Kunsten en Wetenschappen. Luch^aart Stadsnieuws LANDBOUW 8(1' VEETEELT. Onze Koloniën. Kerk en school Filmnieuws. Pluim veeteelt DE ZUIDERZEEWERKEN. Vanwege den directeur-generaal der Zui derzeewerken is gister aanbesteed het maken \an twee leidamraen bezuiden de in aanbouw zijnde schutsluizen op het Kornwerderzand en het uitvoeren van baggerwerken tusschen deze leidammen met bijkomende werken. Het laagst is ingeschreven door de N. V. Ned Mij. tot aanneming van Zuiderzeewerken te Den Oever voor 317.700. HET SS. „BLIJDENDIJK" Wordt naar Suez gesleept Naar uit Port Said bericht wordt, heeft /<et bergingsvaartuig „Protector" gerappor teerd, dat het verwacht er in te slagen het stoomschip „Blijdendijk" vlot te brengen en het schip den 27sten dezer naar Suez te kunnen brengen. De bedoeling van het transport van het schip naar Suez is daar ter plaatse de rui men onder water op lading te onderzoeken De directie blijft het schip als verloren be schouwen \ERDACHT VAN BRANDSTICHTING Naar het huis van bewaring te Leeuwar den is overgebracht de vrouw van H. van der Sluis te Boelenslaan, verdacht van brandstichting, waardoor haar huis in vlam men is opgegaan. HET ONTVOEREN VAN EEN JONGEN TE WASSENAAR. De Haagsche rechtbank heeft de gevan genhouding van den handelsagent, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een jongetje in de duinen onder Wasse naar, dertig dagen verlengd. VERKEERSONGELUK. Het slachtoffer overleden. Gistermorgen is in het ziekenhuis te Assen Overleden de" heer M. van Hasselt, lid van den raad der gemeente Smilde, tengevolge van verwondingen die hij, naar het Hbl. her innert, bekomen had toen hij aldaar door een auto werd aangereden. OCE AANVLUCHT MET DE DO X? Dr. Dornier, die met den DO X den op zienbarenden tocht gemaakt heeft met 170 passagiers aan boord, vertoeft, naar de Vos- sische Zeitung bericht, op het oogenblik in Amerika, teneinde te onderhandelen over een oceaanvlucht, welke eind Juli of begin Augustus van het Bodenmeer uit naar New- York zou worden gemaakt. De bemanning zou bestaan uit 12 man. Post en vracht zul len worden medegenomen, doch slechts wei nig passagiers. NOODWEER. Uit Medan wordt gemeld, dat zich boven het Serdangsche een hevig noodweer heeft ontlast. Een sorteerloods van de onderne ming Tjoekir van de Serdang Cultuur Mij is omgewaaid. Op de onderneming Tand jong Morawa zijn vijf droogschuren ver nield. Een vallende boom vernielde zes tele foonlijnen en tien droogschuren op de on- dereming Tandjong MorawaKanan. Vele hoornen zijn ontworteld. De assistenten vluchtten uit hun huizen. De koelies verlie ten de schuren. Er hebben zich geen per soonlijke ongevallen voorgedaan De schuren waren niet verzekerd. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. Gisteravond werd in De Harmonie een algemeene ledenvergadering gehouden van de Associatie voor Lijkbezorging. De voorzitter, de heer T. Bonsema, open de de vergadering. Spr. heette de aanwezi gen hartelijk welkom. Hij deelde mede dat het jaarverslag voor 't eerst in druk ver schenen is. Hieruit blijkt dat de pesitie der vereeniging zeer gunstig is. Zelfs zoo gun stig dat men dit jaar kon overgaan tot het vormen eener reserve. Spr. wilde even wijzen op de eigenaardige verhouding tusschen het aantal uitgevoerde begrafenissen voor leden en voor niet-leden. In 1929 bedroeg dit n.L voor niet-leden nog ineer dan voor leden. Aan den eenen kant wijst dit er op dat ook niet-leden vertrouwen in de vereeniging stel den, doch aan den anderen kant blijkt hieruit dat de vereeniging nog zeer voor uitbreiding wat betreft het ledental vatbaar is. Spr. hoopte dan ook dat indien het be stuur in het komend jaar een beroep