PUDD/MC Pluimveeteelt Tijdschriften mishandeling van een brand donlt Onie Koloniën. &1at*kfberichien Kerk en school SCHOOLKIND. De zuster-overste overgeplaatst. Vorige week heeft de zuster-overste van de ^nes-school te Bussem voor de rechtbank \msterdam terecht gestaan. Zij zou men heeft het in het vers'ag van deze zaak onder *L rubriek Rechtzaken kunnen lezen een 10 jarig meisje, dat wegens ziekte ^en dag r 0D school was gekomen, 20 stokslagen hebben toegediend. Het OM. eischte tegen de zuster-overste 14 dagen gevangenisstraf, tenzij op de zus- +er.overste een disciplinaire straf zou worden toegepast. liet Volk verneemt thans, dat de zuster- cverste naar een school elders zal worden overgeplaatst, waar zij niet als overste, doch ais gewone leerkracht te werk zal worden ge steld. VERGOEDING AAN EERSTE KAMERLEDEN. De minister erkent de bezwaren. in de .Memorie van Antwoord op (jet Voorloopig Verslag over het des betreffend wetsontwerp, merkt minis ter De Geer op, dat nu gebleken is, dat vele leden der Tweede Kamer, uit gondwettelijk oogpunt, tegen het ontwerp groot bezwaar hebben, dit een omstandigheid is, waarmee in een geval als dit, waarin het niet om een groot nationaal belang gaat, te rekenen valt Niet steeds kan voor grondwettelijke bezwa ren welke niet gedeeld worden, zonder meer uit den weg werden gegaan. Indien naar het jinzien van oen minister door de niet-totstand- koming van dit ontwerp een eminent alge meen belang werd gedeerd, zou het hem ge- wenscht voorkomen den strijd aan te binden Zulks is intusschen ditmaal niet het geval. Het ontwerp komt tegemoet aan een verzoek om een terecht geconstateerd gemis van syme- trie weg te nemen, maar is practisch van ge ringe beteekenis. In deze situatie meent de minister dat het Grondwette'ijk bezwaar van vele leden hem aanleiding behoord te geven op verdere be handeling geen prijs te stellen. Hij is dan ook voornemens het door vele leden gegeven advies te volgen en een intrek king van het wetsontwerp te bevorderen. c DE VERWEKKER VAN DE PAPEOAAIENZIEKTE. De ontdekking thans bevestigd. - De Engelsche draadlooze dienst meldt dat geneesheeren in Londen Hospita! den ver wekker van de papegaaienziekte „ontdekt" hebben. Deze dienst had echter blijkbaar geen kennis genomen van "de mededee'ingen van de Lancet over deze zaak. Nieuw in de mededeeling van den draaö- loozen dienst is alleen dat het filtrable virus thans zoowel bij papegaaien als bij menschen geïsoleerd en nauwkeurig bestudeerd is, zoo dat er weinig twijfel meer aan bestaat dat het voor de ziekte aansprakelijk is. Een bevesti ging dus van de oorspronkelijke mededeeling. HET DRAMA TE BENNEKOM. Nu de verdachte van den moord op mej Koperberg te Bennekom, Jan Hoek, aan d justitie is overgegeven, kan het gewone politie onderzoek als gesloten worden beschouwd. Natuurlijk zullen eventueele nieuwe aanwij zingen onderzocht worden en zal de juistheid van de reeds ingekomen getuigenverklarin gen, die tot belangrijke ontdekkingen kunnen le den, worden nagegaan. Het laatste onderzoek met behulp van poli tiehonden heeft geen resultaat opgeleverd. De Woensdag gearriveerde inspecteur van de Criminal Polizei te Dusseldorp stelt een onderzoek in naar de symptomen van den moord die overeenkomst vertoonen met dc bekende moordzaken te Dusseldorp. Inderdaad toont de aard van de wonden, die de moordenaar zijn slachtoffer heeft toege bracht, overeenkomst met die van den Dusse1- dorpschen moordenaar, maar tot nu toe ont breekt elke aanwezing, dat er inderdaad