ICING Raafachtige vogels. Stads nieuws Hetzij kind of grijsaard wie eenmaal Ring- pepermunt heeft geproefd» lust geen andere meer. PEPERMUNT Binnenland sloitc vermeldt'. hei ve rlag nog, dat zuster Conti" 204 bezoeken had aigelegd en maal ziekenvervoer had plaats gehad. Daarna volgde rekening en verantwoor ding, welke rekening met een klein batig saldo sloot Door de commissie van rappor teurs werd het bejammerd, dat de bode uit de kas der vereeniging betaald moest worden Besloten werd dit niet meer te doen en elke kwitantie voor de contributie met 10 cent inningskosten te verhoogen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd het aftredende lid, de heer Jac. Kluf Nz., met overgroote meerderheid van stem men herkozen. Mededeelingen Deze betroffen in hoofdzaak reeds eerde gevoerde besprekingen inzake gebruikmaking der badinrichting te Uitgeest, doch hadden tot geenerlei resultaten geleid. Rondvraag Deze stond in het teeken van een zieken fonds. Ter bestuurstafel scheen men wel iets te voelen voor aansluiting bij het hier gevestig de R.K. parochiale fonds. De meerderheid der vergadering kon deze meening niet dee len. De heer v. d. Born vestigde de aandacht op het eerlang te Beverwijk inwerking tre dende middenstandsfonds. Na lange discussies werd besloten, dat het bestuur t.z.t. voor aansluiting voeling zal houden met dat van pasgenoemde vereen1'- £f'"ng- J OTERLEEK. Woensdag 26 Maart hield de Tooneelver eeniging „Kunst naar Kracht", haar jaarver gadering, ten huize van den heer O. de Vries. De opkomst was uitstekend, niemand ver zuimde te komen. De voorzitter, de heer J. de Wit, heette allen welkom, hoopte op zakelijke besprekin gen en meende eenigszins vreemd tegenover de leiding te staan aangezien dit voor hem de eerste jaarvergadering was. Hij gaf het .woord hierna aan den secretaris den heer j. Schuurman voor jaarverslag. Dit ge tuigde van een opgewekt vereenigingsleven De (penningmeester had ook deze keer een aangename taak te vervullen met de voorle zing van zijn bescheiden. De ontvangsten bedroegen 264.68 en de uitgaven 238.84; het batig saldo is 25.84. De kasnazieners, de heeren Harskamp en Klompenburg, deelden bij monde van eerstge noemde mede dat alles in de beste orde was bevonden. De voorzitter zegde secretaris en penning meester dank voor hun arbeid. De voorzitter deed hierna een minder pret tige mededeeling. Voor de opvoering van „De Verjongde Professor", was verzuimd, reke ning te houden met de auteurswet, met als gevolg een schrijven van den uitgever, met verzoek de betaling van de auteursrechten alsnog te voldoen. De voorzitter nam op zich deze zaak- persoonlijk te regelen. Bestuursverkiezing. Aftredend waren, vol gens rooster, dit jaar, de secretaris en de penningmeester. Beiden waren herkiesbaar en werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Beide heeren namen hun benoeming weer aan. 