Landbouw en Veeteelt. ICIRKS Kunsten en Wetenschappen. Wanneer wij Pepermunt koopen, willen wij geen scherp of bitter goedje* maar wenschen eenvoudig PEPERMUNT o crown. Pi*ovinc5aal nieuws Binnenland die beiden veel hadden moeten lijden en geen I vrucht van hun arbeid hadden gezien. In later jaren kwam de ontwaking en thans zijn er reeds circa 13.000 Christenen. Wel bewijst dit: Een ander is het die zaait en een ander die maait (Joh. 4 37). Spr. hoop te dat het zendingswerk in de toekomst meer liefde en erkenning zou mogen ondervinden dan voorheen het geval was, waartoe ook deze lezing het hare kon bijdragen. Er werd nu begonnen met de vertooning van lantaarnplaatjes welke door den heer Starrenburg dikwijls op geestige wijze wer den toegelicht. De reis naar Nieuw-Guinea duurt vrij lang. Met de booten van de Kon. Paket doet men er van Scerabaja af over Makassar, Ambon en Ternate, omstreeks drie weken over, vooral ook omdat zeer veel tusschen- havens worden aangedaan. Daarna kregen we de verschillende volks stammen te zien, o.a. vertegenwoordigers van de Arfakkers, met hun typisch opge- maakter, haartooi. Men kreeg zoo 'n goeden indruk van de vele versieringen die de Pa poea's dragen, zooals armbanden, waar van sommigen uit schelpen vervaardigd, colliers van" hondentanden, pennen door den neus enz. Opvallend was een Papoea met geverfde kuiten. De oorspronkelijke dracht bestaat uit zeer eenvoudige rokjes van ge klopte boombarst. In de bin" 'ïlanden leven stammen die nog in het steuren tijdperk ver- keeren, wier wapens dus ook van steen zijn. De papoea's zijn, in tegenstelling met de meeste andere stammen in Insulinde, sago- eters. Ze behooren trouwens tot een geheel ander ras, niet tot de Maleiers, maar tot een zelfstandig ras. Besmettelijke ziekten ver spreiden zich. door het gebrek aan alle hy giëne, buitengewoon snel en maken duizen den slachtoffers. Zoo toonde een plaatje ons een geval van framboesia tropica (frambo- zenziekte), een tropische ziekte die talloozen ten gronde richt; er moge dan een uitste kend geneesmiddel tegen bestaan (Salvar- san inspuitingen), het mag slechts weinig baten want in geheel Nieuw-Guinea is slechts één arts. Ook prinses Astrid kwamen we nog te zien, naast een paar jeugdige papoea deern tjes, welke foto genomen was tijdens het bezoek van het Belgisch kroonprinselijk paar aan Insulinde. Verschillende schitterende natuurkieken bewezen hoe ook deze uithoek van Insulin de gezegend is met een prachtige natuur. Foto's van groepjes leerlingen bij het in ternaat en de opleidingsschool van de zen ding te Mijei gaven den spreker aanleiding tot het verhalen van komische voorvallen die zich daar hadden afgespeeld met betrek king tot het sluiten van huwelijken. Na de pauze waarin mej. Siezen op het harmonium enkele liederen speelde, werd meer speciaal het zendingswerk en zijn re sultaat zelf behandeld. Het koken in de opleidingsschool geschiedt door de jongens zelf. Zij zijn in staat een voudige voorwerpen te fabriceeren, waar van een tentoonstelling het bewijs leverde. Zij gaan gekleed in witte linnen pakjes, die een heel verschil vormen met de lichaams bedekking van den heidenschen papoea De zendelingen worden bijgestaan door Amboneezen, allen menschen met een groot hart en goede christenen. Spreker sloot met een opwekking tot steun aan de protestantsche zending, te meer daar nu gevaar dreigt yan r.k. zijde. Hij hoopte dat allen hun vrienden en familieleden zou den wakker maken uit den slaap en hun belangstelling gaande maken voor het heer lijke werk der zending. De voorzitter meende wel namens alle aanwezigen te spreken wanneer hij zende ling D. G. Starrenburg hartelijk dank zegde voor zijn onderhoudende lezing. Moge