Kunsten en Wetenschappen. Kerk en school Luchtvaart Sport .«1 iging kwamen te stam. Later werd onder jen drang der oppositie de oude toestand ^eer herschapen, echter zonder dat de afdee- Iiiur Amsterdam weer geheel als deel van de ",*p. V. werd opgenomen. Deze afdeeling Litg een speciale volmacht "Thans is ook aan dezen toestand een einde «ekoinen. Amsterdam is weer „een gewone" afdeeling geworden, welke met een normale volmacht zal werken onder den nieuwbenoem- ten Districtscommissaris den heer ir. G. L Tegelberg, die bij de vredesstichting bemidde lend optrad. BENZINE-RESERVOIR ONTPLOFT. Werkman zwaar gewond. Gistermorgen omstreeks half elf kwam in de motorafdeel ing van de Centrale werk plaats van de Nederl. Spoorwegen te Zwol'e, terwijl de 38-jarigr Hartwig bezig was werk zaamheden te /err.chten aan het benzine- Peservoir van een motorrijtuig, dit reservoir plotseling tot o itploffing, waardoor H. ern stig werd verwond. Het reservoir verbrijze'de een zijner been en op twee plaatsen, ontwricht te zijn schouder en kwetste den halsslagader Mies spee'de zich af op het dak van het rij tuig. Hoewel de toestand zeer ernstig is, acht te de hulpverleenende dezen nog niet geheel hopeloos. H. is vader van vijf kinderen, waar van de jongste een week oud is. Het ongeluk vond zijn oorzaak hierin dat H. een pasges; n eed e haak, die nog niet vol doende was afgekoeld, aan het reservoir be vestigde, waardoor benzinedampen tot ont ploffing kwamen. JEUGDHERBERGEN IN NEDERLAND. Te Arnhem een nieuwe jeugdher berg gereed. Te Arnhem zal de volgende maand de Jeugdherberg „Heyenoord" worden geopend Het huis, waarin de gouverneur-generaal van Ned.-Indië, jhr. mr. A. C. D. de Graaf 's zomers verblijf hield, is thans ingericht tot een der mooiste jeugdheibergen van Ne derland. Het huis is gelegen op een heuvel, begrensd door een uitgestrekt bosch nabij het welbekende Mariëndaal Voor het huis staande, heeft men een schitterend uitzicht op een groot gedeelte van dé Betuwe, ja zelfs op de grensplaatsen van Duitschland. M1TROP A-SLAAPWAGENS. In Duitschland worden in de Mitropa slaapwagens tusschen 4.30 en '24.00 uur, voor zoover plaatsen beschikbaar zijn, ook reiziges toegelaten, die geen bed verlangen, tegen betaling van a) tusSchen 4 30 en 12 uur (morgenuren) I 3.60, II 2.40; b) tusschen 12.00 en 24.00 uur (daguren) I 12, II 6. Deze reizigers krijgen een hoofdkussen en een handdoek; een deken wordt tegen be taling van 0.90 beschikbaar gesteld. Deze maatregel wordt ook ingevoerd in Nederland en in verkeer tusschen Nederland en Duitschland, onder toepassing van voren staande prijzen. Men zal bijv. tegen betaling van een toe slag van 3 60 (Ie kl.) of 2 40 (Ile kl.) van Keulen naar Amsterdam in den om 7.21 van Keulen vertrekkenden slaapwagen Ba zeiAmsterdam (over Venlo) kunnen reizen („Sp. en Tr.w.") DIENSTWEIGERAARS. Ter zake van iprincipieele dienstweigering- zijn gister C. J. V. uit Nibbixwoud, O. O uit Emmen en H. C. C. uit Groningen, door de krijgsraad te 's Hertogenbosch veroor deeld tot 10 maanden gevangenisstraf en J. S. uit Wi'dervank tot 3 maanden. De verdachten weigerden ter terechtzitting op de gestelde vragen te antwoorden: omdat zij 's morgens zoo lang op eten hadden moe ten wachten! DE STAKING IN HET HEEREN- ENGROSCONFECTIEBFDRIJF GEËINDIGD. Het werk herval. Nadat Maandagavond nog een bespre king tusschen de vertegenwoordigers der partijen was gehouden, heeft