PEEKACLOPPENBURG BEST KOEHOOI Koelhuis AQUATITE Burgers' Rijwielen, REGENJASSEN^^ LANDBOUW en VEETEELT. Brandassurantie. solied en ijverig Persoon, flink Persoon, Slaapkamer met Pension, Zil-Slaapkamer met Pension. Woonhuis GELD MELKZAAK ong. 5000 p. best Landhooi 8 stuks uimuntend HOORNVEE TE KOOP: te Stolpen gem. Zijpe. wol gabardine in fijne effen nuances schitterende pasvorm - eigen atelierwerk KATOEN Egyptisch - REAL ENGLISH Na opening door den heer Buijs werd door de leden v^n de vereeniging, daaitoe op het podium opgesteld, gezamenlijk het Bondslied gezongen en daarna kwam de heer Geert van Oorschot voer het voetlicht, die een rede hield met als onderwerp: Opstandige jeugd in donkere wereld. De rede verwierf een welverdiend en lang durig applaus. Vervolgens werd het pro gramma verder afgewerkt, waarvan we in het bijzonder noemen Jan Hinnerik, het too- neelstukje ,,'n Recept", hetgeen een propa gandistisch karakter droeg en de tableaux. Het piccolo-trio „Vivace" verleende haar gewaardeerde medewerking. De heer H. G. Kriek alhier heeft op de dezer dagen gehouden internationale honden- tentoonstelling te Amsterdam met zijn „Bouvier" een tweeden prijs behaald. Politiehonden vereeniging Wilskracht Thans is besloten de politiehondenver- eeniging „Wilskracht" weder in stand te houden doch met enkele leden minder dan voorheen. Ook de oefeningen zullen weder' om regelmatig gehouden worden. BERGEN. Onze plaatsgenoot de heer A. C. Bas daagde op het 27, 28 Maart en 4 April ge houden examen te Amsterdam, voor het voorloopig diploma machinist. ZGMONE AAN ZEE. Bij de aanbesteding van een kind er-, vacantie- en hersfellingsoord alhier was laagste inschrijver de heer A. Bot te Heer- Hugowaard met 52.738. DIRKSHORN. De heeren Gebr. De Vries alhier zijn met 110.500 laagste inschrijvers voor het oouwen van twee openbare scholen te Amsterdam. PURMEREND. Woensdag a.s zal de heer J Dam, secre taris-ontvanger der gemeente Harenkarspel, 50 jaar werkzaam zijn geweest op het ge meentehuis alhier. Den- Oden April 1880 trad hij onder den toenmaligen secretaris, de heer J. Fray, in dienst als ametenaar ter secretarie. De benoeming van den heer Dam tot ont vanger der gemeente had plaats op 27 Fe bruari 1900, die tot secretaris volgde op 13 Augustus van hetzelfde jaar, terwijl hij op 1 Mei 1904 werd benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Tal van nevenbetrekkingen en functies worden bovendien sinds jaren door den aan staanden jubilaris vervuld, als: Secretaris- penningmeester van de bannen Harenkarspel en Eenigenburg, van den Ringpolder, van de polders Schagerwaard, Woudmeer, Koeten burg, Westereind en Voorpolder, Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, lid van den Raad van Toezicht der Boerenelenbank, enz. Wel mag dus gezegd worden, dat de heer Dam in zijn vemeente in alle opzichten mee leeft Als een opmerkelijk voorbeeld van stabili teit in gemeentedienst dient vermeld,, dat de beide opeenvolgende secretarissen, de heeren J. Fray en J. Dam, welhaast in het tijdpers van een eeuw 11 tienjaarlijksche volkstellin gen zullen hebben behandeld, n.1. de heer Fray die van 1830 tot 1880, de heer Dam die van 1880 (gedeeltelijk) tot 1930. Zij het den laatste gegeven, nog menig jaar in het belang der gemeenschap werkzaam te kunnen zijn! DE LANGENDIJKER GROENTEVEILINGEN. De