ver band bestaat tuschen deze moordzaak en de moorden te Dusseldorp. De Dusseldorpsche politie heeft echter sedert Dusseldorp verontrust is door de be^ kende moordzaken, de gewoonte, om elk geval in het buitenland, dat eenige overeenkomst toont met de gevallen te Dusseldorp, nauw keurig te onderzoeken. Restanten van grijs pak bij zijn huis gevonden? De Tel. verneemt, dat het onderhoud van de Duitsch,e politie met Hoek geen resultaat heeft opgeleverd. Men acht het uitgesloten, dat Hoek iets met de misdrijven te Dussel dorp uitstaande heeft. De politie heeft verdachte heden opnieuw verhoord. Nog steeds blijft hij ontkennen schuldig te zijn aan het gebeurde te Benne kom. Zijn vrouw heeft getracht haar mrn te spreken te krijgen, maar de politie heeft dit onderhoud niet toegestaan. De nasporingen, die gistermiddag met behulp van po'itie-hon- den hebben plaats gehad naar de voornaam ste stomme getuigen, den dclk of het dc'kmes zijn vruchteloos geweest. Het schijnt dat de politie-deskundig dr. Hesselink, wel eenig gelangrijk materiaal verzameld heef- Zoo zou hij buiten de woning van Hoek overbli'f- jelen gevonden hebben van een grijs costuum ^<ze worden nader onderzocht. brood, banket, suikerwerken en chocolade worden verkocht, beperkt wordt tot vier ach tereenvolgende uren, liggende tusschen 9 uur v.m. en 8 uur n.m. niet ongewijzigd aan te nemen, maar aldus te amendeeren, dat deze bepaling zal worden verruimd in dier voege, dat de verkoop op Zondag ten min ste acht uren bedraagt, hetzij in acht ach tereenvolgende uren, hetzij in tweemaal vier achtereenvolgende uren, liggende tusschen 9 uur v.m. en 8 uur n.m. Voorts verzoekt hij, artikel 6, dat aan de gemeenteraden de be voegdheid verleent, onder goedkeuring van de Kroon te bepalen, dat winkels op een werkdag van 1 uur n.m. gesloten moeten zijn, als onnoodig en overbodig te schrap pen. De Vereeniging van Banketbakkers, Ex ploitanten van Bestelzaken, heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ver zocht te willen bevorderen, dat in het ont werp Winkelsluitingswet het aantal uren waarop op Zondag banketbakkerswaren enz. verkoent mogen worden, te brengen van vier op zes. Ter toelichting wordt aangevoerd, dat voor de hierbedoelde winkels juist de Zon dag een der belangrijkste verkoopdagen is. Het betreft hier niet alleen een winkelbe- lang, doch ook een belang van het publiek. JE AC •A'J-PUL.AJC' CAO/V//VC£ /V Ook vee omgekomen. Door onbekende oorzaak is de boerderij van den landbouwer Heppenhuis, in de buurtschap Langeveen onder Tubbergen tot den grond toe afgebrand. De inboedel, de gewassen en landbouwwerktuigen, alsmede 4 stuks vee, gingen verloren. Verzekering dekt de schade. DE TOESTAND IN DEN AKKER BOUW. Op verlaging van spoorvracht aan gedrongen. Het Tweede Kamerlid Bakker heelt den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld I. Is de minister bekend met den noodtoe stand in den akkerbouw, mede ten gevo.ge van de onmogelijkheid van den afzet van den nog aanwezigen grooten voorraad ak kerbouwproducten van den oogst 1929 II. Zoo ja, is de minister bereid, mede om den afzet van akkerbouwproducten te bevor deren, na gepleegd overleg met de directie der Nederlandsche Spoorwegen binnen den kortst mogelijken tijd een belangrijke reduc tie cp de spoorvrachten voor het v en oei van akkerbouwproducten in te voeren .