de be langstelling voor de zending meer en meer toenemen. Bij een volgend verlof hoopte spr. den heer Starrenburg hier nog eens te rug te mogen zien. Dat Gods zegen op Uw arbeid daarginds dale, aldus eindigde spreker. Nadat gezongen was van gezang 245 het tweede vers, dankte de heer Starrenburg. Ten bate van den zendingsarbeid werd aan den uitgang gecollecteerd. \Wor4h Voor engros bij F. van Lieshout en O. Kuiper, Alkmaar. KENNEMERLAND. Het is de laatste dagen weer te zien dat de overgangsperiode van winter op voorjaar in het zicht is, daar de oude groenten meer en meer begint te rui men en zachtjes aan komen meer glas producten aan de veiling. Niet dat de oude groente op is, neen, geen voorjaar is er zoo'n overvloed ge weest, doch 't mooie zonnige weer doet de oude groente óf verdwijnen óf sterk in waarde verminderen, terwijl het glasproduct van het mooie weer profi teert. Het ziet er dan ook naar uit dat er spoedig weer nieuwe groente zal zijn en niet enkele bossen of mandjes, maar partijtjes van beteekenis, terwijl we van spinazie grooter kwantums verwachten en teruggang in prijs. Boerenkool is er nog steeds genoeg, al wordt de kwaliteit er niet beter op. Voor eerste soort was een weinig meer animo met een lichte prijsverhooging, variee- rend van 0.30 tot 0.40 per kist; 2de ^oort gold 0.20 0.25, eveneens per kist. Spruiten beginnen af te zakken èn in kwaliteit èn aan voer en de mooie partijen waren gewild en prijsverhoo ging bleef niet uit, voor mooie kwaliteit werd 20 a 25 betaald, afwijkende kwaliteit gold 11a 14.50 per 100 K.G. De aanvoer van diverse koolsoorten begint af te zakken en de kwaliteit ging er niet op vooruit. We noteerden voor roode kool 5 a 11, voor 4a 8.50 en voor groene kool 5 a 7 per 100 st. Voor prei was de laatste dagen meer belangstelling wat als regel met ver hoogde prijs gepaard gaat. Ie soort gold 10 a 14, 2de soort ti.50 a ƒ8, alles per 100 bos. Voor uien. wortelen en rapen is nog steeds geen belangstelling en de prijzen zijn zóó laag dat er van vergoeding van productiekosten geen sprake is, meer malen blijft er na betaling vervoer en marktkosten zoo goed als niets over. Witlof begint uit het buitenland en binnenland los te komen, al is er geen sprake meer van die aanvoeren die men enkele jaren terug zag toen hier duizen den manden werden aangevoerd. De handel was gelukkig iets beter, vooral voor 1ste soort, al bleef de prijs nog steeds laag. We noteerden voor 1ste soort 14 a 17 en voor 2de soort /5a ƒ10 per 100 K.G. Rabarber is uit den aard der zaak nog een gewild artikel, dat belangstelling geniet, mooie kwaliteit gold 22 25 per 100 bos, 2de soort 1/3 lager. Knolselderie was de laatste dagen nog al gewild, hoewel nog niet hoog in prijs. We noteerden 7 a 10 per 100 stuks. Spinazie werd in mooie partijtjes aan gevoerd en de prijs was nog hoog, de noteering 1.10 a 1.30 per kist (4 K.G. inhoud). Radijs en raapstelen werden in mooie partijtjes aangevoerd, de prijzen waren voor radijs 5 a 9 en voor raapstelen 2.50 a 4.50 per 100 bos. De aanvoer van vruchten begint af te zakken en ook de kwaliteit zakt af, ter wijl de voorraad vermeerderd met bui- tenlandsche appelen die schitterend mooi zien. We noteerden voor goudrei- netten 13 a 31, bellefleurs 14 k 19, present van Engeland 28 a 41, zoete appelen 9 a 14 en keukenperen 8.50 a 17.50, alles per 100 K.G. De enkele partijtjes sla gaan we maar voorbij, daar van geen geregelden han del gesproken kan worden. jJe aanvoer van aardappelen was iets minder groot en de handel staat nog steeds op het doode punt. De prijzen zijn even laag als de voorgaande weken, zoo dat we naar die noteering kunnen ver wijzen. van nog menige vertolking van een tooneel- J stuk doen