Landbouw en Veeteelt. Ome Koloniën. Boeken Tijdschriften Binnenland ■f t° geen ongunstig rapport. Hij had zich Inmiddels gesteld onder toezicht van het Heilsleger en zich aangesloten bij een geheclonthoudersvereeniging. Leger des Heils en het genootschap waren bereid hem bij een eventueel voorwaardelijke veroordeeling hulp en steun te verlee- nen. Hij verdiende momenteel een week loon van 25. Naar aanleiding van deze gegevens meende de officier, ondanks den ernst der feiten, het er op te durven wagen, om tegen verdachte te vorderen een voorw straf, doch een zeer strenge en wel 10 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en het opleggen van bijz. voorwaarden. HOOGER BEROEP VONNIS OVER TREDING ARTIKEL 22 MOTOR EN RIJWIELWET. De vrachtrijder Reijer W., wonende te Egmond aan Zee, was door den kanton rechter te Alkmaar, vrijgesproken naar aanleiding van het feit dat hij op 16 October op den Hoeverweg onder Eg- mondbinnen door met zijn vrachtauto niet voldoende uit te wijken of te stop pen bij het voorbij rijden van een ander motorrijtuig, terwijl van de andere zijde op een motorrijwiel in aantocht was de heer Dirk Wit, veehouder en wethouder der gem. Berkhout. Het gevolg was dat do heer Wit met zijn motor op den gras berm reed en omsloeg. Tegen dit, naar zijn meening, onjuis te vrijsprekend vonnis was de ambte naar in hooger beroep gekomen, welk appèl heden werd behandeld. Als raads man en verdediger van den vrachtl ijder trad op mr. R. lleeg, advocaat en pro cureur te den Haag. De verdachte voer de hetzelfde verweer als voor den Kan tonrechter, namelijk dat de heer Wit 'kalm aan den kant van den weg de auto van den verdachte afwachtte en er voor dezen geen reden was om te stoppen. Hij ontkende ook nu gezien te hebben, dat de heer Wit met zijn motor is gevallen. In dit geval zou hij zeker gestopt en hulp verleend hebben. De heer Wit beweerde evenals in eer ste instantie, dat hij gedwongen was den wegberm op te rijden. Hij is toen onder zijn motor geraakt, in prikkel draad en onderaan tegen een hek en een haag terecht gekomen. De als getuige gehoorde heer Gul, vrachtrijder, had na vernomen signaal achter zich zooveel mogelijk ruimte ge geven om den verdachte met zijn vracht auto te laten passeeren. De weg is daar zeer smal en getuige was de meening toegedaan, dat verdachte, nu van de an dere zijde een motorrijder naderde, beter had gedaan met te stoppen. Volgens de voorstelling van verdach te, zou de heer Wit reeds 100 Meter te voren hebben gestopt en kalm op zijn motor aan de bermzijde gezeten, het voorbij rijden van verdachte hebben af gewacht. De derde getuige, Anth. Gul, eveneens vrachtrijder, die zich op de auto van zijn broeder bevond, had niet veel van het gebeurde waar kunnen nemen, doch zag wel den motorrijder tegen de heg liggen nadat verdachte voorbij was ge reden. Zijn broer stopte en hij had den evallen motcrijder overeind geholpen. Hij lag onder den motor in een greppel. Er was geen greppel, beweerde verdach te daarop. De officier, releveerende dat de Kan tonrechter verdachte had vrijgespro ken, met welke vrijspraak de officier, gehoord de drie getuigen, verklaarde zich niet te kunnen vereenigen, hetgeen nader door hem werd aangetoond, re den waarom de officier vernietiging van het vonnis requireerde en veroor deeling van verdachte tot 50 boete of 50 dagen hechtenis. Verdediger mr. Heeg bracht naar vo ren de eenssluitendheid der verklarin gen omtrent het gebeurde door verdach te om na vervolgens overeenkomstig deze opgaven gedane uitvoeringen uit eenzetting der feiten tot de conclusie te komen, dat het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend was bewezen en dus het vonnis van den kantonrechter juist was gewezen, zoodat dit diende be vestigd te worden. Hierop volgde nog het tradioneele re pliek van het openbaar ministerie tot den verdediger, dat de juridische ver deeldheid in 't minst niet