ilkiwstkt Eeurant. vijftig-jarig bestaan A. F. KERREBIJN'S GLASHANDEL IJ. TE EEN GOUDEN FABRIEKSFEEST. Hwfcrt tww m tortifsto &arga&g. HEEREN-BAAI 1930 onzer zaak op D i n s d a g 18 Maart a.s. berichten wij, dat onze Kantoren en Magazijnen dien dag voor het publiek zullen zijn. Zaterdajr 15 blaart lOSOctptrons De N.V. Kerrebijn's Glashandel viert haar 50-jarig bestaan. Een „doorzichtig" bedrijf. 0 1880 In verband met de viering van het S. VAN DER VEER, Directeur. po. 63 1930 ECHTE FRIESCHE Alkmaar is geen industrieplaats en de be drijven die er gevestigd zijn verdienen daar om meer dan gewone belangstelling. En vooral mag dit het gevai zijn als die bedrijven zich snel ontplooien, als de fabrieks- ruimte door het in gebruik nemen van omlig gende panden steeds weer vergroot moet wor den, als het aantal werklieden van jaar tot jaar vermeerdert, als dus het bedrijf alle tee kenen van een voorspoedigen groei vertoont. Dat is ongetwijfeld het geval met Kerre bijn's glashandel, die in den loop der jaren van een handel tot een industriëele handels onderneming is geworden, welker opdrachten zoo omvangrijk werden, dat binnen korten tijd tot algemeene verbouwing, vergrooting en moderniseering van het bedrijf moet worden overgegaan. Dinsdag 18 Maart a s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de heer A. F Kerrebijn jn hetzelfde pand een eenvoudigen glashandel is begonnen. Deze werd op 1 Juli 1901 door den heer Brakenburg overgenomen, die den handel voortzette onder den firmanaam A. F. Kerre bijn. Op 1 October 1919 werd de zaak omge zet in een Naamlooze Vennootschap, waarvan de tegenwoordige directeur, de heer S. van der Veer, sedert 1927 als zoodanig in func tie is. Dat is in het kort de geschiedenis der te genwoordige Vennootschap en er kan nog aan toegevoegd, dat sinds 1921 het bedrijf van grooter beteekenis is geworden door het tot stand komen van een slijperij en verzilver- inrichting en voornamelijk door het stichten van een atelier voor glas-in-lood, een fabri kaat, dat tegenwoordig zooveel aftrek vindt, dat dit atelier in de laatste jaren tweemaal zoo groot is geworden en het daar weTkend personeel van zeven op veertien arbeidskrach ten gebracht werd Glas is altijd een fabrikaat geweest, dat meer dan gewone belangstelling heeft omdat het niet alleen voor gewone, we zouden haast zeggen huishoudelijke, doeleinden gebruikt wordt, maar omdat het zich ook zoo bij uit stek leent om er iets moois en kunstigs van te fabriceeren. Vensterglas, dat vroeger geblazen en te- ;enwoordig „getrokken" wordt komt uit Jelgië. Dat wordt hier in Holland niet ge maakt, maar wel het zoogenaamde spiegel glas, dat van een bekende fabriek uit Sas van Gent wordt betrok en. Dat is gegoten glas en het wordt geleverd in de mooie dikke platen waarvan o.a de autoruiten gemaakt worden. Een inrichting als de N.V. Kerrebijn betrekt het in groote hoeveelheid en in alle denkbare afmeting en dit glas, dat op het oog een zoo uiterst breek baar en onbewerke'ijk materiaal is, ondergaat hier elke gedaanteverwisseling, die nood^ake- lük is om het in de practijk te kunnen gebrui ken. In een der fabrieksruimten zien wij een met oek bekleede tafel, als het het ware een reus- Ichtige strijkplank, waarop een stevige spie gelruit gelegd wordt, dat is een heldere ruit van omstreeks een halven centimeter dikte. Een handig vakman wrijft de ruit aan beide kanten schoon en laat er een hoeveelheid roo- de v'oeistof, zoogenaamde doodskop op val len, een op menie gelijkende stof, we'ke daar na door een e'ectriseh gedreven snel rond draaiend? vilten schijf onder grooten druk on het glas wordt uitgewreven. A's de ruit daarna weer schoongemaakt wordt zijn a'1? krasjes en vlekies daaruit vo'komen verdwe nen en is de glasv'akte geschikt om verzilverd te worden. 