DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Ho. 60 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Buitenland paS5SSe Sf p-*S Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERXENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. WOE\iDA(> 19 MAART 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. i Den Haag, 18 Maart 1930. De Eerste Kamer heeft heden een aan vang gemaakt met de behandeling van de Begrooting van Defensie en, naar het zich heden liet aanzien, zullen daarmede wel een paar dagen gemoeid zijn. We hebben ten minste heden een paar flinke lange redevoe ringen aangehoord en de laatste spreker rfvan heden, de heer Prof. van Embden (v.d.), was na anderhalf uur aan het woord te zijn geweest, nog niet halfweg, zoodat we mor gen de andere helft te hooren zullen krij- ,gen. Het zal wel geen verrassing voor onze flezers zijn, wanneer we mededeelen, dat de [Amsterdamsche hoogleeraar het heeft ge- >had over ontwapening en in zijn uitvoerige .uiteenzetting omtrent de gruwelen van den hedendaagschen oorlog blijk heeft gegeven van zijn groote kennis en belezenheid. Of hij met zijn rede, die eigenlijk meer thuis be hoorde op een meeting of een cursusavond van de volksuniversiteit dan in een vergade ring van de Eerste Kamer, veel proselieten heeft gemaakt, weten we niet. Daarvoor be sprak hij teveel bekende dingen en een lid der Eerste Kamer is wel op dien leeftijd, dat hij er een eigen meening op na houdt, waar van hij zich niet gouw meer laat afbrengen. In zoovere was zij overbodig, maar als vlug schrift in den handel gebracht zal zij wel licht meer succes hebben. Hem was mevr. Pothuis-Smit (s.d.a.p.) voorgegaan, ook al met een rede ten gunste van nationale ont wapening, na eerst, gelijk reeds zooveel ma len, in ae bres te zijn gesprongen voor de mobilisatie-slachtoffers en de oud-gepen- sionneerden. De spreker, die bij het aan de orde stellen van de defensie-begrooting het vuur had ge opend, was de oud-voorzitter, generaal Van Voorst tot Voorst (r.k.), die een betoog had gehouden betreffende onmisbaarheid van een leger, waarin hij later werd bijgevallen door de beide volgende sprekers, de heeren Kos ter (lib.) en Heerkens Thijssen (r.k.), die bo vendien de vraag ter sprake brahten, of onze overzeeshe gewesten, de West zoowel als de Oost voldoende vlootbewaking hebben en of in het bijzonder onze oliehavens in Oost- Indië voldoende beschermd worden tegen mogelijke communistische wandaden. Bij de Tweede Kamer is het heden afdoe ning van kleingoed geweest. Een lange „waschlijst" was op de agenda gebracht en het grootste gedeelte van de conclusies en regulatievoorstellen zijn onder den hamer des voorzitters doorgegaan zonder tot debai van beteekenis aanleiding te geven. Zwij gend heet de Kamer onder meer hare goed keuring geschonken aan het ontwerp ter voorziening in het gemis van de registers van den burgerlijken stand te Leiden tenge volge van den Stadhuisbrand. Aangenomen is een wijziging van de spoorwegwet en de tramwegwet ten einde de spoorwegen te be vrijden van den last om op grond van de Bepalingen der wet op de naamlooze ven nootschappen al hun drukwerk, dus ook de plaatskaartjes te voorzien van de aandui ding, dat de ondernemingen, welke die druk werken uitgeven, naamlooze vennootschap pen zijn. Wel wat zonderling, gelijk de heer Knottenbelt (lib.) opmerkte, dat de regee ring bij de opstelling van de nieuwe wet op de naamlooze vennootschappen daar niet dadelijk aan gedacht heeft, en, na eerste de N'ederlandsche Bank van de bepaling te heb ben bevrijd, nu moet voorstellen ock de spoor- en