genieten. VEENHUIZEN. Na herhaalde oproeping hebb:n zich voor de betrekking van hoofd der openbare lagere school No. 4 te Heerhugowaard (Veenhui- zen) slechts drie sollicitanten aangemeld. NOORDSCHARWOUDE. Jaarvergadering Chr, Schodver. eeniging. In de Geref Kerk kwam bovengenoemde vereeniging in jaarvergadering bijeen. De leiding berustte bij den heer G. Barten. Geopend werd met ps. 33; de notulen en het jaarverslag van den penningmeester wer den goedgekeurd. Als bestuurslid werd herkozen de heer Jb Jong. Door den heer R. Schuil werd een inlei ding gehouden over „Band tusschen Huisge zin en School". Na de pauze volgde het jaarverslag van den secretaris den heer Schuil, waaruit wij vermelden, dat het 25 jaar geleden is dat de schoolvereeniging werd opgericht, en in be ginsel werd besloten om tot oprichting van een Chr. school over te gaan. Hierna werd door den heer M. Kamminga een inleiding gehouden over „de Chr. school en de moderne levensopvatting". Na de gebruikelijke rondvraag volgde sluiting met dankgebed. MEDEMBLÏK. De directie der Zuiderzeewerken heeft aan besteed het doorgraven van den zeedijk bui ten de Westelijke schutsluit van het verbin dingskanaal met bijkomende werken, in de gemeente Medemblik. Laagste inschrijver was P. Kuyer, te Blaricum, voor 58,840. HET DRAMA TE BENNEKOM. Een nieuwe aanwijzing tegen den verdeuhte. Resten van verbrande kleeren gevonden. Omtrent het onderzoek der justitie inzake den moord te Bennekom wordt nog meege deeld, dat de aanwijzingen tegen den ver dachte J. Hoek onlangs zeer zijn versterkt door het vinden van resten van verbrande kleedingstukken bij zijn woning te Ede. Het had de aandacht van de buren van verdachte getrokken, dat daags na den moord de rook uit den schoorsteen van Hoek's wo ning een afschuwelijken stank verspreidde, welke aan de lucht van verbrande kleeding- stoffen herinnerde. Naar aanleiding van daarover door de buren afgelegde verklarin gen is een onderzoek ingesteld; in een hoop asch bij de woning werden inderdaad eenige stukjes halfverbrande kleedingstof gevonden. Deze resten worden thans aan een onderzoek onderworpen. De zes inbraken Wat de zes inbraken betreft waarvan Hoek ook wordt verdacht, kan worden opgemerkt, dat, zoover de Arnhemsche inbraken betreft, deze alle werden gepleegd in huizen buiten de stad: op Schaarsbergen en aan den Apel- doornschen weg, de andere in Oosterbeek en in Lunteren. Van Hoek was bekend, dat hij altijd op het land rondzwierf. Er zijn van deze inbraken verschillende personen ver dacht geweest, doch van geen hunner klopten de vingerafdrukken met die welke in de wo ningen werden ontdekt. Alleen die van Hoek vertoonden daarmede volledige overeenstem ming. De verdachte blijft in een star ontkennen volharden. BERGEN. Dinsdagavond hield de R. K. Kiesvereeni- ging haar jaarlijksche algemeene vergade ring in St. Jan. Van de 650 leden waren er ongeveer 25 ter vergadering opgekomen, zoo dat de c pkomst niet groot was. Het jaarver slag Vt. i den secretaris den heer Mietenburg dat keurig verzorgd was, werd na voorlezing met applaus beloond. Hierna deed de heer J. N. de Koning, als penningmeester, verslag Hieruit bleek dat de financieele toestand van de kiesvereeniging nu niet bepaald rooskleu rig is. De. rekening over 1929 werd, onder dankzegging aan den penningmeestér, voor zijn goed beheer, goedgekeurd. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening 1930 werden benoemd de heeren N. J. Punt en P. N. Baltus. De voorzitter deelde mede dat het bestuur dit jaar nog eens krachtige pogingen zal aanwenden om de ruim 300 katholieken, die ir r geen lid der kiesvereeniging zijn, op te wekken alsnog vóór 1 Januari 1931 als lid toe te treden. Zij die na dezen datum lid worden zullen niet kunnen medewerken aan de samenstelling van de groslijst. Staande de vergadering gaven zich een paar leden op om hierbij behulpzaam te zijn. Uit de bespre kingen bleek dat de contributie geen beletsel voor het lidmaatschap behoeft te zijn, aange zien deze reeds zoo laag mogelijk gesteld is. Zelfs kan men, zoo noodig, geheel van con tributie worden vrijgesteld. Na eenige besprekingen werd de vergade ring te ongeveer half tien gesloten. Tot tijdelijk opzichter bij de gemeente werken alhier is door B. en W. aangesteld de heer D. Kelder te Rotterdam. OTERLEEK. Zonder eenige ceremc in zijn de bewo ners van den Korten Molenweg de afgeloo- pen week van electrisch licht voorzien. Nu de Schermerdijk en het Oterleekerwegje nog tot aan 't Buurtje. Dan is de geheele gemeen te van kunstlicht voorzien. Onze plaatsgenoot de heer G. Welbo- ren is in publieke veiling, eigenaar geworden van 't café „De Witte Eenhoorn" te Ooster- Blokker, groot 34,35 Aren voor de som van 10220, plus 2060 voor den inventaris SCHERMERH9RN. De oudste inwoonster van onze gemeente mej. wed. J. Roselaar-Keetman is alhier op 86-jarigen leeftijd overleden. LANGEREIS. Zondag en Woensdag gaf de tooneelver eeniging L. O. L. een uitvoering bij den heer Galis. Hoewel de inhoud van het aangekon digde stuk niet aan onze verwachtingen vol deed en het slot ons wat vaag voorkwam, hebben wij toch genoten. Vooral was dit te danken aan het vlotte spel van het meeren deel der dilettanten. Werkelijk L. O. L. heeft onder haar leden krachten die een zeer goed figuur op het tooneel maken en met deze kern kan de rederijkerskamer de burgerij OUDKARSPEL. Geboren Hendrik Jan. z. van G W. Eradus en N. Kapitein. Geertje, d. van B. T. Pankras en G Hessing. Hendrika, d. van B. T. Pankras en C. Hessing. Marietje Geeri, d van H. J. Mooij en T. Keizer. Overleden: Grietje Semeijns, 63 jaar, echtgenoote van KI. Leegwater. Lena Kamp, 18 jaar. BEVERWIJK. Vereeniging v. Vrijz. Herv Dinsdagavond kwamen de leden dezer ver eeniging in het kerkgebouw ter vergadering bijeen. Voorzitter was de heer v. Zanten. Deze opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen w.o. zich de catecheet Ds. v. Peursem bevond hartelijk welkom en sprak den wensch uit dat de besprekingen die he denavond gevoerd zouden worden ouder gewoonte van aangenamen aard mochten zijn. Het jaarverslag ademde een gezond en krachtig vereenigingsleven. Uit het voornaamste hiervan stippen wij het volgende aan: Komst van den catecheet, goede belangstelling bij de Godsdienstoefe ningen, de winterlezingen een succes en voor 't eerst Kerstfeestviering in ons eigen ge bouw. Daarna volgde een uityoerig verslag van den Penningmeester dat onder dankbetui ging werd goedgekeurd. Een groot gedeelte van den avond werd in beslag genomen door den vraag: al of geen uitbreiding van het bestuur. Dit achtte met het oog dat enkele dezer leden zich voor het jeugdwerk konden interesseeren, uitbreiding wenschelijk. Ook de catecheet liet in dien geest een pleidooi hooren. Mede in verbai. 1 hiermede werden enkele voorstellen behelzende gedeeltelijke of alge- heele herkiesbaarheid der functionnarissen verworpen. Aan 't slot der bijeenkomst werd besloten het bestuur dat voorheen uit 7 thans uit 9 leden zal bestaan. De nieuw gekozenen zijn: mej. Welp, be nevens de heeren Suringh, Gillissen en Boek holt. Met een woord van dank werd de bijeen komst daarna opgeheven. DE KLOKKEN VAN CORNEVILLE. Deze oude, maar zeker niet verouderde opera-comique van Robert Planquette, (want hoe frisch klonken gisteravond in 't Gulden Vlies de eenvoudige melodieën) werd hier opgevoerd door het Nieuw Nederlandsch Operette gezelschap, onder directie van Bob Peters en