PUDPftfC Binnenland noemd de heeren S. G. L. T. Baron van Fri- dagh en G. Haringhuizen. Alsvoren. Dat de gemeente Alkmaar bereid is de helft van de abonnementskosten van een brandkraan te Huiswaard voor haar reke ning te nemen. Hierop werd tot het plaatsen van de kraan besloten. Dat op 19 Fcbr. j.1. te Den Helder een vergadering heeft plaats gehad ter bespre king van medisch schooltoezicht. B. en W. hebben gezegd niet ongenegen te zijn met voorstellen in den raad te komen als de boel voor elkander komt. De vergadering kenmerkte zich door een bespreking in het algemeen. Helder en Alk maar hebben reeds schoolartsen en als die het door hen ingenomen standpunt blij ven innemen, komt het nog niet zoo gemak kelijk voor elkander. Gebeurt dit wel, dan krijgt men een schooltoezicht tot in de perfectie. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen. Van den heer P J Korver dankbetuiging voor de aan hem verleende gratificatie. Van den heer A. Schuur bericht van aan neming zijner benoeming als Jid van de com missie van Toezicht op het correspondent schap der Arbeidsbemiddeling. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. St. was bericht ingekomen, dat het niet toelaatbaar is om in het geldlee- ningscontract bij de Coöperatieve Boeren leenbank, inzake de geldleening groot 'f 10.000 de bepaling op te nemen, dat de 'eening te allen tijde met een opzeggings termijn van 3 maanden opzegbaar is. In verband hiermede stelden B. en W. voor de geldleening te sluiten bij1 de Mij. voor Gemeentecrediet tegen 4 3/4 pet. Conform besloten. Ingevolge een ingekomen.- bemerking van Ged. St. werd hierna op voorstel van B. en ,W., besloten de rekening overeenkomstig de bemerking te wijzigen. Conform besloten. 'Aansluiting Achterweg bij hel Prov. Waterleidingbedrijf. Van het Prov. Waterleidingbedrijf was een opgave ingekomen van de kosten ver bonden aan de aansluiting1 van den Achter weg bij dat bedrijf en de vraag of de ge meente genegen is die kosken en verdere ver plichtingen op zich te nemen. De voorzitter herinnerde er aan, dat de zaak reeds eerder in comité besproken is. Van den directeur was bericht ingekomen, dat de lengte 1050 M. betreft, waarop in to taal 15 perceelen met een opbrengst van i 182 kunnen worden aangesloten, i De gemeente zal dan ook 17.29 per jaar moeten bijbetalen en het abonnementsgeld voor de perceelen die tot aansluiting ver plicht zijn, zoolang deze niet aansluiten. B. en W. stelden den raad voor tot de aan sluiting, behoudens goedkeuring van Ged ,-St. te besluiten, mits alle personen die aan den Achterweg kunnen aansluiten zich daar toe bereid verklaren. Men kan zich op het standpunt stellen, dat het Prov. Waterleidingbedrijf geen hoog standpunt inneemt en zeker zullen wij het wel allen eens zijn met het hoofdartikel in De Alkmaarsche Courant" daarover van /Zaterdag j.1., doch men heeft er nu eenmaal mede te maken en de gemeente moet er naar blijven streven de ingezetenen op de meest economische wijze van goed water te voor zien. De heer Groen ging met het standpun van B. en W. accoora, ae menschen zitten *daar buitengewoon om water verlegen en waren den laatsten tijd genoodzaakt het wa /ter voor huiselijk gebruik van elders te ha len. Spr. veronderstelt dat niemand daar dan ook bezwaar zal hebben om aan te sluiten. De heer Hart was mede overtuigd, dat ze de gelegenheid zullen aangrijpen om het water te krijgen. De heer Mulder was er voor de men •schen van water te voorzien. Hij drong er 'zelfs op aan om desnoods die nog niet aansloten en daartoe verplicht zijn tot aansluiting te dwingen. Met algemeene stemmen werd het voorste van B. en W. aangenomen. DeVoorzitter deed nog mededee ling van