1^ plaat wordt herhaaldelijk me* gedistilleerd water overgo4en en wanneer do oppervlakte volkomen helder is wordt er een zi'vernitraat houdende vloeistof over uitgego ten. die weldr.' een dun zilver aagie achter laat, waarna de ewerking met een tweede bad herhaald wordt. Wanneer ook daarvan het zilver vo'doende bezonken is wordt de overtollige vloeistof, d;e in een vergaarbak loopt, voorzichtig verwij derd en de spiegel is gereed. Er wordt over de zilverlaag een gom aag uitgestreken en dit wordt weer afgedekt met een laklaag waarna de spiegel wordt afgeleverd en de firma een tienjarig gebruik garandeert. De gomlaag belet het vocht de grootste vijand van spie gels de zilverlaag aan te tasten en men heeft een zwaar verzilverden spiegel, die in afzienbaren tijd geen weerplekje za vei tocnen. Heel wat verweerde spiegels worden hier na verwijdering van de oude zilverlaag als nieuw gemaakt en in dit deel van het bedrijf komen dan ook altijd handen tekort om alle hestellingen te kunnen uitvoeren. Gedistilleerd water, dat hier in groote hoe- te' heden gebruikt wordt, vervaardigt men iier in een grooten distilleerketel en van c?r evervloed wordt hier ter stede ook aan c'e apo thekers geleverd Dat een veel gas gebruikend bedrijf a!s dit flan een tarief gebonden is, dat slechts é:n cent per M3. lager is dan aan particulieren wordt berekend, bewijst weer eens op .welke wi'ze de gemeente de ontwikkeling der indus- tne hier ter plaatse in de hand werkt. Een of tweemaal in het jaar wordt de ver- gaarkuip van de gebruikte vloeistoffen a.s bet ware uitgediept en de laatste maa. w era &P den bodem voor ongeveer honderd gul den aan neergeslagen zilver aange trollen, 'vel een bewijs, dat hier met kostbare mate ri llen gewerkt wordt. 'n een dezer fabrieksruimten tel slijpmachine, waarmede in autoriteiten e iokeepingen voor het met de hand versclun- Jte qtr FdOMa geraakt m waar made een goed vakman ook de zoogenaamde ster ren slijpt, die men gewoonlijk in het glas van theetafels en dressoirs aantreft. Dit is een werkje, dat alleen door langjarige oefening is te leeren en een vakman weet het glas hier en daar op mooi geslepen kristal te doen gelijken. In een daarachter gelegen inrichting wordt het spiegelglas dat is het dikke gegoten glas en dus niet het als spiegel verzilverde glas geslepen. Op een snel draaiende sta len schijf, die met een mengsel van zand en water overgoten wordt, drukt de werkman den zijkant van het glas neer en enkele oogenblikken later heeft hij er een schuinen matten kant aan geslepen. Op een tweede draaiende schijf, die ditmaal van steen is en alleen met water bevloeid wordt, drukt hij dien schuinen kant opnieuw neer en even later is deze weer doorzichtig. Zoo maakt men smalle en breede kanten aan de dikke spiegelruiten en zoo kan men het glas in eiken denkbaren vorm slijpen. Een draaiende polijstschijf, met doodekop overgoten, neemt alle krasjes en vlekjes uit het behandelde glas weg en een boor, die de fijnste en de grootste gaten kan boren werkt zich met amarilpoeder in weinige oogenblikken door het glas heen en boorde op het oogenblik, dat wij haar in werking zagen een gat van bijna vijf centi meter in een dikke glasplaat. Wie wel eens geprobeerd heeft een klein gaatje in een ruit of in een schoteltje te bo ren kan voor zoon prestatie niet anders dan groote bewondering hebben. In het naast