René Sleeswijk ter herdenking van den 55-jarigen tooneelloopbaan van Neer- land's oudste operette-artist, den heer Guus Kiehl. Verouderd, neen, dat is Planquette's werk nog in 't geheel niet; de muziek ervan heeft het meer dan eens doen gevoelen en 't is gisteravond gebleken ook dat ze nog zeer goed in staat is een publiek te boeien De zaal was vrij goed bezet, doch voor den jubilaris hadden wij gaarne gezien dat hij geheel gevuld was geweest. Het kleine gezelschap bestaat uit uitmun tende en zeer goede krachten die het werk uitstekend voor het voetlicht brachten, niet slechts wat het spel, doch ook wat den zang betrof en de jubilaris bij zijn entree met applaus begroet stond in de voorste rij In het tweede bedrijf, waar hij alleen scène in het kasteel te vertolken heeft die ta melijk lang duurt, volgde men zeer aan dachtig zijn spel en brak aan het einde een langdurig applaus los, dat ook wel zijn me despelers gold, maar toch in de eerste plaats voor hem was bestemd. Doch de vertolking der andere hoofdper sonen werd zeer waardeerd, want menig maal werden zij bij open doek teruggeroe pen. Die hoofdpartijen werden gegeven, be halve dan door den jubilaris, door de dames Betty v. d. BoschSchmidt, Clairette Ham- mé en de heeren Eduard v. d. Ploeg (volgens de advertentie in de courant, doch op de bil jetten stond meen ik, Jan Blok), Jan Moritz, en Pierre Boeyen. Aan het einde van het tweede bedrijf werd den heer Kiehl, namens eenige Alkmaarders een bouquet overhandigd. Tooneeldecors en costuums zagen er goed uit, en, ofschoon de orkestbezetting zeer beknopt was, bestond ze uit geroutineerde musici. De jubilaris voerde de regie, de leiding van het muzikale gedeelte berustte bij den heer James Cle ment, A. K. DE SCHIPPERSSTAKING TE ZWOLLE. De verhoudingen worden steeds scherper. Dinsdagmiddag was een schipper aan het laden bij de overslagplaats van de firma Buisman aan het Zwartewater. Met het oog op de dreigende houding, den laatsten tijd aangenomen door de stakers en schippers tegenover hen, die wel varen, begaven zich aan boord de hoofdinspecteur van politie Let- tinck met twee agenten uit de stad. Een schip, waarop zich bevonden een 50-tal schippers, naderde het ladende schip en ondanks som maties van den hoofdinspecteur grepen de stakers zich aan boord van het andere schip vast en namen een zeer dreigende houding aan. De hoofdinspecteur en agenten trokken tiun revolvers, maar een der stakende schip- pes gooide zijn jas af, posteerde zich voor de anderen en riep„Schiet mij dan maar dood". Op dit kritieke oogenblik kwamen ter assis tentie twee inspecteurs en acht agenten. Deze overmacht deed de schippers afdeinzen. Voortdurend, ook des nachts, worden de schepen, die met lading liggen of geladen zullen worden, door politie bewaakt. De ver houdingen worden echter steeds scherper. Ook schepen die alleen maar doortrekken zijn niet veilig. Aan de grens der gemeente Zwolle krijgen zij een agent aan boord, die hen door de gemeente begeleidt en desge wenscht nog verder, daar ook in Hasselt de toestand zich steeds meer toespitst en ook daar de politie de werkwilligen moet bescher men. De bevrachters te Zwolle en Hasselt blijven beslist weigeren over de schippers- beurzen, door de nu stakende schippers op gericht, te bevrachten. De staking duurt al ongeveer een maand en de geldmiddelen zijn vrijwel uitgeput. GROOTE BRAND TE OOST-VOORN^ Timmerfabriek in vlammen gegaan. °P- Uit Brielle meldt men ons: In den afgeloopen nacht heeft te (W Voorne een felle fabrieksbrand gewoed Dm" streeks 1 uur in den nacht werd brand /ml" dekt in de stoomtimmerfabriek der gebr T ledo. Het vuur, dat gretig voedsel vond de groote voorraden hout, greep snel om zich heen. Het