een ingekomen circulaire van het Nationaal Comité tegen den Alcohol en wel van de subcommisie tot handhaving van de drankwet, waarin er op wordt gewezen, dat ,in 1930 weer de gelegenheid bestaat om het /"aantal drankgelegenheden in de gemeente te 'verminderen. v Devoorzitter zeide, dat er in de gemeente 7 vergunningen mochten zijn. De .vorige maal besloot de raad dit aantal op 5 te stellen. B. en W. stellen voor dit ongewijzigd te laten. Z. h. st. vereenigde de raad zich hier mede. Van den heer J. Nieuwland te Schoorl, die het overzetveer had overgenomen was het verzoek ingekomen om ook aan hem voor de bediening er van 250 subsidie per jaar toe te kennen B. en W. hadden daartegen geen bezwaar doch wenschten daaraan verschillende voor waarden te verbinden, die zij nader den raac zullen voorleggen. Van de heeren Mulder en Hart was een schrijven ingekomen waarin zij voorstel den de meterhuur voor het electrische licht af te schaffen. De heer Hart oordeelde, dat die meter huur geen goede vorm van betaling was. Meterhuur is iets wat op elk perceel drukt groot of klem. Van 1913 tot 1930 met rente op rente is de meterhuur f 64 geworden. De meters zijn dus reeds lang betaald Wanneer men een kapitaalvorming voor het bedrijf wil doen. is het democratischer, dit uit het Kilowattuur te doen. Spr. wil alleen zoolang meterhuur heffen tot de meters betaald zijn. Spr. becijferde hoe de meterhuur een be lemmering is voor velen om een dubbelen meter aan te schaffen Spr. zegt: weg met de meterhuur. Het be drijf moet het daardoor ontstane verlies uit den stroom halen. Spr. ging er mede accoord, dat B. cn W het denkbeeld in handen nemen om daar op prae-advies uit te brengen. Wethouder W. Visser trok de bereke ning van den heer Hart in twijfel. Een ge bruik van 1 Kilowattuur per week voor een koolschuur is al heel weinig. De beer Hart had dit bij iemand van de kaart afgeschreven. De voorzitter had geen bezwaar, om als B. en W. nader op het denkbeeld prae- advies uit te brengen. Aldus werd besloten Nog was ingekomen een schrijven van eenige bewoners van het Daalmeerpad. otn dit meer begaanbaar te maken. In handen van B. en W. om prae-advies. Aan de orde was hierop een voorstel van B. en W. tot regeling van het schoonhouden van het nieuwe Raadhuis. B. en W. besloten reeds tot een tijdelijke in- dienststelling van mejuffrouw Butter als schoonmaakster op een salaris van 5 per week. Indien de jaarlijksche schoolschoonmaak gecombineerd werd, dan zou een salaris van f 350 per jaar billijk zijn. De heer Hart bepleitte combinatie van meerdere werkzaamheden en daarvoor de aan stelling van een gemeentearbeider. Voor veel kleine werkzaamheden kan men dan te hooge gemeenterekeningen voorkomen. Voor die kleinigheidjes trok spr. 150 uit, voor het onderhoud van het schuitje van het overzetveer 50. Het teeren van gemeentehekken 50. Kachelaanmaken school 100, doorspoelen privaten 100, schoonmaken van de school met behulp van een paar werksters 100. Momenteel komen de twee werksters in twee middagen met de 5 lokalen niet klaar Er zal een midag een hulp bij moeten. Dit zal ook f 100 kosten. Ook aan het tegelpad door de Daalmeer zal een gemeentearbeider goede diensten kunnen verrichten. Spr. trok hiervoor 150 uit. Als men een flinken arbeider aanstelt, zai deze ook het nieuwe raadhuis voor een groot deel kunnen schoonhouden. Spr. heeft hej» ge voel, dat f 5 per week hiervoor te laag is en verwacht, dat dit hooger zal worden. Combineert men al die posten, dan zal men zeker een goeden arbeider kunnen salarieeren. Spr. meende dat de dag er is waarop een flink persoon daarvoor moet worden aange steld en hij is overtuigd, dat dit besparing kan geven. De