WEDEROM AFSLAG KALFSVLEESCH. Geeft veel, vraagt weinig. Rechtszaken Kerk en school Ingezonden stukken Tijdschriften Boeken Voor de huisvrouw. ftdvententiëw PIET EEKEN. de kwestie van de rokin* demping. Het voorstel-T er Haar verworpen. gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond het voorstel van den heer Ter -laar, om over te gaan tot demping van het jtokiti van Dam tot Spui, verworpen met 22 'tegen 21 stemmen. Daarna is met dezelfde stemmenverhou ding aangenomen de motie van de raads lieden Boekman en Baas, waarbij uitgespro 4oen wordt, dat de oplossing van het Rokin- vraagstuk behoort te geschieden met behoud van het water en B. en W. uitgenoodigd wor den op dezen grondslag voorstellen in te die nen. Tegen het verworpen vocrstel van den heer ter Haar hebben gestemd: Mevr. Tilanus, mevr. v. Blitz, de heeren Sajet, v. d. Bergh, XJotschalk v. Meurs, mej. Crielaers, de hee ren v. d. Tempel, W. Polak, Pothuis, Wibaut, tWierdels, Baas, v. Hamersveld, Romme, ©oekman, mej. Catz, de heeren Rutgers, Ed Polak, Kropman, de Miranda en Vos. f De leden, die tegen het voorstel-ter Haar hebben gestemd, hebben gestemd voor het voorstel Boekman. De heeren Ter Haar en Douwes waren af wezig. Eerstgenoemde vertoeft buitenlands, de wethouder Douwes verliet in verband daarmede even vóór de stemming de zaal. E>e heer Jansen, nog steeds niet hersteld, kwam weer de raadszaal binnen, onder steund door twee boden, om aan de stem ming deel te nemen. Vóór het voorsteï-Ter Haar hebben ge stemd de v.d.-leden Abrahams, Ketelaar en De Vries, de c.h. Rustige en Van Meerveld, de a.r. prof. Woltjer, de s.d. Gulden, Wou denberg en Ossendorp, de r.k. Peters, de'vb. Carels, Boissevain en KoekMulder, de mid denstanders Weiss, Jansen en Solkesz en de revolutionnairen Wijnkoop, Lisser, Kitsz, v. Zelm—v. d. Berg en Seegers. Toen dr. Vos zijn stem uitbracht, ging er een hoera'tje op. De vlag; halfstok Dat de verwerping door den gemeente raad van het voorstel ter Haar, demping van het Rokin beoogende, bij de bewoners ter weerszijden van dit water geheel van el kaar verschillende gevoelens heeft wakker geroepen, blijkt wel uit het feit, dat van uit enkele perceelen aan de drukke zijde de vlag glorievol wappert terwijl zulks aan den stil len kant ook het geval is, echter met dat ver schil dat het dundoek daar halfstok is ge- heschen. „ARTIS". Geschenken voor de wetenschap- lijke bibliotheek. Het Koninklijke Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" kreeg eenigen tijd geleden bericht van de dames M. G. A. en A. M. de Man te Middelburg, dat zij ver langden uitvoering te geven aan den uitge sproken wensch van wijlen hun broeder dr. J. G. de Man, gewoond hebbende te Ierseke en overleden te Middelburg den 19en Janu ari j.1., om aan het genootschap ten geschen ke aan te bieden zijn nagelaten wetenschap pelijke bibliotheek. Bedoelde bibliotheek is voor enkele onder deden der zoölogie een der volledigste ter wereld. Ook van mevr. de wed. dr. J. Metzelaar te Ann Arbor, Michigan (U. S. A.) ontving het genootschap bericht dat zij overeenkom stig den wensch van haar overleden echtge noot diens wetenschappelijke bibliotheek aan het Genootschap wilde schenken. DE RUPSENBESTRIJDING. Ook in de gemeente Veldhoven (Noord brabant) is de hulp der schooljeugd ingeroe pen waar het de rupsenbestrijding gold. Be gonnen werd met in de scholen bekend te maken, dat de gemeente 1 cent betaalde voor elke 10 rupsennesten, die bij den gemeente veldwachter moesten worden ingeleverd. Reeds zijn er meer dan 215000 rupsennesten ingeleverd en verbrand. Daarnaast zijn reeds ongeveer een maand ongeveer 