'Mej. T. Govers die een jaar als gastlid fun geerde werd met algemeene stemmen als werkend lid aangenomen. Rondvraag De heer Sluis opperde het idee om met kermis weer een uitvoering te geven. De kas telein was hiervoor te vinden en alzoo werd besloten. De heer van Harskamp was, gezien den gunstigen toestand der kas, een groot voor stander om het tooneel eens flink onderhan den te nenrn. Allen waren er voor dat een commissie dit pian verder zal uitwerken. Van t'enzelfde kwam een voorstel om dezen zomer weer een uitstapje te maken. Dit punt lokte heel w:at bespreking uit en het resultaat er van was, dat de uitgaansdag werd vastge steld op 18 Mei, per autobus naar Amster dam, waar Artis en Carré bezocht zullen worden. De voorzittei Moot hierna, met dank voor de aangename besprekingen het officieelc ge- 'deelte van den avond. Onder gezelligen kout blcJ men hierna nog bijeen, tot het klokje van scheiden sloeg. Met algemeene stemmen werd besloten niet op de aanbieding van het Polderbestuur I in te gaan. De raad ging vervolgens in comité en na heropening deelde de voorzitter mede, dat met 6 tegen 1 stem, die van den heer Veld- boer, is besloten tot aankoop van perceel grasland. In verband hiermede stelden B. en W. voor aan te gaan een geklleening, groot 9100, rentende hoogstens 5 pCt. af te lossen jaar lijks minstens f 300, te beginnen in 1931. Met 6 tegen 1 stem. die van den heer Veld- boer, werd aldus besloten. De voorzitter feliciteerde den Raad met hef genomen besluit. ALCMARIA V. V. V. Gisteravond hield Alcmaria V.V.V. haar algemeene ledenvergadering in het gebouw De Unie. De opkomst der leden had grooter kunnen zijn, wat echter niet belette dat de besprekin gen een vlot verloop hadden. Nadat de voorzitter, de luer J. P. Bos man, de vergadering met een enkel woord geopend had en nadat gebleken was, dat er geen ingekomen stukken en mededeelingen waren, werd het jaarverslag door den ad ministrateur, den heer Ocms, voorgelezen. In den loop van het jaar 1929 werd het ledental met een vermeerderd, zoodat de ver eeniging thans 450 leden en 5 donateurs telt. Het bestuur onderging geen verandering. De heeren Bosman, Schouten en Swets wer den in November als bestuursleden herko zen. De ontvangsten en uitgaven bedroegen resp. 6554.24 en 5535.18, zoodat er een voor- deelig saldo is van 1019.06 tegen 1394.75. De vereerfiging stelde het vorig jaar 22 medailles aan verschillende vereeniginj beschikbaar. Het gemeentebestuur gaf een subsidie van 900, de K. v. K. 48.90, de Bank van Wis- selink 10, de Alkmaar Packet 25 en de Alkm. Winkeliersvereeniging 10. Aan verschillende instellingen werden bijdragen afgestaan. Het parkeerterrein werd door 3922 auto's ingenomen tegen 2888 in 1928. Het aantal congressen, dat het vorig jaar in Alkmaar bijeen kwam, is vrij groot ge weest. O a. kwamen een groep van 118 Duitschcrs en daarnaast ongeveer 200 ande re buitenlanders. De heeren Schouten, Mar- gadant en Pels stelden zich beschikbaar, om de bezienswaardigheden van Alkmaar te 'aten zien. De herdenking van het zilveren jubileum der K. N. M. V. werd ook in Alkmaar her dacht. Een sterrit, een diner en motorwed strijden op 25 Aug. behoorden tot die feeste lijkheden. Waren die motorwedstrijden goed ge slaagd, de twee eerste verregenden, terwijl de laatste goed bezocht werd door het pu bliek, maar een schaduw achter liet door het minder sportieve gebaar van enkele rij ders. a crown. Voor engros bij: J. Evan Lieshout en G. Kuiper, Alkmaar. AKERSLOOT. Maandag werden ten huize van den heer J. Groot aan de Zuidervaart 135 scha pen verkocht, die geweid waren door de vee houders aldaar, waarvan de netto-opbrengst bestemd was voor de Sta Miriiael Parochie in de Schermer. Dc opbrengst was gemid deld 39 per stuk. Zonder in strijd te komen met de Vleesch- keuringswet werd na afloop een varken ge slacht, waarvan de inhoud 100 bleek te be vatten, mede bestemd