Landbouw en Veeteelt. PMiv5nc5aa8 nieuws Binnenland TUwfo*tinaa£t1l.> Gebrek aan eetlust, hartwa ter, spijsverteringsstoor nissen en ongeregelde stoelgang verdwijnen tf'f/j door het gebruik van jlFoster's Maagpillen. k vL f065 P" FOSTER'S MAAGPOLEN P. T. A. M. S. te Alkmaar, overtreding Poli tie verordening, de 1ste, 10e, 11e en 13e, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 3e en 14e ieder 2 boete of 1 week tuchtschool, de 4e, 5e, 6e en 7e ieder 4 boete of 4 dagen hechte nis de Se 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 9e 1.50 boete of 1 dag hechtenis, de 12e 7 boete of 7 dagen hechtenis. D. v. d. P. te Haarlem, M. B. te Eergen, J. B. te Heemstede, N. v. Z., P. P., G. v. S., A. en C. J. G. te Heiloo, N. C. B. te Egmond Binnen, C. V., G. S., P. J. R-, A. K., P. de 3 S. v. V., H. WC. v. H., P. P., G. B. en J. P. de G. te Alkmaar, C. M. te Barsingerhorn, J. v. d. M. te Broek op Lan^endijk, M. K. en IJ. S. te Noordscharwouce, S. V. te Amster dam. C. M. te Zuidscharwoude, J. A. te Zuid en Noordschermer, N. J. S. te Beemster, over treding Motor- en Rij wiel wet, de 1ste en 4e ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 2e, 3e, 7e, 8ste, 11e, 13e, 15e, 18e, 19e, 20ste, 26ste, 27ste en 28ste, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e en 12e ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 6e, 14e, 22ste en 23ste, ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de !ge 4 en 2 boeten of 4 en 2 dagen hechte nis, de 16e en 17e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 21ste 7 boete of 7 dagen hech tenis, de 24ste 15 boete of 15 dagen hechte- nis en de 25ste 25 boete of 25 dagen hech tenis. WINKEL. 1 De afd- Winkel van het Genootschap Kin- dervacantie- en Herstellingskoloniën hield haar jaarvergadering. Het ledental steeg tot 118. In het afgeloo- pen jaar werden 6 kinderen voor een maand uitgezonden naar Egmond aan Zee. De rekening sloot met een batig saldo van 88.20. Getracht zal worden in 1930 plaatsing te krijgen in Egmond aan Zee voor 5 kinderen en in Nunspeet voor 1 kind. Aan gemeente en kerk zal tweder subsidie worden gevraagd. Aan het Hoofdbestuur zal 5 contributie worden afgedragen, benevens 5 voor de algemeene verpleging bij de herdenking van het 25ste jaar der uitzending. Tot bestuursleden worden herbenoemd de dames T. van Leersum—Van Gulik. A. de VeerSchenk en den heer dr. J. G. A. Borsch HELING. De 45-jarige koopman P. v. Str. te Heems kerk heeft voor de rechtbank te Haarlem terecht gestaan terzake van heling. De 22-jarige arbeider G. T. had onlangs bij den 50-jarigen landbouwer S. Stuifber gen te Castricum een kistje gestolen, inhou dende 2000 aan bankbiljetten, hetwelk hij in het struikgewas aan de Gestichtslaan had verborgen. Dit geschiedde op 14 Nov. 1929. Twee dagen later ging hij in gezel schap van iemand, met wien hij in den trein van IJmuiden naar Haarlem had kennis ge maakt, naar het' café van Boeree aan de 'Nassaustraat in Haarlem. Hij breidde daar ter plaatse zijn kennis senkring nog eens ijit, door kennis te ma ken met genoemden P. v. Str., welke zich daar in gezelschap van een vrouw bevond. G. T. tracteerde hierop het gezelschap, waarbij hij het gelag betaalde van 20, wel ke hij als eigen bezit nog bij zich had. Vervolgens begaf men zich in een auto naar Castricum. Ergens buiten stapte G. T. uit, naar hij zeide, om in een