10 werk loozen aan den arbeid, die naar schatting ongeveer een millioen nesten hebben uitge kipt. HERHAALDE PROEFNEMING VAN DEN REGENMAKER. Geen regen, wei koude. Nadat een wolkenlooze hemel den heer Veraart Dinsdag geen kans had gegeven om zijn proeven tot het kunstmatig verwekken van regen door het strooien van ondergekoela ijs te laten doorgaan, blaken de weersomstan digheden gister gunstiger te zijn. Wel was tegen den middag het dikke wolkendek, dat des morgens den hemel bedekte, verdwenen, maar in de overigens blauwe .lucht c.ieven nog talrijke dikke, witte wolken. Te ruim vier uur stegen van het v'iegveld Schiphol vier vliegtuigen op, twee geladen met zakken fijn gestampt en door middel van vast koolzuur ondergekoeld ijs, het derde vliegtuig met be langstellenden en vertegenwoordigers van de pers en het vierde met eenige heeren van de A. V. R. O., voor welke vereeniging de heer W. Vogt tijdens de vlucht een verslag zou uit zenden, tot we:k doel in de cabine van hettoe- i stel een door geluiddempende schotten afge sloten spreekcel was aangebracht Het oor spronkelijke plan om naar Scheveningen te vliegen werd opgegeven, omdat bleek, dat bo ven de Zuiderzee een dichtere bewolking hing. Tusschen Pampus en Schellingwoude werd het ijs boven de Zuiderzee uitgegooid. Uit de tucht viel geen enkele verandering te bespeuren, waarom na terugkomst op Schip hol inlichtingen werden ingewonnen, aller eerst bij het militaire vliegkamp te Schelling woude. Een parlevinker, die met zijn boot juist uit zee terug kwam, had de vliegtuigen gezien en waargenomen, dat zij ijs uitwier pen. Regen had hij echter niet bespeurd, en eigenaardig genoeg had hij het uitgeworpen ijs, dat hij in schuine richting naar zich toe had zien vallen, niet zien neerkomen, noch in zijn onmiddellijke nabijheid, noch elders op het water. De belangrijkste waarneming had men nog gedaan op het Fort Pampus Men had daar de vliegtuigen iets zien uitstrooien, doch men wist niet wat. Eenigen tijd later daalde een witte nevelwolk op het eilandje neer, welke wolk een hevige koude verspreid de doch zich spoedig had opgelost. De heer Veraart verklaarde na afloop van zijn proefnemingen, dat de omstandigheden weliswaar beter dan de vorige keeren, doch toch nog niet ideaal waren geweest. De be wolking was niet compact genoeg geweest, terwijl de wolken slechts een dikte hadden van eenige honderden meters. In ieder geval is de heer Veraart voornemens, de proef in de maand Mei nogmaals te herhalen. Hij zal dan de gunstigst mogelijke omstandigheden afwachten. Inmiddels zou hij gaarne rappor ten tegemoet zien van diegenen, die gedurende het uitstrooien van het ijs verschijnselen heb ben waargenomen, die met de proefneming In verband kunnen staan. Zijn adres is: Kerk- laan 41, Rijswijk (Z.-H.) EEN MOEILIJKE ARRESTATIE. De fiets van den politieagent meegenomen. Dinsdagavond ontmoette een per fiqjs sur- veilleerende politie-agent te Baarn twee zwervers, waqrvan een in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde. De agent wilde hem arresteeren. Bij deze arrestatie, die niet gemakkelijk ging, aangezien de man tame lijk weerspannig was, pakte de andere zwer ver de fiets van den agent en ging er mee van door. Deze kon dit niet verhinderen, aangezien hij zijn handen vol had met den arrestant. Woensdag is de zwerver met de fiets bij Naarden aangehouden. Hij is te Baarn opgesloten. roep te gaan tegen een bij voorraad geno men beslissing, te meer daar het toch in het voornemen van B. en W. ligt bij de rechtbank een uitspraak ten principale uit te lokken. Wethouder De Miranda verklaarde, dat B. en W. vooral