DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een Bibliotheek voor het Ziekenhuis. 6. Bakker-Uitenbosch, - Tuinstraat 21, ffO. <if> ZATERDAG 22 MAAKT 1930 132e Jaargang. wmmm Zieken hebben den tijd om te lezen. Zij moeten vergeten, dat zij in een Ziekenhuis zijn. Uit het Parlement Dagelijksch overzicht. Buitenland SEIZOEN-OPENING Dameshoeden, aparte modellen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/lr. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit i bladen. Er zijn menschen, die nooit den tijd kun nen vinden om een goed boek te lezen. Er zijn vaders, die 's morgens vroeg al met liun boterhamzakje en koffieketeltje naar hun werk trekken en die, als zij 's avonds weer thuis komen, te moe en te luste loos zijn om met het lezen van een boek te beginnen. Er zijn moeders, die alleen uit haar huisje kernen om boodschappen te doen. Er is geen enkele wet die de arbeidsduur van een moeder regelt en als die moeder een klein ,weekgeld en een groot aantal kinderen heeft, is elke dag weer te kort om het werk te kunnen verzetten. Het huisje, het eten, de wasch, het vraagt alles haar volle werkkracht en 's avonds zijn er altijd nog kapotte sokken of kinderkleertjes die gerepa reerd of vermaakt moeten worden en geen tijd laten voor eenige ontspanning. De courant is in dergelijke gezinnen de eenige schakel met het wereldgebeuren, de eenige afleiding en de eenige wegwijzer. Voor den dagelijkschen papieren huisvriend is er altijd nog wel een oogenblikje te vinden al was het alleen maar om het stadsnieuws of den burgerlijken stand door te lezen om op de hoogte van den tijd te blijven. En 's Zondags als er wat meer beschik bare tijd is althans voor vader, want moe der heeft ook dan haar spruiten te voeden, te kleeden en te verbieden ook dan komt er in den regel niet veel van lezen, want als het weer het eenigszins toelaat trekt de hee- le familie naar den Hertenkamp, naar het Heilooër bosch of naar het strand om er een vollen dag van rust en ontspanning te kun nen genieten. In dergelijke gezinnen leest men eigenlijk alleen maar als er niets anders te doen is, dat wil zeggen als de dokter vader of moeder in een Ziekenhuis gestopt heeft en de zusters er voor moeten zorgen dat de patiënt enkele weken of maanden niet overeind komt. Dan zijn de plaatjes van een tijdschrift gauw doorgekeken, dan is een courantje vlug gele zen en dan verlangt men naar wat omvang rijker lectuur, naar een boeiend romannetje of naar een jaargang van een prettig tijd schrift met illustraties en korte verhalen. Heel veel zieken, die noodgedwongen in het Stadsziekenhuis verblijf houden, hebben de directrice om een boek uit de bibliotheek gevraagd en krijgen dan te hooren, dat de heele bibliotheek van het gebouw maar uit één boek bestaat, dat eigenlijk nog van de directrice zelf is. Zij heeft natuurlijk nog wel andere boeken, maar zij is niet verplicht haar particulier bezit in de ziekenzalen te laten circuleeren en het is vanzelfsprekend dat ook niet elk boek geschikt is om de pa tiënten de noodige afwisseling te bezorgen. Groote ziekenhuizen, zooals b.v. het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam, hebben hun eigen bibliotheek waar de patiënten el ke week huTt boek voor een ander kunnen verruilen, maar het ziek zijn in een kleinere inrichting kan even lang duren als in een grootere en het is te begrijpen, dan men ook in Alkmaar goede ontspanningslectuur heel best zal kunnen gebruiken. Vandaar dat Mevr. Dr. Blok uit Bergen reeds geruimen tijd het plan gevormd had te trachten het Stadsziekenhuis te Alkmaar een kleine bibliotheek te bezorgen. Mevr. Blok heeft zich in verbinding gesteld met de di rectrice en met de dames Hoogenboom en Van