IKiiintkc Courant. De oversiroomingsramp in Zuid-Frankrijk, Geneeskundige brieven. Buitenland ernstige mijnramp in belgie. militaire mishandeling in de financieele hervormingen in het nieuwe kabinet-tardieu De eerste nederlaag botsing tusschen politieke tegenstanders. groot-admiraal von tirpitz. t bestaat de kindermoord nog in china? de vorstin van schwarzburg. het land der ambtenaren. Interressante bijzonderheden over de verwoesting. Uit onze Staatsmachine. go. 56 1930. Hsnëtrd twe« in d«rti«te Jaargang. Vrüclac J blaart Reeds 5 dooden en 10 ernstige gewonden. Vanmorgen heeft in een kolenmijn te Mar- cinelle (België), niet ver van Charleroi, een ernstige mijngas-ontploffing plaats gehad Een groot aantal slachtoffers werd bedol ven of gewond. Tot nog toe zijn 10 ernstige ewonden geborgen en 5 lijken gevonden en rkend. Waarschijnlijk bevinden zich echter nog meer mijnwerkers in gevaar en is het aantal slachtoffers grooter. Toen de ramp bekend werd, stroomde een groote menigte naar de mijnen, waar de verwanten der mijnwerkers in angstige span ning op berichten omtrent het lot van hun nabestaanden wachtten. DUITSCHLAND. Tweehonderd kniebuigingen ten zwaar machtsmisbruik door een adju dant-onderofficier jegens een soldaat is dezer dagen door de rech'bank te Stuttgart met slechts acht dagen kamerarrest gestraft. Adj. onderofficier Stru-bel had een soldaat als straf opgelegd tweehonder kniebuigingen te maken, de uivoering van dit bevel aan een korporaal opgedragen. Na de tachtigste knie- guiging werd de soldaat zwakker en zwakker, bij de 150s*e viel hij neer en moest door den korporaal weggedragen worden. De soldaat, die thans aan een chronische atrophie der spieren lijdt, welke kwaal hij als een gevolg van zijn totale uitputting door de kniebuigingen beschouwt, sprak den onder officier voor schade aan. Deze weigerde. De zaak kwam voor het gerecht en de onderoffi cier kreeg acht dagen kamerarrest. blik namen zijn krachten snel af. Een hartver lamming heeft Donderdagochtend een einde aan zijn leven gemaakt. Zijn vrouw vertoefde aan njn sterfbed. Zij was vier weken geleden te tbenhausen gekomen. Zijn oudste zoon, kapitein von Tirpitz, die te Frankfort woont en' Zi1]? sS.hoonz°on. von Hassel, Duitsch ge zant te Kopenhagen worden te Ebenhausen verwacht. Eerst na hun aankomst zullen de noodige maatregelen voor de begrafenis wor den getroffen. HET ULTIMATUM VAN GANDHI. „Een vriendschappelijke mede- deeling". In rijn ultimatum aan den onderkoning doet Gandhi blijkens een Reuter-bericht uit Ahmedabad een beroep op dezen om een uit weg te vinden alvorens hij met zijn campagne van ongehoorzaamheid begint. Gandhi ver klaart dat hij de Britsche overheersching als een vloek beschouwt; hij is echter voornemens aan geen enkelen Engelschman nadeel te be rokkenen en voegt er bij dat er, daar de hoop op een conferentie van Britsche en Indische vertegenwoordigers ijdel is, als eenige keus overblijft het ten uitvoer leggéh van de reso lutie van het nationale congres. Hij zal zijn campagne van burgerlijke ongehoorzaam heid met de zoutbelasting beginnen. In het blad „Young India" schrijft Gandhi over zijn brief aan den onderkoning dat het er hem niet om te doen is tes trijderi; hij stelt alles in het werk dit te vermijden maar is er toe bereid zoodrat hij geen eervollen uitweg vindt. Hij voegt er aan toe, dat zijn brief geen ultimatum is maar een vriendschappelijke hoewel openhartige mededeeling van iemand die zich als een vriend der Engelschen be schouwt. DUITSCHLAND. De strijd tusschen soc. en centrum. De oude strijd tusschen soc.