DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stoomerij en Ververij Ho. 71 D1ASDAO 25 HAART 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Buitenland Het orgaan der fascistische partij, de Merrouvc Alle schoonmaakgoederen worden door ons met den meesten spoed weder keurig afgeleverd. Wij zijn de eenige die wollen dekens geheel chemisch kunnen reinigen en prima afleveren. Onze naam waarborgt U een zorgvuldige behandeling. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. POSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAS. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Zij, dte zich met 1 April a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. ITALIË VIERT DE ELFDE VERJAARDAG VAN HET FASCISME Een kalme feestviering in geheel Italië. Mussolini moet bezuinigen! Het was Zondag elf jaar geleden, dat Ita lië door de gezegende fascistische regeering voor het eerst geregeerd werd. En zoo als gebruikelijk heeft geheel Italië, met Mussolini aan het hoofd, dezen verjaardag gevierd. Nu is het wel merkwaardig, dat deze dag zoo kalm is verloopen in tegenstelling met de laatste jaren, toen groote optochten, lange redevoeringen in alle steden en stadjes ten beste werden gehouden. De feestelijkheden hebben zich deze keer bepaald tot bijeenkomsten van verschillende groepen in haar vergaderlokalen, waar een groepsleider de dagen van Maart 1919 in de herinnering terugriep en een overzicht gaf van al wat 't fascisme tot stand heeft ge bracht. Er is in Italië maar een ding, dat een schaduw werpt op het fascisme: met al zijn kennis en handigheid heeft Mussolini niet kunnen verhinderen, dat ook zijn land een moeilijke financieele crisis doormaakt. En deze crisis is in Italië, dat altijd al een zwakke economische positie had, meer ge voeld dan in eenig ander land. Bezuinigen is dus geboden enMusso lini heeft zijn maatregelen geboden. De vele faillissementen, het sluiten van fabrieken, het opleggen van schepen, dat alles wees er op, dat er iets niet in den haak was. Daar om heeft Mussolini al iets gedaan, om den druk voor de bevolking te verminderen De stedelijke douane, de z.g. „dazia" is opgehe ven. De steden zijn nu een bron van inkom sten kwijt, maar de burgers behoeven nu iets minder te betalen. Het is echter de vraag, of de steden daardoor niet in groote moeilijkheden geraken. Waarschijnlijk zal de praktijk straks wel zoo zijn, dat men van de eene moeilijkheid in de andere komt. Intusschen, Italië heeft feest gevierd en na tuurlijk heeft Mussolini een „partij-order" uitgevaardigd In deze proclamatie heeft de dictator op zijn bekende wijze met groote woorden de zwarthemden herinnerd, aan wat gebeurd is en aan wat nog gebeuren moet. En voorloopig kan hij er zeker van zijn, dat het grootste deel van Italië nog fascis tisch is, in elk gevalaan den buiten kant! DE VLOOTCONFERENTIE TE LONDEN. Gaan de Amerikanen heen? In welingelichte kringen te Wastnngton cir culeert het bericht, dat de Amerikaansche de- legatie voornemens zou zijn de V lootconfe rentie in den loop van de beide volgende we ken te verlaten, indien geen concrete vorde ringen worden gemaakt bij de onderhande lingen. Briand voorloopig niet naar Londen. Volgens een officieel communiqué wordt de reis van Briand naar Londen uitgesteld^ Formeel wordt als reden opgegeven, dat Briand de debatten over de buitenlandscne begrooting moet bijwonen. De conferentie zes maanden ver daagd? Aan de besprekingen tusschen MacDo nald en Grandi wordt in kringen der vloot- conferentie groote beteekenis gehecht. DeTitnes bevestigt, dat Grandi er op gewezen heeft, dat Italië moet vast houden aan de pariteit met de sterkste Europeesche vloot. Daarnaast