man kan ook het G. E. B. hel pen bij het palen zetten en carbolineeren Spr. wilde gaarne dit denkbeeld in handen van B. en W. stellen om prae-advies. Wethouder W. Visser geloofde niet, dat de eene man bij machte zal zijn, al die werk zaamheden te verrichten. In beginsel voelt hij er wel wat voor. De heer Groen gevoelde er veel voor, doch hij wilde het voorstel eerst in handen van B. en W. stellen. De voorzitter vreesde, dat de practijk moeilijkheden zal brengen als men al die func ties gaat combineeren. Spr. was er echter niet tegen over het voor stel prae-advies uit te brengen, mits B. en W. kunnen doorgaan met de tijdelijk aangestelde schoonmaakster van het raadhuis te werk te stellen. Blijkt het daarvoor uitgetrokken be drag inderdaad te laag, dan kan men dit nader regelen. Nu weet men niet of het te hoog of te laag is. De heer Hart wees ook nog op het dro gen van de slangen en het schoonmaken van de brandspuit. Deze werkzaamheden kunnen gemakkelijk tijdens ander werk worden uit gevoerd. Spr. kon zich met de voorloopige regeling vereenigen, doch vroeg hoe het mogelijk was, dat het schoonmaken niet in handen is gebleven van de vrouwen, die de groote schoonmaak van het raadhuis hadden ver richt. De voorzitter zeide, dat dit als aan genomen werk door de vrouwen was uitge voerd. Toen B. en W. een definitieve kracht noo- dig achtten, vereenigden B. en W. zich met de tijdelijke aanstelling van een door een wet houder genoemden gegadigde. Van voorkeur is echter geen sprake. De heer Mulder vond het vreemd, dat geen van de twee vrouwen in aanmerking waren gekomen en dit te meer omdat in het gezin van één der vrouwen de man werkloos is. De zienswijze van B. en W. vond spr. niet juist. Voor het aanstellen van de andere vrouw was het mogelijk geweest, ook het B. A. te ontlasten. Wethouder Visser zeide, dat een ander was genomen, omdat een van de vrouwen geweigerd had om op verzoek van den secretaris boeken af te stoffen, omdat dit niet bij aangenomen werk behoorde. De heer Mulder: Dit gold de eene vrouw en niet de andere. De heer Smit: Voor die andere is het kwetsend, dat ze niet in aanmerking kwam De heer Hart oordeelde het wel mogelijk om als de maand om was van de tijdelijke aanstelling, het tijdelijk aan een ander op te dragen. Devoorzitter zegde toe, dat B. en W. de zaak zullen nagaan. Zij hebben geen be zwaar om te onderzoeken na een maand een ander aan te stellen, omdat het mogelijk is. dat de tegenwoordige toch niet langer wil blijven, omdat zij des zomers in Bergen werkt. Het laatste punt was het voorstel tot in trekking van het raadsbesluit tot onder- handsche verhuur van het land voorheen van den heer P. Brouwer. Voor een verhuring bij gedeelten hadden zich geen gegadigden aangemeld, zoodat een verhuring bij openbare inschrijving zal moe ten volgen. Voor het geheel is er thans wel één ge gadigde, n.1. de heer Hartland. Met algemeene stemmen vond de raad goed om aan dezen het land in zijn geheel te verhuren. Hierna sluiting. WÊmSÈ -X V- ;.y O NC PA B R!BK. A-J 'PO L/AK C/50/V//VC£/V DE NEDERLANDSCHE KOLEN- UITVOER NAAR DUITSCHLAND. Naar aanleiding van de onderhandelingen tusschen Duitschland en ons land over de verhooging van den Nederlandschen kolen- invoer van 80.000 op 100 000 ton per maand heeft, naar wij in de Duitsche bladen lezen, de afgevaardigde dr. Losenhausen uit Aken en de andere fractieleden van de Deutsche Volkspartei "een voorstel ingediend, waarbij den Minister verzocht wordt te voorkomen, dat het voor den Nederlandschen koleninvoer bestaande contingent verhoogd wordt. In de toelichting zeggen de voorstellers o.a. dat nu Nederland het Julianakanaal voor het transport van zijn kolen per schip