Allnirsclit Eturiil. Kunsten en Wetenschappen. Landbouw en Veeteelt. HsRderd twee en dertigste Jaargang. Binnenland No. 77 1930 Dinsdag I April VOORDRACHTAVOND JAN MUSCH. Het Comité voor Tooneeluitvoeringen te Alkmaar heeft gister de seizoen- uitvoeringen besloten met een avond in Het Galden Vlies waarop Jan Musch ge dichten van Adama van Scheltema heeft vooigedragen. In een korte inleiding heeft de heer Musch iets uit het leven van den dichter verteld, die student was in de medicijnen en in zijn studietijd als dilettant een be langrijke rol in een tooneelgezelschap vervulde, maar weldra begreep, dat hem een onoverbrugbare klove scheidde van de zeggingskracht en het uitbeeldings talent der beroepsacteur Al spoedig trok hij zich uit, de groote stad terug en in Bergen, hét land van bosch en duin, betrok hij een huisje, waar hij zich volkomen kon overgeven aan het' verlangen zijn stemmingen en gevoelens in woorden te uiten en waai de tijd hem tot een peinzer maakte, die zoo nu en dan nog eens een greep deed in het lachend verleden, maar zich meestal in zich zelf keer ie en het na tuurgebeuren om zich heen al; een on doorgrondelijk raadsel beschouwde. Is Jan Musch eigenlijk wel de man om verzen van Adama van Scneltema te zeggen? Deze acteur vol leven en bewe ging, is hij de man die in ditpe gedach ten stamelend kan spreken van een brokje licht dat uit een loodgrijzen hemel plotseling op een korenveld valt, van een nietig bloempje, dat bijna on opgemerkt tusschen de grashalmpjes staat, van een verlaten strand dat door het spel van zon en wlken van kleur verandert, van zooveel, dat de gedach ten bezig houdt van een peinzend dich ter. die den wind als een dolleman op zijn huisje voelt beuken en hem nastaart als die windvl' gen schaterlachend van hem wegvliegen ver over de vlakke heide. Jan Musch zegt dat alles, hij ver plaatst zich in de gedachten van den dichter, hij staart ver over zijn gehoor naar iets dat hij alleen ziet en dat zijn geest bezig houdt. Hij bukt zich en ziet het bloempje, dat hij in zijn jeugd zoo wondermooi vond en waarvan hij nu niet begrijpt waarom hem dat eigenlijk zoo bekoord heeft, hij ziet het boeren meisje, dat achter den volgeladen hooi wagen loopt, dat hem even aankijkt en zijn gedachten vasthoudt omdat zij zoo mooi is. Hij geeft den dichter weer in ziin stille landhuisje, peinzend over al les wat hij om zich heen ziet, zich tever geefs afvragend waarom dat alles zoo is om dan stamelend te bekennen, dat hij het niet weet. Hij vertolkt den dichter, die moe is, moe van het zien en het den ken, zoo eindeloos moe, dat hij verlan gend uitziet naar den verlossenden dood. Dat alles geeft Jan Musch heel zuiver weer en toch is er iets, dat zijn hoorders wel belangstellend doet luisteren, maar dat hen niet pakt, niet meesleept, dat hen den man doet zien die voordraagt maar niet de ontroering geeft die het dichtwerk moet wekken. Jan Musch is niet de man om de ge daanten van een droomer te vertolken, hij is een man waarin 't leven bruischt, d( man van de daad, die zijn gehoor met zich meesleept als hij hoog de armen kan heffen én als zijn machtige stem kan roepen, kan uitschreeuwen wat hij de wereld wil verkondigen Hij is acteur man van beweging en mimiek, meer dan voordrachtkunstenaar en daarom pakt hij zijn gehoor het meest met die gedichten waarin hij zich zelf een oogenblik kan uitleven. Hoort hoe hij het' hollende paard be schrijft, het witte paard met de wappe rende manen en pluimende staart, het sterke wilde beest, dat daar voortrent en dat hij in volle vaart gegiepen heeft om. er boven op te zitten en mee te ren nen door het donker Hoort hem juichen als hij een deel van dat paard zelf is gewonden, hoort hem klagen als hij er afvalt en zijn triomfkreet als hij er an dermaal in geslaagd is zich aan die wapperende manen naar boven te hijschen Daar is Jan Musch op zijn best