-* DE WINKELSLUITING. De heer C. jamin te Rotterdam heeft in een adres aan de Tweede Kamei verzocht, artikel 4—d. van het ontwerp-winkelslui- ting waarin de verkoop op Zondag voor ht winkels, waar uitsluitend of in hoofazaoA ONTSLAG VAN BIOSCOOPMUSICI INGETROKKEN. De aan de Groningsche bioscopen verbon den musici aangezegde ontslagen zijn, vol gens de Tel., na gehouden bespreking tus schen de directies der instituten en den voor zitter van de Nederlandsche Toonkunste- naarsvereeniging voorloopig ingetrokken. INTREKKING STOPWETJE. Belemmering voor Nijverheids-on derwijs spoedig opgeheven. In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer betref fende oe onderwijs-begrooting voor 1930, deelt de Minister van Onderwijs, K. en W. mede, dat hij spoedig een ontwerp hoopt in te dienen strekkende tot intrekking van het z.g. Stopartikel inzake het Nijverheidsonder wijs. STAKING GEËINDIGD. De staking der transportarbeiders in de haven van Lemmer is beëindigd. De stakers hebben toegestaan, dat de werkwillige bij de staking van de vorige week (waarover de kwestie thans liep), voorloopig weer mee aan het werk gaat om den in de Lemmerha ven liggenden Rijnaak met basalt voor den basalthandelaar 'Schotanus te Harlingen te lossen. WILDE STAKING IN MAASSLUIS. Woensdag is door een 25-tal bootwerkers het lossen van een boot, geladen met spirit gestaakt. De stakers eischen een hooger loon Gistermorgen zijn ongeveer 50 man naar Poortershaven, waar de boot ligt, ver trokken, waar zij gewerkt hebben tot des middags 1 uur, op welk moment zij ook 10 cents meer vroegen dan de overeengekomen 50 cents. De firma De Poorter weigerde de ze verhooging, doch zegde na afloop een premie toe, hetgeen niet werd geaccepteerd, met het gevolg, dat ook deze 50 man het werk neergelegd hebben. VERKEERSONGEVALLEN. Auto in een sloot. Gister had te Roosendaal op de Breda- schen Baan een auto-ongeval plaats. Een luxe-auto van de familie B. uit Breda, waar in waren gezeten mevr. B., haar zoontje en een dienstmeisje, moest dichtbij Roosendaal een boerenwagen passeeren. Daar de weg zeer glad was ter plaatse, slipte de auto. Mevr B., die achter het stuur zat, remde sterk, doch kon niet verhinderen, dat de auto van den weg gleed en in een sloot naast den weg terecht kwam. Van de inzittenden liep het dienstmeisje ernstige ver wondingen op, het zoontje van mevr. B. kreeg eenig letsel aan de handen, doch de wonden waren niet van ernstigen aard. Mevr. B. zelf bleef ongedeerd. De auto werd zwaar beschadigd. Auto van een dijk getuimeld. Woensdagavond 10 uur moest de autobus van de N.V. Reederij op de Lek te Slikker veer, wegens de verkeersstremming op de ri vier in verband met den mist, eenige passa giers naar Rotterdam brengen. Ter hoogte van de scheepbouwmaatschappij de Maas moest de bus twee houtwagens van van Stclk's houthandel te Rotterdam passeeren. Tengevolge van het slechte uitzicht is de bus toen over d*m kant van den weg gereden en van den tc7 meter hoogen dijk getuimeld. De inzittenden kregen slechts lichte verwon dingen. De bus werd ernstig beschadigd. Doodelijk ongeluk. Op den rijksstraatweg Marssum—Beet gum is de" O-jarige P. S. uit Beetgum door een auto overreden; met doodelijk gevolg KORTE BERICHTEN. Ook aan den minister van defensie, dr. Deckers, zal het witte mobilisatiekruis wor den aangeboden. De heer Deckers heeft in dertijd veel aanraking gezocht en gehad met de gemobiliseerden in den omtrek van Eind hoven. Menigmaal is hij als spreker voor hen opgetreden. Gisteravond is op de West Kruiskade te Rotterdam een circa 34-jarige vrouw, ver- mcedelijk genaamd A. V., onder een auto geraakt. Met een schedelbreuk is zij naar net ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. Aarzelt niet, maar slaat ze dood Zul gij muggen, lang van poot, Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden ge zonden aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel 96a te Rotterdam. Postzegel van 5 cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. Diphtherle, Pokken en Snot. II. Het laatste geval wat ik vorige keer beschreef, betrof luchtpijp-diphtherie. Hierbij schiet soms een prop in de openingsspleet van de luchtpijp en stik ken de dieren plotseling. De eigenaar begrijpt er dan niets van en denkt aan vergiftiging. De diphtherie kan ook nog longont steking veroorzaken of darmontsteking, doch dit zijn niet de gewone, dagelijks voorkomende gevallen. De diphtherie kan zeer snel verloopen en soms in 4 tot 8 dagen tot den dood voeren of zij verloopt chronisch en duurt weken en maanden, waarbij de dieren sterk vermageren. Het is een hoogste schadelijke ziekte waaraan vooral jonge dieren bij massa's sterven, kippen zoo wel als duiven en fasanten. Een andere vorm der ziekte is de pok ken. Hierbij ontstaan eerst op kam en lellen of aan de oogleden kleine wratjes. Deze worden grooter en groeien soms uit tot korsten. Soms worden ook de deelen der huid waarop veeren zitten aangetast en ziet zoo'n beest er vreese- lijk vies en onoogl-k uit. Bij duiven ziet men deze wratjes vaak ook in de hoeken van den snavel en op de pooten. Deze vorm der ziekte is natuurlijk gemakke lijk genoeg te herkennen en als men er vroeg bij is, is er ook nog heel wat aan te doen. Wat doen we nu als diphtherie gecon stateerd is? Veel hangt het er van af in welk sta dium wij de ziekte het eerst onderken nen. We kunnen natuurlijk de zieke kip pen stuk voor stuk behandelen, wat een heel werk is, en we kunnen ook den ge- heelen koppel in zijn geheel behandelen, waar in veel meer voor voel. De individueele behandeling van zie len kippen kan bestaan in het wegkrab ben der gele vliezen, het laten openen der knikkers onder de oogen door den dierenarts of het insmeren met ontsmet tende vloeistoffen. Ik maak er echter de pluimveehou ders altijd op attent, als zij zelf aan het behandelen gaan, dat zij de uiterste zorg moeten besteden om zichzelf niet te be smetten en daardoor de andere dieren weer ziek te maken. Een behandeling die vaak in het begin mooi werkt zijn de kopbaden. Ik heb deze in mijn eerste artikel reeds be sproken. Teneinde de verspreiding der smet stof tegen te gaan doet men wijs het drinkwater voortdurend te ontsmetten. Het beste middel dat ik op het oogenblik keu is chinosol, dat niet vergiftig is en zeer goed ontsmettend werkt. Men ge bruikt het in een oplossing van 1 op 5000 dus twee tabletten in een emmer vol water. Voor kopbaden gebruik ik een oplossing die 1 op 1000 sterk is. Men denke er echter aan dat men chinosol niet gebruiken kan in metalen bakken. Men gebruike aardewerk of email. In het voorjaar heb ik uitvoerig over de drinkwater-hygiëne geschreven en ik kan daar nu niet op terug komen. In het kort wil ik echter nog even opmerken, dat de beste bestrijding van besmettelij ke ziekten te vinden is in drinkwater ontsmetting. Vandaar dat ik zoo'n groot voorstander ben van goede hygiënische drinkbakken. Zorg dat de chinosolop- lossing een flink eind boven den grond staat, zoodat er geen vuil in kan vallen Zij is te duur om te verknoeien met stal vuil, men moet er dus zuinig mee om gaan. We kunnen de diphtherie echter ook nog op een heel andere manier bestrij den en wel door de dieren ongevoelig te maken