huis eenig ge'd te halen; hij vroeg tevens aan v. Str. een mes. G. T. kwam met de bankbiljetten terug en gaf aan den chauffeur het zakje, waarin het geborgen had gezeten. Vervolgens begaf men zich wederom naar Boeree, waar men at en T. weer betaalde. Hierna verplaatste men de gezelligheid naar het café van J. Sint aan den Jansweg. De kosten waren voor T. Met zes man vertrok men daarna naar Amsterdam, alwaar men tot het ochtendgloren onder feestelijke om standigheden bijeen bleef. Gastheer was als te voren T. Om half negen des morgens vroegen in het eetsalonnetje, waarin men bijeenzat, v. Str. en zijn vriend Jan om geld. Beiden ont vingen van T. toen 15. In de volgende ge legenheid vroeg v. Str. nogmaals 25, om dat hij, naar zijn zeggen, zonder geld bij zijn vrouw niet terug durfde te komen. Deze angst scheen dermate te stijgen, dat v. Str. vervolgens om 500 voor hem en Jan vroeg, onder bedreiging anders de politie op de hoogte te zullen brengen. En alweer bleek T. voor het bedrag goed, waarbij 250 naar Jan en 250 naar v. Str. ver huisde. Het O. M., waargenomen door mr. Paa - dekooper Overman, constateerde heiig sub sidiair schuldheling. Rekening houdende met het aandeel van den gcheimzinnigen Jan in deze zaak, en met het feit, dat ver dachte van het afgeperste geld geen gebruik heeft gemaakt, requireerde het O. M. een gevangenisstraf van 2 maanden. Uitspraak over 14 dagen. DOOD DOOR SCHULD Voor de rechtbank te Assen heeft gisteren terechtgestaan C. J. C., fabrikant te Deven ter, verdacht van op 23 Juni in de gemeente Dievcr twee fietsrijders, Jan Feiken en Fokko Houwen, die met een club A.J.C.-ers een fietstocht maakten, met zijn auto te hebben overgereden doordat hij niet vol doende naar links heeft uitgeweken, tenge volge waarvan beide jongens zoodanig let sel hebben bekomen, dat zij aan de gevol gen zijn overleden. Het O.M. eischte 6 we ken hechtenis. MIDDEL TER BESTRIJDING DER IEPENZIEKTE. De inspecteur van den plantenziektenkun digen dienst schrijft ons: Op dit oogenblik wordt blijkbaar op rui me, schaal een circulaire verspreid, waarin een middel ter bestrijding der iepenziekte wordt aanbevolen. Van vele gemeentebestu ren althans ontvang ik het verzoek om me- tiedeeling omtrent de resultaten, die met dit bestrijdingsmiddel verkregen zouden zijn. Ten einde teleurstelling te voorkomen deel ik hierbij mede, dat mij van goed gecontro leerde resultaten van het hierbovenbedoelde bestrijdingsmiddel niets bekend is, en dat het zeer twijfelachtig is, dat de in- en uitwendige behandelingen, die in de circulaire worden aangegeven, eenig resultaat kunnen geven. Ik meen dan ook het advies te kunnen geven niet tot 't gebruik van middelen, als hierbo- venbedoeld, over te gaan dan nadat voldoen de zekerheid omtrent de resultaten verkregen SCHOORL. De vereeniging voor Ziekenverpleging ..Draagt elkanders lasten", vergaderde Don derdagavond te Groet in het lokaal van den l eer Marees. De voorzitter, de heer Wog- um, verklaarde bij de opening dat 't jaar 1929 een goede vooruitgang had bezorgd. Was er bij de oprichting nog wel reden tot bezorgdheid, thans was wel gebleken dat de vereeniging was ingeburgerd, 't ledental groeide en de kasmiddelen stijgen. Dit werkt bemoedigend en geeft kracht. Uit het jaarverslag bleek, dat 't bestuur slechts eenmaal had vergaderd, en waar de zaken goed loopen, blijkt dus dat de vereeni ging rustig voortleefd. 