Rlkmaarscke Courant. LANDBOUW 8H VEETEELT. mndird fwse en dertigste Jaargang, rij das: 'i* Haart Buitenland een deensche vischkotter gestrand. de poolsche kabinetscrisis. de italiaansche kroonprins ziek. 5 personen door een leeuw gewond. een fransche jl noodbegrooting. frank heine veroordeeld. Binnenland No. 74 1930. Acht mannen verdronken. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat een Aschkotter van de Faroer-eilanden gister nacht gedurende een hevige sneeuwstorm op de Zuidkust van IJsland is gestrand. Van de bemanning verdronken 8 man, terwijl de overige 18 man aan land wisten te komen Een aantal hunner was er echter zoo ern stig aan toe, dat er een spoedig na zijn red ding overleed, terwijl een ander in levensge vaar verkeert. Het schip is geheel wrak geslagen. In het gisteren door hem uitgebrachte rap port over de besprekingen over de vorming van een nieuw Poolsch kabinet heeft de nieu we kabinetsformateur J. Pilsoedski ver klaard, dat hij misschien reeds in een zeer korten tijd den president van Polen zal voor stellen, de Sjem te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. In het algemeen acht men het niet uitge sloten, dat de parlementsontbinding reeds binnen eenige dagen zal plaats vinden. Mazelen. Prins Umberto ligt sedert eenige dagen te bed tengevolge van een soort mazelen. De ziekte heeft een normaal verloop en de laat ste dagen werd vervolgens een Woensdag ge publiceerd rapport een daling der tempera tuur geconstateerd. Naar uit Kitzingen (Duischland) gemeld /rordt, is in het circus Fischer een ernstig ongeluk gebeurd. In de menagerie wist een leeuw te ontkomen. Tijdens de pogingen hem weer op te vangen zijn 5 personen door den leeuw ernstig gewond, waarvan 2 zoo ern stig, dat aan het behoud van hun leven wordt gewanhoopt. v DREIGEND ARBEIDSCONFLICT ONDER DE KLEERMAKERS TE HAMBURG. Per 29 Maart is het in de Duitsche hee en en dameskleermakerij geldige loontarief te Hamburg van beide zijden opgezegd. De oorspronkelijke na langdurige onderhande lingen vastgestelde scheidsrechterlijke uit spraak is door de werknemers aangenomen. Deze laatste zijn thans voornemens den scheidsrechterlijken tusschenkomst aan te vragen van het rijksministerie van arbeid Bij een eventueel conflict zouden 25 000 tot 30.000 arbeiders worden getroffen. ONTPLOFFING IN AMERIKAANSCH ZIEKENHUIS. Naar uit Canton (Ohio) wordt gemeld, zijn bij een ontploffing in de Röntgen afdeeling van het Molly Stark Hospitaal voor Tuber- culoseleiders verscheidene doctoren, ver pleegsters en kinderen gewond. EEN NEDERLAAG VOOR DE IERSCHE REGEERING. De Iersche regeering heeft gisteravond in «et Parlement een nederlaag geleden tenge volge van de aanneming met 66 tegen 64 stemmen van het ontwerp der oppositie, waarbij de ouderdompensioenen verhoogd worden. Cosgrave zal vandaag een Kabinetszitting beleggen, waarin de toestand nader onder oogen zal worden gezien. DE RECORDOVFi?roCHT VAN DE „EUROPA". Een merkwaardige reis op een merkwaardig schip. Met een enkel woord hebben wij reeds mel- ifng gemaakt van het feit, dat het nieuwe stoomschip „Europa" van den Nordd Lloyd zijn eerste reis over den Atlantischen Oceaan van Cherbourg naar het Ambrose-licht- schip bij New York heeft afgelegd in den tijd van slechts vier dagen, 17 uur en 6 mi nuten, daarmede het record van de „Bre men" met 17 minuten brekende. Naar kapi tein Johannsen bij het begin der reis ver klaarde, lag het volstrekt niet in zijn voor nemen dit record te breken, en hij had de machines dan ook niet op volle capaciteij laten werken. Maandag evenwel bleek, dat de „Eurona", in weerwil van den hevigen tegenwind, waarmee het schip gedurende e°n gedeelte van den overtocht te kampenhad gehad, zonder buitensporige krachtinspan ning het blauwe lint zou kunnen veroveren, en