vele honderden tuinbouwers in het tuinbouwcentrum Langendijk, dat zich de laatste jaren aanmerkelijk heeft uitgebreid ver buiten den eigenlijken Langendijk, beginnen meer en meer de hoop op te geven, dat het boekjaar 1929/30 nog bevredigende finan- cieele uitkomsten zou kunnen geven. De afge- loopen week was er weer in 't geheel niet naar om die hoop te verlevendigen. In tegen deel, de toestand op onze groenteveilingen was van dien aard, dat velen zich met recht afvragen, waar het op die wijze met den tuinbouw in Nederland heen moet. Ware het niet, dat men, als in vele bedrijfstakken, tij den van voor- en tegenspoed kent, periodes van opbloei en achteruitgang, en alzoo na deze inzinking weer op een vooruitgang zai kunnen wijzen, velen zou dan de moed ont zinken. Gesteund evenwel door een krachtige organisatie, die in haar leidslieden de man nen heeft gevonden, die de meest geschikte wegen zoeken om de ongunst der tijden te ontkomen, voelt men zich sterker in de overtuiging, dat binnen niet al te langen tijd een gunstiger perspectief voor den tuin bouwer zal zijn geopend. Voor de minst ge situeerden kost het natuurlijk de meeste moeite zich door die moeilijke tijden heen te slaan en daarom is hel te begrijpen, dat al lerlei middelen worden aangeprezen, om in dezen de helpende hand te kunnen bieden. De tuinbouworganisatie zelf meent, dat re- geeringssteun zoo lang mogelijk moet wor-, den geweigerd en dat „self-help" het voor naamste middel is, om uit den crisistoestand te geraken. Al zijn zorg te besteden aan het product, dat daardoor een voorsprong moet krijgen op de wereldmarkt, uitblinkende door kwaliteit en sorteering, aantrekkelijk ge maakt door eën doelmatige en voorbeeldige verpakking, ziedaar het middel, dat voors hands in dienst van den tuinbouw moet staan. Noteerden we de vorige week nog een prijs van f 12 voor roode kool, deze week is er geen enkele marktdag 10 besteed. Maan dag zette in met een prijs van 6.20— 9.30 aan de Broeker veiling voor eerste soort en 5.20f 7.50 voor tweede. Aan de veiling te Noord-Scharwoude werd van 4.50—9.30 betaald. In den loop der week zakten de prijzen nog in. Dinsdag kon te Broek voor eerste soort niet meer dan 4.80f 8.20 worden bedongen en verder was het een groote zeldzaamheid als de tuin bouwer f. 9 maakte voor het beste van het beste. Groote kool bracht 5 op of nog min der. De opbrengst was alzoo aanmerkelijk lager dan in de voorafgaande week, een zeer bedenkelijk verschijnsel, daar er eiken dag gewichtsverlies valt te constateeren. Het mooie, zachte weer in het begin der week oefende een zeer nadeeligen invloed uit en was oorzaak, dat de aanvoeren veel geringer wa ren: aan de veiling te Broek beliep de aan voer ruim 29 spoorwagens, aan die te N.- Scharwoude 69, samen dus 98, tegen 146 in de voorafgaande week. Was de verwachting, dat de gele kool minder van het zachte weer zou hebben te lijden, daar toch de voorraden van deze koolsoort betrekkelijk klein zijn, het tegen deel bieek het geval: ook hier trad een prijs verlaging in. Dinsdag, meestal een zeer gunstige markt dag, werd aan de veiling der L. G. C. 4.50 tot 8.40 betaald, tegen 6—9.30 op den zelfden dag der vorige week. Volgende dagen gaven weinig verschil in de genoemde prij zen, zoodat de verlaging in het bijzonder de grootere soort en het