AlkBaarsche Coirant. DE VEMEN DELORIL Honderd twee en dertigste Jaargang. I'U I I.I.K'l'Dfi. Provinciaal nieuws No. 77 1930. Dinsdag 1 %g»ril Radio-hoekje Woensdag 2 April. Hilversum, 1875 M. 10.10.15 Morgen wijding. 12.15—2.Concert door het A. V. R. O.-Trio. 2.2.30 Andersen Herden king. Voordracht door den heer Hiidebrand. 2.303.Gramofoonmuziek. 3.4.Naai cursus. 4.—4.30 De voornaamste studiemu- ziek voor piano uitgevoerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt. 4.305. Gramofoonmuziek. 5.30 Concert uit Cabaret „La Gaité" te Amsterdam. 6.— Tijdsein. 6.01 Voortz. concert. 6 45—7.15 Italiaansch: Be ginners. 7.15—7.45 Italiaansch: Gevorder den. 8.01—0.— Gramofoonpl. 9.—11.— Ope- rette-muziek. Mimi Geynes en Herbert Weiss- bach van het Fritz Hirsch-Operettegezel- schap. Het Omroeporkest. 10.— Persberich ten. 10.1510.35 Cello-recital door J. Aerts. 10 35 Voortz. concert. 11 Gramofoonpla- ten. 12.— Sluiting. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 Al.) (Uitsluitend N. C. R. V.) S.15—9.— Concert. 10 30—11-Zieker.dienst. 11.—11.30 Gra mofoonplaten. 11.30—12.30 Harmoniumbe speling door den Heer M. F. Jurjaanz. 12 30 __2 Concert. Jch. Middendorp, viool en Tiobo. Henk G. v. d. Berg, orgel en piano. 2 —2.45 Concert door het Instrumentaal A V.-Trio. Flait, fagot en piano. 2.45—3.15 Lezen van Chr. Lectuur. 3.15-4.15 Vervolg concert. 4.15—5.— Gramofoonmuziek. 5.— 6._ Kinderuurtjc. 6.—6.30 Gramofoonpla- ten. 6.30—6.40 Koersen. 6.40—7.10 Cursus Radiotechniek. 7.10—7.40 Causerie over ver schillende technische onderwerpen. 7.40 8.10 Causerie over: „Het opfokken van kui kens" (II). Spreker: Joost Sluis. 8.10—8.30 Bestuursmededelingen door den N. C. R V. voorzitter. 8.30—10.30 Uitz. van de Evange lisatie-Radio Samenkomst vanuit de St. Pie terskerk te Leiden. Sprekers: Ds. D. Kuilman en Ds. H. Thomas. Ds. K. J. Punselie. Muzik. medew.Chr. Oratorium Vereen. „Con Amore". L. Mens, orgel. 10.3010.40 Persber. 10.40—11.— Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 Ai. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Orlcestconcert. 2.20 Concert. O. Jenkin, so praan. C. Jones, bariton. 2.50 Uitz. voor scholen. 3.45 Concert. S. Wearing, piano. Strijkkwartet. 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuws- ber. 7.Pianorecital door Mrs. N. O'Nril. 7 20—7.40 Lezing 7 45 Lezing. 8.05 Con cert. Orkest. C. Serena, alt. 9.20 Nieuwsber. 9.45 Lezing. 10.05 „Philip the King" van J. Masefield. 11.05 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 Al. 12.50—2.20 Gramofoonplaten. 4.05 Concert door Kwin tet. 8.20 Concert. Orkest en pianist. 9.05 „De Tooverfluit" van Mozart. Solisten en orkest. Langcnbcrg, 473 Al. 6.20—7.20 Gramo foonplaten. 9.3510.35 Gramofoonplaten. 10.40—11.20 Muziekuitz. voor scholen. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25— i.50 Orkest concert. 4.505.50 Concert. Cenbalo, so praan en fluit. 7.20—=-7.50 Lezing met muzik. illustratie. 7.50 Symphonie-concert. Orkest en pianist. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Kal'andborg, 1153 Ai. 2.20—3.50 Zang en declamatie. 6 50—-9.35 Herdenking van H. Andersen en solisten. 9.55—11 50 Dansmu ziek. Brussel, 508.5 Ai. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert. 9.35 Galaconcert. Orkest en solisten. Zeesen, 1635 Al. 6.1511.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.50 Le zingen. 1.201.5C Gramofoonplaten. 2.05 3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.50 7.20 Lezingen. 