toen maakte zich van de passagiers onder wie zich ook de heer Blohm. on wiens werf het vaartuig werd gebouwd, bevond een soort sportieve opwinding meester u ns- dag stonden zij vóór da gen <jauw op, bij de nadering van het Ambrose-hcht s on den de dekken stampvol, en toen de duur der reis werd medegedeeld, brak een luid applau-> De kapitein deelde mede. dat er gedurende de reis een reserve van 2000 paardekrach-. was geweest, en hij twijfelde dan ook gee i oogenblik of oo een volgende reis zou ne record de gemiddelde snelheid was 27 knoppen nog kunnen worden verbetera, zeker indien het weer meewerkte Bij den bouw van de ..Europa heeft me reeds partij getrokken van de ervaringen, ij de eerste reizen der „Bremen" opgedaan, oa_ ten aanzien van de plaatsing der schr met het oog op het doen verminderen der trillingen, en het wijzigen van den houw dei- schoorsteen en, met het doel de dekken vr'; te maken. paar aardde büzo'iderheden znn nog. da' de Euro-a", die 51POO ton oroot is en door vier schr^'en wordt bedreven, een70^ groot nersoneel heeft, dat voortdurend dertig machinisten, bijgestaan door talrijke assis tenten. electriciens en mecaniciens, toezien houden op de vier machines, dat er voor de reis van Bremerhaven naar New York 5000 ton stookolie noodig is, en dat door het aan brengen van een bepaald soort tanks het rollen en slingeren van het schip, zelfs bij ruw weer, tot een minimum is gereduceerd Aangezien de Fransche regeering de ze kerheid heeft gekregen, dat de behandeling van de begrooting voor 1930 niet meer voor 1 April as gereed zal kernen, heeft zij be sloten bij de Kamer een wetsvoorstel in te dienen, dat voorziet in een z.g. provisorische noodbegrooting, teneinde haar de credieten te verschaffen, die zij voor het einde van de maand April noodig heeft. In verband met dit voornemen vindt hedenmiddag een kabinetszitting plaats, waar de regeering den tekst van het nieuwe wetsvoorstel zal voorstellen. Hoe hij te werk ging. Frank Heine is gisteren tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het feit, dat hij zich voor een politie-ambtenaar heeft uitgegeven. Op een zekeren dag, in November 1929, kreeg hij opdraiht om een zaak te onderzoe ken van 'n dame, die zich tot een bureau had gewend, om bewijzen te krijgen van de betrek kingen, die haar man onderhield met zijn steno-typiste. Frank kweet zich van zijn taak en begaf zich naar de woning van de typiste te Elsene. Hij belde aan en zei dat hij van de politie was. Hij ondervroeg de typiste en wist het zoo aan te leggen, dat zij een verklaring onderteekende, op papier dat het opschrift „Pro Justitia" droeg, waarin zij bevestigde, vriendin te zijn van haar werkgever. In een tweede geval had Frank last gekre gen een onderzoe' in te stellen naar de le venswijze van een 17-jarige jongen man, die een kamer bewoonde in een café. Frank trad het café binnen en zei tegen de waardin, dat hij van de rechterlijke politie was. Op Franks verzoek liet de waardin hem de kamer van den huurder zien. Frank onder zocht de kasten en de kleeren en nam een paar door de justitie verboden boeken en kranten mee, die hij een half uur later terug bracht. Toeval'ig was er toen ook een insfiecteut van politie uit Brussel in het café. Toen de waardin Frank aan dezen politiebeambte wil de voorstellen, zeide hij ten slotte dat hij van een particulier kantoor was. Voor deze feiten stond Frank Heine terecht. Hij verklaarde wel degelijk zijn identiteit be kend gemaakt te hebben, hetgeen getuigen ontkenden. Na een streng requisitoir van den officier, werd hij veroordeeld. EEN STAD WEGGEVAAGD. Tien dooden, meer dan honderd gewonden. De stad Bom Jardin bij Recife is, naar Reuter me'dt, door een tropisch en storm weg gevaagd. Er werden tien menschen gedood en meer dan honderd