen, indien zij opnieuw in het huwelijk trad. Het kan zijn dat een massa min of meer redelijke en geldige motieven zulke testamenten billijk ten; indien men alles weet is men geneigd alles te vergeven. Maar het was toch opwek- kender te lezen van dien handelsman uit Birmingham dat stond in het begin van deze week in de kranten die in zijn testa ment het ernstige verlangen uitsprak dat •zijn vrouw opnieuw zou trouwen. „Hoe snel ler zij aldus laat zien dat zij het leven on dragelijk vindt zonder echtgenoot hoe meer plezier het mij zal doen daar ik het als een compliment aan mijn nagedachtenis zal be schouwen". Radio voor het Parlement. Er is indertijd sprake van geweest dat het publiek nu en dan per rad.o onthaaid zou worden op debatten in 's lands vergaderzaal. Men wist echter niet goed hoe het moest ;Worden aangepakt; en bovendien voelden de debaters zelf, de Parlementsleden, er met veel voor. Dat getuigde van zelfkennis. Vt ant iedereen, die wel eens de debatten in het Britsche parlement heeft gevolgd (of, stel ik mij voor, die in andere parlementen) weet dat ze meestal slecht van vorm, slecht van woorden en weinig onderhoudend zijn. De verslagèn in de dagbladen geven een veel te hcogen indruk \gm het peil van redeneer kunst in het Parlement. De moeilijkheden om het parlement door middel van het radio-ontvangtoestel tot het volk te brengen bleken dus te groot. En die opgewekte minister Lansbury, het hoofd van het Departement voor Openbare Werken, die in die hoedanigheid nog al gele genheid schijnt te hebben het leven van dit land wat op te vroolijken, heeft nu de ge dachte gehad te probeeren het vertier \an de buitenwereld dan maar in het Parlement te brengen. Anders gezegd, hij overweegt de installatie van een goed radio-ontvangtoestel of -toestellen, in het Lagerhuis; opdat de le den luistervinken kunnen worden voor net geval de beraadslagingen de behoefte aan andere ontspanning doen gevoelen. L>e gele genheid voor een verzetje is voor de Lager huismannen inderdaad zeer beperkt. Het ver maak, dat zij eventueel krijgen, ontleenen zij aan het debat dat deel is van hun wetgeven- den arbeid. Zij kunnen schaken en dammen. Kaarten is binnen de wanden van „net Huis" verboden. Radio-ontspanning mag even onschuldig worden geacht als schaken of dammen. En wJC„J"enJdus «5® mor.eele redenen aan- den radio-ontspanning te onthouden. De moeilijkheid is alleen e^ ge schikt vertrek te vinden dat als parlemen- two .gehoorzaal, het woord in een nieuwe beteekenis, dienst kan doen. Toen Lansbury zijn collega s wilde verblijden met een gym nastiekzaal rees ook terstond de moeilijkheid !a,n doelmatig vertrek. Een stoutmoedig lid heeft den minister in het oor gefluisterd dat hij een „superi'-ontvangtoestel mc;t in- staiieeren en er genoeg snoeren aan ver binden om elk der zetels van een paar luis- terkleppen te voorzien. In dat geval zou een 'ld> teu van een vermoeiend en vervelend debat, de kleppen op kunnen zetten en voor zijn persoon het vertier van de buitenwereld zooals dat zich zou kunnen openbaren in een mondeling verslag van een voetbalwed strijd met krijgsgeschreeuw, kunnen beluiste ren. Het Kinderuurtje zou hem kunnen be hagen. De lange avondzittingen zouden veel van haar verschrikking verliezen indien ze door wat privé-luisteren naar Vaudeville of eventueel het gezang des nachtegaals konden worden afgewisseld. Maar Mr. Lansbury acht de aanwezigheid van een paar honderd aren luisterkleppen aan de zetels in het agerhuis niet in overeenstemming met het decorum en den ernst, die van een zoo ge- wichtigen staatstempel behoort uit te gaan. Of „de radio-gehoorzaal" er tenslotte zal komen moet worden afgewacht. VERKOOP VAN STERKEN DRANK IN HET KLEIN. (II) Wc hebben een vorig maal in deze ru briek uiteengezet wat het gewijzigd-ont- werp verstaat onder verschillende ver gunningen en vei loven; wat voorgesteld wordt omtrent de verhouding van het aantal vergunningen tot het inwoner aantal en omtrent een mogelijke inkrim ping van dit aantal. We geven nu in deze bijdrage