tramwegen er van te verlossen. Bij de behandeling van een ontwerp hou dende voorschriften omtrent het gebruik va i openbare wegen is onder meer vastgesteld, wat onder openbare wegen is te verstaan. Een bepaling dat een weg, die gedurende 30 jaar als openbare weg is gebruikt, hoewel b'j particulier eigendom is, zonder dat de e'genaar ook maar eenige aanduiding heeft gedaan, dat het een eigen weg is, tot open baren weg zal worden gepromoveerd, is aangenomen, nadat de heer Van Voorst tot Voorst (r.k) gepoogd had eenig uitstel te verschaffen aan de eigenaars, die tot nog Jee hadden nagelaten op eenigerlei wijze van bun eigendom te doen blijkeYi. Het wets voorstel is ten slotte zonder stemming goed gekeurd. Aan het einde der vergadering heeft de beer L. de Visser (comm.) een interpellatie gehouden over de werkloosheid. De Kamer is er in blijven steken en gaat er morgen mede VOQrt. Wij komen er dan ook nader op terug. EEN NIEUW MANIFEST VAN HINDENBURG. Hindenburg dringt aan op stenn voor den landbouw en voor Oost-Prnisen. Rijkspresident von Hindenburg heeft gis teren de wet betreffende het Duitsch-Pool- sche liquidatieverdrag onderteekend en bij die gelegenheid tot den rijkskanselier Her man Müller een brief gericht, waarin hij verklaarde, uit de lezing van den rijksminis ter van justitie en de heeren, die met dien minister bij hem waren verschenen, de over tuiging te hebben gekregen, dat er geen grondwettelijke bezwaren tegen de overeen komst bestonden, terwijl hij tevens kennis had genomen van de rapporten der deskun digen, dat na de wijziging, die de Rijksdag heeft aangebracht inzake de schadeloosstel ling, ook het karakter van wijziging in de grondwet, dat het ontwerp eerst aankleefde, is vervallen. De president eerbiedigt en begrijpt de be zwaren van de tegenstanders van de over eenkomst. Deze heeft echter in de eerste plaats ten doel, de stamgenooten buiten de Duitsche grenzen hun grond en hun be staansmogelijkheid te laten behouden, en de president hoopt, dat dit doel ten volle be reikt wordt. In verband hiermede heeft het land echter tevens tot plicht de bewoners van Oost-Pruisen bij te staan in hun nood, die tot het hoogste is gestegen. De president dringt hier bij de regeering krachtig op aan. Spoed met de ingediende agrarische wetten is gewenscht, doch deze alleen zijn niet voldoende. Een financieele steun moet er mee gepaard gaan, teneinde het bankroet van vele boeren te voorkomen en landverhuizingen uit het Oosten tegen te gaan. De president weet wel, dat het moeite kosten zal de middelen te vinden, doch hij neemt aan dat een deel daarvan uit de ver hoogde douanerechten gehaald kan worden. Het tekort wil de president aanvullen uit de industriebelasting, welker geleidelijke af schaffing daartoe dan in langzamer tempo zou moeten gaan. De handelsverdragen van de laatste jaren, ook het gisteren met Polen geteekende, hebben om de industrie nieuwe afzetgelegenheid te schenken den landbouw zware opofferingen opgelegd, die in het Oos ten zelfs den indruk gewekt hebben van een opzettelijke verwaarloozing van de land bouwbelangen. Hier is gelegenheid practisch blijk te geven van het verband tusschen landbouw- en industrieele productie en de president heeft den indruk, dat men in in dustrieele kringen, ondanks de moeilijkheden die men ook daar doormaakt, daartoe wel bereid is. De president wil en kan krachtens zijn positie geen vastomschreven program ma indienen, doch hij dringt bij de regeering op bespoediging van de maatregelen voor Oost-Pruisen aan en acht het wenschelijk ook den landbouw en de voormannen der