waar hij de dierlijke kracht, het machtige werk van sterke mannen kan weer geven,' var; de zwoegers, die den ploeg door den zwaren grond duwen, van de slaven, die in het ingewand der aarde de zwarte steenkool hakken, de mannen van de straat, de ruwe ke rels, die zijn partijgenooten zijn en wier oerkracht, wier daden hii tot een mach tige compositie maakt die als bazuin geschal in het rond klinkt Soms grijpt hij even in het verleden, dan wordt het kind in den dichter wak ker en ligt hij stil in zijn bedje te luiste ren naar den regen die nu met stralen door de goot loopt en in het tuintje valt. Hoe heerlijk is het daarnaar te luiste ren, de stem van het vliedende water te hooren als je veilig in een warm bedje ligt en te bedenken, wat je morgen ochtend doen zult als de blaadjes vol zilveren druppels zullen hangen en er groote, heerlijke plassen zullen zijn. Dan ziet zijn oog een ander beeld, een kind op een hobbelpaard, dat een wereldje van goede vertrouwde dingen om zich heen ziet, een vader en een moeder en een huisje waarachter de heide ligt, die groote verre ..eide waaraan in het kin deroog geen eind knnt en daarachter, daar heelemaal nog achter, ligt de we reld, De wereld is niets, die is zoo ver, dat het kind er niet over behoeft te denken. Hoe verlangend spreekt de dichter óver de sterren, die zoo vroolijk tintelen en waar hij wel op zou willen zitten en hoe teekent hij daarnaast op meester lijke wijze iets dat zijn belangstelling wekt, de zelfvoldane boeren op den Be- tuwschen dijk, die met hun mooie sjeezen door de bloempjes rijden en met breed gebaar op hun zak met rijksdaal ders slaan. Soms, maar niet vaak, is hij humorist en vooral komt dat naar voren in het geestige versje van de wilgen, de deftige wilgen met hun hooge kuiven, die zoo verwaand in een rijtje langs het water staan, die op de vragen van den wind van ja en van neen schudden en door een snoeimes smadelijk van hun tooi beroofd worden. Jan Musch heeft zijn gehoor volkomen in bedwang en als hij zijn speurende oogen om stilte vragend door de zaal laat gaan dan kraakt er slechts hier en daar nog maar een stoeltje. Dan doet ieder werkelijk zijn best heel stil te zit ten en als er desondanks nog kraken en piepen gehoord wordt dat de aandacht afleidt van wie er onwillekeurig naar blijft luisteren, dan begrijpt men dat dit aan andere oorzaken is te wijten dan aan den wil van alle toehoorders om deze voordrachten in volkomen stilte aan te hooren. Dat Jan Musch volkomen begrijpt, dat zijn succes bij de voordracht van Adama van Scheltema's werken voor namelijk in het uitbeelden der kracht vertolkende liederen ligt, bewees hij door als slot van dezen avond den strijdkreet te laten weerklinken: „Te wapen!", een oproep- aan allen die tot in verren om trek zijn stem hooren om de wapens te grijpen en als één machtig leger ten strijde te trekken tegen alles wat het levensgeluk van het komende geslacht kan vernietigen. Met dien machtige strijdkreet in de ooren, met de gedachte.aan den man, die met donderende stem het signaal voor den algemeenen opstand doet weerklinken, die met hooggeheven ar men de menigte tot zich roept, is de avond besloten. En met dien laatsten indruk van een geweldig acteur, die zich een oogenblik in volle kracht kon geven zijn de tal rijke hoorders weer huiswaarts ge keerd. De voordrachtavond van Jan Musch was een waardig slot, waaraan het Alk maarsche Comité voor Tooneeluitvoe r'ngen met voldoening zal kunnen te rug denken. Tj. DE OMZET DER TUINBOUW- VEREENIGINGEN IN 1929. Het zal niemand verwonderen dat de om zetten der tuinbouwveilingen in 1929 belang rijk lager zijn dan in 1928. Ter vergelijking plaatsen wij de opbrengst van 1929 en 1928 naast elkander. Totale omzet van alle provincies 1928 1929 100.240.458.18 95.342.466.80 Provincie Noord-Holland, omvattend 35 veilingen, aangesloten bij het Centraal Bu reau