7.20 Concert. Schrammel- Trio. 7.50 Der Herrgottsflucher von Maria- Stein". Hoorspel van Waldorf-Eck. 8.20 Or kestconcert. 9.50 Kaartspel. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. RADIO-TELEFONIE MET SCHEPEN. Het tijdschrift „Radio-Wereld" deelt mede, dat binnenkort ook in Nederland proeven zul len worden genomen met radio-texfonie tus- schen oceaanschepen en telefoonabonné's voor dit doel is reeds een zender te Schevenin- gen-Haven in aanbouw. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. «Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER 28) „Waar is Delora dan nu?" „Dat kunnen wij wel gissen en wij zouden willen, dat u naar hem toeging." „Best, Louis, ik ben daartoe volkomen bereid, maar je moet mij eerst nog eens vertellen, wie die mijnheer Delora is, waarom hij zich verstopt en wie je bedoelt als je van „wij" spreekt." „Als het enkel van mij afhing, mijnheer, zou ik u alles mededeelen. Ik zou u volko men in vertrouwen nemen; wij zijn maar een klein kringetje, cn als wij meenen op iemand te kunnen rekenen, dan vertrouwen wij hem volkomen. Maar de anderen ken nen u niet zoo goed als ik en ik mag u slechts enkele bijzonderheden verklappen. De heer Delora is naar Engeland gekomen met een bijzonder gevaarlijke opdracht. Hij bezit een geheim, dat van onberekenba re waarde is en anderen, die niet tot onze vrienden behooren, zijn daar achter geko men. Aan Delora was op het Charing Cross Station een signaal gegeven, dat het gevaarlijk was om hier zijn intrek te ne men. Daarom is hij kalmweg ergens anders heengegaan en heeft zich thans verstopt. Als u werkelijk er op gesteld is wat te be leven, dan kan ik u een avontuurlijke on derneming aan de hand doen." „Ga door, I.ouis." „Laat men blijven denken, dat Delora is VOORJAARSMARKTEN TE ALKMAAR. De Directeur van het Marktwezen te Alkmaar deelt aan belanghebbenden mede, dat in verband met het samen vallen van de Voorjaarsmarkt voor rnnderen met den tweeden Paaschdag de VOORJAARSVEEMARKT dit jaar zal plaats hebben op WOENSDAG 23 APRIL; de PAARDENMARKT op WOENSDAG 30 APRIL. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. ZUIDSCHARWOUDE. Jaarvergadering Gr centen Groothandelaren vereeniging „de Koophandel". (Vervolg). Ingekomen was een missive van de Kamer van Koophandel. Hef betrof eene uitnoodi- ging tot bijwoning eener vergadering met de besturen van de middenstandsvereenigingen in haar district. Besproken zal worden: in stelling van één of meer cursussen voor op leiding winkelpersoneel. Aangezien de vereeniging „De Koophan del" met winkelpersoneel niets uitstaande heeft, werd het schrijven voor kennisge ving aangenomen, te meer waar de vereeni ging ook geen punten heeft, welke op die vergadering zouden moeten behandeld wor den. De aftredende bestuursleden de heeren G Bekker en P. F. Slot werden ieder met 35 stemmen herkozen. Het volgende punt betrof: Bestuursvoor stel collectieve ziekteverzekering. De voorzitter herinnerde aan de invoering der nieuwe Ziektewet. De meeste leden zul len hun personeel reeds bij de een of ande re verzekering hebben ondergebracht. Voor de losse arbeiders zijn er echter be zwaren verbonden. Het kan voorkomen dat een losse arbeider heden bij den eenen en morgen bij den anderen werkgever arbeid verricht. Bij ziek worden van dien arbeider zullen er geschillen kunnen ontstaan der verzekeringen over de uitbetaling. Het be stuur dacht er zoo over om de losse arbeiders bij één maatschappij te verzekeren. De Raad van Arbeid heft 23 per 1000 