tot elkaar bracht, aangezien ieder zijn gevestigde opinie onverzwakt handhaafde, hoewel de verdediger van het wederwoord af zag. ALLES TEGELIJK DE BRUG OP. Op 2 September wilde de winkelierster mej. Boon te Helder, haar echtgenoot die in het ziekenhuis aldaar vertoefde, bezoeken en bevond zich met haar rij wiel op de Keizersbrug, toen ook een vrachtauto de brug opreed. Uit eigen veiligheidsdrang en met het voornemen om het verkeer zooveel mogelijk te ont lasten, stapte mej. Boon af en ging aan den brugkant bij de leuning staan, doch een motorrijder, de heer IJsbrand La F. die eveneens de brug kwam oprijden, wrong zich nog tusschen rijwiel en auto door met zijn motor en reed toen het rijwiel van mej. Boon aan, dat door die aanrijding werd beschadigd. De schade bedroeg 4. Verdachte was door den Kantonrech ter te Helder veroordeeld tot 50 boete of 50 dagen hecht., welk von lis de of ficier thans juist gewezen achtte, zoo dat bevestiging werd gerequireerd. Ver dachte was niet verschenen. VERVROEGD VERTREK VAN EEN AUTOBUS. De beer Sybold P., chi uffeur in dienst van de firma van Geelen, autobusdienst Alkmaar—Haarlem, wonende te Iieiloo, wis veroordeeld door den Kantonrechter te Alkmaar op grond van het feit, dat hij op 23 Nov. aldaar op den Nieuwlan- dersingel te Alkmaar met de door hem bestuurde autobus om 9.10 n.m. was af gereden terwijl het aangegeven vertrek uur was bepaald op 9 uur. Dit was ge- tnnatateerd door den autobus-onderne mer, de heer Corn. de Bruvn. Verdachte voerde hetzelfde verweer als voor den Kantonrechter en wel dat het invoeren en gebruik maken van een nieuwe dienstregeling aanleiding gaf tot ver warring. Bevestiging van het vonnis, war.rbij appellant was veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hechtenis, werd ge vorderd. DIEFSTAL VAN EEN DOOS MET ZEEP. De 61-jarige zwerver Joh. v. d. M., thans gedetineerd in het huis van be waring, had zich op 15 Januari schuldig gemaakt aan wederrechtelijke toe- eigening van een doos toilet zeep uit den winkel van den heer Eilerman in de Hekelstraat. Hij werd nagenoeg op hee- terdaad betrapt door den winkelier zelf, die den ongewenschten cliënt met een pakje. uit den winkel zag komen. De zeepliefhebber had zich later zelf bij de politie gemeld om nachtverblijf en werd door den hc^r E. bij confrontatie op het bureau hei kend. Verdachte, een klein kaal manneke, zeide zich het gebeurde i ->t meer te kunnen herinneren. Hij rkeerde destijds onder den invloed van sterken drank. Hij is reeds 34 maal veroordeeld! Het juiste getal was hem ontgaan. Het laatst is hij te Haarlem veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf. De laatste 4 jaar had hij gewerkt en met negotie geloo- pen, maar zijn zucht naar drank had hem weer ten val gebracht. Hij noemde zich moreel zwak en zenuwlijder. De Officier achtte het ten laste ge legde wettig en overtuigend be\vezen en vorderde tegen dezen veteraan op straf rechterlijk gebied 6 maanden gevange nisstraf. Verdachte verzocht een voorw. straf. Mr. D. Sluis, ambtshalve verdachte verdedigende, roemde de openhartig heid en eerlijkheid van zijn cliënt ten z'. jrste en schreef zijn afdwalingen aan zijn dronkenschap toe. Pleiter was niet overtuigd van het opzet en liet het oor deel der straf aan het college over, doch betwijfelde het wenscbeliike hem een half jaar in de gevangenis te zetten. M'sschiën zou ter beschikking stellen van de regeering en plaatsing in een psychopatenasyl voor hem het beste nog zijn. Pleiter achtte hem dit wel waard ook. Buiten zijn drankmisbruik vond mr. Sluis hem wel een geschikten kerel. De diefstal van zeep had hij mis schien gepleegd om zijn zwartheid wat schoon te wasschen. Pleiter refereerde zich ten slotte aan het oordeel der Rechtbank na nog te hebben verklaard dat hij in casu in een voorwaardelijke veroordeeling geen voordeel zag. De Officier meende in zijn repliek dat het opzet nog niet zoo twijfelachtig was als pleiter meende, overigens zou de of ficier zich niet tegen een psychiatrisch onderzoek verzetten. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. Daarna sluiting. ONDANKBARE GASTEN. Voor de Haagsche rechtbank hebben te recht gestaan een 21-jarige rangeerder en een 17-jarige koopman, beiden afkomstig uit Neuss (Duitschland). thans gedetineerd te 's-Gravenhage, terzake van diefstal. Voor den nacht van 11 op 12 Februari j.1. is aan deze verdachten, als Duitsche padvinders, on derdak verschaft in het clubhuis der padvin ders te Leiden. Zij hebben toen van die ge legenheid gebruik gemard om uit dat club huis eerig geld en verschillende voorwerpen als een ';alsdoek, een riem, een compas, een veldkijk.r, een snelverband e.d. te ontvreem den. Verdachten bekenden. Zij hadden geen geld meer om eten te koopen en zich onder dak te verschaffen. Eisch tegen ieder der verdachten drie maan den gevangenisstraf. Uitspraak 1 April a s. VERDUISTERING DOOR EEN KERKVOOGD. De Haagsche rechtbank heeft veroordeeld den smid uit Monster, wegens'verduistering van gelden, gepleegd als kerkvoogd der Ned. H-erv. Gemeente te Terheyde, tot zes weken gevangenisstraf. DIEFSTAL DAMESHOEDEN. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft een 32-jarig recidivist wegens diefstal van een doos met zeventig onafgewerkte dameshoe den, ten nadeele van een firma aan de Kal- verstraat, veroordeeld tot 1'A jaar gevange nisstraf met aftrek der geheele preventieve hechtenis. De Vierde Kamer der Amsterdam sche Rechtbank had hem één jaar opgelegd. PROEF- EN SCHOOLTUIN „KENNEMERLAND". In het Landbouwhuis werd Dinsdagmid dag 2 uur een vergadering gehouden van den Px'oef- en Schooltuin ..Kc, lemerland" onder voorzitterschap van den heer Barten uit Noord-Scharwoude E>e heer HazelOop bracht het jaarverslag uit. Spr. deelde mede, dat dit 18 Febr. naar den drukker was gebracht, doch nog niet in proef was verschenen. Naar verbetering zal gestreefd worden docr van drukker te ver anderen. Ook in den Proeftuin had de abnormale winter zijn invloed doen gelden. Schade werd veroorzaakt in kassen en bakken en de groei van de producten vc.uoogd. Doordat de grondwaterstand vrij hoog was, werd geen schade geleden door de droogte. Meikwaardig was, dat na den strengen winter meer insecten werden waargenomen Einde 1929 kwam de installatie voor on- dergrondsche verwarming gereed, die in 1930 in gebruik zal worden gesteld. De voorlezing van het jaarverslag, waar van de lezing van het cijfergedeelte nog werd nagelaten, vorderde 3/4 uur. Op een vraag van den heer Zwetsman, Koedijk, antwoordde de heer Hazeloop, dat niet was nagegaan, welke stikstoffen de beste resultaten geven Verschillende soorten stik stoffen waren gebruikt omdat verschillende planten het met een bepaalde stikstof beter doen. Voor bemestingsproeven oordec'de spr. den proeftuin niet zoo geschikt. L.tgeen hij nader aangaf Voor bemestingsproeven leenen de gronden van de grootcultuur aan den Langendijk zich beter en spr. is er daar mede bezig. De heer Zwetsman had geen verschil bij stikstof in de practijk kunnen ontdekken Spr. gaat meer en meer tot de gedachte over, dat de goedkoopste de beste is. De vooi zitter was van deze gedachte terug gekomen, op grond van proeven met ureum en amoniakbemesting. De amoniakbemesting was bet beste. De ureum gaf het op. Spr heeft dit jaar geen K.G. ureum meer genomen. De heer Hazeloop betoogde, dat zijn proeven meer gaan in de richting van den heer Zwetsman. Men moet er echter niet voor evenveel geld aan stikstof geven, maar ge lijke hoeveelheden, en dan krijgt men aan de Langedijk de ervaring, dat het er niet veel toe doet in welke vorm men de stikstof geeft. Op zandgronden is het anders. Deze moeten geen zwavelvure amoniak hebben en kan men beter chili geven. De secretaris, de heer A v. Reen en deelde mede, dat 3 vereenigingen waren toegetreden en 21 personen. 