't Ledental was ge stegen van 441 tot 510. Een toename van 69 leden dus. Voor den heer J. Kreijgsman was de heer P. Greeuw in het bestuur gekomen. Een har telijk woord en de beste toekomstwenschen werden gegeven aan den heer Kreijgsman voor zijn vele en goede werk. Zes keer was de hulp van de vereeniging ingeroepen voor patiënten en 129 ligdagen zijn door de vereeniging vergoed. Dit ver slag oogstte applaus. De penningmeester, de heer J. W. Schoo- ne, deed hierna zijn financieel verslag. Het saldo 1928 bedroeg 547.35, contributiën in 1929 607.18. Inleggeld van nieuwe leden 9.35. Totaal 1163.88. Aan verplegings- kosten was betaald 378. Bodeloon 50. Administratieve uitgaven 20.4414, totaal 448.441/2. Er was"een saldo van 715.4334, dus eene vooruitgang van I68.68V2. Bij monde van den heer Jb. Boschman werd een gun stig adres uitgebracht en de rekening onder dank van den voorzitter goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezingen werden de af tredende heeren J. Stam en J. Hoogland met nagenoeg alle stemmen herbenoemd en na men de benoeming weder aan Een dankbetuiging van den heer B. Ha ring was ingekomen voor de prettige rege ling der kosten bij de verpleging van zijn kind. Voor 1930 werden als financieele com missieleden aangewezen de heeren Fr. Gu ther, S. van Twuijver en J. Boschman. Hierna werden plannen besproken om te komen tot het vergoeden van eventueele ope ratiekosten. De voorzitter deelde mede hoe vorig jaar dit punt reeds is besproken, doch toen geleek 't erop dat de federatie deze zaak ter harte zou nemen, 't Liep daar echter op niets uit. De secretaris van de federatie, de heer Dijken, had een particuliere maatschappij welke dit risico wilde dekken, mits er in een afdeeling 100 leden toetraden. Een circulai re in deze geest is rondgezonden, doch de voorzitter keurde af, dat iemand, in het be lang van de federatie werkende, agent was van c Maatschappij. Er is verder niets meer gehoord over deze zaak en thans is de Schoorlsche vereeniging weder op zichzelve aangewezen. Een plan van het bestuur, nog nader door den secretaris toegelicht, werd aangenomen. Het kwam hierop neer, dat men, evenals voor de verpleegkosten, 3 cent per week moet betalen, dus dubbele contributie, de verze kerde krijgt dan bij operatie een uitkeering van 3 per dag voor dekking der kosten de zer operatie; echter mag het totaal bedrag der uitkeeringen de operatiekosten niet te bo ven gaan. De voorzitter vertrouwd, dat er een veer- •ijtal leden zullen toetreden. Veel kan het er, uit hoofde van het doktersfonds, niet worden. De heer Groothoff doet hierna als afge vaardigde verslag van de ledenvergadering van de federatie, het welk reeds door een verslag in de bladen genoegzaam bekend is. Vervolgens wordt een bestuursvoorstel aangenomen om de functie van secretaris en van de penningmeester te doen samengaan. De secretaris verdedigt dit en doet uitko men dat in deze centralisatie veel gemak zai opleveren voor bode enz. De heer Schoone zal dan deze dubbele functie vervullen en de secretaris wordt nu gewoon bestuurslid en krijgt hartelijke be wijzen van waardeering voor zijn vele ge dane werkzaamheden Een bestuursvoorstel om den secretaris penningmeester een sal.:s van 40 toe te kennen wordt bestreden door den heer P. Kcs, welke meende dat de opzet moest zijn: „draagt elkanders lasten" en 