Oostelijke provinciën bij het overleg te be trekken. Nu de buitenlandsche vraagstukken wette lijk geregeld zijn moet, behalve aan het her stel der financiën, vastberaden aan de ge nezing van den landbouw en het opheffen van het ineengezakte Oosten gewerkt wor den. Alleen in de vaste verwachting, dat dit zal geschieden heeft de president zijn bezwa ren tegen het Duitsch-Poolsche liquidatie- verdrag terzijde vermogen te stellen en de wet kunnen teekenen. DE KABINETSCRISIS IN POLEN. De president van den Senaat, Szymanski, met de kabinets- vorminp belast. Men meldt uit Warschau: De president der republiek heeft den maar schalk van den Senaat, prof dr. Szymanski, met de vorming van het nieuwe kabinet be last. Hij is reeds met besprekingen begon nen. Naar het heet, zal zijn kabinet voor het grootste deel uit leden van het afgetreden kabinet-Bartel bestaan. Waarschijnlijk heeft de president zich bij het verleenen van de op dracht aan Szymanski door de overweging laten leiden, dat deze buiten den politieken partijstrijd staat. Hij behoort tot het z.g. on partijdig blok voor de samenwerking met de regeering en werd van de lijst daarvan in het district Wilna tot senator gekozen. Naar in politieke kringen verluidt, zal hij reeds heden den president zijn nieuwe kabmetslijst tei teekening aanbieden. DE ENGELSCHE MIJNWET. De liberalen zullen niet voor het conservatieve amendement stemmen. Gistermiddag is onder voorzitterschap van Lloyd George een bijeenkomst der liberale Lagerhuisgroep gehouden, waarin van ge dachten gewisseld is over het door twee con servatieven en twee liberalen ingediende amendement op de mijnwet, dat Donderdag in behandeling komt. Lloyd George zeide. dat het, met het oog op het stadium, waarin de vlootconferentie verkeert, niet in het be lang van het land was om een mogelijke po litieke crisis uit te lokken. Daarom moeten de liberalen geen enkel amendement indienen ot steunen, dat, hoe wenschelijk mijnen ook op zichzelf, de regeenng in moeilijkheden kan h'De partij genooten bleke* het met deze zienswijze eens en na eemg overleg besloten de beide liberale voorstellers hun handteke ning terug te nemen. De geheele Hberate partij zal dus Donderdag blanco stemmen, waardoor het amendement dus zeker verwor pen zal worden. Toenadering tusschen Laboor en Liberalen? Het gisteren door de liberale-Lagerhuis fractie genomen besluit om tegen de conser vatieve amendementen op de mijnwet te stem men, aangezien zij het niet het oog op de bui tenlandsche politiek met gewenscht acht, thans een parlementaire crisis te veroorzaken, heeft in politieke kringen veel sensatie ver- wekt. De conservatieve Morning Post con stateert, dat MacDonald door dit besluit weer bewegingsvrijheid heeft verkregen om e nieuwe verkiezingen op een tijdstip te dooi plaats vinden, dat hem past. Hij is met lan ger afhankelijk van de liberalen. Hoewel de liberale partij zich overigens nog tot niets gebonden heeft, neemt men aan, ring^afd^Srate^LrtT tet'de Sour- Lloyd George, dee'namen. DE VLOOTCONFERENTIE. Japan tegen de Amerikaansche voorstellen Naar verluidt zou de conferentie van ver tegenwoordigers ui het Japansdie departe ment van marine met de autoriteiten van den Tananschen marinestaf na langdurige be sprekingen besloten hebben, het Japansdie kabind te adviseeren, de Amerikaansche voorstellen ter Vlootconferentie te Londen af tC HeUapansche kabinet komt Zaterdag a.s. bijeen en zal dan waarschijnlijk een defimtie- VehSidE zSThet advies van genoemde marine autoriteiten in handen worden gesteld van den hoogen militairen raad. HET PROCES TEGEN DEN OUD