gelegen magazijn vindt men glas in elke denkbare kwaliteit, soort en af meting. Er staan kant en klaar spiegelruiten voor de etalages der grootste magazijnen, er is glas met kleine gaatjes er in, een soort ventileerend glas, dat voor ziekenhuizen ge bruikt wordt, er is gewapend glas, dat door vlochten is met ijzerdraad en een onbreek bare dakbedekking vormt, er is glas van al lerlei kleur, herkomst en fabricage. Het lijkt allemaal zoo zwaar en onhandel baar, maar een enorme spiegelruit werd op de „operatie"-tafel gelegd, een duimstok werd er eenige malen op afgepast, twee kleine krijtstreepjes gaven de merkteekens waarlangs een meterslange liniaal gelegd werd. Vlug gleed een scherpe diamant daar langs en toen kon de afgesneden rand wor den afgebroken. Draadglas onderging de zelfde bewerking en men staat er verbaasd over hoe het dikste glas na de diamantsnede in willekeurige stukken kan worden georoken. Het blijft door de zwaarte en scherpte van het materiaal altijd een gevaarlijk werkje en de mannen, die hier het glas op maat snij den en expedieeren hebben in den loop der jaren veel wonden aan de handen opgeloopen. Maar dat went ook, en de glassnijder be weerde, dat zijn vingers als het ware vereelt zijn. Hij gaai met de zwaarste glasplaten om of het bordpapier is waar hij aan alle kanten reepjes afsnijdt om het pasklaar voor de sponningen der etalageramen te maken. Het bedrijf heeft nog een groot pakhuis aan het Achter-Fnidsen, waar tuindersglas en raamlijsten bewaard worden. Er is een afdeeling waar het glas met bij tende zuren geëtst wordt, waardoor men er allerlei figuren en opschriften op kan aan brengen, er is er een waar het met transpa rante verven beschilderd wordt en waar men o.a de voorstellingen schildert welke ver schillende zaken op hun iichtreclames willen vertoonen maar dc meest kunstzinnige af- deeiing is die van de glas-in-looj fabricage, een afdeeiing, welke de laatste jaren zoo met werk overstelept werd. dat zij in enkele jaren tijds tweemaal zoo groot is geworden Kleuren doen prettig aan als zij op papier of hout zijn geschilderd, maar er is niets mooiers dan doorzichtige kieuren, kleuren die als het ware zelf licht uitstralen omdat het licht er doorheen valt. Wat doet het oog prettiger aan dan een mooi kerkraam, dat men vanuit het gebouw tegen het licht ziet Eik stukje glas heeft een warme tivt, het is oi het zonlicht in tallooze schakeeringen wordt gebroken en of al die lichtbundels zich te samen tot een kleurig schilderstuk hebben vcreenigd. Kleurgias in lood brengt licht en leven in triestige kamers en meer en meer vindt het toepassing voor schuifdeuren, trappenhuizen en erkers Vooral de dames schijnen er bijzonier op gecharmeerd te zijn, maar dat heeft helaas ook een meer prozaïsche reden want waar glas in lood het vensterglas vervangt, be hoeft men nooit meer gordijnen op te hangen. Deze afdee'ing staat onder de artistieke lei ding van den heer Dijkstra, een ontwerper en decorateur, die zijn middelbaar teekendiploma tehaa'de en zijn talent thans in dienst van de glas-in-lood fabricage gesteld heeft Hij ontwerpt mooie decoratieve figuren en hij zou natuurlijk niets liever doen dan zijn fantasie den vrijen loop laten, maar dat js in een bedrijf als dit in den regel onmogelijk want er is een voorname factor, welke tot soberheid aanspoort, namelijk de prijs. Architecten of particulieren willen graag iets moois hebben maar het mag niet duur zijn en de groote kunst is dus artistieke ont werpen te bedenken, die eenvoudig van uit voering en daardoor goedkoop zijn. Zoodra een ontwerp