-democraten en Centrum in de aangelegenheid van de priori teit van de financieele hervorming voor de ratificatie van het plan-Young, is door het tot standkomen van een financieel compromis ■in den boezem van de rijksregeering nog niet afgeloopen. Naar hetgeen de Berlijnsche bladen over de houding van de fracties der regeeringspar- tijen berichten, is zelfs aan te nemen, dat het thans tusschen beide partijen tot een defini tieve worsteling zal komen. De „Vorwarts" (die in zijn verslag over de debatten in de soc. rijksdagfractie meedeelt, dat er in die fractie slechts voldoening over heerscht dat de aanval op de werkloozenver- zekering voorloopig is afgeslagen, doch dat de regeling van de belastingkwesties tamelijk scherpe critiek in de zitting van de fractie heeft ontmoet) verklaart het volgende: De soc. rijksdagfractie staat op het stand punt, dat thans alles gedaan moet worden om de Young-wetten zonder verder uitstel a: te handelen. Door de bereikte overeenstem ming in het kabinet is de weg vrijgemaakt voor de behandeling van het plan-Young. In tegenstelling daarmede ziet de Ger- mania" (Centrum) dien weg nog niet vrij.1 Het blad schrijft althans: De overeenstemming, door de rijksregee ring bereikt, is ongetwijfeld van belang en verheugend. Maar zij zal slechts volkomen zijn door een ondubbelzinnige samenwerking van de regeeringspartijen, die afdoende waar borgen schept voor de verwezenlijking van het financieele program voor de beslissing over het plan-Youngi Voor deze samenwer king zal de rijksregeering moeten zorgen;-zij zal moeten voorkomen, dat de in het kabinet met moeite overwonnen crisis thans opnieuw gaat dreigen van de zijde der partijen. De middelen daartoe heeft de regeering ter be schikking. De Fransche Kamer heeft zonder debat het artikel van de financieele wet aangenomen, naar aanleiding waarvan het eerste kabinet- Tardieu gevallen was. De regeering steunde het artikel. De uitslag werd met applaus en ironische uitroepen van links begroet. Bij de behandeling van het artikel over de belasting bij wisseling van bezit, stelde de socialistische afgevaardigde Vincent Auriol voor het artikel naar de commissie terug zenden. De regeering verklaarde zich daar tegen, zonder de kwestie van vertrouwen te stellen. Het voostel-Auriol werd nochtans me 303 tegen 266 stemmen aangenomen. Te Röntgendal in de buurt van Bernau te /erlijn zijn tien leden van de rijksbanier gis teravond aangerand door een troep nationaal socialisten, die zelfs revolverschoten op hun tegenstanders afvuurden. Een voorbijganger werd door een kogel getroffen en zoo ernstig gewond, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis is overleden. E>rie personen liepen bovendien verwondingen op. Toen ne Berlijnsche politie, die per telefoon was ge waarschuwd, ter plaatse verscheen, waren eie aanranders reeds verdwenen. Groot-admiraal von Tirpitz (wiens dood wij in het vorig nummer meldden) is vrij on verwacht heengegaan. Hij had zich weliswaar officieel reeds geruimen tijd geleden uit net openbare leven teruggetrokken, maar stelde nog steeds groote belangstelling in tal van vraagstukken en gebeurtenissen van den dag i'Zoo had hij zich onlangs in de pers nog zeer Pessimistisch uitgelaten over de kansen \an de Londensche vlootconferentie. In Januari vertoefde von Tirpitz nog voor korten tijd te herlijn. Daar vandaan begaf hij zich naa ,een sanatorium te Ebenhausen in Beieren. Zijn toestand was in de eerste weken van zijn verblijf aldaar zeer gunstig. Enkele dag r. geleden werd hij echter ongesteld; hu verloor herhaaldelijk het bewustzijn en van dit oogen Pater Gerardus Lunter o.f.m. schreef op 16 Maart 1929 