't niet op den weg lag, nu er geld is, dadelijk te trachten om baantjes te kweeken. Men moet wat voor elkander over hebben en spreker zou zich schamen om voor zooiets geld te ontvangen. De heer J. Stam stelde hier tegenover dat juist ons devies meebracht, dat niet alle las ten op de schouders van een man dienen te worden geschoven. Deze functie zal veel tijd eischen. Spreker weet dat bij ondervinding en men mag iemand niet zoo sterk belasten, zonder daar een vergoeding naast te zetten. Trouwens, door 't combineeren der functies werd een en ander reeds gebaseerd op ver goeding. Na nog eenige discussie werd schriftelijk gestemd en 't bestuursvoorstel aangenomen met 16 tegen 6 stemmen. De bode, de heer Delver, krijgt een loons- verhooging van 10 en zal automatisch bij elke aanwas van 25 leden 2.50 meer ont vangen. Op voorstel van den voorzitter zal op de jaarvergadering eene verloting worden ge houden tot aanmoediging van een drukker bezoek. Bij de rondvraag blijkt, door een vraag van den heer Kos, dat ook nog een verslag diende te worden uitgebracht van een fede ratievergadering waar een paar andere hee ren dan de heer Groothoff ai vaardigden waren, 't Verslag was echter nier actueel ge noeg meer om voorgelezen te worden. Echter zag de voorzitter hierdoor, dat nog ver zuimd was om afgevaardigden voor de toe komst aan te wijzen, en benoemd, tot de vol gende ledenvergadering, de heeren Huiberts, Kruit, Guther en Lensink tot afgevaardigden en plaatsvervangers voor de federatieverga deringen. De heer Duinmeijer wijst nog op de nood zakelijkheid bij vervoer naar 't ziekenhuis, dat men zich voorziet, ten eerste van een be wijs van den dokter, dat men opgenomen moet worden en ten tweede, en dit is vooral van belang, moet men hebben een bewijsje, b elk bestuurslid te verkrijgen en dat men moet overleggen bij aankomst in 't zieken huis, dit biljet vermeld dat de vereeniging 't liggeld zal betalen. De voorzitter beaamt dit ten volle. Er is in deze soms nog een misverstand, doch de ziekenhuizen zullen worden aangeschreven dat een vereenigingsbewijs verplichtend moet zijn voor betaling van de kosten door de vereeniging. De heer Haring bepleit nog de billijkheid van vergoeding van vervoer uit de ziekenhui zen in gevallen waar geen kosten zijn ge maakt voor vervoer naar de ziekenhuizen Het bestuur gevoeld hier de billijkheid en meent dat in noodige gevallen wel de kosten vergoed zullen worden. EGMOND AAN ZEE. Aanbesteding rijden van sfraat- sternen. Aanbesteding werd gehouden op 6 Maart 1930 van het rijden van 100.000 straatklin kers en 400 M. trottoirbanden. Totaal wer den ingeleverd 6 inschrijvingsbiljetten. Ge gund aan Jacob de Graaff, Pompplein 21. plein 21. 'Aanbesteding verstraten van 100.000 sirenen. Aanbesteding werd gehouden op 6 Maart 1930 van het verstraten van 100.000 straat- steenen en 400 M. trottoirbanden. Inge leverd werden 3 inschrijvingsbiljetten. Ge gund aan Alb. de Graaff, Noorderstraat 23 Geboren: Hendrika Maria, d. v. C Bakkum en J. P. Druiven. Jannetje, d. v E. de Groot en L. Conijn. Etorothea Maria, d. v. Th. B. A. M. Opmeer en Th. J. Houtkamp. Lambertha Cornelia, d. v. P Zwart en G. van Pel. Gehuwd: Albertus Medik en Jacobie Kamper. Albert Visser en Arendtje Ko nijn. Engel Wijker en Aagje Zwart. Overleden: Maartje de Graaff, oud 79 jaar. Levensloos kind van Cornelis Buis en Jansje Stam. Jan