SPOOR's MOSTERD Kunsten en Wetenschappen. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. Tooneel. Stadsnieuws Filmnieuws. ver, N. G. Kramer, B. Poeze.A. F. Rozen- hart, K. Slooten, O. Stavenuiter, J. Timmer, man. 3 leerlingen niet bevorderd. Volwassen Schilders: J. J. Bom, M Bood, J. Holties, J. Huigen, B. Ph. Luit jes. P. Meurs, J. Narold, D. Wiedijk. 3 leerlingen niet bevorderd. Volwassen Electriciens: P. J. Hoogakker, G. P. Kreijger, K. Ruiter, A. P. Stienessen, H. H. Timmerman, J. Wieringa, H. Spaansen, C. W. Smit, B. B. v. d. Berg, J. H. de Jong, P. Leijen, J. F. de Waal. Van de 2e naar de 3e klasse. K 1 e e r- en Mantelmakers: A. van Lienen, T. van Lienen, A. E. Paap. Behangers en Stoffeerders: W. C. Brakenhoff, J. P Brouwer, J. C. B. v. El- burg, G. Meuleveld, H. Moerman, L. C. Tros. Schoenmakers: Chr. J. Bleeker. Van de 3e naar de 4e klasse. KI eer- en Man tel ma kers: A. van Son. Schoenmakers: A. Bakker en A. W. Idema. Gezellencursussen. Kleer- en Mantelmakers: J. P. Bisschop. 1 leerling niet bevorderd. Van de le naar de 2e klasse. Behangers en Stoffeerders: J. N. Mooij. Des namiddags te 3 uur was het tijdstip aangebroken waarop de leerlingen van de hoogste klassen een diploma zou worden toe gekend. Onder leiding van Mr. D v. Houweninge, voorzitter van het bestuur, en in tegen woordigheid van eenige bestuursleden, direc teur en leeraren van de school werd de ver gadering met een woord van welkom geo pend en verkreeg de directeur het woord om tot de uitreiking van de diploma's over te gaan. De directeur wees op de belangrijkheid van de bijeenkomst, daar zij de afsluiting vormt van ven 3-jarig tijdperk voor de leer lingen van dc Ambachtsschool en een 4-jari ge leerperiode voor de leerlingen van de avondcursussen. Spreker feliciteerde de leerlingen met het behaalde succes en hoopte dat zij met hen dcor de wet gesanctionneerde diploma vele voordeelen in het bedrijfsleven zullen weten te behalen. Evenals vorige jaren konden ook nu weer aan de beste leerlingen van de verschillende afdeelingen enkele prijzen wor den toegekend. De overgang van de school naar de prak tijk is voor vele leerlingen niet altijd gemak kelijk en valt zeker niet altijd mee, zij zullen zich aan veel hebben aan te passen en die nen te bedenken dat alleen door volhouden en ijverig werken het aan hen toegekende diploma een waardevol document zal blij ken te zijn. Met een opwekking om straks in het na jaar gebruik te maken van de gelegenheid tot toelating tot de 5e klasse van de Gemeen telijke Avondschool voor Nijverheidsonder wijs, werd het diploma en eventueele prijzen aan de volgende leerlingen overhandigd: Afdeeling timmeren: J. Bak Az., P. Blankendaal, J. N. Buur, C. J. v. Eijk, A. G. Groot, D. Hellingman, H. v. Hulst, K. de 'Jonge, R. Keesman, J. P. Leguit, C. Mole naar, S. Ploeger, P. Posthumus, L. Schwar- zer, J. M. N. Stam,G. Tip, J. L. Westerman, C. Wokke, J. J. de Zeeuw, J. Zomer. De leerlingen C. Tip, j. N. Buur en J. J. de Zeeuw ontvingen resp. den len, 2en en 3en prijs. Afdeeling m e t s e 1 e n: J- A. Brugman. C. Buijs, F. Jelsma, H. Snijders, J. de Vries, Den leerling J. A. Brugman werd de le prijs toegekend. Afdeeling schilderen: H. C. Bbgt- man, D. P. Dirkmaat, C. A. Groot, E. A. Grootes, P. Meijer. De leerlingen