DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DIÜDAG 1 APRIL 1930 Dageiijksch overzicht. Buitenland 132e Jaargang. de nieuwe poolsche regeering aardverschuiving in noord frankrijk. de troebelen in china. een weensch ambtenaar voortvluchtig. geheele stad afgebrand. brand in krankzinnigen gesticht in engeland. zuster van paus pius x overleden. aanslag op een duitschen trein. de aanslag op een juweliers winkel. Binnenland ALKMAARSCHE GOURAN Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. p TH J%o. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. >E NIEUWE DUITSCHE REGEERING Von Hindenburg beëedigt de nieuwe ministers. - Minister Treviranus over de taak der regeering. De rijkspresident von Hindenburg heeft rtsteren de leden der nieuwe regeering be ëdigd en er daarna in een toespraak den nadruk opgelegd, dat het in gezonden staat brengen der financiën en de redding vari den Duitschen landbouw, met name van het landbouwgebied in het Oosten, dringende ge boden eischen zijn. Onder voorzitterschap van den nieuwen rijkskanselier dr. Bruening is het kabinet gis termiddag bijeengekomen, om te bespreken, welke regeeringsverklaring vandaag door den rijkskanselier zal worden afgelegd. Men is blijkbaar nog niet gereed gekomen met de besprekingen, want vanmorgen zal nog een korte kabinetszitting gehouden worden, voor dat men in den rijksdag de officieele regee ringsverklaring aflegt. Hoewel we dus nog niets kunnen mededee len over de regeeringsverklaring, toch kan wel iets gezegd worden over bepaalde onder werpen, die de nieuwe regeering zal behande len. De Neue Freie Presse publi ceert n.1. een gesprek met den nieuwen mi nister van bezette gebieden Treviranus over de zaak van het nieuwe kabinet. Minister Treviranus verklaarde, dat de met het speciale gezag van den rijkspresident samengestelde nieuwe regeering een regee ring van den nationalen dienstplicht zal zijn. Haar taak is duidelijk afgeteekend. In de buitenlandsche politiek begint een nieuw hoofdstuk. Hier bestaan geen partij tegenstellingen en geen strijd, geen meerder heid en geen minderheid. De buitenlandsche politiek wordt bevrijd van het kader der partijpolitiek. Het voornaamste probleem van Duitsch- land is, aldus minister Treveranus, de stij gende werkloosheid. De totdusver gevolgde weg leidt niet tot het doel. Men heeft het toe nemend aantal der werkloozen en der drei gende faillissementen tot dusver als uit gangspunt genomen en gepoogd de uitwer king er van te bestrijden. Wij zullen den om gekeerden weg volgen en niet de gevolgen, maar de oorzaken der economische crisis en der werkloosheid bestrijden. Op deze wijze zullen ook de kwesties der werkloosheidsver zekering worden oogelost. Na het bekende standpunt der regeering inzake den land bouw en het Oosten te hebben geschetst ge vaagde de minister van de houding der Duitechnaticnale partij. Indien er, zoo liet Üj zich uit, thans gissingen worden geuit orer de houding der D. nat. dan ziet men (kar het feit over het hoofd, dat de poging nieuwe verkiezingen te forceeren slechts voor de partijen een risico meebrengt, niet echter voor de rijksregeering die het practi- sche werk zou voortzetten krachtens het nood-artikel. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. x-w rivrnmiM DE NIEUWE DUITSCHE REGEERING De doeleinden der nationale oppositie. Graaf Westarp heeft naar Wolff meldt gijteren voor de radio gesproken over de doeleinden der tegenwoordige nationale op positie, die gezocht worden in het uit den weg ruimen van den republikeinschen staatsvorm en van het parlementaire stelsel in zijn huidigen toestand ten gunste van den monarchistischen staat. Men moet plichtbe wust genoeg zijn om den staat geen dienst te onthouden die het gemeenschappelijk wel zijn van staat en vaderland dient. Ernstige conflicten van plichten, zoo zeide hij, en vele moeilijkheden naar buiten en naar bin nen spruiten voor de rechtsche oppositie hieruit voort, dat zij haar dienst moet doen in een stelsel waarvan het uit den weg rui men haar doel is en dat zij onder de heer schappij en met de middelen van dit stelsel practisch moet werken. De conflicten komen met name voor den dag wanneer wij aan de regeering deelnemen, zij zijn echter niet min der aanwezig als wij oppositiepartij zijn. Boven alle worsteling en allen strijd, die ons Duitschers verdeelt, zoo eindigde spr., behcerschend ook voor de verhouding tus- scheO de leiding van den staat en de oppo sitie, staat de plicht tot dienen van het va derland en de wil ten bate van de eer en de vrijheid der natie. Hedenmiddag verschillende frac tievergaderingen. Zooals reeds gemeld werd, komt de rijks dag hedenmiddag te 4 uur bijeen teneinde de regeeringsverklaring aan te hooren, die de nieuwe rijkskanselier dr. Bruening na- menshet nieuwe kabinet zal afleggen. De meeste fracties komen eerst nog in fractie-vergadering bijeen. De Duitsch-natio- nalen, die nog steeds niet hun houding te genover de regeering-Bruening hebben be paald, komen te 12 uur bijeen en zetten hun fractievergadering na afloop van de rijks dagzitting voort Shawek, de nieuwe minister-president heeft gister de regeeringszaken overgeno men. Het blad „A.B.C." verklaart, dat de regeering Slawek waarschijnlijk zal regee- ren in den zin van het laatste ultimatum van Pilsoudski aan de oppositiepartijen, dat wil zeggen tot de volgende begrootingszit- ting van den Sejm zonder dezen. Het blad verwacht, dat de oppositiepartijen onder al le omstandigheden zullen pogen om door het verzamelen van handteekeningen den staatspresident te verzoeken een buitengewo ne zitting van den Sejm bijeen te roepen. Het regeeringsblad „Kurjer Czerwony" zegt, dat thans de mooie praatjes uit zijn en de tijd voor werken en daden gekomen is. Het belangrijkste punt van het regeeringspro- gram noemt 't blad de strijd met den econo mischen crisis. In dit geval heeft het kabinet- Slawek een gunstiger positie dan het kabi net-Bartel, daar het geruimen tijd geen re kenschap zal behoeven af te leggen aan de Sejm. Ten slotte roept het blad het volk op om tezamen met de regeering den strijd aan te binden met den economischen crisis. DE LONDENSCHE VLOOT- CONFERENTIE. Het Japansche antwoord. Het Japansche antwoord op het Ameri- kaansche compromis-voorstel zal waar schijnlijk heden naar Londen verzonden worden. Ondanks het verzet van de admira liteit en uit alle marinekringen, dat volgens sommigen gesteund wordt door de publieke opinie, zal de regeering het compromis be houdens enkele reserves aanvaarden. ONMENSCHELIJKE TOESTANDEN IN FRANSCH-GUYANA. Volgens een brief, die een inwoner van La Rochelle heeft ontvangen van iemand, die behoort tot de bezetting van het Fransche verbanningseiland voor gestraften, Salut, in Fransch Guyana, zijn van een groep van 673 gestraften, die in Nov. j.1. naar St. Mar tin zijn getransporteerd, 200 inmiddels over leden. De Parijsceh goudhandelaar Mesto- rino, die eveneens tot het transport behoor de, viel op 3 Maart waarschijnlijk bij een poging tot ontvluchten, in zee en werd door de haaien verslonden. Uit Boulogne sur Mer wordt gemeld, dat gisteren op den spoorweg Calais-Boulogne een groote aardverschuiving plaats vond. Verscheidene honderden kubieke meters grond raakten los en de aardmassa stortte op den spoorweg. Een baanwachter meldde het ongeval ijlings aan het dichtstbijzijnde station, waardoor twee uit tegenovergestel de richting komende treinen nog tijdig tot stilstand konden worden gebracht, waar door een ernstiger ramp werd voorkomen. Uit Shanghai wordt gemeld, dat 't na den opmarsch van de troepen der Nanking-re- geering en van hun tegenstanders in het Noorden voor de eerste maal tot ernstige botsingen is gekomen. Ongeveer een 15000 man Sjansi-troepen rukten Zaterdag de pro vincie Shantoeng binnen en dwongen de re- geeringstroepen tot den terugtocht. Inmiddels hebben de Sjansi-troepen ver sterking gekregen en men verwacht, dat zij thans een aanval op groote schaal tegen de Nankingregeering voorbereiden. GROOTE BRAND IN AMERIKA. 