Tooneel, ifanatisme OF principes? vraagd had, inzonden, terwijl zij toch eenig 'besef van tekortkoming wel hadden kunnen bezitten; en dit alles zijn nog maar de hoofd-aanmerkingen, die op hun beleid zijn te maken. Vooral de heer De Miranda moet zich wèl op de borst slaan, gelijk hij vooral in 1928 deed, toen zijn tijdelijke opvolger wel eens met weinig geestdrift over de door den heer De M. hem nagelaten portefeuille sprak! Wij weten nu, dat er èn bij het Amsterdam- sche departement van Volkshuisvesing, èn bij Publ. Werken, èn in het college van B. er. W. veel ergerlijks is gebeurd, dat er zeer ernstige tekortkomingen zijn geweest en dat met de belastingpenningen op schandelijke manier gesmeten is. Onder de leus van den heer De Miranda cs.. dat het Overheidsbedrijf vooral in de Woningvoorziening het eenige ware toch is Het feit op zichzelf dat er overschrijdingen zijn geweest in de crisis-jaren, toen alles on zeker was en de nood zeker dwong, zal nie mand onverklaarbaar of onvergeeflijk vinden. Maar dat zij zóó groot zijn geweest en er zoo zijn gekomen dat is heel erg, en door en door ergerlijk. Men heeft maar raak gemod derd, en ook toen de strop bekend was géén opening van zaken gedaan aan den Raad. Dit alles bij een zéér „democratisch" gemeente bestuur, dat toch, meer.en wij, iets meer prijs had moeten stellen op openbaarheid opdat de belastingbetaler zich een oordeel kon vormen. Wat de gemeenteraad van dit rapport (dat buiten de politiek behoort te staan, trouwens de soc.-dem. mr. v. d. Bergh heeft het mede onderteekend) zal zeggen, weten wij niet; maar een scherpe motie van afkeuring aan nemen is, dunkt ons, het minste wat hij kan doen. GRIFFIERS BI I KANTON GERECHTEN. Een verzoek aan de Tweede Kamer. De „Vereeniging van Griffiers en Substi tuut-Griffiers bij de Kantongerechten in Ne derland" heeft aan de Tweede Kamer een adres verzonden, waarin zij, naar aanlei ding van het wetsvoorstel, beoogende voort aan het innen en verantwoorden der boeten door de griffiers der gerechten te doen ge schieden, onder de aandacht van de Kamer brengt: le. dat het aanhangige wetsvoorstc' be- teekent eene degreda'tie der rehterlijke macht en haar aanzien aanmerkelijk zal doen da len; 2e. dat het in de practijk absoluut on uitvoerbaar is bij de kantongerechten der 3e klasse en zeer bezwaarlijk uitvoerbaar bij de overige kantongerechten; 3e. dat na on verhoopte aanneming bekwame juristen voor het ambt van griffier bij een kantonge recht niet meer beschikbaar zullen zijn, zoo dat men daartoe uitsluitend minder goede ju risten zal moeten benoemen of het ambt ook voor niet-juristen zal moeten openstellen. Adressante verzoekt daarom de Kamer „dit hoogst schadelijke en in de practijk on uitvoerbare wetsvoorstel, dat bovendien de- gradeerend is voor de rechterlijke macht, te willen verwerpen, en voorts te willen bevor deren, dat aan de griffiers der kantonge rechten zoo weinig mogelijk administratieve werkzaamheden zullen worden opgedragen en dat deze ambtenaren in stede daarvan voortaan zullen worden benoemd tot het ambt van kantonrechter-plaatsvervanger, hetgeen hun ijver en ambitie zal verhöogen, wat meer in het belang zal zijn van onze rechterlijke macht. EEN STELENDE DIENSTBODE. De politie verzoekt opsporing. Namens den Officier van Justitie verzoekt de commissaris van politie in de derde sectie, bureau Leidscheplein, de opsporing, aanhou ding en voorgeleiding van de minderjarige Bertha