heeft hij voorgesteld stappen te doen om de conferentie formeel voor der. tijd van 6 maanden te verdagen. Italië en Frankrijk zouden hun g°edkeu' ring er aan hechten dat deze verdagt g voor de Vereen Staten, Japan en Engelan geen beletsel zou vormen onderhandelingen tc- openen over een overeenkomst tusscne deze drie mogendheden. In de voorgestt d<- pauze zouden Frankrijk en Italië hun sprekingen voortzetten om na te gaan een mogelijkheid bestaat de bestaande lijkheden te overwinnen Moctit bhjken, dat deze mogelijkheid bestaat, dan kan g worden de eventueele dr.e-mogendheden- overeenkomst in een verdrag voor alle o mo gendheden te wijzigen. Italië en Fran t zouden zich verplichten gedurende deze o maanden geen nieuwen vlootaanbouw te oe- Verder heeft Grandi voorgesteld dat Mac Donald ook tijdens de verdaging het presi- dentschap der conferentie behoudt om tot cd zekere hoogte aan de besprekingen tusschen Frankrijk en Italië deel te nemen. In kringen der conferentie is men van meening, dat de voorstellen van Grandi nieuwe mogelijkheden openen. Lord Alexander over de con ferentie. De eerste lord van de admiraliteit Alexan der heeft Maandag aan een feestmaaltijd in Guildhall een rede gehouden en daarbij o.a. over de vlootconferentie gesproken. Hij verklaarde dat het geen doel heeft, te trachten te ontkennen, dat een crisis is in getreden. Aan den anderen kant is het even nadeelig, wanneer alleen de minister-presi dent MacDonald voor een mislukking ver antwoordelijk wordt gesteld, die er nog niet is Hij is er van overtuigd, dat het een trage die zou zijn, wanneer om welke reden dan ook geen overeenstemming kan worden be reikt. MME. HANAU VLUCHT Hoe zij wist te ontkomen. Zooals we gister meldden, is mevr. Hanau uit het hospitaal ontvlucht. Hoe ze ontkwam, meldt een B.T.A.-tele- gram nog nader: Om half tien 's avonds is mevr. Hanau ontvlucht. De beide politie-inspecteurs, be last met het toezicht op de patiënte, bevon den zich in de gang en konden dus niets zien. Mevr. Hanau bevestigde haar beddela- kens aan de staven van het venster, daalde aldus in den verlaten tuin af en bereikte door een achterdeur den uitgang. Vervolgens riep ze een taxi aan en liet zich naar de gevange- uis van St. Lazare brengen, waar ze onmid dellijk na aankomst in zwijm viel. De directeur der gevangenis waarschuw de onverwijld den procureur der republiek en den verdediger van mevr. Hanau. Deze laatste werd aanstonds naar haar gevange niskamer teruggebracht, waar haar een kamferinspuiting werd toegediend. Zij wei gerde bijzonderheden omtrent haar vlucht mede te deelen, bepaalde zich met te herha len, dat men er niet in zou slagen haar met geweld te voeden. De procureur-generaal had daarop in zijn kabinet in het Paleis van Justitie een bespre king met den procureur der republiek en den gerechtsdokter Paul. De inspecteurs, belast met het toezicht op mevr. Hanau, zijn Zondagavond verhoord. Vernomen wordt dat de „présidente" (ge lijk mevr. Hanau, spottend werd genoemd) in den loop van den dag van Zaterdag twee bekers koffie had gedronken. Zij was dus al voornemens om te ontvluchten. Men gelooft dat haar kamermeisje, dat haar Zondag tweemaal bezocht, haar klee ren heeft gebracht. Groote hilariteit te Parijs- Het effect, veroorzaakt door de coup de théatre in de zaak-Mme. Hanau, schijnt nog sterker te zijn dan dat, destijds door de vlucht van Léon Daudet teweeggebracht, zoo vertelt het Hbld. nog. Zaterdagavond maakte men zich in de theaters, restaurants, bioscopen, koffiehuizen en clubs vroolijk ten koste van de autoriteiten, de rechterlijke macht en de politie. Mme. Hanau werd sym pathiek door de kwajongensachtigheid waarmede zij een langen