gebruiken kan, de nu reeds waarneembare invloed op de Duitsche concurrentie zich nog sterker zal demonstreeren, misschien zelfs voor het Aken- sche kolenbekken de concurrentie geheel on mogelijk zal maken, omdat de transportkosten per spoor tot aan den Rijn blijven bestaan en het noodzakelijke graven van een waterweg naar den Rijn (AkenRijnkanaal) in ieder geval langer duurt dan het reeds vergevor derde Julianakanaal. PRINS HENDRIK NAAR ROTTERDAM. De prins zal met ziin zuster, de groother togin van 0'denburg/a.s. Zondagochtend per auto naar Rotterdam gaan ter bezichtiging van de havens, de fabriek van de Erven van Nelle, de Diergaarde en het Museum Boy mans. Burgemeester Droogleever Fortuyn zal den prins en zijn zuster en enkele genoodig- den te zijnen huize een lunch aanbieden. Daarna zal nog een bezoek worden gebracht aan he raadhuis. COLLEGES VAN PRINSES JULIANA. Prinses Juliana zal aan de Leidsche Uni versiteit ook de colleges volgen in de econo mische geschiedenis van Frankrijk, die prof. Hauser van de Sorbonne te Parijs thans te Leiden geeft. Naar men weet, neemt prof. Hauser de plaats in van prof. Huizinga, die nu in Parijs vertoeft als gevolg van de internationale uit wisseling van geleerden. PRINSES JULIANA OP DE JAARBEURS. Woensdag heeft prinses Juliana incognito een bezoek aan de Jaarbeurs gebracht. Zij vertoefde circa twee uur op de beurs. VERKEERSONGEVAL. Een botsing bij Tilburg. Woensdagavond is op den Bredaschen weg te Tilburg, ter hoogte van het landgoed „De Gaas", een vrij ernstig ongeluk gebeurd. De heer Van Beusikom uit Oud-Beijerland kwam met zijn auto in volle vaart in botsing met den vrachtwagen van de Cartonnage-fabriek „Atlanta" te Tilburg. Zwaar gewond is de heer Van Beusikom naar het ziekenhuis vervoerd. De chauffeur van den vrachtwagen kwam met den schrik vrij. Beide auto's zijn totaal versplinterd. HET ONGELUK BIJ OOSTERHOUT. Ook het derde slachtoffer overleden. Thans is ook het derde slachtoffer van het verschrikkelijke ongeluk, dat Woensdagavond op den weg Breda—Oosterhout is gebeurd, de fabrieksarbeider Strik, Woensdag overle den in het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. DE INVLOED DER ZUIDERZEE WERKEN OP DE BRONGAS- VOORZIENING De vele landbouwbedrijven in Waard- Groetpolder en Anna Paulownapolder trekken hun lichtgas in den vorm van bron- gas uit speciaal daarvoor ingerichte eigen gashouders. Normaal geven goede gaswel- len genoeg gas, om in de dagelijksche be hoefte te voorzien. Talrijke klachten komen evenwel thans van de betrokkenen over ver mindering van dezen gasvoorraad. Men wijt dit aan het zakken van het Zuiderzeewater in den droog te malen Wieringermeerpolder Belanghebbenden zullen zich nu wenden tot de directie van het Provinciaal Electr. Be drijf om dit euvel nader in onderzoek te ne men en om de groote landbouwbedrijven al daar zooveel mogelijk aan het provinciaal net aan te sluiten. en be- DE AFSLUITDIJK VAN DE ZUIDERZEE. Met de grondwerken voor den dijk Wierin- genFriesland begint men thans meer voortgang te maken. De M. U. Z. heeft Woensdag ongeveer tweehonderd grondwer kers en bakkenschippers opnieuw in dienst genomen. STOPZETTING DRENTSCHE WERKVERSCHAFFINGEN. Voor de Drentsche landbouwgemeenten als Anloo, Dalen, Eelde, Gasselte, Oosterhesse- len, Peize, Roden, Ruinen, Rolde, Westerbork en Zweeloo, zullen de werkverschaffingen met ingang van Maandag 31 dezer worden stopgezet. Verwacht wordt, dat de tewerk- gestelden uit die gemeenten dan werk kun nen vinden in het particulier bedrijf Voor andere gemeenten, als Sleen, Smilde, Odoorn. Borger, Hoogeveen en Norg, waar de werk loosheid van veel grooteren omvang is, zal de stopzetting zooveel mogelijk 1 h 2 weken later plaatsvinden, met geelidelijke inkrim ping als overgang. HET AFSCHEID VAN DEN DIRECTEUR DER ZUIDERZEE WERKEN. Dinsdag heeft het administratief- en tee kenpersoneel van het hoofdkantoor der N.V. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee werken van zijn een dezer dagen vertrekken- den directeur-hoofduitvoerders ir. J. A. Rin- gers officieel afscheid genomen. Als herinnering aan de jaren, dat hij aan de Zuiderzee-droogmaking is werkzaam ge weest, werd ir. Ringers een bureaulamp aan geboden. De heer J. A. Snoijink, als afgevaardigde van het personeel, hield bij het aanbieden van dit geschenk een toepasselijke rede, waarin hij den heer Ringers gelukwenschte met de eervolle benoeming tot directeur-generaal, de functie, welke de heer Ringers binnenkort aan het ministerie van Waterstaat zal gaan bekleeden. Namens de vereeniging van M. U. Z.-per- soneel sprak de voorzitter van d eze vereeni ging eenige woorden van afscheid. Ir. Ringers dankte hierna voor de aanbie ding van het aandenken, voor de gewaar deerde medewerking, welke hij steeds van het personeel had ondervonden, en voor de goe de wenschen, uitgesproken bij het aanvaar den van zijn nieuwe functie. De plechtigheid was te voren niet bekend gemaakt en geschiedde in een van de boven zalen van het hoofdkantoor der M. U. Z. GRENSBEWAKING. Vrees voor communisten. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt zijn de oostelijke grenzen van ons land onder voort durende bewaking van marechaussees ge steld, teneinde aan ongewenschte gasten het binnendringen te beletten. Voor deze grens- corpsen zijn alle verloven ingetrokken, meldt het blad. Aan de grens te Venbrugge bij Harden- berg zou een troep communisten getracht hebben, ons land binnen te komen, naar aan leiding waarvan de politie versterkt zou zijn. HET DRAMA TE BENNEKOM. Naar de Tel. verneemt, is als raadsman voor Jan Hoek, verdacht van den moord te Bennekom en verschillende inbraken, door de president van de Arnhemsche rechtbank aangewezen mr. Maten, advocaat en procu reur te Arnhem. Md. Maten heeft Jan Hoek vroeger reeds eens verdedigd toen hij be schuldigd werd van diefstal van 1 te Gent Hij bleef toen, evenals bij alle vorige delicten, die hem ten laste zijn gelegd, hardnekkig ont kennen, doch werd tot vier maanden gevan genisstraf veroordeeld. Ook thans blijft Hoek in zijn houding volharden. VLEESCHINVOER IN ENGELAND. Het invoerverbod blijft gehandhaafd. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft het Lagerhuislid Tillett den Engelschen minister van landbouw gevraagd, of deze thans be reid is. het invoerverbod op Nederlandsch vleesch in te trekken. Minister Buxton verklaarde nogmaals, dat hij, na zorgvuldig onedrzoek, handhaving van het verbod noodzakelijk achtte ter be scherming van den Engelschen veestapel tegen ziekte. BRAND. Gistermiddag is brand uitgebroken in het meubelpakhuis van J. den Hollander aan de Maashaven 28 te Rotterdam. Verschillende inboedels van schippers, die waren opgesla gen, zijn verbrand. DE ONTVOERDE JONGEN. Omtrent de ontvoering op een motorfiets van een 12-jarigen jongen uit Den Haag wordt nader gemeld, dat de aangehouden dader is de 24-jarige handelsvertegenwoordi ger K. de J. uit de Daendelsstraat in Den Haag. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. Een agent van de Wassenaarsche gemeen tepolitie vond in Meyendel een motorfiets achter een boschje. Kort daarop kwam een man te voorschijn met een klein jongetje, dat het ontvoerde ventje bleek te zijn. Het vertelde, dat de man niet nader te noemen handelingen met hem had gepleegd, wat de man ontkende. Zij hadden eerst een café be zocht te Leiden. Op den terugweg waren zij bij Den Deyl zijwaarts geslagen en zoo bij Meyendel gekomen. De kleeren van den verdachte en van het jongetje worden aan een deskundig onder zoek onderworpen. Ook wordt het jongetje medisch onderzocht. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE BOEKBINDERIJ. In de gisteren te Amsterdam gehouden al gemeene ledenvergadering van den Ned. Bond van Boekbinderspatroons zijn de voorstellen van werknemerszijde gedaan in verband met het afloopen der collectieve ar beidsovereenkomst op 29 Maart a.s., in hoofdzaak inhoudende verhooging der mini- mum-loonen, met algemeene stemmen ver worpen. Het hoofdbestuur is in verband met de daardoor wellicht te verwachten moeilijkhe den door de ledenvergadering van de noodi- ge volmachten voorzien om naar gelang der omstandigheden de door het bondsbelang eventueel geëischte maatregelen te treffen. Om te voorkomen, dat door het ontstaan van een contractlooze periode in deze indus trie ten aanzien van de arbeidsvoorwaar den de eenheid zou worden verbroken, be sloot de algemeene vergadering tevens,' de thans geldende arbeidsvoorwaarden na 29 Maart a.s. eenzijdig als bondsbesluit "te handhaven. DE STOOMTRAWLER „ADA" VRAAGT ASSISTENTIE. De stoomtrawler „Ada" van IJmuiden heeft wegens een defect aan de machine cm assistentie gevraagd. Het schip drijft 8 mijl ten N.O. van het vuurschip „Terschellineer- bank". e De sleepbooten „Oceaan" en „Texel" van de firma Doeksen en Drost zijn uitgevaren om hulp te verleenen. TEHUIS VOOR NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN TE LONDEN. Gelijk bekend is, maakte vele geschenken uit Nederland vooral echter uit de Holland- sche kolonie in Londen, w.o. enkele vorstelijke schenkingen van de heeren Stoop, Sir Henry Deterding en van den Bergh, het mogelijk, om een geschikt pand te koopen op een pro minent punt, no. 6 de Circus. <ie Miaorie». d^t momenteel verbouwd en mgerichrii^^^ een tehuis voor Nederlandsche zeel^u* VOot Eerlang kan de opening tegenwetvL*_ gezien. In verband met de bizonder* sche wetgeving, die zeer omslachtig wT8?' zwaar lijk is ten opzichte van bJ/T heeft men een N.V. gevormd, de Dutr+êc? manhome Emt. Het nieuw benoemde directorii® uit de heeren Z.Ex. H. M. gezant jbr mr de Marees van Swmderen, voorz '<k u* Janssen, onder-voorz., prof. dr. J. r c1rJ*- maker de Bruïne, F. C. Stoop, j j pjrvT" W. van Oosterwijck Bruyn en C. 7nh^ 9ecr .-penningmeester. Ulvsr« Volgende week zal dit directorium vergade ren tot het benoemden van de colleges van ploitatie en daeglijksch bestuur. WEDERINVOERING VAN DE DOODSTRAF. Waarschijnlijk géin verminden*, van de veiligheid. Op de vragen van het Eerste-Kamerlid den heer Van Voorst tot Voorst betreffende weder- invoering van de doodstraf heeft de minister van Justitie o.m. geantwoord, te betwijfelen of, indien men de opzienbarende misdrrven' tegen het leven, die in betrekkelijk korten'tijd elkander hebben opgevolgd, over een wat ruimer tijdsverloop ziet, van een „verminde ring op schrikbarende wijze van de openbare veiligheid van sta*, en land" moet worden ge- sproken. De beschikbare statistische gegevens, al- thans, wijzen niet in die richting. De cijfers toch van de strafrechtelijke ver. oordeel ingen ter zake van doodslag, gevolgd, vergezeld of voorafgegaan door een strafbaar feit, een moord, over de laatste tien jaren, ge- ven, vergeleken bij den toestand van de jaren 1911/13, indien r en daarbij tevens rekening houdt met den bevolkingsaanwas, een betee- kende stijging niet te zien. Ook het indëx. cijfer voor de gewelddadige levensberoofrin- gen onverschillig dus, of ter zake al dan niet een veroordeling is gevolgd is niet bepaald ongunstig- voor 1924 tot en met 