Radio-hoekje JOHNSON'S 1 GEPREPAREERDE VLOEI BARE WAS Vrijdag 35 Maart Provinciaal nieuws fro. 74 1930 Nisijrd twee en dertigste Jaargang. fUkmaarsctis taant. Zateraag 29 Maart. Hilversum, 1875 M. 10.-—10.15 Morgen wijding. 12.15—2.— Concert. A. V. R. O.- Ensemble. 2.-2.45 Causerie over Vioolbouw kunst door J. A. Visscher, architect. D. N. A. Muzik. medewerking van Mr. H. J. van Leeu wen. 2 45—4.30 Concert. A. V. R. O.-Octet 4.30—5.— Sportpraatje door H. Hollander. 5 —5.30 Dr. J. D. Hefting: Iets over het voorkomen van de tuberculose. 5.30—6.— Duitsch: Gevorderden en Conversatie. 6.— Concert door het Omroeporkest. 8.— V. A. R. A. Concert. Orkest en solisten. Na afloop: V.A.R.A.-Varia. Huizen, 298 M. (Uitsluitend K. R. (Na 1 uur 1071 M.) O.) 8.159.Gramo- foon. 11.3012.Godsdienstig halfuurtje. 12.15—1.— Gramofoon. 1.—2.— Concert door het K. R. O.-Trio. 2.3.15 Kinderuur tje. 4.4.30 tsperantocursus. 4.30^—5.En- felsche les. 5.-6.— Gramofoonmuziek. 6. portpraatje. 6.15 Gramofoon. 6.40 Journa listiek weekoverzicht. 7.Gramofoon. 7.10 Dr. L. Heijermans: Diphteritis. 7.30 Cause rie. 8.8.30 Gramofoon (Caruso). 8.30 Con cert door het K. R. O.-orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen. 9.4010.10 Concert door het Radio-Hawaiïan-vijftal. 10.1011.10 Ver- volg-orkestconcert. 11.10—11.30 Vervolg Hawaiïan-muziek. 11.3012.Gramofoon Daventry. 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.0511.20 Lezing. 1.202.20 Orkestcon cert. 3.50 Concert. Orkest. W. Parsons, bari ton. 5.05 Orgelconcert door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.— Sportber. 7.05 Piano-recital door V. Helv 'Hutchinson. 7.20 Lezing 7.40 Lezing. 7 50 Concert. S. Bertin, sopraan. E. Lush. piano. Orkest. 9.20 Nieuwsberichten. 9.45 Lezing. 10.Diversions III. m. m. v. Dansorkest 11.12.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris"1725 M. 9.20 Orkest concert. 12 502.20 Gramofoonplaten. 4.50 Dansmuziek. 5.20 Orkestconcert. 6.55 Gra mofoonplaten. 9.05 Tooneeluitz. 10.20 Gra mofoonplaten. Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonplaten 9.35—10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkest concert. 4.505.50 Orkestconcert. 7.20 Vroo- lijke avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek Kalundborg, 1153 M. 12.05—12.35 Gra mofoonmuziek. 2.50—4.50 Concert. Orkest en piano. 7.208.50 Declamatie, orgel en orkestconcert. 9.0510.20 Orkestconcert en declamatie. 10.20—11.50 Dansmuziek. Brussel, 508 5 M. 5.20 Gramofoonplaten. 6.50 Gramcfoonpl. 8.35 Gramofoonpl. 8.50 Gala-concert. Orkest-, vocale- en instrumen tale solisten. Zeesen, 1635 M. 6.151.20 Lezingen. 1.201.50 Gramofoonplaten. 1.503.50 Le zingen. 3.50—a.50 Concert. 4.507.20, Le zingen. 7 20 Uit München: Orkestconcert, tooneel en Jazz-Ensemble. Daarna: Berich ten en tot 11.50 Dansmuziek. DE ZENDTIJD. Het dagelijksch bestuur van de V. A. R A. heeft, naar „Het Volk" meldt, besloten tot het houden van een demonstratief congres „voor een billijker verdeeling van den zend tijd" Het wordt waarschijnlijk op 13 April gehouden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. BERGEN. Gemeenteraad. De raad vergaderde Donderdagmiddag voltallig. Aan de groote opkomst op de publieke tri bune was het te zien, dat de raad zich voor een belangrijke beslissing zag gesteld. Dit was dan ook inderdaad het geval, aan gezien punt 3 der agenda bevatte de motie van de protest-vergadering en de vraag van het comité van actie voor het ongeschon den behoud van het Bergerbosch om Prov. Staten te verzoeken den geprojecteerden weg van de Franschman tot de Zuidlaan door het aan te koopen bosch, van het Provinciaal Wegenplan te schrappen. Uit hetgeen wij daarover in het nummer van W oensdag KKlil I.I.CTON. DE BDUEN DELH. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 25) Ik had gemeend, dat hij niet gemerkt had, dat ik de zaal was binnengekomen, doen plotseling stond hij met een vriendelijke bui ging voor mijn tafel. „De plat du jour", merkt hij op, „is van daag voortreffelijk. Mijnheer moei hem be paald bestellen. Als men een paar dagen ge noten heeft van de Eransche keuken g"ig hij voort, „dan is een eenvoudige Engelsen.1 schotel soms een ware lekkernij.' „Wel verplicht, Louis", antwoordde ik „Maar deel mij eens mede wat er van den heer Delora is geworden". Mijn plotselinge aanval werd gepareerd met 't gemak van een volleerd meester, tenz.. hij waarheid sprak. „De heer Delora!" herhaalde hij ..Lo geert die dan niet hier met zijn nicatje. heb al naar ze uitgekeken tegen dat "■SrJïïPïw. "r -r& noch daarna heb zien deen. hn het iets len dat hij in de hand hield Het was, niet meer dan een wijnkaart en hij boog zal o het papier op te rapen met een w^d van verontschuldiging. Maar ik zag duidehjk, dat toen hij weer rechtop stoixl de inspan ning van het bukken geen kleur naar zijn ge. schreven beek dat B. en W. de inwilliging van dit verzoek nog niet gewenscht oordeel den, zoodat er groote belangstelling was om te vernemen of de raad zich al of niet met de zienswijze van B. en W. ver- eenigde. Allereerst kwamen de volgende in gekomen stukken aan de orde. Ingekomen stukken. a. Kennisgeving van den Commissaris der Koningin dat aan den burgemeester verlof is verleend om zich van 1 tot en met 23 den- 3S '5u'ten §erneente op te hou- b. Beschikking van Ged. Staten, houdende verdaging der beslissing ten aanzien der Gemeente-begrooting 1930; c. Door Ged. Staten goedgekeurd raads besluit, strekkende tot onderhandsche ver- h""r van gemeentegrond aan de Zuidlaan; d. Beschikking van Ged. Staten inzake de overname in onderhoud van den Oosterweg, Turfweg, Kogendijk en Heerenweg; e. Bericht van het gemeentebestuur van Alkmaar betreffende de benoeming van de burgemeesters van Schoorl en Wieringer- waard tot Regenten van het Stadszieken huis te Alkmaar; f. Bericht van den heer P. Bakker Czn houdende aanneming zijner benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur; g. Dankbetuiging van den heer C. Zwak- man Dzn„ voor de toegekende weddeverhoo- ging als secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur; h. Dankbetuiging van de Aigemeene Be grafenis Vereeniging Bergen voor het van gemeentewege aangeschaft automatisch be- graaftoestel i. Dankbetuiging van de Noord-Holl. Ver. "Het W itte Kruis" voor de toegekende sub sidie voor 1930 ten behoeve van den Ont- smettingsdienst te Alkmaar; j. Dankbetuiging van het bestuur der Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar voor de verleende subsidie voor 1930; k. Dankbetuiging van het bestuur der Ver. voor Huis- en kraamverzorging te Bergen voor de toegekende subsidie voor 1930; 1. Jaarverslag der V.V.V. over 1929 en af- sclrrift der rekening en verantwoording over Burgemeester eh wethouders adviseeren bovenvermelde ingekomen stukken voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. m Verzoekschrift van de besturen van R.K. en moderne organisaties, houdende verzoek de daarbij vermelde arbeidersvoor- waarden te aanvaarden, voor zoover het be treft de losse arbeiders en deze voor zoover het grondwerkers betreft in de be stekken der gemeente te doen opnemen. B. en W. adviseeren dit verzoek te behan delen bij punt 15 der agenda en verwijzen naar het daarbij gedane voorstel. Als voren. De voorzitter deelde nog inede, dat de rekening en begrooting van de Gezond heidscommissie was ingekomen. Besloten werd deze onveranderd goed te keuren. Wethouder Bogtraan deelde mede, dat de barakken, die nu in Bergen geen doel meer hebben, verbouwd kunnen worden tot zes kleine woningen, met een huurprijs van 2.50. Het plan