neus trok tegen de hooge ambtenaren. Men bewondert trou wens ook de moreele kracht dezer vrouw, die, ofschoon verzwakt door een honger- kuur van achttien dagen, er in slaagde uit het hospitaal te ontkomen en zich vrijwillig aan de gevangenis aan te melden om te pro testeeren tegen de gewelddadige wijze, waarop men haar voedsel toediende. De autoriteiten, als wilden zij de belache lijke positie, waarin Mme. Hanau hun heeft gebracht, nog aandikken, hebben een en quête verordend om de medeplichtigen in het geval te ontdekken. Zij bereiden aldus een nieuw proces voor, dat een amusante vaude ville belooft te worden. De ernstige zijde van het gebeurde is dat het nu moeilijk zal worden mevr. Hanau de contra-expertise te weigeren, die zij eischte onder bedreiging van voedselweigering. De geheele pers geeft toe dat het mevr. Hanau is gelukt de lachers op haar hand te krijgen. De „Oeuvre" bewondert „de ele gante en spitsvoudige ontknooping", welke zij aan de comedie heeft weten te geven. De gangen der ontvluchte. Volgens de eerste inlichtingen, ingewonnen door de recherche over de ontvluchting van madame Hanau behoort het laken waarvan zij zich bediende om zich uit het venster te la ten zakken niet aan het hospitaal. Toen zij eenmaal op straat was stapte zij in een par ticulier rijtuig en pas nadat zij getelefoneerd had en een brief had gebracht naar het post kantoor op den boulevard Magenta riep zij een taxi aan en liet zij zich naar de gevange nis St. Lazare brengen. De taxi-chauffeur wordt thans gehoord. Het kamermeisje van Mme. Hanau wordt opgespoord. Zij blijft voorloopig in observatie. Na een conierentie tusschen den minister van justitie, den procureur-generaal, den pro cureur der republiek, het hoofd van het ge vangeniswezen en den medische deskundige van Mme Hanau werd besloten, dat zij tot nader order te Saint Lazare in observatie zal blijven. Het kamermeisje van Mme Hanau werd aan een gerechtelijk verhoor onderwor pen. Twee documenten verdwenen. In de zaak-Hanau valt melding te maken van een nieuw sensationeel feit Jongstleden Vrijdag werd vastgesteld, dat uit een afgeslo ten actenkast twee stukken, op het geval- Hanau betrekking hebbende, waren ver dwenen. Hedenochtend ontving de minister van justitie in een enveloppe den sleutel, die eveneens vermist werd. Een B.T.A.-bericht meldt, dat de verdwe nen stukken niet van wezenlijke beteekenis zijn voor de zaak der „Gazette du Franc". Het parket opende een instructie wegens dief stal tegen een onbekende in verband met de verdwijning van deze stukken. Een chauffeur meldt zich aan. Tegenstrijdige verklaringen. De chauffeur, die Madame Hanau van een café, waar zij me. haar rechterlijk raadsman heeft getelefoneerd, naar de gevangenis heeft gereden, heeft zich vrijwillig bij de justitie aangemeld. Hii is aan een verhoor onderwor pen, doch kon geen mededeelingen van be lang doem De met de bewaking in het ziekenhuis be laste politieambtenaren betwisten, dat zij zich tijdens de vlucht van Madame Hanau had den verwijderd, gelijk de verpleegster, die met het toezicht belast was, beweert. De p»!iticbeambten ontslagen. Vastgesteld is, dat de politiebeambten, die belast waren met de bewaking van Mme Hanau in het ziekenhuis, hun post tweemaal verlaten hadden Zij zijn op staanden voet uit den dienst ontslagen. Het proces begint Zaterdag. De kwestie van mevr. Hanau staat thans voor een gerechterlijke beslissing. Nadat het opperste revisiehof het beroep van mevr. Hanau tegen het besluit van de strafkamer heeft afgewezen, zal het proces thans definitief Zaterdag 29 Maart begin nen. Met mevr. Hanau zullen tegelijkertijd haar vroegere echtgenoot Bloch, verder Audibert en