Landbouw en Veeteelt. Binnenland De damesbezoeksters zaten vol studie toe te zien hoe een kleedingstuk gedragen moet worden. Goed gedragen, dit bleek gister, kan men met een japon van Vroom en Dretarean onder de 20 zelfs een dame zijn Een wijs man heeft eens gezegd, dat het de plicht van een vrouw is er voor te zor gen dat ze er goed uitziet en dat zij niet het recht heeft om dezen plicht, zoodra ze ge huwd is te verwaarloozen. Een vooraanstaande vrouw met veel le vens-ervaring schreef eens. dat 't haast voor iedere vrouw mogelijk is er voor te zorgen, dat ze een goeden indruk maakt. Ook met liet eenvoudigste costuum kan men dit bereid ken, mits men den smaak bezit om het costuum. dat bij het figuur past te kiezen. Onwillekeurig dachten wij gister over de ze levenswijsheden toen wij de belangstel ling van de dames voor de mannequins gade sloegen. Wij weten dat de waarde van den mensch niet door de kleeren bepaald wordt, maar wij weten ook dat vooral een man graag iets moois ziet en na de mode-show van Vroom en Dreesmann moeten wij ver klaren, dat deze firma het door den enormen voorraad en verscheidenheid voor velen mogelijk maakt goed gekleed tq gaan voor weinig geld. Zoo n mode-show is dan ook in vele op zichten iets leerzaams. Wij bewonderen niet het nst den heer Wiener, die achter de schermen vaak heel wat moeite had om zijn optredende artisten in de juiste stemming te houden, want het was de mannequins aan te zien, dat zij toch het liefst flaneerden met een japon, die om de een of andere reden bijzonder de aandacht trok. De Parijsche mode-koning Patou bleek nog steeds de beheerscher van de vrouwenklee- ding. Het heeft lang geduurd voor de vrouw zich weer in de lange rokken lieten steken, 'maar Patou heeft met instemming van di stoffen fabrikanten vol gehouden en dit sei zoen zijn vooral de avondjaponnen nog lan ger dan in het vorige jaar, vooral van achte ren. Ook de middagjapcnnen zijn lang, doch niet zoo lang als de avondjaponnen. Uit alle modellen bleek, dat er nog steeds veel zwart wordt gedragen. Wat ons ook op viel was, dat de blouse weer in eere is hersteld. De nieuwe kleur rose op alin patou 1ek, en dit is begrijpelijk, veel toepassing te vin den. Vele japonnen vertoonden gedrukte bloem- dessins en het verdient te worden opgemerkt, deze stonden zeker niet slecht. In mantels zagen wij veel pelerines in mooie kleuren en mantels in tweed dessins. In mantelcostumes en complets was ook veel moois te zien. In vesten en pull'overs en sportjaponnen werd eveneens veel belangrijks gedemon streerd. De lage prijzen vielen in vergelijking met vorige jaren, ook voor de betere stukken, bijzonder op. Bij V. en D. kan men inderdaad voor eiken prijs goed gekleed gaan. De heer Wiener, die al zoo ongeveer een 200 mode-revue's geleid heeft en ons ver zekerde, dat het werken met de mannequins op het tooneel heel wat gemakkelijker is dan in een lunchroom, was vol lof over het strijk je, dat onvermoeid musiceerde en zich geheel aanpaste aan het loopen der dames. Met voldoening constateerden wij, dat dit zoo zeer geroemde strijkje een Alkmaarsch was, bestaande uit de heeren Siewerts, Kroon en Kaan. In de pauze ontvingen de bezoekers, die voor hun entree reeds een zeer goede thee complet hadden ontvangen, 'n ijscup Africa cadeau. Deze was zoo voortreffelijk, dat wij