Fiimnieuws. Buitenland OTERLEEK, Om besmetting te voorkomen moeten de zieke bollen met den grond worden verwij Jerd. Het snijden der bloemen moet geschieden lis de steel zoo lang mogelijk gerekt is. De steel sterft het eerst van boven af. Hoe langer steel, hoe langer levensduur Twee dagen voor het afsterven groeien de tollen evenveel als 2 weken in het voorjaar. Afgesneden bloemen en later het afval van de bladeren moeten van den akker worden verwijderd en, om besmetting van andei land te voorkomen, ook niet te water worden gegooid. Na rijpheid worden de bollen gerooid, di- ret schoongemaakt en gesorteerd en koel bewaard. Voor de teelt op kleigrond is sto ken niet noodig. Enkele vragen werden nog door den spr. beantwoordt. Na een woord van dank aan den spreker sloot de voorzitter de vergadering. VOOR HET ONGESCHONDEN BEHOUD VAN HET BERGER BOSCH. Blijkens een gister in dit blad geplaatste advertentie, heeft zich in Bergen een comité gevormd, voor het ongeschonden behoud j.van het Berger Bosch Wij berichtten reeds, dat de raad in prin cipe B. en W. machtigden tot den aankoop van het Westerbosch vanaf de Sparrenlaan tot den duinvoet ter grootte van 80 H.A. De bevolking vernam met enthousiasme de mededeeling, dat door dit bosch een weg werd danig geluwd door de daarop volgen de mededeeling, at door dit bosch een weg voor snelverkeer wordt gemaakt. Men kon zich niet goed voorstellen, dat de eerste daad van de overheid na den aankoop, voor het behoud van het natuurschoon, een on herstelbare schending van dit natuurschoon zou zijn. Toen echter bleek, dat de weg reeds op het provinciaal wegenplan is geplaatst en door de provinciale staten goedgekeurd, werd het velen in Bergen te machtig. Op initiatief van eenige kunstenaars vormde zich een comité, dat Maandagavond 10 Maart a.s. in een protestvergadering de bur gerij mobiliseerd, om alsnog het mogelijke te doen, de uitvoering van dit funeste plan, dat niet alleen het natuurschoon onherstel baar zal schenden, maar ook het levensbe lang van Bergen groote schade zal berok kenen. te voorkomen. In het waarachtig belang van Bergen hoopen wij, dat „De Rustende Jager" Maan dagavond te klein zal zijn. Tentoonstelling ,JtuisvlijC'. Voor het bestuur der huisvlijtvereeniging fs weer een drukke tijd aangebroken met het oog op de komende tentoonstelling. Deze wordt gehouden 15 en 16 Maart a.s. in het lokaal van den heer O. de Vries en zal rijk zijn aan attracties. Doch vóór het zoo ver is, heeft het heel wat moeite en hoofdbrekens ge kost, om alles zoo goed mogelijk te organisee- ren. Dit jaar zal er ook voor niet-ingezetenen der gemeente gelegenheid bestaan hunne voorwerpen ter opluistering in te zenden. De inzending moet plaats hebben op a.s. Dins dag, 's middags van 23 uur voor de oude- *en en van 35 voor de kinderen. Te oordeelen naar de geruchten bestaat er ook dit jaar weer groote animo voor de popu laire „huisvlijt", zoodat verwacht mag wor den, dat ook deze keer weer gezegd kan wor den: tentoonstelling en festiviteiten zijn ten teerste geslaagd. BERGEN. Vrijdagmiddag had in de Dorpsstraat een aanrijding plaats tusschen een luxe fordauto van den reiziger T. uit Amsterdam, waarin een drietal personen waren gezeten en de vrachtauto van de fa. Waal en Co. De vracht auto kwam van het erf van café Hilbrand, reed in de richting van het dorp, en gaf de vercischte signalen. De luxeauto die uit de richting Alkmaar kwam, en een flinken gang had, zonder overdreven hard te rijden, kon niet tijdig remmen toen een botsing onver mijdelijk bleek, met het gevolg dat beide auto's tegen elkaar reden. De auio van de fa. Waal en Co. bekwam eenige schade aan de bumpers, doch de par ticuliere auto kwam er minder goed af Persoonlijke ongelukken vielen niet te be treuren en de schade tot materieele beperkt Van deze auto, die niet was verzekerd, werd