eenige andere bij deze zaak be trokken personen terecht staan. DE ENGELSCHE LEGER' BEGROOTING. Ruim 250 millioen minder dan het vorige jaar. Shaw, minister van Oorlog, heeft bij het Lagerhuis de legerbegrooting ingediend tot een bedrag van 340 millioen hetgeen een netto vermindering beteekent van 605 000 Shaw legde een belangrijke verklaring af, waarin hij oa. zeide, dat het niet de bedoe ling der regeering was, zonder een interna tionaal verdrag verdere bezuinigingen in de oorlogsbegrooting aan te brengen. Een gemeenschappelijk internationaal op treden, hetgeen ook de methode is welke door den Volkenbond wordt gevolgd, is noodzake lijk om tot militaire bezuinigingen te komen IN MEMORIAN DR. STRESEMANN. Naar medegedeeld wordt, bestaat het voornemen te Mainz een standbeeld op te^ richten ter nagedachtenis van wijlen Dr. Gustav Stresemann, den Duitschen Rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken. DE D.-VOLKSPARTIJ. Een groote nationale staatspartij? Als besluit van den partijdag van de D. Volkspartij is Zondag, volgens een telegram van het W. B., te Mannheim een standbeeld onthuld van Ernst Bassermann, waarbij dr. Scholz de verdiensten van dezen leider van de partij schetste. Inzonderheid herinnerde bij eraan, dat Basserman reeds in 1899 erop gewezen had, dat de tijd zou kunnen komen, waarin Duitschland voor zijn bestaan zou moeten vechten en waarin het zou moeten steunen op alle lagen der bevolking, ook op de arbeidersklasse In aansluiting aan den partijdag van de D. Volkspartij is een manifest gepubliceerd van den bond van de jeugdafdeelingen van de D. Volkspartij. In dit manifest wordt een benep gedaan op de verantwoordelijke par tijen om een streep te halen door de tegen stellingen van het verleden, opdat een groo te nationale partij van het midden gevormd zou kunnen worden. Ook op de volksnati- cnale vereeniging, die dicht bij de Jongduit- sche Orde staat, doet het manifest een beroep zich gereed te houden voor aansluiting bij een groote nationale staatspartij Gewaar schuwd wordt tegen verdere verdeeling der partijen. EENHEID VAN DOUANETARIEVEN. Opheffing van den stedelijken accijns Het Italiaansche Staatsblad van Zondag publiceert een besluit van 20 Maart, waar bij bepaald wordt dat met ingang van 1 April a.s. de stedelijke accijns in geheel Ita lië worden afgeschaft en het geheele konink rijk daardoor een eenheidstariefgebied zal worden. De stedelijke accijns werd ingevoerd in 1864, het eerste jaar na de totstandkoming van het koninklijk Italië, aangezien men toen over geen andere middelen beschikte om de ooodzakeliike uitgaven der gemeenten te dekken. In den loop der tijden werden steeds meer artikelen aan de heffing van inkomende rechten onderhevig, zoodat er op het oogen- blik steden bestaan, in de eerste plaats de groote steden, die inkomende rechten heffen van honderden artikelen van den meest uit eenloopenden aard. De gemeentelijke accijns werd op twee verschillende manieren geïnd. Er bestonden in Italië ongeveer 200 door een waren tarief muur omgeven gemeenten, die de inkomende rechten direct hieven bij het invoeren der onderhavige artikelen op hun gebied. De an dere 9000 gemeenten waren de z.g. open ge meenten, che de inkomende rechten indirect hieven door een belasting op den verkoop der goederen. In de afgeloopen veertig jaar zijn vele voorstellen gedaan en veel ontwerp-regelin- gen bestudeerd om te komen tot afschaffing aezer gemeentelijke tariefmuren, doch tot een definitieve oplossing, die tevens sterk zou ingrijpen in het financieel beheer der ge meenten, is het tot nog toe niet gekomen. In de uitvoerige toelichting op het thans genomen besluit, schrijft Mussolini, dat door