het volgende aan Le Missioni Francescane: Het dagblad Dc Hoenaneesche Republikein van 15 Februari 1929 haalt een dekreet aan van de burgerlijke overheid van de provincie Hoe-nan, gezonden aan al de onderhoorige prefekten, om hen aan te sporen het 'even van de pasgefcorei. meisjes te beschermen. In dat dekreet verzekert de burgerlijke overheid allerstrengste bevelen te hebben ontvangen van den minister van binnenlandsche zaken, die het gebruik, de kleine meisjes te verdrin ken, brandmerkt als „allerwreedst, onteerend en tegen alle beginsel van mensche'ijkheid" „Dat in de laatste jaren nog de kinder moord op groote schaal in China werd bedre ven, wordt ons nog bewezen door een dekreet, door den onderkoning Joean-Sji-kai in 1907 uitgevaardigd en waarin deze spreekt van 70.000 meisjes, die, in de provincie Kiang-si alleen! om het leven werden gebracht. „Laten we er eindelijk nog op wijzen, zon der aan het feit nochtans te veel gewicht te hechten, dat men in de verschillende vors tellingen in China, zoo algemeene als plaat selijke, veel meer mannen dan vrouwen vindt opgegeven. Van die onevenredigheid tusschen het mannelijk en het vrouwelijk bestanddeel van de Chineesche bevolking gewaagt ook het agentschap Fides. waar het in zijn mededee ling van 15 April 1929 vaststelt, dat er in Tsientsin 858.889 mannen waren en enkel 530.068 vrouweq, terwijl de getallen voor de provincie Sjensi waren 6.462.311 mannen en slechts 5.202.880 vrouwen. En nog is het Noorden van China de streek niet waar kin dermoord het meest voorkomt. „Dat de pasgeboren Chineesche kinderen en vooral de Chineesche meisjes dikwijls ook in onze dagen nog, door hun hatrelooze ouders worden gedood, kan dus niet worden geloo chend Financieel schadeloos gesteld. Onder de vele Duitsche vorsten, die na de revolutie afstand van hun troon 'hebben ge daan behoord ook hertog Gunther zu Schwarzburg Rudolstad, die, in 1909 in het vorstendom Schwarzburg Sonderhausen den overleden vorst opvolgde. De weduwe van den in 1909 overleden vorst, Anna Louise zu SchwarzburgSon derhausen, stelde in 1909 een eisch tot scha devergoeding tegen de regeering van Thü- ringen in, waartoe Schwarzburg sedert 1928 behoort, wegens aanspraken op de inven taris van het slot in Sonderhausen een jaar geld. Thans heeft het scheidsgerecht die over deze zaak te beslissen had, uitspraak gedaan. De vorstin-weduwe die 85 jaar is, krijgt van 1 April 1930 af een jaargeld van 60 000 M en een som van 900.000 M. wegens gemiste jaargelden over de jaren 1920—1930 De vorstin heeft het vorige jaar weer 250.000 M gekregen als schadeloosstelling over de jaren 1916—1918. M Gebrek aan werkkrachten Frankrijk. Zal Frankrijk eerlang slechts door ambte naren zijn bewoond? vraagt de „Ami du Peuple" bezorgdEr zijn te veel minis ters, meent het blad, te veel senatoren, te veel Kamerleden, te veel ambtenaren van alle cate gorieën, en te weinig landbouwers, onvol doende arbeiders. Wanneer een grondbezit ter in het dep. van Gers, Lot-et-Garonne of Dordogne een boer of een pachter noodig heeft, dan is hij verplicht hem uit Spanje of Italië te laten komen. De metaalindustrie, de kolennijverheid en nog tal van andere in dustrieën roepen tevergeefs om binnenland sche arbeidskrachten. Zij zijn genoodzaakt arbeiders te zoeken in Polen, Tsjecho- Slowakije, België, of waar ook. Met betrekking tot het buitensporige aan tal ambtenaren meent het blad, dat het voor beeld van hooger hand wordt gegeven. Wat echter niet minder erg is, is o.a. dat het plat teland niet alleen ontvolkt wordt door den toevloed zijner bewoners naar de steden, doch tevens door de