op een beroep prijs stelden, omdat dan het Hof zou kunnen uitmaken of de voorzitter van de rechtbank wel de be voegdheid had den getroffen ordemaatregel buiten werking te stellen. Het voorstel van B. en W. werd met 24 tegen 15 stemmen aangenomen. Tegen stemden de Nijverheidsbond, de C H. en de R. K. op mej. Crielaers na. AUTO GESTOLEN. NIET VERZEKERD. Behoorde aan een agent van een verzekering tegen diefstal. De vertegenwoordiger van een groote ver zekeringsmaatschappij was dezer dagen bij een candidaat-verzekerde te Oegstgeest op be zoek en liet zijn auto onbeheerd voor de deur staan. Na enkele uren de groote voordeelen van verzekring tegen inbraak en diefstal te hebben uiteengezet, ging hij vertrekken maar vond buiten gekomen geen auto. Hij wreef zich de oogen eens uit, maar de wagen was en bleef weg. Voor den verzekeringsman een strop want hij was niet verzekerd. WATERLEIDING IN OOST-NOORDBRABANT. Te 's-Hertogenbosch werd gisteren, onder voorzitterschap van den commissaris der koningin in Noord-Brabant, eene vergade ring gehouden ter bespreking van plannen voor een streekwaterleiding voor Oostelijk Noord-Brabant. Een commissie werd be noemd, die met het rijksbureau voor drink watervoorziening te Den Haag een rapport en een voor-ontwerp zal samenstellen voor een waterleiding. KORTE BERICHTEN. De bevolking van 's-Gravenhage be stond op 1 Februari jl. uit 432.952 personen, waarvan 196.789 mannen en 236.163 vrou wen. Er zijn dus in Den Haag bijna 40.000 meer vrouwen dan mannen. en ander nader op de hoogte te worden ge bracht en ook anderen tot een bezoek gaarne zulten opwekken. GASLEVERING IN ZEELAND EN BRABANT. Lagere prijzen dan de productie kosten. Uit Middelburg wordt aan de Tel. gemeld: Zal Zeeland en W. Noord-Braband van Brussel uit van lichtgas worden voorzien? Aan de betreffende gemeentebesturen heeft de Imperial Continental Gas Association voor stellen toegestuurd, die hierop neerkomen: de gasfabrieken der gemeente en ondernemingen die een concessie hebben, worden verzameld tot één ditributie-maatschappij. De bezittin gen die elk der fabrieken inbrengt, worden haar in contanten vergoed door de distribu tie maatschappij, welke op haar beurt de con cessie krijgt voor gaslevering in het district, De I. C. G. A. zal het gas aan de distributie maatschappij moeten leveren tegen een prijs die haar in staat stelt het gas te leveren tegen een lageren prijs dan de tegenwoordige pro ductiekosten. Als inbrengers in de distributie-maatschap pij worden genoemd de gemeente met een gasfabriek o.a. Middelburg, Goes, Bergen op Zoom, verder de I. C. G. A. met hare con cessies voorVlissingen en de Walchersche dorpen. Te Putten zou een gashouder worden ge plaatst terwijl een leiding het gas van hier uit door Zuid-Beveland en Walcheren zou voeren. Het kapitaal voor een en ander zou de I. C. G. A. verstrekken tegen kleine rente vergoeding. Verder vernam het blad nog, dat de ge meenten den gasprijs zelf zouden regelen echter binnen zekere grenzen. Van deskundige zijde wordt het onmogelijk geacht dat de maatschappij het hoogovengas goedkooper hier zou kunnen leveren dan de gasfabrieken het doen; terwijl de publieke opinie zich ten gunste van de nationale in dustrie uitspreekt. NA DE STAKING AAN HET ABATTOIR TE AMSTERDAM. De gemeente in beroep tegen de rechterlijke uitspraak. B. en W. van Amsterdam stelden, naar de Tel. vertelt, gisteravond in geheime zitting den raad voor bij het gerechtshof in beroep te gaan in zake de uitspraak van den Presi dent van de Rechtbank betreffende de beken de bepaling omtrent het niet-toelaten van personen op het gemeentelijk