gistermorgen het bestuur van den Bond van Loonconfecti- onnairs een brief aan den Bond in de Klee- dingindustrie gezonden, inhoudende, dat de werkgevers bereid zijn, het voorstel van den werknemersbond te aanvaarden, n.1. dat voor ziekengeldverzekering ten hoogste K van het loon der arbeiders en arbeidsters zal wor den afgehouden. Daardoor was het belangrijkste punt van verschil uit den weg geruimd. Ten aanzien van de uitbetaling der eerste drie ziektedagen bleken de werkgevers gene gen, een regeling te treffen, dat over deze dagen ook uitkeering zal worden verstrekt, wanneer de ziekte ten minste zes dagen duurt Voor de uitbetaling van het loon voor de Kerstdagen werd voorgesteld, dat ook wan neer niet gewerkt wordt in de Kerstweek, toch het loon van een Kerstdag zal worden vergoed Wordt in de week voor de Kerstweek en in de Kerstweek volledig gewerkt, dan zal ne' loon voor beide Kerstdagen worden uitbe taald. De arbeiders en arbeidsters die op den middag van den len Mei vrij-af wenschen, za' dit worden gegeven In een gistermorgen gehouden vergade ring hebben de stakers(sters) met algemeene stemmen besloten dè voorstellen der werkge vers te aanvaarden Namens de stakers sters) werd he* bestuur van den Bond danK Sebracht voor de wijze, waaroo het dit con flict iot een goed einde had gebracht. NA TWEE MAANDEN. Het liik van de vrouw van schipper Post opgehaald. Gistermorgen heeft de visscher Seldenthuu te Lemmer binnengebracht het 1 ijV van vrouw van schipper Post van het m den ÜVnnd 1 c. Iiiearhpii I meidoorns en lijsterbessen. Maandag zette burgemeester Van Lutterveld de schoolkinde ren der openbare en bijzondere scholen daar toe aan den arbeid. Men verwacht van deze wijze van wegbe- planting een prachtig effect. Thans worden de Frankenlaan en de Wilhelminalaan aldus behandeld. •»uuw van senmoer rost van fvond van 16 Januari tusschen Lemmer en Lrk na een aanvaring gezorAen tjalksc F ..Dankbaarheid", De man werd eenigen tijd geleden reeds gevonden. PLANTDAG TE LOCHEM. De gemeente Lochem heeft iets nieuws *cht op het gebied van verfraaiing dei lanen Men gatt daar in verschillende a waar oude, „rijpe" boomen moesten vallen. £een eiken of iepen meer zetten, doch roocx BRANDEN. Als kinderen met lucifers spelen. Maandagnamiddag ontstond een felle brand in twee hooibergen, nabij het hoofdge bouw der boerderij van A Beijer, in de Mid- delbuurt te Veenendaal. De brand nam zoo schielijk toe, dat de vlammen reeds over de boerderij sloegen, waardoor het rieten dak van de kap in brand geraakte. Eenige omwonenden wisten, met gevaar voor eigen jeven, den vuurgloed te stuiten, tot de vrijwillige brandweer deze taak over nam. Ofschoon de motorspuit met twee slangen water gaf, duurde het een geruimen tijd, voor het gevaar van overslaan van den brand op de overige gebouwen geheel geweken was Het hoofdgebouw der boerderij, de schuur en het bakhuis heeft men ten deele weten te be houden, doch de bergen zijn totaal verbrand De brand is vermoedelijk ontstaan door het spelen van kinderen met lucifers. Verze kering dekt geheel of gedeeltelijk de schade. Boerderij afgebrand Te Overschild, gemeente Slochteren, is de behuizing van den heer H. Tooi, staande aar. het afwateringskanaal, tot den grond toe af gebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door een petroleumstel. Alleen twee paarden konden worden gered De geheele inboedel werd een prooi der vlammen. PORNOGRAFIE. Het