bestaat, daartoe over te gaan en deze woningen te laten bewonen dor menschen van ongeveer 50 jaar en ouder, die ongeveer 3 jaar in de gemeente wonen. T.z.t. zullen voorstellen daartoe den raad bereiken. Spr. stelde voor, om tijdens den verbouw van het gemeentelijk slachthuis een regeling met Alkmaar te treffen, om aldaar tijdelijk te slachten. Op een vraag deelde spr nog mede, dat de meeste spoed met den bouw betracht zal worden en dat deze ongeveer 2VL maand zal duren. De heeren Zeiler en Mart in bepleit ten om in dezen overleg met de slagers te plegen, aangezien die daardoor stagnatie in hun bedrijf zullen ondervinden. Wethouder Apeldoorn betoogde, dat er geen andere oplossing mogelijk was, om dat het hygiënisch niet toelaatbaar is, de sla gers tijdens den verbouw in het slachthuis te laten werken. De R a a d machtigde hierop B. en W., de voorgestelde regeling met Alkmaar aan te gaan. De Raad verklaart zich voor het ongeschonden behoud van het Bergerbosch. Met 7 tegen 4 stemmen, na een dis cussie van 2 uur besloten, om Prov. St. te verzoeken, den geprojecteer den weg op bet Prov. Wegenplan vanaf de Franschman langs den duinvoet, door het bosch tot de laat had gejaagd, maar juist alle kleur van zijn wangen had doen verdwijnen: „Wou u zeggen, dat de heer Delora ergens elders zijn intrek genomen heeft?" Ik schudde ontkennend het hoofd, zeggen de: „Van Folkestone af hebben zij met mij in dezelfde coupé gereisd. Op het Charing Cross Station is de heer Delora, die deerlijk van zeeziekte te lijden had gehad en blijk baar zeer zenuwachtig en weinig op zijn ge mak was. uit den trein gesprongen eigenlijk nog voor deze goed stil stond en is in een hansom gekropen om zich naar dit hotel te begeven. Wij hadden afgesproken, dat ik de zorg voor zijn nichtje op mij zou nemen en hem zou volgen. Toen we hier aankwamen, was hij er nog niet en hij is daarna ook niet verschenen. Ik heb daareven zijn nichtje ge sproken en zij heeft mij verzekerd, dat zij er zélfs geen idee van had, waar hij- kon zijn" Louis stond roerloos naast mij en ver klaarde: „Dat is een allerwonderlijkste ge beurtenis, mijnheer". „Zoo iets vreemds is mij in mnij leven nog niet overkomen", voegde ik er aan toe „Mijnheer stelt natuurlijk het hoogste be lang in de zaak. U heeft met hen gereisd u heeft laten merken, dat u de schoonheid van 't jonge meisje bewonderde en dus kan ik be- prijpen, dat u de zaak bijzonder interes seert". „Zoo sterk, Louis", verklaarde ik, „dat ik van plan ben alles te doen shrdIua2W dei van Delora's verdwijning op te lessen. Ik heb niets omhanden en het zal mij afleiding bezorgen"., Houidschuddend merkte Louis op: ,.Hct 'S niet altijd geraden zich in andermans zaken te mengen! De verdwijning van den heer Prov. Wegen- Zuidlaan. van het plan aj te voeren. Aan de orde kwam hierop het adres van het comité van actie tot het ongeschonden behoud van het Bergerbosch. De voorzitter las dit adres en het ad vies van B. en W. voor, (men zie hiervoor ons nummer van Woensdag). De heer S w a a g was door het advies van B. en W. niet bevredigd. Toen in comité-ver gadering tot aankoop van het bosch werd besoten. merkte de voorzitter terloops op, dat daar in de verre toekomst wel eens een weg kon komen. Achteraf is gebleken, dat toen B. en W. reeds overleg hadden gepleegd met een Commissie uit de Staten en dat deze weg reeds vast stond. In een stuk aan de Staten las spr.. dat deze weg op verzoek van het gemeentebe stuur op het wegenplan is geplaatst Spr. meent, dat het gemeentebestuur de raad is en de raad wist daar niets van. De voorzitter: Het gemeentebestuur is in het eene geval B. en W. en in een ander geval de raad. De heer S w a a g kon zich in geen geval met het advies van B. en W. vereenigen. Het had spr. genoegen gedaan, dat de burge meester