Kleeff, uit Alkmaar en Mevr. Judell uit Bergen, zoodat er een comité gevormd is, dat zich tot taak gesteld heeft dat eene zie- kenhuisboek tot een bibliotheek van plus mi nus 500 werken uit te breiden. Zoodra het beoogde doel bereikt is zullen elke week twee dames zich beschikbaar s e. len de boeken aan de zieken uit te deelen, z te ruilen en verder te onderhouden, door i - binden, kaften enz. Dat werk kan heel ge makkelijk onderling verdeeld worden, ma de groote vraag is op welke wijze men a 500 voor zieken geschikte boeken zal kun - komen en daarom is Mevr. Blok dezer - gen op ons bureau geweest met het v rie - lijk verzoek of wij hierover niet het e n ander zouden willen schrijven. Mevr. Blok heeft een advertentie in de „Haagsche Post" geplaatst met Hf taat dat door een tiental landgenoo wat boeken zijn gezonden, zoodat de eerste steen van de bibliotheek als het ware g g is Niet alle boeken zijn voor het doel ge schikt want tijdschriften mogen met van a. te ouden datum zijn. Er zijn b.v. jaarg van „Eieen Haard" uit den tud van den Fransch-Duitschen oorlog gezonden dat wil zeggen uit die van 1870 en het spreekt vanzelf, dat een huismoeder die met rheu- matiek te bed ligt, liever een aardig roman netje in handen krijgt dan een verklaring van de theorie van Einstein of een jaarver slag van de Verzekeringskamer. Wat de dames heel graag ontvangen wil len is een collectie oorspronkelijke of ver taalde romans van bekende schrijvers en schrijfsters, vlotte lectuur, waarvan het le zen geen inspanning eischt en die boeiend genoeg is om plaats en tijd te doen verge ten. Er zal met zorg voor gewaakt worden, dat geen prikkellectuur of realistische romanne-. tjes uitgedeeld worden. Zieken die voor af wisseling een boek krijgen waarover ze een geheele week moeten lezen, hebben onschul dige, neutrale lectuur noodig en geen boeken die hen onrustig maken of de verbeelding kunnen prikkelen. Natuurlijk zijn er patiënten, die lid zijn van de Openbare leeszaal en het staat vast. dat er in de leeszaal heel wat boeken ge haald worden, zonder dat men er bij zegt dat deze voor zieken bestemd zijn. Wordt dit bekend en zijn de boeken in handen van een lijder aan een besmettelijke ziekte ge weest, dan worden ze ontsmet in den oven van Het Witte Kruis, maar het is duidelijk, dat men in deze bibliotheek voor gezonden in het algemeen niet op uitleening aan zie ken gesteid is omdat het geen prettig idee is een boeK te ontvangen dat juist een lang durig verblijf in een ziekenkamer achter den rug heeft. Een Ziefcenhuisbibliotheek staat daar heel anders tegenover. Men weet dan dat de boe ken uitsluitend voor de zieken bestemd zijn, men kan nauwkeurig nagaan in welke han den ze komen, of de ziekte besmettelijk is of niet en wanneer het noodig zal zijn een boek te desinfecteeren. Bovendien kunnen de di rectrice en de dames, die zich met de distri butie belasten beter dan buitenstaanders na gaan welk boek voor eiken patiënt het meest geschikt is, zoodat het nuttig effect van een speciale ziekenhuisbibliotheek veel grooter is. Ook aan de kinderafdeeling willen de da mes haar zorgen wijden en wat deze afdee- lin gbetreft kan met voldoening gemeld wor den, dat de bibliotheek al zoo groot is, dat de wekelijksche distributie weldra een aan vang zal kunnen nemen. De firma Kluitman heeft zich dadelijk voor dit mooie doel geïnteresseerd en een desbetreffend verzoek van Mevr. Blok beant woord door het zenden van ongeveer 120 jongens- en meisjesboeken voor verschillen de leeftijden, gedeeltelijk nieuwe en gedeelte lijk gelezen exemplaren. „Wij hopen", schrijft deze firma, „dat ze veel jonge lezers tijdens het verblijf in het Ziekenhuis aangenaam bezig zullen hou den". Aan de