v. Veilingen in de provincie 1928 1929 25.066 693.34 22 074.606.45 Hieronder geven wij nog eenige cijfers van den omzet van veilingen in dit gewest over 1928 en plaatsen de opbrengst van 1929 tusschen haakjes. Alkmaar 385.122.05 388.768.17). Beverwijk 1.197 427.71 1.171.992.42) veiling Kenremerland. Beverwijk 541 446.75 491.171.01) Vrije Vei'ing Beverwijk 455 731 05 362.970.25) De Eendracht. Beverwijk 253.833 14 223.271.15 Tuindersbelang. Castricum f 262 249.54 202.944.51) Ons Belang. Casfri urn 56 511 30 53.345.50) Ex pprtveiling. Heüoo f 212.500 150.200). Noord-SHmrwoude 4 922.315.66 (f <1436 053 99). Obdam 588.370.14 (416 585 10). Warm erfhuizen f 1 585.677 23 (1 599.704,39 Broek op T nngendijk 4 298.861 77 3 724 188.34 De tuinbouwexport in 1929 was voor een bedrag van 87 744 000 tegen 95.993.000 in 1023, de uitvoer naar Du-fThland belien een bedrag van 48.788.000* tegen f 55.388.090 in 1928 salpeter een afname van circa 4 mi 11 men K.G. waar te nemen, terwijl de onderzochte hoeveelheid zwavelzure ammoniak met onge veer milüoen K.G. verminderde. Bij alle overige «tikstofmeststo'fen valt, met uitzon- dewag var) het van de markt blijkbaar ver dwenen 'Norgesalpeter, een toename der .ge controleerde hoeveelheden waar te nemen. Van de'voornaamste kalizouten had voor dg ruwe"kalizouten (kaïniet) en het kalizout 20 een achteruitgang plaats, waartegen over voor kalizout 40 en patentkali op een vooruitgang kan worden gewezen. In totaal werden gecontroleerd voor landbouwers, fabrikanten en handelaren bij na 1.5 milliard K.G., tegenover ruim 1.4 milliard K.G. in de vorige periode. Ofschoon hier wel partijen bij zullen zijn, welke dubbel werden gecontroleerd (zoowel van landbouwer- als van handelaarskant öf van handelaarszijde in buitenland, doch ook in Nederland), moet deze hoeveelheid ander zijds als aanmerkelijk te laag worden aange nomen, aangezien het nog herhaaldelijk voorkomt, zoowel van koopers- als verkoo- perszijde, dat bij het monster geen partij grootte wordt opgegeven, zoodat de hoeveel heden, waaruit de monsters getrokken wer den, in bovengenoemde staten ontbreken. Uit de provincie Noord-Holland was het aantal inzenders 268. Belanghebbenden, die niet zeker zijn vol doende bekend te wezen met de wijze, waar op monsters genomen en verzonden behoo- ren te worden en van de daarbij in acht te nemen voorschriften, worden na aanvrage door het proefstation volledig ingelicht. Ofschoon het station te Maastricht sedert 15 jaren uitsluitend is aangewezen voor het onderzoek van meststoffen, worden nog al tijd monsters van anderen aard naar Maastricht gezonden en omgekeerd monsters meststoffen naar andere 'stations, met als gevolg correspondentie en een doorzending van monsters, werkzaamheden, welke onnoo- dig tijd in beslag nemen. In het afgeloopen jaar werden door den opsporingsdienst 22 monsters genomen. VRACHTVERLAGING OOK VOOR FRUIT GEVRAAGD. De Rótterdamsche Ver. van Fruit- en Groenten Exporteurs heeft het volgende tele gram gezonden aan den minister van Binn. Zaken en Landbouw. „De Rótterdamsche Vereeniging van Fruit en Goenten exporteurs dankbaar voor de door U afgelegde verklaring inzake verlaging vrachttarieven voor aardappelen en toe zegging dat met de directie der Nederland- sche Sooorwegen over verlaging vracht tarieven voor andere akkerbouwproducten wordt onderhandeld-, vestigt er Uwer Excel lenties aandacht op dat verlaging voor den export van fruit en groenten dringend nood zakelijk is wegens thans ingetreden seizoen, verzoekt Uwe Excellentie het daarheen te willen leiden dat ook haar toezegging inzake deze verlaging in het belang van den Neder- landschen alnd- en tuinbouw en den natio- nalen uitvoer van fruit en groenten ten spoe digste verwezenlijkt wordt". HET 0NDFR70-FK DER IN ONS LAND GEBRUIKTE KUNSTMEST. Vervolg. Van de bijzondere meststoffen worden ge noemd