Kames, geboren te Amsterdam, 18 November 1914, verdacht van diefstal. Signalement: groot voor leeftijd, donker blond, kort haar, gekleed met donkerblauw hoedje, langen beige mantel, met bruinen bonten kraag en dito manchetten, zwarte jurk, donkergrijze kousen en zwarte lage lakschoenen. PiBnmieuws. Een film met sprekende honden. Er is indertijd in ons land een hond ge weest, waarvan beweerd werd, dat het lieve dier kon spreken. In Amerika, waar alles grooter en geweldiger is dan ergens anders, draait men voor zoo'n wonder zijn hand niet om. In de Metro Goldwyn Mayer studio's is dezer dagen een heele film met sprekende honden opgenomen. Zion Myers en Jules White, de eerste cinematografische kynolo gen of kynologische cinematografen, hebben een filmpje gemaakt, waarin alle rollen ge speeld worden door honden en dit had zoo'n succes, dat er nu ook een Fransche editie van gemaakt is. Spreken die honden dan ver schillende talen, zal men vragen. Neen, eer lijk gezegd, dat kunnen ze niet. Maar de honden spelen hun kleine comedie in costuum, bewegen met hun bek en de woorden worden er, zooals men dat noemt, in gesynchroniseerd. Daardoor ontstaat een volkomen illusie, dat de viervoeters zelf het woord voeren. Het effect moet heel grappig zijn. Hoe komt een filmacteur in' de gevangenis. George Hill, een Metro Goldwyn Mayer-regisseur, gaat binnenkort een film maken, die voor een groot deel in een gevan genis zal spelen. Bij het verzamelen van hef materiaal voor deze rolprent, die „The Big House" zal heeten, vond Hill het noodig om persoonlijk eens een paar gevangenissen te bezoeken en hij wendde zich dan ook tot Whitey den commissaris van politie te Culver City met de vraag: „Zeg, Whitey, vertel me eens hoe kom ik in San Quentin?" (San Quentin is de groote gevangenis in Holly wood). En het antwoord van Whitey luidde prompt „Besteel een bank". Van beeldhouwster via tooneelactrice tot filmster. Helen Johnson is een bekende Amerikaan- sche tooneel-actrice, die door de Metro Gold wyn Mayer geëngageerd is om een rol te spelen in The Song Writer, een nieuwe M. G.M.-productie met den componist Lawrence iGray in de hoofdrol. Helen was, voordat zij aan het tooneel ging een vrij bekende beeld- Zij is vermoedelijk in gezelschap van haar oom Jacobus Kames, geboren te Amsterdam, 1 Juni 1899, van wien eveneens de opsporing aanhouding en voorgeleiding wordt ver zocht, ter zake van medeplichtigheid aan diefstal. Signalement: gewone lengte, gezond uiter lijk, donker haar, gekleed met lichten slap pen hoed, bruine overjas, blauw colbertcos- tuum en bruine lage schoenen. Bertha Kames was dienstbode en heeft uit haar dienst vermoedelijk een geldkistje met S 360 gestolen. Zij staat ook onder verden king een collier, dat evenwel geen groote waarde vertegenwoordigde, te hebben mede genomen. DE VORST VAN GELEEN. Naar het Hbld. verneemt heeft de Offi cier van» Justitie te Maastricht, dr. Henri Leufkens, die meent aanspraak te kunnen maken op den titel van Vorst v. Geleen enz., medegedeeld dat hij den verkoop te zijnen huize wegens belastingsschuld op 4 December 1929 als een strafbaar daags voor de rechtbank te Maastricht in F handeling zal komen. GEEN CARILLON-MUZIEK OP 1 MEI TE DEVENTER. B. en W. van Deventer hebben afwijzend beschikt op een verzoek der S.D.A.P. en van den Nieuwen Deventer Bestuurdersbond, om op den len M'eidag het carillon van den Groote-Kerkstoren te .doen bespelen. ONDER EEN WAGEN. Een elfjarig meisje