onvoldoendheid van het aantal geboorten. Honderdvijftig dooden te Montauban. Het eerste overzicht van de catastrofe te Montauban vermeldt: 150 dooden, 500 huizen vernield, 2000 nooddruftigen. In de aangren zende dorpen zijn een vijftiental dooden en vele ingestorte huizen. In Moissac pl.m. 200 dooden. Het aantal dooden in de plaats Moissac alleen zou 200 bedragen. Meer dan duizend huizen zijn ingestort in het gebied van Mois sac en Montauban. Het terrein van de ramp. Wat er ten onder ging aan voorspoed en schoonheid. De „Figaro" bevat een beschrijving van het zoo zwaar geteisterde gebied. Er blijkt uit dat in het geheel zeven departementen in Zuid-Frankrijk zijn getroffen, het ernstigst het dep. Tarn. De ramp vond haar oorsprong in het ge bergte van Cévennes in de dep. Gard en Tarn Vooral op de bergketen van Espinousse, op de Montagne Noire en het plateau van Sidobre hadden de lawines zich gevormd. Zij vloeiden langs dc nauwe ravijnen in de richting van de Hérault, de Aude, de Aveyron en de Tarn, vormden groote watermassa's, die stroomden met wilde kracht naar de vlakten, alles op haar weg meeslepend. In de jongste weken lag de sneeuw hoog op de bergen van Lacaune (dep. Tarn) en te Murat werd een sneeuwlaag van verschei dene meters hoogte gesignaleerd. Op bepaal de punten was de dikte der gletschers, welke niet de minste houvast boden, onpeilbaar. In dien het, zooals gewoonlijk, zou hebben ge vroren, zou later het smelten van de harde sneeuw eenige weken hebben geduurd en slechts een onbeteekenende was van het water hebben veroorzaakt. Doch ditmaal stak de wind met groote kracht op, gepaard gaande met lauwe regens, zoodat de overvloedige sneeuw binnen enkele uren was gesmolten In één nacht van Zondag op Maandag wierpen de diluviaansche wateren zich op de hellingen der bergen, „welke ontboscht zijn ten gevolge van de zorgeloosheid van bepaal de exploitanten, die sedert den oorlog koorts achtig uit zijn op speculaties" (zoo schrijft de „Figaro"), steeds aanzwellend door het water uit alle stroomen der rotsige dalen. De Agoüt, een groote zijrivier van de Tarn, gevoed door de Thoré, de Durenque en de stroompjes der steenachtige dalen, heeft gehuchten en dorpjes opgeslokt, is Brassac en Roquecourbe binnen gedrongen, en heeft in haar warrelende bran ding tal van fabrieken, die sedert dertig jaren in steeds grooter getale aan haar oevers wa ren verrezen en waar duizenden arbeiders, di* niet weten wat werkloosheid is, in spinnerijen arbeid vonden, meegesleurd. De Agoü, die over een afstand van twintig kilometer in het gebergte 5 a 600 meter daalt, onderbroken door stuwdammen en afwate ringskanalen, kwam met de woede van ee.i cycloon te Castres aan. Zij sleepte de v ïeux- Pont mede, welke weerstand had geboden aan de groote was van 1875, bereikte de straten, overstroomden gebouwen, banken en maga zijnen, en vernielde eeuwenoude huizen, waar bij menschen in den vloed verdwenen. En d; modderige stroomen, die ontzaglijke wrak stukken, eeuwenoude eiken, doode dieren en vernield huisraad meedroegen, wierpen zich daarna op de vlakte, de weverijen van Saix en de nieuwe brug van La Crémade twee jaar geleden ingewijd meesleurend. Bij Saint-Sulpice wierp de Agoüt, na La vaur te hebben overstroomd, die in de Tarn, de groote, door haar vaak moorddadige woede beroemde rivier, waardoor de vernielende wa termassa nog werd vergroot. Het slot was dat de geheele streek van Tarn werd verwoest of overstroomd: Montauban, waar tal van red ders hun arbeid met den dood bekochten; Villemur, dat bijkans vernield is; Mazamet en Saint-Amans, omver geworpen door de in normale tijden