van der Plas, oud 77 jaar. HEILOÖ. Bal-Masqué in „De Rustende Jager". Eenigen tijd geleden bereikte ons een uit- noodiging voor deelname aan het bal-mas- qué te geven door het Gemengd koor „Har monie" op 8 Maart in De Rustende Jager. In Alkmaar en Bergen gaat dat zeker, maar in Heiloo? Niettemin, het bestuur had den durf en laten we dadelijk er aan toevoe gen de opzet is boven verwachting geslaagd, want niet minder dan 80 personen namen aan bet bal deel Sinds eenigen tijd hebben we een kunst schilder onder onze ingezetenen en aan hem was de versiering van de zaal toevertrouwd en met succes. Het was den heer Wiegman met eenvoudige hulpmiddelen gelukt de zaal tot een mooi geheel om te tooveren en de ar tistieke uitvoering viel te looven. Ook de mooie belichting was geheel af. Links en rechts van het tooneel zat de Jazzband onder leiding van den heer A. J. Groen uit Alk maar, daarnaast de jury. De gemaskerden werden het café binnen geleid in de tooneelzaal door den omroeper. Bij tientallen kwamen ze binnen, zoodat spoedig de zaal met een kleurrijke groep danslustigen gevuld was. We zagen Volen- dammers op hun klompen, straatmuzikan ten, een Indische vorst, clowns, zeeroover, een Oostersche prinses, een haremdame met sultan, een schildermeisje, een boerinnetje met haar melkemmertjes, een pierot en pie- rette, een Rococodame, een biljart, een groep Florakinderen, lila pierettes enz., zoodat het spoedig een vroolijke groep was. De groep werd besloten door een bloemenfee, en tus- schen al die bedrijvigheid liepen de ijverige directeur van „Harmonie", de heer Brands, en het bestuur, de iniatiefnemers van dezen zoo goed geslaagden avond, glunderend van genoegen. De jury bestond uit mevr. Brands- Rike, Alkmaar; mevr. ZuurendonkFrank en de heeren Wiegman, Brul en Hopman van Heiloo en het was geen gemakkelijke taak om de prijzen toe te kennen, doch ten slotte werd men het eens. De uitslag der jury was dat de volgende prijzen werden toegekend: Mooiste heeren: le pr. Indisch vorst (J. Bakker, Castricum); 2e pr. Apollo (A. Hen driks). Origineelste heeren: le pr. Clown (A. Vennik); 2e pr. zeeroover (P. Groot). Mooiste dames: le pr. Oostersche prinses (Hetty Hoekmeijer); 2e pr. Rococodame (Nel- ly Kruiskamp)3e pr. Oostersche dame (Cor- ry Bakker) 'Origineelste dame: le pr. Biljart (mevr. Hendriks); 2e pr. Klok en Korenveld (Janny Reijnvaan en Diewertje Rus); 3e pr. Schil dersmeisje (P. Oly); 4e pr. Libel (mej. Schutz). Mooiste paren: le pr. Haremdane met sultan (mej. N. de Bree en C. Harreveld); 2e pr Pierot en pierette (mej. Nel Kieft en J. van der Konmer Jr.). Origineelste paren: le pr. Volendammers (mevr. v d. KonmerGroot en Jac. v. d. Konmer); 2e pr. Araerikaansche marine (Ti- ne de Visser en mevr. de RidderSchuit). Mooiste groepen: le pr. Florakinderen (Annie Groot e a.); 2e pr. Lila pierettes (da mes Schutz). De prijsuitreiking ging onder bijvalsbetui- gmg gepaard en hiermede was het officiee- le gedeelte geëindigd. Natuurlijk dacht nie mand aan naar huis gaan, men bleef tot bijna 5 uur bijeen. Het is een succes geweest. Naar we vernemen worden hier plan nen beraamd om het zilveren ambtsjubileum van Jhr. N. van Foreest, feestelijk te herden ken. Zooals bekend is zal de burgemeester op 1 Juli a.s. dezen dag herdenken. Een ver gadering van belangstellenden is bijeen ge roepen. Zooals bekend is heeft de raad z