DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Volksuniversiteit. Guido Gezelle Uit het Parlement Buitenland Ho. 61 00.\DER»A6 13 MAAKT 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. VOORDRACHT-AVOND door René de Clercq AARSCHE COURANT Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.54. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. OOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Den Haag, 12 Maart 1930. Na de aanvulling van de agenda met en kele punten, o.a. de aanhangige interpella ties, heeft de Tweede Kamer zich heden weer den ganschen middag bezig gehouden met de wet op de winkelsluiting en zich in de eerste plaats verdiept in art. 4, dat aan geeft op welke bedrijven de Zondagssluiting niet van toepassing zal wezen. Het eerste daarop ingediende amendement syas van den heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) om aan de slagerswinkels toe te staan des Zondags tot 12 uur open te zijn. Het zelfde wilde een amendement van den heer Van Rappard (Lib.) voor de sigarenwinke liers in de wet brengen. Tevens lichtte deze een amendement toe om aan de brood- en banketbakkers te vergunnen des Zondags 6 in plaats van 4 uur open te zijn. Daarentegen wilde de heer Van Hellen- berg Hubar (R.K.), dat aan de banketbak kers werd toegestaan niet 10 maar 8 uur op eersten Kersdag open te blijven. Doch toen kwam de heer Van Dis (St. Ger. P.) met nog wat verder gaande amendementen, om n.1. ten eerste alle uitzonderingen op de Zon dagssluiting te doen vervallen en in de tweede plaats de roomsche feestdagen, waarvoor ook de winkelvrijheid wordt be perkt, uit de wet te lichten. Maar daarmede zijn we er nog niet. De heer Smeenk (A.R.) stelde voor om voor de banketbakkers den eersten Kerstdag, den eersten Paaschdag en den eersten Pinkster dag als een gewonen Zondag te beschouwen en hun dus op die dagen geen vrijstelling yan Zondagssluiting te verleenen. Daar naast wilde hij dat ook de bloemenwinkels op den eersten Kerstdag en den eersten Paaschdag gesloten zouden blijven, de visch- en melkwinkels op Zondag niet om 12 maar reeds om 10 uur zouden sluiten en ten slotte de banketbakkers verplicht zouden zijn op Zondag geheel gesloten te blijven. Ten slotte verdedigde de heer Snoeck Hen- kemans (C.H.) nog'een amendement strek kende om de winkeliers, die hun zaak geslo ten houden op Goeden Vrijdag, op gelijken voet te behandelen als hen, die sluiten op Hemelvaartsdag, Maria Hemelvaart en Al lerheiligen. De winkel zal dan op den voor- afgaanden dag tot des avonds 10 uur ge opend mogen blijven. Over dat heirlegertje amendementen is langdurig gestreden. De heer Van den Bergh (S.D.A.P.) noemde, om te beginnen, het amendement van den heer Van Rappard een ernstigen aanval op den wekelijkschen rustdag. <aar van de amendementen van de heeren Smeenk en Van Dis was hij toch ook niet gediend. De heer Snoeck Henkemans (C.H.) keurde eveneens het amendement-Van Rappard af en vond het even onaannemelijk als het amendement-Van Voorst. Met de Zondagssluiting voor banketbakkers had hij ook geen vrede, daar de Zondag voor dezen de beste dag van de week is. Ook de heer Van Wijnbergen bestreed het amendement- Van Rappard, maar de Zondagssluiting voor banketbakkers vond hij best: wie op Zondag koekjes wil eten, moet ze dan maar op Zaterdag koopen. De heer Schaper maak te daartegenover de juiste en menschkundi- ge opmerking, dat dan de meeste winkeliers van hun zaak een lunchroom of iets derge lijks zullen maken. De heer Zandt (St. Ger. P.) verdedigde het amendement van den heer Van Dis om dat bij Rome de minderheid nimmer veilig is: krijgt het den vinger, dan neemt het de hand. Nadat de heer Schokking (C.H blijk had gegeven van een minder rigoreuse op- vattiug van de Zondagssluiting doch deze wilde laten verscherpen waar men