E. A. Grootes en D. P Dirkmaat ontvingen resp. den len en 2en prijs. Afdeeling meubelmaken: J. Ger- ver, B. de Grand, G v. Ingen, A. v. d. Kuijt, O. Stavenuiter. Afdeeling smeden en bankwer- k e n: K. H. Boot, M. Dekker, G. J. v. Dru- nen, J. Helder, J. Hofstede, H. Jansma, N A. Klaver, A. Kok, G. P. Levert, J. Nieu- wenhuis, S. Paap, D. Pool, P. H. J. Riet- meijer, J. Ruijter, W. H. Schene, J. J. Slot, H. C. Stofberg, J. W. v. d. Tooren, H J Tönis. P J. Ursem, N. J. S. Weel, J. A. de Wit, T. H. Zijp. De leerlingen J. W. v. d. Tooren en T. H Zijp ontvingen resp. den len en 2en prijs Afdeeling electr o-techniek: D Binnenwijzend. J. M. L. v. d. Horst, W. P- Spaan, B. J. Witte, P. Wijker. De leerlingen D. Binnenwijzend en W. P Spaan ontvingen beiden een len prijs. Afdeeling, a u t o-, m o t o r- en r ij w i e 1- techniek:W. Admiraal, J. L Akker man, E. Bakker, G. K. de Bakker, J. Dam mes, J. Koster, G. H. v. d. Laan, G. Lute, P. J. Mijts, K. Pittner, L. Schipper, H Schreuder, K. Schreuder, P. J. Stam, P Timmerman, L. de Vries, L. J. v. Wijk De leerlingen K. Pittner en H. Schreuder ontvingen resp. den len en 2en prijs. Afdeeling kleermaken: M. H Fehres, M. G A. Habiecht, G J. Kaagman. H. A. Schorsij, B. Tiebie, A M, Vrijhoef. De leerlingen A. M. Vrijhoef en G J- Kaagman ontvingen resp. den len en 2en prijs. Avondvakcursussen. Afdeeling kleer- en mantelraa- k e n: M S. Fransen, C. J. H. Siewers en C A. A. D. v. Stralen. Afdeeling behangen en stoffee- r e n: G v. 't Hof, G J. Nierop—Groot, N H Wiese. Den leerling G. J. NieropGroot werd de le prijs toegekend. Afdeeling Schoenmaken: M. Delis, Th- Imjning, F. J. R. Pesser, C. H. Op de Weegh. De leerling M. Delis ontving den len prijs. Volwassenschilders: J. Broek, J Buishand, A. J. Kamp, H. Kruidenberg, N. Kuiper, J. v. d. Pol, M. Smit. Gezellencursus. Kleer-en mantelmaken: H. H. D. JRoode en E. G Zwart. u Beide leerlingen ontviniren een prijs. Mr. D. v. Houweninge, hierop het woord nemende, wenschte de leerlingen van harte geluk en wenschte een woord van afscheid te spreken tot de leerlingen die, nu er een belangrijke periode van hun leven is afgeslo ten, op eigen beenen zullen moeten leeren staan. Zij zullen thans hun intrede in de maat schappij hebben te doen en velen zullen ervaren dat de uitdrukking „kille maat schappij' niet geheel onjuist te noemen is. Daar toch zullen zij missen die warmte en toewijding welke hun leertijd op de school tot een aangename periode van hun leven heeft gemaakt. Toch bezitten zij allen het groote voordeel dat zij de maatschappij goed onderlegd kunnen tegemoet gaan en wanneer zij zich ernstig voornemen om op die grond slagen voort te bouwen twijfelde spr. niet of zij zullen slagen en het aan hen gegeven onderwijs zal zeker goede vruchten dragen. Thans wenschte spreker gaarne nog een woord van afscheid te spreken tot de leeraren en het personeel der school, daar dit de laatste keer zal zijn dat hij deze verga dering zal leiden. Bij zijn intrede in het bestuur vond spre ker hier een bloeiende school die onder lei ding van de verschillende directeuren gesta dig in bloei is toegenomen. Hoewel het schoolgebouw aanvankelijk door velen te groot geacht werd, is steeds gebleken dat dit integendeel te klein was en moest bijna ieder jaar naar vermeerdering