h.s. het uitbreidingsplan goedgekeurd. We ver namen dat door de eigenaars van den grond langs den Rijksstraatweg in beroep wordt gegaan tegen het besluit. LIMMEN. Naar we vernemen is de toestand van bur gemeester Nieuwenhuisen vooruitgaande. Hij wordt in de barakken voor besmettelijke ziekte verpleegd in het Stadsziekenhuis te Alkmaar. Zijn ziekte was een gevolg van roodvonk. Naar we vernemen zal de zieke nog eenigen tijd worden verpleegd, doch zijn volledig herstel is een kwestie van tijd. I LANGENDIJKER GROENTEN- CENTRALE. Alg. vergadering te Hensbroek. Onder voorzitterschap van den heer S. de Boer te Zuidscharwoude werd Donderdag te Hensbroek de algemeene vergadering gehouden van de Langen- dijker Groentencentrale. Er waren 14 aangesloten vereenigingen vertegen woordigd, tellende ongeveer 1400 leden. Mede was vertegenwoordigd de ver eeniging De Koophandel, het gemeente bestuur van Hensbroek, de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord- Holland, het C. B. e. a. Besloten werd dat de algemeene ver gadering het volgend jaar te Zuid scharwoude zal worden gehouden. Aangenomen werd een bestuursvoor stel om 1/10 van den omzet beschik baar te stellen voor reclame. Opgemerkt zij hierbij, dat ook de provincie Noord- Holland een even groot bedrag toestaat als belanghebbenden tot een maximum van 10.000 per jaar. Een voorstel van De West te Koedijk, om „De Vierbond" te reorganiseeren of op te heffen, werd verworpen. Aange nomen werd het praeadvies van het be stuur om de bestaande regeling te hou den dat de genomen besluiten gelijktij dig worden ingevoerd. Uitvoerig werd gediscussieerd over de voorstellen om na 1 Januari geen bon nen aan de kooplieden te verstrekken, waarmede dezen buiten de veilingen om de noodige stapelgroenten kunnen koopen. Voorstanders zijn van oordeel dat het bonnenstelsel de prijzen drukt, tegenstanders, hoewel in principe voor het stelsel „alles veilen", achten alge- heele afschaffing van de bonnen zeer onvoorzichtig, zoolang niet alle vei- lingsbesturen dit besluit nemen. Soms kan de koopman niet voldoende op de veiling koopen, waardoor hij op de bon nen is aangewezen. Ware het, dat aan de veilingen voldoende aanvoer kwam, dan zou het bonnenstelsel gemist kun nen worden. Men besloot tot het hand haven van het bestaande stelsel. FABELACHTIGE PRIJZEN VOOR NARCISBOLLEN. Welke hooge prijzen besteed worden voor bepaalde soorten bloembollen, moge blijken uit het feit, dat, volgens de Tel., dezer dagen een firma te Hillegom aan een firma te Sassenheim heeft verkocht een partij narcissen (bicolor) genaamd Mad. van Waveren. aroot 20 bedden, voor de som van 100.090. Wanneer men weet, dat één bed nar cissen ongeveer 360 tot 420 bollen bevat, naar gelang er 6 of 7 op een regel ge plant worden, kan men zelf narekenen, dat een narcisbol komt op bijna 12 per stuk, staande op het land. GENERAAL-MAJOOR J. A. J. SMIT. f In het Haagsche Bosch, waar hij liep te wandelen, is gistermiddag gep. generaal- majoor J. A. J. Smit door een hartverlam ming' getroffen. Kort daarop is hij overle den. De heer Smit, die den leeftijd van 68 jaar heeft bereikt, was den llen Juli 1882 be noemd tot tweede-luitenant bij de infante rie. In Juli '87 volgde zijn benoeming tot eerste-luitenant, in December '99 tot kapi tein, vervolgens in Augustus 1908 die tot majoor en op 1 Augustus 1911 die tot luite nant-kolonel. Ten