aan de gevol gen overleden. Dinsdagavond werd het elfjarig dochter tje van den heer Spikker onder het viaduct nabij de Spoorstraat te Deventer door een wagen overreden, tengevolge waarvan het kind zware kneuzingen aan de borstkas kreeg en in zorgwekkenden toestand naar het St. Jozefgesticht moest worden overge bracht. Gisternacht is het daar overleden, naar het Hbld. meldt. DR. FREDERIK VAN EEDEN. De zeventigste verjaardag op Walden gevierd. De zeventigste verjaardag van dr. Frede- rik van Eeden bracht gistermorgen reeds groote drukte op Walden te Bussum, meldt men aan het Hbld. Stapels brieven met ge- lukwenschen kwamen met de ochtendpost. Telegrammen werden voortdurend bezorgd en verscheidene bloemstukken werden in den loop van den morgen gebracht. Onder de brieven en' telegrammen waren er onder meer van den dichter dr. P. C. Boutens, van Felix Timmermans, prof. De Louter, Pieter van der Meer de Walcheren, Richard de Kneudt, mevr. Esfher de BoerVan Rijk, den heer L. Simons, namens het Willem Kloosfonds, van de vereeniging Gemeenschappelijk Grondbezit, van prof. Mannoury, Dom de Puniet, den abt van het Benedictijnerklooster te Oosterhout, van ds. Kromsigt te Amster dam, generaal Snijders, dr. Jac. P. Tijsse, de dichteres Gisa Ritschl en van vele ande re vereerders. Het bestuur van den Bond van Neder- landsche Tooneelschrijvers heeft namens dien bond een telegram van hulde en geluk- wensch gezonden "aan dr. Frederik van Eeden. Gezeten in den kring zijner familie ontving de zeventigjarige dichter Frederik van Eeden gisternamiddag op „Walden" de velen, die hem ter gelegenheid van zijn verjaardag wenschten te eeren en te huldigen. Van hen, die in het receptieboek tec' enden, noemen wij de schrijvers Lodewijk van Deyssel, Hein Boe ken, Hei i Borel, Annie Salomons, Nico van Suchtelcii, Mare van Zeggelen, Martien Be versluis; verder prof. Gerard Brom, Anton Averkamp, de schilder Heyenbrock, Louis de Vries, pastoor Beumer, mr. Noolenburg, wet houder van Bussum. Ook de Senaat van het Amsterdamsche Studentencorps maakte zijn opwachting. In den loop van den middag had de aan bieding van het „Liber amicorum" en het houwster en ze amuseert nu zichzelf en haar medespelers door tijdens de pauzes van ieder een, die het maar wil een borstbeeldje te ma ken in klei. Natuurlijk komt zij handen te kort, want iedereen is er happig op om ge boetseerd te worden. The prisoner of Zenda. The prisoner of Zenda, een der bekendste boeken en tooneelstukken in de wereld zal voor de derde maal verfilmd worden. Metro Goldwyn Mayer heeft de rechten van het stuk gekocht om er een geluidsfilm van te maken. De roman van Anthony Hope Haw- kins verscheen in 1894 en reeds in 1895 werd het tooneelstuk, dat eraan ontleend was, in Amerika en in Engeland opgevoerd. Rex Ingram maakte er in 1922 een film van, met Ramon Novarro in de hoofdrol. Voor dien had een Engelsche maatschappij er ook al een film van vervaardigd. Het wordt nu dus den derden keer, dat deze roman op het witte doek zal verschijnen. Lachen verheden- In de Metro Goldwyn Mayer studio's hangt tegenwoordig een groot bord, de mede- deeling bevattende, dat bij het opnemen van komische films voortaan geen toeschouwers meer aanwezig mogen zijn, aangezien deze door plotseling in den lach te schieten reeds tal van opnamen bedorven hebben. Anders dan bij een ander. Als men alles moest gelooven, wat er over filmsterren wordt geschreven, zou men tot de conclusie