voor genoemde stich ring. URSEM. Maandagmiddag vergaderde de raad van tlrsem onder voorzitterschap van burge meester D. D. C. F- van den Heuvel, tevens secretaris. Aan de orde was een voorstel van B. en W. om te besluiten tot aankoop of huur van een terrein toebehoorende aan de Diaconie en gelegen tusschen de beide scholen om te die nen voor een terrein, bestemd voor de licha melijke oefeningen. Wethouder de Jongh deelde mede, dat het terrein niet te koop is en pogingen 't van de Diaconie te huren hebben helaas gefaald. De voorzitter betreurde het, dat het ter rein of een gedeelte er van niet te huur is, doch wellicht zullen de besprekingen in ge heime zitting een oplossing brengen waarom spr. voorstelde het bewuste punt van de agenda af te voeren. Aldus werd besloten. Aan de orde was thans het al of niet aan- koopen van poldergrond te Rustenburg Spr. deelde mede dat het bestuur genegen is den grond aan de gemeente te verkoopen voor resp. 1 en 0.80 den M2. B. en W. stelden den Raad voor hier niet op in te gaan omdat de prijs voor dien grond te hoog is. Als daar in de toekomst kleine bedrijven op moeten komen, dan zou de prijs bedragen f 10000 en 8000 per HA., watj natuurlijk ondoenlijk is, De beiaardconcerten bleven wat de be langstelling van het publiek betreft, beneden de verwachting. Ook de feestavond die was georganiseerd voor de leden had een beter bezoek kunnen hebben. 1 Het secretariaat heeft een druk jaar ge had; niet minder dan 2368 brieven werden in behandeling genomen; aan reclame werd zeer veel gedaan en het aantal uitgereikte gidsen en wandelkaartjes was zeer groot. De Waagtoren werd door 4453 personen beklommen, waarvan op een dag 509. De verkoop van kaas en beschuit is gunstig ge weest. Minder aangenaam is het dat verschillen de neringdoenden nog niet beseffen, dat het vreemdelingenverkeer niet vanzelf komt, maar dat steeds propaganda moet worden gemaakt. Wat tenslotte de planner van de V.V.V. zijn, er zijn drie motorraes vastgesteld, ter wijl de actie gesteund werd om de Koren beurs wel te doen overkappen, daar er be hoefte bestaat aan een grooter localiteit bij verschillende gelegenheden. Het jaarverslag, dat zeer uitvoerig en zeer omvattelijk was, werd onder dankzeg ging goedgekeurd en geteekend. De heer Luuferts deelde daarna mede dat de boeken in orde waren bevonden. De pen ningmeester werd toen decharge verleend. Na een kort woord sloot de voorzitter de ze vergadering. DE HISTORISCHE ONTWIKKELING DER DENKBEELDEN OVER ARMOEDE EN ARMNZORG. Uitgaande van het bestuur van den Armen raad werd door mr. J. Everts, secretaris van den Armenraad te Amsterdam, ten Stad- huize alhier een lezing over dit onderwerp gehouden. Burgemeester Wendelaar, voorzitter van den Armenraad, heette allen ten zeerste wel kom, in het bijzonder mr. Everts en diens echtgenoote, die mede aanwezig was. Thans kwam mr. Everts aan het woord, die het zich een bijzondere vreugde achttr hier over zulk een onderwerp te mogen spre ken. Wanneer een vreemdeling zijn meening mocht uitspreken over de maatschappelijke steunverleening hier te lande, dan zou hij stellig de groote wanorde die hierin schijnt te heerschen, opnoemen. Inderdaad, bij op pervlakkige waarneming, ziet men in de tal- looze instellingen een geweldige wanorde. Met den maatschappelijken steun lis het een bijzonder geval. Die kan niet, zooals bijv. de sociale verzekering, geheel