weekblad Pan opnieuw in be slag genomen. Wij lezen in Het Volk: Onder leiding van den subsituut officier van justitie mr. de Blécourt heeft de zeden- afdeeling van de centrale recherche onder leiding van inspecteur Vis, vergezeld van een groot aantal rechercheurs, gistermiddag om streeks twee uur een inval gedaan in een drukkerij, gevestigd Albert Cuypstraat 205, te Amsterdam. Dit optreden vond zijn oor sprong in een bij de recherche ingekomen mededeeling, dat men aldaar bezig was met het afdrukken van het pornografische week blad Pan van den uitgever E., tegen wien, naar men weet, enkele weken geleden de re cherche in opdracht van den minister van justiti reeds was opgetreden. Toen werd de inval gedaan in een drukkerij in Plan-Wes* en werd de geheele oplaag van het weekblad in beslag genomen. Nadien zijn eenige weken verstreken, waar in het blad niet verschenen is, als gevolg van het feit, dat de uitgever er geen drukker voor konden vinden. Hij bleek thans terecht gekomen te zijn bij twee ongeorganiseerde drukkerspatroons in de Albert Cuypstraat, die bereid bleken het blad weer op de pers te leggen. In het vakblad van de georganiseerde drukkerspatroons was op verzoek van de po litie een mededeeling opgenomen, waarbij de leden werden gewaarschuwd, het blad niet te drukken, zoodat de uitgever wel bij een ongeorganiseerden drukkerspatroon terecht moest komen. Toen de politie den inval deed, lagen de eerste pagina van het blad juist op de pers en was men met het afdrukken begonnen. De politie heeft de reeds afgedrukte vellen mee genomen en tevens beslag gelegd op de elee trisch gedreven snelpers, die grootendeels werd gedemonteerd terwijl zoowel het zetsel, als de cliché's en de inktrollen in beslag wer den genomen. Voorts werd de machine zelf onder beslag verzegeld. Naar wij vernemen, zal op 10 April de uitgever E. voor de Amsterdamsche recht bank terechtstaan ter zake van het uitgeven van het weekblad Pan, dat als pornografi sche lectuur wordt beschouwd. Deze vervol ging betreft de inbeslagneming, welke enke le weken geleden plaats vond. OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteren is de 6-jarige E. v. d Spel te Haarlem bij het oversteken van den rijweg door een vuilnisauto overreden en gedood. ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN. Een buitengewoon politieblad bevat de mededeeling, dat naar de Duitsche politie meldt, de vreemdelingen Josef Loch, geb. te Kattowitz 22 Maart 1903; Max Loch, geb. te Iddweide 21 Maart 1925, Franz Kutta, geb. te Ponischowitz 30 Maart '03, zich den laatsten tijd veelvuldig in- Nederland ophou den. Zij worden in Duitschland voor ver scheidene misdrijven gezocht. Bij onderzoek is vastgesteld, dat zij zich te Heerlen en Maastricht hebben opgehou den. De Duitscher Herman Kortrik, die ook deel van de bende uitmaakt, is te Heerlen ge arresteerd en naar Duitschland gebracht. Daar bovenbedoelde personen een gevaar zijn voor de algemeene veiligheid, zouden zij als ongewenschte vreemdelingen kunnen worden aangehouden en naar Duitschland kunnen worden overgebracht. De commissaris van politie te Heerlen, tevens grenscommissaris van Rijkspolitie, verzoekt bij aanhouding deze vreemdelingen te zijner beschikking te willen stellen, ocdat zij door zijn tusschenkomst, over de grens kunnen worden gezet. STELLING BEZWEKEN. Zes menschen in het ruim van een schip gevallen. Goed afgeloo- pen. Gistermiddag is