dit wilde, kwam minister Verschuur aan het woord en wees in de eerste plaats natuurlijk de amen dementen-Van Dis af. Daarna protesteerde hij tegen de amendementen-Van Rappard en het voorstel van den heer Smeenk om de banketbakkerszaken op Zondag te sluiten. Tegen het amendement-Snoeck Henkemans had de minister geen bezwaar, evenmin als tegen dat van den heer Hellenberg Hubar. Den heer Schokking verzekerde de' minister, dat als er gemeenten zijn, waar men absolu te Zondagsrust wenscht, daar gemeente-ver ordeningen in kunnen voorzien, waartegen de regeering geen bezwaar zal maken. Den heer Van Voorst ried hij zijn amendementen in te trekken. Aldus deed deze, terwijl de heer Smeenk ook zijn wijzigingen, o.a. om de banketbakkers tot Zondagssluiting te dwingen terugnam. Hierna ging met tot stemmen over: Het amendement-Van L)is werd verworpen met 79 tegen 7 stemmen, het amendement-Smeenk (Zondagssluiting J[oor banketbakkers op eersten Kerst-, Paasch- en Pinksterdag) werd aangenomen ®et 46 tegen 38 stemmen. Het amendement-Smeenk (Zondagssluiting voor bloemenwinkels op eersten Kerst- en versten Paaschdag werd bij zitten en op staan aangenomen. Verworpen werden i e Rendementen der heeren Van Rappard en Van Dis (betreffende de Roomsche feestda gen). Zonder hoofdelijke stemming werden amendementen Snoeck Henkemans en Hu- ®ar goedgekeurd. Artikel 4 wordt daarna aangenomen met aanteekening, dat de libe rale fractie er tegen is. Bij art. 5 (uitzonderingen voor de Joden en hen, die hun sabbath op andere dagen dan den Zondag vieren), komt de heer dr. Vos (Lib.) met een amendement om aan deze menschen toe te laten op Zondag hunne za ken tot 8 uur 's avonds open te houden (het ontwerp spreekt van 2 uur). De heer Van den Bergh (S.D.A.P.) vindt dit zeer sympathiek, stelde echter voor die langere openstelling alleen in den zomer toe te staan. De heer Van Dis (St. Ger. P.) had de on verdraagzaamheid voor te stellen alle uit zonderingsbepalingen op Zondag te doen vervallen. Minister Verschuur bestreed alle amende menten en daarmede was het lot beslist: het amendement-Van Dis kreeg slechts 2 stem men (Van Dis en Duysl), het amendement- Vos werd verworpen met 42 tegen 25 stem men, het amendement-V. d. Bergh met 38 tegen 29 stemmen. Artikel 5 is daarop goedgekeurd, waarop de vergadering werd verdaagd. Over de vergadering der Eerste Kamer slechts enkele woorden. De begrooting van Waterstaat is z.h.st. goedgekeurd, nadat minister Reijmer met kennis van zaken de sprekers had beantwoord. In zijn antwoord deelde hij o.ra. mede, dat in zake den over weg bij het Leidsche station het gemeentebe stuur van Leiden met de directie der spoor wegen onderhandelt over een betere oplos sing van den onhoudbaren toestand aldaar dan tunnels zouden kunnen geven. De begrooting der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is mede goedgekeurd na een korte gedachtenwisseling over den strijd om trent de verdeeling van den radio-zendtijd. De minister wilde er echter wel diep op in gaan: Vrijdag had hij het rapport van den Radioraad over die kwestie ontvangen en hij wilde op grond daarvan een beslissing over de tijdverdeeling geven, zoo gauw het eenigs- zins mogelijk is. Daarna is men begonnen met de begroo ting van Onderwijs en hebben de heeren Os- sendorp (S.D.A.P.) en Slingenberg (V.D.) ernstig geklaagd over de afwijzende houding van minister Terpstra tegenover wensche- lijke hervormingen. Morgen voortzetting. DE WETTEN VAN YOUNG AANGENOMEN. Ook het liquidatieverdrag met Polen aanvaard. De debatten. De Duitsche rijksdag heeft gisteren de wetten van Young in derde lezing aange nomen. Artikel 1 van het wetsontwerp over de Haagsche conferentie werd in hoofdelijke stemming aangenomen met 266 tegen 193 stemmen en 3 onthoudingen. Voor stemden de sociaal-democraten, centrum