doordacht zijn, want hij is in den loop der tijden geworden. Het is 'n cultuurproduct, dat langzamerhand gevormd is en zoodoende is er 'n innerlijke erde in die zich naar buiten, als een wanorde demonstreert. De verschillende stroomingen in het geestelijk en maatschappelijk leven' hebben zich er in afgeteekend. De oudste beschouwing over armoede is religieus geweest. Het is zeer natuurlijk dat men in armoede iets heiligs ging zien. Het ,Hebt uw naasten lief", werkte mede tot de vorming van een religiues-charitatieve ge dachte. In den loop der eeuwen wordt de charita tieve gedachte steeds wereldscher. Wordt het verleenen van steun eerst algemeen door vorsten en edelen waargenomen, later gaan cfe steden dit doen. Behalve een humanitair standpunt bestaat er ook een sociologisch standpunt, dat de armoede als samenhangend met het heil der gemeenschap beschouwt. Armoede wordt nu opgevat als een kwaad voor de maatschappij arme gezinnen produceeren meestentijds weinig, maar consumeeren veel, en zijn dus een economisch kwaad. Daarbij komt dat armoede tevens een bron is van wanorde, als diefstal, moord, drank zucht enz. Men behoeft zich er dan ook niet om te verbazen dat deze sociologische opvat ting er een is van alle tijden. Wat de armenzorg betreft, hierbij wees spr. op het typische verschijnsel van het ster ke gevoel van onderlinge solidariteit onder ae verschillende groepen. Het maatschappelijk hulpbetoon van thans is een historisch product. Het bevat allerlei beginselen die alle een volkomen bestaansrecht hebben. Hoewel schijnbaar een wanorde zijnde, kan geen enkel element er in worden gemist. Na deze inleiding werd overgegaan tot het vertoonen van lantaarnplaatjes welke door spr. werden toegelicht. Allereerst kregen we de vereering van de armoede te zien, in den vorm van voetwas- schingen, hetgeen, ook al dateerde het uit de middeleeuwen, nog zeer lang in eere werd ge houden (zelfs nog door keizer Frans Jo- seph). Het eind van de middeleeuwen kenmerkt» zich door een bijzonder liefdadigen geest, waaraan de leer der goede werken niet vreemd was. Dan kreeg men de zeven werken van barmhartigheid te zien, welke het middel- eeuwsch hulpbetoon in al zijn vormen weer gaven. (Zooals even later bleek waren deze schilderstukken van een onbekenden meester, van Alkmaarsch origine.) In de zestiende en zeventiende eeuw was de armenzorg al stadszaak, en de behoefti- gen konden-voor steun een loketje voorbij schuiven. Het religieuse karakter is dan wel geheel en al verdwenen, getuige ook de wei nig devote gezichten van een regentencollege, dat op het witte doek verscheen. Na de pauze werden nog enkele sociolo gische tendenzen vertoond. Om de gevange nen toch nog eenigermate productief te ma ken. liet men de mannen in het „rasphuis' werken, terwijl de vrouwen in het „spinhuis" terecht kwamen. Na nog verschillende lichtbeelden die blijk gaven van het solidariteitsgevoel, te hebben toegelicht en nog eens gewezen te hebben op de karakteristieke specialiseering der tegen woordige steunverleening, besloot spr. met een korte beschouwing van den Amsterdam- schen Armenraad. (Applaus). De voorzitter dankte vervolgens den heer mr. Everts voor zijn mooie en duidelijke le zing en zeide dat hoofd en hart bij mr. Everts waren samengegaan om zijn schoonen arbeid nog hooger te kunnen opvoeren. noemde, dat zeer gevoelig is, ontlokte een