aan boord van het in de Maashaven te Rotterdam liggende stoom schip Abbekerk van de Holland-Austraüë lijn, een werkstelling bezweken, waardoor zes arbeiders in het ruim zijn gestort Twee bleken in het geheel geen letsel te hebben op- geloopen. De vier anderen zijn door de rivier politie naar den wal en van daar per auto van den geneeskundigen dienst naar het zie kenhuis aan den Coolsingel gebracht, voor onderzoek Gebleken is, dat geen van deze vier personen ernstig letsel heeft gekregen DE SCHILDERSSTAKINC TE AMSTERDAM GEËINDIGD. De bij de staking bij de N.V Wits Zn. te Amsterdam betrokken arbeiders, hebben gis teren besloten het bemiddelingsvoorstel van de subcommissie der Centrale Commissie in het schildersbedrijf te aanvaarden. De sta king is hiermede ten einde en vandaag wordt het werk bij de Ned. Scheepsbouwmij. her vat. EERSTE HULP BIJ VERKEERS ONGEVALLEN. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis het initiatief ge nomen om te geraken tot het organiseeren eener Eerste Hulp-verleening bij verkeers ongevallen op de groote wegen. Het heeft daarbij van de zijde van de betrokken auto riteiten en organisaties alle medewerking ondervonden. Het ligt in de bedoeling zoo veel mogelijk gebruik te maken van hetgeen reeds ter beschikking staat en zooveel moge lijk partij te trekken van de ervaringen, die men in het buitenland op dit gebied reeds heeft opgedaan. De commissie, welke zich hier te lande ge vormd heeft, is samengesteld uit de heeren A. J. Arkema, adjunct-directeur der Vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten; gepen, luit.-gen. J. L. ten Bosch, hoofdcommissaris van het Ned. Roode Kruis; ir. G. J. van den Broek, hoofd ir.-dir. in de directie wegen- verbetering- dr. P. H. van Eden, voorzitter van de Nea. Vereeniging E.H.B.O.; A. J. ten Hope, voorzitter van den Bond van Bedrijfs autohouders; mr. A. Jonker, directeur-secre taris der Vereeniging van Ned. gemeenten, ir. J. M. H. R. Kerssemaekers, hoofd ir. van den Prov. Waterstaat in Noord-Brabant; B. W. van Weideren baron Rengers, secretaris der Motorcommissie; dr. M. Rutgers, hoofd bestuurslid van het Ned. Roode Kruis; mr. G. van Slooten, secretaris-generaal van het Ned. Roode Kruis en voorzitter der commis sie. DE JONGE LENTE. En het chocolade-ei Maandag meldden wij, dat onder Offinga- wier het eerste kievitsei gevonden was, dat zooals te doen gebruikelijk is naar de koningin werd verzonden. Naar men ons thans meldt, is de vinder de dupe geworden van een grap van eenige vrienden, die hem vertelden, dat nabij Of- fingawier een kievit was neergestreken. De man is er toen met spoed op uitgetrokken, en na eenig zoeken vond hij in het veld inder daad een kievitsei. Dat was het eerste in het voorjaar! De vinder haastte zich het, vergezeld van een briefje, naar Den Haag op te zenden, doch toen hij kort daarop zijn vrienden sprak, kwam uit dat zij hem hadden beetgencmen. Zij hadden een kievitsei uitgeblazen met chocolade gevuld en op de aangegeven plek in het veld gelegd. De zending kon nog tijdig worden achter haald, zoodat zij haar bestemming niet heeft bereikt. Het wachten is nu op het echte eerste kie vitsei. En dan kan de lente komen. WERKLOOSHEID TE EMMEN. Antwoord van den minister op vra gen van den heer Wan der Heide Naar aanleiding van de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van der Heide, in verband met de in de gemeente Emmen heerschende