doorschot betrof. Aan gevoerd werden 46 spoorwagens, waarvan 31 te Broek op Langendijk. Ongelukkig moet ook dezelfde prijsver laging van de Deensche witte' kool worden geconstateerd. De opleving, die we de laatste 14 dagen hebben gehad, was in het bijzonder te danken aan de groote vraag, welke voor dit product uit Amerika kwam. Nu dit niet meer het geval is, loopen de prijzen weer op het oude peil terug en kan zelfs de 3 voor de mooiste van de meest gezochte grootte niet meer worden gemaakt. Zoo werd Dins dag aan de veiling van den Noordermarkt- bond 0.602.20 betaald, aan die van de L. G. C. te Broek f 1.10—f 2.40. Volgende dagen waren de bestede prijzen ongeveer dezelfde, zoodat kan wor den vastgesteld, dat voor de groote 1.20 en voor het mooiste kleingoed 2.20 per 100 K.G. werd gemaakt. Zeer begrijpelijk is het, dat bij dergelijke prijzen niet van eenige bedrijfswinst kan worden gesproken, doch dat er geld bij moet. Aangevoerd werden in totaal 126 spoorwagens, waarvan 91 te Noord-Scharwoude, of 40 spoorwagens minder dan in de voorafgaande week. De kwaliteit der uien maakt het noodig, gezien het ver gevorderde seizoen, dat die worden opgeruimd. De aanvoer was echter deze week al zeer gering, een omstandigheid, waaraan de uiterst lage prijzen niet de minste schuld zullen hebben. Gewone, afgestaaide uien brachten 1.20— f 1.90 100 K.G op aan de veiling te Broek, 0.902 te Noord-Scharwoude. Drielingen, aan de vei ling van den Noordermarktbond aangevoerd, werden betaald met 0.40—0.70 per 100 K.G. Voor grove uien kon men den scha- melen prijs van 1.201.50 bedingen. Peen bracht f 0.90f 1.90 op voor de groote soort; kleine golden 0.80. Voor bieten werd 1.10—1.60 betaald. De aangevoerde blauwe aardappelen wer den voor 1.20f 1.30 verkocht. Een triestig beeld alzoo van de prijzen der producten,geteeld in deze zoogenaamde wel varende tuinbouwstreek. WARMENHUIZEN. Ten overstaan van den Rijkstuinbouwcon- sulent voor West-Noordholland had heden de eindles plaats van den twee-jarigen tuin- bouwcursus uitgaande van den bouwveree- niging „De Noord". Het hoofd van den cursus, de heer T. Do- nia, begon, nadat hij degenen die aan de uitnoodiging tot bijwoning van deze eindles gevolg hadden gegeven, t.w. de Rijkstuin- bouwconsulent Ir. Hazeloop, de heer W. Guther, voorzitter van „De Noord", de bur gemeester van Warmenhuizen en de heer Swan, wethouder van Warmenhuizen, de commissie van toezicht, de heeren Slot en Molenaar verschenen even later, had wel kom geheeten, met het geven van een beknopt overzicht van de behandelde stof, waarna de cursisten de vele op die stof Strekking hebbende vragen op zeer bevredigende wij ze beantwoorden. Ir. Hazeloop reikte aan elk der leerlingen met een toepasselijk woord het diploma uit, wees er op dat hem uit de antwoorden van alle leerlingen gebleken is dat hier in deze twee jaren veel is bereikt, wat zeker wel te danken is niet alleen aan de goede leiding doch ook aan de belangstelling der cursis ten. Bij monde van den oudsten leerling, den heer D. Posthuma, werd het hoofd van den cursus toegesproken namens de cursisten. De heer Posthuma, deelde mede, dat de uit reiking van het stoffelijk blijk van waardee ring dat hij hierbij aanbood, niet moest wor den beschouwd als een gewoontekwestie, doch als uiting van groote erkentelijkheid van elk der cursisten