abattoir. De heeren Rutgers en Romme verzetten zich hiertegen, daar zij meenden, dat nu de staking geëindigd is en er een schikking tus schen werkgevers en werknemers is getrof fen, er geenerlei aanleiding is thans in be- MISHANDELING VAN EEN POLITIE AGENT. Voor de Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam stonden gister twee broers te recht, metselaars van beroep, verdacht var. mishandeling van een politieagent. Op 23 Juni had het tweetal twist gekre gen in een café in de Javastraat. Buiten zo.i de ruzie, zooals dat gewoonte is, beslecht worden. Doch op een gegeven moment meng de een agent zich in den strijd met het ge volg dat de man der wet „slagen en trappen bekwam", zooals hij het uitdrukte. De beidp verdachten geven een zeer verward verhaa' van het gebeurde, zij hadden den agent niet geslagen, want zooals de jongste vertel de dan zou het dagen lang zichtbaar zijn geweest, en met het manuaal van een Ro meinsch gladiator toonde hij de rechtbank- een boksdiplorpa, wat den president mr. Hui singa de opmerking ontlokte, dat dit diploma niet in zijn voordeel pleitte. Verdachte haal de zijn schouders op en grijnsde naar den mishandelden agent, die voor het getuigen- hekje verscheen met een verbonden oog, wat echter zooals later bleek, een andere oorzaak had. Tot overmaat van ramp deelde de gediplo meerde verd. nog mede, dat hij eens „iemand in het ziekenhuis had geslagen". De Officier van Justitie Mr. Overbosch eischte tegen beide welbepraakte verdachten een gevangenisstraf van 14 dagen. De rechtbank zal 9 April uitspraak doen (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenztns dat de redactie ermede instemt). Geachte Redacteur, Vergun mij voor onderstaande een klein plaatsje in uw veelgelezen blad, naar aanlei ding van het hoofdartikel in het no. van Za terdag 22 Maart. Daar las ik, dat er maar één boek bij het ziekenhuis in voorraad was en nog wel van de directrice. Dat zal toch wiel van de kleintjes niet gezegd kunnen wor den, daar de voorzitter der Geref. Zondags school Ver. Boaz, de heer H. Haijtema Pz sinds eenige jaren circa 25 boekjes met Kerst feest ten geschenke gaf voor de kleintjes in t ziekenhuis (zoo ook voor de patiënten in de lighallen). Ik wilde dit even zeggen, mis schien vindt dat ook navolging. Dankend voor de plaatsruimte, zoo teeken ik mij Mej. Z. te M. (Dat ééne boek zal dan wel voor de groo- ten bestemd geweest zijn. t Red Alkm. Crt.) Ons Nederland. Het Maartnummer van „Ons Nederland" officieel orgaan van de A. N. V. V. is, buiten het officieele vereenigingsnieuws, geheel ge wijd aan Utrecht, de~ jaarbeursstad en cen trumstad van het land. De bijzonder mooie kieken doen zien hoe buitengewoon mooi de oude bisschopstad uit Stedebouwkundig oogpunt is. De burgemeester Dr. J. P. Fockema An- dreae zet allereerst in een goed gedocumen teerd artikel uiteen hoe en waarom Utrecht gaarne zijn gasten ontvangt en stelt mede de beteekenis van Utrecht als centrumstad in het licht. De Secretaris-Generaal der Neder landsche Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Rogge, bespreekt Utrecht als jaarbeursstad, terwijl de hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad Dr. P. H. Ritter Jr. in een zeer le zenswaardig artikel het karakter van Utrecht behandeld. De directeur van de V. V. V. te Utrecht de heer Dr. W. P. Hubert van Blyenburgh be spreekt Utrecht als toeristenstad en doet daarbij veel belangrijks kennen, dat de moei te waard is geweten te worden en toch bij velen, die zoo nu en dan Utrecht voor een vergadering bezoeken onbekend is. Uit het artikel van Dr. J. Milius, secretaris van de K. v. K. te