DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. s. KROM. JXo. 65 DIViUAG 18 MAART I03O 132e Jaargang. Dagslijkscb overzicht. de vlootconferentiete /erzekeren. Buitenland EEN GEFORTUNEERD COMMUNIST IN BRUSSEL GEARRESTEERD. StoomerU en Ververij van de diefstallen te potsdam. HEVIGE GASONTPLOFFING. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37000. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. LONDEN. De besprekingen op Chequers. De toekomst weinig hoopvol. Een gisteravond verschenen officieele me- ledeeling behelst, dat tijdens de gisteren op Chequers gevoerde gesprekken, die vier uur tuurden, de Britsche en Fransche delegaties tden toestand hebben onderzocht bepaalde- jjk met betrekking tot aangelegenheden, Waarbij kwesties van bijzonder belang voor ten betrokken waren". „Zij trachtten een passend middel te vin- ten cm het slagen der onderhandelingen te Voor deze onderhandelingen op Chequers as de Fransche minister-president Tardieu lit Parijs naar Londen overgekomen en de twee landen waren dus door hun meest ge zaghebbende leiders vertegenwoordigd. Toen men na afloop der conferentie aan fardieu vroeg, hoe het met de vlootconferen- jie stond, gaf deze een vrij belangrijke ver- daring. De Engelsche draadlooze dienst vertelt daarvan het volgende: „In een gesprek met de journalisten, zeidc fardieu dat de vraagstukken waarover de jvereenstemming zeker of gemakkelijk te be reiken was, gescheiden werden van die, waarover een overeenstemming moeilijker Jeek. Men heeft over verschillende methoden gesproken, geschikt om onze opvattingen tot elkaar te brengen. Zij zullen in de eerstvol gende dagen gemeenschappelijk te baat ge nomen worden. Wij zijn van oordeel dat de uitkomst die bereikt zal moeten worden, be langrijk genoeg is, om alle onverstandige haast terzijde te stellen. Wat wij noodig hebben, is geen haast, maar succes". x Men kan nu redeneeren zoo men wil, maar uit Tardieu's verklaringen is alleen op te maken, dat men met elkaar in aanraking wil blijven, om naar een uitweg te zoeken, maar dat nog niets gevonden is wat op een oplossing zou lijken. Dat is niet erg hoopvol. Maar het offi cieele communiqué, dat blijkbaar bij gemeen overleg is vastgesteld om verslag van de ge- dachtenwisseling te geven, is nog magerder dan Tardieu's persoonlijke mededeelingen. Men leest erin, dat de Engelsche en Fran sche delegaties vier uur in gesprek zijn ge weest en „bepaaldelijk den toestand onder zocht hebben, met betrekking tot aangele genheden die van bijzonder belang voor hen zijn. Zij trachtten passende middelen te vin den om het succes der onderhandelingen te verzekeren" En daarmee is het uit. Het be langwekkendste uitsluitsel, namelijk of die pogingen hoopgevend zijn geweest, ont breekt. Van Engelsche zijde weet men er nog aan toe te voegen, dat MacDonald zijn bezwaren gehandhaafd heeft tegen het opnemen van eenige „politieke bepalingen, welke ook in de latere toekomst". Dat beteekent dus, dat Engeland van een Middelandsche Zee-overeenkomst niets moet hebben, zooals Frankrijk die graag zou wil len zien en waarin naast genoemde landen ook Italië, Zuid-Slavië, Griekenland en Tur kije zouden moeten deelnemen. De Italiaansche pers betoogt tegelijk dat zulk een Locarno voor de Middellandsche Zee iet6 onzinnigs zou zijn, omdat het een doel zou hebben Frankrijk tegen Italië en Engeland te beschermen, dus tegen dezelfde landen die zich verbonden hebben Frankrijk tegen een aanval van Duitschland te vrijwa ren. Ook de grootste optimist zal niet kunnen beweren dat het onderhoud op Chequers een belangrijke ontspanning in den stand der conferentie heeft gebracht, want als het de hoop op overeenstemming werkelijk krachtig versterkt had, zouden de uitlatin gen der voornaamste deelnemers eraan am ders geklonken moeten