komen, dat zij de meest wonder baarlijke menschen ter wereld zijn en dat zij altijd anders doen dan anderen. Dat is na tuurlijk slechts ten deele waar. Filmsterren zijn vaak heel gewone menschen met heel gewone genoegens en liefhebberijen als ieder ander. Maar dat neemt niet weg, dat er on der hen toch ook wel zijn, die er vreemdsoor tige hobbies op na houden en die speciaal in of bij hun huis hun liefde voor het excen trieke botvieren. Excentriek is misschien een beetje sterk uitgedrukt, maar we mogen toch wel zeggen: anders dan bij een ander. John Gilbert heeft bij zijn huis een heuvel, geheel met zand bedekt. Laat men zich hier van afrollen, dan komt men op een aardig huldeblijk plaats. Mr. Giltay, tie secretaris van het comité, voeixle daarbij het woord. De grijze dichter stond uit zijn armstoel op om ontroerd te danken voor de liefde en gene genheid, hem betoond. Het viel hem uiterst moeilijk te spreken, waar zijn hal t overvol was. Hij sprak van zijn Godsvertrouwen en het nog zoo vaak ontbreken van deemoed. Als God wil, zou hij ook voortaan zijn last op nemen. Want nog veel viel te zeggen en er was nog veel te doen Soms nauwelijks hoorbaar kwamen de woorden, die Fr. van Eeden diep uit het ge moed welden, over zijn lippen. Tranen ver stikten zijn stem. Van de vele telegrammen, die gister nog zijn binnengekomen, noemt het Hbl. nog: August Vermeylen, Anton Thiery, Frans van Cauwelaert, dr. Deckers, min. van Oorlog, min. Ruys, Henriette Mooy, prof. Hugo de Vries, de Ver. van Letterkundigen, verschei dene schoolklassen van H. B. S.'en, Cor van der Lugt Melsert, den Senaat van de Amster damsche Universiteit, Romain en Madeleine Roland, Herman Salomonson, Herman Poort, Edzard Konig, Adriaan van der Horst. Een jaargeld van de regeering. Op de receptie heeft burgemeester De Bor des namens de regeering het besluit medege deeld, dat hem een jaargeld groot 500 is toegekend. F. A. Huebner wijdt in de „Vossische Zei- tung" een artikel aan Frederik van Eeden, waarin hij den schrijver, om de miskenning, die hem vaak ten deel is gevallen, en om zijn oppositie tegen de „Calvinistische burgerij", waaruit hij zelf is voortgekomen, naast Mul- tatuli en Vincent Van Gogh stelt als verte genwoordiger van „het andere Holland", dat meestal verborgen blijft. HEIDEBRAND. Gisteravond heeft nabij Garderen (Velu- we) een hevige heidebrand gewoed, die, door den storm aangewakkerd, bijzonder groot gevaar voor de nabijgelegen bosschen ople verde. Boven verwachting mocht de afdee- ling Garderen van den boschbrandweer kring, bijgestaan door militairen uit het re monte-depot te Millingen, er nog in slagen de vlammen te blusschen voor zij de bos schen hadden bereikt. Naar schatting is een oppervlakte van 8 tot 9 H.A. in den asch gelegd. VROUW IN BRAND GERAAKT. Gistermiddag werd de hulp ingeroepen van de brandweer voor de 70-jarige mej. R., die op het Sumatraplein 45 woont en wier kleeren in brand waren geraakt. Zij was met haar kleeren in aanraking gekomen met een brandende electrische kachel. Brandende liep zij van haar woning van de derde verdieping naar beneden. Buren doofden haar kleeren en belden de brand weer. Deze verleende haar de eerste hulp. Zij had ernstige brandwonden aan het on derlijf bekomen. Door den gemeentelijken geneeskundigen dienst werd zij na verbon den te zijn naar haar woning teruggebracht ARBITRAGEVERDRAG MET FRANKRIJK. De Eransche senaatscommissie keurt het goed. De Fransche senaatscommissie