voor hetgeen hen in deze twee jaren is geleerd. De heer Donia, zijn dank betuigend voor het cadeau een mooie bureaulamp complimenteerde de cursisten, waaronder vele gehuwden, leiders van een eigen bedrijf, met hun taaie volharding en leergierigheid. Maar zelden waren de noodzakelijkheden zoo dringend, dat ze boven de lessen den voorrang hadden. Het volle 15-tal was bij na steeds aanwezig, steeds kon op den juis- ten tijd worden aangevangen. Daardoor schiepen de cursisten mede een geest, die ten zeerste bevorderlijk was aan 't bereiken van goede resultaten. En voor deze medewer king en voor het aangeboden blijvend aan denken betuigde spr. zijn hartelijkeh dank. De heer Guther dankt den leider van den cursus voor zijn betoonde toewijding. De vereeniging geeft, het spreekt vanzelf, gaar ne zijn volle steun voor het onderwijs. Een goede leiding is echter een eerste voorwaar de voor goed slagen. En wat die leiding be treft sluit spr. zich ten volle aan bij de des betreffende woorden van Ir. Hazeloop. Hier na het slotwoord. De vorige week begon met zakkende prij zen en eindigde met eenigszins oploopende markt, wat betreft de roode kool en Deensche witte kool. De gele kool bleef ongeveer op den prijs van de vorige week hangen. Tot en met Donderdag ging de roode kool zeer om laag, totdat Donderdag met een aanvoer van hoogstens 1 wagons verdeeld, over 26 schuiten, de groote kool ver beneden de 5 kwam, en de kleine roode tot hoogstens f 8.70. De daling zat hoofdzakelijk in de groote soorten, omdat Dinsdag de groote nog boven de 5 bleef, en de kleine toen tot j 8 per 100 K.G. Vrijdag kwam de koopman te voorschijn in den vorm van een kouden Noordoosten wind, die den prijs zoowat 100 per wagon opdreef. En Zaterdag kon men dezen prijs nog handhaven, niettegen staande de aanvoerders toen ook weer los kwamen en wel 117 met roode kool, dat was meer dan op dien dag aan de veiling te N.- Scharwoude, waar er 100 aanvoerders waren. Het aantal kilo's kool was ongeveer het zelfde als op 22 Maart, n.1. 17 wagons maar de prijs ongeveer 150 per wagon minder als op dien datum. Toch kon men voor de kleinste eerste soort nog ruim 9.50 maken. De groote kool was wel het goedkoopste, ook nog beneden de 5 werd er verkocht. De tweede soort liep van 4.20 af voor de zware kool, tot 8 toe voor de kleine. Voor de 3 tot 5 ponds kool was de prijs daartus-' schen in. Voor de Deensche witte kool moest de Amerikaan tot beneden de 2 voor de eerste soort kleine, en de groote tot iets boven de 1 per 100 kilo tevreden zijn. De 2e soort kwam beneden de 1 tot 60 ets. Zater dag was het iets beter. Er waren toen 40 met Deensche witte, to taal zeven wagons. De groote kwamen weer vanaf 1.50 en de kleine tot 2.30 toe. De tweede soort naar evenredigheid iets booger vanaf 80 ets. tot 1.30 toe. Tot Donderdag kwam de gele kool niet boven de 8. Zater dag was er 9200 kilo aan de markt, waarvan de groote opbrachten vanaf 6.40 de laagste prijs. Tot 8.60 was het hoogste dat besteed werd en tweede soort f 5 ongeveer per 100 Kilo. Voor uien werd dezelfde slechte prijs besteed als de vorige week, gemiddeld 1.50 per 100 Kilo. Zaterdag was er 7000 Kilo aan de veiling Peen is er niet geweest: vermoe delijk kan dit product wel worden gemist dit jaar. Blauwe aardappelen kunnen ook niet hooger komen dan 2.50 per 100 Kilo. KORTE