hartelijken lach. Ook dit is een nieuw liedje en zal ongetwijfeld zeer lang op het reper toire prijken. Na de pauze werden eenige liederen ge zongen, waarnaar gevraagd was, o.a. het gevoelvolle „De steel met bloemen van blauw" en „De vloo", een nummertje van weer heel ander genre. Dankbaar toonde men zich voor het gedicht, waarin sympathie voor Frankrijk werd vertolkt en het groote saam hoorigheidsgevoel der Franschen werd be zongen naar aanleiding van de groote over stroomingsramp, die het land dezer dagen trof en waarvoor ook hier te lande hulpcomi té's in het leven zijn geroepen. Verder noe men we nog „Kruiersgelulr', gewijd aan het feit, dat in Laren zoo gemakkelijk de huwe lijksbanden worden verbroken. De droeve kant daarvan (wat er van de kinderen terecht komt) werd scherp naar voren gebracht, niet alleen in het lied, maar ook in de causerie, die er aan vooraf ging. Trouwens, ook overigens werden tekortko mingen of eigenaardige karaktertrekken van ons Nederlandsche volk meermalen zeer juist belicht en altijd op een manier zooals C. D. dat kan, d.i. voor niemand stootend en toch raak. Besloten werd met het bekende „Levens filosofie", waarin de vraag geopperd wordt wat een zoen is. Een lachsucces! We gelooven in den geest van alle aanwe zigen te spreken, als we den wensch uiten, dat het niet nogmaals drie jaren zal duren eer het echtpaar Clinge Doorenbos weer eens in Alkmaar zal optreden. B CLINGE DOORENBOS-AVOND. Een vroolijke avond met liedjes van verschillend genre. Als heel goede oude bekenden werden „hij" en „zij" door de helaas niet geheel gevulde- zaal van ,,'t Gulden Vlies" begroet. „Hij" is de altijd jeugdige Clinge Doorenbos, die de wereld zooveel mogelijk van de zonzij ziet en toch ook meermalen het diepe wezen der din gen, die hij ziet gebeuren, in een liedje weet VERTROKKEN PERSONEN. H. Boerwinkel, N.H., ass. monteur, van Limmerhoek 16 naar Amsterdam. J. Koot, R.K., brievenbesteller, van Nieuwlandersingel 37 naar Andijk. A. Nat, N.H., echtgenoote van Lodewijk Jan Vredenburg, van St. Anna- straat le naar Amsterdam. W. de Bruin, N.H., los werkman, met echtg. en 2 kinderen van Hofstraat 16a naar Tiel. A. J. F. van Giezen, R.K., winkeljuffrouw, van Snaarmans- laan 27 naar Haarlem. M. C. Bakkum, R.K., van Oudegracht 150 naar Amster dam. H. Vogelezang, N.H., arbeider, van Heiligland 10 naar Amsterdam. J Veldt, N.H., werfknecht, van Dijkgraafstraat 56 naar Schiedam. M. van der Vegt, L. d. H., echt genoote van Pieter Hazes, geen. van Ver- dronkenoord 96a naar Leeuwarderadeel. A. Tuinder, N.H., wed. van Barend Backer, van Zeglis 34 naar Texel. A Pierik. geen, van Nieuwpoortslaan 115 naar Omval. A. C. Schoonhoven, G.K., van Laat 67a naar Middenstraat 9. C. Voormeer, R.K wed. van Dirk Scholten, van Sandersbuurt 18 naar Nassauplein 11. E. A. Veldkamp, N.H boekbinder, met echtgenoote en zoon van Koningstraat la naar Hoogstraat 7a. G van den Brink, N.H.. tabakskerver, van Stu- artstraat 59 naar Lindenlaan 57. J. R Moe- laert, geen, instrumentmaker, van le Land- dwarsstraat 11 naar Utrecht. M. Schot vanger, N.H., dienstbode, van Dijkgraafstr. 