loon. Er zijn echter maatschappijen met een lager ta rief. Het is noodzakelijk dat wij ons aanslui ten bij een solide maatschappij. Er werd over dit punt vrij lang van gedachten gewisseld. Nadat nog verschil lende vragen werden beantwoord, werd be antwoord, werd besloten eene commissie te benoemen die zal onderzoeken in hoeverre het mogelijk is een juiste oplossing te vin den. Hierbij wordt rekening gehouden dat wat de losse arbeiders betreft, vastgehouden wordt aan de lijsten van de transporters, en dat vanaf 1 April premie betaald wordt ook betreffende de transporters, totdat de com missie een afgerond plan heeft ontvouwd. De ze commissie zal bestaan uit de heeren P. F. Slot, P. Deutekom en C. Wagenaar Kz. De commissie heeft geheel vrij mandaat en zal zoo noodig eene "ledenvergadering beleggen. Bespreking nachtdienst telefoon. De voorzitter deelde mede, dat de Direct.- Generaal niet meer kan toestaan dat de lijs ten van den nachtdienst worden verstrekt, waardoor voor ons nu de controle ontbreekt De openstelling zou nu plaats hebben van 710. Wij hebben voor de zomermaanden gepoogd dit te brengen van 611 uur, doch hebben nog geen antwoord. Voor hen die toch gaarne van den nacht dienst gebruik willen maken, zij medege deeld, dat voor doorverbindingen eveneens gelegenheid is om eikaars gesprekken niet te kunnen afluisteren. Een toestel komt daar voor gereed, doch een 15 aansluitingen zijn noodig. De kosten hiervoor zijn 600. Wil men den toestand bestendigen zooals die nu is, dan zijn de kosten 800, doch om dit bedrag op de verbruikers om te slaan, zul len wij de gegevens moeten benutten van hei vorig jaar. De directeur van het post- en telegraaf kantoor te Broek op Langendijk die even eens tegenwoordig "was, lichtte een en ander nog nader toe en gaf in overweging subsidie te vragen bij de gemeentebesturen. De vergadering bekeek deze zaak ook meer in het licht van het algemeen belang. Ieder aangeslotene kan profiteeren, wijl bij brand enz. de wenschelijkheid van nacht dienst maar al te duidelijk bleek. Men be- teruggekccrd. Zooals ik u reeds heb gezegd, is dit niet het geval. De deur van zijn ka mer is op slot en aan niemand is het ver oorloofd naar binnen te gaan. Het vermoe den bestaat, dat vannacht een poging zal worden gedaan om in de kamer binnen te dringen cn den tijdelijken bewoner er van te ontvoeren." „De kamer is ledig, nietwaar? Er is nie mand in?" „Juist, mijnheer, maar als er nu eens een sterk en dapper man zijn intrek nam, dan zouden zijn, die valsch spel met ons spelen en booze plannen in den zin hebben, een flink lesje kunnen krijgen. Als u die man wilde wezen, kapitein Rotherby, dan zou den wij, de heer Decresson en de anderen, van oordeel zijn, dat u uw schuld jegens hen had ingelost." Een zacht gefluit kwam over mijn Iipoen. Ik begreep nu, wat Louis van mij verlangde. Ik moest op de een of andere wijze trachten in de kamer te komen, waar men veronder stelde dat Delora zich ophield, moest mij daar verdekt opstellen om den aanval af te wachten, welken zij om een of andere reden vermoedden. Maar toen ik mij de mogelijk heden voor den geest haalde, die zich in verband hiermede konden voordoen, deed zich mijn gevoel voor humor gelden en lachte ik Louis tot zijn verbazing in het ge zicht uit. Ik keerde uit die fantastische wereld van geheimzinnige rooverijen en nog geheimzinniger moordaanslagen tot de wer kelijkheid terug. Het leek mij onmogelijk, dat dergelijke dingen zouden kunnen ge beuren in een rustig