400 auto's vernield Bij een grooten brand op een spoorweg station te Toledo in den staat Ohio zijn 400 nieuwe auto's, die gereed stonden voor ver zending uit de fabriek, door de vlammen vernield. De totale schade wordt geschat op ongeveer 500.000 dollar. EEN NEDERLAAG VOOR DE ENGELSCHE REGEERING. Geen ernstige gevolgen. De regeering is gister met vier stemmen in de minderheid gebleven bij de behandeling van een motie tot opschorting van de be paling inzake beëindiging van de zittingen van het Parlement te elf uur. Deze nederlaag kwam bij verrassing en is het gevolg van de houding der Conservatieven, doch zal g*en funeste gevolgen hebben. Nader meldt men ons: Met betrekking tot de nederlaag, welke de regeering in het Parlement geleden heeft, kan nog het volgende gemeld worden. Een voorstel van de regeering tot verlen ging van den zittingsduur van het Parlement na den gebruikelijken sluitingstijd (11 uur) werd met 183 tegen 179 stemmen verworpen. Door de afgevaardigden der oppositie werd van alle kanten „aftreden!" geroepen. De Conservatieve afgevaardigde Ne vil e Chamberlain. die tijdens het Conservatief be wind minister van Openbare Gezondheid was en tot de leidende politieke persoonlij khedei behoort, gaf de regeering in overweging de zitting te verdagen, om na te gaan, welke consequenties de regeering uit deze neder laag zal moeten trekken. MacDonald wenschte dit advies evenwel niet op te volgen en diende namens de re geering een voorstel in, waarbij besloten werd over te gaan tot de orde van den dag, welk voorstel met 185 tegen 175 stemmen werd aangenomen. De nederlaag heeft dus geen politieke ge volgen en moet dus louter als den symptoom beschouwd worden. GEWIJZIGDE TOEPASSING DER DOODSTRAF IN ENGELAND. In de jaarlijksche wet op het leger en de luchtvaart heeft de regeering de wijzigingen uiteengezet, welke zij zich voorstelt door het parlement in de toepassing van de regelen voor de doodstraf bij leger en luchtvaart dienst te doen aanbrengen. De doodstraf zal worden afgeschaft voor de volgende vergrijpen in den actieven dienst, waarbij zij dan zal worden vervangen door dwangarbeid. Wangedrag of opruien van anderen tot wangedrag voor den vijand in dier voege, dat dit van lafhartigheid zal getuigen. Het zich zonder opdracht van een meer dere verwijderen van de wacht, piket, pa trouille of post. Het maken van loos alarm door het af schieten van vuurwapenen, het trekken van zwaarden, het slaan op de trom. het geven van signalen, het uitspreken van woorden of op welke andere wijze dan ook op marsch, te velde of waar dan ook. Het verlaten van de wachtpost zonder regelmatig te zijn afgelost van schildwachten. De doodstraf blijft van kracht voor ge vallen als schandelijke verlating of uitleve ring van een plaats of garnizoen, schandelijk wegwerpen van wapenen in tegenwoordig heid van den vijand, verraad of bewust in gebaar brengen van troepen tijdens actieven dienst. Het Neue Wiener Journal meldt, dat de ambtenaar Bela Horvat van het bureau van het Landgendarmeriecommando voortvluch tig is met een bedrag van 46.000 shillings. Horvat is een zoon van achtbare ouders, die vermoeden dat hij naar Duiischland