de carburator ingedrukt en liep deze leeg, terwijl de motor ontzet werd en een der spatborden werd beschadigd. Nadat de po litie proces-verbaal had opgemaakt, is de auto ter reparatie naar de garage van den heer N. vervoerd. NOORDSCHARWOUDE. Vrijdagmiddag geraakte het zoontje van den heer Minnema alhier spelenderwijze te water, nabij de fabriek der fa. Verburg. De heer J- Keeman, die in de nabijheid was begaf zich onmiddellijk te water en wist het knaapje al zwemmende te redden. BEVERWIJK. Aan de groenteveiling „Tuindersbelang" werden Vrijdag door H. Duin en Zoon de eerste komkommers ingebracht De vooi veiling, welke de bloembollen veiling „Beverwijk" Donderdag gehouden heeft schijnt aan de verwachtingen, welke men misschien hiervan verwacht had, niet in elk opzicht voldaan te hebben. Alleen het artikel Ires ging vlug van de hand. Voor de bekende Imperator werd voor 8 c.M. en op ongeveer 2.50 gegeven. Voor de aangeboden tulpen moesten het bepaald die zijn, welke aan een groote maat voldeden, terwijl de handel in mudsgoed stug was. Ondanks de vele amusementen, welke Donderdagavond hier ter plaatse gegeven werden, was het kerkgebouwtje aan de Meer straat ter gelegenheid eener uitvoering van het Doopsgezinde zangkoor met medewer king van mej. Annie Veeger Idr. zeer goed bezet. Het is daar een avond vol kunstgenot ge weest. De koren zongen onberispelijk, het viool spel was prachtig, in een woord: de aan wezigen hebben volop genoten. Na afloop werden alle medewerkers, in zonderheid de violiste, door ds. v. Calear den dank gebracht voor het uitnemend wel slagen dezer avond. AKERSLOOT Dienstweigeraar Bij het 21e Regiment Infanterie is wegens dienstweigering in voorloopig arrest ge steld de ingelijfde dienstplichtige J. B., uit de gemeente Akersloot. SUBMARINE, DE DOODSSTRIJD VAN DE S. 44. Cinema Americain. In rechte linie stoomen ze op, de kruiser #an de U. S. Navy. Met hun 33-mijls vaart snijden ze dwars door de golven. De pantser torens draaien, de kanonnen richten zich de oefeningen zijn in vollen gang. Een devisie torpedojagers vormt een rook gordijn. Uit de pijpen braken de inktzwarte wolken. De haaien van de vloot, de onderzeeërs nemen ook aan de oefeningen deel. Daar is de S. 44. Nu duikt ze. De reservoirs vullen zich. Schakelaars worden ove^ehaald en de electro-motoren drijven de submarine 44 voort. Eensklaps ziet de commandant (Clarence Burton) door de periscoop de torpedojagers- achter het rookgordijn vandaan op zich af stormen. De duikboot ligt recht in hun vaar water. Van ontwijken kan geen sprake meer zijn. Tevergeefs wendt men in de enkele oogenblikken. die nog kans bieden, al het mo gelijke aan. Een geweldige schok met groote kracht stroomt het water binnen. De S. 44 is zinkende De bemanning vlucht in de batterijenkamer. Maar het zeewater is bii de accu's gekomen, en onherroepelijk ont wikkelt zich het chloorgas, dat de slijmv'ie- zen aantast, dat verstikt en benauwt. De laatste hoop is de torpedo-kamer. De uren verstrijken. 360 voet beneden den zeespiegel worstelt een klein groepje menschen met den verstikkingsdood. De laatste zuurstof wordt gebruikt; de mannen, doornat van zweet, hij gen met hun pijnlijke afgematte longen de •laatste restjes lucht naar binnen. Cynisch telt de commandant zijn kogels. Zal hii voor alle leden der bemanning er wel één hebben? Terwijl jij daar in de diepte hun doods strijd voeren, doet men boven alles om hen te bereiken. Alle duikers falen, geen van hen kan een zoo grooten druk verdragen. Dan dat Dreyer met jekker en zwemvest onder den arm aan bakboord stond en poogde zich langs een touw te laten zakken. Hij viel op het pro menadedek. klemde zich nog aan de reeling vast en verdween plotseling in het binnenste van het schip, waarin het water toen met kracht naar binnen stroomde. De tweede officier Schwaan bevond zich eveneens