gewond. Er zijn 250 hui zen vernield. De bewoners hebben de wijk ge nomen naar de heuvels. MUITERIJ IN EEN AMERIKAANSCHE GEVANGENIS. De gevangenen eischen beter voedsel en betere arbeidsvoor waarden. Vijfhonderd gevangenen in de staatsgevan genis van Missouri sloegen aan het muiten. Zij staakten den arbeid in alle werkplaatsen der gevangenis en eischten betere voeding en betere arbeidsvoorwaarden. De toestand is gespannen. De orde hersteld. Een nader Reuter-bericht meldt, dat na een rumoerige betooging der gevangenen mi litie met machinegeweren in de gevangenis verscheen. De bewakers maakten gebruik van traanverwekkende bommen en knuppels. Een twintigtal gevangenen werd gewond alvorens de orde werd hersteld. De directeur deelt mede, dat hij een samenzwering onder de ge vangenen ontdekte tot het in brand steken van de werkplaatsen, ten einde te ontvluchten. KENNEMERLAND. De aanvoer van nieuwe groente begint steeds meer en meer beteekenis te krijgen, wat als gevolg had een teruggang in prijzen. Het ruimere aanbod kwam vooral tot uiting in den aanvoer van spinazie die al tot 0.50 f 0.70 per kist terugliep. Wel waren er voor spinazie uitzonderingen van f 0.750.85. doch dit kleine percentage legt geen gewicht in de schaal. Raapstelen beginnen ook bij beduidende kwantums los te komen met prijzen van f 3 6 per 100 bos. wat een alleszins bevredi gende prijs is Minder groot was de aqnvoer van radijs, met een vluggen handel en prijzen van 6— f 8.50 fier 100 bos Rabarber was een gewild artikel en de prijs voor le soort beduidend hooger dan de vorige week Trots den grooteren aanvoer liep de prijs nog steeds omhoog, zoodat het einde der marktprijzen van 2428 per 100 bos te zien gaf. Sla begint meer los te komen, doch de kwaliteit is,dit voorjaar aller minst mooi en we gelooven. dat 2/3 van den aanvoer uit 2e soort bestond. In dit licht be zien mag de prijs van f 9 5012 voor le soort en f 5 f 8.50 voor 2e soort niet laag genoemd worden. De aanvoer van boerekool begint af te ioo- pen en nu het op het einde van het seizoen loopt is de kool duur, met prijzen van 8 10 voor le soort en f 4.506.50 voor 2e soort, alles per 100 stuks. De overige aanvoer van kool was niet groot en over de veiling komt weinig, doch de tusschenhandel heeft nog wel mooie partijen, die vlug werden afgenomen We noteerden voor roode kool 9—14, savoye kool f 10 tot f 13 en witte kool f 9.50f 14 per 100 stuks. De aanvoer van spruiten bepaalde zich tot kleine partijen en spoedig zal het geheel ge daan zijn. Evenals met de boerekool waren de spruiten duur. vooral mooie kwaliteit. De noteering was 26f 36 voor le soort en J8 —f 25 voor 2e soort alles per 100 K G De aanvoer van witlof was niet grooter dan de vorige week en hoewel we midden in het seizoen zitten is de aanvoer niet groot, al thans van partijen zooals enkele jaren ge leden is geen sprake. Ook nu was de handel levendig doch prijsverhooging bleef uit. De prijzen waren 12IS voor le soort en 7f 10 voor 2e soort, alles per 100 K.G. Een merkbare verbetering is er in den han del van uien gekomen, doch "t is jammer, dat de prijsverhooging zoo weinig effect sorteert, daar de massa geruimd is. Laten we met ge noegen constateeren dat er uien zijn verkocht voor f 5f 6 per 100 K.G. (De vorige week waardeloos). Rapen, bieten, wortelen en aardappelen golden iets meer dan de laatste weken. We wagen het niet om de prijsverhooging in cij fers uit te drukken (want de kwaliteit loopt enorm uiteen en dit geldt speciaal voor aard appelen) doch er is een vlugger handel en dat is een hoojjvol teeken. De overige aanvoer, als bosgroente e.d. gaf een vhigge handel te zien, selderie en pie terselie gold van 5—9 per 100 bos, iets wat we in geen weken gezien hebben. Kleine partijtjes vruchten gingen voor hooge prijzen van