voor bui-, tenlandsche zaken heeft het rapport van se nator Labrousse goedgekeurd, dat zich ten gunste van het aanvaarden, zonder voorbe houd, van het verdrag van verzoening en verplichte arbitrage, hetwelk tusschen Frankrijk en Nederland is geteekend, uit spreekt. De behandeling van het verdrag zal waar schijnlijk Maandag in openbare zitting ge schieden. OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. De 21-jarige visscher A. A. Koffeman, woonachtig te Urk, is gister door het storm achtige weer op het schip van zijn vader, de „Urk 65" over boord geslagen en verdron ken. Het schip was onderweg met een lading haring van Urk naar Huizen (N.H.). strand terecht en nog een paar tientallen meters verder is een keurig zwembad. Gil bert noemt dit stukje bezit; „m'n privé- oceaan". Lew Cody heeft in zijn huis een deur, waarop iedereen, die iets in de filmwereld be- teekent, zijn naam moet zetten, wanneer hij voor de eerste maal binnentreedt. De deur is vanzelfsprekend' een kapitaaltje waard. Jack Conway kan de tijd, dat hij bij de marine was, niet vergeten en in zijn kelder heeft hij een complete kajuit van een schip laten ma ken. Het grappige is, dat er ook patrijspoor ten in deze kajuit zijn, die een bijzonder ge zicht op het water geven. Zij zien namelijk uit op het zwembad van dezen regisseur. Het bioscoopje, dat Marion Davies in haar huis heeft laten inrichten is zoo luxueus en precieus, dat het een der beroemdheden van Hollywood is, evenals het Teatro Intime van Ramon Novarro, waar tal van bekende kunstenaars reeds optraden, en waar ook de kleine operettes, die Novarro maakt, worden gespeeld. Buster Keaton houdt er een klein dieren tuintje op na met een zeer kostbare volière en regisseur Cecol B. de Mille heeft bij zijn huis een schietbaan, aangezien hij een harts tochtelijk boogschutter is. Charlie Chaplin heeft thuis een klein formaat kerkorgel staan, van Tom Mix is de wapenkamer be kend. Maar wie zou gedacht hebben, dat William Haines bijna al zijn kamers vol heeft staan met oud-porcelein en antiek zilver? Weer in de kinderschoenen. Laurel en Hardy, de bekende Hal Roach komieken der Metro Goldwyn Mayer zijn op het oogenblik bezig met het maken van een twee-acter, waarin zij een paar kinderen van ongeveer 6 jaar voorstellen. Zij spelen in dit filmpje ook de rollen van de vaders dezer kinderen. Een en ander is natuurlijk vrij be lachelijk (hetgeen ook de bedoeling is), maar om de illusie niet te verstoren worden de scènes der vader opgenomen op normale tooneelen met gewone meubels, terwijl de kinderscènes vervaardigd worden met meu bels, die drie maal zoo groot zijn als nor male. Het effect is heel zot. Temeer omdat Hardy een fluweelen buisje draagt met korte kousjes en Laurel een matrozenpak^» Ondragelijke pijn verdreven voor goed! vinding is geweest, dat het geregeld gebruikvan de dagelijksche dosis Kruschen Saltseen snelle en afcloende verlichting gegeven heeltjoo wat eens ondragelijke pijnen waren, die den terug te komen, wanneer ik een poosje ae „Kruschen gewoonte" liet "firen. De helLame uitwerking, die ik nu wterviiri is geheel m al te danken aan de groote medische kracht van Kruschen." W. G. te S. (Orlglneele brief ter Inzage). De nieren zfln als t ware de filters der mensche- lllïe machine. Het ls hun taak te voorkomen, dat bepaalde glftstoffen ln het bloed dringen. Kruschen, dat een combinatie ls van zes J- schlllende zouten, laat de nieren werken op de manier