werkloosheid, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw er op gewezen, dat opheffing van de beperken de bepalingen ten aanzien van de plaatsing bij de werkverschaffing ook in de Tweede Kamer meermalen ter sprake is gebracht. De regeering is daarbij steeds op het stand punt blijven staan, dat intrekking van be doelde beperkende bepalingen niet wensche- lijk is. De mededeelingen van den burgemeester van Emmen en het besluit van den gemeen teraad geven den minister geen aanleiding van zijn standpunt af te wijken. De beperkende bepaling omtrent de te werkstelling van jonggehuwden geldt voor alle gemeenten in de drie Noordelijke pro vinciën, alleen met dit onderscheid, dat de leeftijdsgrens niet voor alle gemeenten de zelfde is. Een bepaling omtrent vestiging geldt voor enkele gemeenten. Voor Emmen kan deze bepaling naar de meening van den mi nister in geen geval worden gemist. De te werk gestelde arbeiders uit Emmen toch hebben enkele gunstiger bepalingen bij de werkverschaffing dan de arbeiders uit an dere gemeenten, wijl de emigratie van arbei ders uit de gemeente Emmen zooveel moge lijk dient te worden bevorderd. De gegevens door den burgemeester van Emmen verschaft, zouden den indruk kun nen wekken, dat een groot aantal gezinnen, wijl zij niet bij de werkverschaffing ge plaatst kunnen worden, niet in hun noodza kelijk levensonderhoud kunnen voorzien. De minister zet uiteen, dat deze indruk geheel oniuist zou zijn. Tot het treffen van een steunregeling kan de minister voorts zijn medewerking niet verleenen. KORTE BERICHTEN. De heer Albarda, lid der Tweede Ka mer, heeft den ministers van justitie en van buitenlandsche zaken eenige vragen gesteld naar aanleiding van het weigeren van een pasvisum aan mevr. Kollontay, Russisch ge zante in Noorwegen. Maandag is het stoomschip Madioen van den Rotterdamschen Llovd, welk stoom schip op zijn reis van Batavia naar New York, bij Djeddah .op een rif is geloopen en daarbij aan het voorschip zwaar is bescha digd, te Rotterdam aangekomen. De jaarlijksche Friezendag, uitgaande van den Bond fen Fryske Selskippen buten Fryslan, zal dit jaar 6 Juli te Amersfoort worden gehouden. Gistermiddag heeft de 1 K-jarige A. O in de ouderlijke woning aan den Oudendijk te Rotterdam een pot kokende koff'e omge trokken en den inhoud over zich heen gekre gen. Met brandwonden over het geheele li chaam is het kind in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Te Amsterdam is uit een perceel aan de Keizersgracht een partij effecten, ter waarde van 1400, 800 franken en 620 gestolen. Bij koninklijk besluit werd oud-minister mr. H. van de Vegte benoemd tot lid van de Staatscommissie voor het vervoervraagstuk. zulks ter vervanging van baron Rengers te Oenkerk, wien op verzoek eervol ontslag is verleend. in het ziekenhuis te Heerlen is een man overleden, die Maandagavond door een auto was aangereden. De gemeenteraad van Enschedé heeft de definitieve plannen voor een nieuw stad huis vastgesteld. De kosten zullen een mil- lioen bedragen. Zondagavond is te Heesch de landbou wer H. Dankers, toen hij den rijksweg wou oversteken, door een uit Grave komende auto gegrepen en gedood. Op de voordracht voor onderwijze res aan de o. 1. school (dorp), Akersloot, (vacature-mej. Heins), komen voor mej. M. E. Mulder te Bergen, mej. G. van Fssen te Schellinkhout en mej. H. J. Memelink te Harskamp-Ede. In de Oude Dominicanerkerk te Maas tricht heeft