is goedgekeurd, word1 het op de ware grootte geieekend en daarna worden de verschillende deeltjes van de fi guur zorgvuldig uitgesneden of uitgeknipt waar de lijn rond is Bosed omq au M zm wem svofl groot als deze schabionen dan zou het werkstuk veel grooter dan de teekening worden omdat tusschen elke twee glasdeeltjes het bindende lood moet aangebracht worden. De schaar en het mes waarmede men dus de teekening uitknipt zijn zoo geconstrueerd, dat zij tegelijkertijd een reepje papier weg snijden, dat even dik is als het lood dat de glasdeeltjes bijeen moet houden, waardoor dus het voltooide werkstuk precies even groot is als de ontworpen teekening. Kleur en glassoort zijn op de onderdeelen van de teekening nauwkeurig aangegeven en een goed vakman snijdt naar de hem ver strekte papieren schablonen de aangegeven glassoorten in precies dezelfde grootte. Die stukjes worden dan als de deelen van een legkaart aan elkaar gepast en daartus- schen komt het lood dat de lijnen van de fi guren aangeeft. Het heeft den I vorm en de boven en onderrand worden later platgedrukt om het glas goed aan elkander te laten sluiten. 0 Hier heeft men glas in alle denkbare soorten, kleuren en schakeeringen, soms zelfs glas. dat verschillende kleurlagen heeft zoo dat men door af-etsing van een laagje een geheel andere kleur te voorschijn kan roepen Er is gevlamd glas waarin als het ware al lerlei kleuren door elkaar zijn geloopen en er is goudgeel glas dal men een bijzondere tint geeft door er wat zilver in te versmelten. Men beschikt over vrijwel alle kleuren en dat maakt het mogelijk zooveel variatie in allerlei ontwerpen aan te brengen. Het lood wórdt in lange trossen aange voerd en daarna door een machine gedraaid, welke het in den vereischten I vorm ver laat zoodat het overal precies dezelfde dikte heeft. Het is natuurlijk zacht en deze glas-in- lood ruiten zouden gemakkelijk buigbaar zijn als voor de hoofdlijnen der figuren niet een dunne stalen staaf door het lood werd ge trokken en als de zwaardere stukken aan de buitenzijde niet door ijzeren roeden gesteund werden. Nadat de legkaart in elkaar gezet is en door het lood wordt samengehouden, worden de verbindingsdeeltjes aan elkaar gesoldeerd en daarna wordt de plaat over de geheel? oppervlakte met een soort cement bestreken, dat het glas en het lood niet aantast maar alleen dient om alle tusschenliggende ope ningen als 't ware dicht te metselen. De plaat wordt daarna met zaagsel uitgeboenri en is nu luchtdicht zoodat zij volkomen de plaats van de vensterruit kan innemen. Hier en daar is het glas met doorzich tige verf beschilderd en deze stukjes gingen daarna in een kleine gasoven zoodat de verf in het glas gebrand wordt, wat een alleraar digst effect geeft. Voor huizenbouw, b.v den bouw van volks woningen in Amsterdam, worden soms een paar honderd gelijksoortige glas-in-lood ra men tegelijk besteld en dan wordt het werk natuurlijk een massafabricage waardoor her goedkooper geleverd kan worden. Krijgt de teekenaar gelegenheid iets duur- ders te leveren dan kan hij zijn fantasie den vrijen loop laten en wij zagen o.a. een bij zonder mooie ruit waarin een vogel van het reigertype de voornaamste decoratieve fi guur was. A thing of beauty is a yoy for ever, zegt de Engelschman niet ten onrechte, over iets moois kan men zich het geheele leven ver- beugen en wanneer men van zijn glas-in lood ramen een artistiek ontwerp laat ma ken, krijgt men in teekening, lichtstraling en kleurschakeering een kunstwerk waarnaar men met onverdeeld genoegen kan blijven kijken. Van glas in lood