26 Vereenigingen en 204 personen zijn thans lid, terwijl de vereeniging 3 donateurs en 10 vereenigingen telt, die subsidieeren. Het nut van de vereeniging wordt meer en meer erkent. De rekening werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 13130.04. Het verliessaldo op de exploitatierekening bedraagt 2691.16. Dit wordt gedekt door een contributie-ontvangst van f 903, 1000 subsidie van het Rijk, 500 van de Provincie en f 275 van de gemeente Alkmaar, zoodat het nadeelig verliessaldo is 15,69. De balans sluit met een eindpost van 12.140. Een en ander werd op advies van de kas- commissie conform goedgekeuru. Hierna behandelde de heer Hazeloop het onderwerp „Verwarming door lagedruk- stoom''. In 1903 zijn in ons land de eerste kassen gebouwd en daarvoor waren de bakken er reeds lang. Bij een telling in 1927 bleek er een opper vlakte van 10.000.000 M2. met kassen bedekt en 8 000.000 M2. met bakken. Het bezwaar van de mindere toename van de bakken schrijft spr. toe aan de groote- re moeilijkheid om deze te verwarmen. Het materiaal, de paardenmest, bleek steeds, moeilijker te krijgen en tot nog toe is men niet' voldoende geslaagd met andere middelen. Bodemverwarming in bakken door warm waterbuizen in den grond hielp niet. Daarna maakte men bakken met vrij hooge wanden en men gaf de bakken een bodem van vloertegels, daarop de buizen en daar boven de teelgrond. Deze bakken zijn eéhter nogal kostbaar en bovendien moet daarin de grond ieder jaar worden verwisseld. Bovendien gaf dit ook geen schitterende re sultaten omdat de grond toch uitdroogde, wat bij broeimest niet het geval is. Daarna maakte men bakken met boven- grondsche warmwaterbuizen. Dit gaf wel goede uitkomsten, doch bodemverwarming, zoo noodig bij komkommerteelt, kreeg men niet, zoodat nog altijd het gebruik van paar denmest noodig bleek. Hierna nam men proeven met stoom, die in' den grond werd vrij gegeven door middel van draaineerkokers. De grond over de geheele lengte van de bak werd niet voldoende warm en men bracht daarom een gasbuis in de draaineerkoker met aan het einde een opening van 2 m.M. Dit bleek een verbetering, doch men be hield verschil van warmte en in het midden bleef de grond te koud. Men liet de opzetten aan de einden ver vallen en bracht op afstanden van 2 M kleine openingen in de gasbuis. Men kreeg zoo een vrij goede verwarming, doch regelmatig was die nog niet, waarom boven elke uitlaat een schermpje werd aangebracht. Een inconfeniënt was ook, dat de openin gen van 2 m M. verstopt raakten, toen plaat ste men fietsnippels in de openingen. Men kon tenslotte het condensatiewater niet kwijt en ging tenslotte met deze methode niet door, hetgeen spr. betreurde, omdat het ver warmen met broeimest ook verschillende be zwaren heeft. Nooit kon men met gebruik van broeimest op een behoorlijke broei rekenen en de warmteontwikkeling kan men daarbij niet regelen. Bovendien wordt de broei van de mest door de buitentemperatuur beheerscht. Spr. wil aan ook de gebreken van de stoomverwarming overwinnen. Het resultaat van een bespreking met een deskundige firma Huygan en Geveke te Amersfoort is een ingerichte proef met lage drukstoom in den Proeftuin. Spr. betoogde, waarom economisch het ge bruik van lage drukstoom voordeeliger is en gaf aan de hand van een teekening een ver klaring van de ingerichte proef. De proef omvat 15 bakken, die door één ketel bediend worden. Met de mogelijkheid om vruchtwisseling toe te passen, is rekening gehouden. De bak ken kunnen n.1. jaar om jaar aan de andere kant van het pad worden geplaatst. Ook is er rekening mede gehouden om de luchttemperatuur in de bak in verhouding te houden met de grondtemperatuur Spr ican reeds thans zeggen, dat de verwarming uit stekend marcheert. Hooge temperaturen kunnen er mede be reikt worden. Thans is men begonnen met 2 uur achter elkander te stoomen. Het is van belang om met 2 uur stoomen