er van overtuigd zijn, dat deze voortaan in de lunchroom tot de veel gevraagde versna peringen zal behooren. PROPAGANDA-AVOND VAN DE NED. CHR. REISVEREENIGINO. De Nederlandsche Christen Reisvereeni- ging hield gisteravond in de Unie een propa- ganda-avond. De voorzitter, de heer Dun, heette de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom. In 't bijzonder verwelkomde hij de beide sprekers van dezen avond, en mej. Siezen en den heer Amoureus, die voor de muzikale medewer king zouden zorgen. Vroeger was, zoo zeide spreker, het reizen alleen voor de zeer gegoeden mogelijk; geluk kig is dat nu ook voor de minder met aard- sche goederen bedeelden weggelegd. Vereenigingen zooals de Ned. Chr. Reis- vereen. maken het reizen al bijzonder gemak kelijk. Het geld dat men verreist, is geen weg gegooid geld. Geniet men er niet drie maal van 1. Bij het opmaken der plannen en bij d.* heerlijke vooruitzichten die men daarbij koes tert. 2. Op de reis zelf. 3. Bij het ophalen van de reisherinnerin gen? Vervolgeus ging spreker voor in gebed. Het woord wat nü aan Ds. W. F. M. Lindeboom, hoofdbestuurslid der N. C. Reis- vereen. Spr. begon met er aan te herinneren hoe Socrates aan de voorbijgangers vroeg, waar vandaan zij kwamen, en waarheen zij gingen. Dit moet natuurlijk niet zoo opper vlakkig opgevat worden als zou het banale nieuwsgierigheid zijn van Socrates om dat te vragen Het vanwaar behandelt 't begin. Opent niet de H. Schrift met het scheppings verhaal: „ln den beginne schiep God" als een machtige ouverture? En eindigt het niet met de voorspelling van wat eens zijn zal? Wie reist, zal in de machtige natuur altijd Gods hand zien. Liefde voor de natuur, dat is eerbied voor den schepper. Deze en andere redenen leidden in 1923 tot de oprichting van de Ned. Chr. Reisver Spreker haalde nog eens aan de woorden van Lodewijk van Deyssel: Veel menschen hebben aan het reizen niet veel meer dan wat onrust en wat vermoeidheid, want reizen is een zaak van ervaring. Vervolgens bepleitte spr. het reizen iu ge zelschap met de Ned. Chr. Reisver. Deze "^Teeniging komt ook hen die de taal van het te bereizen land niet kennen tegemoet, door van de leiders te eischen dat zij de taal van het land kunnen lezen en schrijven. Aan reizen is slechts één bezwaar verbon den: het kost zooveel geld. Gelukkig stelt de 'N. d Roever, den reiziger ia staat .voor ZSfi weinig mogelijk geld. zooveel mogetijk te zien. Voof ie 1.50 contributie ontvangt men kosteloos bet 14-daansch* gwjjttustreer- de orgaan der - ereeraging. wacrifc de rewen staan beschreven. Spreker verdedigde het bestaansrecht van eer. Christelijke reisvereeniging. De Chris ten kan niet met elk gezelschap reizen, waar door hij bijv. niet in staat sou kunnen zijn om de Zondagsrust voldoende in acht te nemen. De Christen stelt er prijs op met geestverwanten om te gaan, zoodat hij niet gekwetst zal worden in zijn gevoelens Dit alles motiveerde voldoende de oprichting van de Christen Reisvereeniging en dit waarborgt ook voldoende haar voortbestaan. Bij de op richting bedroeg het ledental 12, thans na zeven jaren is het gegroeid tot 12000 leden. Tenslotte hoopte spr.. dat ceze vergadering uitbreiding van de vereeniging en mogelijk de oprichting van een afd. Alkmaar tenge volge zou hebben, opdat nog meerderen straks de kleuren van de