Maandag pater J. Colsen. uit Nuth, gesproken over de godsdienstige zijde der vervolging. De protestvergadering stond onder leiding van mr. F. Janssen, lid der Eerste Kamer. VLIEGONGELUKKEN. Vliegtuig in Bohemen verbrand T wee dooden. Uit Praag meldt men, dat gisterochtend het vliegtuig de S. B. 16—13 op het vlieg veld van Milowitz in Bohemen bij het landen tegen de omrastering aanvloog. Het toestel sloeg om en geraakte in brand. De beide in zittenden kwamen in de vlammen om. Een aantal leden van het zesde regiment vliegers heeft zich naar de plaats des onheils begeven. Postvliegtuig gevallen in Amen ka. Twee dooden. Naar men uit Kingston (Ontario) mede deelt, is tusschen Toronto en Montereal een postvliegtuig omlaag gestort nabij Kingston. De bestuurder en de marconist werden ge dood. „DE ZACHTMOEDIGE" VAN DOSTOJEVSKI. Het streven van het Comité voor Tooneel- uitvoeringen, om het Alkmaarsche publiek nader te brengen tot de goede tooneelwer- ken en meer bekend te maken met schrijvers die gekend dienen te worden, komt ook tot uiting in de naast de voorstellingen georga niseerde voordrachtavonden. Wij kunnen ons levendig indenken, dat het comité het ten zeerste betreurt dat niet alle bezoekers van de uitvoeringen ook tevens bezoekers van de ze avonden zijn, al moet het anderzijds tot voldoening stemmen, dat zoo velen gemeend hebben ook hetgeen er op deze avonden ge geven wordt te moeten volgen. Gisteravond trad Charlotte Kohier in Hei Gulden Vlies op met het bekende werk: „De Zachtmoedige" van Dostojevski. Dostojevski behoort in Rusland tot de ge lukkige schrijvers, die reeds dadelijk bij hun eerste optreden in de letterkunde een gun stig onthaal vonden. Op 24-jarigen leeftijd schreef hij zijn eerste roman „Arme Lieden", die de dichter Nekrasow, na lezing in exta se bracht en dadelijk een ongelooflijk dubiet kreeg in geheel Rusland. In 1845 kwam Dostojevski als een onbe kende jongeman te St. Petersburg. Zijn leven was zeer ongelukkig. Vier jaar later zag hij zich n.1. op het schavot geplaatst, waar hem met veel omhaal van woorden zijn doodvon nis werd voorgelezen, omdat hij in een club een brief van Bjelinsky aan Gogel had voor gelezen, waarin deze zich vrij scherp over kerk en staat had uitgelaten. Op het laatste oogenblik bracht een" koerier van Nicolaas I de genade, waarna hij vier jaar in Siberië in een gevangenis voor dwangarbeiders werd opgesloten, om daarna als soldaat te worden losgelaten. Tijdens zijn gevangenschap, werd hij om een of ander nietig vergrijp vreeselijk gegee- seld en van dien tijd of dateert zijn ziekte- epilepsie, die hem daarna zijn leven lang is bijgebleven. Pas in 1859 werd den grooten schrijver toegestaan in Rusland terug te kee- ren. Hij was een buitengewoon vruchtbaar schrijver, die bij voorkeur psycho-pathalogi- sche vraagstukken behandelt. Zijn opzien barende romans „Schuld en Boete" en „De Gebroeders Karamazow" werden over de ge heele wereld gelezen. De lievelingspersonen in zijn werken zijn mannen en vrouwen die zich zelf beschouwen als verstoken van de noodige kracht om eerbied af te dwingen en zich niet bewust zijn van het recht om als menschelijke wezens te worden behandeld. Daarnaast schetst hij echter de meest gave figuren, waarvan men gevoelt, dat ze pre cies zoo waren als hij ze wilde schilderen. In de internationale letterkunde werd Dosto jevski geprezen als een der grootste schrij vers van onzen tijd en als