aardappelvloeiwater, afvalkalk, afval water eener slachterij, afvalbloed eener siacherii, ammoniakwater. Ammoniumchlori de, arrrmophos, azoamvde, bloedmeel en ge droogd bloed, caraoafval, cartonslib, Chi- leensche kalisalpeter, comnost. erin végéfal, crude d'ammoniac, dicalciumohosphaat. fa- briek.smodder, gebroken gezeefde schelpen, gier, houtasch. kaasschraansel, kali, kalkaf- val. kalk, kalkammon, kalkammonsalpeter, kalkphospbaab I ützeler Diinger, Montan salpeter, Nitfophoska. opgebaggerde specie, phosphate désanrégé, phospohrzure kalk, pri mair ca'ciumphosphaat, Scik, Scoriaphos (Onder deze benaming werd een natuurlijk phosphaat met een hooge fijnheid (99 ingezonden.), schuimaarde, slib, slootaarde, stalmest, triqalciumphosphaat, vischmeel, walvischguano, zeesterrenmeel en zout. Een onder deze benaming ingezonden monster bleek ongeschikt voor bemesting. Het be stond voor 90.3 uit bariumchloride en voor 6.9 uit/bariumcarbonaat. Het totaal gecontroleerde hoeveelheid meststoffen is ruim 45 millioen K.G. minder geweest dan die van het vorig jaar. Groo- tendeels is dit op rekening te stellen van het Thomasphosphaatmeel, waarvan ruim 49 millioen K.G. minder werden gecontroleerd. Daartegenover staat, dat van de twee be langrijkste andere phosphorzuurmeststoffem superohosphaat en natuurlijk phosphaa. respectievelijk ruim 4 en bijna 3 milboer K.G. meer werden onderzocht. rvL„. Van de stikstofmeststofrfan va DE SCHOOLJEUGD EN DE VERKEERSREGELING. De Kwatta-fabriek schrijft ons: Het toenemend aantal ongelukken door het moderne snelverkeer eischt een bijzonde re voorlichting der kinderen omtrent de re gels van den weg. Een groote verspreiding onder de jeugd van de verkeersvoorschriften, in een voor de jeugd bevattelijken vorm geschreven, stuitte tot dusver af cp de groote kosten. Door een niet hinderlijke en zelfs leerzame reclame voor onze Kwatta chocolade daaraan te ver binden, zijn wij in de gelegenheid dit be zwaar te ondervangen. Met de welwillende en geheel belanglooze medewerking van de heeren J. J. Verbeeten, Inspecteur van het Lager Onderwijs te Breda en B. H. A. Mij- jer, Commissaris van Politie te Breda, heb ben wij een boekje samengesteld, getiteld „Verkeersregelen voor Jongens en Meisjes", dat, geïllustreerd door rake teekeningen van den heer N. P. de Koo, Binnenhuis-ar chitect te Rotterdam, in een oplage van meer dere honderdduizenden exemplaren geheel gratis onder de jeugd verspreid is gewor den. Ongetwijfeld wordt door de uitgifte en verspreiding van dit boekje een algemeen belang gediend. Reeds zijn 600 000 boekjes aan de jeugd uitgereikt en nog eiken dag komen aanvra gen om beekjes binnen. Alle schoolhoofden in de voornaamste plaatsen van Nederland verklaarden zich zonder uitzondering bereid het boekje aan de jeugd hunner school uit te reiken en tal rijk zijn de tevredenheidsbetuigingen. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR De 163e algemeene vergadering. De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur hield gister te Haarlem in het Krelagehuis haar 163e algemeene vergade ""De voorzitter, de heer Ernst H. Krelage opende de goed bezochte vergadering met een rede, waaraan wii het volgende ontleenen: Nog steeds houdt de uitbreiding van de bloembollenteelt aan, wederom zijn acht af- deelingen opgericht, n.1. Lutjebroek e. o Wognum, Nibbixwoud e. o. Friesland Steen bergen, Kruisland, Wijdenes, Texel en Ter Aar e. o. en er zijn bovendien nog andere af- deelingen in voorbereiding. De huidige uitbreiding van de teelt waar door de bloembollenstreek zich thans uit strekt van de Dollard tot de Schelde, onttrekt belangrijke hoeveelheden bollen aan de markt, die anders naar het buiten tand zouden zijn gegaan. Bij de allengs zich duidelijker accentueerende invoerbeperkingen in het bui- tenland moge dit voor het oogenblik met on- welkom zijn het zal niet lang duren, 01 de markt zal