Ned. Chr. Reisver. het fiere Oranje-Blanje-Bleu zouden laten wapperen over de fjorden van Noorwegen, de T ièra, de Zwitsersche bergen of van den L lenburg, de geboorteplaats van den Vader des vaderlands. De heer W. Graziano, uit Zwitserland, be gon met zijn excuus aan te bieden voor zijn gebrekkig Nederlandsch. dat desondanks zeer goed verstaanbaar was. Op zeer geesti ge wijze gaf spr. de overeenkomsten en de verschillende tusschen Nederland en Zwit serland aan, waarna hij een korte inleiding gaf van de films die zouden worden ver toond. De eerste film bracht den toeschouwer per trein van Bern naar Locarno. Schitterende natuurgezichten trokken het oog voorbij. Naast rustige steden en oude burchten kreeg men mooie staaltjes van moderne bruggen bouw te zien. Van een in de nabijheid van Locarno gelegen dorp, Miniasco, vertelde de heer Graziano nog een aardige anecdote. In dit dorp wordt n.l. nog al veel Hollandsch gesproken. Dr. A. R. Zimmerman, de oud burgemeester van Rotterdam, toog hier eens op onderzoek uit en toen bleek hem, dat daar een oud-schoorsteenveger van hem woonde. die het inmiddels totburgemeester van Miniasco had gebracht, 't Zat zeker in de familie, verklaarde de heer Graziano. De tweede film, was meer technisch dan de eerste maar daarom niet minder interes sant. Zij handelde hoofzakelijk over den Gotthard spoorweg. De benoodigde electrische energie hier voor de Zwitsersche spoorwegen zijn se dert den wereldoorlog grootendeels geëlec- trificeerd wordt geleverd door het meer van Ritom. Door een buisleiding wordt het water naar een 800 meter lager gelegen krachtstation gevoerd, waar geweldige dy namo's de energie omzetten Op de Gotthard- baan rijden schitterende locomotieven, waar onder vooral een expresse- en een sneltrein machine bewondering afdwongen. Deze film eindigde met een foto van de Tell-platz te Altdorf met het standbeeld van den Zwitserschen vrijheidsheld: Wilhelm Teil. In de pauze, die nu volgde, werd gelegen heid gegeven tot het opgeven voor het lid maatschap van de Ned. Chr. Reisvereeni ging- De derde en laatste film behandelde de Zwitsersche Alpenpost in den winter. Vroe ger werd de postdienst bijna uitsluitend door paardensleden gaande gehouden. Dit ge beurt nu nog slechts in de eenzamer stre ken; in de andere deelen van Zwitserland rijden ook des winters d? bekende gele post auto's, hetzij met gewone banden, hetzij met rupsbar en. Om c t bedrijf dag in dag uit gaande te houden wordt heel wat gevergd. Tallooze moeilijkheden moeten worden overwonnen en daartoe behoort in de eerste plaats het verwijderen van de sneeuw. Bij flinken sneeuwval wordt de sneeuwploeg gebruikt die de sneeuw opzij duwt. Bij zwaarderen sneeuwval wordt de kettingwagen gebruikt en tenslotte bij zeer zwaren sneeuwval stelt men het geweldige monster in dienst dat de sneeuw als 't ware wegspuit, meer dan 30 meter ver. Zoo wordt in Helvetia de post dienst zonder onderbreking onderhouden. Nadat deze film vertoond was en een langdurig applaus had geoogst, sprak de voorzitter woorden van dank aan den heer Graziano voor zijn mooie films en de beide musici voor hun prachtige begeleiding. Spre ker hoopte dat ook op andere avonden zoo genoten mocht worden van de films en wees nog eens op het mooie dat de vereeniging aan haar leden biedt, terwijl hij verwacht te dat