van lokaliteit worden cmgezien. Ook thans zal de zeer groote inschrijving opnieuw een uitbreiding noodig maken Spr. zag de oorzaak van dezen bloei in het goede onderwijs en den goeden geest van samenwerking die steeds aan de school heeft bestaan. Deze samenwerking werd door spreker steeds met genoegen geconstateerd en daar om was zijn werkzaamheid als bestuurslid van de school voor hem steeds een aange name taak. Gaarne wenschte hij 'n woord van dank voor de toewijding van allen zonder uitzon dering uit te spieken. (Applaus.) Hierna verkreeg nogmaals dc directeur 't woord die namens het personeel en de leer lingen den voorz. dank zegde voor de uit nemende leiding gedurende zooveel jareu. De prettige en loyale leiding van het be stuur en 't vertrouwen in den gang van za ken wordt zeer zeker door ons allen op hoo- gen prijs gesteld en spreker meende hiervoor namens allen een woord van hartelijken dank te moeten spreken. Nadat Mr. v. Houweninge het personeel had bedankt voor de aangename verstand houding die steeds tussehen personeel en bestuur heeft bestaan werd deze vergade ring gesloten. Vrijdagavond 28 Maart des avonds te 7.30 uur, werd in tegenwoordigheid van den heer Thomsen als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur een vergadering met de leerlingen van de hoogste klassen van de Gemeentelijke Avondschool voor Nijver heidsonderwijs belegd teneinde aan die leer lingen het einddiploma van den 5-jarigen cursus of het diploma van den 2-jarigen cursus van de voortgezette klassen uit te reiken. Door den directeur der school, den heer A. Fledderus, werd de bijeenkomst geopend en werden allen welkom geheeten. Het deed hem veel genoegen den heer Thomsen als wethouder der gemeente en als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur aanwezig te zien en spreker was overtuigd dat diens tegenwoordigheid ook door de leeraren op hoogen prijs werd gesteld. Van den voorzitter der commissie van toe zicht op het Nijverheidsonderwijs was be richt van verhindering ingekomen. Zich vervolgens tot de leerlingen wenden de wees spreker op de beteekenis van deze vergadering en beschouwde het als de kroon op hun werk nu zij op het punt stonden het door de wet op het nijverheidsonderwijs toe gekende diploma in ontvangst te mogen ne men. Hij wenschte hen geluk met het behaal de succes en wenschte hen toe op den inge slagen weg voort te gaan. Tot zijn genoegen kon hij mededeelen dat aan enkele leerlingen het praedicaat „met lof" kon worden verleend. Zeer zeker een bijzondere onderscheiding die alleen na rijp beraad door de leerarenvergadering wordt verleend. Een dergelijke onderscheiding geeft ook aan de leeraren voldoening voor hun werk. Hierna werd het diploma aan de volgende leerlingen overhandigd AfdeelingA:C. Bakker. P. Dam, J. J. v. Gaaien, S. Jaspers, H. de Joode, H. H Koel, L. Koene, .K A. Kuiper, N. P. Peper kamp, P. A. J. Pronk, G. Rosing, A. G Smit, D. Tjeerds, C. J. Tromp, J. B. v. Westen, C. G. Zijp, H. H. Brugman, N. C. Dingerdis, S. C. Duinmeijer, D. F. Hoekmeijer, J. J. Kaldenbach, J. C. Kooij, W. de Leeuw, J. Opdam, T. Visser, A. Woestenburg. Niet gediplomeerd 1 leerling. Afdeeling B: H. Besteman, F. Edse, J. W. Eikelboom, C. J. Gaarthuis, W. E. de Haas, J. C. Hoed, W. J. Honig, J. Houtkoo- per, W. Meijer, R. Tippersma, P. C. Vries