in de protestvergadering enkele mis verstanden uit den weg had geruimd, waar door was komen vast te staan, dat althans de raad dezen weg niet als zijn wensch naar voren heeft gebracht. Spr. wees er op, dat de burgemeester in die protest-vergadering tenslotte zijn mede werking heeft toegezegd om den weg daar niet te krijgen of althans dien indruk heeft gevestigd. Spr. oordeelt het advies daarmee in strijd, tenzij er een minderheid in het college is, wat uit het advies niet blijkt. Spr. is tegen een weg langs den duinvoet en geeft ook de voorkeur aan het doortrekken van de Kom- laan. Overeenkomstig het verzoek van het co mité is hij er dan ook vóór, om Prov. Sta ten te verz Deken, dit gedeelte weg van het Prov. wegenplan af te voeren. De heer B a 11 u s was van oordeel, dat er in den raad maar één man was. die vrij uit gaat en dat was de heer Zeiler Geen van de raadsleden, ook de burgemeester niet, verklaarde zich tegen de motie in de pro test-vergadering. Ook m den raad zegt spr. daarom: Geen weg langs den duinvoet. De heer Brugman oordeelde, dat dit den schijn wekt, alsof besloten was, dat die weg er zou komen en dat is niet het geval. De heer Hemel rijk: De raad heeft daartoe niet besloten, maar op voorstel van B. en W. staat de weg toch op het Prov. we genplan. De heer Zeiler was in de protestverga dering één van de twee zwarte schapen ge weest, die tegen de motie had gestemd. Spr. had gedacht, dat de motie besproken zou worden, vóór die in stemming kwam, doch dit was niet gebeurd. Wat in alle cou ranten gepubliceerd is, is een misverstand. Spr. wil niet spreken over misleiding, omdat hij weet, dat dit bij het comité niet voor zit. Spr. kon zich echter met de motie niet veree nigen, omdat daarin staat, dat het plan be staat, om vanaf de Franschman, door het Bergerbosch tot de Zuidlaan een weg voor doorgaand verkeer te maken. In breeden kring moet dit den indruk wekken, dat deze weg over de geheele lengte dwars door het bosch zou gaan. Ter vergadering heeft spr gezegd, dat ook hij daar sterk tegen zou zijn Doch dit is het geval niet. Het geldt hier een weg om het bosch heen. We zitten alleen met de groote moeilijkheid, bij den in gang van het „Vrouwtje van 't Duin" en spr. weet, dat de heer Colnot, met wien hij er persoonlijk over gesproken heeft, gezegd heeft: „Het verdere kan mij niet schelen". Het doorsnijden van het Reigerbosch zou spr. ook jamer vinden, maar daarvoor moet een oplossing gezocht worden. Spr. blijft bij zijn standpunt, dat de weg voor de geheele streek noodig is en dat het goed is, dat de Provincie den weg op het Wegenplan heeft gezet. Spr. is voorstander van den weg, wanneer die er kan komen, zonder het Bergerbosch te schaden en hij meent dat dit wel mogelijk zal blijken. Wethouder B o g t m a n aanvaardde het protest voor een gedeelte, maar niet geheel. Spr. vindt het goed, dat men in het algemeen belang den raad er op attent maakt, wan neer deze de dingen verkeerd oet. Van 't co mité van actie aanvaard spr. 't niet, omdat die bijna alle leden van de Berger School- vereen. zijn. Toen indertijd terrein werden aangeboden om de Berger School te stich- Delora is misschien niet zoo toevallig als ze lijkt" „Wat wil je daarmee zeggen?" vroeg ik haastig. „Och niets, mijnheer", antwoordde Louis met een schouderophalen, „het was maar zoo'n opmerking in het algemeen. Wanneer iemand verdwijnt, dan is iedereen er als een haas bij om te spreken van bedrog, van moord en meer van dat moois. Maar is dat nu werkelijk redelijk? Veelal is de man, die zoek is geraakt, verdwenen met zijn eigen goedvinden. Hij verdwijnt uit vrees voor din gen die hem zouden kunnen overkomen, dan wel omdat hij zelf er een bedoeling mee heeft". „Je zoudt dus willen zeggen, dat de ver dwijning van Delora van vrijwilügen