men te gelegener tijd van de reis vereeniging zou gebruik maken. Vervolgens werd gesloten met het zingen van het hier wel toepasselijke gezang 7: „Op bergen en in dalenwaarna de heer Dun dankte. I OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK LANGESTRAAT 85. Uitleening uitsluitend aan leden; minimum contributie 2 per jaar. NIEUWE AANV 'NSTEN. Oorspronkelijk Nederlandsche romans. B971a Burman, Rolf. De last. Dl. 3. De ver borgen werkelijkheid. H33.5g Haspels, G. F. Vreugden van Hol land; (schetsen). H84.5g Hcuwink, Net. Gelukkig in de liefde. L88.3 Luber, Jet. De drie levens van Nina Vesper. P81t Praag, S. van. Tusschen goed en kwaad. In het Nederla/uLsch vertaald. 034.5ge Oppenheim, E. Ph. De geluksvogel. U63j Undset, Sigrid. Jenny. U63sDe splinter van den toover- w, spiegel. Dl. 2. Harriet Waage. W18.9h Wallace, E. Het huis der verschrik king. Nederlandsche letterkunde. 811 C21g Charivarius. De geschiedenis des vaderlands. Dl. 2. Het voorspe; van den Tachtigjarigen oorlog 811 G36d Gezelle, G. Dichtwerken. 14 dln. in 7 bdn. 819 G36.1 Gezelle, C. Guido Gezelle; 1830 1899. Duitsche romans. 833 B29.5 Baum. Vicki. Feme. Wetenschappelijke werken. t» U Ofl//vc PA. B RIEK O Z.AK. C«OA//A/C£W 212 K901e Krishnamurh, J. Het leven in vrijheid. 360 K67 Kohlbrugge, J. H. F. P Tactische sociologie. Dl. 5. Sociale nooden I dl 6. Sociale nooden II. 634 S87 Stienslrn, Fruitteelt voor den amateur. 641 K34 Kers Jr., P. J. Het A. V. R. O.- kookfcoek. 2 dln. 641 P56brcch. Plate, E. Groenten- en vruch tenrecepten. 641 W79ve Wittop KoningMartine. Ver schillende recepten van alcohol vrije dranken. 730 B72 Boem. A. van der. John Radecker (Nieuwe beeldhouwkunst in Ned. nr. 1). 730 R42 Peijn, Th. van. Gijs Jacobs van den Hof. (Nieuwe beeldhouw kunst in Ned. nr. 2). 730 R69 Roorda, T. B. Dr. j. Mendes da Costa. (Nieuwe beeldhouwkunst in Ned. nr. 4.) 750 V42 Verkruijsen, H. C. Werken dooi Jan Toorop. 820 K79 Korf. F. W. A. Levensproblemen bij Shakcspeare. 901 H92 Hunger. und H. Lamer. Alt- orientalische Kultur im Bilde. WARMENHUIZTN. De week die achter ons ligt is wel een goede week geweest, vooral door den groo- ten afzet van roode en Deensche kool en den oploopenden prijs van beide soorten. Van de ze laadplaats zijn wel bijna 90 wagons di verse groenten verzonden, behalve die witte kool bestemd voor Amerika, die per motor werden vervoerd. Zeer veel Deensche kool is nog buiten de veiling om uit de hand ver kocht, alles voor de manden te verpakken 3 tot 5 pond. Zaterdag waren er niet min der dan 130 aanvoerders, met roode kool bij na 15 wagons en 26 met Deensche die ruim 5 wagons aanbrachten. Dat was voor dien dag niet veel, aangezien er reeds heel wat vooruit was verkocht. Voor de roode kool was de heele week een goede stemming met oploopende prijzen tot Vrijdag. Zaterdag was het over het algemeen wat stugger en kon die hoogste prijs van den vorigen dag niet worden gehaald. Vrijdag was tot heden toe dan de hoogste markt voor de roode kool. Van roode werd weinig minder ver kocht dan 6 en ook wel daarboven, 4-p. tot 8.50 7000 tot 10, kilo'skool zelfs tot 12 per 100 K.G., 2e kwaliteit waren de grooten weinig minder, en de kleinere soorten liepen ook nog tot 9.50 toe. Zaterdag waren de grooten nog wel hcoger dan 6 maar de kleinen waren iets minder. Het mooiste kilo's goed