hotel van den eerse rang in een stad als Londen. Ik kon niet aannemen, dat Louis, een lid van het per soneel van dat hotel, die door mn gewaar deerd werd als een bekwaam vakman. Jid sloot voorloopig den nachtdienst te bestendi gen voor rekening van „Koophandel" op de wijze reeds eerder genoemd. Subsidie zal aan ae gemeentebesturen verzocht worden. Het zelfde zal, na eene toelichting van den heer S. de Boer, ook gevraagd worden aan de marktbesturen. Over een paar maanden vergadert men weer, dan weet men ook iets naders omtrent de subsidies en zal dan verder besloten wor den. Het nieuwe of concept keurreglement voor de 4 veilingen werd aan besprekingen onder worpen en na een paar aanvullingen goed gekeurd. Nu moeten ook de tuinbouwvereeni- gingen zich in deze nog uitspreken. Punt 8. Aflevering der Tomaten aan de veilingen in potersbakken met papierverpak king. Na eenig over en weer gepraat werd besloten dat de Tomaten zullen worden ver kocht plus den nader vast te stellen prijs van potersbakken met papierverpakking. De koo- per betaalt dan het dekpapier. De grootte aer bakken is uniformformaat van de U.C.B Punt 9. Prijscouranten. Ten einde meer ten vaste lijn in de prijsnoteeringen te ver krijgen kwam het 't bestuur gewenscht voor, dat prijscouranten met gelijkluidende notee ringen groote moeilijkheden zouden voorko men. Ook dit punt ondervond eenige bespre king. B.v. wenschte men geen prijzennotee- ring, maar wel: de markt is flauw enz. wijl een ander bij prijsnoteering vermeld zag: vrijblijvend. Het feit dat Koophandel hierin alleen staat, werd niet bericht wat men wil de, dacht een lid. Een ander merkte op dat alleen belanghebbende handelaren deze kwestie aangingen enz., een commissie van onderzoek werd gewenscht. Tot dit laatste werd besloten. De commissie bestaat de hee- ïen K. Kloosterboer, Bonnet, P. Deutekom, P. F. Slot en C. Wagenaar Kz. Nu kwam aan de orde bespreking uitbrei ding loon- en werkregeling. Bij de behande ling hiervan bleek dat op- en aanmerking eene herziening noodzakelijk maakten. Den leden werd verzocht eventueele bemerkingen nader te verstrekken aan den secretaris Eene daarvoor benoemde commissie zal dan een en ander verder ontwikkelen. De vereeniging die in Jan. 1902 voor 29 jaar werd opgericht, overschrijdt aanstonds dit tijdvak. Besloten werd andermaal weer de koninklijke goedkeuring aan te vragen. Rondvraag. Hierbij stippen wij enkele punten aan. De heer Jn. Hoogland vroeg, wat men t; verwachten heeft aanstonds bij de aardappe- lensorteering. Uit het antwoord dat hierop gegeven werd alsmede uit de ontstane bespreking bleek de wenschelijkheid dat eene vaste regeling voor de maat der aardappelen noodig was. Van wege „Koophandel" wordt eene vergadering uitgeschreven op Dinsdag 8 April, waarbij de Ned. Bond van Exporteurs wordt uitge- noodigd tegenwoordig te zijn, teneinde deze zaak nader te bespreken. Enkele leden kwamen nu met klachten over te late en ongeregelde lossing der producten in de motoren. Het goed dat voor de moto ren gekocht wordt, behoort direct aangepakt te worden. Het overleggeld is bij het tegen woordige stelsel te verleidelijk, soepelheid is gewenscht, enz. Het antwoord luidde, dat den leider er op gewezen zal worden, de diverse ladingen op schrift te stellen. De boeten zullen in dien geest gewijzigd worden, dat deze per uur verrekend worden. In elk geval zal getracht worden verbetering aan te brengen. De heer H. Kamp deed opmerken dat de schippers van zoovele omstandigheden