firma Kluitman zal het zeker te danken zijn, dat menig ziek kind, zijn pijn en zorgen vergeet en later zelfs met genoe gen aan dien heerlijken tijd van rust en aan gename ontspanning kan terugdenken. De hier bovengenoemde dames zullen graag elk boekwerk in ontvangst nemen, dat men voor het goede doel zal willen afstaan en wanneer men geen boeken heeft en toch deze actie wil steunen, zal een kleine finan- cieele bijdrage, ineens of jaarlijks terugkee- rend, waarvoor men boeken kan koopen of zich de benoodigdheden voor het onderhoud kan aanschaffen, dankbaar in ontvangst worden genomen. Wellicht zijn er uitgevers, die het voor beeld van de firma Kluitman willen navol gen of zal de gemeente uit de stadsbiblio theek, of door het verstrekken van een klei ne subsidie, de actie van het comité willen steunen. Al zal de bibliotheek waarschijnlijk nim mer meer uit het Ziekenhuis verdwijnen, het ligt toch in de bedoeling de boeken, niet aan het gesticht te schenken, maar ze eigendom van het comité te laten blijven zoodat men er te allen tijde de beschikking over blijft houden. Wij publiceeren gaarne dezen oproep en hopen voor de ijverige initiatiefneemster, dat haar actie in alle opzichten zal slagen. In ziekenzalen zijn mannen en vrouwen noodgedwongen langen tijd aan het bed ge kluisterd, en doen de pijn van een wond of de gedachte aan een verlaten gezin het tijdperk van gedwongen werkeloosheid nog zooveel langer schijnen dan het is. Daar een goed boek te brengen, een scannende roman. een prettig verhaal, dat weer een glimlach kan brengen op een gelaat, dat door ziekte en zorg vergroefd is, het is een doel dat aller medewerking verdient en dat men met een klein beetje goeden wil binnen korten tijd zal kunnen bereiken. Wanneer allen die dit hebben gelezen eens in hun kast een boek uitzoeken, dat zij bij uitstek voor dit doel geschikt achten, zaï nog deze week de bibliotheek compleet zijn Voor' het Ziekenhuis hebben wij nimmer tevergeefs een beroep op onze lezers gedaan. Moge het oude enthousiasme nog niet ge doofd blijken. Den Haag, 21 Maart 1930. De Eerste Kamer heeft heden de Begroo ting van Buitenlandsche Zaken zonder stem ming goedgekeurd, nadat minister Beelaerts van Bolkland de sprekers had beantwoord. Uit den aard der zaak was men het meest ge spitst op mededeelingen uit den mond des Ministers omtrent den stand der onderhan delingen met België betreffende het iractaat Maar de Minister heeft op dit punt zeer wei nig losgelaten. Wij weten alleen, dat de on derhandelingen nog gaande zijn, dat ook de Wielingen daarbij betrokken zijn en dat ook de rechtskwestie, de vraag in hoeverre België recht heeft iets te eischen nog in debat is. Maar over de openbaarmaking van den brief van prof. Van Eysinga heeft de minister bij na zijn schouders opgehaald. Dat daarmee belangrijke staatsgeheimen zouden onthuld zijn, ontkende hij. Wat is de zaak? In een vergadering van de Internationale Rijn vaartcommissie, waarin o.a. prof. van Eysin ga zitting heeft als Nederlandsche gedele geerde, kwam bij de bespreking van de her ziening van de Rijnvaartacte de vraag ter sprake, of de Westerschelde ook niet onder de jurisdictie van de Commissie viel. Dit werd van Nederlandsche zijde ten stelligste ont kend en daarbij werd onder meer verzekerd, dat ons land zijn natuurlijke verplichting om aan zijn scheepvaartwegen behoorlijke zorg te besteden altijd ten volle nakomt. In den brief van den heer \fün Eysinga is dit nader uiteengezet en wie nu meent, dat deze brief moet beschouwd worden als een strijd middel tegen België, als een wapen tegen de aanspraken van dat land op een specialen waterweg naar den Rijn, slaat hem te hoog aan. Het is niets meer dan een informatie, welke