op de leden doet, velen zich zullen opgeven om nieuwe leden aan te werven. Goedgekeurd werden de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en raad van toezicht. Aan het jaarverslag en het verslag van den penningmeester ontleenen wij het vol gende: Volgens artikel 10 van het Huishoudelijk Reglement rust op het bestuur de plicht op de jaarvergadering verslag uit te brengen van den toestand der vereeniging. Het bestuur kan met voldoening constatee- ren dat de vereeniging in bloei toeneemt en de belangstelling in het werk der Associatie steeds grooter wordt. Door 't periodiek aftreden van de heeren J. W. Beudeker, J. Pool en J. Kuyper kwam er op 20 Maart 1929 eenige verandering -in het bestuur. Op dien datum werden n.L air bestuursle den gekozen de heeren J. Kwast en F W. Rederwijn, terwijl de heer J. W. Beudeker herkozen werd. Op 28 Maart d.a.v. werden de bestuurs functies als volgt verdeeld: T. Bonsema, voorzitter; F. w. Roderwijn, 2e voorzitter; A. van Kleef Jr., secretaris, J. W. Beudeker, 2e secretaris; J. Kwast, penningmeester; H. v. Raalte, 2e penningmeester; en J. Jorrits- ma, commissaris. Ingaande 10 April 1929 bedankte de heer A. van Kleef Jr. als bestuurslid der vereeni- ging. Een woord van dank zij hier gebracht voor de zeer vele belangrijke diensten door hem als secretaris aan de vereeniging bewezen. Het bestuur benoemde daarop de heer J. W. Beudeker tot secretaris. De ontstane vacature bleef onvervuld. De raad van toezicht bestond op l Janu ari 1929 uit de heeren J. Kwast Jr., N. van de Poll en J. Joman. De heer J. Kwast was aftredend en niet terstond herkiesbaar. In zijn plaats werd verkozen de heer J. Zeeman. Het personeel der Associatie bestaat thans behalve uit den directeur-uitvoerder, uit 14 dragers. Op 6 Februari 1929 werd de heer S. Scheepstra als drager benoemd, terwijl de heeren J. Pool en J. Kuijper op 17 April 1929, respectievelijk als le en 2e plaatsver vangend uitvoerder aangesteld zijn. Het geheele personeel nam steeds tot zeer groote tevredenheid van het bestuur de werkzaamh^en waar. Ingaande n Januari 1929 contracteerde h*t bestuur met de fa. Dam Co. De veree niging heeft thans de beschikking over een le klasse lijkauto met bijpassende volg auto's. Het bestuur heeft voor de correcte wijze waarop deze firma haar werk in het afge- loopen jaar heeft verricht allen lof. Ook de andere leveranciers hebben er het hunne toe bijgedragen de begrafenissen tot een net geheel te vormen, waarvoor onzen dank. In het jaar 1929 werden 91 diensten uitge voerd. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat uit het saldo der winst bedragend 944.20*4 677.25*4 kan worden overge bracht naar het ledenkapitaal, terwijl het resteerende aangewend kan worden tot vor ming van een fonds „Algemeene Reserve". Het aftredend bestuurslid, de heer Bonse ma, werd met algemeene herkozen. Thans kwam aan de orde verkiezing van een bestuurslid door bedanken van den heer A. van Kleef Jr., in wien de vereeniging een goede kracht heeft verloren. De heer Eende bak zou gaarne den heer van Kleef candi daat stellen. Als tegencandidaat werd uit de vergade ring genoemd de heer L. Fehres. Aangezien de heer A. van Kleef mede deelde voor een eventueele benoeming niet meer in aanmerking te willen komen, werd de heer Fehres met algemeene stemmen be noemd. Van den Raad van toezicht was aftredend de heer N. v. d. Pol, die niet terstond herkies baar was. Candidaten waren de heeren Ca meraad en Oostwouder. Gekozen werd de heer C. Oostwouder, die zijn benoeming aannam De heer K. Habiecht vroeg hoe het komt. dat bij de stemming van het vorig jaar schillende aantallen stemmen zijn uil.