BERICHTEN. Te Emmer-Compascuum is de 6-jarigt Cornelis Goossen, die om zijn oogjes tegen het stof van den weg te beschermen de muts over het hoofd had getrokken, bij het pas- seeren van de brug in het kanaal geloopen en verdronken. Te 's-Gravenhage is overleden, 68 ja ren oud, de gep. kapitein der infanterie van het Nederl. leger, C. E. A. Copes van Has selt. De koningin is voornemens heden pei auto van het Loo naar Den Haag terug te keeren. De minister van Onderwijs, K. en W., zal morgen een bezoek brengen aan de r.-k. universiteit te Nijmegen. Op 15 April a.s. zal het zestig jaren geleden zijn dat de cacao- en chocoladefa brieken Pette te Wormerveer werden opge richt .y v G Een groote Brandverzekering Maatschappij, lange jaren in Nederland werkzaam zijnde en vertrouwen genietende, zoekt .voor EGMONDBINNEN en om streken of in een der nabij ge legen plaatsen een met zelfstandige maatschappe lijke positie en met veel vrijen itijd, die in staat is een bestaand agentschap goed te beheeren en nieuwe posten aan te werven. Hooge provisiën. Concurreeren- de premiën. Groote teeken kracht. Franco brieven onder letter L 881 bureau van dit blad. Gevraagd voor direct een niet boven 30 jaar voor loop- en magazijnwerk. G. VAN NIEUWKUYK Co., Houttil B 17, Alkmaar. Voor direct gevraagd Br. m. prijsopg. onder letter B. E. Max R. Nunes, A'dam. EENVOUDIG PENSION aangeboden voor net heer of juffrouw, of die extra verzor ging behoeft, centrum stad. Con ditiën zeer billijk. Brieven letter jH 878 bureau van dit blad. GEVRAAGD Br. met prijsopg. letter J 879 bureau van dit blad. TE HUUR GEVR. te Alkmaar, met suite en achter tuin, huurprijs, 4 a 600 gld. per jaar, per 1 Mei te voldoen. Brieven onder letter K 880 bureau van dit blad. aangeboden, particulier 7 rente, ook op inboedels, le en 2e hypotheken. Postz. insl. v. d. GRAAF'S Credietbureau, We verstraat 12B, Arnhem. een BUG, een DRESSEERKAR, in goeden staat en puik best KOEHOOI in den berg, tegen 3 cent per pond, in eike hoeveel heid. Adres P. BREED Jz., Burgem. Peecklaan, Schoorl. Over te nemen 2 nieuwe le klas luxe met torpedo-terugtrap, zwart celluloid sturen, pracht hang- veerzadel, uit de alom bekende fabriek H. Burgers van Gronin- gen-Velp. Uiterste prijs: Heeren 57.50, Dames 60 met volle garantie, vrij zicht, franco. Br. letter G 877 bur. vai. dit blad. TE KOOP EEN met HUIS, welke een best be staan oplevert' Brieven onder letter M 882 bureau van dit blad. TE KOOP, 35.per 1000 pond bij G. WELBOREN, Oterleek. TE KOOP en een wagen nahooi. Te be vragen bij D. DE VRIES te Schoorldam. Notaris F. J. M. PINXTER te Schoorldam zal op ZATER DAG 12 PRIL 1930 v.m. 9 u. ten verzoeke en ten huize van den heer Th. SLUIJS a. d. Stolpen, om contant geld, publiek ver- koopen: w.o. 7 koeien die gekalfd hebben of op kalven staan en 1 gelde koe. Melklijsten zijn op het boelhuis aanwezig. Het vetge halte der melk is van alle koeien boven de 3 6-jarige br. merrie, vlug en mak b. d. weg, goedgek. trek» hond. Boerenwagen, hondenkar, melkwagen met hekken, 20 erw- tenruiters, 6 melkbussen, best vast vloerkleed, zoo goed als nieuwe legkast. Ongeveer 3C.000 K.G. hooi en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Nadere inlichtingen bij den Heer A. F. MEIJER te 't Zand. ^Sme* /ACWKOTfGR

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7