DICTATOR VAN GRIEKENLAND. Maandag is te Athene het proces be gonnen tegen den oud-dictator generaal Pang Al os inzake in dien tijd verleende concessies, waarbij corruptie zou hebben PlSsnefaaf Pangalos, die thans 52 jaar nud is is herhaaldelijk minister van oorlog'geweest. Op 25 Juni '25 riep hy de revolutie uit. Hij stelde op 4 Jan. 26 de militaire dictatuur in, terwijl hij de grondwet buiten werking stelde. De pre sident van de republiek, admiraal Kon doeriatis, die dezen stao van Pangalos niet kon goedkeuren, trad af, waarop Pangalos lelf het ambt van staatspresi dent on zich nam. Tengevolge van aller l i corruptiekwesties maakte generaa Pangf.los zich al spoedig onmogelijk, ?oodat ook militaire kringen, die hem tot dusver 'gesteund hadden, hem los- U Reeds in Aug. '26 werd hii omverge worpen door een nieuwe revolutie onder leiding van generaal cndilis. zoodat hij genoodzaakt werd aan boord van een torpedoboot te vluchten. Hij w®rd ec^ achterhaa11 en op het eiland Aegina achter slot en grendel gezet. Thans zal hij zich moeten verantwoor den voor de wijze, waaro- onder zijn be heer verschillende concessies zijn ver leend. PRIMO DE RIVERA'S OVERLIJDEN. Een verklaring van de oud- ministers der dictatuur. Alle ministers uit den tijd der dicta tuur en andere bekendh personen zijn naar Frankrijk vertrokken om het storffelijk overschot van Primo de Ri vera naar Spanje te begeleiden. Na af loop van een bijeenkomst, door de oud werd een communiqué gepubliceerd, ministers van de dictatuur gehouden, waarin gezegd wordt dat het op het oogenblik alleen past diep het groote verlies te betreurei dat Spanje beeft ge leden en mede te deelen, dat de oud ministers der dictatuur zich eenparig solidair verklaren met het werk van primo en zijn bewind. De nieuwe regeering over den overledene. Na afloop van den ministerraad heeft de minister van justitie d volgende of ficieuze mededeeling gedaan: De regee- rinf deelt in het leedwezen door den dood van Primo de P.ivera gewekt. Het onverwachte van het gebeurde en de hooge plaats van dengeen dien het be treft wettigt de huidige groote ontroe- r .g. Toegewijd aan den dienst van het vaderland in zijn militaire loopbaan, heeft de generaal van zijn verdiensten doen blijken en de grootste eerbewijzen weten te verwerven bij het bezetten van den hoogsten post in de regeering van don staat ten gevolge van gebeurtenis sen en omstandigheden, die hoewel zij het voorwerp zijn geweest van velerlei critiek, toch een historisch feit verte genwoordigen, waarvan het gewicht niet kan worden miskend. De pacifica tie van het Spaansche protectoraat in Marokko werd verwezenlijkt en dit feit zal ontegenzeggelijk gevolgen hebben voor de geschiedend van het vaderland. De regeering heeft besloten den ko ning voor te stellen, dat aan het stoffe lijk overschot van Primo de Rivera de eerbewijzen zullen worden gebracht aan den rang van kapitein-generaal ver schuldigd. Het oordeel van Lerroux. Door het agentschap Fabra onder vraagd, heeft de republikeinsche leider Lerroux een verklaring afgelegd, hier op neerkomende dat het werk van de dictatuur reeds in het openbaar is veroordeeld. Hij gaf er zijnerzijds de voorkeur aan tot op het geschikte oogen blik het stilzwijgen te bewaren. Thans buig ik, aldus Lerroux, voor den eer bied dien de smart van anderen ver dient. HET COMMUNISME IN INDOCHINA. Door een revolutionnaire recht bank ter dood veroordeeld. Het dezer dagen te Marseille ontvan gen blad F r a n c e-I n d o c h i n e uit Hano: geeft bizonderheden over het op treden der communisten in Indochina. Het blad publiceert o