op de brug en verklaarde dat kapi tein Dreyer het bevel voerde. Schwaan roem de vooral den geest der bemanning bij het strijken van de reddingsbooten met de passa giers. Van bizonder belang was de verklaring van kapitein Hepe, den met den toestand ter plaatse bekenden geleider (niet de loods) door het Eclaireurkanaal. Hepe is werkzaam bij het agentschap der Hamburg—Zuid-Amerika Lijn te Buenos Ayres. Hij heeft Dreyer ver zocht hem de leiding over te laten, wat deze echter met het oog op de ervaringen met de reis naar het Noorden van de hand wees. Hepe meende niet het recht te hebben hier tegen te protesteeren. Hij bleef ter controle op de brug, doch heeft blijkbaar geen recht- streeksche aanleiding gehad om in te grijpen. Volgens zijn verklaring is men niet verplicht een loods te nemen voor het Eclaireur-kanaal. De straat wordt intusschen meestal alleen bij dag bevaren. er niet in hun geestdrift op de wandelaars te doen overslaan. Vastenavond zelf was kleurloos. De enkele gecostumeerden haastten zich naar de ge maskerde bals in de dancings. Van gejoel of gehos op straat geen sprake, en Woens dagochtend viel er voor den Parijschen rei nigingsdienst haast niets te ruimen wat de illusie van de resten van een groot feest ver mocht te wekken! DE DREIGENDE BURGEROORLOG IN CHINA MISSCHIEN VOORKOMEN. Uit China komt het bericht, dat de „chris- ten"-generaal Feng-Ju-sjiang en de „model"- gouverneur van de provincie Sjansi, de be ioemde Jen-Ji-sjan, tegen welke beide mach tige mannen de dictator van Nanking Tsji- ang Kaisjek een veldtocht wilde onderne men om hen tot rede te brengen, hun verzet tegen de centrale regeering van Nanking zullen opgeven. Jen heeft een verklaring gepubliceerd, be helzende dat Feng en hij naar het buitenland zullen vertrekken. In welingelichte kringen te Peking gelooft men, dat een vreedzame oplossing van het dreigende conflict in China thans mogelijk en zelfs waarschijnlijk is geworden. De strijd wordt voortgezet. De Kwangsi-troepen, die in opstand zijn tegen de Nationale Nanking-regeering, heb ben naar uit Honkong gemeld wordt, bij verrassing Limsjau en Pakhoi in het Z.-W. van de provincie Kwontoeng bezet. De op dit deel van het front gelegen Kan- toneesche troepen worden door den op- marsch der Kwangsi-troepen opnieuw ver rast. Men verwacht dat de krijg op grooter school zal worden voortgezet. HET VERGAAN VAN DE „MONTE CERVANTES". Behandeling voor het „Seeambt". Het Hamburger „Seeambt" heeft gister het vergaan van het s.s. „Monte Cervantes" van de HamburgZuid-Amerika Lijn bij Vuur land en den dood van kapitein Dreyer be handeld. Het verslag van den eersten officier Neiling geeft een uitvoerige uiteenzetting van den af loop der op 15 Januari met 1117 passagiers aangevangen reis naar Vuurland. Over den dood van kapitein Dreyer verklaart Neiling komt tenslotte Jack Dorgan (Jack Holt) de beste duiker ter wereld. Hij slaagt erin, om de S. 44 versche lucht toe te voeren. De be manning is gereed! Om deze vaste, gave kern, meesterlijk van regie, meesterlijk van uitbeelding, heeft men een romantisch liefdesgeschiedenisje gewe ven; het tragische hierin is, dat Bob Mason (Ralph Graves), die van de ontrouw van de vrouw van zijn vriend Jack buiten zijn weten gebruik heeft gemaakt, hetgeen tot een vree- selijke scène leidt, een lid van de equipage van de S. 44 is. Het slotoordeel over deze Columbia-Vita foon film. kan mede dank zij het uitstekende soel van de hoofdpersonen dan ook niet an ders dan zeer gunstig zijn. Vermelden we nog. dat Dorothy Revier de rol van het wufte vrouwtje vervult. Uit het voorprogramma kan een aardige Mutt en Jeff-teekenfilra aangestipt worden, een kluchtige geschiedenis van „Een luchtig meisje", en tenslotte een interessant natuur- filmpje: „Uit het land der pyramiden". KONING DER KONINGEN. Alkmaarsch Bioscoop Theater. In de