en Duitsche Volkspartij De democraten en de Beiersche Volkspartij onthielden zich of stemden tegen. De verdere artikelen over de Haagsche conferentie, die de regeling van Young om vatten, werden in hoofdelijke stemming aan genomen met 270 tegen 192 stemmen en 3 onthoudingen. Daarna werd de door dr. Brüning voor gelezen motie aangenomen betreffende de toekomstige oriënteering der Duitsche bui- tenlandsche politiek. Voor stemden behalve de regeeringspartijen ook de cristelijk nati cnale arbeidsgemeenschap. Alle overige mo ties werden verworpen. De artikelen van de novelle op de wet voor de rijksspoorwegen werd aanvaard met de stemmen der regeeringspartijen. De wet in haar geheel werd aanvaard met 299 stem mer. tegen 156 en 3 onthoudingen. Tegen stemden de Duitsch nationalen, de nationaal- sociaüsten, de Christelijke socialistische partij, de communisien en een deel van de Beiersche \olkspartij. De wet op de rijksbank werd aanvaard met 307 tegen 156 stemmen en 3 onthou dingen. Met groote meerderheid van stemmen werd de motie aangenomen in zake de bescherming der Duitsche minderheden in Polen. Voor het voorstel der oppositiepartijen om de af kondiging der wetten van Young voor den tijd van twee maanden uit te stellen, stemden 173 afgevaardigden tegen 289. Daar echter voor aanneming van een dergelijk voorstel een derde voldoende was, kon het dus als aanvaard worden beschouwd. Daarop stel den de meerderheidspartijen voor, de verschil lende wetten urgent te verklaren, een voorstel dat met 283 tegen 174 bij 4 onthoudingen werd aangenomen. Indien de rijksraad een zelfde besluit neemt heeft de rijkspresident nog het recht onmiddellijk tot afkondiging der wetten over te gaan. Zoo zijn dan de Young-wetten door den rijksdag aangenomen en zelfs met een flinke meerderheid. Eigenlijk was dat we1 te ver wachten. want de regeering was voor het ontwerp en deze regeering steunde op een tamelijk groote meerderheid in den riiksdag. Dat echter rijkskanselier Müller nog niet geheel zeker was van een overwinning, be wijst wel de groote rede, die hij gistermiddag uitsprak en die wij uitvoerig in ons nummer van gisteren plaatsten. Die rede ontlokte bij de regeeringspartijen grooten bijval, maar de andersdenken debat teerden heftig. Zoo kar. nog gemeld worden, dat de communist Florin zeide, dat de strijd tegen het plan-Young niet in den rijksdag, maar in de fabrieken en op de straten zal worden uitgevochten. Dr. Braet (economische partij) deelde mede, dat zijn groep tegen zou stemmen. Zij was voor toenadering maar kon geen wetten steunen, waardoor een financieele ramp on vermijdelijk werd. Dr. Zapf (Duitsche volkspartij) zeide, dat de partijen der oppositie bij alle verzet tegen het plan-Young vergaten, dat hiermede de bevrijding van den Rijn werd verkregen. Deze bevrijding was het succes van een sedert zeven jaar gevoerde buitenlandsche politiek De sociaal-democraat Stampfer herinnerde er aan, dat de Duitsch nationale afgevaar digde Wallraf jaren geleden, toen hij voor zitter was van de commissie voor de bui tenlandsche politiek, in deze functie de aan vaarding der regeling van Dawes had aan bevolen. Toen zaten de Duitsch nationalen echter in de regeering. De oppositie is tegen de regeling van Young, alleen omdat zij weet, dat wij er voor zijn, aldus Stampfer. De democraat Meyer en von Lindeiner- Wildau van de christelijk nationale arbeids gemeenschap zetten het standpunt van hun fracties nogmaals uiteen. De nationaal- socialist Strasser las een lange verklaring voor, maar daar deze beleeddgende termen bevatte, werd hij tot de orde geroepen. E>r. Frick van de nationaal socialen sprak ten slotte tegen de regeling van Young. Daarna werd het debat gesloten. Nu is het wachten nog slechts op de afkon diging. En dan zal blijken, of de Duitsdie regeering