het neerhalen der inwendige fiscale grenzen de nationale eenheid ook op dit gebied ver sterkt wordt. Door het uitschakelen der be lemmeringen voor het vrije verkeer van per sonen, goederen en verkeersmiddelen wor den gunstige voorwaarden voor den groei van het volksvermogen geschapen. Van den druk der gemeentelijke belasting worden be vrijd een aantal voorwerpen van algemeen gebruik, zoodat bijna alle landbouwproduc ten, en een zeer groote reeks van voorwer pen ten dienste van kunst en industrie. Mus solini wijst voorts op de financieele moeilijk heden, die de gemeenten door de ingrijpende verandering te overwinnen zullen hebben en eischt dat door de grootste mogelijke spaarzaamheid en door de scherpste bezuini gingsmaatregelen men de mogelijkheid zal scheppen om het uiterst belangrijke besluit inderdaad ten uitvoer te brengen. VAN „PROFESSOR DITTKOWITZ—TANZER". Een oplichter, die zich over de politie beklaagt. De Berlijnsche recherche is het na langdu rige nasporingon eindelijk gelukt een geraf- fineerden oplichter, die vele gegoede families leed en ergernis heeft bezorgd, in handen te krijgen. N.l. een zekeren 44-jarigen Alfred Sukowski, die als „Professor Dittkowitz Tanzer" of „Dr. chem. Alfred Quast" op trad en zich wist in te dringen in families, nadat hij met de dochter des huizes op een bal of in een museum enz. had kennis ge maakt. Het heerschap stelde zich voor als docent bij een technische hoogeschool of als conser vator bij bekende musea. Al spoedig wist hij het vertrouwen te winnen van de jongemeis jes en zijn a.s schoonouders, waarna het niet lang duurde, of hij begon chantageprak- tijken toe te passen om aan geld te komen. Op deze manier is het den „Professor" ge lukt om de families, die alles wilden doen om het „schandaal", waarmede de man dreigde, te voorkomen, vele duizenden afhandig te ntaken. Hoewel de bedrogenen in de meeste gevallen afzagen van mededeeling aan de politie, is deze toch achter de oplichterijen van Sukowski gekomen, zoodat zij zijn gan gen onder strenge contróle van rechercheurs stelde. Toen de professoi dit bemerkte, be klaagde hij zich bij den minister van justitie over de gedragingen der politie. Hij verklaar de Poolsch onderdaan te zijn en geen toezicht van de politie te dulden; mocht dit voortdu ren, dan zouden de rechercheurs de pijnlijke gevolgen daarvan ondervinden. Niettemin vond hij het toch geraden de rijkshoofdstad voor een tijdje te verlaten Nauwelijks te Berlijn teruggekeerd, is hij Donderdag op straat gearresteerd. De poli tie roept than's al degenen, die door „Profes sor Dittkowitz" zijn benadeeld, op om hun klachten en vorderingen in te dienen. DE DUFTSCHE NOODREC.ROOTJNG 1930 AANGENOMEN. In den Rijksraad is Zondagavond aller eerst de noodbegrooting voor 1930 aange nomen Deze begrooting machtigt de regee- ring in den tijd van 1 April tot einde Juni de noodige uitgaven te doen voor het in stand houden van het rijksbestuur en voor het uit voeren der ijksverplichtingen. Hiervoor is beschikbaar gesteld een vierde gedeelte van de overeenkomstige bedragen voor 1929. De financieele hervorming. Na het aannemen van de noodbegrooting behandelde de Rijksraad nog het wetsont werp ter voorbereiding van de financieele hervoming, dat met 50 tegen 13 stemmen van Beieren en Thuringen en 3 onthoudin gen werd aangenomen. DE STICHTING VAN HET FASCISME. Elfde jaardag gevierd. In geheel Italië is Zondag de elfde jaar aag van de stichting der fascistische strijd formaties herdacht. Aan alle openbare ge bouwen, die 's avonds waren geïllumineerd, wapperden de vlaggen Om zes uur 's mid dags werden de klokken van alle torens ge- Gtirende een half uur geluid. F o g 1 i o d' O