een overzicht van wat ver der in dit wetscntwerp met betrekking tot de onderhavige materie voorgesteld wordt. Het ontwerp dan bevat niet minder dan 20 gevallen, waarin door Burge meester en Wethouders een aangevraag de vergunning moet worden geweigerd, terwijl verder nog 13 gevallen genoemd worden, w?arin door Gedeputeerde Sta ten een gewone, een hotel- of een socie- teitsvergunning wordt geweigerd, terwijl aan den Minister van Arbeid machtiging gegeven wordt voor het verleenen van vergunningen in gebouwen, waarvan één of meer localiteiten voor den publieken dienst worden gebruikt of welke toebe- hooren aan het Rijk, een provincie, een gemeente of een waterschap. Zulk een vergunning wordt voor geen langer tijd dan telkens voor vijf jaar verleend en kan ten allen tijde ingetrokken worden. Het verstrekken door of vanwege een vergunninghouder van sterken drank of zwak-alcoholischen drank in het klein op den openbaren weg is verboden, ter zij het uitdrukkelijk bij plaatselijke ver ordening is toegestaan, waarbij dan te vens de voorwaarden, waaronder dit verstrekken geschieden mag, moeten vastgesteld woiden. We zullen hier den heelen weg niet beschrijven, welken iemand bewandelen moet, wil hij een vergunning volgens de wet verkiijgen van Burgemeester en Wethouders. Wanneer deze een aange vraagde vergunning weigeren, kan de aanvrager in hooger beroep gaan bij Gedeputeerde Staten. Wanneer de ver- gunn'ng verkregen moest worden van de Gedeputeerde Staten en deze een afwijzende beslissing namen, mag in hooger beroep gegaan worden bij de Kroon. DeD vergunning, met uitzondering van de hotelvergunning, heeft geen kracht voordat het vergunnigsrecht is betaald. Dit recht wordt door den ge meenteraad vastgesteld en de grondslag ervan is de jaarlijks te schatten huur waarde, die de localiteit, waarvoor de vergunning strekt, heeft, mede in ver band met den omvang van het bedrijf. Het recht voor een vergunning bedraagt niet minder dan vijf en niet meer dan twaalf en een halven gulden voor elke vijftig glden huurwaarde of gedeelte daarvan met een minimum van veertig gulden. Dit re-ht wordt verminderd met vijf percent voor de localiteiten, die voor het publiek gesloten zijn tusschen Za terdagavond zes uur en Maandagmor gen acht uur. Een nieuw bedrijf betaalt de eerste maal een vergunningsrecht van honderd gulden. Een hotelvergunning heeft geen kiacht voor de betaling aan de gemeen te van vijf en twintig gulden. Het hotel vergunningsrecht wordt bij algemeenen maatregel van bestuur nader geregeld op den grondslag van het aantal in ieder hotel voor logeergasten beschikbare bed den. Tegen den aanslag voor vergun ningsrecht bestaat in beide gevallen hoo ger beroep. De vergunning wordt verleend telkens voor één jaar. Wanneer het recht voor het eindigen van dat jaar werd betaald en de vergunning niet is ingetrokken of vervallen, wordt zij geacht weer voor een jaar te zijn verlengd. De vergunning geldt uitsluitend voor de in de akte van de vergunning vermelde localiteit als mede voor de open aangehoorigheden van het huis, waarin zich die localiteit of localiteiten bevinden en voor dat deel van den openbaren weg, waarvoor dit werd toegestaan. Ook is bepaald, dat in de vermelding in de acte van vergunning van de locali teit of localiteiten door Burgemeester en Wethouders of door Gedeputeerde Staten (wanneer het een hotelvergun ning betreft) veranderingen kunnen worden aangebracht. Wanneer een vergunninghouder ge storven is, schrijven B. en W deze ver gunning over ten name van diens we duwe, wanneer deze althans tot aan zijn overlijden voortdurend bij hem inwoon de en binnen drie maanden na het overlijden een desbetreffend verzoek heeft ingediend. Ook op dit punt zijn ge vallen voorgeschreven, waarin aan dit verzoek niet voldaan mag worden. Het zelfde geldt voor hotelvergunningen voor Gedeputeerde Staten. Een vergunning, een hotel- of socie- teitsvergunning kan ook weder inge trokken worden, waarvan de verschil lende gevallen met name in de wet worden genoemd. Tegen deze intrek