man, G. J. Zentveldt. Niet gediplomeerd 5 leerlingen. Afdeeling C: G J. de Boer, W. Bur gert, C. de Groot, J. J. de Haas, L. J. Hof man, L. Jongmans, A. Koning, M. de Moei, P. M. A. de Munk, R. Reek, H. Schenk, J. H. Tiebie, W. A. Wiering. Niet gediplomeerd 2 leerlingen. Voortgezette klassen. Afdeeling: S. Blok, H. L. de Koek koek, P. Wallaart. C. Wijker. Afdeeling B: P. Luitjes. Typografen: G. Keppel. Bevorderingen. Van de le naar de 2e klasse Afdeeling A:P. Bolten, N. Bolten, B. Duin. C. P. Kleijer, A M. Koenen, G. Kos ter, K Masereeuw, P. Meijer, O. Obdam, A. Pover, F. C. Roobeek, J. H. Schut, K. Smit, J C. Tromp, E. v. d. Wissel. 4 leerlingen werden niet bevorderd- Afdeeling B: J. H. N. Gerdes, P. J. v Grnkel, W. A. Hoedjes, G v. 't Hoff, J. M. Houtkooper, P. Jonker, J. Koeman, J. A. Koortens, J. Kootstra, N. G. Leering, P. G. J. Loevens, J. Mulder, J. Nierop, F. Olivier, A F. Rozenhart. 2 leerlingen werden niet bevorderd. Afdeeling C: F. A. Dekker, H. J. de Haas, P. Kager, J. Koeman, P. Koning, C M. Kouwenberg, Th Meijer, H. F. Nagel, H. Schoenmaker. P. Tervoort, C. Ulrich, C. Visser, E. E. v. Weerden, B. v. d. Wissel, J. Wit. 5 leerlingen werden niet bevorderd. Van de 2e naar de 3e klasse. Afdeeling A: Th. v. Diepen, J. de Geus, P. J. Keetman, B. Kuijper, C. F! Ro denburg. N. Schroor, A. Veenstra, P. v. Wonderen, J. Zeeman. Niet bevorderd 4 leerlingen. Afdeeling B: J. J. J M. Abbes, J. Bakker Jzn., W. de Boer, P. A. Boots, W. J. Brouwer, C. den Das, J. Deutekom, A. He mels, G Idema, G Neef, J. Nieuwland, G. J. Polle, G Pronk. P. Rezelman, P. F. Selie, H. J. v. d. Vegt. G. Visser, J. Vollenga, E. N de Vrij, W. Weinbrecher. Niet bevorderd 4 leerlingen. A f d e e 1 i n g C: C. L. Al, J. H. de Goede, M. J. de Haan, N. J. G L. Idema, A. E. Jan sen, J. Min, R. Mosch, J. A A. Pater, J. B. Veel, E. Visser, P. Vogelpoel, J. Vreeker, P. M. j. Wester. Niet bevorderd 2 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse. A f d e e 1 i n g AJ. A. Bakker, A. dc Braai, P. Dalenberg, C. Dekker. D. Haas broek. J. v. 't Hof, G. A. Kaandorp, G. J. Meereboer, M. Meijer, S. Schotten, G Th. Tromp. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afdeeling B: H. Aarts, J. P. Arz- bach, H. Asjes, A. N. Gomes, A. J. Groot, B. Groot, T. Heinis, A. M. v. Helden, H. v. d. Kamp, S. Koning. G. Kouwenberg, P. Kramer, T. ten Pas, G. J. W. Schrasser, D. de Vries. G. Zeelenberg. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afdeeling C: J. Akkerman» J- Broek huizen, H. J. M. Denneman, G. v. "Gulik, J. Houtenbos, J. Kiewitt, Th. C. Pot. Niet bevorderd 2 leerlingen. Van de 4e naar de 5e klasse. Afdeeling A: J. Beelman, J. Kroon. Niet bevorderd 1 leerling. Afdeeling B: D. v. d. r?rg, J. Besse, S. Jansen v. Jorksveld, J. de Jongh, C. v. d. Made, J. P. M. v. d. Ven. L. J. Buijs. Niet bevorderd 1 leerling. Afdeeling C: D. de Bakker, R. Brou wer, W. Dingerdis, A. Kallansee, P. J. Veel. Voortgezette klassen. Van de le naar de 2e klasse. Afdeeling A: M. Akkerman, H. P. Bakker, R. Bot, J. H. Fernee, K. de Geus, S. C. Kunst, H. Ulrich, Chr. Vermeulen, P. J. C. Waiboer. 