r d i n e, publiceert een manifest van den Duce, dat Zondag bij alle plechtigheden is voorgelezen. De Duce, die zich tot „de Zwarthemden van geheel Italië" richt, zegt er in: „wij, revolutionnairen, con- centreeren onze geheele arbeidskracht op de toekomst". En hij vervolgt: „Wanneer wij omzien, dan geschiedt dit slechts om ons er van te overtuigen dat er van onzen geest en ons verlangen om onverwijld te handelen, iets groots te scheppen, en van de idealen, waarvoor de jeugd der Zwarthemden geest driftig bereid is offers te brengen, niets ver loren is gegaan". Met de verklaring dat het fascisme nog door denzelfden geest als elf jaar geleden is bezield en dat elke aanval, van welke zijde ook komend, zal te pletter loopen, eindigt Mussolini zijn manifest i- DE BOYCOTT VAN HET RUSSISCHE GRAAN. Een vraag in het Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis werd aan den Onder-Staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken de vraag gesteld of het juist is, dat tengevolge van den boycott door de Neder- landsche handelaren een hoeveelheid van 30.000 ton Russisch graan naar Engelsche hav||s is gedirigeerd. De Onder-Staatssecretaris heeft hierop ge antwoord, dat hem dienaangaande geen mededeelingen waren gedaan. MEIBETOOGING TE NEW-YORK. Stakrng van 300.000 mannen ert vrouwen. De socialistische partij en verscheiden ver tegenwoordigers van vakvereenigingen te New York hebben tegen 1 Mei een betooging belegd ten gunste van een werkdag van zes uur en een rijksstelsel van verzekering tegen werkloosheid en ouderdomspensioen. Als gevolg van deze betooging zullen op 1 Mei 300.000 mannen en vrouwen het werl neerleggen. GROOTE FABRIEKSBRAND TE GLADBACH. Uit Gladbach-Rheydt meldt men ons: In den nacht op Dinsdag is de fabriek der „Lederwerke Rheindalen A.G door een groote brand geteisterd. Vele uren lang duur de brand, waardoor bijna alle fabrieksgebou wen in den asch werden gelegd. Door de rondvliegende vonken ontstond telkens op nieuw gevaar voor in brand vliegen van an dere gebouwen en huizen, tot op grooten af stand, zoodat telkens de brandweer in moest grijpen, om op de daken begin van brand te blusschen. Hét bedrijf van de leerfabriek moet worden stopgezet, zoodat 80 arbeiders werkeloos worden. De schade bedraagt ver scheidene duizenden Marken. HUISGEZIN DOOR GAS GESTIKT, Door een lek in de gasleiding, dat eerst 48 uur later ontdekt werd, is te Coiogna het ge zin van een spoorwegcontroleur, bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen, door gasver- stikking omgekomen. Men ging een onder zoek instellen, toen de ambtenaar niet ver scheen. STUDENTENRELLETJES TE POSEN- Ter gelegenheid van den verjaardag van Pilsoedski is het Zondag tot manifestaties gekomen, welke tegen den Maarschalk ge richt waren. Een 100-tal studenten traditie een feestelijke bijeenkomst, welke in de Aula van de Universiteit gehouden werd, in de war te sturen, doch de politie slaagde erin hen de zaal uit te werken. Aldaar kwam het tot hevige gevechten. Toen de wojwode Raczynski in zijn auto wilde stappen, werd hij door de studenten uitgejouwd. De poli tie voerde daarop enkele charges uit. Het duurde geruimen tijd voor de rust was weer gekeerd. In totaal werden er 20 personen gearresteerd; 30 bekwamen er verwondin gen. 10 000 VAN DIAMANTMAKELAAR ZOEKGERAAKT. Amold Konijn vertegenwoordiger van een Antwerpschen diamanthandelaar kwam gis termorgen te Londen aan. Na de lunch te hebben gebruikt in Holborn, nam hij een bus om zich naar een safe-inrichting te be geven Toen hii daar aankwam, miste hij zijn portefeuille, inhoudende een partij diamant ter waarde van ItLOQO.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1