Utrecht blijkt, dat Utrecht als Industrie en Handelsstad van veel grooter beteekenis is dan velen in den lande ver moeden. Bijzonder lezenswaardig is de bijdrage Oud-Utrecht van de hand van Dr. W. A. F. Bannir, 1ste secretaris van het Historische Genootschap te Utrecht. Over Utrechts muntschatten schrijft jonk heer Dr. C. H. de Jonge, conservator van het Centraal Museum, terwijl het nummer beslo ten wordt met een bijdrage van den directeur van het Staatsboschbeheer den heer E. D. van Dissel over Utrecht als zetel van het Staatsboschbeheer. Het Maartnummer mag zeker een fraai nummer genoemd worden. Ais je maar niet denkt dat lk i n kamertje wil betalen Zóó kan je me niet voor den binr.en, meneer. Dit ls de lift Hotelportier .oaai u tPaesing Show). me&rV Tot predikant bij de herv. kerk te Garst- huizen is beroepen de heer J. Lofvers, candi daat te Wieringen. Ter gelegenheid van den 294sten jaar dag der Utrechtsche Universiteit heeft de rector-magnificus, prof. dr. A. A. Pulk. een rede gehouden over „Mensch en Natuur". ZENDINGSTENTOONSTELLING. Men schrijft ons: Op a s. Zondag 30 Maart zullen van 25 uur in de catechisatiekamer van de Doops gezinde kerk aan den Koningsweg voorwer pen worden tentoongesteld, uit de Bataklan- den. Een ongezochte gelegenheid voor velen, om kennis te maken met de eigenaardige ge bruiken van dezen stam, die een kwart eeuw geleden nog koppensnellers waren, men- schenvleesch aten enz., maar die thans onder den invloed van het christendom met vele hunner oude gewoonten hebben gebroken Deze gebruiken zijn de moeite van het ken nis-nemen overwaard; maar niet alleen heeft deze tentoonstelling een opvoedkundige be teekenis, ze bedoelt ook het werk der zending, dat vaak veroordeeld of althans met weinig belangstelling wordt bezien, in het rechte licht te plaatsen. Tegen wat al taaie voor- oordeelen had de zending te strijden en aan welk levensgevaar stelden de eerste zende lingen in de streek rondom het Toba-meer zich bloot! Hoeveel is thans intussehen be reikt, dat dankbaar stemt! In het bijzonder heef het werk van Nommensen. wjen's leven des morgens 10J4 uur in de Doopsgezinde kerk zal worden besproken, veel bijgedragen tot het verkrijgen van betere toestanden niet alleen, maar ook tot verdrijving of verzach ting van zoovele kwalen, waaraan deze stam, door onbekendheid met goede geneesmidde len, leed. De geneesmiddelen van den pries ter-toovenaar baatten niet, ze maakten hen eerder ziek dan gezond. Niet alleen bij het Toba-meer, maar ook elders is door de zen ding goed werk; verricht. Daarvan geven de plaatjes interessante mededeeling; deze zul len 's avonds 7 uur in het kerkgebouw nader worden toegelicht. Wij hopen, dat vele belangstellenden zullen komen, om van e£g Haar geheimdoor E. Marion Crawjord, bij J. J. Romen Zonen te Roermond. Mary Goddard, een jonge vrouw, die men voor een weduwe hield, huurde door tus- schenkomst van den predikant van Billings- field een leegstaand huis, dat behoorde bij een kasteel in dat dorpje in Essex. Later kreeg ook het kasteel weer een bewoner, een man van prettigen omgang en juiste opvat tingen van de plichten van een landheer. Er ontstaat tusschen de twee een goede verhou ding, die tot liefde opbloeit, maar als hij zich verklaart en haar tot vrouw vraagt, vertelt zij hem hare geschiedenis dit tot nog toe alleen in het predikantsgezin bekend was. Zij was getrouwd, maar haar man, die hun kapitaal en zijn zaak had verkwist, zat thans in de gevangenis tot het ondergaan van zijn straf wegens valschheid in ge schrifte. Deze man nu verschijnt op een avond in stormweer voor hare ramen en vraagt