hebben. De wereld wordt intusschen zoet gehouden met een aansporing om haar geduld te bewaren. DE ACTIE VAN GANDHI. „Zet het land in vuur en vlam" Gandhi, die de studenten te Amand aan 8Poorde om hun studies vaarwel te zeggen en kooplieden om hun handel op te gevf11- verklaarde dat er thans nog slechts een be roep was voor allen, nl. het land in vuur en vlam te zetten. Wanneer dit gebeurde zou het niet lang duren, of het land zou vrij zijn Gandhi's naaste plannen. .Vernomen wordt dat in verschillende pnr vincies de burgerlijke ongehoorzaamheid zaï beginnen zoodra Gandhi daartoe order geeft, of wanneer hij wordt gearresteerd. Weinig geestdrift in het land. De correspondent van de M a n c h e s ♦er Guardian te New-Delhi meldt dat thans uit alle deelen van Indie berichten binnen zijn omtrent den weerklank, die in cv. beginnende actie van Gandhi heeft Men verwachtte niet dat op den 12o *w>n een sympathiebeweging der massa zou beginnen, doch ook werd niet verwacht dat geen geestdrift aan den dag zou treden buiten de onmiddellijke nabijheid van Ahme dabad. De volstrekte onaandoenlijkheid van geheel het Noorden van Indië, zelfs in het huis van den Nehrus te Allehabad en La fcore het tooneel van het jongste congres, is, zegt de correspondent, wellicht het treffendst van alles. Een soortgelijke ervaring wordt opgeteekend in andere deelen des lands, zoo dat het dagelijks zekerder wordt, dat de ouder en meer-verantwoordelijke burgers van alle overtuigingen beslist tegen Gandhi zijn. Algemeen is men in politieke kringen in de hoofdstad van meening, dat de regeering haar positie aanzienlijk versterkt heeft door dat zij heeft nagelaten Gandhi te arrestee ren, die klaarblijkelijk zijn arrestatie ver wachtte, terwijl men algemeen meent dat in dien de regeering het mogelijk acht hem in de toekomst niet te arresteeren, zijn persoonlijk gedrag hem belachelijk zal maken. UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. De strijd in Rusland geen aange legenheid voor den Volkenbond. Gasaanvallen en ontwapening. In het Lagerhms heeft Henderson gisteren in antwoord op verschillende vragen meege deeld, dat de regeering na ernstig beraad tot de conclusie was gekomen, dat de zaak der godsdienstvervolgingen in Rusland geen aan gelegenheid was, die door Engeland of eenige andere mogendheid voor het forum van den Volkenbond gebracht kon worden volgens ar tikel 11 van het Handvest. De minister had uit Rusland zelf r.og mededeelingen ontvan gen volgens welke de Russische regeering strenge orders had gegeven niet tot ontrui ming of sluiting van kerken over te gaan, tenzij de meerderheid van de betrokken inwo ners zulks wenschte. Ook persoonlijke beleedi- ging van godsdienstige menschen bleef strafbaar, maar het decreet waarbij overal verboden werd om kinderen op staatsscholen godsdienstonderricht te geven, was voorzoo ver Henderson wist, nog niet ingetrokken. Op de vraag, of in Rusland op dit oogenblik an dere dan staatsscholen bestonden, moest de minister het antwoord schuldig blijven. Een vraag naar bescherming der burger bevolking tegen gasaanvallen noemde Mac Donald weer eens ongelegen ingediend. In dien eenig gevaar voor oorlogen dreigde, had de commissie van afweer van gasaanvallen tegenmaatregelen beraamd, die dan onmiddel lijk bekend zouden gemaakt wordende pre mier zeide echter niet te begrijpen, hoe men telkens met deze soort vragen aankomt, nu overal de goede wil heerschte tot ontwape ning en verzekering van den vredestoestand te komen. Vragen over de vlootconftrentie. In het Lagerhuis vroeg schout bij nacht Beamish den premier een verklaring te willen afleggen omtrent de vlootconferentie Ramsay MacDonald weigerde evenwel iets toe te voegen aan wat hij vroeger reeeds had ver klaard. Beamish: „Moeten wij daaruit opmaken, dat