succes zal hebben met de Young- wetten. We zullen afwachten DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. Een verklaring van Briand aan de Fransche journalisten. Briand heeft gisteravond alleen de Fran sche journalisten ontvangen. Men heeft den vasten indruk, dat de dag van gisteren één der kritiekste van de conferentie is geweest en wellicht de beslissende. Briand zei tegen de journalisten: Mijn rol is geëindigd. De zaak zal heden voor de dele gatie komen. Briand zag er gedeprimeerd uit en de atmosfeer in Fransche kringen was somber. Het waarschijnlijkste lijkt op het oogenblik een verdrag van de 5 mogendheden, waarin een zekere ontwapening bereikt wordt in den vorm van een vlootvacantie ten aanzien van den bouw van nieuwe slagschepen en waarin zooveel mogelijk van het voorbereidende werk wordt opgenomen, dat den weg zal ef fenen voor een toekomstige vlootconferentie. Briand heeft gisteravond duidelijk te ken nen gegeven, dat het idee van een politiek verdrag van de baan is. Hiermee is dus ook de mogelijkheid van belangrijke verminde ring van de Fransche tonnagecijfers van de baan. Aan de Italianen zou gevraagd zijn om met hun tonnagecijfers voor den dag te ko men. De Franschen zijn van meening, dat niet kan gedaan worden, wanneer men de Italiaansche cijfers niet kent. De woordvoerder van de Engelsche delega tie uitte de meening, dat de conferentie nog een maand zou duren. Briand dacht, dat het slechts nog 14 da gen zou zijn. NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-FRANKRIJK. Havas meldt uit Bayonne: Ten gevolge van slagregens is de beek Saleys, die door de stad Salies de Béarn stroomt, plotseling sterkgezwollen en heeft drie-kwart van de stad onder water gezet. In de laaggelegen wijken staat het water V> M. hoog. Het verkeer tusschen de hoog- en de laaggelegen stadswijken is verbroken. De schade is zeer aanzienlijk en de burgemeester heeft maatregelen getroffen voor de evacua tie en de voorziening met levensmiddelen van de bewoners. De overstroomingen in het Zuiden wor den ten deele aan de sterke ontbossching ge weten. De radicale Senator Martin heeft nu een interpellatie ingediend, waarin den mi nister van landbouw naar zijn boschpolitiek gevraagd wordt en naar middelen om ver dere ontbossching te bestrijden. Te Moissac storten, na het wegvloeien van het w ater, nog steeds huizen in. V.D. seint nog nader: De publieke opinie in Frankrijk wordt ver ontrust door nieuwe alarmeerende berichten uit het Zuiden. Het gaat thans om het Py- reneëen-gebied, welks toestand na den bijna onafgebroken regenval zeer ernstig is ge worden. Vooral uit Pau, Bayonne en Tarbes komen verontrustende berichten. In de omgeving van Tarbes staan reeds alle straten en we gen blank. In Juranson bij Pau werd een huis reeds geheel onder water gezet In de benedenstad van Bayonne staat het water 1.50 hoog en het verkeer moest worden stopgezet. DE NACHTZITTING VAN DE FRANSCHE KAMER. Tardieu stelt de kwestie van ver trouwen. In de nachtzitting van de Fransche Ka mer, die tot 5 uur vanmorgen duurde, stel de minister-president Tardieu, na urenlange discussies over de onderwijshervorming, ten slotte naar aanleiding van de door de finan cieele commissie geweigerde credieten voor de nieuwe onder-staatssecretarissen, de kwestie van vertrouwen. Met 320 tegen 260 stemmen bleef de re geering in de meerderheid. Voornamelijk lie pen de discussies over de regeeringsvoorstel len betreffende de hervorming van het Hoo- ger Onderwijs, waaraan de financieele com missie twee amendementen had toegevoegd. Nadat Tardieu zich gistermiddag tegen elke toevoeging had verklaard, werden in de nachtzitting alle voorstellen der rechtsche partijen ingetrokken. Herriot nam nog eenmaal het woord en nadat ook Léon Blum de amendementen der financieele commissie verdedigd had, werd gestemd over het amendement-Herriot, het welk de financieele commissie in de plaats van een van haar eigen voorstellen had over genomen. Het werd met 292 tegen 286 stem men tegen de regeering in aangenomen. Bij de stemming over het tweede deel van het amendement, dat was ingediend door den rechtschen afgevaardigde Lefas, behield de regeering de meerderheid van 420 tegen 165 stemmen. DE REIS VAN DEN PRINS VAN WALES. De prins van Wales is thans te Gutebbe. Gisteren is hij over Gutebbe en Kampala ge- vlogen in een Z.