zoo vreedzame Amette; La- bruguière, welke voorspoed in het manufactu- renbedrijf met één slag is te niet gedaan; verder de gehuchten en wijngaarden op den zuidelijken rand van het geberge; de entre pots van de Aude en de Hérault, die nu tot werkloosheid zijn gedoemd, door den grooten nood, welke ook Béziers en Narbonne niet heeft gespaard twee plaatsen, die minder geteisterd werden door de verwoede kruistoch ten der dertiende eeuw dan door de hevige wateren van een twaalftal regendagen. President Doumergue en Tardieu naar de overstroomde streken. President Doumergue en minister-president Tardieu zullen zich vandaag naar Montau ban begeven om een tocht door het over stroomde gebied te maken. De schade aan gebouwen, wegen, bruggen enz. wordt globaal op drie tot vier honderd millioen francs geschat. Bij het reddingswerk te Moissac hebben zich twee jonge Duitschers, die daar den landbouw leerden, bijzonder ver dienstelijk gemaakt, zoodat de burgemeester hen in het openbaar bedankt heeft. De aanvrage om een crediet voor hulpver leening aan de overstroomde departementen is van 30 tot 50 millioen fr. verhoogd. De minister van openbare werken de onder secretaris van staat Héraud zijn naar Mois sac gegaan, waar zij langdurig over de uit gestrektheid van de ramp beraadslaagd heb ben. 700 dooden? Het Petit Journal schat het aantal slacht offers in het overstroomingsgebied, buiten de reeds gemelde tweehonderd dooden te Mois sac en honderd dooden te Montauban, in de omliggende dorpen op meer dan vierhonderd Het totaal aantal slachtoffers zou dan zevenhonderd bedragen. De Engelsche koning heeft een telegram ge zonden aan president Doumergue, waarin Z.M. zijn deelneming betuigt met de gebeurte nissen in Zuid-Frankrijk en met de slacht offers van deze catastrophe. De Engelsche ambassadeur te Parijs heeft aan de Fransche regeering de deelneming van de Engelsche regeering overgebracht. Des te verder het water in de overstroo- mingsgebieden valt, des te meer springt d» buitengewone omvang van de ramp in het oog. De streek van Moissac is wel het zwaarst getroffen. Hiervandaan wordt ook het hoogste aantal dooden gemeld. Talrijke families zijn dakloos. Uit andere streken luiden de berich ten niet gunstiger. Er hebben zich harher- scheurende tafereelen afgespeeld, daar kinde ren moesten aanzien, dat hun ouders, en ouders dan hun kinderen verdronken, zonder dat zij er iets aan konden doen. Vele inwoner.^, die aan het reddingswerk deelnamen, moeste:, dit met den dood bekoopen. De materieele schade is voorloopig nog niet te overzien. Of het getal van 700 dooden. dat genoemd wordt, juist is, is evenmin vast te stellen, maar. ge zien de van overal binnenkomende berichten, zal het wel niet overdreven zijn. Oppervlakkig geschat, zijn er in het heele overstroomingsge bied meer dan 10.000 dakloozen. De Garonne wast nog De was van de Garonne duurt nog voort. Op de bovenrivier is de toestand verontrus tend; tragisch is hij op het eiland Saint Georges, waar sinds gistermorgen de men schen, in afwachting van hulp, op de daken der huizen gevlucht zijn. Alle maatregelen .waren genomen om hen voor den avond te redde. De bruggen over de Garonne zijn on bruikbaar. De Registers van den Burgerlijken Stand. De verwoesting door brand van het Leid sche stadhuis deed ook de registers van den Burgerlijken Stand dezer gemeente verloren gaan, ofschoon eenige deelen gespaard ble ven. Dat blijkt uit den staat van dubbelen der registers, waarvan een afschrift te ma ken is, welke staat toegevoegd werd aan het wetsontwerp houdende maatregelen met hel oog op het verloren en verminkt zijn van de