worden niet alleen de vlakke ruiten gemaakt, er worden ook sche merlampen, lichtbakken en allerlei andere kunstvoorwerpen van vervaardigd en wat men uit gewoon glas door etsen, branden cn schilderen kan maken is in diverse modellen op het kantoor dezer onderneming in over vloed te bezichtigen. In den tijd, dat de artistieke waarde van het glas-in-lood steeds meer erkend wordt viert dit Alkmaarsche bedrijf zijn vijftig ja rig bestaan. De commissarissen zullen daar voor overkomen, het personeel zal op den feestdag de directie een tegeltableau aanbie den en het bedrijf geeft des avonds aan alle medewerkers en hun gezinnen een cabaret voorstelling in de bovenzaal van de Graan- beurs. De gunstige ligging van dit bedrijf, niet alleen in Alkmaar als centrumgemeente van Noord-Holland boven het IJ, maar ook de ligging aan het water van de Zaadmarkt, d= gcede bedrijfsleiding en iic omstandigheid, dat de zaak van den beginnen af aan in het zelfde pand gevestigd is geweest, zijn de oor zaken, dat deze industrie zich hier ter stede zal blijven ontplooien. Wellicht zullen de voorwaarden welke in dustrieën de kans tot ontwikkeling bieden hier door de concurrentie van andere gemeen ten op den duur gunstiger worden en zoolang dat niet het geval is mogen wij ons dubbel verheugen over den krachtigen groei van een bedrijf dat door den goeden naam zijner steeds meer gevraagde fabricaten van jaar tot jaar van grooter beteekenis is geworden. Hoewel het weer allesbehalve meewerk te, leefde gisteren geheel Koed'jk toch mede met de officiëele opening van het nieuwe gemeentehuis. Toen kwart voor twee de Commissaris van de Koningin in gezelschap van den Burgemeester het nieuwe gemeentehuis be trad, werd hem door de wachtende school kinderen ender belangstelling van een groot deel der bevolking het Wilhelmus toege zongen. In de Raadszaal, die geheel met belang stellenden gevuld was merkten wij op: de burgemeesters van Alkmaar, Bergen, Schoorl, Warinenhuizen, Broek op Langen- dijk, St. Pancras en Hensbroek. Daar waren ook aanwezig verschillende vertegenwoordigers van plaatselijke ver- eenigingen. Tal van bloemstukken en cadeaux. Een groot aantal bloemstukken wc-en in de Raadszaal op de tafel opgesteld. Met het oog op de bloemen had men deze zaal on verwarmd gelaten, doch de koude verhin derde niet, dat de aanwezigen met belang stelling gedurende twee volle uren naar de verschillende sprekers hebben geluisterd. Van de bloemstukken noemen wij: die van het Gemeentebestuur te Broek cp Lan- gendijk, van het Post- en Telegraafkantoor te Koedijk, van de hecren P. Kostelijk Sr. c. s., den heer C. Man, de Autobusonderne ming, de Wed. J- Spaan, de dames van de raadsleden, den heer A. de Louw en de fir ma A. Groot Wz. Van de geschenken verdient in de eerste plaats genoemd te worden een mooie staan de klok in de hal, een geschenk van de Coöp. Leenbank, de Tuinbouwver. De West en de banne Koedijk; een bank voor de wachtenden in de secretarie, geschonken door een 13-tal plaatselijke vereenigingen; een klok in de burgemeesterskamer, ge schenk van het personeel en de leerlingen der O. L. S.; een Oud-Hollandsch zitje, ge schenk van het secretarie-personeel en an dere ambtenaren, een gekleurde teekening naar een teekening van 1700, voorstellende Oud-Koedijk, geschenk van de Dames- Handwerkvereen. W. O. E.; een portret van Prinses Juliana en een ets, van de tuin- bouwvereenigingen „De Zuid'' en „Ons Be lang" en een vergroote foto van het oude Raadhuis, genomen in 1905, geschenk van den Burgemeester van Hensbroek. De ge meente Alkmaar had een fraaie