aard is?" Nogmaals zijn schouders ophalend ant woordde Louis: „Wie kan dat zeggen, mijnheer. Ik beweer niets. Ik heb niet anders gezegd dan wat men doorgaans in een dergelijk geval opmerkt Eén oogenblik, mijnheer." Hij vloog weg om een paar nieuwe gasten te verwelkomen, bracht hen naar hun tafel, stelde hun lunch samen, liep een paar maal door de zaal. hie ren daar even stilstaande om een buiging voor een klant te maken, om te zien of de schotels tijdig werden aange bracht, om een of andere fout in de bediening te herstellen. Terwijl mijn oogen hem volg den, leek het mij wel alsof hij honderderlei dingen had in orde gebracht alvorens hij weer bij mij terugkeerde. Maar het duurde inderdaad slechts enkele oogenblikken of hij stond weer voor mijn tafel, met een kalm ge laat toeziende hoe ik werd bediend. 1 oen wii weer een oogenblik alleen waren, ten, protesteerde spr. er tegen, dat deze ge sticht werd in het mooiste gedeelte van Ber gen. Spr. heeft toen gezegd: „Fr zijn wel andere terreinen te vinden doch h'j meest j toen van 's Raads voorzitter hooren: „Die aanvaarden ze niet" Spr. meent, dat deze behouders van het natuurschoon struisvogelpolitiek voeren, om dat zij werkelijk den boel hebben bedorven Wanneer die school er nooit was geweest, dan hadden wij meer geld gehad om meer Hectaren bosch te koopen. De heer Den Das merkte op, dat de voorzitter de opgelegde geheimhouding nooit had opgeheven, hoewel later is gebleken uit de stukken van Prov. Staten, dat B. en W. zich aan die geheimhouding niet hebben ge stoord en dat die geheimhouding niets meer waard was. Het komt spr. gewenscht voor, dat de voorzitter voortaan, tijdig de geheim houding opheft. Voor een raadslid is het niet aangenaam, dat hij noodeloos moet draaien. Spr. oordeelde, dat het college de zaak wel wat te lauw voorstelt. Uit de stukken van de Provincie is spr. gebleken, dat er een weg kemt vanaf de Franschman naar de Zuidlaan. En nu kan de heer Zeiler wel zeg gen: „Die weg loopt niet door het bosch". maar spr. kan zich geen tracé denken waar dit daar mogelijk is. Dr. Hemelrijk: Door de lucht of door een tunnel! De heer Den Das: Zoolang dit bosch particulier bezit is, is daar nimmer aan een weg gedacht Het lijkt mij al heel vreemd om, nu dit bosch bezit van de overheid wordj, daar een weg te maken. Spr. kon zich indenken, dat B. en W. die met de andere gemeenten actie hebben ge voerd om subsidie voor den weg te krijgen van Castricum naar Schoorl, tot dezen ge- dachtengang zijn gekomen, maar zelfs wan neer daardoor de subsidie verkregen moet worden, dan lijkt spr. die subsidie te duur gekocht. Spr. wil de zaak in handen van de ge meente houden om zoo mogelijk met subsi die van Provincie en Rijk, het bosch voor de gemeenschap te behouden. Het bosch moet voor rustig wandelen, in dezen zenuwach- tigen tijd, voor allen een plek zijn, waar de mensch rust kan krijgen tijdens zijn va- cantie. Volgens dc teekening gaat de weg door het bosch cn dan wordt daar de rust, als die weg er komt, absoluut verstoord. B. en W. zeggen, dat we daarover t.z.t. nog wel kun nen praten, maar mij lijkt het daarvoor dan juist te laat. Wanneer alle plannen zijn uit gewerkt en voor een deel uitgevoerd, dan is wijziging niet meer mogelijk. Dr. H e m e 1 r ij k: De ondeugd moet in de kiem worden gesmoord. De heer D e n D a s hoopt, dat B. en W zullen inzien, dat de weg niet geaccepteerd kan worden en dat zij moeite willen doen bij Ged. St. om een anderen weg op het Prov. Wegenplan te krijgen. De heer Zeiler: Dat kan niet. De heer D e n D a s: De hoofdingenieur directeur had al een ander plan, maar dat is gewijzigd door de besprekingen tusschen d: gemeentebesturen en de commissie van ad vies. De gemeente Bergen heeft geen belang bij dezen weg en spr. wil dan ook Prov. St