m. den tekst eener verklaring van een „revolutionnaire rechtbank" na den moord op een Anna- miet, Nguyen Tuan Kim Tom, die door de hand van aanhangers der communis tische partij viel. Deze verklaring luidt als volgt: Nguyen Tuan was een der leden van de communistische partij van Indochina op 11 October 1929 door de imperialisti sche Fransche regeering aangehouden bij Tan-de-Tuan. Hij heeft niet de eigen schappen, een echt communist waardig, weten te handhaven. Ü3 revolutionnaire rechtbank heeft Tuan in staat van be schuldiging gesteld op de volgende pun ten: lo. Schending van de regelen der partij. 2o Verklikking van 'e inwendige or ganisatie aan de imperialistische Fran sche regeering. 3o. Verklikking van de leden der par tij, die door de rechtbank van Namdinh op 16 Januari 1930 veroordeeld zijn. De revolutionnaire rechtbank heeft in haar zitting van 2 Februari 1930, gehou den te Bac-Ninh, Tuan ter door veroor deeld. Dit manifest wordt gepubliceerd opdat zij die de revolutionnaire partij en de proletarische klasse verraden, wat wat hen te wachten staat. Was geteekend: de communistische partij in Indochina. EEN FRANSCH SCHIP DOCR DE AMERIKAANSCHE AUTORI TEITEN AANGEHOUDEN. Men vond geen narcotische stoffen. Uit New-York wordt gemeld, dat het Fransche stoomschip „France", voordat het de haven van New-York zou invaren, werd gepraaid door twee Amerikaansche politie- booten. De ambtenaren onderwiepen het geheele schip aan een onderzoek. De Amerikaan sche autoriteiten hadden n.1. de mededeeling gekregen, dat zich aan boord van de „Fran ce" 2000 ton narcotische stoffen moesten be vinden van Duitschen oorsprong, en verte genwoordigd een waarde van 3 millioen dol lar. Het onderzoek had echter geen resultaat. Nog 21 schepen aangehouden, maar zonder resultaat Uit New-York wordt naar aanleiding van het bovenstaande nader gemeld, dat de Ame rikaansche autoriteiten op het denkbeeld kwamen, dat men hun speciaal mededeelin- gen over de „France" had gedaan, om hun aandacht van andere schepen af te leiden. Derhalve werden 21 schepen, die uit Europa de havens van New-York, Boston en Phifa- delphia binnen liepen, aangehouden, onge veer 24 uur vastgehouden en uiterst nauw keurig doorzocht. Ook hiermee had men ech ter geen resultaat. De mogelijkheid bestaat nu, dat de mede deeling geheel onjuist is, of dat de narcoti sche stoffen, ter waarde van 3 millioen dol lar, reeds in de Vereen. Staten waren bin nengesmokkeld, voordat de Amerikaansche autoriteiten hun maatregelen hadden getrof fen. der der conservatieve partij, is vanmorgen op 82-jarigen leeftijd overleden. Hij is 23 Juli 1848 geboren. In de conser vatieve partij nam hij spoedig een vooraan staande plaats in, en reeds in 1874 werd hij lid van het Lagerhuis. Gedurende het eerste ministerie Salesbury van 18851886 werkte hij in een hooge functie op een regeeringsbureau, en tijdens diens tweede ministerie was hij eerst secre taris van Schotland en in 1887 werd hij se cretaris van Ierland. In 1891 werd hij zelf in het kabinet opge nomen als minister van financiën. Ook in het derde kabinet-Salesbury ver vulde hij deze functie en na het aftreden van dit kabinet in 1902 vormde hij een nieuw ka binet, waarin hij zelf eerste minister werd. Tegenover de handelspolitiek van Cham- berlain nam hij een eenigszins wijfelende houding aan, waardoor noch de liberalen, noch de conservatieven bevredigd werden, wat een geheele wijziging in het kabinet in 1903 tengevolge had. DE NIEUWE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-FRANKRIJK. Het wassen der Seine. Geen vrees voor onheilen. Tengevolge