slotte werd hij met in gang van 1 Juli 1915 benoemd tot kolonel. De ontslapene was gerechtigd tot het dra gen van het onderscheidingsteeken voor 35- jarigen dienst als officier. In 1919 verliet de heer Smit den militai ren dienst met pensioen. DE SPEELTUINBEWEGING. Verbreiding over het geheele land. Het resultaat van het te vorigen jare te Amsterdam gehouden nationaal congres van Speeltuinvereenigingen, wordt ons medege deeld, dat het aantal speeltuinvereenigingen in den lande thans 84 bedraagt, waarbij ruim 32.000 gezinnen zijn aangesloten. In de volgende plaatsen zijn speeltuin-cen trales gesticht: Haarlem, Enschedé, Gronin gen, Rotterdam en in de Zaanstreek. SPELEN MET LUCIFERS. Door het spelen met lucifers door kinderen is de keuterij van M. v. d. Bij te Kollumer* zwaag (Fr.) met den inboedel afgebrand. Alles was verzekerd. DE SCHIPPERS EN DE SPOORWEGEN Concurrentie voor de schippers door de A.T.O. en Van Oend Loos. Het N'ederlandsch Binnenvaartbureau te 's-Gravenhage heeft een adres gezonden aan den minister van Waterstaat „naar aanlei ding van de onrust, welke onder tal van leden der bij het Bureau aangesloten binnenvaart- vereenigingen is ontstaan tengevolge van de wijze, waarop concurrentie aan hun bedrijven door de N. V. Nederlandsche Spoorwegen A. T. O. en Van Gend Loos wordt aan gedaan." Adressant vindt hierin aanleiding!!! 7 nister zijn toezegging in herinnering te hrÜ"* gen, gedaan in de zitting van de Tweede vü" mer van 26 November 1929, welke toe ging inhield, dat hij, wanneer het feitenmat!" riaal te zijner beschikking werd g«teiH gaarne een onderzoek wil instellen naar H verhouding van de Spoorwegen, de A t r? en Van Gend Loos. 0 Adressant spreekt het vertrouwen uit a 1 de minister dit onderzoek spoedig zal (W instellen door een commissie, welke in haT* Samenstelling den waarborg biedt voor deskundig en objectief onderzoek. MET EEN MES ARGUMENTEEREN De gewonde naar een gasthuis ri, dader gearresteerd. Zaterdagavond om ongeveer half tien be gaf een woonwagenbewoner zich naar het café „De Werkman" in de Hofstraat te Ber' gen-op-Zoom. Daar ontmoette hij eenige mede-kampbewoners, met wien hij een woor denwisseling kreeg. Deze woordenwisseling liep zóó hevig op, dat men den woonwagen- bewoner uitnoodigde mee naar buiten te gaan; toen deze daaraan gevolg gaf en in de deuropening was gekomen, werd hij on verhoeds in de zijde met een mes gestoken Hevig bloedend snelde hij naar buiten en werd door de militaire wacht van het Mar kiezenhof opgenomen. De dader zette het op een loopen, maar is des avonds nog gearresteerd. De wonde van den man bleek van dien aard, dat hij per brancard naar het Algemeen Burgergast huis moest worden vervoerd. DE MOORD TE BENNEKOM. De verdachte ook schuldig aan ver- schillende inbraken? Zaterdagmiddag heeft het parket te Arn hem, onder leiding van den substituut-offi cier van justitie jhr. mr. W. H. Nahuys, in de woning van den verdachte in de moord zaak bij Bennekom, Jan Hoek, een huiszoe king gedaa$ Omtrent het resultaat van dit onderzoek wenschte de justitie niets mede tt deelen. Naar echter verluidt, zijn de dolk en de kleeren, die de verdachte op den dag van den moord zou hebben gedragen, nog niet gevonden. De vrouw van Hoek weigerde aan de justitie elke nadere mededeeling te ver strekken. Dr. Hesselink, de politiedeskundige tï Arnhem, heeft echter