is ge vlucht, waar hij een meisje heeft. Het is echter ook mogelijk, dat hij naar Turkije of Zuid-Amerika gevlucht is. Naar uit Mexico-city wordt gemeld, is de in het Mexicaansche oliegebied gelegen stad Mondez door een geweldige brand totaal verwoest. Voor zoover tot dusverre vastge steld kon worden kwamen minstens 12 per sonen om het leven. De brand vond in de petroleumbronnen een zoo gretig voedsel, dat aan blusschen niet te denken viel. Gister is in het kranzinnigengesticht te Teetingbac, waar ongeveer 2000 krankzin nigen verpleegd worden, brand uitgebroken Door een buitengewonen tegenwoordigheid van geest slaagden de verpleegsters er in uit het gebouw, waar de brand woedde de daarin verpleegde 100 vrouwelijke krankzin nigen, die reeds buitengewoon opgewonden waren, te redden. Maria Sarto, de eenige nog in leven zijn de zuster van Z.H. den Paus Pius X is in den ouderdom van 84 jaar te Rome overle den. Naar de Directie der Duitsche Rijksspoor wegen mededeelt hebben onbekend gebleven daders Zondagavond te omstreeks acht uur door op de rails steenen neer te leggen, de locomotief van den trein uit Eschenau doen derailleeren. Er werd gelukkig niemand ge wond. De schade is niet groot. De daders slaagden erin te ontkomen. De eigenaar van de Hamburgsche juwe liersfirma Wemke, op wiens zaak in de Ham- burgerstrasse onlangs de bekende spring- stofaanslag gepleegd is, is thans wederom door onbekenden lastig gevallen. Hij werd opgebeld door iemand, die hij herkende als de man, die ook het eerste telefoongesprek gevoerd had. De man dreigde met nieuwe aanslagen, indien het gevraagde geld niet op een vastgestelde plaats zou worden gede poneerd. Deze plek wordt door de criminee- le politie bespied, doch tot dusverre zonder resultaat. Ook de zaak van den heer Wemke staat onder voortdurend politietoezicht Hieraan is het wellicht te danken, dat tot nu toe ceen niauure aanslagen aeoloo^d zijn. DUBBELE MOORD OM EEN PAAR DUBBELTJES. In het Hospitaal van de Rotter- damsche Lloyd. Gistermiddag om kwart over drie heeft on der de inlandsche verpleegden in het hospi taal van de Rotterdamsche Lloyd te Rotter dam een vechtpartij plaats gehad, waarbij de Madoerees Adam Ge uit de kampong Giliti- mor op Madoera iwee andere verpleegden met een mes heeft aangevallen. Ge schijnt ruzie met enkele andere verpleegden gehad te heb ben om een zeer onbeduidende oorzaak. Op een gegeven moment heeft hij een broodmes gegrepen, waarvan men nog niet heeft kun nen vaststellen, hoe het in zijn bezit kan zijn gekomen en heeft daarmee den Javaan Mat een ernstige wonde in de linkerzijde toege bracht. Vervolgens heeft hij zich geworpen op den Madoerees Aboe, wien hij een steek in de borst toebracht. Op het oogenblik dat de vechtpartij aan den gang was, was geen en kele Europeaan aanwezig, de andere inlan ders namen een vrij onverschillige houding aan. Kort na den aanslag kwam het verple gend personeel binnen, gealarmeerd door het gerucht van de vechtpartij. Het vond de ge troffenen beiden zieltogend op den grond lig gen. Dr. Planten de geneesheer van de Lloyd, kon slechts den dood van Aboe constateeren, Mat is onmiddellijk per auto van den Genees kundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij om half zes gisteravond aan de bekomen verwondin gen is overleden. Dr. Planten heeft de rivierpolitie gewaar schuwd, die onder leiding van hoofdinspec teur Binsbergen een onderzoek heeft ingesteld en het lijk van Aboe voor gerechtelijke schou wing in beslag heeft genomen. De dader is door het personeel ontwapend en gegrepen Hij heeft bij een verhoor een bekentenis afge legd en is opgesloten in het bureau van de rr- vierpolitie. De dader leek niet buitengewoon onder den indruk te zijn, men