60 naar Haarlem. M. Veldman, Ger., idenstbode, van Uitenboschstraat 22, naar Wieringen. A. H. Brant, R.K., letterzetter, van 2e Landdwarsstraat 34 naar Idaardera- deel. H. Cnossen, N.H., boerenarbeider, met echtg. en 5 kinderen, van Hoeverkade 13 naar Bergen. P. Kroon, N.H., dienstbode, van St. Annastraat 22 naar Wervershoof. M. Dol, N.H., leerling-verpleegster, van Wil- helminalaan 11 naar Utrecht. C- E. H. Meijroos, N.H., koopman, van Laat 123 naar Amsterdam. P. N. A. van der Weiden, R.K., handelsreiziger, met echtgenoote en zoon van Kennemerstraatweg 62a naar Haar lem. W. H. Bouma, N.H., dienstbode, van Lindenlaan 127 naar Ursem. J. W. Timmer, R.K., zonder beroep, van 2e Landdwarsstraat 10 naar Groningen. A. Breed, R.Kwed. van Frederik Schmidt, van Oudegracht 41 naar 's-Gravenhage. A. Nat, N.H., echtg. van L- J. Vredenburg, van St. Annastraat 10 inw. naar Amsterdam. E. G. Ettema R.K., smid, van Verdronkenoord 12 naar Harlin- gen. J. A. N. Raves, R.K.. kantoorbediende, van Van Leeuwenhoekstraat 4 naar Utrecht. INGEKOMEN PERSONEN. A. Geel, R.K., vestering, Zuiderhoutlaan 13. van Amsterdam. C. A. Linnekamp, N.H., leerl. verpleegster, Wilhelminalaan 11, van 's-Gravenhage. J. M. Koopman R.K Laat 99. van Bergen. H. Heinis, N.H melkhandelaar, Tuinstraat 26, van Graft. T. Roemer, D.G., Tuinstraat 26, van De Rijp. A. S. W. Hamel, geen, monteur. Ber- gerweg 6, van Den Helder. J. M. Huijbers, R.K., metaaldraaier, met echtgenoote R.K Overdiestraat 51, van Haarlem. H. Ai Meijer. R.K Lindegracht 29, van Purmerend. J. P. Lienesch, E.L., Langestraat 43, van Wageningen. T. Bouma, N.H., dienstbode Westerweg 127, van Ursem. H. M. M Plomp, Ger., assistente, Wilhelminalaan 11 van Utrecht. R. Polak, N.IGrensstraat 3, van Amsterdam. P. A. Vriens, R.K., met echtg. en 3 kinderen, vuurwerker, Eikelen bergstraat 50, van 's-Gravenhage. G T. un i/ «- vast te leggen; „zij" is zijn echtgenoote, die Hones, R.K., huisknechtrmet'*^ht£ de liedjes componeert en hem begrip van het straat 55e van Amsterdam T Pool NH mii7ikalP hnhrpnort Da7o f»i 'csa ui 11 1 an nl koof I J.iL1 X T t.1 1 A muzikale bijbrengt. Deze twee vullen elkaar op schitterende wijze aan, zoodat hun optre den overal voor hen een succes beteekent en een vroolijke avond voor de aanwezigen. Zoo ook gisteravond. Met een gezellig praatje had de heer C. D. het goedlachsche publiek al heel gauw in de „bruilo.sstem ming. die hij steeds poogde te wekken, om dat die opgewekte geest eigenlijk onontbeer lijk is voor het welslagen van een avond als deze. En toen het eenmaal aan den gang was, scheen de voorraad wel onuitputtelijk, hij had er pleizier in, was „goed op stoof' zooals hij dat noemde en zijn gehoor toonde zich dankbaar en was bijzonder gul met applaus. Wij hebben oude bekende liedjes gehoord, zeker, maar ze waren weer even mooi als drie jaar geleden, toen het echtpaar C. D hier voor het laatst optrad. Maar ook de nieuwe producten van de „liedjesfabricage" werden ons niet onthouden, we kregen er zelfs één, die nog maar twaalf uren oud was, n.l. „Artisidylle", een loflied op den hond die in Artis 5 jonge moederlooze leeuwtjes lief derijk zoogt en als zijn kinderen aannam. „Trek je blauwtje nog es aan", waarvan de roem den dichter-zanger reeds vooruit was gegaan, sloeg in en werd ook hier een succes. „De schemerlamp", een vroolijk num mertje, in tegenstelling met het zoo juist ge- dienstbode, N.H., dienstboed, Lamoraalstraat 7, van Schoorl. A. de Vries, N.Helectri- ciën, met echtg. en 2 kinderen, Laat 177, van Harlingen. P- C. Michiels, geen, kellnerin, Langestraat 90, van Amsterdam. A Bra- kenhoff, R.K., met echtg., Wildemanstiaat 4, van Hilversum. G. Hos. N.H., leerl