grootste aandacht hebben gister avond de talrijke aanwezigen bij de eerste voorstelling van de Koning der Koningen, di: bijzondere werk gevolgd. Inderdaad is dit het beste bewijs, dat de regisseur Cecil B. de Mille er in alle opzich ten in geslaagd is een zoo teer onderwerp als het leven van Jezus, de toeschouwers voor oogen te stellen. Prachtig zijn de opnamen en de gekleurde acten mogen nog wel ge noemd. Na het verslag, dat deze week reeds in onze courant is opgenomen, zouden wij bij verdere beschouwingen thans slechts in her halingen kunnen vervallen. Men denkt bijna niet meer aan spelen. De acteurs beleven het. En zij zijn ten volle over tuigd van de zUare taak, die hun is opge legd. Pit geldt niet alleen voor de hoofd HET DRANKVERBOD IN DE VER. STATEN. Nadat een paar weken lang voor de en quête-commissie van het Huis van Afge vaardigden de „natten aan het woord waren geweest, krijgen nu de „drogen" hun kans Edison stuurde een telegram waarin hij het als zijn meening verklaarde, dat „het drankverbod de belangrijkste proef is, tot nu nog genomen in het belang der mensch heid". En verder: „Ik geloof dat het verbod voor 60 pet. toe passing vindt en dat de toepassing nog veld wint Het verbaast mij dat sommige lieden van groote bekwaamheid er niet aan mee hel pen de vloek van den alcohol uit te roeien" Een dergelijk telegram kwam in van Ford: „Het drankverbod is de grootste kracht ten nutte van welvaart en voorspoed. Een ge zond denkend volk zal zorgen dat het nooit wordt ingetrokken of dat het op de een of andere gevaarlijke wijze wordt gewijzigd". Crowther een schrijver en journalist, die ijvert voor de „droogte" verklaarde dat er tegenwoordig voor 500,000,000 a 1.000,000,000 per jaar gepimpeld wordt in de V. St. Zonder het drankverbod zou daarvoor 3,000,000,000 a 7,000,000,000 worden uitgegeven. FEN TORNADO IN HET GEBIED VAN DE MISSISSIPPI. Dooden en gewonden. In Louisiana en andere staten in het ge bied van de Mississippi heeft een tornado gisternacht groote schade aangericht. Uit de betrokken streken komen tot nu toe nog weinig berichten binnen, daar veelal de tele fonische- en telegrafische verbindingen ver broken zijn. Het dorp Harris in Louisana is vernield. Twee menschen zijn omgekomen, terwijl meer dan dertig menschen kwet suren hebben opgeloopen. Uit Boyle (Missis sippi) wordt gemeld, dat er verscheidene dooden te betreuren zijn en een groot aan tal personen gewond is. Uit Gregory in Ar- kansas komt een soortgelijk bericht. „MARDI GRAS" IN PARIJS. Geen vroolijkheid meer Uit alle verslagen in de Parijsche bladen blijkt wel ten duidelijkste dat de viering van den „mardi gras", den vastendag, te Parijs tot het verleden behoort. Elk jaar wordt zij minder, de fleurigheid is te zoekende costuums nog veel verder! Verleden jaar gietregende het, dus toen was er heelemaal niets te doen; dit jaar straalde de zon en 's avonds stonden de ster ren aan den hemel, maar de vroolijkheid ontbrak. Overdag was het op de boulevards wat drukker dan gewoonlijk, daar de depar tementen, de bureaux der openbare diensten, de scholen, de banken en eenige magazijnen gesloten waren. Verkleede menschen zag men echter weinig of niet, ten hoogste hier en daar een groepje. Een troep studenten en meisjes-studenten, als Pierrots en Pierrettes uitgedost, was tot de groote boulevards doorgedrongen. Zij zongen, maar slaagden figuur, maar ook voor de apostelen Petrus, Judas, Johannes e.a. voor Kajafas en Pila- tus. Nadat men de veertien acten in stilte heeft gevolgd, verlaat men geheel onder den in druk het theater. En zeer velen zullen deze week dit diep ernstige filmwerk gaan zien Het versterkte orkest onder leiding van den heer Kramer, verhoogt den indruk van het geheel in niet geringe mate, door de uitvoe ring van de juiste, Bij deze film passende muziek, waardoor een stemming wordt ver