waarvoor de natuur ze bestemd heelt. Kruschen faalt hierin niet, het heeft nog nooit gefaald. Koopt nog heden een flesch. maak mor gen een begin met de „Kruschen-gewoonte Kruschen Salts ls verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten ft 0.90 en 1.60 per flacon. MR. JOHAN DIRKZWAGER f. Te Maassluis is op 61-jarigen leeftijd overleden de heer mr. Johan Dirkzwager, directeur van het scheepsagentuur Dirkzwa ger. DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Tusschen Spankeren en Leuvenheim is gis ter de heer Akkerman uit Brummen onder trein 1617 geraakt en gedood. De politie heeft het lijk in beslag genomen. ULVADERO. Op den terugweg. Met voldoening kan de tooneelvereeniging Ulvadero terugzien op de uitvoering, welke door haar gisteravond gegeven werd in 't Gulden Vlies. Opgevoerd werd "Op den te rugweg", van A-bert van Waasdijk, en een bijna geheel gevulde zaal heeft hiervan kun nen genieten. Op den terugweg: het is de eeuwige drie hoek, waarom het zich handelt. Hij, zij en de derde. Hij is zakenman, de zich nog jeugdig voelende mensch, dwepende met sport en met jeugd. Deze figuur»-is de tragische uit het stuk. De man die de jeugd verpersoonlijkt in zijn tweede vrouw en de sport verpersoonlijkt in den voetballer Albert verheerlijkt, ziet zich daarin bitter bedrogen. Een diepe ontgooche ling maakt zich tenslotte van hem meester en wanneer hij aan het slot van het vierde be drijf een blik in den spiegel werpt, ja, dan ziet hij het. Hij is niet meer jong, hij kan niet meer met de jeugdigen medeleven, hij is al oud geworden. Deze rol van Jacob van Es- sendaal werd op eminente wijze vertolkt door den heer G. Hoebe. De „zij" is de tweede vrouw van van Essen- daal Louise voor wie hij alles doet, en waar door zelfs een verwijdering ontstaat tusschen vader en dochter. Neef Albert de voetballer dringt haar zijn liefde op, en de zwakke vrouw kan dit niet geheel en al onbeantwoord laten. Zoo komt het tot het noodlottige ren- dez-vouz in de kamer van van Meerssen, de idealistiche uitvinder. Karei Schreuder, de huichelachtige-vleier, de meest onsympathieke persoonlijkheid die in het stuk voorkomt, speelt hierbij de verradersrol. Toch komt tenslotte alles nog betrekkelijk goed af, al vallen er een paar heftige scènes voor. Maar van Essendaal moet terugkeeren naar vroeger. Louise welke rol mej. J. Rol- danies heel mooi verzorgde moet eveneens den terugweg gaan. Als Tine gaf mej. J. Mulder uitstekend spel te zien, hetgeen zijn hoogtepunt vond in de slotscènes van .iet tweede bedrijf. Mej. T. De Zweedsche Sphinx spreekt. Een interview met Qreta Oarbo Zooals men wellicht weet heeft Greta Garbo, de begaafde Metro Goldwyn Mayer ster thans haar eerste sprekende film beëin- ciigd. Anna Christic is in alic opzichten een groot succes voor de Zweedsche geworden. i x *s ^»e^ eens aardig om een interview met Miss Oarbo te publiceeren over dingen de talkie betreffende Te aardiger, omdat Greta Garbo zich slechts zelden eens uit spreekt over zichzelf. Toen de sprekende films uitkwamen, zoo vertelt de talentvolle Zweedsche, haatte ik ze. Het was vleesch noch visch, tooneel noch film. Echte nare nachtmerries. En ik dacht bij mijzelf: als ik in zooiets moet optreden tra ik linea recta naar Zweden terug en dan kom ik er nooit meer vandaan. Maar nu en Greta lachte, werkelijk zij lachte nu verveel ik mij ontzettend bij een zwijgende film. Net of er iets aan ont breekt, net of al het leven eruit