de hand. De prijzen waren voor peren f 19- f 26 en voor appelen f 20- f 33 per 100 K.G. en deze prijzen waren, ge zien de kwaliteit, enorm hoog. De overige aanvoer was onveranderd. EEN ZONDERLINGE GESCHIEDENIS Onder dit hoofd plaatsten wij gister een bericht omtrent het wedervaren van een taxi-chauffeur, die onder Diemen bewuste loos was gevonden. Wij lezen hierover nog in het Hbld. het volgende De portefeuille van den chauffeur is geo pend op den straatweg teruggevonden; de geldswaardige inhoud, ten bcloope van on geveer dertig gulden, was eruit verdwenen Over den anderen auto en haar inzitten den wist het slachtoffer geen bijzonderheden mede te deel en. E>e politie werd gewaarschuwd door den chauffeur van een taxi van een andere Am- sterdamsche onderneming, die op weg was naar Bussum. Omstreeks één uur gister nacht vond deze bestuurder, ter hoogte van de Vinkebrug, een taxi, de B. W. T. 159, die dwars op den weg stond. Daarachter stond een personenauto, waarvan de passagiers reeds bezig waren zich te ontfermen over den taxi-chauffeur, die, aan gelaat en handen gewond, op den grond lag. De chauffeur van de tweede taxi begaf zich terstond naar het huis van den arts C. I der Kinderen te Diemen, die hem vergezel de naar de plaats des onheils. Nadat ge neesheer de eerste hulp had verleend, heeft men den gewonde naar de woning van den heer Der Kinderen gebracht. Vervolgens heeft de chauffeur de Rijkspolitie en den burgemeester gewaarschuwd. Volgens een van andere zijde aan genoemd blad gegeven lezing van het geval, die van het bovenvermelde ietwat afwijkt, had het slachtoffer geen geld in zijn portefeuille, maar bevonden de dertig gulden zich in zijn pjortemonnaie, die hem met inhoud en al ontstolen is. Naar het schijnt, fijn in den wagen van den mishandelden chauffeur, vóórdat de aanval geschiedde, bij Schollenbrug eenige personen ingestapt. Toen de onbekende wa gen pal voor zijn neus stopte, moest de be stuurder onverwachts remmen, zoodat zijn voertuig dwars op den weg kwam te staan De passagiers, die naast hem zat, stapte uit; de andere inzittenden deden evenzoo; allen liepen naar den voorsten wagen en de chauf feur, bang zijn vrachtje te zien ontsnappen zonder geld te ontvangen, hield een van de ze personen bij de jas vast. Daarop is de algemeene vechtpartij van velen (naar het slachtoffer beweert, werd hij aangevallen door vijf personen) tegen één begonnen. Relaas van het slachtoffer. Een vertegenwoordiger van het Hbld. heeft den aangeranden chauffeur gisterochtend gesproken in zijn woning aan de Da Costa kade, waar hij te bed lag; een boom van een kerel met een verband om het hoofd en om de hand, blij met een beetje afleiding en spraakzaam over zijn nachtelijk avontuur. Naar de patiënt mededeelde, begon zijn dienst gistermiddag te half vier. Zijn laatste vrachtje had hij 's avonds afgezet in Oost aan de overzijde van den spoorweg en daar het na elven was en hij dus vrij mocht par keeren, besloot hij, in deze zelfde buurt standplaats te nemen om te zien, of er, vóór zijn dienst afliep, nog klanten zouden opda gen. Inderdaad kreeg hij, tegen één uur dien nacht, een nieuw vrachtje. Aan de Weesper- zijde, hoek Overamstelstraat stapten twee mannen in, die als bestemming een adres te Bussum opgaven. Even later, bij Schollen- brug, tikten zij aan het tusschenvenster en verzochten den chauffeur te stoppen en twee manspersonen, die aan den kant van den weg stonden of liepen, mee op te nemen. De taxi vervolgde haar weg dus met vier passagiers, van wie één naast den chauffeur zat. Deze herinnert zich, dat het vrij „beer achtig'' uitziende personen waren, al droe gen zij alle vier een pet; maar naar de in druk dien hij kreeg géén geboren en getogen Amsterdammers. Bij Diemen geschiedde plotseling 't voor val met den onbekenden auto, die vlak vóór de wielen van den B.W.T.