kregen die bij Koning der Koningen noodig is. Na de natuuropname speelt het orkest eenige nummers en precies acht uur wordt met het hoofdnummer begonnen. Aan groot succes zal het deze week niet ontbreken. WITTE SCHADUWEN. Een bijzonder mooi programma in het Victoria Theater. Een programma, zooals er deze week wordt afgedraaid in het Victoria Theater, wordt er niet dikwijls in een bioscoop te zien gegeven. Er is zooveel moois bijeen gebracht, dat wij ieder zouden willen aanraden, dit te gaan zien. Het begint al direct met het journaal, dat wel echt internationaal is. Van de Vlootcon- ferentie te Londer. gaan we naar China, om er rampza ige gevolgen van den heilloozen burgerkrijg te zien, en dan zitten we eer we het merken al weer midden in de Zwitsersche sneeuwvelden, vanwaar de sprong naar Cali- fornië maar een kleinigh id schijnt. De klucht „Zaterdagmiddag" zal wel zekere wenschen doen 0| komen bij moeders, die ho pen dat hun leerplichtig kroost op den vrijen Zaterdagmiddag eens een weinig voor hen zal willen uitvoeren. Er zit climax in het vertoonde! Elke volgen de film is weer mooier. „The Revellers in hun repertoir" brengt vier pracht-zangers bij een DE WATERSNOOD IN ZUID-FRANKRIJK. Zestig lijken gevonden. Volgens een officieele publicatie van het ministerie van openbare werken is een deel der spoorwegen in het overstroomde gebied weer in bedrijf genomen. Nadat te Montau- ban het water gevallen was, heeft men 60 lijken gevonden, die echter lang niet alle herkend konden worden. Talrijke huizen zijn ernstig beschadigd of dreigen in te storten. De Kamer staat een crediet tot steun toe. De Kamer heeft gisteren met algemeene stemmen een eerste crediet, ten bedrage van honderd millioen franc goedgekeurd tot steun van de door de overstroomingen ge teisterde bevolking in het Zuiden. De president naar Zuid-Frankrijk. President Doumergue en minister-presi dent Tardieu hebben zich gisteren naar Zuid-Frankrijk begeven om de door de over stroomingen geteisterde gebieden te bezoe ken. De regeering tracht alles te doen, om de getroffen provincies zoo veel mogelijk te helpen. WEER EEN NEDERLAAG VAN DE FRANSCHE REGEERING. De regeering heeft gisteravond in de Ka mer opnieuw een nederlaag geleden bij de verdere bespreking van de begrooting van in komsten. Minister Germain Martin eischte terugver wijzing van een artikel over de pensioenen voor de gemeente-politie naar de commissie. De Kamer nam echter het artikel in zijn be- staanden vorm aan. Het is kenmerkend, dat de regeering on danks de sterke meerderheid, die zij Woens dag heeft gekregen, na'aat bij kwesties van belasting- en financiëele politiek de kwestie van vertrouwen te stellen. De linksstaande Soir maakt hierover ironi sche opmerkingen. HET MIJNONGELUK TE M4RCINELLE. Reeds 12 dooden Het aantal dooden bij de mijnramp te Mareinelle is tot twaalf gestegen, terwij! ook nog voor het leven van een viertal ernstig ge wonden wordt gevreesd verte't de N R. Crt. Onder de dooden zijn slechts twee Belgen. Alle anderen zijn vreemdelingen: Polen, Italianen en Tsjechen. Er is ook een Neder lander bij, zekere Klaas Wammerdam. De minister van arbeid en nijverheid, Heyman, en het parket en de administratie van het mijnwijzen hebben Vrijdagmiddag ter plaatse een onderzoek ingesteld. Ook Prins Leopold heeft zich naar Mar- cinel'i begeven. Omtrent de oorzaak van de ramp is niets met zekerheid beleend. Beweerd wordt, dat een der lampen van de verongeluk te mijnwerkers defect was, maar dit wordt door de mijndirectie tegengesproken. SPOORWFOONOF» UK IN DE VER. STATEN. Vijf-en-twintig K.M. ten Zuiden van Co- lumbus (Georgia) zijn twee treinen met el kaar in botsing gekomen. Tot de slachtoffers behoort een in de Zuide lijke Staten zeer hekend geestelijke, die den dood vond, terwijl veel andere passagiers zijn gewond. DE ALCOHOL-OORLOG IN