* bracht. De voorzitter deelde mede, dat eenige per sonen tijdens de vergadering deze verlieten. De heer H. Eendebak zou gaarne den gang van zaken bij een begrafenis, vooral wat het verkeer op ^rraat betreft, onder 't oog der autoriteiten en de pers willen bren gen. Hij gaf eenige voorbeelden, waarui' bleek, dat pers. door den rouwstoet liepen of fietsten. Meermalen komt 't voor, dat auto's nog gauw voor den rouwstoet trachten te passeeren of deze snel voorbijrijden. Zelfs heeft er al eenige malen een aanrijding o'aats gehad. De politie verleent altijd hare volle mede werking, doch het publiek dient er van door drongen te worden, dat het eerbied voor een begrafenis moet hebben. Spr. zou wenschen, dat hiervoor een gemeenteverordening in het leven werd geroepen. De heer Bonsema verwachtte weinig heil van verordeningen op dit gebied. Men moet het publiek meer eerbied bijbrengen. De po litie werkt altijd zeer mee. Den directeur is reeds opgedragen de nummers van auto's, die den rouwstoet hinderen, te noteeren. De heer J. M. Jansen zou het op prijs stel len den Commissaris van Politie bi] elke be grafenis van een en ander in kennis te stellen en bij elke begrafenis politietoezicht aan te vragen. De voorzitter antwoordde, dat de Com missaris hiervan reeds verwittigd is en ver zocht heeft de nummers der auto's te notee ren en hem mede te deelen. Spr. is persoon lijk niet voor politietoezicht bij een begrafe nis De heer Jansen achtte het beter den Com missaris van elke begrafenis die plaats moet hebben, mededeling te doen. De heer Eendebak zeide, dat men In bijna alle gevallen een politie-agent per rijwiel tegenkomt. Meermale nam deze dan op druk ke punten het verkeer in banden. Spr. zou het op de eerstvolgende bestuursvergadering ter leiden, dat indien een agent een begrafenis stoet ziet, hij zijn route mag wijzigen tenein de de begrafenis door drukke punten heen te brengen. De heer Bonsema stelde voor deze zaak op de eersb/olgendeb estuursvergadering ter sprake te brengen, waarmee de vergadering accoord ging. Vervolgens sloot de voorzitter met dank voor de opkomst deze vergadering. REDUCTIE OP SPOORVRACHTEN VOOR VERVOER VAN AARDAPPELEN Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Bakker, betreffende invoering van een belangrijke reductie op de spoorwegvrachten voor net vervoer van akkerbouwproducten, heeft de minister van Waterstaat medege deeld, dat na het vereischte overleg met de directie der Nederlandsche Spoorwegen, we gens de buitengewone omstandigheden beslo ten is, een reductie op de spoorwegvrachten voor het vervoer van aardappelen te verlee- nen van 50 pCt., zoo spoedig mogelijk in gaande en eindigende 15 Juni a.s. DE HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW EN DE MOEILIJKHEDEN IN DEN AKKERBOUW. Het hoofdbestuur der Holl. Mij. v. Land- bc uw heeft besloten, een vergadering van akkerbouwafdee!ingen bijeen te roepen ter be spreking van de moeilijke omstandigheden, waarin de akkerbouwbedrijven verkeeren. Deze bijeenkomst is vastgesteld op Woensdag 2 April a.s. des namiddags één uur te Am- steraam. DE BESPELING VAN DEN STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM. De heer van Dalsum verzoekt ons het vol gende te willen publiceeren: „Naar aanleiding van verschillende ge ruchten en berichten in de kranten als zoude ik genegen zijn om, ingeval de Combinatie Saalborn—Verbeek den Stadsschouwburg te Amsterdam moet worden toegewezen, als nog tot deze combinatie toe te treden, deel ik mede, dat deze berichten van allen grond ontbloot zijn. Ik moet deze geruchten dan ook met den meesten nadruk tegenspreken. Ik vestig er nogmaals de aandacht op, dat ik uitsluitend in artistieke samenwerking