1928 is het, indien men rekening houdt met de bevolkingsaanwas, resp. 76, 93, 103, 88 117 (1911/1913: 100). Dat misdrijven, als in de vragen bedoeld door veiligheidsmaatregelen afdoende zouden kunnen worden voorkómen, durft de minister niet aannemen. Hij moet er zich dus toe be- palen en beschouwt dit bij voortduring als zijn taak de veiligheid zoo hoog mogelijk op te voeren. De minister merkt daarbij op, dat voor de beoordeeling van de scherpte der bestraffing die bestraffing nu in haar geheel genomen niet minder dan de zwaarte der straf ook de zekerheid van de oplegging daarvan een rol speelt. De minister principieel voor stander van de doodstraf. Van de weder invoering der doodstraf heeft de minister zich bij herhaling als een voor stander doen kennen, echter niet op utiliteits- rgonden, doch als eisch der gerechtigheid. Zoodra hij dus mag aannemen, dat een in genoemzame mate veld-winnende overtuiging aanwezig is, dat ter voldoening aan de ge rechtigheid de doodstraf weer behoort te wor den ingevoerd, komt de aangelegenheid voor hem in ten nieuw stadium. KORTE BERICHTEN. De schilder J. de B. uit Alfen aan den Rijn, die onlangs op de oliefabriek Calvé- Delft te Delft, door het breken van een stel- ling kwam te vallen, is gisteren aan de gevol- gen van dien val in het St. Hippo'ytus-zieken- huis te Delft overleden. Uit een aangeteekend postpakket, op 7, Maart 1930 door de Bank van Zeeland te Goes aan de Banque de Commerce te Ant werpen verzonden, bleken bij opening te Ant werpen te ontbreken 13 biljetten van 100 franc en 1 biljet van 5 franc. In Rotterdam liggen op het oogenblik vele schepen stil wegens gebrek aan vracht. In totaal meten zi' bijna 100.000 ton. VREEMD BEZOEK. Bedreiging met een revolver. Aan de deur van de woning van een land bouwer aan den Sloterweg in de Haarlem mermeer klapte Woensdagavond ongeveer 8 uur een man aan. Toen de vrouw, die alleen thuis was, het deurraampje opende, zag zij een man, die haar met een revolver dreigde en 200 eischte. Zij wierp het raampje dicht, waarna de man verdween Omwonen den verklaarden, dat een auto eenige malen voorbij het huis van de bedreigde vrouw was heen en weer gereden. Onderstaande berichten werden reeds opgenomen in een deel der vorige oplaag. EEN WILDE STAKING TE AMSTERDAM. Bij de N.V. Van Leeris vereenigde fabrieken, emSalagefabrikanten te Amsterdam, is Woei» dagmorgen onder de arbeiders een wilde sta king uitgebroken. De oorzaak was dat zeven losse arbeiders, die ontevreden waren over het feit, dat er minder arbeid voor hen was niet alleen het werk neerlegden, maar er ook in slaagden de andere arbeiders, die door collectieve arbeidsovereenkomsten gebonden zijn, tot staking te bewegen. De staking om vatte 230 personen en het bedrijf kon V, oens dag niet worden voortgezet. Intusschen heeft de directie de betrowen bonden op de hoogte gebracht van het onge motiveerde der staking, welke bespreking tot resultaat badden, dat de stakers bet wer hebben hervat. Nader vernemen wij, dat een confere met de betrokken organisaties tot WW*™? heeft gehad, dat de staking op bevredige wijze is geëindigd. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL TE LEIDEN. Twee zwaar gewond^ Op het stationsemplacement aan den weg te Leiden vond Woensdagmiddag streeks twee uur een ernstig ongeluk p Tijdens het lossen van een stoomwals e tractor gleed een der arbeiders uit, te g. ge waarvan de lier lossloeg. Een oer ders P. L. kreeg een klap van den en werd in bewusteloozen J^ta^/rfeefl men. Een andere arbeider, J Kotxw ernstige wonde aan het achterhootc mannen zijn per ziekenauto naar detmach ziekenhuis ysiyogfi

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10