af hankelijk zijn. De heer J. Kloosterboer zag gaarne dat ook „Koophandel" zitting had in de redactie van het centraal orgaan. Men voelde hier voor wel, maar dan moet eerst gepoogd wor den of men ook dit blad als orgaan van „Koophandel" kan beschouwd worden. Ter gelegenheid van het 30-iarig bestaan van „Schuttevaer", welke herdenking hier aan den Langendijk gehouden zal worden, vroeg de heer H. Kamp de sympathie van „Koophandel". Dit wordt verleend en is leeds eerder toegezegd. De heer S. de Boer herinnert er aan dat het veilen van rabarber geslaagd is, doch niet verkocht. Er is nu eene strooming die meent dat een voorveiling den verkoop van rabarber bevordert. De voorzitter zeide dat dit voor den handel niet aan te bevelen is. Doch de tuinders kun nen meenen er meer geld mee te kunnen ver dienen. De heer de Boer is het ook wel niet sym pathiek, maar meende het veilen te bevorde- zou zijn van een bende samenzweerders, die met menschenlevens speelden als een cir- cusartist met ballen. Het leek mij onmoge lijk het voorstel van Louis als ernst op te vatten en het was mij moeilijk mijn gedach ten te concentreeren. „Is dit geen kapitale grap van je, Louis", vroeg ik, „of spreek je tot mij in vollen ernst?" „Het is mij volle ernst, mijnheer. Ik over drijf niets en heb geen woord in strijd met de waarheid gezegd." „Laat ik mij dan de dingen wat duidelij ker voorstellen. Wat heeft Fcrdinand Delo ra gedaan, dat men het op zijn leven gemunt heeft? Waardoor heeft hij zich vijanden ge maakt? Is hij een misdadiger of zijn zij, die hem te pakken trachten te krijgen, misdadi- gers?" „Hij is in het bezit van een geheim zei- de Louis, „dat schatten waard is. Er zijn nu mcnschen, die meenen recht te hebben op een deel daarvan en dat zijn zijn vijanden. Zij hopen door geweld te kunnen verkrijgen, wat zij langs geen anderen weg kunnen be machtigen." Er kwam in eens een gedachte bij mij op en ik vroeg haastig: Was Tapilow eeri van die menschen 1 „Ja, de» heer Tapilow behoorde tot hen, die aanspraak maken op een deel van der. buit, maar hij was niet bereid ook maar het geringste risico er voor te loopen." „Dus is het maar goed, dat hij onschade lijk is gemaakt! Ja, dat begrijp ik! Maar uu nog een vraag, Louis, en daar moet je mij naar waarheid op antwoorden. Je kunt wel begrijpen wat ik bedoel, als je weet dat ze juffrouw Delora betreft." „Juffrouw Delora weet niets van dat al les". verklaarde Louis plechtig. „Het is een ren. Het werkt evenwel den speculatieven handel in de hand. De voorzitter: De handel is vrij en de L. G. C. kan het probeeren. Er zijn altijd menschen die op voor koopen. De heer F. Slot prefereerde een gewone daghandel, welke voor een goede handel be ter is. Met den wensch dat volgende vergaderin gen beter bezocht zullen worden, en de pro ducten die nog aanzienlijk zijn ver kocht zullen worden ten genoege van handel en tuinder, sloot hij de samenkomst. HEILOO. In de vergadering van de Coöp. Veilings vereeniging „St. Willebrordus" heeft de heer W. Balk, Secretaris van de Prov. Commissie uit de veilingen een rede gehouden, die om meer dan een reden de belangstelling ver dient. De heer Balk, jaren lang voorzitter van de Veilings ver. Bangert en Omstreken en jaren aaneen in den practischen tuinbouw werkzaam, die bovendien in zijn functie de malaise in den tuinbouw beter dan ieder an der kan beoordeelen heeft zijn meening ge zegd op de hem eigene zakelijke, doch rake wijze, zonder de „kool of de geit" te sparen. Na een korte