verzoeken, dit deel van den weg van het plan af te voeren. In de stukken had spr ook ge lezen, dat er zelfs leden zijn geweest, die den weg langs den duinvoet niet voor auto-ver keer in aanmerking willen laten komen en die ook daarom voor den Duinweg in Schoor! de subsidie hebben ingehouden en de voor keur hebben gegeven aan den weg langs de Zuidlaan. We moeten hier geen toerweg hebben. Die komt er langs het Kanaal en er is niets tegen om van dezen weg voor doorgaand verkeer naar de duingemeenten te komen. De heer Zeiler: Die weg wordt nu ge maakt door het gemeentebestuur. De heer Den Das: Maar wij moeten geen toerweg hebben door het mooiste ge deelte van onze gemeente.- Dr. H e m e 1 r ij k merkte op, dat B. en W., wanneer de Raad ingaat op het voorstel van de heeren S\ aag en Den Das, een raar figuur slaan. Spr. wil ze dit echter niet be sparen, omdat zij dit zich zelf op den hals hebben gehaald, als juist is, wat in de stuk ken van Prov. Staten staat, dat het verzoek om dit tracé op het plan te plaatsen, van de gemeente is uitgegaan. Spr. wil in het midden laten de mogelijk heid om om het natuurschoon heen te gaan Wij zijn mede-voorstellers om den weg op het Wegenplan te plaasen en het is zonder ling om nu de Provincie te verzoeken, die er weer af te brengen. Nu heeft de burgemees- boog Louis zich een weinig over mijn tafel en zeide glimlachend: „Mijnheer stelt heel veel belang in de verdwijning van een kennis, een mijnheer, dien hij in den trein heeft ont moet, maar hij vraagt niet naar dingen, waarbij hij nauwer is betrokken". „Je doelt zeker op Tapilow", merkte ik haastig op. Louis knikte bevestigend en vervolgde: „Tapilow ligt in een ziekenhuis en wordt meter. Maar hij zal zijn leven lank mank blijven en zijn leven lang zal een lidteeken, van zijn voorhoofd aar zijn mond Icopenü. zijn gelaat ontsieren." Ik knikte peinzend en merkte op: „Dat is mischien nog wel de beste tuchtiging". Ik meende, dat er iets van bewondering sprak uit Louis' grijsgroene oogen. „Mijnheer is een moedig mensch", prevel de hij.' „Waarom ook niet", antwoordde ik „Wij bezitten allemaal een zekere dosis philoso phie, niet waar? Het was onvermijdelijk, dat als die man en ik elkaar zouden ontmoeten, ik zou trachten hem te vermoorden. Ik be schikte dien avond niet over een wapen en ik pakie heb eenvoudig met mijn handen beet. Maar je weet wat er verder is gebeurd. Was hij vermoord, dan zou ik er voor hebben moe ten boeten. Het was een waag, inaar je zult mij toegeven, dat ik dien moest aanvaarden Het gebeurde was onvermijdelijk. Het kwaad, dat-hij aan iemand, die mij zeer na aan het hart ging, had berokkend was te ernstig, te afschuwelijk, dan dat het onge straft inocht blijven". „Maar als hij beter wordt", merkte Louis met nadruk op, „dan heeft u een vijand meer in de wereld". „Een groot man, Louis, heeft eens ver- j die Ellendige j J Voet-afdrukken! Snxkrdoiadl... maar wij f \Mfouh er geea (ast meer van J GEEFT r S, JAMERIKA'S BEROEMDE SATUB-WASl. (VOOR ALLE SOORTEN VLOEREN EN MEUBELS)r vraagt GRATIS ttn jonnson s soekjê Over ot wy21 va* OMOt»*OU© v«i elke, SOORT VLOER S.C.JQHNSQN£,50N {50000arbeiders HOLLAND KANTOOR DE.N HAAS JACOB HQPSTRAAT31 ter reeds in een onder-onsje gezegd, dat de voorstelling van zaken in de stukken van Ged. St. niet juist is, maar de notulen, waar in die stukken zijn opgenomen, zijn goedge keurd. Als de voorstellig niet juist is, zullen B. en W. moeten verzoeken, die te rectificee- ren. Er staat n.1.: „Een voorstel om een weg van de Fransch man in Oostelijke richting loopende ten Zui den van de kom van Bergen naar den weg AlkmaarBergenSchoorl" Dat was een voorstel van den hoofding- dir. Nu lezen we verder: „Het gemeentebestuur van Bergen meende evenwel, dat een betere oplossing zou wor den