ver pleegster, Wilhelminalaan 11. van Wasse naar. J- Schoenmaker, N.H los werk man. Ramen 20. van Norg. G. L. M H. Wanna. R.K.. Mient 11, van Haarlem. H G. Licher, N.H., monteur, en echtg., Kinheim- straat 4, van Tilburg. J. Bruin, R.K., sla ger, Westerburgstraat la, van Haarlem. M. van Straaten, R.K., dienstbode, Houttil 58, van Harenkarspel. G. A. Hekelaar, N.H.. Spanjaardstraat 9, van Haarlem. Wanneer iemand steelt „als een raaf", wordt hij tot de ergste dieven gerekend. Dit spreekwoordelijk geworden gezegde duidt wel degelijk een eigenschap aan van de ra ven, waartoe ook kraaien, kauwen en eksters behooren. Vooral ook van de eksters is het bekend, dat zij gaarne blinkende voorwer pen rooven en verzamelen. Maar ook, wie nestelende raven, kraaien of kauwen in de nabijheid van zijn woning heeft, zal ondervinden, dat wollen stoffen op de bleek niet veiling zijn, en meer zaken zal men plotseling missen, van welk verdwijnen men misschien in stilte een dienstbode of mand anders beschuldigen zal. Wie de Raaf (Corvus corax L.) jn haar stout liefdeleven wil leeren kennen, kan overal in ons land, waar bosschen van eeni- ge uitgebreidheid zijn, terecht. Doch nie mand stelle zich voor kolonies van raven te zullen aantreffen, want elk ravenpaar duldt geen soortgenooten in zijn nabijheid, zelfs niet op eenige mijlen afstands. W ie dus het geluk heeft een ravenhorst te ontdekken, be hoeft in den omtrek naar geen tweede uit te zien. Het liefst broedt dc raaf, waar hooge hoornen staan in de nabijheid van eenzame plaatsen, zooals heidevelden en moerassen" waar zij haar voedsel kan vinden. In fiere, krachtige vlucht nadert de raaf haar nest, dat een hors gelijkt. Doch wan neer men bedenkt, dat de raaf bij de zang vogels is ingedeeld, zeker meer om de vor men, dan om liefelijkheid van geluiden, dan willen we toch maar liever van ravennesten blijven spreken. Het begrip zangvogelhorsten wil er niet zoo dadelijk in En ook, laten we ons wachten voor dergelijke zangvogels, want de raven durven wel een mensch aan vallen, zoo deze haar nest wat al te dicht nadert. En dan behoeft men de kracht van de raaf, die in den stevigen, eenigszins haak- vormigen snavel een geducht wapen heeft, niet gering te schatten. Zelfs, als de vogel gewond is, durft hij zich nog hardnekkig verdedigen. Zoo'n raaf is ook aanmerkelijk grooter, dan de alom bekende bonte en zwar te kraaien. Haar lengte, gerekend van sna- veltir» tot sfaarteinde, bedraagt bijna 6 d.M, Bij het beoordeelen van een vogel springt bij den een meer deze, bij een ander gene eigenschap op den voorgrond. Daaraan ook is het toe te schrijven, dat de raaf met haar mooi glanzig vederkleed, dat gitzwart is, waarin vele groene en violette kleurschakee- ringen op te merken zijn, b.v. bij de oude Scandinaviërs gold als een zinnebeeld van moed, terwijl de Romeinen in haar zagen een onheilsbode, daar zij meer op het roof zuchtige van den vogel het oog hadden. Ook aan deze eigenschap is het toe te schrijven, dat de raaf voor ons land zeldzamer gaat worden, want men vervolgt haar zooveel mogelijk. Wilt ge een raafachtige vogel zien, die in alles veel gelijkt op de Raaf. doch aanmer kelijk kleiner is, beschouw dan maar de Zwarte Kraai (Corvus corone L die elk voorjaar in bijna alle bosschen en boschjes van ons land nestplaats heeft. Moedig en gracieus stapt de mooie, glimmend zwarte vogel daarheen, en