inleiding zeide spreker dat hij de opbloei van den tuinbouw had meege maakt. Wat een verschil bij vroeger. Toen zag men het zelf verkoopen der producten san de markt en'uit de hand. Zelf had spre ker mee gemaakt het zoeken van afzetgebied in het buitenland en de ondervinding daar opgedaan, had spr. tot een volbloed veilings man gemaakt. Spr. zou allerminst beweren dat het in het veilingswezen een ideale toe stand was, doch het staat vast dat door het. veilingswezen heel wat toestanden uit den weg zijn geruimd. Spr. zal niet uitweiden over het werk door dem Provincialen en Lan- delijken bond verricht, want dan zou hij niet vlug zijn uitgesproken. Spr. die zijn oor had te luisteren gelegd op deze vergadering vond het jammer dat er geen trouwe liefde voor eigen veiling was. Het verplichte veilen is een wet geworden (daarop één na alle vereenigingen bij den bond zijn aangesloten) doch men moet het een beetje ruim opvatten. Aan den Langen dijk bijv. veilt men zijn spruiten in de Beem- ster en als hier een product te weinig op brengt zal het bestuur redelijk moeten wezen en soepeler bepalingen moeten toepassen Maar dat ontheft den aanvoerder (lid van een veilingsver.) niet om dat zonder toe stemming van het bestuur te doen. Neen, overleg is noodig. Tets anders is als er op een veiling zooals hier producten kunnen komen en men passeert zijn eigen veiling, terwijl men weet dat de kooplieden willen ko men als er is. Spr. wil niet persoonlijk wor den. doch het is onverantwoordelijk plicht de veiling te steunen. Dan had spr. beluisterd dat men hier enkele hoofdproducten teelt en verder weinig of niets. Spr. wilde waarschu wen om niet alles op één kaart te zetten, doch te zorgen voor een teelt gedurende een groot tijdsbestek. Wij hebben, aldus spreker, de laatste ja- ïen te kampen met het buitenland. Zoolang men tariefmuren optrekt weet men nog wat men er aan heeft, anders wordt het als men in bepaalde landen zoekt naar „zuiverheid" van ons product. Spr. zette uiteen dat de ipractische tuinbouwer veel met het buiten land te maken heeft. Men moet trachten de kwaliteit van het product zoo hoog mogelijk op te voeren. Jammer genoeg begrijpt de c'oorsneetuinder die belangen niet geheel Men meent dat als men zijn producten aan de veiling heeft afgeleverd dat men er is, doch onze belangen liggen verder: het pro duct op de tafel des koopers in goede condi tie, daar moet het heen. Er kleven helaas aan ons veilingwezen mistoestanden waaraan de tuinder cn hij alleen, schuld heeft. Als de aardbeien duur zijn doet men de slof niet vol, sterker, men ontziet zich niet om de emballage te ver zwaren door ze in de slooten te gooien of anderszins. Die kortzichtigen hebben zich zelf er mee, want de handel-slaapt geenszins. Spr. die veel hier en daar komt en veel be studeert, kan daar staaltjes van vertellen De tuinbouw heeft een geweldige taak te ver vullen, in het buitenland heeft men ons pro duct gi'aag, doch laten wij onzen naam hoog houden en met alle ons ten dienste staande middelen ons product verbeteren en nog meer eischen stellen aan sorteering. Tot zijn verbazing had spreker gehoord dat hier nog inbrengers (gasten) waren. Dat had spi'. ook elders ontmoet. Spr. begreep niet als men de balans enz. hoort dat men niet toetreedt, men moet de lusten en lasten dra- bekoorlijke en werkelijk zeer schoone jonge dame, maar als ooit een jonge dame aan vrienden behoefte heeft gehad, dan is zij het." „Maar waarom is zij dan meegekomen?" vroeg ik. „Waarom