met Eduard Ver kade zal solliciteeren". CIRCUS SCHOUWBURG TE ROTTERDAM. Het Gezelschap Spree wordt ontbonden. Het Gezelschap Spree zal, naar de N. R. Crt. verneemt, met ingang van 1 Mei worden ontbonden. Tot dien datum zal het den Circus Schouwburg blijven bespelen. In de maand Mei zal het Ensemble Bouber er op treden. Daarna zal de schouwburg een belangrijke verbouwing ondergaan, waarvan de kosten voorloopig op 150.000 zijn geraamd. De eigenaresse, mevrouw F. SpreeTe Mijtelaar, heeft den schouwburg voor tien jaren ver pacht aan een Berlijnsch concern, dat het ge bouw met ingang van 1 Augustus zal exploi- teeren als variété-theater. DE VALSCHE „FRANS HALS- TE RIJSSEL (FR). Mme Deschamps, die de aan Frans Hals toegeschreven schilderij „de man met de handschoen" in haar bezit had, heeft bij den procureur van de republiek een klacht inge diend tegen den heer Agre, handelaar in schilderijen, wegens misbruik maken van ver trouwen. WAARDEVOLLE RUBENS GESTOLEN Naar uit Elstree, Hertfordshire (Engeland) gemeld wordt, is ten huize van den vicar Gihbs aldaar door inbrekers een waardevolle Rubens uit de lijst gesneden en gestolen. Het doek vertegenwoordigd een waarde van eeni- ge duizenden ponden VAN WELKE RICHTING ZAL HET HOOFD DER SCHOOL ZIJN? Te Sondel (Fr.) twist men er over. Te Sondel (Fr.) is een conflict uitgebroken tusschen de beide samenwerkende partijen in de Chr. Nationale Schoolvereeniging over de benoeming van het hoofd der school. De gereformeerden hebben een voorstel gedaan om tot een oplossing te komen en wel boedelscheiding te houden en uit elkaar te gaan of voor de komende elf jaar de tradi tie te bestendigen en een gereformeerd hoofd te benoemen. Na dezen termijn moet opnieuw de kon. goedkeuring mp de stukken worden gevraagd en dan zou men tot een definitieve regeling kunnen overgaan. De hervormden hebben deze voorstellen niet overgenomen. Een tegenvoorstel van hen, om het lot te laten beslissen, werd door de gereformeerden met op één na algemeene stemmen verworpen. De gereformeerden wil len in geen geval tot loten overgaan. De her vormden hadden geen bezwaar om ook bij een voor hen gunstige beslissing van het lot ditmaal toch een gereformeerd hoofd te be noemen. Zij willen echter een traditie, welk h.i. in strijd met de statuten is, niet bestendi gen. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Bij het op 26 Maart gehouden eindex amen werd het diploma uitgereikt aanCorn Bakker, Julianadorp; F. Keijser, de Waal (Texel); P. Bakker Hz., Oosterlad (W); P. Kistemaker. Kolhorn; S. P. Bakker Nzn., Oosterland (Wieringen)D. J. Lindenbergh, Anna Paulowna; C. D. Broersma, Lutjewin kei; P. D. Lindenbergh. Oudesluis; D M 't Hart, Burgerbrug; P.-C. Rezelman, Wierin gerwaard; M. C. Hoornsman, Callantsoog: D. Schenk, Alkmaar en S. Jimmink, Scha ffen. Afgewezen één. Het diploma als melkcontroleur ontvingen de leerlingen: Corn. Bakker, Julianadorp; P. Rakker Eizn., Oosterland (Wieringen); S P. Bakker Nz., Oosterland (Wieringen); C. D. Broersma, Lutjewinkel; D. M. 't Hart, Burgerbrug; M. C. Hoornsman, Callants- S. Jhnmink, Schagen; P. Kistemaker, Kol horn; D. J. Lindenbergh, Anna Paulowna; P. D. Lindenbergh, Oudesluis, P. C. Rezel man, Wieringerwaard en de toehoorder: L Wiersma, Zijpe Van de eerste naar de tweede klasse wer den bevorderd: A. Bakker, Keinsmerbrug; P. Biesboer, St. Maarten; G. Boontjes, Schagen: D Brak, St. Maartensbrug; J Breed MzPetten; H. A. Dingemans, Ros sum (Oeld.); A. Dros, Eierland (Texel); D. C. Geerligs, Anna Paulowna; P. Homan. HarenkarspelA. Kaan, Anna Paulowna; D. Kater, Wieringerwaard: H. Kistemaker. Kolhorn; L Koorn. Stroe (Wieringen): K Lap, Den Hoorn (Texel): A. L. v d Marei, Scheveningen; G. R Sasburg, Benning- broek; K. G. Smit, Barsingerhorn; J. D Stammes, Schagen; H. Waiboer, Anna Pau lowna; P. v. d Wal, Moerbeek; H. J. Wee der. Oostwoud; Joh. W. H. Zeehuisen, Ber gen (N.