voldoende warmte in de bakken voor één etmaal te houden. Dit maakt het mogelijk een groot aantal bakken met een kleine ketel te stoken. Spr. gaat ook het verbruik van de verhou ding van de brandstof tot de paardemest na en sprak de hoop uit een verwarmingsmiddel te hebben gevonden, dat de oude verwar mingsmethode met paardenmest kan vervan gen. Bij de hierop volgende bespreking gaf de heer Hazeloop als zijn meening te kennen, dat ook de verwarming in de kassen nog lang niet voldoende is. Voorverwarming voor men gaat planten, heeft een gunstige ontwikkeling op het ge was, omdat het lang duurt voor de grond *in een kas de luchttemperatuur in een kas heeft aangenomen. Als men hier ook grondverwarming gaat toepassen, kan men voorkomen, dat er warm te verloren gaat en bovendien bereiken, dat men direct kan gaan planten in de kas na de verwarming te hebben toegepast. Nu wordt er vaak drie weken in een kas, voor men tot planten over gaat, gestookt. Op een vraag verzekerde de heer Hazeloop geen hooge verwachtingen te hebben van een electrische verwarming van den grond.' In Denemarken is dit mogelijk omdat men daar de stroom voor VA cent per K. W. U. heeft. Spr. was dan ook niet ingegaan op een vefzoek van het P. E. B. om een proef met electrische verwarming op te richten. Als men een proef doet moet er ook eenige kans zijn. dat die economisch kan slagen en dit is bij de geldende electriciteirstarieven niet het geval. Bovendien is het met het oog op het uitdragen van den grond ook een groot be zwaar, dat bij electrische verwarming onder de teelaarde een laag houtskool meet aan brengen. Ook is het een nadeel, dat mer laar- bij gebonden is aan speruren. Hierop sloot de voorzitter met een bij zonder woord van dank aan den heer Haze loop de vergadering. KNEVELARIJ DCOR EEN EX ADMINISTRATEUR. Het „B. Nwsbl." meldt, dat in het district Djampangkoelon, afd. West-Priangan, prov. West-Java, reeds 15 jaarlang een terreur wordt uitgeoefend door den ex-administrateur van een onderneming, die via een in andschen agent gelden uitleende, om, wanneer de klei ne luyden niet precies voldeden aan de voor waarden, hen te dwingen door den verkoop van hun grond, huizen, karbouwen en klap pertuinen. Door het B. B. is een uitgebreid enderzeek hiernaar ingesteld, waarbij reeds is gebleken, dat de ex-planter onder de bevol king een bedrag van rond 40.000 gulden heeft uitstaan. AANSLAGEN OP PLANTERS. Verbeterd vonnis. De Raad van Justitie te Soerabaya verbe terde het vonnis van den Landraad te Diem- ber, waarbij de moordenaar van den Brit schen planten C. W. Simpson van de onder neming Sentoel, ge'egen nabij Djember, tot 1314 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en veroordeelde beklaagde tot 15 jaar gevan genisstraf. Zonderlinge ontkenning. Maandagmorgen ving de Landraad te Djember de behandeling aan van de zaak te gen den moordenaar van den Britschen plan ter R. A. Heming van de Djember Rubber Estates Ltd., gepleegd op den 12den Sept. 1929. Beklaagde ontkende den moord te hebben gepleegd en beweerde, dat hij, omdat hij toch dusdanig verwond was (door een schot, dat door den planter nog voor zijn overlijden op zijn aanvaller werd gelost), dat hij waar schijnlijk wel dood zou gaan, met zijn neef heeft afgesproken, dat hij de schuld op zich zou nemen. Harlekijntje in de stad. door Josephine Siebe. Uitgave N. V. Van Holkema Waren- dor f's Uitgeversmaatschappij te Amsterdam. Dit verhaal wordt een vroolijke geschiede nis genoemd. A. van Kempen heeft er een Nederlandsche bewerking van gemaakt en E. M. ten Harmsen van der Beek maakte er aardige teekeningen bij. Het is ons niet dui delijk of dit boek als een kinderverhaal dan wel als een geschiedenis voor groote men- schen bedoeld is. Is het een kindervertelling, dan schiet het zijn doel ver voorbij, omdat er niet één kind is dat van deze verzameling nonsens iets zal begrijpen. En is het een boek voor