ets ge schonken van de Groote Kerk van Alk maar; de Burgemeester van Bergen een vloeiblad voor de Burgemeesterstafel; de Burgemeester van Schoorl en diens collega van Warmenhuizen namens den Vleesch- keuringsdienst te Schoorl een mooie asch- bak. De opening van de eerste buiten gewone raadszitting in het nieuwe Gemeentehuis. De Burgemeester, de heer P. Kik kert, heette den Commissaris der Koningin en de aanwezigen hartelijk welkom. Hij ver zekerde dat het Gemeentebestuur het in hooge mate waardeert, dat Jhr. Roëll door zijn persoonlijke tegenwoordigheid luister bijzette aan de plechtigheid. De tegenwoordigheid van d,. beide gees telijken van de Ned. Herv. Kerk en van de R. K. kerk te Oudorp, alsmede van het Kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente, het Banne-bestuur van Koedijk, de plaatselijke Vereenigingen en de pers, stelde spr. mede op hoogen prijs. Voor Koedijk was de dag van heden een dag van beteekenis. Meer dan 50 jaar is hier de behoefte gevoeld aan een waardiger Raadhuis, doch in hoofdzaak om financieele redenen kwam het nimmer tot daadzaken. Uitvoerig schetste spr., waarom het oude reeds lang niet meer aan redelijke eischen voldeed. Het tegenwoordige gebouw zal in staat zijn, vele jaren den gestadigen groei te absorbeeren. In 1860 telde Koedijk 932 zielen; in 1180, 1076, in 1910, 1224 en thans 1767, een ge volg van "het feit, dat de toestand zich in de gemeente economisch heeft gewijzigd, door dat het veehoudersbedrijf plaats heeft ge maakt voor het land- en tuinbouwbedrijf. Dit bedrijf was in de jaren '27'28 en '28 '29 zeer loonend; '29, het nog loopende jaar, is tot nog toe niet meegevallen en spr. hoopt, dat er nog een kentering ten goede komt. De beteekenis van den tuinbouw te Koedijk spreekt uit het feit, dat vanuit Koe dijk ia 1923/1924 op de Broeker Veiling voor 300 000 werd aangevoerd en hel daarop volgende jaar voor 700.000. De goede uitkomsten van 1927 maakten het mogelijk, de inkomstenbelasting te ver lagen en momenteel behoort Koedijk tot de gemeenten met een dragelijken belasting druk. In 1926/1927 was de belasting-op brengst met een verhoudingscijfer van 1.6, 36431.29; in 1928/1929 met een ver houdingscijfer van 1, 27000 en momenteel wordt met een verhoudingscijfer van 0.85, de opbrengst op 28000 geraamd. Deze gunstige toestand leidde tot den bouw van het nieuwe Raadhuis, waartoe 31 Mei werd besloten, en waarvoor spr. 25 Sept. den eersten steen legde. Voor zoover spr. heeft kunnen nagaan, is dit Gemeentehuis het eerste gebouw, dat als zoodanig i? de gemeente werd gebouwd. Van de goeder besluiten, in het oude Raad huis genomen, mag zeker het besluit, om een nieuw Raadhuis te stichten, worden ge noemd. Applaus! De bouwkundige, de heer L. Visser, inwo ner van de gemeente, heeft zich een be kwaam bouwkundige getoond en spr. wenschte hem geluk met het tot stand ge brachte. Het verheugde hem vooral, dat een burger van de gemeente de ontwerper van het nieuwe Raadhuis is geweest. Applaus! Dank bracht spr. aan de aannemers Den Das en Schuijt te Bergen en aan den heer Bakker te Alkmaar, den aannemer van het schilderwerk, voor wien hij ook niets dan lof had. Voor de keurige afwerking van het meu bilair in de Raadszaal verdiende de meu belfabriek „Eik en Linde" te Alkmaar ze ker een woord van dank. Dank bracht spr. ook aan de overige le veranciers en arbeiders, die aan het Raad huis hadden gewerkt. Moge het nieuwe Raadhuis gedurende een reeks van jaren een sieraad zijn in de ge meente, volkomen aan het doel beant woorden en voortdurend blijven een sym bool van den