verkregen, indien, inplaats van dezen weg, van den Franschman af naar het N O. rechtstreeks een weg werd gemaakt, die als dan zou kunnen aansluiten aan de Zuid laan". Zoolang ik niet hoor van deze tafel, dat dit stuk onjuist is, neem ik aan, dat dit we! juist is. AAaar daaruit blijkt, dat het gemeen tebestuur van Bergen dezen weg heeft ge wild op het Prov Wegenplan. En er staat meer. Er staat ook: „Aangezien bij ons College (Ged. St.) tegen dit tracé in beginsel geen bezwaren bestaan, indien schending van natuurschoon zal zijn uitgesloten, hebben wij aan B. en W. van Bergen de vraag gesteld, of zij konden garandeeren, dat langs boven genoemden weg niet zou worden gebouwd. Hoewel die zekerheid nog niet ten volle is verkregen, zij? de toezeggingen van het gemeentebestuui van dien aard, dat wij hebben gemeend, geen bezwaar te moeten maken, den weg in hei plan op te nemen." Hieruit blijkt, dat niet Prov. St. dezen weg hebben gewild, maar het gemeentebestuur van Bergen, in casu B. en W. Dat B. en W. zich daar tegen de lintbeboutwing hebben verklaard, lag voor de hand, omdat zij wis ten. dat een verzoek daartoe op verzet zou stuiten. Maar ook, nu die lintbebouwing daar niet komt, blijft het feit bestaan, dat het gemeentebestuur van Bergen op dien weg heeft aangedrongen. Moeten wij nu terug krabbelen en met den heer Swaag zeggen: „Wij wisten nergens van". Als de heer Den Das zegt: „Wij moeten vragen, dien weg terug te nemen, sluit ik mij daar ten volle bij aan". Maar als hij zegt: „B. en W. zijn te ver gegaan, dan zeg ik: Is dat juist?" Ik ben er voor te vinden, dat B. en W. initiatief toonen en risqueeren, dat ze de kous op den kop krijgen. Ik neem hun niet kwalijk, dat ze te ver gegaan zijn; alUen moeten zij dit bekennen. Dat zij dit niet doen, neem ik hun wel kwalijk. Mijn bezwaar niet, dat ze voor den weg opkomen, maar 'i moeten dit erkennen in het advies en de zaak niet zoo onschuldig voor stellen als zij nu trachten te doen. Zooals het nu wordt voorgesteld, zit er een luchtje aan. U heeft ontkend, dat de notulen juist zijn. Ik vind het beter, het standpunt in te nemen, de consequentie te aanvaarden. Hebben B. en klaard, dat iemands vijanden het zout zijns levens zijn. Iemands vrienden kunnen hem vervelen, maar zijn vijanden gevgn geur en kleur aan zijn leven". Weer werd Louis weggeroepen Ik at mijn lunch en genoot van mijn wijn, die de deugd had niet duur en toch lekker te zijn. Ei kom, Tapilow was dus niet van plan 00 te stappen! Des te beter misschien! Er kon wel eens een tijd komen, dat de herinnering aan die tragedie niet zoo sterk meer in mij leefde en dat dan de gedachte, dat ik een maal een man om hetl even had gebracht, al had hij het dan ook dubbel en dwars ver diend, mij met wroeging zou vervullen. Uit het zwijgen van Louis meende ik te kunnen opmaken, dat ik van de justitie niets te vree- zen had. Wat Tapilow zelf betreft, behoefde ik geen enkele vrees te koesteren. Het was hoogst onwaarschijnlijk, dat hij het ooit zou wagen een hand tegen mij op te heffen. Ik zette die zaak dus nu uit mijn gedach ten. Ik herinnerde mij echter in eens, dat ;k intusschen van Louis geen sikkepitje inlich tingen had verkregen omtrent de zaak waar in ik het meeste belang stelde. Ik moest er eigenlijk om lachen hoe wonderlijk handig hij er in geslaagd was aan mijn nieuwsgie righeid te ontsnappen. Het eenige wat te weten was gekomen uit zijn manier van deen. was, dat dev erdwijning van Delora -.ooi' hem een verrassing was. Nu, wij waren nog niet klaar met elkaar. Ik bestelde koffit en cognac en legde mijn sigarettenkoker voor mij op tafel. Ik wilde geduldig afwachten tot Louis geliefde nog eens bii mij te komen Er waren "een paar dingen, die ik hem op der man af wilde vragen. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5