is Ta heusch, ik ben gek op talkies. Ze zijn trou wens in den laatsten tijd zoo geweldig voor uitgegaan in technisch opzicht, dat men er niet meer vijandig tegenover kan staan. En hoe vind U zelf het spelen voor de mi crofoon? Prachtig. Men heeft, voordat Anna Chris- tie uitkwam, vaak gepraat over het .ver schrikkelijke Zweedsche Garbo-accent'" en dikwijls werd beweerd, dat ik nooit in een sprekende film zou optreden. Maar ik ben niet eens zoo erg ontevreden over mijn En- gelsch. Ik heb een accent, natuurlijk, maar als ik eens luister naar vele anderen, dan vind ik, dat mijn taaltje er nog best mee door kan. Eerlijk gezegd waren de talkies voor mij een opluchting. Ik hou van variatie en het is nu weer zoo heel anders, dan toen alles zwijgend ging. Als men erbij kan spreken wordt het spel veel natuurlijker en er is ook veel meer uitdrukking in. Volgens de berichten heeft U een goede microfoonstem, is het niet? Ja, dat heb ik tenminste ook gehoord. Maar dat kan ik heusch niet helpen. „Stem- proeven" heb ik nooit afgelegd en ik heb er ook niets voor-gevoeld om mijn stemgeluid te Kroon bekoorde als de schoonzuster van Es- opnHaal door haar eenvoudig spel. De heer S. So.gé gat u muntend de droo- meriee idealist Toby van Meerssen weer. Ook de andere rollen werden allen uit^. kend gespeeld, zoodat gerust gezegd kan wor- den dat Ie talrijke aanwezigen en door het trwvüe stuk én door het prachtige spel van de léden van Ulvadero, ten zeerste genoten heb- hen Ingezonden stukken /Huilen verantwoordelijkheid van de Re. rinrtie De opname in deze rubriek, bewiist ffi-r-'" de redacVe ermede nstemt) Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte voor °nW?zondden aau'de beide dagbladen van Alkmaar een advertentie over de groote debat- vergadering, die oP 4 April a-s zal plaats vinden tusschen 1ste luitenant A_ H. J. L. p:' en A L. Constandse over het onder- werp: „Landsverdediging of ontwapening?» Dc Alkmaarsche Courant nam de adver tentie natuurlijk in haar advertentiekolommen op maar het Roomsch-Katho iek orgaan „Het Noord Hollandsch Dagblad" weigerde de annonce op te nemen in zijn kolommen. Waarom? Natuurlijk weer het oude foefje; z< gevoelen er niets voor propaganda te maken voor het socialisme. Zoo objectief beschouwd, zou men kunnen oordeelen dat het een principieel* kwestie was Wij kunnen echter het principe nergens vinden, want dit is immers een deoatverga- dering, die zoowel het één als het ander naar voren brengt. Als wij een vergadering belegden met eeu eenzijdige inleiding dan kunnen wij ons voorstellen, dat de heeren van b g.n. blad er niets voor voelen pro paganda voor iets te maken, wat tegen hun, principes strijdt. In dit geval vinden w< het echter een kleinzielig fanatisme, want immers de inleiding wordt juist gehouden door een lsten luitenant, die de landsverdediging zal verdedigen (die dus het standpunt uiteenzet, dat ook de Roomsch-Katholieken innemen), zoodat er dus ook een zekere propaganda voor hun idee wordt gemaakt. Wij zouden het bijna als een bcleediging voor luitenant Fievez kunnen opvatten, dai de redactie van „n. H. D." vreest dat hij niet competent is om de landsverdediging tegen een anti-mili tarist te verdedigen. Wij hebben ons in de porpaganda voor de vergadering zoo neutraal mogelijk ge houden, wat ook bleek uit de circulaire, die we voor dit doel hebben verspreid, waarop we het volgende hadden vermeld: „Het militaire vraagstuk is een probleem, dat