degene die „de mystiek Slavische ziel" ongetwijfeld het best heeft uitgedrukt. In de „Zachtmoedige" is de hoofdpersoon een pandhuishouder, een gewezen officier, die uit het leger is weggejaagd, omdat hij niet heeft willen duelleeren met een collega die de bedoeling niet had hem te beleedigen. Deze man, die daarna, door het verlies van zijn vermogen, de ergste ellende doormaak te, komt door een erfenis in het bezit van een pandjeshuis. Eenzaam als hij zich in de wereld gevoelt, stelt hij zich als levensdoel zoo veel geld bijeen te brengen, dat hij op een mooi plekje vergeten onder de boeren kan leven. In zijn pandjeshuis leert hij een 16-jarig meisje kennen, dat in ellendige omstandighe den als wees door twee miserabele tantes wordt afgebeuld, een goede opvoeding heeft genoten, maar lijdt onder de ellende waar in zij zich bevindt. Langzaam ondervindt dit meisje, dat wie alleen staat, in ellende verkeert en niets bezit, i nde maatschappij geen eischen kan stellen, zoodat zij tenslot te op 't punt staat een dikken kruidenier, die al twee vrouwen heeft verloren, terwille van zijn hrderen te trouwen. De pandjeshouder weet dit alles en Wftende, dat het meisje geer» keus heeft, verhindert hij het huwelijk met den kruidenier, door haar te trouwen. Nu is er weer iemand in zijn huis die zon in zijn leven kan geven. In plaats van dat hij haar een blik in zijn innerlijk wezen schenkt, meent hij haar te moeten winnen door strengheid, met het gevolg, dat beiden niet tot elkander komen en zij van een vroe- geren vriend van hem den indruk van hem krijgt als van een lafaard. Om zich op hem te wreken begeeft zij zich in een avon tuur met dien vriend. Hij, die daar achter was gekomen en zich verdekt had opgesteld is er echter getuige van, dat zij zich in dit avontuur, door haar kinder lijke zuiverheid toch onaantastbaar weet te handhaven. Bruut rukt hij haar uit de om geving weg en in plaats dat hij haar over zijn liefde spreekt, denkt hij haar te winnen door haar in alle opzichten te laten gevoe len, dat hij de overwinnaar is. Daardoor doodt hij echter in haar wat er voor hem nog aanwezig was. Langzaam gewent zij aan het idee, dat zij als vreemden naast elkander leven. Na een langen winter valt hem de blinddoek van de oogen en bekent hij opnieuw zijn liefde, waarvan zij ontstelt. In een oogen blik van deernis met den zich martelenden man, belooft zij een goede vrouw voor hem te zullen zijn, doch in een moment waarin hij afwezig is, werpt zij zich, na een innerlij- ken strijd waarin zij blijkbaar angst heeft gekregen voor de afgelegde gelofte, met het heiligenbeeldje, dat zij als kind bij haar man in het pandjeshuis had verpana, tegen haar borst gedrukt uit het venster. Wij leeren allereerst den hoofdpersoon bij het lijk van zijn geliefde kennen, waarbij hij in wanhoop het verhaal van zijn leven doet. Hij spaart zich zelf niet en komt tot de con clusie, dat hij het is die haar in den dood dreef. Hij wordt zich bewust, dat alles, wat hij nastreeft, zonder haar niets is en gevoelt zich weder wanhopig eenzaam in de wereld. De onbeperkte liefde van den schrijver met de vertrapten in de samenleving sleept ook in dit werk mee. Charlotte Kohier gelukte het om deze dra matische figuur voor het gehoor te doen le ven en zijn psychisch lijden te doen gevoelen. In haar zwart costuum, gezeten achter een tafeltje, overdekt met zwart kleed, geplaatst voor 'n blauw achterdoek, met