king staat ook weder hooger beroep open. We meenen ,in bovenstaande het voor naamste uit de 32 artikelen, deze mate- rne betreffende, te hebben weergegeven. T-- EEN BELEEFDHEIDSVISiTE NAAR EGYPTE. Koning Albert van België is vanmorgen met den minister van Buitenlandsche Zaken Heymans uit Brussel vertrokken naar Egyp te tot het afleggen van een tegenbezoek bij Koning Foead die hem daartoe had uitge- noodigd. In het dep. Tarn is de toestand kritiek. Tal van slachtoffers. De stadswijk Villebourbon van Montauban staat volkomen onder water. In de voorstad Sapiac zijn verscheidene huizen ingestort; men weet niet of er slachtoffers zijn. In Albaredos is een bejaard echtpaar ver dronken. In de naburige plaatsen is de toestand kri tiek. Verscheidene soldaten werden het slacht offer van hun toewijding. Montauban, waar drinkwater, gas en elec- triciteit ontbreekt, is geïsoleerd, daar de spoorlijn onbegaanbaar is. De streek van Toulcuse cok geteisterd. Ten gevolge van de regens der jongste dagen, die gepaard gingen met het smelten der sneeuw, hebben zich tal van ernstige overstroomingen voorgedaan, o.a. in de streek van Villemur, waar zij den omvang van een ware catastrofe aannamen. De be woners, die gedurende den nacht door de snelle stijging van het water werden verrast, verlieten hun huizen zonder iets mee te ne men. In een fabriek van duurzame levens middelen zijn 600 arbeiders van de buiten wereld afgesneden. Tal van huizen stortten in, terwijl enkele bruggen door het water wer den meegesleurd. De bewoners van Villemur zijn geheel geïsoleerd. Het water blijft stijgen. Te Carcassonne. Onder den druk der regens is de tunnel van Berriac bij Carcassonne, op de lijn BordeauCettes ingestort. Het vervoer der reizigers geschiedt per autobus Alanneerende berichten. Het water blijft stijgen, de verwoestingen breiden zich uit. Een voorstad van Toulouse is geheel ondergeloopen. Te Sapiac stort het eene huis na het andere in. Te Moustier stootte een bootje met red ders tegen een muur, ten gevolge waarvan de twee inzittenden verdronken. Uit Toulouse wordt gemeld, dat de toe stand te Villemur steeds kritiek is. De be nedenstad ligt geheel onder water. Tal van huizen storten in. Te Saint-Antonin zijn twee jongelieden verdronken. In de omgeving is de toestand hoogst ernstig. De materieele schade is on mogelijk te schatten. In de onmiddellijke nabij heid van Castres zijn twee personen ver dronken. Een brug in Frecheville brak door, een automobiel met inzittenden meesleurend. Het aantal slachtoffers. Uit Albi wordt gemeld, dat er in deze streek zes dooden zijn. Volgens de „Echo de Paris" zijn 20 per sonen te Castres verdronken. Een telegram uit Parijs zegt: De uit de overstroomingsgebieden ingeko men berichten laten slechts bij benadering be palen, hoeveel personen om het leven gekomen zijn en welke de materieele schade is. Eenige b aden becijferen het aantal slachtoffers op 32, maar eenige bevestiging hiervan is er nog niet. Slechts uit bepaalde plaatsen is het aan tal slachtoffers bekend. Zoo zijn in Castres (departement Tam) 3 menschen verdronken De stad zelf staat volkomen onder water; 7 huizen zijn ingestort Uit Mazamet, in het zelfde departement wordt één doode gemeld. De talrijke fabrieken aldaar kunnen niet wer ken. De aangerichte schade wordt op 20 mil- lioen francs geschat. Ook te Cahuzac is een doode te betreuren. Het zwaarst is de stad St. Su.'pice getroffen, waar 21 huizen inge stort zijn. De spoorwegverbindingen Albi- Tculouse en Albi-Castres zijn verbroken. Gistermorgen werd gemeld, dat 't water van Garmae gevallen was. Het Canal du Midi is buiten zijn oevers getreden. Tusschen Nar- bonne en Calassonne ligt het heele verkeer stil. Te Bessières zijn 15 huizen ingestort. Ook de spoorwegverbindingen Toulouse Languedoc, ToulouseNarbonne, Toulouse Cette en Toulouse—Bordaux zijn verbro ken. Tusschen deze beide steden is in het ge heel geen telefonische en telegrafische ver binding. Uit Bergerac wordt gemeld: Door den enormen was van de Vézère, die te Limeuil in