5 leerlingen niet bevorderd. Afdeeling B: J. W. Frederiks, W. Groen, C. J. Peetoom, H. de Wit, S. J. Waagmeester. Afdeeling C: C Roos en C. Schotten. Niet bevorderd 1 leerling. Van de le naar de 2e klasse. Afdeeling Typografen: W. Hooge- boom. E A. H. de Jong, S. Lodder, G. J. de Nijs, G. Vinke. Van de 2e naar de 3e klasse. J. M. de Boer, J. J. Dingerdis, A. J. Kwadijk, A. Langenberg, S. Sikkens, J. J. J. Stavenuiter. Van de 3e naar de 4e klasse. C. G. Rams en J. J. Sanders Van de 4e naar de 5e klasse. J. Hop en G. B. v. Vliet. Vervolgens nam de heer Thomsen het woord en wenschte de leerlingen namens het gemeentebestuur geluk. Toen hem in den loop dezer week de di ploma's ter teekening werden voorgelegd vroeg spreker zich onwillekeurig af welke waarde een dergelijk diploma voor den be zitter heeft en kwam daarbij tot de conclusie dat deze waarde bepaald wordt door de eigenschappen van den man aan wien het werd toegekend. Het enkele diploma zonder meer is niet voldoende om in het leven te kunnen slagen, om dit waarde te geven zijn ook ze kere eigenschappen van hoofd en hart nood zakelijk Toont te zijn een man van karakter, houdt uw vak hoog en toont te zijn de rechte man op de rechte plaats. Met den wensch dat dit zoo zijn zal meende spreker te mogen besluiten. Vervolgens werd de vergadering met een woord van dank en een prettige vacantie aan dc leeraren door den directeur gesloten. een voor hem zeer vloeiend schrijven ont vangen, benevens een fraaie gravure. Z'n vijf-en-twintigste bijdrage is weer een „Val se Lente", die ook gezongen kan worden, zij heet „Manestraaltje" tekst van hem zelf en is een nummertje geworden dat bij de lezers van het Weekblad wel geapprecieerd zal worden.A. K. MEVROUW MANN—BOUWMEESTER. Mevrouw Mann—Bouwmeester viert 18 April as. haar SOsten verjaardag. Bij die gelegenheid zullen bij de N.V. Boekerij „De Voortganck" te Amsterdam haar memoires verschijnen onder den titel „Mijn Leven", waarbij A. M. de Jong zijn medewerking verleende. Het boek zal met een aantal weinig beken de afbeeldingen worden verlucht. KEES PRUIS IN HET GULDEN VLIES. Kees Pruis is voor de Alkmaarders geen onbekende en zelfs als hij nooit een bezoek binnen onze groene vesting wallen gebracht had, zouden zijn lied jes en voordrachten even spontaan door het publiek meegezongen zijn als dat gisteravond het geval was. Dank zij de radio en dank zij ook eenige alleraardigste gramofoonplaten zijn de liedjes van Kees Pruis populair en bekend geworden, zoodat menigeen graag de gelegenheid eens aangrijpt om den zanger ook eens van gezicht te lee ren kennen. Kees Pruis is een rasechte conferen cier, een van die zeldzame naturen, dio „HET WEEKBLAD". Fleurig en vriendelijk ziet no. 322 van „het Weekblad" er uit, niet slechts door de lichte kleur maar ook door het groote por tret van Pauline Johnson, die in de Engel- sche film „Flying Scotsman", eerstdaags in ons land te zien, één der hoofdpersonen is. Nog twee groote photografiën zijn er in de ze aflevering, één van Olga Tschechowa en één van Conrad Veidt. Even actief als voor de film is „het Weekblad" het ook voor het tooneel, om. geeft men nu een afbeelding van „de ministerraad" in het eerste bedrijt van het kort geleden in ons land opgevoerde stuk „De keizer van Amerika", van Shaw. S. Wagenaar gaat voort over New-York te schrijven en doet het artikel vergezeld gaan van belangwekkende photo's uit die stad H. E. R. schrijft