om binnengelaten te worden, aan welk verzoek zij voldoet. Zij geeft hem eten en drinken en dan vertelt hij dat hij ontvlucht is en daar bij een bewaker heeft gedood, zoodat hij de doodstraf zal moeten ondergaan als hij we der gevangen wordt. Hij bezweert haar, dat zij hem zal moeten helpen en geld geven om de verdere vlucht mogelijk te maken. Zij belooft hem tegen den volgenden avond vijftig pond, als hij maar maakt uit de voe ten te komen, opdat de vreeselijkste van alle straffen niet op hem zal kunnen worden toe gepast. In den loop van het gesprek noemt zij den naam van den landheer en dan wordt Wal ter Goddard jaloersch en dreigt dezen dooden. Na een dag omzwerven in de buurt overvalt hij den landheer in diens park en zou hem zeker gedood hebben, als niet een sterke hond den meester was komen helpen De aanvaller wordt gewond, maar niet ern stig. door den landheer in het kasteel gedra gen en daar goed verpleegd, waarin ook Mary een aandeel heeft. Een ziekte evenwel die den man reeds half had gesloopt, neemt in ernst toe en hij sterft nog eer de gerechts dienaren hem te zien kregen. Het slot is natuurlijk, dat Mary en de landheer „elkaar krijgen". De schrijfster heeft van dit gegeven een vlotte roman geschreven met goede teeke ning van de verschillende personen, zoodat het een boek werd, dat zeker gaarne gelezen zal worden. t. H. strijken, nadat u mijn wijze lessen uit het hoofd heeft geleerd! Want strijken is een dag; commigen krijgen het dadelijk beet; anderen moeten er wat op studeeren. De beste manier om at gewone wasch te stijven is nadat deze reeds op zolder of bui ten is gedroogd Er zijn huisvrouwen, die hun wasch goed direct na het opspoelen stijl ven, doch daar is meer stijfsel voor noodig, omdat deze dan door het water verslapt; dus die methode is onvoordeel iger. Voor waschgoed, dat zéér stijf moet wor den, is het meest aan te raden om ongekook~ te, dunne stijfsel te gebruiken. U maakt de stijfselpoeder met wat koud water aan tot het een papje is en aarna verdunt u dit met wederom koud water. Nu is het zaak dit heet dunne papje zóó in en door het waschgoed te wrijven, dat elk plekje ervan doordrenkt is. Nadat u het stuk waschgoed aan beide kanten goed heeft afgewreven, moet u het direct strijken; op die manier wordt de stijf-, sel dóór het strijken in het kleedingstuk ,gaar", in plaats van van te voren, zooals met gekookte stijfsel het geval is. N moet dit strijken vooral vlug na het stijven doen; an ders wordt het goal niet stijf; bovendien zou dan de stijfsel zich weer los maken van het goed en er witte vlekken of kringen op ma ken. Dus: snél stijven; dadelijk strijken. Boorden en manchetten moeten bij het wasschen reeds zeer zorgvuldig behandeld worden. Alle oude stijfsel moet er uit ge spoeld en weggewasschen worden en er mag geen vlekje of vuiltje aan blven zitten, want dat komt na het glasstri iken nog veel meer te voorschijn. Zorg verder, dat dit wasch- goed volkomen droog is vóór u er de stijfsel door wrijft; want als er een beetje water in blijft, verdunt dit de stijfsel en de boorden en manchetten zouden er door verslappen. Vergeet vooral niet, dat er tegenwoordig alleen voor smoking en rok nog stijve man chetten gedragen worden; gewoonlijk ge bruikt men slappe. De boorden echter zijn stijf, behalve natuurlijk voor sportoverhem- den en voor die jongelieden, die graag een beetje anders dan anderen zijn. Ook het stijven en strijken van dit goed moet zeer vlot geschieden. Als de stijfsel niet voldoende in het linnen is doorgedrongen, of als het goed onder het strijken te veel droogt (dus bij te langzaam strijken!), als men