den invloed van de snel toegeno men productie zeer sterk gevoelen. Zóó sterk misschien, dat men een tijdvak van overpro ductie en te lage prijzen zal moetenverwach ten. Er is nog een bezwarende omstandigheid aan deze groote uitbreiding verbonden. De uitvoer is het laatste jaar, in plaats van toe-, afgenomen, en wel voor het eerst sedert den wereldoorlog. In Noord-Amerika is de kans op uitbreiding van export uitgesloten. E>e onovertroffen gelegenheid die de beurszaal in het eigen gebouw biedt voor tentoonstellingen op een centraal gelegen punt, waaraan de geheele bollenstreek ge makkelijk deel kan nemen en die ook voor bezoekefs uit die streek gemakkelijk bereik baar is, leidt vanzelf tot het denkbeeld om daar voortaan niet alleen geregeld een Kerst- tentoonstelling, maar ook af en toe een Febr.- ten toonstelling voor vervroegde bolgewas sen te houden Ofschoon de plannen voor Fe bruari 1931 nog niet in bijzonderheden zijn uitgewerkt, staat.vast, dat naast inzendingen van firma's een ruime plaats zal worden in geruimd aan collectieve groepen van afdee- lingen. Spr. memoreerde hierna de verschillende gehouden tentoonstellingen. Ik heb nog het voorrecht te kunnen mededeelen, dat uit de ontvangen verslagen over de bloementen toonstelling te New York blijkt, dat de gou den medaille, die door de koningin beschik baar was gesteld voor die inzending, waarin Nederlandsche producten het meest op den voorgrond traden, toegekend is aan de firma John Scheepers te New York. Het 70-jarig bestaan dér vereeniging zal niet worden herdacht, met des te meer animo kan zij zich voorbereiden op een luis terrijke viering van het 75-jarig bestaan in 1935. Uit de rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester, den heer H. J. Voors, bleek, dat de rekening sluit met een saldo van 86.588.70. De rekening werd on der dankzegging goedgekeurd. Hierna werden enkele wijzigingen en aan vullingen van bet Handelsreglement voor den bloembollenhandel behandeld. Na de rondvraag werd de vergadering met een kort woord door den heer Krelage ge sloten. DE BESPELINGEN VAN DEN AMSTERDAMSCHEN STADS SCHOUWBURG. Van de zijde der Kon. Vereen. Het Neder landsch Toóneel wordt ons gemeld, dat ten kantore van de Kon. Vereeniging een schrij ven is ontvangen van H. M. particulieren secretaris baron F. M. L. van Geen, luiden de als volgt: H. M. de Koningin heeft mij opgedragen ter kennis te brengen aan commissarissen der Kon. Ver. Het Ned. Tooneel, dat zij met voldoening heeft kennis genomen van het schrijven van commissarissen van 20 Maart j.1. H. M. is gaarne bereid, de toekenning der vroegere subsidie wederom in overwe ging te nemen zoodra vast staat dat uw Kon. Vereeniging het vaste bespelersschap van den stadsschouwburg te Amsterdam is gegund, en zoodra de werkzaamheden we derom onder goede leiding kunnep worden hervat". geslipt en met groote vaart tegen een boom gereden. De wagen werd van voren geheel in e'kaar gedrukt. De chauffeur zoowel als. in zittende, de heer M., bekwamen ernstige ver wondingen. Tegen een boom gereden. De motorrijder R. uit Gemert, die Beek en Donk (N.-Br.) passeerde, is gisteren aldaar in volle vaart tegen een boom gereden. Zoo wel de heer R. als de duorijdster mej. V. werden van den motor geslingerd en bleven ernstig gewond liggen. Behalve zware hoofd en armwonden, heeft elk van beiden nog een been gebroken. De motorijder is in het zie kenhuis te Veghel en mej. V. in het zieken- ïuis te Beek en Donk opgenomen. Door een auto overreden Zondagmiddag is op den Broeksittarder ..eg te Sittard na afloop van een voetbal wedstrijd het twaalfjarige jongetje J. Bergs door de passeerende auto van dr. Snijders overreden en zwaar gewond. Zijn toestand is bedenkelijk; hij is in het hospitaal te Sittard opgenomen. Hedenmorgen was hij nog be wusteloos. DIEFSTALLEN IN DEN HAAG. Zeven personen aangehouden. De politie te Den