van het stijgen van de Gonne en de Loing is ook de Seine gestegen Op een bepaald punt in Parijs staat het water 1 M. 26 boven het gewone peil. Men houdt rekening met een verdere stij ging, zonder dat er echter vrees voor de be lendende huizen bestaat. Alle noodige voor zorgsmaatregelen zijn genomen, ofschoon bij het vergevorderde jaargetijde overstroomin gen nauwelijks meer te wachten zijn. Ook in Midden-Frankrijk. Na de ernstige overstroomingen in het Zuiden van Frankrijk, komen thans ook ver ontrustende berichten binnen uit het midden des lands. De Cher, Vienne, Indre en Saóne zijn vele meters gestegen en ten deele bui ten haar oever getreden, tengevolge waarvan het scheepvaartverkeer groote belemmering ondervindt. Te Saint-Nazaire heeft een springvloed groote schade aangericht. De nabij de kust gelegen straten zijn verwoest. De visschers vaartuigen werden op de kust geworpen. DE DEENSCHE KROONPRINS IN JAPAN AANGEKOMEN. Een hooge onderscheiding voot den prins. Gisteren arriveerde te Tokio de kroonprins van Denemarken met zijn reisgezelschap, ko mende van China. De koninklijke gasten werden op het station door vertegenwoordigers van de Ja- pansche regeering en van de stad Tokio ont vangen. De Japansche keizer liet den kroon prins de hoogste Japansche onderscheiding, de Orde van de Ghrystanunmum uitreiken. LORD BALFOUR f. De Engelsche staatsman Lord Balfour, de voormalige Britsche eerste gunster eg lei- GEMEENTERAADSVERKIEZING SAINT DEN1S. Een strijd tusschen communisten Het raadhuis van Saint Denis (Frankrijk) was sedert 1925 in handen der communisten, die bovenaan de groote trap het embleem der sovjets, hamer en sikkel, hadden doen aan brengen. De maire, Vuillaumé, die aan het hoofd der zijnen zijn voorgangers, de sociaal democraten, had verdreven, werd er evenwel, eenige maanden geleden, van verdacht me! meer zuiver in de communistische leer te zijn; eenige raadsleden bleven hem trouw, andere kozen de zijde van Stalin, en het slot was dat de meerderheid ontslag nam. Er moest dus een nieuwe verkiezing plaats hebben die Zondag j.1. gehouden werd Vuillaunrê was bij de verkiezing de candidaat van de arbei ders- en boerenpartij, een nieuwe communis tische partij, door afvallige elementen ga- sticht. De soc.-dem. maire Philippe. die in 1926 verslagen werd, had zich eveneens can didaat gesteld Bovenaan de lijst der wasch- echte communisten stond het bekende Kamer lid Doriot. Dan was er nog een lijst van de anti-communistische concentartie, met Barthé- lemy aan het hoofd, en een lijst van socia listische-republikeinen. De uitslag was dat geen der partijen dade lijk de volstrekte meerderheid haalde, in te genstelling met 1925 toen de communisten bij eerste stemming gekozen werden. Er zal dus een herstemming moeten plaats hebben. De „echte" communisten zijn met ruim 6000 stemmen bovenaan gekomen; daarop volgde de anti-communistische concentratie met on geveer 5300 stemmen. De „afvallige" commu nisten haalden nog geen 1700 stemmen. EEN POLITIEKE WRAAKNEMING? Uit Hanau meldt men: De voormalige communistische en thans sociaal-democratische Landdagafgevaardigde Karl Rehbein werd op het kerkhof door een arbeider beleedigd. Bij de twist, die ontstond, sloeg de man hem met een schep op het hoofd. Rehbein werd met een bloedende hoofdwonde naar het ziekenhuis vervoerd. Waarschijnlijk betreft het hier een politieke wraakneming. Rehbein was vroeger uit de communistisch partij gezet en had, eenmaal sociaal-democraat geworden, geweigerd zyn oorspronkelijk Lsnddagmandaat op te en

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1