niet ïard genoeg drukt of als het ijzer te koud is geworden, dan blijven de boorden en man chetten na het strijken slap! Het is dus zaak tegen deze vier fouten te waken- Pas boven dien op, dat u het goed niet te nat maakt, wanneer u er kleine vouwtje of vlekjes uit tracht te halen. Want ook dan is het moei lijk om het stijf te strijken. Voor boorden en manchetten moet u bij voorkeur zoogenaamde glansstijfsel gebrui ken. Voor één paar manchetten en twee boor den is een lepel rauwe stijfsel met een weinig borax voldoende. Meng dit tot een dun papje met wat koud water: haal daar de boorden en manchetten doorheen, wring ze voora! niet al te stijf uit (de wasch moet met zacht heid behandeld worden en gespaard!), strijk ze met de vlakke hand zoo glad mogelijk uit en leg ze dan gedurende een paar uur tus schen schoone, witte doeken te drogen. Ze mogen echter niet kurkdroog zijn als u ze strijkt; integendeel: ze worden het mooist wanneer men ze nat opstrijkt met schoone, absoluut gladde glans-strijkijzers, 't Minste gleufje of oneffenheidje aan de bout kan de geheele boord bederven. U houdt de strijkijzers het beste glad met schuurlinnen; de bovenzijde wrijft u met was in. Om roesten te voorkomen, moet u de ijzers, als ze gedurende eenigen tijd niet ge bruikt worden, met kaarsvet of vaseline in smeren Komt er bij ongeluk toch nog roest aan, dan kunt u dat er af halen met petro leum en amaril of met terpentijn en zand. Is er door verwaarloozing dik roest op het ijzer gekomen, dan krijgt u dat alleen met zout zuur weg; wees echter zéér voorzichtig; het is scherp, gevaarlijk en zwaar vergif! De groote moeilijkheid bij het glansstrij- ken is steeds om den juisten warmtegraad der bouten te weten. Zij mogen niet te lauw zijn, doch ook zeer zeker niet te heet. U moet boorden en manchetten steeds in één richting strijken. Wanneer zij nog vochtig zijn, strijkt u ze eerst met een heet, maar vooral niet te heet ijzers glad en stijf. Daar na laat u ze bekoelen en eerst daarna begint u te glanzen! Dit geschiedt aldus: Op een stevig carton of op een harsvrije, gladde plank legt u de uitgespreide, glad en stijf ge streken boordvoorzichtig moet u deze nu bevochtigen door er zeer gelijkmatig met een klein, goed zuiver sponsje schoon water over heen te strijken. Let vooral streng op rein heid: het kleinste vuiltje op de boord kan u noodlottig worden; dan moet u de geheele bewerking van uitwasschen en opnieuw stij ven herhalen! Dus zorg voor; een schoone srijkplank of atfel: een helder ijzer en absoluut reine han den. Wanneer de boord goed gelijkmatig be vochtigd is, strijkt u hem met het glansijzer glanzend U ziet: veel kan ik u beschrijven, maar de truc de handigheid leert u op deze manier niet! Indien u geen strijkvrouw of huishoud school in uw buurt heeft, raad ik u aan u zelf te oefenen op oude, versleten boorden ol lapjes linnen, net zoo lang tot u uw ijzer op den goeden warmtegraad heeft en den slag van het strijken „beet" heeft. Veel succes! Een pas getrouwd vrouwtje komt bij mij om raad hoe zij boorden en manchetten moet strijken. Ik kan U daar wel een en ander over vertellen, doch natuurlijk blijft dat theorie. Daarom raad ik u met klem aan om ook nog, hetzij bij een beroepsstrijkster of op een huishoudschool waf praktijkkennis op te doen. en een naar keer voor oeiening te per 5 GEHAKT LAPPEN STUKJES OESTERS SAUSIJSJES OSSENLAPPEN KARBONADE 1 nond OSSEN- en 1 pond VARKENSGEHAKT 1 pond KALFS- en 1 pond VARKENSGEHAKT 90 Beleefd aanbevelend, ZEVENHUIZEN 8 ;bij de Bergerpoort).. A ons. 45 50 60 75 60 65 05 1.00

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7