bedoelde Leidsche registers. Van niet minder dan 205 dubbelen zullen afschriften ge maakt moeten worden. Nu zou dat een haast onbegonnen werk wezen (men bedenke eens, wat een werk het wezen zou om d: geboorte- aden van even 56 jaar over te schrijven), wanneer de techniek hier niet de helpende hand bood. Het ingediende wetsontwerp zeg', immers, dat onder afschrift ook wordt be grepen photografische reproductie. Men zal van de andere dubbelen, die zich bevinden onder de berusting van de arrondissements techtbank van den Haag, exemplaren gaan photografeeren. Deze photografische af schriften treden in de plaats van de verloren gegane of verminkte dubbelen. De helft van de kosten dezer photografische reproductie wordt gedragen door de gemeente Leidende andere helft door den Staat. Zoo kan de ge meente Leiden weder in het bezit komen van een volledig stel registers van den Burgerlij ken Stand. Wat bepaalt nu ten onzent de wet met be trekking tot deze officieele bescheiden. Het Burgerlijk Wetboek regelt deze aangelegen heid, die van zoo groot belang is voor de bur gerij, gelijk men licht begrijpen kan, wan neer men bedenkt, welk een verwarring ont staan kan, indien registers van den Burger lijken Stand verloren gaan. Er moeten in iedere gemeerthe registers van geboorten, van huwelijksaangiften, van huwelijksafkondigingen, van toestemmingen tot het huwelijk, van huwelijken en echtschei dingen en van overlijden zijn. Deze registers nu moeten afzonderlijk gehouden worden door één of meer ambtenaren van den Bur gerlijken Stand, die daartoe door de ge meentebesturen worden benoemd. Met toe stemming van de Kroon kunnen in gemeen ten, waar daaraan behoefte bestaat, twee of meer registers gehouden worden Gedacht is natuurlijk o.a. aan zeer groote gemeenten, waar behalve het hoofdbureau van den Bur gerlijken Stand nog hulp- of wijkbureaux gehouden worden. Van de registers van ge toorten, van huwelijken en echtscheidingen en van overlijden worden duplicaten gehou den. Alle bladzijden moeten gewaarmerkt zijn door den voorzitter van de arrondisse- ments-rechtbank of door een rechter, die hem vervangt. De akten moeten achter elkander in de registers worden ingeschreven en zon dei* wit vak daartusschen, afkortingen en cij fers mogen niet worden gebruikt. Al hetgeen wordt doorgehaald, tusschen beide of op den kant geschreven is, moet worden goedge keurd en evenals de acte zelf geteekend wor den. De ambtenaren mogen op geenerlei wij ze iets invoegen of wat dies meer zij buiten hetgeen door de verschijnende partijen over eenkomstig de wet moet worden verklaard. Bij het opmaken der acten worden uitgedrukt het jaar en de dag harer inschrijving, mits gaders de voornamen, namen, de ouderdom, het beroep en de woonplaats zoowel der ver schijnende partijen als der getuigen; deze laatsten kunnen gekozen worden door de be langhebbende personen en moeten meerder jarig wezen en in Nederland wonen. Nabe staanden zijn niet uitgesloten. Als de ver schijning der belanghebbende partijen niet verplicht is, mogen ze zich door een bij aut hentieke acte aangestelden gemachtigde laten vertegenwoordigen. Iedere acte moet eerst worden voorgelezen en daarna worden on derteekend door den ambtenaar, die haar op maakte, door de verschijnende partijen en de getuigen. Ieder jaar op 31 December worden de re gisters afgesloten. Een exemplaar gaat in het archief der gemeente, het andere gaat met de registers der huwelijksaangifte en -af kondigingen en der toestemmingen tot het huwelijk naar de griffie der arrondisse mentsrechtbank. Bij deze dubbelen worden gevoegd de volmachten en andere stukken, die