AMERIKA, Een schietpartij in New-Yersey. De alcohol-oorlog duurt onverminderd voort. Te New-Ark in den staat New- Yersey werd de politie opmerkzaam ge maakt op een vrachtauto, die beladen was met alcohol. Onmiddellijk werd de auto achter volgd en toen de smokkelaars zich in het nauw gedreven zagen, openden zij het vuur op hun achtervolgers met ma chinegeweren, die op hun auto gemon teerd bleken te zijn. Er ontspon zich een vuurgevecht tus schen de politie en de smokkelaars, van wie tenslotte drie de vlucht Toer. de leider der smokkelaar nen- uitweg meer zag, schoot hii 7i„u ge*« door het hoofd- 1011 zelf Iemand, die aan dg schietpartii deel had en voor een huis stond t ken, werd door een verdwaalden u zwaar gewond. en ko8el piano en dan booren we den zang! Een internationale gekleurde revue volgt al weer: Gus Edward. We zien dansers en dan seressen, waaronder zelfs een groep Volen- dammers, we hooren den zang en de muziek en alles is gekleurd bovendien! Maar dan het hoofdnummer, „Witte Scha duwen'! Wat is dat mooi! Natuuropnamen zooals we ze zelden zagen; als stereoscopische beelden doen zich de mooie groote palmen voor op Tahiti, een eiland in de Sti'le Zuid zee, waar de „beschaving" door de blanken gebracht wordt en dan hebzucht en begeerte naar geld zich vaardig maken over de vóór dien gelukkige en vreedzame inboorlingen, te vreden levende van de vischvangst op hun stukje grond, dat zoo mooi is dat men het een paradijs zou kunnen noemen. De arme bevol king aangevuurd door de begeerte naar blin kende dingen, waagt haar leven met het dui ken om parelen te visschen voor de op winst beluste blanken, die zich niet om een men- schenleven bekommeren. Een mensche'ijke dokter wordt als éénige levende ziel op een schip gebracht en dan aan weer en wind prijs gegeven. Hij wordt overvallen door een vree sdijen typhoon; die het schip uitelkaar slaat en den armen man op de kust werpt van een vreemd eiland, waar hij 'iefderijk wordt ont vangen en als een godheid beschouwd. Wij zu len hier het verhaal niet verder ver volgen. Genoeg zij het te zeggen, dat hij daar gelukkig leeft te midden van de kinderlijke in boorlingen, totdat ook daar de blanken ver schijnen en zich het spel herhaalt zooals de dokter het ook had meegemaakt op het vorige eiland. Hij verzet zich er wel tegen en dat kost hem zelfs het 'even. maar hij kan het on geluk niet keeren. De witte schaduwen komen op het stuk paradijs Aangrijpend is meerrra'en het spei, dat ons Monte Blue op zijn best doet zien als den dokter en Raquel Torres speelt schitterend voor het inlandsche meisje Tayaway, dat de 1 bruid was van den god van den tempel, maar DE BANK VAN INTERNATIONAi BETALINGEN. ALE De leidende perSon,n Volgens een bericht van de Pon i di Roma uit Bazel zal de presirt van de bank voor internationale hit linger. een Amerikaan worden de die teur-generaal een Franschman de n der-directeur-generaal een Entrekrï!" man, de controleur-generaal een D.iii scher en de secretaris-generaal Italiaan. en Als laatste wordt de naam genoema van Stoppani. senoemd HET GRAF VAN CLEMENCEAU. De eenzaamheid teniet gedaan? De Figaro bevat een uitvoerig en veront waardigd protest van de hand van den ver" maarden schrijver René Benjamin tegen het dezer dagen door den gemeenteraad van Mouchamps het plaatsje in de Vendée waar Clemenceau begraven ligt 0m in overeenstemming met een soort van ver. eeniging van vreemdelingenverkeer, een weg aan te leggen, welke het mogelijk zou maken het graf te bereiken. René Benjamin noemt dit gruwelijk» schennis. Clemenceau, die in zijn laatste wilsbeschikking de stilte, de eenzaamheid en de vergetelheid wenschte, die zich gedu rende zijn laatste levensjaren had terugge. trokken, zijn huis met ijzerdraad had om- rasterd, zal thans in zijn laatste rust plaats worden gestoord. Zijn graf, dat nu ergens in een boschje