is zij niet te Parijs ge bleven? Zoo voor haar geen rol is wegge legd in deze comedic, was bet dan niet veel beier geweest als zij er geheel buiten was gelaten?" „Kapitein Rotherby", antwoordde Louis, „er was een goede reden voor, die u later wel zult begrijpen. Het was noodig, dat zij met haar oom naar Londen ging, meer kan ik u thans niet zeggen. U moet mij niets meer vragen Ik keek Louis eens aan, maar op zijn on doorgrondelijk gezicht viel niets te lezen en ik gaf het op, wat naders van hem te hoo- ren- Maar zijn woorden hadden mij niet ten voile overtuigd. Wel gevoelde ik intus- schen, dat hij de waarheid omtrent Felicia had gezegd. Het was onmiskenbaar waar, dat ik aan die mannen een schuld had te betalen en ik wenschte dan ook niet mij daaraan te onttrekken. „Maar als ik vannacht de plaats inneem van Delora en jullie plannetje slaagt, is hij dan verder vrij?" vroeg ik. „Kan hij dan terugkeeren? Is het in het belang van de jonge dame?" „Maar wel wis en drie!" antwoordde Louis ernstig. „Wij strijden niet tegen een of andere organisatie. Het zijn maar een paar lui, die van meening zijn, dat zij bena deeld worden. Wanneer zij onschadelijk zijn gemaakt, kan Delora zich gerust in het openbaar vertoonen en 2ou u niets in den weg staan om vriendschap met hem of zijn nichtje te sluiten." ..Nu vno/i" ik. ..TL' 1 gen. Spr. hoopte dan ook dat als hij het vol- gend jaar weer komt de „gasten" leden zul len zijn. Spr. kwam thans tot de minimum prijzen. Ja, daar is men nog niet over uitge praat. Wie moet de schade dragen? De vei ling, neen want dan zou op slot de niet-teler er aan moeten betalen. De tuinder dus. Maar zal het voor hem schade zijn? Spr. geloofde het niet. Aan den Langendijk en De Streek heeft men reeds minimumprijzen voor meerdere producten en men heeft geen schade gehad. Als de handel maar weet dat we pal staan. Als spinazie bijv. voor 10 cent per bak te duur is, dan is het ook te duur voor 6 cent. Als de handel het kan gebruiken neemt hij het. Laten we waken voor verkoop buiten de veiling en als één man staan. Ja. men heeft ook beweerd, dat de voedselvoorziening ge vaar loopt. Spr. vond het bespottelijk om daarover te spreken. Wat maakt het uit of een Kilo spinazie een of twee centen meer kost. Spr. wekte op om de bepaling der mi nimumprijzen onverzwakt te handhaven. Zoo noodig boete toe te passen en de „twijfe laars", die soms uitvluchten zoeken op ds vingers kijken. Wij zullen aan de conserven fabrikanten verzoeken om medewerking. In Zuid Holland en Utrecht past men de mini mumprijzen reeds toe en met succes. Waar om kan het hier niet? Spr. eindigde zijn gloedvol betoog met een uitnoodiging om sa- men te werken en het veilingswezen op hoo- ger neil te brengen en zich niet te laten ont moedigen door een ongustig jaar en eindigde met de beste wenschen voor dit jaar (dave rend applaus). Naar aanleiding van de rede volgde een uitvoerige gedachtewisseling. Over het al gemeen vond men den minimumprijs bespot telijk laag. De heer Balk was het hiermee eens, doch we kunnen de tuinders nog niet verder bren gen. Als men eerst maar een stap zet, komen we tater wel verder. De voorzitter bracht dank voor het gloed vol betoog en riep de aanwezigen een tot wederziens toe in het volgend jaar. De laatste les van den 3-jarigcn Landbouwwinter cursus. Zaterdag werd door de plaatselijke afdee- ling' van de Holl. Mij. van Landbouw de eindles gehouden van den wintercursus. In het lokaal van den heer Roozing waren aanwezig de