Haag heeft Zondag een goeden slag geslagen. Zooals medegedeeld werd is verleden week ingebroken bij een boter- en kaashandel aan de Heerenstraat no. 10. Het is gebleken, dat drie inbrekers binnen moeten ziin geweest en ook dat een loopknecht van de firtna, een 18-jarige jon geman, medeplichtig was. Hij is nu met ze ven van zijn kornuiten aangehouden. Zij zijn allen nieuwelingen voor de politie. Bij de bedoelde firma stond steeds in het kan toortje een brandkast open, met welke om standigheid de loopknecht bekend was. De buit bedroeg 400, welk bedrag de bende samen gedeeld heeft. Gedeeltelijk hebben de daders bekend. Vermoedelijk behooren zij tc. een grooter inbrekersgezelschap. Er is n.1 door deze aanhoudingen eenig licht gekomen in sommige kort geleden gepleegde inbraken b.v. bij een confectie-fabrikant cp het Oran jeplein. Er kunnen dan ook nog cneer aan houdingen worden verwacht. Gisteren is tijdens afwezigheid van de be woners ingebroken in het perceel Z. O. Bui tensingel 226a. Er wordt 115 vermist, welk bedrag ge borgen was in twee kistjes, waarin ook nog eenige papieren waren gelegd. Beide kistjes zijn op het Groenewegje teruggevonden met de papieren er in. MIJNONGELUK. Twee menschen 6 r'olven. Gistermorgen is in de ondergrondsche be drijven van de staatsmijn Maurits te Lutte- rade op de 580 meter een ernstig mijnonge luk gebeurd. Vermoedelijk door het te ver doorloopen van een kolentrein ontstond aan het einde van een der gangen een instorting. Twee mijnwerkers werden hierdoor bedol ven. De 35-jarige gehuwde Pool Bialeski werd dood te voorschijn gehaald. Zijn ka meraad hadzware verwondingen opgeloo pen. VERKEERSONGEVALLEN. Tegen een auto gereden; gevolg van schrikaanjagen. De heer M. uit Gorkum passeerde Zon dagavond omstreeks 6 uur met zijn auto, welke een gematigde vaart had, den Nieu wendijk, toen mej. S. uit Dussen in tegen overgestelde richting kwam aangefietst. Even voor zij den auto wilde voorbijgaan, werd zij door enkele jongelui aan het schrikken gemaakt met gevolg dat zij haar stuur ver loor en tegen den wagen botste. Mej. S. kwam op den motorkap terecht en werd tegen den grond geslingerd. Dr. de Vries, die spoedig ter plaatse was, consta teerde bij het hevig bloedende meisje been breuk en inwendige kneuzingen. In ernstigen toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. Tegen een huis gereden. Zondagmorgen reed de 22-jarige J. van V., woonachtig te Rotterdam, met zijn mo torrijwiel in volle vaart tegen een huis op het Damplein te Maassluis. De jongeman bleef bewusteloos liggen, hij had ernstige verwon dingen opgeloopen. Een duorijder was juist op tijd afgespron gen. Daar J. de V. op dit motorrijwiel niet thuis was, heeft hij vermoedelijk in plaats van te remmen vol gas geven. Auto geslipt, twee gewonden. Op den Rijsstraatweg naar Breda is gis termorgen een luxe-autao nabij Terheijden we BLOEIENDE KROZEN. Te Wijk bij Duurstede en omtrek staan de krozenboomen reeds in bloei. NEKKRAMP. Te Wassenaar heet zich een geval var, nekkramp voorgedaan. De patiënte, een 9- jarig meisje, is naar het ziekenhuis te Lei den overgebracht, waar zij is overleden. DE TWENTE-RIJNKANALEN. Gisteren is te Zutfen aanbesteed het niA ken van vier gedeelten van de Twente-kana- len tusschen Lochem en de Bolksbeek met bijkomende werken. Er waren negen inschrijvers. Laagste in- schrijfster was de fa. J. P. Broekhoven t< Nijmegen 523.600. Voorts werd aanbesteed het maken var zes fundeeringsputten voor de sluis en he gemaal met stroomduiker met bijkomende werken, behoorende tot den aanleg der Twentekanalen. Hiervoor waren 18 inschrij vers. De laagste was de firma D. Bossem te Zutfen voor 130.985. DE GROOTE AALSMEERSCHE BLOEMENTENTOONSTELLING. Opening van de expositie en va), het nieuwe gebouw. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten o.w. verschillende gezanten, de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, Jhr. mr. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, de commissaris der koningin in Noord-Holland, Jhr. mr. dr. Röell en de burgemeester van Aalsmeer heeft hedenmiddag te Aalsmeer de opening plaats gehad van het nieuwe-gebouw der Coöp. Vei- lingsvereeniging „Bloemlust" en van de hier- mede gepaard gaande groote Bloementen toonstelling. De plechtigheid werd geopend met het zin gen van een tweetal toepasselijke liederen. Daarna sprak de voorzitter der Tentoonstel lingscommissie, de heer G. Oud, een rede uit. Aan het slot van zijn rede richtte spr. zich achtereenvolgens in het Fransch, Duitsch en Engelsch tot de buitenlandsche genoodigden. Hierna sprak de heer Kastelein, burge meester van Aalsmeer, en herinnerde er aan, dat Aalsmeer zich in de laatste twintig jaren van een schilderachtig maar vrijwel onbekend bloemendorpje ontwikkeld heeft tot een beroemd centrum van cultures, dat zijn naam door geheel Europa bekend weet. En deze resultaten zijn vooi een niet gering deel te danken aan de uitstekende organisatie van het plaatselijk coöperatief veilingswezen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den voorzitter var. „Bloemenlust", den heer J. van der Meer Pzn. en deze verzocht daar na den minister van binnenlandsche zaken en landbouw het gebouw en daarmede de expo sitie te willen openen. Jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck liet na er op te hebben gewezen dat Aalsmeer, het hart van Holland's Bioemenland, terecht een der voorwerpen van Nederland's nationalen trots is, in een kort historis.h overzicht uitkomen hoe aan dezen bloemenhandel een welspre kende ontwikkelingsgeschiedenis is voorafge gaan. Aan de faam van het nobele product dezer culturen hebben de Aalsmeersche in zendingen op ,1e groote binnen- en buiten, landsche bloemententoonstellingen niet wei- nin' bijgedragen. Spr. gaf hiervan verschillende voorbeelden om er vervolgens op te wijzen dat het veel zeggend is dat deze veiling „Bloemenlust" in 1929 een omzet verwerkte van 2 3/4 millioen en de Centrale Aalsmeersche Veiling in dat zelfde jaar een van 3 3/4 millioen. Niet min der spreekt het feit dat in 6 jaren tijds de om zet van beide veilingen bijna verviervoudigd is. Met den wensch dat dit vermaarde Neder landsche tuinbouwcentrum moge doorgaan, da schoonste bloemen te kweeken en daardoor een toenemende bloemenliefde te wekken bin nen en over d' grenzen, verklaarde Z.Exc. dit nieuwe gebouw geopend. (Applaus). Nadat vervolgens Aalsmeers Koorvereeni- ging de „Mei-S\mphonie", gecomponeerd door Theo v. d. Bijl, ten gehoore had ge bracht, maakte het gezelschap een rondgang lang de tentoonstelling. Het fConinklijk bezoek. Te vier uur hedenmiddag, nadat de for- maliteiten van de opening achter den rug wa ren, arriveerden per auto uit Den Haag de koningin en prins Hendrik, met gevolg. Voor het tentoonstellingsgebouw werden de vorstelijke personen verwelkomd door het welkomstlied, gezongen door de Aalsmeer sche schoolkinderen. Nadat een aantal school meisjes H.M. en de dames uit het gevolg1 bloemen hadden aangeboden, werden de vor stelijke personen ontvangen door het bestuur der veilingsvereeniging en door de leden van het tentoonstellingscomité, van wie sommige heeren aan H.M. werd voorgesteld. Op de tentoonstelling werd H.M. rondgeleid door den heer G. Oud, voorzitter van de tentoon stellingscommissie en de prins door den heer J. van der Meer Pzn. Met zeer veel belang stelling bezichtigden de vorstelijke personen de prachtige inzendingen en H.M. uitte haar bewondering voor de schitterende staaltjeé van kweekkunst, die op de tentoonstelling aanwezig waren. Ongeveer een uur nadat zij gearriveerd waren, verlieten de vorsteb'jkt bezoekers de tentoonstelling om zich weder.- om per auto naar huis terug te begeven,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9