gedeeltelijk uit steen en hout opgetrow ken fabrieksgebouw en de houten biilehm, wen zijn totaal afgebrand. JgeDOu- De brandweer van Oost-Voorne kon wei nig tegen het vuur uitrichten en moest zich voornamelijk beperken tot het beschermen der omliggende perceelen. De brand woed de den geheelen nacht voort en eerst tegen hedenmorgen 5 uur was gevaar voor verde re uitbreiding geweken. De schade is zeer groot; behalve de ge. bouwen en de voorraden hout zijn ook eeni ge machines verloren gegaan. De schade, die op ongeveer 50000 wordt geraamd, wordt door verzekering v* dekt. 8 8 MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS. Oeschenken van den prin. Prins Hendrik heeft ten behoeve van de verzameling in het Museum voor het On derwijs te 's-Gravenhage een prachtig exem plaar van het edelhert en een paar jonge wilde zwijnen geschonken. Door dit eerste geschenk voor het nieuwe gebouw is de collectie van groote Neder landsche dieren thans vrijwel volledig te noemen. NOODLOTTIG KINDERSPEL. Bij het tramstation te 's-Heerenberg wa ren dezer dagen eenige jongens aan het spe len met een paar olievaten, die op de laad- brug lagen. Een vijfjarige knaap werd daar bij door een vallend vat zóó ernstig getrof fen, dat hij aan deg evolgen is overleden. SALARIS EN PENSIOEN DER RIJKSAMBTENAREN. Het Plaatselijk Comité, gevormd uit bij di Centrale van Vereenigingen van personeel in 's rijksdienst aangesloten organisaties, had gisteravond in het „American Hotel" te Am sterdam een vergadering belegd ter bespre king van het salarisvraagstuk. Het rijksper soneel te Amsterdam en omstreken was in vrij grooten getale opgekomen. Na een inleidend woord van den heer De la Bella, voorzitter van het Amsterdamsche Comité, die er o.m. op wees dat de salarissen der rijksambtenaren beneden het algemeen welvaartspeil liggen, werd deze kwestie in den breede besproken door den heer F. Per dok Hzn., voorzitter der Centrale. Hij wekte de vergadering op, om met kracht te strijden voor de verbetering van de salarissen. Zoo zal in 1930 aldus spr. de regeering móeten helpen door het verleenen van een premievrij pensioen, hetgeen voor de rijks ambtenaren zal neerkomen op een loonsver hooging van drie procent. GEEN VISUM VOOR MEVR. KOLLONTAY. Aan de Voorw. is gisteren meegedeeld, dat de regeering definitief besloten heeft, aan mevrouw Alexandra Kollontay, de ge zante te Oslo van de sovjetrepubliek, een pasvisum voor Nederland te weigeren, omdat ae regeering geen termen aanwezig acht om mevrouw Kollontay wél in ons land toe te laten. PRIJSCOURANT FONGERS 1930. Wij ontvingen de door de Fongers-fabrie- ken te Groningen uitgegeven prijscourant voor 1930. Het boekje, dat als ietter jaar, weer tal van wetenswaardigheden over het Fongersrijwiel en zijn onderdeden bevat, ziet er goed verzorgd uit en maakt een prettigen, i aangenamen indruk, zooals wij dat van de fa. Fongers niet anders gewoon zijn De fa Fongers is er ook dit jaar weer in geslaagd, om de goede naam van haar product door deze prijscourant op doeltreffende wijze te bevestigen. Klaar en duidelijk, maar tevens nuchter en zakelijk, rekenkundig zakelijk wordt een overzicht gegeven van de verschil lende modellen en de diverse constructies en onderdeden, terwijl de onmiddellijk er onder vermelde prijzen de keuze gemakkelijk zullen maken. Een aantal goed afgedrukte foto's van het in- en uitwendige der fabriek, waaronder een luchtfoto, besluiten het boekje, dat zijn doel wel zal bereiken. STAKING GEËINDIGD. De loone'sch ingewilligd. De arbeiders bij den aanleg van den nieu wen Rijksweg DelftHoornbrug hebben gis termiddag het werk hervat, nadat de door de stakers geëischte loonsverhooging van cent per uur door de directie der