alle menschen direct aangaat; bij welles oplossing ieder mensch, hoe hij ook moge denken, man of vrouw, belang heeft. Gewoon lijk wordt er in openb. vergaderingen slechts door één richting over het militairisme ge sproken, n.1. door de anti-militairisten, zoo dat het publiek gewoonlijk slechts een éénzij. digen kijk op het militaire vraagstuk krijgt; zoodoende vonden wij het noodzakelijk eens te trachten een militairen deskundige te krij gen, om ons een militair-technische voorlich ting op dit punt te geven, alsmede een verde diging der landsverdediging, en daar tegen over een anti-militairist met de verdediging van het ontwapenings-standpunt te plaatsen, om het publiek daardoor in de gelegenheid te stellen een objectief overzicht van het mili taire vraagstuk te krijgen. Een 1ste luitenant en leeraar aan de Mili taire Gasschool, tevens één der beste deskun digen van het Nederlandsche leger, is bereid ons voor te lichten in de moderne oorlogs techniek en op die gronden de landsverdedi ging te verdedigen, terwijl tevens één der be kendste propagandisten van het anti-mili- tairisme zijn standpunt er tegenover zal stel len". Met dezelfde gedachte hadden wij ook ad- vertentiën gezonden aan beide bladen en we konden ons onmogelijk voorstellen, dat het „N.H.D." nu zoo kleinzielig fanatiek kon zijn om een advertentie te weigeren. Met dank voor de toegestane plaatsruimt» JAC NOR DER. St. Pancras, 1 April 1930. gaan cultiveeren en 's nachts op te blijven om Shakespeare te declameeren. Ik spreek, zooals ik voel, dat ik spreken moet.... meer met. Er komt heelemaal geen bijzondere stu die aan te pas. Hoe bevalt het U overigens in Hollywood? Nog steeds goed. Och ja, ik weet wel, dat men mij als een „buitenbeentje" beschouwt, maar daar ben ik al aan gewend Ik vind, dat het publiek met mijn privé-leven niets te maken heeft. Ik ben een mensch als ieder an-i oer en men moet zich niet in mijn persoonlij' ke aangelenheden mengen. Vanzelfsprekend neb ik gerealiseerd, dat ik, door mijzelf op het witte doek te laten zien de aandacht van de nieuwsgierigen trek, maar men kan toch t .ye[lan£en'. eenige en het beste, l-il m^n e'gen ik, voor reclame be schikbaar gesteld moet worden? Ik wil niet leven als een visch in een aquarium en ik ben van meening, dat het publiek niets te maken heeft met mijn particuliere leven, mijn tijdpasseeringen en mijn gevoelens. Tiental len aanvragen om interviews sla ik af. Ik weet toch al, dat men mij zal vragen: hoe ik mijn vrije uren besteed, waarom ik niet trouw, of ik de functies van filmactrice ea huismoeder te combineeren acht en wat mijn liefste kleur is. Heusch... ik ben niet zoo mysterieus, maar ik houd nu eenmaal niet trY?a om aan den weg te timmeren. 20rv£r-9reta Garb°. die ondanks haar openhartigheid, toch voor velen iets geheim' zinnigs zal blijven houden De interviewer merkt echter nog op, dat hij het genoegen had om met een gezelschap goed kennissen een week oo een jacht te verblijven, waarop ook Miss Garbo als gast pff, en hl,ï z^gtdan: In den laatsten tijd is Greta veel minder melancholiek dan vroeger ze, net een i°nK meisje, vol 7Ï I1' vroolijkheid en levenslust. Zij iT" in d€ touwen, zong en maakte j een schoolmeisje. En toen zij «™,e verfe «n Zweedsch schip zag, van Pure vreugde in het water om anHo-pnnntr3a6 6 ff3an mak€n met ha3f tu S tJ uar aan boG1"d Zonder na- Greta Garbo'was^"' d3t Z'j de ber0em<k

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6