daarbij behooren Wanneer bij reeds op gemaakte acten uit vorige jaren kantteeke ningen moeten worden gemaakt, moet dit ge daan worden in beide registers, ook al berus ten die in het archief of ter griffie. Men kan voor de rechtbank door beschei den en door getuigen bewijzen, dat registers van den Burgerlijken Stand nooit hebben be staan of verloren zijn geraakt of wel, dat een ingeschreven acte ontbreekt. In geval van vervalsching, verandering, verscheuring, ver nietiging of verdonkeremaning eener acte zal 't vonnis, waardoor van het misdrijf blijkt, de kracht hebben, welke aan gewijsden in strafzaken ten aanzien van burgerlijke rechtsgedingen in het B. W. zijn toegekend Waar aan de ambtenaren van den Burger lijken Stand of aan andere bewaarders de aansprakelijkheid voor het richtig houden en bewaren der registers is opgelegd, daar kan overtreding of verwaarloozing van dezen plicht grond opleveren om van die amhtena ren schadevergoeding te eischen, terwijl de burgerlijke rechter kennis neemt van over tredingen tegen dc voorschriften in deze ma terie den ambtenaren gegeven. Wanneer an dere bewaarders overtredingen tegen deze .oorschriften begaan, kunnen ze veroordeeld v.orden tot een geldboete van hoogstens hon derd gulden. Het Openbaar Ministerie is verplicht de ter griffie van de arrondissements rechtbank overgebrachte registers enz. te onderzoeken en van zijn bevinding proces-verbaal op te maken, terwijl hij ten behoeve van dit onder zoek ook bevoegd is inzage te nemen van de registers, welke bij de gemeentebesturen be rusten. Vreemde voorwerpen in het oog. Het behoeft niet altijd opzet te zijn, zooals wij onlangs in de krant konden lezen, dat een lieve neef zijn oom een zakje peper over het hoofd strooide met de bedoeling dat een ge deelte daarvan in diens oogen zou terecht ko men, dat er iets „in het oog" komt dat er niet behoort. In de meeste gevallen mogen wij van een ongeluk spreken, wanneer toevallig iets» in het oog waait of vliegt. Deze gebeurtenis wordt nimmer als aange naam ondervonden, vandaar dan ook, dat het uit wraak, welke methode, voornamelijk door het zwakke geslacht wordt gebruikt, of met misdadige doeleinden, om het slachtoffer te maken, wordt toegepast. Als toevallige ge beurtenis komt het zoo herhaaldelijk voor, dat het dienstig is, er een en ander over te zeggen, vooral omdat bekendheid met dit ongeval in staat stelt, practische, dikwijls afdoende maat regelen te nemen. Wij dienen te beginnen met voor ons zelf te bepalen wat wij onder de uitdrukking „in het oog" moeten verstaan. Het oog als ge zichtsorgaan in engeren zin is hoofdzakelijk de oogbol, welke in de oogkas ligt, rondom door vetrijk weefsel omgeven en daardoor uiterst gemakkelijk beweegbaar door middel van een zestal spieren, welke van buitenaf niet waarneembaar zijn. Ook van den oogbol zelf zien wij slechts een gedeelte, nog niet de helff Het zoo gewichtige orgaan heeft recht op af- doende beschutting. En daaraan onbreekt het dan ook niet. Naar achter en naar alle zijden stevig beschermd door de beenige wanden van de oogkas, heeft het naar de voorzijde de oog leden alsb eschermers. Deze kunnen tegen elkaar aan komen en sluiten dan den oogbol geheel van de buitenwereld af. De voorvlakte van den oogbol, voor zoover wij die kunnen zien, is bedekt door een dun, uiterst gevoelig slijmvlies, dat zich naar vo ren op den binnenkant der oogleden omslaat. Bij besloten oogen liggen derhalve de slijm- vliegen van oogbol en oogleden tegen elkaar en maken dat alles zeer gemakkeliik langs elkaar kan schuiven. Dat oogslijmvlies, ook wel oogbindvlies genoemd, vormt