bracht nu niet meer op dan ƒ11, 4 pond roode waren ruim 8 per 100 K.G. De 2e kwaliteit was niet veel lager dan den vorigen dag en er werd ook nog 10 besteed. De gele kool deed ook mee met de stijging. De eerste soort ging de geheele week niet minder dan ƒ7 vcor de groote en Zaterdag werd nog 9.80 besteed voor het mooie klei ne goed. De 2e soort van 6.40 tot 8 toe. Zaterdag is dan tot heden toe de hoogste prijs betaald voor deze soort kool, ondanks den tamelijk flinken aanvoer. De Deensche witte zijn 't meest vooruit gegaan in prijs, nadat deze nog de vorige week werden ver kocht voor beneden de 2 voor de le kw. 3- ponds kool. Was Vrijdag nog de hoogste markt 2.40, Zaterdag brachten de grooten op niet lager dan 2 5-pond. Denen wer den tot 3 verkocht en 4-ponds, het meest gewilde gewicht voor Amerika, ging tot 3.20 toe. Diegenen die ze Vrijdag voor een dollar hebben verkocht, hebben dien dag 3 gehad. Wegens het ^lechte weer en sneeuw was er weinig aanvoer van uien, waardoor de prijs opliep tot 2.30 50 kilo blauwe aardappelen brachten op 3 tot 4 cents per kilo. Een zacht prijsje voor dezen tijd. ONTSMETTING EN VOORWEEKING VAN BIETENZAAD. Dit jaar zijn verschillende bietenzaadhan- delaren en suikerfabrieken overgegaan tot het ontsmetten van zaad met de drcog-ont- smetter U. T. 685. In verband met verschillende vragen om inlichtingen of op deze wijze ontsmet zaad in water kan worden voorgeweekt, wordt als aanvulling op het bericht van den Plan- tenziektenkundigen Dienst no. 251 „Ontsmet ting van bietenzaad tegen bietenbrand" me degedeeld, dat een voorweeking in water is af te raden, daar de ontsmetting dan onvol doende wordt. Wel kan men reeds met U. T. 683 behan deld zaad alsnog voorweeken, mits dit ech ter geschiedt in een oplossing van Germisan of het iets minder werkzame Uspulun univer- sal. De voorweeking heeft dan het best plaats door onderdompeling gedurende 4 uur in een kwart procent oplossing van een der genoemde middelen. DE LANGENDIJKER GROENTE VEILINGEN. Bijzonder druk was het deze week aan onze groenteveilingen. Het was Langendijker weer, hoorden we de tuinders zeggen. Sneeuw en ijs brachten de Maartsche buien mee, wat voor hen hoogere prijzen fceteekende. Eiken dag gingen de prijzen van de stapelgroenten eenigszins omhoog, al was het dan helaas niet in die mate, dat dit tot gevolg zou kun nen hebben, dat het boekjaar nog met een bevredigend resultaat zou kunnen worden af gesloten. De roode en gele kool konden welis waar voor prijzen worden verkocht, die be vredigend kunnen worden genoemd, doch de Deensche witte, waarvan de grootste voorra den aanwezig zijn, gelden een zoo lagen prijs, dat een beduidend bedrijfsverlies er het gevolg van zal zijn. Voor uien wordt zoo weinig gemaakt, dat de prijs er van 'n be spotting is voor den velen arbeid en kosten, noodig cm er 'n leverbaar product van te maken. En dan de niet te vergeten hooge in voerrechten, de niet te overklimmen tariefmu ren, welke overal worden opgericht om den invoer onzer tuinbouwproducten te bemoei lijken. Bovendien constateert men met begrij- oelijken naijver de groote zorg, die buiten- iandsche regeeringen aan den dag leggen voor den tuinbouw in de betrokken landen den fiancieelen steun, welken zij eraan ver- Ieenen en de faciliteiten, welke de tuinbouw er geniet. De toekomst van den