door inenting. Deze inenting tegen de diphtherie is feitelijk een ont dekking van een paar Nederlandsche geleerden, wier naam thans over de ge heele wereld bekend is, overal waar kippen gehouden worden. Het zijn Prof. d Blieck en Dr. van Heelsbergen uit Utrecht. Er waren al verschillende me thoden van inenting, maar hun methode bleek de beste en is snel over de geheele wereld ingeburgerd. Thans worden in verschillende landen entstoffen ge maakt, die op hetzelfde principe berus ten als de pokkenenting bij den mensch nl l het lichaam ongevoelig maken door de huid in te enten met een verzwakte smetstof. Men wekt daardoor een heel licht geval van pokken op, waardoor echter het geheele lichaam ongevoelig wordt voor de echte pokken. Bij den mensch maakt men een paar krasjes in de huid en smeirt daarin de smetstof van koepokken, bij de kip maakt men een paar krasjes in de huid en smeert daarin de smetstof van duivenpokken Om de operatie nog beter te doen slagen doet de dierenarts het volgende: Hij plukt aan de voorvlakte van het been een paar veeren uit en op deze plaats smeert hij de entstof. De uitgeplukte veeren laten natuurlijk een lichte verwonding der huid achter en als hierop de entstof gesmeerd wordt is dat voldoende. De pokken komen mooi op na ongeveer een week, d.w.z. op de geplukte plaats ziet men dat de ope ningetjes waar de veeren gezeten hebben opzwellen. Er ontstaan als het ware kleine puistjes en als deze verdrogen, groeien er snel weer veeren op. De kip pen hebben van de operatie geen last. We moeten echter één ding goed voor oogen houden: De inenting werkt wèl voorbehoedend, maar slechts weinig ge nezend of heelemaal niet in vele geval len. We doen dus verreweg het beste als we ».nze kippen in den nazomer laten inenten, in een tijd dat er nog weinig gevaar is voor diphtherie en het weer nog mooi en zacht is. Ze zijn dan net ge nezen van de operatie als de kwade tijd komt en v. e kunnen dan heel wat ge ruster zijn n den winter. We moeten wel bedenken dat diphtherie en snot in dezen tijd van het jaar dubbel schadelijk zijn. Ten eerste natuurlijk doordat mas sa's kippen sterven, maar ten tweede doordat de heele koppel van streek raakt en niet meer legt. En wat hebben we aan kippen die thans niet legen in den duren tijd? Die brengen ook verder geen voordeel meer op. Vandaar dus dat we ons voor moeten nemen, voortaan deze ziekte met alle hier beschreven middelen te bestrijden. Dr, TE HENNEPE. Evang. E. V'. „Maranatka"voorm. 10.15 uur, Ds. H. Hak, van Alkmaar. 2 uur Zon- oagsschooi. EGMOND-BINNEN, 2 uur, Ds. Eilerts de Haan. GROET. 10 uur, Ds Boeke. HEILOO, geen dienst. Evangelisatielckaal, vm. 10 uur, Ds. A A. Donszelmann, van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, 2 uur, Ds. Deet man. KOEDIJK, avond 6.30 uur. Ds Deetman. LIMMEN, 10 uur. Ds. Eilerts de Haan. OTERLEEK, avond 7 uur, Ds. Boeren- donk. OUDORP, 10 uur, Ds. Groot. OUDE NIEDORP, avond 7 uur, Ds. Zil- linker Molenaar. OBDAM, geen dienst. STOMPETOREN. geen dienst. SCHERMERHORN, 10 uur, Ds Boeren- WARMENHUIZEN, 10 uur, Ds. Zillitl- ger Molenaar. WINKEL, 10 uur, Ds. v. Baaien. UITGEEST, Ned. Herv. Kerk, Zondag morgen 10 uur, Ds. D. van Peursem. Evangelisatiegebcuw Sedeur: voorm. 10 uur de heer H. van den Berg van Amster dam. id. 11.40 uur Zondagsschool. Woensdagavond 7.30 uur Bijbelbespreking door den heer A. Donker, van Koog aan de Zaan. BELANGWEKKENDE MEDE- DEELINGEN. Zijn er in Ned.