groote menschen, dan is het nog over- bodiger, want wie zal oo de waarde van zijn tijd zoo weinig prijs stellen, dat hij dezen on zin van het begin tot het einde doorleest, een verhaal, dat wemelt van prinsessen, herto gen en hofdames en waarin het hoofdoer- soontje een harlekijn is wiens dwaze en onbe nullige avonturen als droog zand aan elkaar hangen. Wij hebben zelden een avond zoo slecht be- steeds als dien wij noodgedwongen met het lezen van dit nonsensverhaal doorgebracht hebben. Bij dezelfde Uitgeversmaatschappij ver scheen opnieuw een vertaling van een van Parnela Wijnne's werken, namelijk Mademoi- selle Dahlia. Van Parnela Wijnne's verhalen speelt meestal de eerste helft in Europa en het laat ste deel in Britsch-Indië, speciaal in de krin gen der daar vertoevende Engelsche officie ren. De schrijfster verstaat de kunst boeiend te vertellen en daarom in dit weer een van de boeken die vooral door dames gretig gelezen zullen worden. Wat is er voor lezeressen in teressanter dan een geschiedenis van een Britschen kapitein, die verliefd wordt op een meisje, dat op het golfveld zijn stokken mo-'t dragen, maar dat in werkelijkheid de ver armde dochter van een overleden kolonel blijkt te zijn. Natuurlijk trouwt hij ten slotte met haar, maar voor het zoover is, komen er driehonderd bladzijden vol hindernissen, vol verleiding en intrige en het ziet er een oógen- blik zelfs naar uit of er van het huwelijk heelemaal niet komen zal, omdat kapitein Chester in het wijduitgespannen net van een ordinair juffertje loopt en ten slotte gedwon gen is met haar in het beruchte bootje t-> stappen. „Gelukkig" helpen een paar inland- sche bedienden, die hun meesteres niet kun nen uitstaan, er aan mede, dat deze in haar badkuip verdrinkt en dan komt eindelijk het groote mpinent, waarop de lezer drie avon den gewacht heeft en worden de levens van kapitein Chester en juffrouw Dahlia gloeiend aaneengesmeed, zoodat dit gelukkige tweetal door lief en leed aan elkaar verbonden wordt. Pamela Wijnne schrijft werkelijk zeer on derhoudend en we kunnen deze aardige roman in alle opzichten aanbevelen. Tj. Panorama heeft ditmaal een artikel van""? Straelen over de verkeersmiddelen van eeuw geleden en die van nu. H. Simtal ver telt van groote misdaden uit vroeger tiid e™ Frans Woenig verhaalt van de Hongaarsch. puszta's. Er zijn novellen van Anny Ber<r mey, Robert Magill en Hans Bauer. ln tooneelrubriek wordt het stuk „Egoïsten'* van Roelvink behandeld en in de dames rubriek bespreekt Willy Leviticus de uit* gaanstoiletjes der vrouw. Van de foto's noe men wij die van de onthulling van het monu ment van Mrs. Pankhurst. van de huldiging van Masaryk. va nde jacht op schadelijke ruosen, van het bezoek van de koningin aan de' Jaarbeurs, van de overstroomin'een in Zuid-Frankriik, van oud-president Taft en verscheidene fraaie kieken uit de puszta. De 21e aflevering van Landen en Volken de wereld in al haar kleurenpracht heeft een rijk geïllustreerd artikel over Indische tem pels. waarbij ook allerlei godsdienstige ge- bruiken worden beschreven. Vervolgens wordt het land van den Witten Adelaar, Po'en en zijn bewoners, beschreven. Polen is' in d° 17e eeuw een rijk met een intellectuee- 'en kern geweest en de universiteit van Kra- 4au is de oudste van geheel Noord-Eurooa. Een volgend artikel behandelt de verschil lend» on de aarde voorkomende schanenras- sen. Het eiland van zon en vuur, Sicilië komt vervolgens aan d^ orde en uit de beschrij ving blijkt, dat Sicilië weliswaar aan Italië behoort, maar dat de Sicilianen maar weinig overeenkomst met hun landn-enooten vertoo- nen. In de 22e aflevering wordt dit artikel voortgezet en daarna worden de speel goed- staten van Eurona besproken, namelijk An dorra, Danzig, Leichtenstein. Luxemburg, Monaco en San Marino Uitvoerig wordt verhaald van het verre Westen Marokko en ziin bewoners, een land waar men nog over blijfselen