Langendijk wordt, als gevolg van dit alles, door velen pessimistisch ingezien. Mogen de nog resten de weken van het boekjaar 19291930 de pessimisten en klagers in het ongelijk stel len! Roode kool noteerde in het begin der week aan de veilin„ van de Langendijker Groen ten-Centrale 5.209.40, aan die van den Noordermarktbond 5 309.80. Dit wa ren ongeveer dezelfde prijzen als die der vo rige week. Volgende dagen liepen de prijzen, al was het dan ook met kleine sprongetjes, omhoog. Voor het mooie kleingoed van 2 tot 3 pondj werd Vrijdag aan de Broeker veiiing tot 11.40, aan die te Noord-Scharwoude 12.10 besteed. Grocte rode kool bracht toen tot 6.60 per 100 K.G. op. Trots de hooge verwachtingen, die men van de prijzen op Zaterdag koesterde (dan toch is de vraag gemeenlijk bijzender groot), trad er toen weer een daling in. De hoogste prijs, welke toen t? Broek werd betaald, was 10.80, en te Noord-Scharwoude 10.90. Voor de eerste soort groote kon niet meer dan 6 worden bedongen. Voor tweede soort waren de prij zen bevredigend, ze verschilden althans wei nig van die der eerste soort. Het verschil ligt meestal tusschen 0.400.90. Moge de prijs van kool onder het U.C.B.-merk al beter zijn dan die van doorschot, het kleine verschil doet toch merkwaardig aan. In totaal be droeg de aanvoer 146 spoorwagens: 49 te Broek, 97 te Noord-Scharwoude. Aan deze veiling werden alleen Zaterdag 35 spoorwa gens aangevoerd. Was ook de gele kool beter in prijs dan de vorige week, de verhooging was niet zoo groot als men wel had verwacht, in aanmer king genomen het gunstige weer en de be trekkelijk geringe voorraden. Aan de veiling te Broek bracht ze Maandag 57.80 op, te Noord-Scharwoude was ze genoteerd met 7.208.20. (Tusschen twee haakjes zij hierbij aangeteekend, dat te Noord-Schar woude alleen de prijs van eerste soort gele kool wordt opgegeven.) Volgende dagen wordt de prijs wat hooger, zoo-dat Donder dag aan genoemde veilin.gen resp. 6 50 9.30 en 8.3010.30 werd betaald Vrijdag was dit nog 0.50 a 1 hooger, doch Zaterdag kon de 10 weer met meer worden gehaald. Groote eerste soort gele kool werd nog voor 8 per 100 K.G. verkocht, gemiddeld werd er 7 voor besteed Aan de Broeker veiling beliep de aanvoer 54, aan die te Noord-Scharwoude 27 spoorwagens Ook werden de prijzen der Deensche witte kool eenigszins gunstiger, doch, lettende op de buitengewoon lage prijzen, waarvoor ze de laatste weken zijn verkocht, is de verbete ring van weinig beteekenis. In het begin der week waren de prijzen 1—1.90, Zaterdag liepen ze op van 1.30—3. Dit beteekent dus dat de prijs der groote Deensche witte met 30, die der kleine met 50% steeg, doch het bedrag in geld is daardoor nog zeer ge ring. De aanvoer aan de Broeker veiling Be liep 55, aan die te Noord-Scharwoude 96 spoorwagens. Alleen Zaterdag werden aan beide veilingen 41 spoorwagens aangevoerd; nochtans konden de prijzen zich handhaven en zelfs stijgen. Zijn de hooge invoerrechten in de landen, waarheen deze kool gezonden wordt, soms de oorzaak van deze lage prij zen? De uienprijzen waren ook iets minder slecht dan in voorafgaande weken. Kon toen voor gewone uien ongeveer 1 worden ge maakt, deze week kon ongeveer 1.50 wor den bedongen; drielingen, die in 't begin der week nog voor 50 cent werden verkocht, brachten later 1 op. Voor grove uien werd van 1.602.40 betaald. Aanvoer 7 spoorwagens. Bieten golden van 0.70—1.80. Voor groote peen werd 0.90—1.40 betaald, kleine brachten 0.60—l op. R.