gegeven is uit welwillendheid en zon der bijbedoeling. Mocht men daaruit willen afleiden, dat de Rijnvaartcommissie eenige zeggingsmacht over onze binnenwateren zou willen hebben, dan, verzekerde de Minister, zou ons antwoord zoo stellig mogelijk weige rend luiden. Wij zouden met deze mededeeling kunnen volstaan, als we niet met een enkel woord wilden gewagen van een wonderlijke dis cussie bij deze begrooting. De heer Briët (A. R.)) had zijn instemming uitgesproken met de weigering van onze regeering om met Sov jet-Rusland weer diplomatieke betrekkingen aan te knoopen. Dat was best, omdat het ge raden is die onruststokers buiten ons land te houden. De heer Briët had daar wat op voort geborduurd en uiteengezet, dat de Fran sche Revolutie eigenlijk de oorzaak is, dat we eerst het liberalisme hebben zien heerschen, dat de sociaal-democraten en de communis ten daarvan afstammen en dat zij stoelen op één wortel der revolutie. Dat was een even wonderlijke als onnoodige uitweiding. De liberalen waren zoo verstandig er het zwij gen bij te bewaren, maar de sociaal-demo craten vatten vuur. De heer Henri Polak hield een nog tamelijk beknopte rede, waarin hij mede aanried zich niet met Rusland af te geven, maar toch ook tevens zijn verwonde ring er over uitsprak, dat de heer Briët zijn ergernis uitsprak over de godsdienstige ver volgingen in dat rijk, maar bij de vroegere jodenvervolgingen had gezwegen. Dat de sociaal-democraten kinderen van het libera lisme zouden zijn. wierp hij verre van zich: met die individualisten hadden de sociaal democraten niets gemeen. En wat de commu nisten aangaat, die waren zoover van het goede pad van het collectivisme afgedwaald, dat er tusschen hen en het socialisme niets meer gemeen was. Maar daarop sprong de heer de Zeeuw hem bii en zette breedvoerig uiteen, dat de huidige Russische staatsvorm een kind der revolutie is, dat revolutie, al is zij niet altijd bloedig, steeds het middel is ge weest tot hervormingen, ons eigen land heel wat revoluties heeft doorgemaakt, de Her vorming een revolutie was enz. Tenslott» moest de voorzitter hem er aan herinneren, dat de begrooting van Buitenlandsche Zaken aan de orde was, maar dat hield hem er niet van terug om den heer Briët nog verder te lijf te gaan. Deze heeft getracht zijn hou ding goed te praten, maar leverde den heer De Zeeuw daarmee slechts nieuwe stof tot ergernis en tot spreken. Het debat zal nu wel in de pers worden voortgezet. De Tweede Kamer is heden begonnen met het wetsontwerp op de winkelsluiting aan te nemen met 73 tegen 16 stemmen. Tegenstem mers waren de liberalen, de Staatk. Gerefor meerden, de beide anti-revolutionnairen prof Visscher en mr. Beumer, de heeren Lingbeek (HG.), Braat (Plattel.) en Wijnkoop CComm.3 Goedgekeurd is daarop een ontwerp strek kende tot teruggave van het teveel betaalde krachtens de Indische vennootschapsbelas ting, waar tegen van soc- dem. zijde geoppo- neerd werd, omdat de inlandsche leden van den Volksraad er tegen hadden gestemd De Kamer heeft zonder bezwaar haar fiat verleend aan de wijziging der Drankwet strekkende om de vennootschapsvergunnin gen nog tot 1 Mei 1931 te laten voortbe staan, in de hoop, dat we dan een herziene Drankwet zullen bezitten. De wijziging der Arbeidswet is daarop zonder stemming aangenomen, nadat de regeering had overgenomen het reeds ver melde amendement van den heer Drop om de mogelijkheid te openen, dat aan musici in café's enz. meer Zondagsrust wordt gegeven DE STRIJD OM DE OOSTENRIJKSCÏÏF SPOORWEGEN. Dr. Seiptl en dr. Schober tegen elkaar in 't vuur. Politiseering of ontpolitiseering der bondsspoorwegen. In Oostenrijk heerscht sinds eenige dagen een crisisatmosfeer en wel tengevolge