van de z.g.n Moorsche bouwkunst aantreft. Eep biizonder interessant artikel i» dat over aardewerk, waarbij foto's gepubli- ceerd worden, waaroo men vazen en kruiken in de meest verschillende vormen ziet ver vaardigen. Dit nummer besluit met een arti kel over de Andes. het lan dwaar zich eens de beschaving der Inca's ontwikkelde Potpourri heet nu het jongensblad, dat door H. Efnste, M. G. Grondsma en Ad. J. van der Stok wordt uitgegeven. Het is voor de eerste maal gedrukt en heeft daardoor al een heel ander uiterlijk dan het blaadje, dat eenme weken geleden met behulp van de tvoewriter werd uito-eTeven. Wij vinden aan den kop van het blaadje reeds een stichter, een hoofdredacteur en een administrateur vermeld. Als nu de abonné's en vooral de ad verteerders ook maar los komen! M G, Grond=ma geeft de vertaling van een Engel sche schets ..Het Spook" en S. T. Stan brengt zelfs een oirsnronkeliike novelle „De Ra- diumdie*sta1". Wat Sportnieuws, een Puzzle, een p-edichtie en de courant is weer vol. Als de exploitatie meevalt, ziin directie en redac tie van plan er een weekblad van te maken. Hef abonnement kost 15 cent per maand. Er ziin couranten die duurder zijn. maar die hebben dan ook heel wat meer onkosten We vermoeden, dat dé redactiesalarissen van Potnourri nog uiterst bescheiden zullen zijn. WERELDBOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. Ter gelegenheid van het congres van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht en gelijk Staatsburgerschap, dat dezer dagen te 's-Gravenhage wordt gehouden, hadden Maandagavond de afdeelingen Amsterdam van de Ned. Vereeniging voor Staatsburge ressen en Ned. Unie voor Vrouwenbelangen een bijeenkomst ingericht in het Carlton Ho tel, waarin een aantal der buitenlandsche be- stuurs'eden van den wereldbond het woord heeft gevoerd. De voorzitster van de afdeeling Amsterdam van „Staatsburgeressen", mej. Roza Manus. sprak een kort inleidend woord. Eerste spreekster was daarna madelle. Emilie Gourd, uit Genève, die sprak over: „de wereldhond voor vrouwenkiesrecht en d< Volkenbond". Hierna sprak miss Ruby Rick uit Australië. Zij vertelde een en ander over haar land, waarbij zij den nadruk legde op het werk def Australische vrouwen voor de vredesge- dachte. Dr. Von Velsen (Duitschland) sprak hier na over de internationale vredesbeweging dei vrouwen. Mrs. Maud. Wood—Park (V. S.) sprak daarna over enkele Amerikaansche proble men. Het woord was daarna aan mevr. Suzanne Grindberg Aupoi rrain, die sprak over de nationaliteit van de gehuwde vrouw. Zij hielc een vurig pleidooi voor wijziging van hei stelsel, dat nog de meeste landen geldt, dat de gehuwde vrouw haar nationaliteit ver liest. Tens'otte sprak de presidente van den we reldbond mrs. Margery Corbett Ashley, die een uiteenzetting gaf van het werk van den bond in tal van landen, waar het vrouwen vraagstuk om oplossing vraagt. Zij ?evv,aa5* de met waardeerirg van de Nederlandse"® vrouwen, die beseffen de noodzakelijkheid van samenwerking met de vrouwen in tal van be- lano-riike vraagstukken. Mevrouw Polakuosenberg, voorzitster van de afd. Amsterdam van de Ne<\V"' voor Vrouwenbelangen, cankte de spreekstem, en constateerde, dat het feminisme, al gen de toestanden zich voortdurend h®'8 nog a'tijd recht van bestaan heeft. HET CONFLICT IN DE NED. PADVINDERSVEREENIGINö OPGELOST. Ruim een jaar geleden hebben wij 81€ jj gemaakt van het feit dat er tengevolge een wijziging in de spelregels van de I landsche Padvinders Vereeniging, e®8 flict was ontstaan tusschen het bestuur deze vereeniging en eenige afdeeling. voornamelijk met de afdeeling Amster Deze had het bestuur medegedeeld da niet in staat was deze wijziging, die !il. met de statuten tot stand kwam, uit te voe Als gevolg hiervan werd de vo'mael de afdeeL .g ingetrokken, zoodat de A, damschc padvinders buiten ae nat-ona'*

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6