-Afrikaansch vliegtuig dat dienst doet tusschen Cairo en Kaapstad Een grappig avontuur. De prins van Wales heeft gister een aar dig avontuur beleefd. De gouverneur van Oeganda had bevoien, dat de hoofdweg naar Aniabi aan het Victoria-meer anderhalf uur zou vrijgehouden worden, opdat de auto van den prins 2onder oponthoud op dezen vrij smallen bergachtigen weg zou kunnen pas- seeren. De prins reed zelf en was blijkbaar vroeger dan de autoriteiten verwacht hadden en op een punt, een paar mijl voor Antabi, werd zijn auto door een zwarten politie-agent aangehouden, die hem vertelde, dat hij langs den rand van den weg moest blijven staan, lot de auto van den prins van Wales, die bin- ,nen een half uur verwacht werd, gepasseerd zou zijn. Toen de prins zeide, dat hij de be trokken persoon was, geloofde de politie man dit volstrekt niet en begon vast het num mer van den wagen op te schrijven. Ook den gouverneur, die den prins vergezelde, had de politieman noort gezien en hij weigerde be slist den auto te laten passeeren. De prins maakte zich niet kwaad, maar gelastte den chauffeur in het Engelsch den plichtsgetrou wen politieman even aan de praat te houden, waarna hij vol gas gaf en weldra te Antabi aankwam, waar hij den burgemeester geluk- wenschte met het bezit van zulk een getrouw politiedienaar. DE ZAAK-SKLAREK. Nieuwe beschuldigingen- De rechter van instructie, die het onder zoek inzake de Sklareks leidt, heeft besloten over te gaan tot vervolging van Robert Kohl, burgemeester van Berlijn-Köpenick en van den procuratiehouder Liebert. Beiden wor den beschuldigd zich verschillende keeren te hebben laten omkoopen en steekpenningen te hebben aanvaard. Kohl zou dit hebben ge daan in zijn functie van voorzitter van den raad van beheer van de Kleidervertriebs- G.m.b.H. en van de Berliner Anschaffungs G.m.b.H. Liebert, die procuratiehouder van deze beide vennootschapoen was, zou aan de firma's der gebroeders Sklarek tegen opmer kelijk lage prijzen goederen hebben geleverd. Zoowel Kohl als Liebert zouden van de ge broeders Sklarek financieele tegemoetkomin gen en andere voordeelen hebben genoten. Zij zouden met de firma's der gebroeders Sklarek overeenkomsten hebben gesloten, hoe wel deze voor de vennootschappen onvoor- deelig waren. De gebroeders Sklarek zullen zich wegens deze uitbreiding van hun zaak wegens omkooping van Kohl en Liebert te verantwoorden hebben. DE GPOE AAN HET WERK. Naar aanleiding van de raadselachtige verdwijning te Parijs, nu vier weken geleden, van den Russischen generaal Koetjepof, van wien men vermoedt, dat hij door de Sovjet- Russische geheime politie naar Rusland is ontvoerd somt de „Vorwarts" eenige soortgelijke gevallen op van den arbeid van de Sovjet-Russische politie in Duitschland. Het eerste geval speelt in Hamburg. Bij de Duitsch-Russische traosportmaatscbappij herdenking, op DINisDAQ 18 MAART, des avonds 8.uut in de HANDELSSCHOOL. Kaarten f0.25, f0.50 of f 1.