eendrachtigen geest van sa menwerking en leiden tot vermeerdering van de welvaart in onze gemeente! Applaus! De Commissaris der Koningin ge troffen door het gezang der schoolkinderen. Jhr Roëll, die hierna het woord be kwam voor het doen van de officiëele ope ning, verklaarde, dat hij gaarne de uitnoodi* ging daartoe had aanvaard. Bij het binnen treden van het gebouw was hij zeer getrof fen door de schooljeugd, die hem het heer lijke Wilhelmus had toegezongen. Hij verheugde zich voorts over de mede aanwezigheid van het zwakke geslacht en bracht den Burgemeester een compliment voor het uitspreken van zijn belangwekken de rede. Spr. herinnerde zich het oude gebouwtje bij zijn vroegere bezoeken aan den Oud- Burgemeester, wijlen den heer Kooiman. Steeds keerde hij dankbaar en voldaan uit dit oude gebouwtje huiswaarts, hetgeen niet wegnam, dat hij zich hartelijk verheugde over de tot stand koming van het niet- -e gebouw Wanneer één persoon daarvc r, nog niet genoemd, dank verdient, dan is dit wel de burgemeester-zelf. Spr. ziet in dit gebouw het eerste blijvende bewijs van diens activiteit, welke naar hij hoopte, nog vele jaren aan Koedijk ten goede zal ko men. Hij hoopte, dat in het nieuwe Raadhuis steeds kloeke, weloverwogen besluiten zou den worden genomen, die het bewijs zullen leveren van de goede daad, door de ge meente Koedijk heden verricht. Met de beste wenschen voor den bloei en de toenemende welvaart van Koedijk, ver klaarde spr. het gebouw tot zijn bestemming gewijd. Applaus! Reeds 40 jaar terug had men aan gedrongen op den bouw van eei nieuw Raadhuis. De oudste wethouder, de heer Jb. Visser, deelde mede, dat reeds 40 jaar gele den in den Raad op den bouw van een nieuw Raadhuis was aangedrongen. Het besluit om tot den bouw over te gaan, kan dan ook zeker geen overtollige weelde worden ge noemd. Belangrijke besluiten zijn er gedu rende de 20 jaar, waarin spr. deel van den Raad uitmaakte, in het oude Raadhuis geno men. Was spr. toen de jongsten, thans is hij het oudste raadslid. Het oude moet eenmaal plaats maken voor het nieuwe en dit geldt ook voor het oude Raadhuis. Spr. hoopte, dat het nieuwe Raadhuis nog vele jaren een sieraad voor de gemeente zal zijn. (Applaus In het oude Raadhuis zijn wel eens harde woorden gevallen, maar toch gingen de leden steeds met een handdruk uiteen. Het oudste raadslid, de heer Mul der, wenschte hierna den burgemeester van harte geluk met de tot standkoming van het nieuwe gemeentehuis. Spr. hoopte, dat de burgemeester met de ambtenaren daarin nog vele jaren energiek zal werken in het belang van de gemeente. Het valt niet te ontkennen, dat in het oude Raadhuis wel eens harde woorden zijn ge vallen; de evenredige vertegenwoordiging heeft nu eenmaal ten gevolge gehad, dat de Raad een beeld gaf van de burgerij, waar door de verschillende zienswijzen wel eens botsten, maar toch gingen wij altijd uit el kander met een handdruk. Spr. zag daarir een bewijs, dat allen niet het persoonlijk maar het algemeen belang wilden dienen er hij hoopte, dat het in dit nieuwe Raadhuis zoo zou blijven. Namens de raadsleden bood spr. den bur gemeester een inktstel aan en hij eindigds met den wensch, dat de burgemeester en de secretaris daarvan nog vele jaren gebruik zullen maken, om de notulen te teekenen. (Applaus!) Het Raadhuis op de goede plaats gesticht. De gemeente-secretaris, de heer Sloof, betoogde, dat naar zijn meening, ge zegd kon worden, dat het nieuwe Raadhuis een geschikte plaats in de gemeente heeft gs- kregeo. A A i I A 4

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9