een soort zak, welken wij ons kunnen voorstellen als een ledigen tabakszak met een spleetvormige in plaats van een ronde opening, welke met de ojiening toegehaald en naar boven gericht, op een bolvormig voarwerp is gelegd. Dezen bindvlieszak, die dus ook ledig is, tenzij er iets in gedaan wordt, bedoelen wij, wanneer wij over een wreed voorwerp „in het oog" spreken. De bindvlieszak is altijd vochtig door de tranen, die er langs loopen. Zij komen uit de traaklier, die hoog boven aan de buiten zijde van dé oogkas is gelegen en vloeien over den rand van het onderste ooglid naar de.i ooghoek om daar door kleine openingen langs traanzak en traankanaal naar den neus af te vloeien. Als wij met de oogen knippen, komt de rand van het boven-ooglid met dit traanvocht in aanraking en trekt het als een soort vochtgordijn over de voorvlakte vaii den oogbol omhoog. Ik noemde reeds de gevoeligheid van het bindvlies. Zoodra het door een vreemd lichaam aangeraakt wordt, ontstaan er twee reflexen, meestal gepaard met pijn. De eerste reflex is het onwillekeurig sluiten der oog leden, de tweede een verhoogde afscheiding van tranen. Beide zijn van groot nut. De eer ste om verdere indringers tegen te houden, de tweede om door den sterker vloeienden tra nenstroom het ingedrongen voorwerp mee te voeren naar den binnen-ooghoek, waar hel geen kwaad meer doet en gemakkelijk kan worden weggeveegd. Behalve de twee genoemde reflexen zijn er evenwel nog meer in het spel. Is de prikkel van eenige beteekenis geweest, dan ontstaat een versterkte toevoer van bloed naar het ge troffen orgaan, dat daardoor rooder wordt. Deze reflex kan ook nuttig zijn omdat het bloed verweerstoffen meevoert tegen dieper ingedrongen, met name smet-stoffen Maar nu komen wij aan een reflex, die, hoewel ook nuttig bedoeld, in den regel zeer schadelijk werkt. Het is de op pijn bijna altijd volgende beweging der hand naar het pijnlijke deel, welke van voordeel kan zijn door verwijdering van het pijn veroorzakende voorwerp. Dit doel wordt hier evenwel niet bereikt omdat het meestal een zoo klein voorwerp betreft, dat het niet gegrepen kan worden, vooal niet om dat het in den regel al ergens verscholen zit Om dan toch wat te doen gaat de patiënt op de oogleden wrijven. En dit is het ergste wat maar te bedenken is. Want op die manier wordt het ingedrongen voorwerp zeer gemak kelijk vaster in het slijmvlies gedrukt en dan gelukt het aan den tranenstroom niet meer om het te laten afdrijven. Het gezegde, hoe uiterst eenvoudig en be grijpelijk ook, blijkt over het algemeen nog weinig bekend te ziin. Anders zou er niet zoo dikwijls tot eigen schade tegen gezondigd wor den. Wie het goed begrijpt, zal er ook naar handelen en dus, als het hem mocht overko men, dat hem een stofje in het oog waait, al zijn best doen o mde schadelijke reflexen te onderdrukken opdat de nuttige hun plicht kun nen doen. Hij zal dus niet aan het oog gaan wrijven. Hands offis het parool. Maar even min zal hij toegeven aan den gewoonlijk te sterk werkenden reflex der oogslüiting. Met name zal hij het oog vooral niet stijf dicht knijpen. Ook op die wijze zou het stofje in het slijmvlies vastgedrukt kunnen worden. Daar entegen zal hij zich zooveel hij kan tegen de pijn verzetten, zijn oog gesloten houden op die manier zooals hij doet als hij slapen gaat en dan geduldig zijn. In de overgroote meerder heid der gevallen zal dan na korten tijd de pijn bedaren en het stofje in den ooghoek ver schijnen, van waar het gemakkelijk kan wor den weggenomen Gelukt het niet. bijv. binnen een half uur.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9