van den strijd om de leiding van de spoorwegen, welke strijd een conflict heeft veroorzaakt in het burgerblok. Verleden week Zaterdag is de oud-minister van verkeer, Vankaus, benoemd tot president van het bestuurscollege dei bondsspoorwe gen; thans gaat het om dé benoeming van een nieuwen directeur-generaal.' Er zijn twee voordrachten: de een betreft den directeur van de tramwegmaatschappij te Graz, den ingenieur Strafella; de ander een beproefden vakman, Heller. Achter Strafella staan de christelijke sociale partij (dr. Seipel) en de burgerwacht, terwijl Heller de man is van al degenen, die een boven de partijen staande leiding van de spoorwegen wenschen. E>e strijd gaat dus eigenlijk oyer de polj- tiseering of ontpolitiseering van de bonds spoorwegen, en dat wordt dan ook als de verklaring gegeven van het feit. dat deze zui ver administratieve aangelegenheid vier volle maanden de regeering reeds bezig houdt. Naar de Weensche correspondent van de „N. Zür. Z." meldt, wenschen rechtsche kringen, vooral de burgerwachten, een ster ker invloed op het spoorwegwezen, teneinde af te kunnen rekenen met den soc. invloed bij het personeel en tevens de verkeersmiddelen onder het bereik te brengen van de Heim- wehren. In diplomatieke kringen meent men, dat deze strijd om de spoorwegen rechtstreeksch verband houdt met de tegenstelling tusschen Italië en de Kleine Entente. Praag en Belgrado zouden vreezen, dat Italië, via een vertrouwensman van de bur gerwachten aan het hoofd der spoorwegen, zich op de hoogte zou kunnen houden van de zendingen krijgsmateriaal, welke de Sko- da-fabrieken geregeld naar Joego-Slavië stu ren Anderzijds zou de nieuwe vriendschap pelijke verhouding tusschen Weenen en Rome vooral op verkeerstechnisch gebied tot uiting komen. De christ. soc. vice-kanselier en minister van oorlog Vaugoin heeft verklaard, dat als de christ. sociale candidaat Strafella niet slaagt, hij zal aftreden. De landbond heeft Zondag op zijn partij dag in beginsel vastgesteld, dat een politisee ring van de spoorwegen in elk geval ver meden moet worden. Het orgaan van de christ. sociale partij de ..Reichspost" geeft dringend te kennen, dat de partij haar vertrouwensmannen uit de regeering zal terugtrekken, indien dr Scho ber zich niet wil schikken naar haar wen schen. DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. Groot pessimisme. De minister-president MacDonald werd gistermiddag ontvangen door den koning, wien hij rapport uitbracht over den stand van zaken ter vlootconferentie, inzonderheid wat betreft de Italiaansch-Fransche tegen stellingen. Ondertusschen is het algemeen pessimisme met betrekking tot de resultaten van de Vlootconferentie zóó groot geworden, dat men de aanhangige besprekingen thans volgt zonder bepaalde verwachtingen te koesteren. Gisterochtend had een onderhoud plaats tusschen MacDonald en Stimson en later tusschen MacDonald en Wakatsoeki. Aan deze besprekingen wordt, ondanks alles, toch een zekere beteekenis toegekend, aange zien de idéé van een overeenkomst, in weer wil van de diverse andersluidende bewerin gen, nog niet is opgegeven. De Amerikaansch-Japansche besprekingen over de tengevolge van de houding der Ja- pansche regeering ontstane nieuwe moeilijk heden, zijn reeds aangevangen en de moge Lijkheid van overeenstemming tusschen beide Zij, die zich met 1 April a.s. voor mins lens 3 maanden op d't blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nnmmers franco en gratis. DE DIRECTIE. mogendheden wordt zoowel in Japansche als Amerikaansche kringen met een tamelijk vertrouwen onder oogen gezien. Wat de verdere houding der Franschen betreft, verkeert men volkomen in het onze kere. MacDonald heeft zijn