— aan het Uit- leenbureau Lenszaal of 's avonds aan de zaal. de „Deruta", was een Duitsch communist, Müller, werkzaam. Op een goedeti dag be gaf hij zich als gewoonlijk naar zijn werk, doch keerde niet naar huis terug. Zijn vrouw liep naar de politie, maar deze kon niet hel pen. Ook de Sovjet-autoriteiten in Duitsch land konden de vrouw geen inlichtingen ge ven. Tenslotte kwam zij van die zijde toch te weten, dat haar man naar Rusland was ge roepen, hij wilde niet meer met haar leven, heette het. Naar later echter bleek, had men tegen Müller verdenking opgevat van het verleenen van spionnagediensten ten nadeel» van Rusland. De man was op een stoomschip felokt en naar Moskou gebracht. Daar moet ij doodgeschoten zijn. Het tweede geval heeft zich voorgedaan te Berlijn. Tot voorzitter van een af deeling van de handelsmaatschappij was door Moskou de communist Kisselew aangewezen. Deze hield er van zich te beroemen op zijn vroege re daden in de speciale afdeeling van de Gpoe. Te Berlijn begon hij echter toe te ge ven aan allerlei hartstochten. Hij geraakte in conflict met den leider van de handels vertegenwoordiging en liet zich zelfs door den gezant zelf, Krestinski, niets meer zeg gen. Dat werd Moskou al te bar. Kisselew kreeg bevel naar Rusland terug te keeren, maar daar dacht hij niet aan. Hij maakte zich meester van eenige duizenden dollars en leefde er goed van. De Berlijnsche afdee ling van de Gpoe kreeg opdracht dit varken tje te wasschen. Een lid daarvan wist zich bij Kisselew in te dringen en hem ervan te overtuigen, dat men te Parijs nog veel pret tiger kon leven. Het tweetal besloot tot een reisje naar de Fransche hoofdstad De Gpoe- man zorgde voor het visum en de kaartjes, wist Kisselew in halfbeschonken toestand iri een trein naar Warschau te loodsen en zoo over de Russische grens te brengen. Kisselew werd voor tien jaar naar So- lowki verbannen. Te Dantzig weigerde de oud-volkscommis saris voor den arbeid in de Krim-republieJc Lew naar Rusland terug te keeren. In een door de Gpoe onderschepten brief had hij geschreven geheel met de Sovjets te hebben gebroken. Enkele dagen later hield een auto voor zijn huis stil, met drie mannen erin, van wie een in politie-uniform was gekleed; de twee anderen droegen burgerkleeren. Zij ver zochten Lew hen te volgen naar het politie bureau. In de auto werd de man bedwelmd, naar een Sovjet-stoomschip gebracht en naar Leningrad ontvoerd. Op weg naar Mos kou trachtte hij te ontvluchten; hij werd weer gevat en in een gevangenis van de Gpoe doodgeschoten. EEN BELEEDIGDE CARMEN. Een hardhandige Don José De rechtbank te Rijssel is geroepen om een uitspraak te doen in een geschil, dat wel eenig in zijn soort zal zijn. De«fcangeres Alice Raveau, verbonden aan de Parijsche Opera heelt een klacht tegen den Spaanschen tenor Pedro Lafuente inge diend, die den rol van Don José vervulde. Op den 16 Febr. 1.1. werd Carmen in Rijs sel opgevoerd. In de vierde acte waarin José zich verdrongen ziet door Escamillo, smeekt hij Carmen om hem niet te verstooten. Hij tracht haar te omhelzen, maar Carmen ont. snapt hem om echter ten slotte toch door hem gevangen te worden. De zangeres verklaart nu, dat Pedro Lafuente zijn rol met zulk een overtuiging gespeeld heeft, dat zij bont en blauw in haar kleedkamer terugkwam. Lafuente heeft zich verweerd met te ver klaren, dat van haar kant Carmen hem ge- krabt heeft. Hij beeft nu ook een klacht tegen Alice Raveau ingediend. Voorzeker geen gemakkelijke taak, die ae» rechter hier wacht! DE „VELDTOCHT" VAN OANDH1. De houding der Mohammedanen. De eerste dag van Gandhi's civiele onge hoorzaamheid is gekenmerkt <joor ordelijk» demonstraties op beperkte 9chaa*i T^ Lahore, Amritsar en Rawalpindi ging het zakenleven "Tde^eCfnde vergadering werd voorwaardelijk oppositie tegen Gandhi aa» gekondigd door de vertegenwoordigers det muzelmannen, die de regeering steundeni bq de verwerping van de motie van afkeuring wegen? dé arrestatie van Patel. Dit is van belang, gezien het feit, dat de muzelmannen 1/3 van de Indische bevolking uitmaf -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1