geconstateerd, op grond van de van Jan Hoek genomen vingerafdruk ken, dat deze waarschijnlijk debet is aan zes inbraken, den vorigen zomer in korten tijd in Arnhem en omgeving gepleegd, n.1. drie Arnhem, twee in Oosterbeek en één in Lun- teren. Bij deze inbraken is hoofdzakelijk geld gestolen. Heden zal de rechtbank te Arnhem moeten beslissen over de verlenging van de gevan- genhouding van den verdachte met dertig dagen. PRINS HENDRIK TE ZAANDAM Met de groothertogin van Olden burg. Zaterdagmiddag heeft prins Hendrik met zijn zuster, de groothertogin van Oldenburg, een bezoek gebracht aan het Czaar Peter huisje te Zaandam. De prins was vergezeld van zijn adjudant en den oud-gezant van Rusland Poustochky. Het gezelschap werd ten gemeentehuize door burgemeester Tet Laan ontvangen, waar eveneens de thee werd gebruikt. DIEFSTAL BIJ DE TELEGRAAF. Vijf a zesduizend gulden gestolen. Toen Vrijdagavond de nachtploeg ter zette rij van het dagblad „De Telegraaf" opkwam, werd ontdekt, dat in de paar uren rust tus- schen het einde van het dagwerk en den aan vang van den nachtarbeid uit een kast een bedrag van vijf a zesduizend gulden was ontvreemd, waaronder de weekloonen voor het personeel der nachtploeg. Uit het onderzoek, dat de politie ingesteld heeft, is gebleken dat er drie daders zijn, die ter plaatse goed bekend waren. Zij zijn er echter met den buit van door en konden tot dusver niet gepakt worden. TEGEN RUSSISCHE PROPAGANDA. Het Centraal Bureau, de groott landbouw-inkoop centrale, weigert Russisch graan te koopen. Het bestuur van het Centraal Bureau, de inkoop-centrale van het grootste deel der coöp. Nederlandsche vereenigingen op het gebied van aankoop van landbouwbenoo- digdheden, heeft dezer dagen besloten, geen Russische landbouwartikelen meer aan te koopen, welke in ons land door het Handels orgaan van de Sovjetrepubliek worden ver handeld. Honderden aankoopvereenigingen met een gezamenlijk ledental van tienduizend boeren zijn bij het Centraal Bureau aangesloten. Een zeer groot deel van alle meststoffen en voederartikelen, welke in Nederland worden gebruikt, worden door dit Bureau geïmpor teerd. Thans is een rondschrijven aan de leden meegedeeld, dat men geen orders wil aan nemen op de Russische voerartikelen, welke den laatsten tijd in belangrijke hoeveelheden worden aangevoerd. Het bestuur overweegt daarbij, dat de wijze, waarop de Sovjet zien luidens de berichten deze artikelen verschaft, stuitend is en het wenscht voorts ook met de Sovjet aan inkomsten te helpen, welke den Russischen boeren ten goede zouden moeten komen, doch die naar het schijnt worden ge bruikt, om in andere landen van Europa on rust te zaaien en revolutie voor te bereiden. REVOLVERAANSLAG IN EEN GARAGE TE DELFT. Twee inbrekers verrast Zondagavond omstreeks 834 uur boordt t-uuua^avuiiu ui lid ilvcivö v s? 1 de heer De Graaf in zijn garage aan Rotterdamschen weg te Delft onraad J stelde een onderzoek in en zag twee P^? die zich op verdachte wijze in zijn werkp1 ophielden. Toen deze zich ontdekt zagen een van hen een revolver en riep: schiet". Onmiddellijk daarop weerklonk ec schot, doch gelukkig werd de eigenaar garage niet getroffen, ofschoon het scn "en afstand van circa 3 meter werd g De inbrekers hebben daarop kans ge ontkomen, zegt De Crt. De politie ste uitgebreid onderzoek in.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6