-H Jb Zeeman, St. Maartensbrug en de toehoorder D. Raar, Schagen. Over één leerling zal wegens ziekte nader een beslissing worden genomen. Afgewezen: twee. DE TWEE KOMIEKEN VAN DE METRO GOLDWYN MAYER. II Heusch, Stan Laurel en Oliver Hardy zijn bescheiden mannen. Maar zet ze voor de op namelampen, stop ze in hun werkpakjes, Seef ze een goed scenario en al hun bedeesd- eid is verdwenen. Dan zijn ze zoo rap en zoo vurig als brandweerpaarden, dan voelen zij zich op hun gemak, dan weten ze wat ze doen moeten, en hoe! Hun werk is het ge barenspel en het geheim van hun succes is overdrijving. „Wat maakt nog meer lawaai dan een varken?" „Twee varkens", antwoorden Lau rel en Hardy. „De menschen lachen om de ongevallen, die anderen overkomen", philo- sopheert Stan, „vermenigvuldigen we ze, scheppen humor, dan scheppen we humor uit de herhaling ervan, ziedaar ons psycho logisch geheim Zij beginnen met één ongeval en het on verwachte, ook een der elementen van het komische, ligt in het onwaarschijnlijke, hoewel mogelijke, van de herhaling van zoo'n ongeval. Zoo bouwen zij een climax van grappigheid, die onweerstaanbaar is. Laurel en Hardy, die hun kunst hadden opgebouwd uit het gebarenspel en de over drijving, zagen de komst van de sprekende film met angst en vreeze. Op een dag .i- men ze in de Hal Roach-afdeeling van de uitgestrekte Metro Goldwyn Mayer studio's en stonden zij voor het geraamte van het eerste geluid-atelier, dat zou worden opge trokken. Met stomheid geslagen, bekeken zij de bedrijvigheid van werklieden en installa teurs, die bezig waren een instrument in het leven te roepen, dat dienstig zou worden aan een gansch nieuwen vorm van vermaak. „Ik geloof dat ik goed doe met ergens een baantje te gaan zoeken van conciërge, of zooiets," zuchtte Stan, ,,'t is met ons afge- loc,.en, Oliver" De dikke Oliver knikte toestemmend met het hoofd en zuchtte ook maar eens. Den dag waarop ze hun eerste spreek- scène in een talkie-twee-acter moesten maken, waren ze zoo zenuwachtig als een luie H. B S.-er bij zijn mondeling eind-examen. Maar 't bleek, dat zij in geluidfilms nog grappiger zijn dan in zwijgende Want 't zijn kranen, deze twee komieken! Ze hebben hun werk methode niet gewijzigd, integendeel, zij heb ben die aangepast bij de nieuwe omstandig heden. Voor hen blijft het spelen in een blijspel een ernstig werk, waaraan zij al hun aan dacht geven. Het onverwachte van hun "■■ol iën berust in werkelijkheid op een zorgvul- dig-overwogen systeem. Hun verstandeliik overleg beheerscht hun meeste invallen. Er is geen schop, die zij elkaar geven, overb" <r of onoverdacht. Als Laurel en Hardy op het atelier repeteeren, trekt iedereen, die vrij is, erheen om hen te zien werken. „Ga mee Lau rel en Hardy zien repeteeren", zeggen de stars tegen elkaar, „ik heb vandaag echt zin om eens hartelijk te lachen!" Als ze eenmaal bezig zijn, kan 't Stan en Oliver niet schelen, hoeveel menschen naar hen staan te kijken. Dan hebben ze van bleu heid geen last. Ze zijn zoo verdiept in den ernstigen arbeid van grappen te verkoopen, en kapriolen in te studeeren, dat zij heele- maal niet merken, dat er iemand naar hen ziet. Ze gaan geheel in hun werk op, hoe in spannend dat ook vaak is en zij vervelen zich geen minuut. Maar neem ze hun kaasbolletjes af, trek ze hun gehavende kleeren uit en breng ze bui ten het licht van de camera en ze zijn geen clowns meer. Ze worden zoo deftig en zoo stijf als een Engelschman op