er gister ..iets tot stand is gebracht?" (Kreten van „Antwoorden, antwoorden!" van de conservatieve banken). De premier bleef zitten en weigerde ant woord te geven. NIEUWE ONRUST IN CHINA. De generaals Feng en Jen tegen Tsjang Kai-sjek. President Tsjang Kai sjek heeft gister be kend gemaakt, dat ondanks de groote sommen die de centrale regeering den generaals Feng en Jen, den gouverneur van Sjansi, heeft ge geven om in het buitenland herstel van ge zondheid te zoeken, beide generaals klaarblij kelijk den burgeroorlog opnieuw willen doen ontvlammen. Zij hebben hun troepen langs den spoorweg PekingHankou en in de rich ting van Poekcu saamgdrokken en dreigen met een nieuwe offensief tegen de regeering te Nanking. Generaal Tsjiang heeft de regeeringstroe- pen bevolen overal een verdedigende houding aan te nemen en nergens tot den aanval over te gaan, om aldus in de eerste plaats aan de geheele buitenwereld de vredelievende gezind heid van de centrale regeering te bewijzen en het odium van verstoring van den burger vrede op de beide generaals te werpen. Muiterij onder de Kantontroepen. Twee regimenten Kantontroepen, die ge- stationneerd lagen nabij de Bias-bocht, zijn naar uit Hongkong gemeld wordt, aan het muiten geslagen. De officieren van beide regimenten wer den gedood. Het onlangs in verband met de car ^agne tegen de zeeroovers in de Bias- bcc t opgerichte radiostation werd geheel vernield. Een afdeeling militairen en drie kanonneerbooten zijn uit Kanton naar de plaats van den opstand gezonden, om de muiterij te onderdrukken. PRIMO DE RIVERA. t De overbrenging naar Spanje. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van generaal Primo de Rivera te Parijs in het hotel waar hij overleden is, gekist. Nadat een geestelijke een gebed had uitgesproken, werd bet stoffelijk overschot naar het station ge. bracht. Aan den nachttrein naar Spanje was een speciale wager. gehaakt. Te Bordeaux is generaal Sanjurgc met twee ordonnans-offi cieren aangekomen om het lijk in ontvangst te nemen. Op weg naar het station is aan het stoffe lijk overschot van Primo de Rivera militaire eer bewezen. President Doumergue had zich door den chef van het protccol laten vertegenwoordi gen. Maginot, de minister van oor'og, was als vertegenwoordiger der Fransche regee ring aanwezig. Opschudding in Spanje. Het bericht van het plotseling overlijden van Primo de Pivera heeft in heel Spanje, zooals te begrijpen is opschudding veroor zaakt, vertelt de N. R. C. Zoowel de koning als de regeering hebben aan de familie van den gewezen dictator hun deelneming be tuigd. Het stoffelijk overschot van Primo de Rivera zal vanavond te .Madrid aankomen. De begrafenis is op Woensdag bepaald Daar Primo de Rivera commandeerend gene raal was, zal hij met militaire eer ten grave worden gedragen. Na afloop van een gister gehouden zifting van het Spaansche kabinet, waarin de voor bereidingen van de begrafenis van Primo de Rivera zijn besproken, is een communiqué ge- pub'iceerd, waarin over den dictator o.a. wordt gezegd, dat zijn dictatuur van verschil lende zijden weliswaar ongunstig is beoor deeld, maar in elk geval een feit van histori sche beteekenis is geweest. Alle te Madrid aanwezige ministers van de dictatuur zullen het stoffelijk overschot van Primo de Rivera tot aan de Fransche grens tegemoet reizen. Ze hebben een gemeenschap pelijke verklaring gepulbiceerd, waarin ze zeggen, dat ze de dictatuur ook na zijn dood getrouw zullen blijven en de verantwoorde lijkheid voor de daden van den distator op zich zul'en nemen. Voorts wordt in de verkla ring gezegd, dat de laatste weken voor Primo de Rivera de bitterste van zijn leven zijn ge weest. DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. Naar het schijnt, zal het werk ter Vloot conferentie deze week