de Dordogne valt, is de heele vallei van de Dordogne onder geloopen. De kaden van Bergerac en de aangrenzende straten ziin on dergeloopen. Nieuwe was wordt gemeld. Honderd huizen door het water meegesleurd. Een bericht uit Toulouse meldt: Te Lavaur heeft het water van de Agent een honderd huizen meegesleept. De voedselvoorziening van de bewoners is moeilijk. Te Orgeuil en Sapiar zijn tachtig huizen ingestort. Bij het appel in de kazerne ontbraken een adjudant van de gendarmerie, twee Senegaleezen en drie ponteniers. Uit Isle sur Tarn wordt gemeld, dat tien soldaten, die behulpzaam waren bij het werk om de civiele burgerij te redden, verdwenen zijn. Twee hunner waren reeds eerder door het water meegesleurd, zonder dat de anderen hen hadden kunnen redden. Tardieu heeft 100.000 fr. ter beschikking van de prefecten der vijf overstroomde depar- tcasnten gesteld, als eerste hulp. Qe minister van openbare werken zou naar .Montauban vertrekken. Tardieu heeft nog verklaard, dat hij in de Kamer een dringend wetsontwerp in zou die nen, om voor de getroffen 100 millioen fr. be schikbaar te stellen. Het ministerie van oorlog deelt mee, dat bij het reddingswerk een officier, twee onderoffi cieren en vier soldaten zijn omgekomen. Een ramp. De overstroomingen in het Zuiden hebben catastrophale afmetingen aangenomen. Ge- heele landstreken zijn eenvoudig verdwenen. Wijnbergen werden verwoest, spoordijken werden weggespoeld en woonhuizen stortten tengevolge van onderspoeling in. De tunnel van Malpes is halverwege vernield. Te Cas tres zijn 20 dooden, te Montauban 4, te Ma zamet 2 en te Chaza één. Brandweer, infanterie en pioniers verleenen hulp, doch het is dikwijls niet mogelijk de be narde plaatsen te naderen. Vele menschen be vinden zich in levensgevaar. Speciaal in den omtrek van Castres is het niet mogelijk af doende hulp te verleenen. Uit de huizen weer klinkt overal hulpgeroep, doch het staat In den regel gelijk met een wanhoopsdaad, in dien de bewoners zich per boot in den bruisen den stroom begeven. Aan den oever van de Agout is een huis ingestort, zonder dat er ook maar een spoor van teurggevonden werd. Een heele electrische centrale is door de woedende watermassa's weggevaagd. Er zijn 10 solda ten om het leven gekomen. Velen verdronken. Naar Havas uit Montauban meldt, is te Moissac een dam doorgebroken. Het water overstroomde twee wijken der stad. Er zijn menschen verdronken. Volgens nog niet bevestigde geruchten moet het aantal slachtoffers 100 bedragen. De toestand iets verbeterd. De laatste berichten omtrent de overstroo mingen in het Zuiden van Frankrijk luiden iets gunstiger. In de omgeving van de steden Moissac, Carcasso en Albi waar de overstrooming het hevigst was, is de regen opgehouden. De Tarn en zijn zijrivier de Agout toonen een geringe da'ing in den waterstand. In de genoemde districten staan alle hui zen onder water en zijn vele geheel door het water weggerukt. Volgens de verschillende be richten en geruchten moet het totaal aantal slachtoffers van de overstroomingsramp meer dan ICO bedragen. Uit Brive en Béziers wordt eveneens ge meld, dat het water eenigszins begint te val len. Na de eerste gift van een half millioen zal Tardieu aan de Kamer voorstellen, voor he; geteisterde gebied een crediet van 30 millioen toe te staan. „ROODE DONDERDAG" IN AMERIKA. De Amerikaansche communisten zijn voor nemens den dag van morgen te maken tot een „Rooden Donderdag" door het houden van optochten, betoogingen en vergaderingen. De politie is op haar hoede en aangezien er dief stallen van dynamiet hebben plaats gehad, worden de opslagplaatsen van ontplofbare stoffen te New York, Boston en Chicago extra bewaakt. Hun gewoonte in troebel water te visschen-getrouw, maken de commu nisten gebruik van de heerschende werkloos heid, die naar men gelezen heeft ook reeds in den Senaat is ter sprake gebracht. Men klaagde daarbij, zooals gemeld, over het gebrek aan goede statistieken en daaraan is het natuurlijk toe te schrijven, dat de raming van het aantal werkloozen