is gelegen, afgesloten van dc wereld, zal een plaats worden, waar Jan en Alleman zal kunnen heentrekken waar Zondags auto's over zullen snorren. Den komenden zomer zal men aldus René Benjamin aan de hotels te Sables- d'Olonne aangeplakt kunnen zien: „Een bezoek aan het graf van Clemenceau: ver trek om twee uur 's middags, terug zes uur. Prijs 20 francs." Benjamin doet een dringend beroep op het gemeentebestuur van Mouchamps om alsnog zijn besluit te wijzigen en Clemen ceau de rust te gunnen, waarnaar hij zoc zeer heeft verlangd en welke hij heeft ge eischt. HET OVERLIJDEN VAN VON TIRPITZ* De Engelsche pers over v. Tirpitz. De Engelsche ochtendbladen wijden uit voerige beschouwingen en artikelen van spe ciale medewerkers aan den grooten tegen* stander van het „Brittannia rules the waves", den overleden Duitschen groot-ad miraal von Tirpitz. De T i m e s schrijft, dat zijn gewoonte om voor den oorlog óroot-Brittannië altijd als een vijand te zien, veel tot het deelnemen van Engeland aan den oorlog heeft bijgedra gen. Tot het einde toe was hij van meening, dat macht voor recht gaat. Het blad acht be wezen, dat bij zich niet bewust ervan was, in hoe groote mate zijn eigen, meesterlijke toepassing van deze theorie verantwoordelijk was voor den oorlog, dien zijn land had t« voeren. De Daily Telegraph verklaart, dat von Tirpitz, al belichaamde hij ook den Pruisischen geest van niets ontziende eer zucht, toch ook vele eigenschappen bezat, die hem recht gaven, ook als iets beters her dacht te worden. De Daily Express roeent, dat er slechts weinig mannen in d: geschiedenis zijn, die door hun patriottisim zoo op een dwaalspoor zijn gebracht als hij. De Daily Chronicle noemt von Tirpitz roet den keizer en von Bulow de man, die het meest heeft biigedragen tot het doen uitbreken van den oorlog. De Daily Herald schrijft, dat von Tirpitz ervan overtuigd was, dat de organi satie van de Duitsche vloot tegen die der Britsche was opgewassen. Op dit geloof heeft hij zijn noodlot gebouwd en heeft hij ver loren. DeMorningPost betoogt ,dat von Tinpitz de Duitsche Republiek nog een be langrijken dienst heeft bewezen, omdat hij het geweest is die von Hindenburg ertoe heeft toch door den blanken god werd veroverd. Hoe dit gebeurde en wat er zich allemaal af speelde op dat door de natuur zoo rijk geze gende eiland, we kunnen het niet met een paar woorden zeggen. Men moet dat gaan zien, genieten van de door de film zelf weer gegeven muziek, de angstkreten hooren. Een film om nooit weei te vergeten! Cinema en Theater geeft op bladzijde drie een fraaie photo van Louis Saalborn, den artistieken leider van het Nieuw-Neder- landsch tooneel, verder 'n kleiner Por'ï5 van Loudi Nijhoff en Fritz van Dijk in „De Meeuw", spel in vier bedrijven van Anton Tsjechaw, door het Vereenigd tooneel op gevoerd, en, om bij het tooneel te blijven 'n paar afbeeldingen van Lotte ®arSpV één der uitverkoren artisten van het Ko - terdamsch Operette-gezelschap. De °aaJ. behoorende levensbeschrijving is van nold van Raalte Jzn., onder den titel bekende feiten van bekende artisten cinema is vertegenwoordigd door 1 Harvey, 'n groot portret van L»us Fröhlich in z'n nieuwe creatie „Der Lns liche Lump", groep afbeeldingen ,van film „De weg naar de schande n 111 photo van een aanstaande nieuwe s Kitty Berger. Gramophoonnieuws g o. m. de beeltenis van Richard Tauber dan trekt nog zeer de aandacht de p „de Azalea" bij het artikel „tijdebj merplanten". Onder de verhalen is bij met een griezelige titel »De n0g het leege huis", doch bij lezing val al mee, en „Mijn officiëele vrouw i e haal uit den tijd toen de Czaar nog Rusland heerschte, van Richard ri. acj,. wordt vervolgd. Als gewoonlijk °P pep. terpagina een muzikale bijdrage ^oet, de", woorden en muziek van kerk- A- K.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10