haar plas tisch gelaat, haar mooie stemnuanceering en haar groot voordrachttalent, slaagde zij er in om ons de illussie te geven, dat de held uit het boek persoonlijk zijn wanhopig lijden vertelt. In „De Zachtmoedige" gevoelt men, dat ■de persoon, dien Dostojevski beschrijft, was, zooals hij hem schilderde en zooals Char lotte Kohier hem weergaf. Charlotte Kohier heeft zich gisteravond doen kennen als een begaafde artiste. Wij genoten van haar voordracht, zelfs meer dan van het aanschouwen van menig goed tooneelstuk. Het Comité voor abonnementsvoorstellin gen heeft, door het organiseeren van dezen avond, de aanwezigen aan zich verplicht. D. A. K. Automobilisme. AUTO-REVUE en De dame aan het Stuur. Onder leiding van den bekenden schrijve! Henri van Wérmeskerken is bij de N. V, Auto-Revue te Amsterdam een nieuwe perio diek verschenen, die om meer dan een reden de aandacht trekt. Auto-Revue is een magazine op automo- bielgebied, zooals er geen tweede bestaat. Elke maand dus verschijnt het en elke maand zal het lezers trekken, die den in houd zullen verslinden. De inhoud! Deze is varieerend. In de eer ste plaats vindt men in dit tijdschrift geen droge theoretische beschouwingen, die al leen aantrekkelijk zijn voor deskundigen, maar Auto-Revue bevat een keur van bijdra gen, die alle slechts dit gemeen hebben, dat de auto er in betrokken is. Voor de rest zijn het verhalen, die door ieder graag worden gelezen, die voor ieder iets moois bevatten. Om maar eens even een greep te doen in den inhoud van het Maartnummer, daar vindt men bijvoorbeeld Fantasieën van mr. Johannes Ernstman. Deze naam zegt reeds genoeg, want wie herinnert zich niet de Op rechte Brieven, die deze auteur in Auto-Le ven schreef?! En als men weet, dat mr. Jo hannes Ernstman dezelfde persoon is als Henri van Wermeskerken, wel dan is men al bij voorbaat verzekerd van een schat van vroolijk lectuur, vol gezonden humor, vol gezellige dwaasheid. Henri van Wermeskerken heeft een schare medewerkers om zich heen, om van te wa tertanden. En allen zorgen voor een prettig nummer, elk op zijn manier. De vele artikelen opnoemen, waaruit het Maartnummer bestaat, zullen we niet. We kunnen wel een greep doen en memoreeren dan De Liefde en de Auto, door Anita; Het Zwijntje en het Nachtelijk Avontuur, door C. van HarstenbroeckCarnet van Carlo, door Carlo; De nauwe garage, door Melis Stoker; Het manneneiland, door Henri van Wermeskerken; „Ton Parfum", door Willy Corsan en Automobilisme en Bureaucratie, door W. G. Sinclair. 't Is si echts een greep en we weten heusch niet, of dit de mooiste gedeelten zijn uit de magazine, die een 100-tal bladzijden groot is. Er is echter meer. Auto-Revue geeft ook puzzles, en aardige ook. En ieder kan er aan mee doen, ook a! kent hij geen sikkepit van ten auto! Dan is er nog een fotowedstrijd en een brievenbus, die Poste Restante Auto- Revue genaamd is. In orde dus! En nu de uitvoering. Eigenlijk is het on noodig, daarvan nog wat te zeggen. Tegen woordig ziet men al heel weinig maandbla den meer, die niet keurig verzorgd zijn. Maar Auto-Revue is dan wel bijzonder fraai voor den dag gekomen. Op prachtig glad pa pier gedrukt met duidelijke letters en talrij ke kleuren, ziet Auto-Revue er uit. om door een ringetje gehaald te worden. F.n de ver schillende gekleurde platen zien er zoo frisch uit en zün technisch zoo mooi afge-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7