-wagen stopte. De gewonde chauffeur deelde mede, zich thans te herinneren dat het in géén geval een huurauto was, maar een open personen-wagen, waar van de Amerikaansche regenkap was opge zet, waarschijnlijk een Peugeot of Citroen. Oogenblikkelijk nadat de B.W.T.-wagen «net een ruk tot stilstand was gekomen om een aanrijding te vermijden, stapten alle in zittenden uit en snelden fluks naar den voorsten wagen. „Daar gaan m'n centen-" schrok de chauf feur Eén-twee-drie stond ok hij naast zijn wagen en met een vlugge beweging greep hij den laatste der verdwijnende passagiers bij diens jas. Deze jas het staat hem nog duidelijk voor oogen was een gabardine overjas Op de sommatie van den chauffeur tot be talen antwoordde de ander, dat hij geen geld had. Er ontspon zich een woordenwis seling, gevolgd door een handgemeen, dat hiermede eindigde, dat de pootige chauffeur zijn tegenstander tegen den grond sloeg. Eerst tijdens deze schermutseling waren de andere drie passagiers, plus de bestuur der van den voorsten wagen, teruggekomen Zij kozen de partij van den neergeslagene, vielen den chauffeur aan; deze, een ge schoold bokser, verweerde zich met de vuis ten en wist een tweeden belager te doen te rugdeinzen. Op het oogenblik, dat hij zich in zijn wagen in veiligheid wilde brengen, zag hij zich omringd door de overgebleven drie mannen, die hem met hun messen be dreigden vermoedelijk met gewone zak messen. Een formeel gevecht begon, waarbij de taxi-chauffeur aan het gelaat en een hand gewond en, toen hij een onwillekeurige be weging naar de bloedende plek maakte, door een harden schop tegen het onderlichaam buiten gevecht werd gesteld. Men heeft hem, kort daarop, als gemeld, aan den kant van den weg teruggevonden. De inhoud van zijn portefeuille, ongeveer 30 gulden aan papiergeld, bestemd voor zak geld en wisselgeld, dus eigen geld van den chauffeur, was verdwenen. Zijn fwrtemon- naie, waarin het rijloon, in totaal een vijftien gulden, zich bevond, had men hem laten be houden. De chauffeur, die zich afvraagt, wat het doel van dezen zonderlingen aanval is ge- weeest, kan zich de gelaatstrekken van zijn belagers niet meer herinneren. Zoo opzette lijk de manoeuvre met de voorste auto hein scheen zoo weinig kreeg hij den indruk, dat hier sprake is geweest van een vooraf opgezet plan om hem om de een of andere reden onschadelijk te maken. Zijn toestand is thans redelijk wel. Dokter Der Kinderen heeft hem een paar dagen bedrust bevolen. WOORDEN TREKKEN, VOORBEELDEN... De politie en de veiligheid van den weg. Wij lezen in het Hbl.: De politieagenten volgen tegenwoordig, voor ze hun functie gaan uitoefenen, een cur sus van zes maanden, waarin ze, natuurlijk o a. van a tot z op de hoogte gebracht wor den met de regels van het moderne verkeer. Die kennen ze dan aan 't slot van den cur sus op hun duimpje. Zijn ze dan eenmaal aangesteld, en weten ze dus alles wat ze weten moeten, dan vol gen ze nog wel andere cursussen, in zelfver dediging en anderzins. Zoo'n cursus wordt o.a. gehouden in het vroegere gebouw „Panorama" in de Plan tage Middenlaan. Gister (Donderdagmorgen) en dat zal wel vaker het geval zijn kwamen uit dat gebouw een aantal politieagenten, verschil lende met hun fiets. Nu ligt de toegang tot het gebouw aan merkelijk hooger dan de straat, zoodat aan weerszijden door het er voor aangelegde plantsoentje heen, een hellende weg ligt. Toen de agenten nu het gebouw verlieten, stapten ze onmiddellijk op de fiets, en reden de helling af. Misschien was 't het mooie weer, dat ze daartoe dreef. Wie weet, maar., heelemaal volgens de regels van den weg was 't niet. Nu was 't aan de ééne kant nog niet zoo erg. want daar liep niemand. Maar aan de andere kant waren drie