over rozen. Het verhaal „mijn officieele vrouw" is in dit nummer ge ëindigd en is men met het eerste hoofdstuk begonnen van het beroemde boek „Voorbij gaande schepen in donkeren nacht" van Bea- trice Harraden. In gramophoonnieuws ko men portretten voor van Mozart wiens Eine kleine Nachtmusik" op de Parlophon- plaat is gebracht; van Boris Lensky, den be kenden Amsterdamschen violist, en van on zen stadgenoot Melchert Schuurman. S. gaf voor deze aflevering z'n vijf-en-twintigste muziekbijdrage en mocht naar aanleiding daarvan van de hoofdredactie van het blad onmiddellijk na hun optreden contact met het publiek hebben, die de stem ming aanvoelen en na een paar knallen-- de anecdoten en grappen met hun audi torium kunnen doen wat zij willen. Hij begon zijn vrouwelijke compagnon Stella Seemer in te leiden en hij was binnen vijf minuten in staat haar voor het voetlicht te brengen met de gerust stellende mededeeling, dat het publiek haar met verlangen verwachtte. Stella Seemer is hier geen onbekende en we herinneren ons nog enkele vpn haar liedjes van den cabaretavond van het acht-Oetoberfeest. Ook nu wist zij een lach en een traan te brengen en velen, die haar voor de radio gehoord hebben lieten hun in stemming blijken als zij een leidje aan kondigde, dat, dank zij de draadlooze, van a'gemeene bekendheid is geworden. Mevrouw de Gravin, die ontzettend ontstemd was, in tegenstelling met Daatje de werkster, de rekening van kleine Jantje, het gevoelige „Moedertje wanncei komt vadertje weer?" en niet het minst haar parodieën op de Hol- landsche mannen en vrouwen verwier ven een dankbaar applaus. Alleraardigst was ook het versje van Jan en Mientje met de koe. Zóó raak als in dit eenvou dige versje de vrouwelijke aard wordt geteekend heeft Stella het in niet een van haar andere liedjes kunnen verbe teren. Kees Pruis was de geestige conferen cier, de man, die de grappen en grollen als het ware uit zijn mouw schudt, die plotseling in een van zijn liedjes de me lodie loslaat omdat hem juist zoo'n kostelijke mop te binnen schiet, die hij eerst nog even moet vertellen. En verder gaf hij de oude bekenden en nog menig versje, dat opnieuw heeft bewezen, welk een voortreffelijk en onderhoudend zanger hij is. Hij heeft een mooie volle stem, een kostelijke mimiek en weet de typen, die hij bezingt soms door een enkel ge baartje vóór de zaal te doen leven. Het „Telefoongesprek", de ode aan zijn zoon, die zijn gevoelig karakter illustreert, de kenschetsing van de moeder als de vrouw, die je nimmer vergeet, het waren alle liedjes die weer geweldig insloegen en die hij aan elkaar rijgt door een serie grappen, die het pu bliek soms doen schudden van het lachen. Willem Ciere, der dritte im Bunde, is de stille, bescheiden kracht, die het ap plaus over zich heen laat gaan en als vanzelf sprekend aanneemt, dat hij daarop geen recht heeft. Toch heeft hij zich als componist van heel wat dezer melodieën een talentvol musicus ge toond en in zijn begeleiding geeft hij het beste bewijs voor dit kleine gezelschap een niet genoeg te waardeeren kracht te zijn. Het was een prettige, vroolijke avond waarvan een volle zaal heeft genoten. Kees Pruis en zijn medewerkers zul len in Alkmaar altijd op een dankbaar publiek kunnen rekenen. Als toegift gaf hij een