als het zonnelicht hem beschijnt, ziet men allerlei schakeeringen tus schen metaalblauw en goudgroen met violet en purper. De kraai broedt even ongezellig als de raaf, en in euveldaden doet zij niet voor haar onder. Als de honger nijpt, durft ze wel kippen, eenden, patrijzen en andere vogels aanvallen, en wee den annen vogels, die het des winters door de koude wat te kwaad krijgen! Meedoogenloos worden ze door de zwarte rakkers, hierbij trouw bijge staan door de Bonte Kraaien, omgebracht. Gelukkig nog weer, dat de kraaien zich ook voeden met muizen, wormen en insecten, waardoor de hefboomsarm der schade weer aanmerkelijk omhoog gebracht wordt. En nu willen we nog even bezien een klein raafje, dat we zeker wel allen kennen, want het woont met en bij ons, zoowel in steden en dorpen, als bij de alleenstaande huizen, terwijl we het in gezellig en druk gedoe dik wijls op de landerijen kunnen vinden, en, in afwijking van den gewonen ravenaard, in groote troepen bijeen. Trouwens, de zwarte kraaien vereenigen zich ook wel in vluchten, doch alleen in den trektijd en niet tijdens het broeden. Dan leeft elk kraaienpaar in zelfge noegzaamheid. Doch ons kleintje is altijd gezellig, vroolijk en onrustig van aard, en in gevangenschap is het spoedig tam en ver trouwelijk. Bedoeld wordt de Kauw (Coloeus monedula Vieill.). Door het verorberen van granen en vruchten bezorgt zij den men- schen wel eenige schade, maar veel meer nut doet zii door het eten van allerlei insecten. We laten ons Kauwtje, dat we dadelijk kennen aan het witachtig grijs van hals en nek, maar stil begaan, wanneer het nest komt maken on de schoorsteenen van onze huizen, on kerken en bouwvallen of in holle hoornen. Haar helder en schel kaka geluid is niet leeüjk, al kenmerkt het ook den zang vogel niet. 't Is een alleraardigste vogel met leuke bewegingen en slim bij het ontrooven van voedsel aan andere dieren. We nemen afscheid van de raafachtige vo gels met den wensch, dat ze ook om hun diefachtipen aard niet al te veel vervolgd worden. Ze passen in de Natuur, en daarin moeten al'e vormen zooveel mogelijk blijven voortbestaan. J. DAALDER Dz. STAKING IN HET VEENBEDRIJF. Driehonderd stakers. ij yeenrayon „Valtermond" waarin verleden jaar zoo ongeveer gedurende het geheele veenseizoen gestaakt is en bijna geen turl geproduceerd, is thans opnieuw een sta king uitgebroken. De verveners weigeren, evenals verleden jaar, den looneisch der ar beiders in te willigen. Deze varieert voor verschillende werkzaamheden, maar bedraagt voor enkele onderdeden van het bedrijf van 10 tot 20 pet. De staking omvat, naar het Hbl. meent te veten, ongeveer 300 arbeiders. De leiding berust bij de Nationale Veenarbeidersorgani saties. GOED een TER VERKRIJGING VAN EEN UITZICHT. Een huis afgebroken en op andere plaats herbouwd. Het gemeentebestuur van Marum (Gr.) heeft een nieuwen weg laten aanleggen, we ke te Niebert aansluit aan den provincialen weg van Groningen naar Friesland Ter plaatse stond op een der hoeken een huis, waardoor het uitzicht geheel werd benomen- In overleg met de Wegencommissie A. N- W. B.—K. N. A. C. heeft het gemeentebe stuur van Marum dit huis laten afbreken en elders doen opbouwen, waardoor een gehee vrij uitzicht is verkregen. In de kosten hiervan hebben beide vereent* gingen een bijdrage van 100 verleend

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6