-K. STAATSPARTIJ EN VOLKSPARTIJ Bespreking tusschen de besturen hervat. Overeenkomstig het voortdurend verlangen van het bestuur der R.-K. Staatspartij naar eenheid op het gebied der politieke organi satie, heeft dit bestuur de besprekingen met het bestuur der R.-K. Volkspartij hervat. Deze besprekingen hebben geleid tot het formu leeren van eenige voorstellen, die ter beslis sing aan de leden van beide organisaties zul len worden voorgelegd. Naar het Hbl. verneemt, is de trekking van deze voorstellen, dat de R. K. V. P. opgaat in de -Staatspartij, echter met behoud der be staande afdeelingen en het benoemen van eenige vertegenwoordigers in het hoofdbe stuur der Staatspartij. Het Hbld. schrijft over deze fusie: Geheel onverwacht komt het bericht niet dat de „partij van Arts" haar zelfstandig bel staan opgeeft, er zijn reeds terstond na de verkiezingen gruchten en berichten dienaan gaande verspreid, die allerminst ongeloof waardig klonken, en de tegenspraak daarvan maakte een zeer weinig overtuigenden indruk. Sinds haar lijst het nog tot geen 24000 stemmen brengen kon en dus het eenige lid, dat de Volkspartij in de Tweede Kamer verl tegenwoordigde, zich zijn zetel ontnomen zag. bespeurt de buitenwacht van de» tij nog alleen iets in den Tilburgscher P3N meenieraad, waar zij vrij roerig is De standen-vertegenwoordiging <u_ nieuwe verkiezingsreglement van de R Staatspartij in die partij tot stand brarhT heeft aan de partij van Arts ongetwijfeld vrij belangrijk percentage stemmen on? nomen van „democratisch" gezinde Kath lieken. De volkspartij had haar werk daan, de stimulans in democratische richtm iKeft zij stellig eenigen invloed doen gelden op de groote partij die meer dan een mil lioen kiezers achter haar vaandel b<-achti« 1929 Maar als zoodanig had zij zi^ overleefd, sedert in de staatspartij de demo cratische groep met een eigen orgaan de taak vervulde, door de volkspartij daarbuiten verricht: ten aanzien van de mogelijkheid eener samenwerking van Roomsch m^t rood van de belemmering der missievrijheid m Indië, de processievrijheid in Nederland te gemoetkoming aan groote gezinnen, beloof ning voor het overheidspersoneel enz. De denkbeelden die de volkspartij verwezenlijkt wenschte te zien, worden nu immers in de staatspartij even sterk gepropageerd als de partij van Arts deed. Alleen de „nationale ontwapening" en de „afschaffing van den dienstdwang" vormden nog werkelijk belangrijke verschilpunten maar dit zijn geen zaken, die op het oogen- blik het R.-K. kiezerscorps sterk in beroe ring brengen. De andere verschillen zijn kwetsies van modaliteit en van dat kenmer kende onderscheid in radicalisme, dat steeds is te constateeren tusschen een partij, die kan geroepen worden mede te regeeren en eene die weet dat daarvan geen sorake is, en dat dit een afzonderlijke partij-organisatie zou rechtvaardigen, is moeilijk vol te houden Wij twijfelen dan ook niet of de fusie-voorstellen zullen wel woiden aanvaard door beide par- tiien, hetgeen aan de R-K. Staatspartij in 1933. als al de volgelingen van de Volks partij op haar lijsten overgaan, een mandaat meer in de Tweede Kamer zou kunnen be zorgen. Daarom is de zaak van