beperkt blijven tot in- formeele besprekingen tusschen de leden der verschillende delegaties. Er is geer. plenaire zitting in het vooruitzicht. Het belangrijkste directe probleem is de toewijzing der tónna gecijfers der vijf mogendheden binnen de ca tegorieën, zooals door de eerste commissie ter conferentie is voorbereid. Het doel der conferentie blijft de mogelijke tot stand bren ging van het Vijfmogendhedenpact. Hiertoe zijn de aangelegenheden voorbe reid door besprekingen tusschen Engeland en Amerika, Japan en Amerika en Engeland en Japan. Er is nog geen overeenstemming bereikt, hoewel een basis grondig is voorbereid. De Europeesche toestand, zooals die door de geschillen tusschen Frankrijk en Italië naar voren komen geeft de delegaties de grootste zorg. Zoolang deze aangelegenheid niet oipgelost is, kan met het groote plan slechts geringe vordering worden gemaakt. Tegen het einde der week zal Tardieu te Londen terugkeeren. Intusschen zullen er talrijke besprekingen plaats hebben. Voor zijn vertrek naar Frankrijk had Tar dieu gister een onderhoud met MacDonald terwijl hij later bezoeken bracht aan den lei der der Amerikaansche delegatie, Stimson had een bespreking met MacDonald, terwijl deze laatste zich onderhield met twee andere Amerikaansche gedelegeerden Gibson en Dwight Morrow met wie hij lunchte. In den namiddag ontving MacDonald den leiders der Italiaansche delegaties Grandi, in zijn werkkamer in het Lagerhuis. Heden avond heeft MacDonald op de Fransche ambassade met de Fransche gedelegeerden gedineerd. Ten aanzien van het voorstel de politieke gevolgen welke deze besprekingen zullen op werpen, te Geneve te doen behandelen, wordt verklaard, dat een zoodanig voorstel niet in behandeling is geweest. In Parijs heerscht optimisme. De berichten in de Parijsche ochtendbla den uit Londen luiden weer optimistisch. In üe M a t i n wordt verklaard, dat het oogen blik gekomen is, waarop een staatsman als Mussolini, die den politieken toestand der wereld vanuit een hoog standpunt beoor deelt, het bewijs van zijn goeden wil kan leveren, die het gemeenschappelijk, vriende lijk verzoek der te Londen bijeengekomen mogendheden rechtvaardigt. Het prestige van den Italiaanschen staatsman zou döbr het doen van een concessie niets inboeten. Deze week geen nieuwe onderhan delingen. In verband met de jongste ontwikkeling van de gebeurtenissen ter vlootconferentie is in een groot deel van de Engelsche pers een groote verandering in houding ten gunste van Italië te bespeuren. Op wensch der Fransche delegatie zullen voor de rest van deze week de officieele onderhandelingen zoo goed als stilstaan, aangezien Tardieu zich pas tegen het einde dezer week vrij kan ma ken van zijn werkzaamheden te Parijs. Ondanks het weer toegenomen optimisme is men het er bijna algemeen over eens, dat de vlootconferentie in het gunstigste geval nog slechts een gedeelte tot resultaat kan hebben van hetgeen men zich oorspronkelijk dacht Gister is te Brussel gearresteerd een zeke re Zymul Cyrinski, een Rus van nationaliteit en zich noemende Simon Barman, die een vermogen van omstreeks 80 millioen francs blijkt te bezitten en onlangs het kasteel „Li- kebeeke" gekocht had. Hij staat in zeer nau we relatie met Moskou en is hedenochtend in hechtenis genomen onder de beschuldi ging zich in het openbaar van een valschen naam bediend te hebben. In het hem toebehoorende kasteel werd een groot aantal documenten aangetroffen, die alle aan een nader onderzoek zullen on derworpen worden. DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID- FRANKRIJK. Nieuwe overstroomingen. Uit Poitiers wordt gemeld, dat tengevolge van den aanhoudenden regenval van den laatsten dag, 't water van de Cain Zoodanig gestegen is, dat gisteren de laagst gelegen wijken van Poitiers