neemt aan, dat hij niet geheel normaal is. Nader kan nog worden medegedeeld dat de ruzie zou zijn ontstaan om een paar dubbel tjes. HEETGEBAKERDE JONGEDAME. Uit de tweede verdieping gesprongen. Omstreeks 9 uur Zondagavond is een 17- jarige jongedame in de Colerazostraat te Den Haag uit het raam van haar woning op de tweede verdieping gesprongen. De Geneesk. Dienst heeft haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Zij had op 't oog geen letsel bekomen, maar was wel bewusteloos. In het ziekenhuis is zij spoedig bijgekomen. De oorzaak van deze onbesuisde daad moet gezocht worden in een woordenwisseling, wel ke het meisje even voor haar thuiskomst heeft gehad. INBRAAK TE NIJMEGEN. Nadat sinds een paar weken de serie in braken, die in het begin van dit jaar te Nij megen gepleegd werden, was onderbroken, heeft Zondagavond tusschen acht en twaalf uur tijdens afwezigheid der bewoners een tot nu toe onbekend persoon zijn slag geslagen in een perceel aan den Hatertschen veldweg, waarin gevestigd is een boterhandel. Geheel overeenkomstig de vorige inbraken, verschaf te de ongenoode gast zich ook nu weer toe gang door het keldergat en doorzocht win kel en woonhuis. In een buffetlade in de huis kamer vond hij een chocoladetrommeltje, waarin zich een bedrag van 465 bevond. Trommel en inhoud heeft de inbreker meege nomen. Het onderzoek der recherche leverde tot nu toe geen resultaat. BOND VAN LEERARESSEN BIJ HET HUISHOUDONDERW1JS. De 29ste algemeene vergadering van den Bond van Leeraressen bij het Huishoudon- derwijs werd Zaterdag gehouden te Dord recht, onder presidium van mej. A. M. van Anrooy. Tot belangstellend lid werd aangenomen mevr. M. C. van Soelen—De Boer te Amster- dam. Het financieel verslag over 1929 en de be grooting vooi 1930 werden aangenomen. Voor een contributieverlaging is de toe stand der kas nog niet gunstig genoeg. In de plaats van de aftredende en niet herkiesbare leden werden in het bestuur gekozen de dames H. G. W. Bom en I. M. van der Worp De vacature in het bestuur van het Alyda Wolff- fonds, ontstaan door het periodiek aftreden en niet direct herkiesbaar zijn van mej. A. S. Kruizinga, werd vervuld door de benoeming van mejuffrouw C. Plantenga. De salarisherziening, verschenen in het Staatsblad van Januari 1930 lokte een leven dige discussie uit. De leden waren algemeen van oordeel, dat de daarbij vastgestelde sa larissen niet getuigden van groote waar deering voor het nijverheidsonderwijs voor meisjes. De verbetering, die de salarissen na 16-jarigen diensttijd zullen ondergaan door het toekennen van de twee laatste verhoogin- gen, wordt in den eersten tijd te niet gedaan door den aftrek van 3 pCt., welke toegepast wordt op ongehuwde en gehuwde vrouwe lijke ambtenaren boven de reeds bestaande kortingen- Het geldt niet voor weduwen of ambtenaressen, die gescheiden zijn. De ver gadering, overtuigd dat protest tegen deze nieuwe vermindering van de salarissen geen resultaat zal hebben, voelde er daarom meer voor aan te dringen op een regeling, waarbij de aftrek van 3 pCt. niet zal worden toege past op haar, die kostwinster zijn, hetzij zij gehuwd dan wel ongehuwd zijn. Voorts wenschte men op te komen tegen het feit, dat het avondonderwijs aan jongens wel hooger wordt betaald, tegen de salarietring van de uren boven de 28 naar den maatstaf van het aanvangssalaris en tegen de wijze, waarop de vacanties geregeld zijn, die alge meen als veel te kort werden beschouwd. Ook tegen de salarissen van huishoudsters en assistent-huishoudsters werd ernstig ge protesteerd, zij zijn zoo laag, dat het moei lijk is, daarvoor beschaafde krachten te vinden. Aan het bestuur werd door de verg adering opgedragen al deze bezwaren met grooten nadruk order de oogen der betrokken auto riteiten te brengen. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT. Op den Bezuidenhoutschen Weg te Deiv Haag staat een onbewoond huis, dat nog ge deeltelijk gemeubileerd is. De eigenaars be merkten onlangs, dat er een kostbaar tapijt en een epire-klok gestolen waren, meldt het „Vad." Zij deden aangifte bij de politie, die, in de hoop dat de dader terug zou komen, posten in en om het huis opstelde. Vrijdagmiddag is het lange wachten be loond. Door de brandgang van het huis kwam een man met een handwagen aangere den. Bij de achterzijde van het huis gekomen begon hij de deur te rameien, en toen het hem gelukt was den toegang te verbreken en binnentrad, liep hij in de armen van een rechercheur, die hem uitnoodigde mee te gaan naar het hoofdbureau van politie. De man was woedend, dat hij zoo in de val ge- loopen was: Bij huiszoeking vond men een tafel vol zilver en verscheidene andere voorwerpen, die blijkbaar ook van diefstal afkomstig wa ren. De lijsten werden nagegaan en nu wordt de man verdacht van de inbraken, die den laatsten tijd gepleegd zijn op de Stadhou derslaan, in de Javastraat, op den Ouden Scheveningschen weg, en nog een paar an dere, in totaal zeven. EEN ONDERSCHEIDING VOOR PROF. HUGO DE VRIES. De Zweedsche Academie van Wetenschap pen heeft aan prof. Hugo de Vries de groot» gouden Linnaeusmedaille toegekend. Heden zou de officiëele uitreiking plaats hebben. Met het oog >p zijn hoogen leeftijd hij is 82 heeft prof. E)e Vries echter de reis naai Stockholm niet durven ondernemen, zoodal de aanbieding op andere wijze zal geschieden EEN PRETTIGE WEDSTRIJD. Automobilist schiet op motorrijden De wielrennersvereeniging „Sparta" tt E>en Haag hield Zondag een wegwedstrijd, die, ofschoon wettelijk verboden, oogluikend wordt toegelaten, zoolang het gaat om de Sport Ter hoogte van Voorschoten wilde een mo torrijder passeeren, waarvan de bestuurder zulks meende te moeten beletten, door te gaan zig-zaggen. De automobilist meende meester van den weg te zijn, riep dat hij official was en niemand mocht passeeren. Toen de motorrijder, nota bene een clublid van den autobestuurder, het toch deed, los te de automobilist een revolverschot, waarbij de kogel even vóór het voorwiel in de straat terecht kwam. De autobestuurder bleek te zijn de „wonderdokter" van P. Tegen hem is bij de Haagsche politie een klacht ingediend. En tevens is, constateert de Haagsche Crt., na tuurlijk door zijn toedoen aan vele jongelie den de pret ontnomen, om Zondags op den weg te rennen. NIET ALLE DUIVEN ZIJN VREDESDUIVEN. Ernstige vechtpartij, vier gewonden. De Koningstraat te Den Haag is Zondag morgen in rep en roer gebracht door een hevige vechtpartij. De 34-jarige A. J. de G., de 26-jarige J. M., de 25-jarige C. M., allen wonende in de Koningstraat en de 24-jarige A. M. uit de Kempstaat, kregen verschil van meening ovei het eigendomsrecht van een duif. Dit verschil van meening liep zóó hoog, dat het viertal handgemeen werd en elkaar met stukken gas- pijp en wapenstokken (z.g. veren) te lijf ging. De door omstanders gealarmeerde politie rekende het viertal in. Alvorens zij echter naar het hoofdbureau van politie konden worden overgebracht, moesten de vechtersba zen eerst door den G. G. D. worden verbon den. Een van hen had een gebroken pols, de tweede een gekneusden arm, de derde miste een paar tanden, terwijl de vierde vrij ernstige hoofdwonden had. Na te zijn verbonden is tegen de woestelin gen proces-verbaal opgemaakt. Hun woede was echter nog niet bekoeld, zegt de Haagsche Crt., en zij gaven alle vier den wensch te kennen, dat een vervolging we gens mishandeling zou worden ingesteld,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1