klei ne meisjes, die hun vrije half uurtje met hun klas voor het plantsoentje doorbrachten, aan bet touwtje springen. En daar reed een agent van politie, op de fiets, vlak langs. Dat was toch niet noodig. Want de meisjes schenen 't gewend te zijn, ze gingen niet eens veel opzij. Maar voor 't prestige van de politie Daarvoor was 't niet noodig! Want de agen ten treden den laatsten tijd, vooral tegen de fietsers, wanneer ze tegen verkeersregels zondigen, vaak streng op. Woorden trékken vaak niet, maar zulke voorbeelden strékken, als ze door het publiek gezien worden, bijna altijd! Echter dan niet tot „veilig verkeer". DOODSLAG FABER VAN RIEMSDIJK STRAAT. Opsporing van den gevluchten veroordeelde. In het Alg. Politieblad wordt thans na mens de procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage door den commissaris van politie van de afd. C aldaar verzocht, de opsporing en voorgeleiding van Mandel Bekker, geb. te 's-Gravenhage, 9 Januari 1886 koopman. HET STANDBEELD VOOR LOUIS BOUWMEESTER. Het comité onder voorzitterschap van jhr. A. W. G. van Riemsdijk, mevr. Pos van Amerongen, secretaresse en de heer J. E. Joachimsthal, joenningmeester, indertijd ge vormd om gelden bijeen te brengen voor de piaatsing van een standbeeld van Louis Bouwmeester op het Leidsche plein te Am sterdam, is naar wij vernemen, daarin niet geslaagd. Het benoodigde bedrag is in de verste verte niet bijeen gekomen. Een onder toezicht van den beeldhouwer Toon Dupuis vervaardigd afgietsel van de buste van Louis Bouwmeester in de rol van Coriolanus staande in het rijksmuseum, is thans voorzien van een fraai door Theo van Rijn ontworpen voetstuk, door het gemeente bestuur van Amsterdam aanvaard en ge plaatst in den stadsschouwburg te Amster dam. HET SS. „BLIJDENDIJK". Te Suez voor anker gegaan. Het s.s. „Blijdendijk" van de Holl. Ameri- ka-Lijn is vlotgebracht door het bergings vaartuig „Protector". Daarna werd het schip naar Suez gesleept, waar het voor an ker is gegaan. hadden in 1929 de volgende batige saldi: 5013.45, 12.169.29 en 5990.61. De ziekteverzekering, die gedurende tien jaar, ondanks de lage premie van 10 per 1000 loon zeer gunstig heeft gewerkt en een reser vefonds van ruim 70.000 heeft gekweekt, werd wegens het op 1 Maart j.1. in werking treden der ziektewet opgeheven. Met dankbaarheid werd van het werk van den Raad van Bestuur gewaagd inzake zijn bemoeiingen voor de tot stand gekomen „be- drijfsvereeniging", waardoor het weer moge- lijk is het risico der ziektewet zelf te dragen, in samenwerking met den Ned. Schildersge zellenbond. HET SCHIPPERSCONFLICT. Overeenstemming bereikt. Niet' temin nog botsingen. De Zwolsche correspondent van het H bi. bericht: Gistermorgen is overeenstemming bereikt tusschen de meerderheid der scheepsbevrach ters en het bestu ir der Nat. Schippersver- eeniging. Dinsdagavond was het conflict op één punt na opgelost. De schippers eischten, dat de beursmeesterS door hen benoemd zouden wor den. Aan dien eisoh heeft de meerderheid der scheepsbevrachters thans toegegeven De overeenkomst kwam tot stand op de volgende voorwaarden: 1. 80 der veertig lostarieven der A. S, B en een maximum van 100 dier tarieven. 2. de bevrachting geschiedt over een door de bevrachters aan te wi'zen lokaliteit, onder dit beding, dat geen winst wordt beoogd. Een nadere overeenkomst zal worden opge maakt. Hiermede ziïn de conflicten echter nog niet afge'oonen. zooals morgen bleek, toen schip, per De Vries en ziin zoon door een 25-tal andere schippers mishandeld werden. Drie der aanvallers ziin aangehouden en ter be schikking van de i- stitie geste'd Er zijn hie op het oogenblik twee jxilitiebooten gestati onneerd. SCHILDERIJENDIEF VEROORDEELD. De Haarlemsche rechtbank heeft heden den 21-jarigen machinist T. J. V. die op 30 April 1929 uit het Frans Hals-museum te Haarlem een schilderij bad gestolen, con form den eisch tot 4 maanden gevangenis straf veroordeeld. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is de stoker F. de Beel aan boord van de in de Maashaven te Rot terdam liggende kraan bekneld geraakt tus schen de machine van die kraan. De man is door den kraanmachinist dood gevonden met een verpletterd hoofd. Te Gorssel is overleden de heer G. E. H. Tutein Nolthenius, oud-opperhoutvester van de koningin. (Onderstaande berichten werden reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen). AANBESTEDING. Door het Prov. bestuur van Noord-Hol land is heden aanbesteed de aanleg van den aarden baan van het gedeelte van den pro vincialen weg tusschen de Hembrug en de gemeente Limmen tusschen de spoorweg overgang in de lijn ZaandamPui-merend en het stationsplein te Koog-Zaandijk mei bijkomende werken. De laagste inschrijfster was de N.V. Am* sterdamsche Ballast Mij. met 337000. DE ACTIE IN DE BOUWBEDRIJVEN IN LIMBURG. De r.k. bond van bouwpatroons heeft me.' 14 tegen 3 stemmen goedgekeurd het resul taat van de Maandag j.1. met den rijksbemid delaar prof. mr. Aalberse gehouden conferen tie. MOORD OP HAAR KIND. Tot drie jaar veroordeelt Het gerechtshof te Arnhem heef arrest gewezen in de zaak tegen Molda van T., die door de rechtbank aldaar wegens moord op haar kind tot drie jaar gevangenis straf was veroordeeld. Het hof bevestigde het vonnis der rechtbank en legde de verd eveneens drie jaar gevangenisstraf op. BRAND IN EEN GROENTENHANDEL. Woensdagnacht omstreeks half twee is brand uitgebroken in perceel Akerdijk 41 te Sloten, waar gevestigd is de groentehandel van de weduwe van Dijk. Deze laatste wist zich in nachtgewaad in veiligheid te brengen. De Amsterdamsche brandweer, die spoe dig ter plaatse was, heeft geen hulp ver leend, daar het huis zich buiten de kom van Amsterdam bevond. Toen de eveneens ge alarmeerde brandweer uit Hoofddorp onge veer twee uur later arriveerde, was het huis reeds een puinhoop. De oorzaak is onbe kend. Alles was verzekerd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. BOND VAN NED. SCHILDERS PATROONS. Onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer W. C. van As, is Woensdag in Den Haag de jaarlijksi.he algemeene vergadering van de instellingen van den Bond van Ne- derlandsche Schilderspatroons gehouden. De patroonsverzekering, het fonds voor be- drijfsongevaiieorisico en de ziekteverzekering EEN LEERSTOEL IN DE NEDERLANDSCHE CULTUUR AAN HET. TRANSVAALSCHE UNIVERSITEITS- COLLEGE. Donderdagmorgen heeft 't hoofdbestuur van de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Ver. in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van het studiefonds voor Zuid-Afrikaanschf studenten, het Herman Costerfonds, het Alge meen Ned. Verbond en van andere vereeni- gingen en personen die aan het tot stand ko men van den leerstoel in de Nederlandsche cultuur, waaronder is begrepen de Neder landsche letterkunde en de verdere bescha vingsgeschiedenis, aan het Transvaalsch Uni versiteitscollege te Pretoria hebben meege werkt, en onder belangstelling van de Neder landsche regeering het professoraat opgedra gen aan dr. M. Bokhorst van Rotterdam. De voorzitter van het studiefonds, prof. dr.> J. H. Gunning Wzn., sprak den nieuwbenoem- den hoogleeraar toe, waarna prof. dr. J. W. Pont, voorzitter van de Ned. 2 -Afrikaansche Vereeniging, dr. Bokhorst zijn aansteflings- brief overhandigde. Dr. Bokhorst antwoordde met enkele woor den, waarin hij verklaarde zijn benoeming te aanvaarden in het vertrouwen op de mede werking en den steun van de hier vertegen woordigde perscnen en corporaties en dankte voor het in hem gestelde vertrouwen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9