staaltje van zijn virtuositeit ais concert-fluitist wat vooral in het opera-nummer een welver diend succes verwierf. der Lugt Melsert leverden uitstekend spel en maakten den indruk, dat zij met plezier hun figuren uitbeeldden. De aanxleeding van het tooneel was dit maal niet zoo goed verzorgd als wij het bij den Berger Kunstkring gewoon zijn. Het feit, dat de heer Bakker, die steeds zoo uit nemend voor de requisieten zorg draagt, thans in de voorjaarsdrukte zit, zal hieraan wel niet vreemd zijn. Het décor van het tweede bedrijf, een bar van een Russisch variété te Parijs, maakte veel van de tekortkoming in de aankleeding van het eerste bedrijf goed, terwijl het derde bedrijf, een garage met een echte Studebaker (een prachtige wagen, door den imoorteur, de directie van de Internationale automobiel Mij. te Den Haag beschikbaar gesteld) als een openlijke hulde van het publiek voor den mooien wagen, zeifs een applausje uitlokte. De personen in het blijsjel zijn door den schrijver in hoofdzaak gekozen uit het milieu der doodarme hoog-adellijke Russen te Pa rijs. die daar op alle mogelijke en onmoge lijke manieren aan den kost komen Prins Vladimir heeft het zich heel wat ge makkelijker gemaakt dan de meeste zijner lot- genooten. Hij leidt bij den schatrijken jon gen nietsdoener Guillaume Lornois des For- ges als „Adviseur-morale" een leventje als een prins en weet handig gebruik te maken van diverse buitenkansjes, o.a. in den vorm van procenten van juweelen-leveranties aan des Forges' vriendinnetje, die den jongen rijkaard eveneens plundert. Dan komt plots des prinsen dochter op het tooneel, die als jongen verkleed als chauffeur- mecanicien haar brood verdient en niets moet hebben van de methode, welke haar vader toepast. Olga, die zich als Nicolas voorstelt, is er zelfs de oorzaak van. dat des Forges' vrien dinnetje Myriam en prins Vladimir zonder meer buiten de deur worden gezet, terwijl zij als chauffeur door des Forges in dienst wordt genomen. De tweede acte speelt in de bar van eew Russisch variété te Parijs. Het geheele per soneel bestaat uit graven, baronnen enz. zelfs de vestiaire wordt bediend door een •M# EERSTE PERZIKEN AANGEVOERD. Heden werden op de Alkmaarsche export veiling de eerste perziken aangevoerd. Dit is ongeveer zeven weken vroeger dan het vori ge jaar, toen de eerste perziken op den 17en Mei op de markt kwamen. De aanvoerder was de heer F. H. Geels, alhier. Hier was een man noodig Blijspel in drie bedrijven van Félix Gandera. Voor den Berger Kunstkring gaf Vrijdag avond in de tooneelzaad van de „Rustende Jager' de N.V. Ver. Rotterd. Hofstad- Tooneel een voortreffelijke opvoering van bovengenoemd stuk. Het origineele pakkende stuk gaf den spelers alle gelegenheid hun talenten te toonen. De leden van het gezelschap van Cor van gravin, terwijl de zaak wordt gedreven door den voormaligen huisknecht van prins Vladimir. Ook prins Vladimir wordt hier aange nomen en men leert hier op overdreven doch geestige wijze kennen hoe hier de baas de knecht is van het personeel en hoe het aris- tocratiscne personeel engeschikt is voor ge- regelden arbeid, doch groote waarde heeft om de burgerlijke Americanen het gevoel van zelfvoldaanheid te geven en het geld uit den zak te kloppen. Het tafereeltje, waarin het adellijk