belang ook voor anderen dan de aanhangers der partij die verdwijnt en van die welke haar opslokt. Daarom zijn ook de voorwaarden van deze transactie, waarover men nog wel iets nader zal vernemen, van eenige beteekenis. Dat deze fusie overigens vooi ons politiek bestel van belang zou zijn, kan moeilijk worden be weerd. De „Katholiciteit" der staatspartij wordt nog iets ruimer en daarmee haar staatkundig karakter nog iets onzuiverder. Wellicht verhaast dat eenigszins het op den langen duur stellig te verwachten schis ma in de partij. VERDRONKEN VOOR DE OOGEN VAN ZIJN VADER. B- Enkhuizen is gistermiddag de 20-jarige schippersknecht Cornelis Visser, van het schip Goede Verwachting, over boord ge slagen. De vader sprong in de sloep en spoedde zich naar de plaatst, waar zijn zoo.n o mhulp roepend, rondzwom. Op 2 meter afstand gekomen, moest de vader het aanzien, dat zijn zoon in de diepte ver dween. RUSSISCH GRAAN. Het besluit van het Centraal Bureau vak het Ned. Landbouw-Comité, de centrale der boeren-inkoopcoöperaties, om uit ethische overwegingen niet langer zijn bemiddeling te verleenen bij het verhandelen van produc ten uit Rusland, heeft, zoo meldt het Hbld., blijkens een telegram uit Moskou tot gevolg gehad, dat de sovjet-regeering „met het oog op den boycot door de Nederlandsche boe ren" besloten heeft, 14.000 ton Russisch graan, onderweg naar Rotterdam en Am sterdam, door te zenden naar Engelsche ha vens. Zij is nu voornemens te trachten, in totaal ongeveer 30.000 ton graan in Enge land te verkoopen. GEZONKEN SCHEPEN. Slechte navigatie; onvoldoende staat en uitrusting Het Eerste Kamerlid van der Lande heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in de jong-- ste Januaristormen op de Rijn, Lek, Waal, Zeeuwsche stroomen en Zuiderzee schepen gezonken zijn, en dat vele dezer ongevallen geweten moeten worden aan slechte naviga tie en onvoldoenden staat en uitrusting dier schepen Zoo ja, is dan de minister bereid om wet telijke maatregelen voor te bereiden, zooals deze voor de zeevaart bestaan, in het belang der opvarenden van het schip en de lading? EEN OUDE GETROUWE GAAT VERDWIJNEN. De molen „Het Vool" te Wormerveef sedert lang niet meer in bedrijf, is thans van wieken en opstand ontdaan en zal eer lang worden gesloopt. Een MOLEN, die NIET ver dwijnt, is het Handelsmerk van de SPOOR's Mosterdfa- brieken, sinds 1888 gevestigd te CULEMBORG. "DE COÖPERATIEVE SUIKERFABRIEK „ZEELAND". t, De fabriek verkocht. Gister werd te Roozendaal een buitenge wone algemeene vergadering gehouden yan de leden der Ver. Coöperatieve Beetworte - suikerfabriek „Zeeland". In deze vergade ring waren vertegenwoordigd 4277 aandee- Nadat de notulen waren goedgekeurd, kwam in behandeling het voorstel van ne bestuur om over te gaan tto verkoop va^ fabriek en verdere bezittingen aan de Centrale Suikermaatschappij te A?0?. dam, de Vennootschap tot Expl. van fabrieken te Dinteloord en de Coöp. eeniging Beetwortelsuikerfabriek „P" hoek", voor den prijs van 750.000. 0 zullen de leden een bedrag van 300 v loopig per aandeel moeten storten, ten hoeve van de verbintenissen der vere Tenslotte werd het be stuurvoorstel verkoop van de fabriek na stemming genomen met 1331 stemmen vóór, v®rl^ ,jg„ woordigende 2979 aandeelen, terwijl

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6