Zondag. Als zijn blonde haren netjes gekamd en geborsteld zijn, als zijn verwonderd-onnoo- zele gelaats-uitdrukking, die hij alleen bij het spelen affecteert, plaats heeft gemaakt voor zijn gewone gezicht, dan is Sten Laurel een typische Engelschman, (hij werd in Londen geboren), die naar huis gaat om met zijn dochtertje van vijf jaar te stoeien. En als Oliver Hardy zich heeft afgeschminkt, en ge wone kleeren aan heeft, is hij getransformeerd in een jovialen en goedigen dikzak, die graa rust wil hebben en aan alles denkt, behalve aan pretmaken. Hun geheim is ontdekt; ze zijn alle twee zeer bescheiden mannen. Men mag zelfs ge rust zeggen, dat ze bleu zijn. Ze zijn erg be vreesd, dat de menschen, die met hen in aan raking komen, denken, dat ze ook in hun ge wone doen grappig zijn en ze zijn bang, dan tegen te vallen Daarom houden zij zich maar liever schuil. Hoe beroemder zij geworden zijn, hoe meer menschenschuw werden zij. Het gebeurt maar heel zelden, dat zij hun schuwheid overwinnen. Alleen met kinderen voelen zij zich op hun gemak. Op een dag, toen zij eens met een buiten opname bezig waren, in een park van Los Angeles, ging juist een school uit, zoodat de kinderen hun lievelingen van dichtbij konden zien. In een oogwenk waren Laurel en Hardy door een groote schaar kinderen omringd^ „Toe, doet U noi. 's iets leuks! \v/!a\ nou 's een beetje lollig!", beden ze. En de clowns gehoorzaamden. Een hal» uur lang, lieten zij hun werk in de steek Jn amuseerden zij den Heintjes met een uit»T zochte serie van geïmproviseerde graD^r En nooit hadden zij een dankbaarder pubHet Maar stop ze in een smoking en laat ze h* op een sjieke avondpartij, en ze zien er zoo ernstig uit als een professor in de na leontologie, terwijl ze een viooltje een les?» kunnen geven in blooheid. U denkt dat we overdrijven? Heusch waar achtig, wat we U vertellen is de 'heilige waarheid. Laurel en Hardy ZIJN zoo! Wij stellen U voor: de heeren Stan Laurel en Oliver Hardy! Maar denkt U nu niet, dat U de twee clowns, de twee oolijke kwanten te zien zult krijgen, waarom ge zoo hartelijk lacht als ge ze in een hunner vroolijke twee-acters' ga deslaat op het witte doek van een bioscoop jn Londeh, of te Parijs, of in Lutjebroek, of Paramaribo, of Reikjavik, óf Antananarivo' Denk niet dat ze in het dagelijksch leven zoo clownesk doen als de gebroeders Fratellini Denk niet dat deze twee Amerikanen in den gewonen omgang zulke komische figuren zijn als op de film! Neen, als ge aan hen zijt voorgesteld, en kennis met hen maakt, zult ge zien, dat 't twee bescheiden mannen zijn wier beroep het is de wereld te vermaken' doch die er voor passen, buiten de studiol sfeer grappig te zijn of voor clown te spelen in hun vrijen tijd en buiten het werk. „Wat is erger dan een grapjas, die altijd grappig is?", vroeg iemand eens aan Laurel en Hardy. En prompt antwoordden zij: „TWEE grap jassen, die altijd grappig zijn". Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant woord insluiten en blad vermelden. HET NATUURLIJK BROEDEN. Tijdens het broeden is reinheid een eerste vereischte. Men zorge dus dat de kip op ge regelde, vaste tijden van het nest komt en er geen mest in het nest komt. Gebeurt dit toch of breekt er een ei dan wordt de rest, tijdens de periode dat de kiip van het nest af is, ge reinigd. Vuil strooisel wordt verwijderd, ge broken eieren en schalen eveneens en de over blijvende eieren worden met water van 35— 10 gr. C. voorzichtig schoongewasschen. Af drogen behoeft niet, dat geschiedt gauw ge noeg van zelf, mi's de kip er spoedig weer op komt. Anders koelen zé natuurlijk als ze nat zijn te veel af. Dat een zandbak met zwavel of tabaksstof