onder water kwamen te staan. In de omgeving is het verkeer op tal rijke straatwegen onderbroken. Ook te Chatellerault staan tengevolge van het steigen van de Fienne eveneens vele stra ten onder water. NIEUWE RICHTLIJNEN VAN STALIN. Krenking van religieuze gevoelens wordt streng gestraft. We lezen in het Volk: Het presidium van het Centraal Comité van de Russische communistische partij heeft Vrijdag onder voorzitterschap van Sta lin de volgende besluiten genomen: De partij heeft vastgesteld, dat gedwon gen collectiviseering der individueele boerde rijen niet meer in haar belang is. De partij eischt, dat de ontbinding van de individueele boerderijen voortaan nog slechts vrijwillig zal geschieden. Het politiek bureau van de Russische com munistische partij heeft daarom besloten: 1. Onmiddellijke stopzetting van alle maat regelen tegen de iniviueele boerderijen; 2. Heropening van alle markten; 3. Onmiddellijke stopzetting van het slui ten van kerken. Een kerk mag voortaan slechts worden ge sloten met verlof en toestemming van den geestelijke. Het centraal comité van de communisti sche partij heeft, aldus een telegram uit Moskou van het officieele Tass agentschap, een verklaring gepubliceerd aan het adres van alle partij-organisaties. Hierin wordt de strikte naleving van de aanwijzingen van Stalin geëischt. Ieder die van deze richtlij nen zal afwijken, zal van zijn post worden ontheven. In principe worden alle gewei dmaatrege- len tot uitvoering van de collectiviseering ontoelaatbaar genoemd. De partijleiders in de donpen hebben voortaan tot plicht uitslui tend te letten op de versterking van de reeds gestichte collectieven. Weer privaat-bezit. De gedwongen socialiseering van woon huizen, klein vee, pluimvee en melkkoeien wordt verboden. Indien dit reeds is geschied, moet het particulier eigendom worden her steld. De verbalen tegen boeren, die wegens verzet tegen de collectiviseering als koelak ken behandeld en verdreven zijn, hoepel zij in het geheel geen groote boeren waren, moe ten worden herzien. Voor zoover vergrijpen hebben plaats gehad, moeten deze onmiddel lijk worden hersteld. Om de productiviteit der boeren te prikkelen en tegelijk de levens middelenvoorziening der steden te verbete ren, wordt bevolen, dat -gesloten markten en bazars worden heropend, waar de boeren in geen enkel opzicht mogen worden gehinderd bij den verkoop van hun producten. De religieuze gevoelens beschermd. In verband met de stemming der boerenzo nen in het leger, wordt bevolen, dat het tot dusver toegepast iprincipe, dat de koelakken niet in de collectieven mogen worden opgeno men, in zooverre zal worden herzien, dat koelakken in de collectieven mogen werken, wanneer zij familieleden in leger of vloot hebben, die borg staan voor hun loyale hou ding. Hetzelfde geldt voor de dorpsonderwij zers. Tenslotte worden zeer vérgaande conces sies gedaan aan de godsdienstige gevoelens der boeren. De vloedgolf van de anti-kerkelij ke beweging in Rusland wordt hierdoor op het platteland teruggedrongen. Het besluit van het centraal comité verbiedt zeer uit drukkelijk het sluiten van kerken wanneer de meerderheid der boeren in het desbetreffende dorp niet zelf dezen maatregel eischt. Maar zelfs in dit geval moet het centraal bestuur van het betreffende landdeel dit besluit nog goedkeuren. De wanordelijkheden der jonge communis ten en den bond van goddeloozen die den laatsten tijd op het platteland zeer groot wa ren, worden scherp afgekeurd en er wordt gedreigd, dat diegenen, die de religieuze ge Mevrouw. Ziet nu reeds Uw garderobe na, wij behandelen alles binnen korten tijd. Wij behandelen lancaster-, vitrage- en glas gordijnen. Reinigen alle kleeden en tapijten. Onze naam waarborgt U prima aflevering. voelens der boeren en boerinnen krenken, op