N.V. Wegenbouw te Utrecht was ingewilligd. EEN TRAMAVONTUUR. De vergeten sleutels. Het Hbl. vertelt: Lijn 16 had gestopt op het Muntplein. De vrouwelijke helft van een echtpaar was uit gestapt, de mannelijke was blijven staan op het achterbalcon. De wagen reed door, het Rokin op. De vrouw, die net de tram had verlaten, scheen zich opeens iets te bedenken, holde mee met het voertuig en schreeuwde: SteefSteefSteeeeei Steef keek. „Steef, de sleutels, gooi ze der uit." Steef tastte in den zak, diepte een bos sleu tels op, gooide dien op het smalle Rokin- stoepje, aan den rand van het water. Een paar jongens zagen de sleutels vallen, raapten den bos op enholden er mee de tram achter na, denkende natuurlijk dat een passagier het geval had verloren. De jongens liepen de tram na, de vrouw de jongens. En de trampassagiers, die alles begrepen, lachten. De vrouw haalde de jon gens in, legde uit, kreeg de sleutels, en wuifde gelukkig den man toe, die van de rijdende tram de gebeurtenis gadesloeg. WETHOUDER CONTRA POLITIE. De heer Klokman, wethouder en loc» jurgemeester van Hummelo en Keppei heeft een klacht ingediend bij den officier van justi tie tegen het optreden van den gemeente veldwachter. Laatstgenoemde heeft een inval gedaan in een besloten nachtelijke bijeenkomst waar voor de loco-burgemeester verlof had ver leend. De burgemeester, vóór bedoelde bij eenkomst teruggekeerd, was het met de be slissing van zijn plaatsvervanger niet eens Wat den inval der politie tot gevolg had. BESTRIJDING VAN DEN BASTAARD- SATIJNVLINDER. Gister werd door een 100-tal leerlingen van de hoogste klassen der bijzondere en openbare scholen te Harderwijk onder lei ding van den Burgemeester van Harderwijk een tocht gemaakt naar de bosschen ter ver delging van de nesten van de bastaardsa- tijnrups, die in deze streek het houtgewas bedreigt. De jacht bleek een enorm succes, niet minder dan 36.000 nesten, bevattend on geveer 11 millioen rupsen, werd op de brandstapels vernield. De afdeeling Harder wijk van de N. P. V. verleende bij een en an der haar medewerking, terwijl het gemeente bestuur voor de noodige ververschingen zorg droeg. DE MISDADIGHEID IN ONS LAND. Geen reden tot groote verontrusting. De hoofdredactie van het „Weekblad van het Recht" schrijft: Er zijn in den laatsten tijd in ons land zware, gruwelijke misdaden gepleegd. Het is niet meer dan natuurlijk, dat daarover luid* weeklachten worden gehoord, oo strengere bestraffing, zooals ook wel vanzelf spreekt op wederinvoering van de doodstraf wordt aan gedrongen, alsof in landen, waar die strat nog bestaat en wordt toegepast, minder zware misdaden worden gepleegd. Doch juist onder omstandigheden als deze is het noodig, dat de hoofden koel blijven en slechts deneerd wordt op grond van de werken]** feiten. Daarom willen wij nog even de voli aandacht vestigen op de statistische cijters. In de inleiding tot de indexcijfers cnmin - teit wordt eene vergelijking gemaakt met jaar te voren en gezegd, dat het aantal v - oordeelden in 1929 1167 minder bedroeg dan in 1928; het aantal misdrijven tegen lev en persoon was 290 minder. Het vierde kwar taal geeft een lager indexcijfer voor alle in drijven te zamen; misdrijven tegen de zeo*» en economische misdrijven gaven veel stiger cijfers dan verleden jaar. Tegenover indexcijfer 99 voor 1928 stond voor 1 cijfer 92. niM Heel verontrustend klinkt dit alles vooral als men zich herinnert, dat mij J de Jongh, kinderrechten te Amsterd zijn in 1923 verschenen boekje Bestran Bestrijden op bl. 2 schrijven kon: net misschien niet onbekend, dat er m de jaren in de strafrechtszaal een andere is gekomen, een ander licht, een anoe mosfeer.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6