cf asch noodig is heb ik al vermeld. Ook kan men op den 7den of den 14den dag als men de eieren schouwt de kip nog eens extra met insectenpoeder bestuiven, zooals men ook ge daan heeft, voor men haar te broeden zette. Het keeren der eieren, dat bij het machi naal broeden een punt van gewicht is, baart bij het natuurlijk broeden geen zorgen. De kip doet dit zelf en werkt verschillende kee ren gedurende de 24 uren de eieren dooreen De binnen in het nest liggende eieren komen aan den buitenkant en de buitenste eieren ko men binnen. Daarbij draaien de eieren om hun lengteas en wordt dus de inhoud als het ware gemengd, terwijl de kiem steeds weer naar boven drijft en dus vlak tegen de wram- tebron, hier het lichaam der kip, komt te lig gen. Op den 5den, 6den of 7den dag en na 14 da gen worden de eieren ggschouwd Met witte eieren gaat dit gemakkelijk, met bruine valt het niet mee. Het schouwen komt er op neer dat men het ei met een sterk licht doorlicht of belicht, terwijl de omgeving geheel don ker is. In een levend ei ziet men ap de ge noemde dagen heel duideliik de kiem met bloedvaten als een soort spin boven in het ei drijven. Onbevruchte eieren zijn dan vrijwel geheel doorzichtig en eieren waarvan de kiem gedurende de eerste dagen afgestorven is vertoonen vaak alleen maar een meer of minder regelmatige roode ring ter grootte van een halve stuiver of een guldenstuk. Men kan de eieren schouwen door in een stukje carton een eivormige opening te snijden en dan 's avonds het ei voor het gat in het car ton voor een lamp te houden Er zijn ook schouwapparaten waarbij zich een lampje in een kastje bevindt en waarin in de boven wand een opening is. Men legt hier dus het ei bovenop De gemakkelijkste schouwappa- raatjes zijn echter die, waarbij men de eieren zelf rustig laat liggen en eenvoudig van bovenaf belicht. Het apparaatje bestaat uit een klein electrisch zaklantaarnlampje, dat om geven is door een stukje gummigasslang van ongeveer 2 c.M. lang. Dit kleine lampje wordt geschoven op de contactplaatjes van eer electrische zakbatterij en is het handigste in strumentje dat ik daarvoor ooit gebruikt heb. In tijd van een oogenblik kan men hon derden eieren schouwen. Men drukt het gum mislangetje tegen het ei en direct wordt d< geheele inhoud van het ei zichtbaar. Onbevruchte eieren en afgestorven kiemen worden verwijderd en als men meer kipper heeft zitten, kan men dikwijls eenige henner vrijmaken door de overgebleven eieren weel aan andere kloeken te geven Tegen den 21sten dag komen de eieren uit althans kipeieren. Deze ontwikkelen zich bi] ongeveer 103 gr. F. het best Eendeneieren komen uit op den 2628sten dag. Oude eieren, d. w. z. eieren die lang bewaard zij11 gebleven voor ze bebroed weiden, komen soms 24 uur later uit dan versche. Een paar dagen van te voren hoort men vooral bij het luchten de kiemen al piepen. Spoedig daarop ziet men dat hier en daar a een ei in de buurt van het stompe einoe aan gepikt wordt. Als het zoover is laat men a kip rustig zitten. Zij weigert dan van ne nest te komen om te eten. Dit is een "a'uu lijk verschijnsel daar nu rust en warmte e "erste vereischte is voor het goed uitkomen kuikens. Als de meeste kuikens uit men voorzichtig onder de hen wat ie g schalen weg nemen, doch men passé °P hen niet zenuwachtig te maken als er Pas paar kuikens uit zijn. Soms loopt zn dan de eieren weg en komen de andere slee.ii Rust en warmte is ook voor de pasge kuikentjes verreweg het^bcst^ H£NNEPE. v"y fcyFj „Ziek geweest „Ja griep gehad". „Waar heb Je die opgeloopen V „Op een lezing over „Hoe voorkomen wt] influenza 7" "^msing Show)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10