heer Huisman met een 11-tal leerlingen, de rijkslandbouwconsulent Veen stra, het bestuur van de Holl. Mij. van Landbouw, de tuinbouwleeraar Beun, vele oud-leerlingen en genoodigden, die met groote belangstelling luisterden. De heeren Huisman en Beun deden eenige vragen en gezien de karigen tijd slechts 10 uur per wr'xr vielen de antwoorden mee. Aan het einde van de les hield de Rijks landbouwconsulent Veenstra een rede, waar in hij dank bracht aan de Afd. van de Holl Mij. van Landbouw en de heer Huisman. Zich tot de jongelui wendend, zeide spre ker, dat men gevoelde, dat het onderwijs waarde heeft voor het latere leven. Men moet goed toegerust de strijd in het leven ingaan. Ook de heer Beun was spr. dankbaar, dat hij in den korten tijd nog wat had bereikt. Spr. achtte zich gelukkig, dat hij aan alle leerlingen een diploma kon uitreiken. Maai zoo'n diploma legt verplichtingen op. Spr. bracht ook dank aan de afdeeling en zijn ijvervollen secretaris, den heer Maas Geesteranus, die zooveel voor de leerlingen doet en wiens voortvarendheid is te roemen Reeds is van deze afdeeling een verzoek in gekomen of er ook gelegenheid bestaat om meisjes den cursus te laten volgen. Tot heden gaat dit niet. doch als de mogelijk komt en wat niet is kan komen dan zal men het verzoek ernstig behandelen en zoo mogelijk uitvoeren. Daarna werden de diploma's uitgereikt aan de volgende candidaten: Diploma met zeer veel vrucht: C. van der Ooord ,Egmondcrmeer; P. Blokekr, Heiloc en P. Roozing, Heiloo. Diploma met veel vrucht: A. Stammes, Bergen (N.-H.); C. Vis, Limmen (N.-H.) en A. Frans, Heiloo. Diploma met vrucht: L. Vethaak, Alk- ma-a-; C. D. Michiele, Alkmaar; P. Frans, Heiloo, H. Klijn, Heiloo en N. Bakker, Hei-, loo. De heer Veenstra zeide, dat men nu niet moet meenen, dat men met een diploma er is. Men moet zich practisch bekwamen. De heer P. Frans, voorzitter der afdeeling, bracht dank aan den heer Veenstra voor zijr. nacht doorbrengen in de kamers van De lora en laat aan jou over om alle noodi- ge maatregelen te treffen." Louis keek mij met een zonderlinge uitdrukking op zijn gelaat aan. „U weet dus goed, dat er gevaar aan de zaak is verbonden?" „Natuurlijk weet ik dat", antwoordde ik, ,.als het. tot vechten komt, dan ben ik er op voorbereid en ik heb gelukkig op dat punt eenige ervaring." „Hoe goed gewapend u ook moge zijn", zeide Louis, „loopt u toch altijd gevaar. Onze vijanden zijn gladde, stille jon gens. Een hunner is in ieder geval een volleerd misdadiger. Zij zijn ons te knap af, als wij niet geholpen worden. Ik kon, juffrouw Delora vandaar naar Scotland Yard brengen en aan de politie mededee len wat wij vreezen. Zij zou dan het hotei laten bewaken, maar zelfs in dat dat geval zoudt u in den nacht wakker kunnen worden met iemand aan uw bed." „Ja, dat is waar, I.ouis, waarom al die geheimzinnigheid? Volgens jou is Delo ra een fatsoenlijk man. Waarom ga je dan niet naar de politie?" Hoofdschuddenu antwoordde hij: ,Wij zijn niet vrij om er de politie in te mengen. Delora is een fatsoenlijk man, maar hij heeft de leiding van een groot plan en het eenige middel om het te doen slagen i?> het voor de geheele we reld geheim te houden." „Dat zal geen moeite kosten. Er zijn twee liften in het hotel, een uit den rook- salon en een die in de vestibule uitkomt, „En hoe kom ik de kamer binnen?" Het nummer van Delora's slaapkamer is 157. Hier heeft mijnheer intusschen al vast een sleutel." (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5