-Indië meer zoo? Het Alg. Indisch Dagbl. de „Preangerbo- de verneemt, dat gebleken is, dat de in Moeting geïnterneerde Menadonees Daniël Kamoe den 4den October 1924, na als sche peling te Rotterdam te zijn afgemonsterd van boord van het s.s. „Palembang", door den communist Semaoen met eenige andere geestverwanten via Amsterdam en Lenin grad naar Moskou is gezonden. Hij werd aldaar geplaatst op de Eastern University, waar personen van verschillende nationali teit meerendeels afkomstig uit Azië onder valsche namen en registratie-num mers verblijven om te worden opgeleid tot propagandisten van het communisme voor het Oosten. Daniël Kamoe zou, volgens het blad, onder den schuilnaam Celebès circa drie jaar aldaar hebben doorgebracht en on derricht hebben ontvangen in de Russische taal, het Marxisme, staathuishoudkunde, het voeren van wettige actie en onwettige actie in politieke partijen en vakbonden, het exer- ceeren en het ageeren met ontplofbare stof fen. Verder zou zijn gebleken, dat Daniël Ka moe, toen hij in het jaar 1928 geacht werd voldoende onderricht te hebben genoten, door het bestuur der Universiteit en door Semaoen voorzien van instructies, alsmede van geld en paspoort, via Leningrad en Hamburg naar Ned.-Indië is gereisd. De in structies hadden de strekking, dat hij moest trachten het in Rusland geleerde in Ned Indië in toepassing te brengen. (Aneta). VOEDSELNOOD EN BERI-BERI. De resident van West-Madoera geeft een opsomming van het aantal beri-beri-gevalleiv als gevolg van ondervoeding (foor voedsel nood sinds het optreden van de ziekte tot aan 28 Februari jJ. waaruit blijkt, dat in totaal 454 gevallen zijn geconstateerd De districten Sepoeloe, Sampang en Kwanjar hebben het meeste geleden, hetgeen blijkt uit het respec tievelijk aantal gevallen daar ter plaatse van 160, 96 en 94. KROKODILLENPLAAG. In verband met de verminderde vraag naar krokodillenhuiden wordt in verschillende kam pongs weer een krokodillenterreur geconsta teerd. Auto-Leven. Bizonder interessant in dit nummer is het artikel over Hoogere politiek en ons Wegen net, geschreven door P. J- J Mounier. En niet alleen de automobilisten, ook onze auto riteiten mogen dit verhaal wel eens met aan dacht lezen! Kiekjes uit Amerika eneea uit Nederland verduidelijken den tekst Dan noemen we het wekelijksch artikeltje van Thea over De vrouw aan het Stuur, dat in aangename, vroolijke stijl geschreven is. De Londensche Brief van Van Riemsdijk zal wel goed gelezen worden. Hij geeft toch een interessante beschou wing over het nieuwe motormonster, waar met Kaye Don het wereldsnelheidsrecord hoopt te verbeteren. De kiekjes die tusschen den tekst staan, geven een duidelijk beeld var, het monster. Verder bevat dit nummer nog tal van bij dragen, die alle lezenswaardig zijn, zoodat Auto-Leven ook nu weer uitstekend voor den dag komt. Het Bulletin bevat in zijn Maart-afleve; ring een beschouwing over doel en werkwij ze der betrokken organisatie J. Krishnamar- ti publiceert twee gedichten en geeft ant woord op vragen over levensproblemen. J. Tyssul Davies bespreekt den Godsdienst van Krishnamurti en verder wordt een toe spraak van dezen opgenomen betrekking hebbende op het Sterkamp te Benazes. Eeni ge berichten en een boekbeoordeeling vullen den inhoud van dit nummer aan. Beroepen tot predikant bij de herv. ge meente te Egmond aan den Hoef ds. Nobel te Achtkarspelen (Fr.) PREDIKBEURTEN. Zondag 9 Maart. Oroote Kerk, voorm. 