perso neel, in herinnering aan vergane grootheid, met bailalaika-spel Russische liedjes zingt, ofschoon wat revueachtig, ontroerde veler In hetzelfde variété komen Olga, thans ai» echte vrouw, en des Forges, die „lichtelijk onder den invloed is" Hij geraakt onmiddel lijk op het knappe Russinnetje dat hem be kend voorkomt, verliefd, doch daar hij steeds verder onder zeil raakt, kan hij zich tenslotte niets herinneren. In de laatste acte, spelende in de werk plaats van Nicolas, komt de gelukkige ont knooping, welke eindigt met de verloving van Olga en des Forges. Voor het zoover kwam had Olga als Nicolas des Forges flink de waarheid gezegd en hem er van doordron gen. dat het leven dat hij leidde minder waardig was en dat ook hij, om gelukkig te zijn. diende te werken Het stuk bereikt in het tweede bedrijf zijn hoogtepunt. Fientje de la Mar won als Olga en als Ni colas, door haar zeer goed spel, aller sym pathie, hoewel wij ons in de practijk een dergelijken chauffeur moeilijk kunnen inden ken Dit was wel het geval met prins Vladimir, meesterlijk gespeeld door Louis Gimberg. Ondanks zijn oplichterijen, die hij als berooi de prins in ballingschap wel moet plegen, bleef hij ons zelfs sympathiek. Willem Huysmans was als Picotte, de eigenaar van het variété, uitstekend Zijn wanhoop over de gedragingen van het aris tocratische personeel tijdens de grootste drukte in zijn zaak gaf hij zoo aannemelijk, dat men volkomen zijn uitroep: „een volgen de maal neem ik bolsjewieken in mijn dienst" kon begrijpen. Jan van Ees was een uitstekende tegen speler voor Fientje de la Mar. Zijn creatie van den ietwat verzadigden nietsdoener million- nair was af, zijn tipsie-scène in de bar. zon der overdrijving en daardoor meesterlijk. Het stuk werd trouwmis in alle rollen door goede krachten bezet. Miuny Erfmann was zoo'n schattig vriendinnetje, dat wij ons zelis moeilijk kunnen voorsteden hoe men zoo'n vriendinnetje los laat, als men zoo rijk is. ook al ervaart men, dat men door haar mede wordt opgelicht. Carla de Raet was als dochter van den suikerkoning die gaarne met den million- nairszoon trouwde en niet zoo onschuldig was als zij er uitzag, wat ook weer vol komen begrijpelijk is, aangezien alle deftig heid in dit opzicht maar uiterlijkheid is. voor haar rol uitstekend. Hier was een man noodigheeft het ook in Bergen uitstekend gedaan Het publiek blijkt in onze dagen die zooveel van den mensch vorderen, dat hij niet graag meer naar de schouwburg gaat om nieuwe denk beelden te leeren kennen, omdat men om deze te begrijpen zich moeite moet geven, op i dergelijke lichte stukken gesteld. Toch ge- looven wij, dat het bestuur van den Kunst kring goed zal doen niet al te veel aan dit verlangen van het publiek toe te geven. Het bestuur mag hierdoor wel de voldoening smaken, dat de Kring bloeit, doch het ver- gete niet zijn hoogere taak: „Goeue stukken en schrijvers bij 't publiek bekend te maken Dat de uitvoeringen van den Berger Kunst kring ook steeds meer in den smaak vallen van 't publiek uit Alkmaar en omgeving was zien aan het groot aantal autos op het parkeerterrein bij „de Rustende Jager" waar- doQj men den indruk kreeg, dat men ztch reeds midden in het zomerseizoen bevond. D. AJfi*

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7