varieert van 3 tot 6 millioen. De leider der Amerikaansche com munistische partij, Foster, taxeert het zelfs op bij de 7 millioen. Buiten de groote steden worden Donderdag geen moeilijkheden verwacht. De politie te New York is van oordeel, dat de communisten zich wel kalm zullen houden na het krachtig optreden tegen hun betoogin gen in den laatsten tijd. Dif politieoptreden en ook dat te Chicago schijnt intusschen wel wat erg hardhandig geweest te zijn, getuige de klachten hierover waarvan de correspondent van de „Daily Telegraph" te New York zich de tolk maakt. DE SLUIPMOORD BIJ VOORBURG. ten generale oefening op den Westvlietweg. Maandagavond heeft op den Westvlietweg te Stompwijk op en nabij de plek, waar de arme van der Drift den lOen Januari j.1. uit een hinderlaag werd neergeschoten, een ge nerale oefening plaats gevonden van ver dachten en getuigen, onder leiding van den rechter-commissaris mr. Haga, en in tegen woordigheid van den subst.-officier van justi tie. mr. Blok. Bijna acht weken nadat het drama zich op dien donkeren en stormachtigen Vrijdag avond op den Vlietweg afspeelde, zijn de ge tuigen opgeroepen om voor de justitie een macabre repetitie te houden van hetgeen zij dien avond waarnamen en ondergingen. De Westvlietweg was van het viaduct tot aan de Kerkbrug door Voorburgsche en Veursche politie afgezet; op den Vliet voer 'n politie-motorboot onder commando van den burgemeester van Stompwijk, den heer Keijzer. Ook in het park „Vreugde en Rust" te Voorburg, dat precies tegenover de plaats van den overval ligt, hadden zich politie mannen opgesteld, om te voorkomen, dat onbevoegden de reconstructie van het drama zouden gadeslaan. De verdachte J. B., die 17 Januari in hech tenis genomen werd en in het Huis van Be waring te Den Haag is opgesloten, werd per arrestantenauto naar den Westvlietweg ge voerd om als een van de hoofdpersonen een rol te vervullen. De tweede verdachte G. H., die zich op vrije voeten bevindt, had een schriftelijke uit- noodiging gekregen van den rechter-com missaris, mr. Haga, om onder medeneming van zijn fiets aan de oefening deel te nemen. De verdachten moesten afzonderlijk, verge zeld van een rechercheur, herhaalde malen den Vlietweg affietsen, waar zij dan door de getuigen bekeken werden. Op de plek waar de moord geschied is, stonden onder een boom enkele rechercheurs. Bij de Wijkerbrug bevond zich de auto, waarin de getuigen zaten, die onmiddellijk na den aanslag twee mannen over de Wijkerbrug hebben zien ylucht|5. Ook nu hukten zü hun schijnwer pers op en achtereenvolgens reden de twea verdachten door het helle licht. Het resultaat van de genera'e oefening, welke omstreeks half elf geëindigd was, na twee en een half uur geduurd te hebben, wordt door de justitie geheim gehouden. Verdachte J B. is per zelfde gelegenheid als waarmee hij gekomen was, naar het Huis van Bewaring teruggevoerd en de verdachte G. H. kbn zich om 10 uur al weer naar huis begeven. ZEDENMISDRIJVEN". Zekere A. H. H., afkomstig uit Kerkrade, is door de politie te Winterswijk aangehou den, verdacht van zedenmisdrijven. Bij een verhoor heeft verd. toegegeven, zich herhaaldelijk op verschillende tijdstip pen aan openbare schennis van de eerbaar heid, te hebben schuldig gemaakt. De ver-' dachte werd met meerdere vrouwen gecon fronteerd van wie één hem pertinent her kende. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND. Protestvergadering te Amsterdam van de Protestantse/ie, Roomsch' Katholieke en Joodsche gezindten. Gisteravond is in het Concertgebouw de groote openbare protestvergadering gehou den tegen de kerkvervolging in Rusland. Ge lijk men weet, was deze vergadering belegd door de protestantsche, roomsch-katholieke en joodsche gemeenten in de hoofdstad, van elke waarvan een leidende vertegenwoordi ger het woord zou voeren Voor deze vergadering was buitengewoon veel belangstelling. Van tevoren waren toe gangskaarten uitgegeven, die alle waren uit verkocht, zoodat de zaal tot de laatste plaats bezet was met een publiek van ruim 