10 uur, Ds. A. Ver waal. Kapel, voorm 10.30 uur, Ds. Deetman. Avond 6 uur, Ds. Hak. Evangelisch-Luthersche Kerk, voorm 10.30 uur, Vrijzinnige Jeugdkerk, Ds. J. M. Erkelens, van Baarn. Doopsgezinde Kerk, vm. 10.30 uur, Ds Westra. Remcnstrentsch-Gerejormeerde Kerk. vm. 10.30 uur, ds. E. B. A. Poortman, van Does- burg. üerejormeerde Kerk, voorm. 10 uur Ds J. L. v. Schouten, van Amsterdam. Avond 5.30 uur, dezelfde. Hersteld Apostolische Oemeente, Tous saintstra"t. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Ned. Herv. Vereen. „Crivijn" Tuinzaal Harmonie Donderdag 13 Maart a.s. des avonds 7 uur Ds. C. J. v. d. Graaf, Ned. Herv. Pred. te Nijkeric. LEGER DES HEILS. Limmerhoek 41. Zaterdagavond 8 uur openluchtmeeting op de Steenen brug. Zondag 9 Maart, 7 uur vm., bidstond. 10 uur, Altaardienst. 3 uur n.m. Kadet Groot Braamel uit de Amsterdamsihe kweekschool in bevel. 7.30 uur, Groote Verlossingssamenkomst Dinsdagavond 8 uur Sol datenmeeting. Donderdagavond 8 uur, Openbare Samen komst. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. Bax. BERGEN, ln uur. Ds. Haars, van Nieu we Niedoi'p. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 7 Maart 1930. Op de heden gehouden Kaasmarkt waren in totaal 66 sta- pls wegende 54294 K.G. kaas, waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas Kleine 45; Commissie 41; Boerenkaas: Kleine 44.50 Handel vlug. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 7 Maart 1930. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 1080 H.L.'s aangevoerd als: 52 H.L. tarwe 9.50 f 10.50; 30 H L. rogge 7; 384 H.L. gerst chev. f 78; 417 H.L haver f 4.oO 7.50; Jaarhaver 8; 68 H.L. boonen, w.o.: bruine boonen 10—ƒ14; citroen boonen 25; duivenboonen f 1315.75; witte boonen f 26— f 31; 25 H.L. blauwmaanzaad 35; 30 H.L. diversen; 74 H.L erwten, w.o.: groene erwten (kleine) 9.5011grauwe erwten 16— 21, alles per 100 K.G, Handel goed. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 7 Maart 1930 Op de he den gehouden aardappdenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijode 900 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Maart '30. Langendijker Greentenveiling. Peen 1.30; Roode Kool le s. 5.20—8.90; Gele Kool le s. 5.50—f 8; Deensche Witte Kool 1.30—2; Uien 1.10—1-30; Grove Uien 1.30; Drielingen 1.10f 1-20; iBeten 1.60, alles per 100 K.G. Aanvoer: 2303 K.G. Peen; 47000 K.G. Roode Kool; 54000 K.G. Gele Kool; 61000 K.G. Deensche Witte Kool; 3600 K G. Uien en 825 K.G. Bieten. WARMENHUIZEN, 6 Maart 1930. Roo de Kool le s. 4.308.20; Roode Kool 2e s 47.40; Gele Kool le s. 5.80 f 7.40; Witte Kool le s. 1.20—1.80; Witte Kool 2e s. 0.90—1.20. Aanvoer: 82300 K.G. Roode Kool; 5200 K.G. Gele Kool; 32500 K.G. Witte Kool. NOORDSCHARWOUDE, 6 Maart. '30 Uien 0.80—1.40: Drielingen 1.10 1.20; Grove 1.60; Peen 1.70—1.80; Roode Kool 4 40—8.70; Gele Kool 6.10—8; Deensche Witte Kool 1-10—! 2; Kroten 1—/ 1.70, alles per 100 K G. Aanvoer: 5000 K.G. Uien; 1800 K.G. Peen; 178200 K.G. Roode Kool; 56600 K.G. Gele Kool; 204800 K.G. Deensche Witte Kool en 2800 K.G. Kroten BOVENKARSPEL, 6 Maart 1930. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Roode Kool 4.50—8.20; Witte Koot f 0.90—1.20; Gele Kool 5.50—8; Uien 0.40-/ 0.50. ZWAAG, 6 Maart 1930. Veiling Bangert en Omstreken. Winterjannen 6.90—8.90; Wiuterlouw 4.20—S 6.50; Comtes 7.50- f 10; Gieze 9.50; Present van Engeland f 724.20; Goudreinette 13.10; Zoete appelen 8—/ 11-20; Spinazie 16—18, per 100 pond; Uien 30-40 cent per baal Witlof 9—15 per K-G-; Roode Kool 4.50—9.10; Gele Kool 3.40—11, Spruitkoo: 6.90J 12.20 per 100 K.G- Kropsla 15 cent per krop.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7