weekend voor een nieuwe bespreking vrijgehouden. Volgens de laatste berichten uit Parijs echter zouden Tardieu en Briand niet meer naar Londen terugkeeren. De andere leden der Fransche delegatie alsmede de hoofdon derhandelaar Massigli, keeren Zaterdag avond eveneens naar Parijs terug. Keert Briand niet naar Londen terug? Het pessimisme, ten aanzien van de Lon- densche Vlootconferentie, hetwelk sedert eenigen tijd in de Fransche pers merkbaar was en dat in verband met het vertrek van Briand nog is toegenomen, is er gisteren niet beter op geworden als gevolg van het bericht, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken Briand niet, gelijk hij aanvankelijk van plan was, Zaterdag naar Londen zal terugkeeren. De Intransigent wijst*ér in dit ver band op, dat thans bevestigd wordt, dat de onderhandelingen op het doode punt zijn ge komen. Ook de T e m p s, die zich totdusverre ta melijk optimistisch betoonde, is minder op gewekt. Ook gister geen resultaten. De Fransche Minister van Marine Du- mesnil keerde gisteravond en zijn ambtge- hoot van Koloniën gaat vandaag naar Pa rijs terug. Dumesnil heeft het voornemen Maandag of wellicht eerst Dinsdag naar Londen terug te keeren. De gistermiddag plaatsgehad hebbende hernieuwde gedachten wisseling tusschen Grandi, Dumesnil en Piétri hebben tot geen resultaten geleid. Het voorstel van MacDo nald, dat Frankrijk en Italië het op de te genwoordige basis eens zullen worden over hun vlootprogramma's, hebben de Italianen beslist van de hand gewezen. De conferentie mislukt. De Engelsche ochtendbladen bevatten uit voerige overzichten van hun diplomatieke medewerkers over de vlootconferentie. Al de ze artikelen zeggen in meer of minder zachte bewoordingen, dat de vlootconferentie dood is. Ale hoop op bijlegging van het Fransch- Italiaansche geschil is opgegeven, zoodat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat men in deze richting nog pogingen zal doen. De conferentie heeft niets anders meer te doen, schrijven eenige bladen, dan te zoe ken naar een vorm, om de mislukking zoo goed mogelijk voor de wereld te verber gen. Uit de Engelsche pers blijkt ook voldoen de duidelijk, hoe onbevredigend men door dit negatief resultaat der langdurige en moei lijke onderhandelingen is. Van de stemming, die te Londen nog eenigen tijd geleden heerschte ten gunste van Italië en prikkel baar tegenover Frankrijk, is niet veel mee» te bespeuren. DE SNELHEID VAN DE „EUROPA". Een radiogram van het stoomschip „Europa" meldt: Tot Vrijdag 21 Maart had het stoomschip „Europa" van den Norddeut- schen Lloyd, van Cherbourg af gerekend, 530 zeemijlen afgelegd bij een goede weersgesteld. heid en sterke deining. De gemiddelde snel heid bedroeg 27.6 zeemijl per uur. EEN EIGENAARDIGE DIEFSTAL. Uit de voor het gebouw van den Rijksdag te Berlijn staande auto van den Rijkscommis saris bij het Ministerie voor Voedselvoorzie ning werd onlangs een actentasch met docu menten ontvreemd. Het venster van den wa gen werd verbrijzeld en de tasch en een jas waren spoorloos verdwenen. Thans heeft de Rijkscommissaris Dr. Baade de documenten terugontvangen van een man, die ze, in pak papier gewikkeld, terug kwam brengen met d< mededeeling, dat hij ze op straat gevonder had. Men heeft reden aan te nemen, dat hel hier een politieke diefstal geldt en dat de stuk ken intusschen gefotografeerd zijn. VIJF ARABIEREN TER DOOD VEROORDEELD. Vijf Arabieren zijn te Jeruzalem wegens moord tijdens de onlusten te Hebron ter dood veroordeeld en tot gemeenschappelijke betaling van duizend pond sterling aan de families der slachtoffers veroordeeld. Een Arabische delegatie is naar Londen vertrokken.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1