20C0 menschen. Van communistische zijde waren pogin gen aangewend om de vergadering in de war te sturen. Zoo waren ongeveer duizend nagemaakte toegangskaarten verspreid met de kennelijke bedoeling, dat in grooten getale elementen binnen zouden dringen, die in deze bijeenkomst ongewenscht waren en de orde zouden kunnen verstoren. De politie was echter hiervan op de hoog te, met het gevolg dat de toegangskaarten zeer zorgvuldig door politie-agenten en per soneel van het Cencertgebouw gecontro leerd werden. Wie een valsche toegangs kaart vertoonden, werden door een der zij deuren naar buiten geloodst. In de van Baerlestraat veroorzaakten tal rijke communisten met hun luidkeels ge schreeuwde anti-godsdienstige kreten nogal wat beroering. Tot ernstige orde-verstorin gen is het echter niet gekomen; tweemaal heeft de politie, waarvan een sterk detache ment de orde op straat bewaarde, een char ge gemaakt op de tegenbetoogers, en dezen verspreid. De voorzitter ds. A. G. H. van Hoogen- huyze opende de vergadering met een votum en met de voorlezing van psalm 43: „Doe mij recht, o God Hij deelde dan mede, dat het ministerie van predikanten bij de Ned. Hervormde Ge meente onmiddellijk bij andere kerkgenoot schappen instemming had gevonden met zijn denkbeeld, om een gemeenschappelijk vlammend protest tegen de kerkvervolging in Rusland te doen hooren. Spr. deed dan mededeeling van telegrammen van sympa thie van de Alliance Israëlite Universelle en van de Centrale commissie tot de algemeene zaken van het Israëlietisch kerkbestuur. Als sprekers traden achtereenvolgens op ds. Bakker (herv.), dr. G. C. van Noort (de ken van Amsterdam, voor de katholieken), opperrabijn Onderwijzer, ds. Klinkerberg (hersteld cv. luth.), ds. Dijkema (doopsgez.), ds. van Heest (ev. luth.) en dr. Geelkerken (geref. in H.V.). Alle sprekers zijn uitbuhdig toegejuicht. Het gesprokene ter vergadering is per radio uitgezonden. Motie. Aan het slot der vergadering is de vol gende motie aangenomen: „De vergadering enz., gehoord de verte genwoordigers der meest uiteenloopende godsdienstige gezindten in de hoofdstad, verklaart, dat zij met ontroering en diepe smart kennis genomen heeft van de gods dienstvervolgingen onder de huidige regime in Rusland, dat zij in den nood der vervolg den medelijdt en medebidt, dat zij voor God en menschen protesteert tegen deze gruwe len; verzoekt de pers, dat zij de openbare niee- ning gestadig zal blijven voorlichten over de vervolging, die in Rusland geleden wordt, en besluit deze motie te brengen ter ken nis van de Nederlandsche redering met het eerbiedig verzoek, wel te willen overwegen, of zij haar invloed kan laten gelden ook bijl andere regeeringen, teneinde de stem van heel de beschaafde wereld tegen de gods dienstvervolgingen in Rusland te laten hoo ren en deze zoo mogelijk te doen eindigen". De vergadering is gesloten met een ge meenschappelijk zingen van een couplet van het Wilhelmus. Herriemakers. Tijdens en onmiddellijk na de vergadering is het in de buurt van het Concertgebouw nog al rumoerig geweest, doordat men van communistische zijde door het schreeuwen van anti-godsdienstige leuzen relletjes poog de uit te lokken. Een auto, bemand met vier lieden, die riepen: Weg met God en gods dienstis door de politie aangehouden en in de garage van het politiebureau tegen over het Concertgebouw zoolang opgebor gen. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij zonder achterlicht reed. Overigens zijn eenige keeren te hoop loopende kwaadwilligen door bereden agen ten en agenten te voet (er was een groote politiemacht op de been) uiteengedreven, waarbij eenige slagen inet den gummistok zijn gevallen. Tot feitelijke ongeregeldheden is het niet gekomen. DE MISHANDELING TE TILBURG. Het slachtoffer overleden. M. R. die was aangehouden wegens den aanslag op van O. aan den Gooischen weg te Tilburg, heeft een bekentenis afgelegd. v. O. is gisteravond om 8 uur, zonder tot bewustzjjn te zijn gekomen, overleden.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9