strenge wijze ter verantwoording zullen wor den geroepen. Na een tweede langdurig verhoor heeft mevrouw Momm Maandagmiddag bekend zelf de diefstallen in haar woning te hebben gepleegd, omdat zij geld noodig had om eenige schulden te betalen, die zij buiten haar man om gemaakt had. Nader meldt men uit Berlijn. Mevrouw Momm heeft reeds geruimer tijd het zilverwerk, dat haar toebehoorde, bij uitdragers verkocht. Dit geschiedde ge woonlijk den dag, nadat het echtpaar Momm een feest had gegeven, waaraan meestal 3 a 400 personen deelnamen. Als na het vertrek der gasten het zilverwerk werd nageteld constateerde mevrouw Momm steeds, dat lepels, vorken of andere voor werpen verdwenen waren. Steeds werd het vermoeden geuit, dat één der gasten de diefstallen had gepleegd. Vaak werd ook een lid van het personeel beschuldigd. In werkelijkheid had mevrouw Momm de voorwerpen verstopt. Den volgenden dag bracht zij ze dan naar een uitdrager, zonder zich zelfs eerst de moeite geven de vorken of lepels te reinigen. Een gedeelte van het verdwenen zilverwerk is teruggevonden. Men staat in deze zaak voor een raadsel en men kan alleen vermoeden, dat ziekelij ke neigingen mevrouw Momm tot haar zon derling optreden hebben bewogen. Me vrouw Momm is een Venezolaansche van geboorte en stond algemeen als uiterst ner veus en excentriek bekend. De overige leden van de familie schijnen er sinds lang van overtuigd te zijn geweest, dat mevrouw Momm bij de diefstallen betrokken was en daarom werden ook nimmer de verzeke ringsmaatschappijen gewaarschuwd. Onbe grijpelijk is, dat vaak dienstboden in ver band met de gepleegde diefstallen door mevrouw Momm werden ontslagen. Finan- cieele zorgen heeft zij nooit gekend; zij be schikte over het chequeboek van haar man. Deze was nipt weinig verbaasd, toen hij ver nam, dat zijn vrouw ook nog schulden bij haar leveranciers had gemaakt. De advocaat van de familie Momm zal, wanneer tot vervolging van mevrouw Momm mocht worden besloten, in de eerste plaats eischen, dat haar geestestoestand wordt onderzocht. Zij wordt dezer dagen in een sanatorium opgenomen. In een woning aan de Prater Gasse ft Boedapest heeft gistermiddag een hevige gas-explosie plaats gehad. In genoemd per ceel waren vier werklieden van de gasfa briek bezig een leiding te verleggen. Door tot dusverre onbekend gebleven oorzaak had op een gegeven oogenblik een ontploffing plaats, waardoor het dak instortte en de vier mannen onder puinhoopen bedolven werden. Eerst na veel moeite gelukte het de brand weer drie hunner te voorschijn te brengen. Twee verkeeren in levensgevaar, de derde was reeds aan het bekomen letsel bezweken. Het vierde slachtoffer bevindt zich nog onder de puinhoopenmen vreest voor zijn leven. Terwijl ae brandweer nog met het rui- mingswerk bezig was, had een tweede ont ploffing plaats. Het geheele uit drie verdie pingen bestaande gebouw werd daarop on verwijld ontruimd, terwijl de omgeving werd afgezet. DE VERMOORDING DER FINSCHE ZENDELINGEN. Enkele weken geleden werden drie Finsche zendelingen door Chineesche roovers ont voerd. Thans wordt het bericht bevestigd, dat alle drie missionnarissen vermoord zijn Het verschrikkelijkst was de dood van mej. Ingman, een familielid van den vroegeren Finschen Minister-President van dien naam, die levend verbrand werd. VRACHTAUTO MET 45 ARBEIDERS GEKANTELD. Tien zwaar gewonden. Op een straatweg in de nabijheid van Rijs- sel sloeg een vrachtauto, met 45 arbeiders, die naar hun werk zouden worden gebracht, ten gevolge van een defect aan de stuurin richting en het gelijktijdig weigeren der rem men om. De meeste inzittenden werden ge wond en tien hunner kwamen zoo ongeluk kig onder den wagen terecht, dat hun ver wondingen levensgevaarlijk aijn,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1