mtninsthii Courant. "Kunsten en Wanschappen, Himierd twee en dertigste Jaargang. Binnenland Luchtvaart Ho. 83 1930. Dinsdag 8 April De Directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de Rootorenbrug met ingang van Woensdag 9 April 1930 voor alle verkeer zal zijn opengesteld. EEN PERSDELICT. De ontslagkwestie van den voormaligen traject-directeur Weglau van de Tilburgsche -Brockway-Maatschappij, zal blijkens een me- dedeeling aan het Hbl. nog gevolgd worden door een rechtzaak voor de Bredasche recht bank, daar de heer Weglau meent dat de be lichten in de „Tilburgsche Post" zijn ont slag tot gevolg hebben gehad en van de uit gevers van dit blad een schadevergoeding ad 35.000 eischt. De zaak zal voor de rechtbank te Breda behandeld worden. HOLLAND-EXPRESS. De speciale trein met passagiers en post, In aansluiting op het s.s. „Johan de Witt' zal Vrijdagochtend 11 April te 11.10 uur van Genua vertrekken. Aankomst ZaterdagochJ tend 12 April te 7.57 uur te Arnhem; 8.48 uur te Utrecht; 9.45 uur te Den Haag (S.S.); 9.36 uur te Amsterdam (W.P.) en 9.53 uur C.S. en 9.52 te Rotterdam-Maas-station. KAMER VAN TOEZICHT OP NOTARISSEN. Door de notarissen uit de Arrondissemen ten Haarlem en Alkmaar is, ter vervulling van de vacature J. H. Wildervanck de Blé- court, gekozen tot lid van de Kamer van Toezicht op de notarissen en candidaat-nota- rissen te Haarlem, notaris R. C. A. van Cra- nenburgh te Haarlem, voorzitter van den ring Haarlem der broederschap van notaris sen in Nederland en plaatsvervangend lid dier kamer. DE GIJZELING. Antwoord van den minister op de vragen van mr. Duys. Zooals men weet, heeft de heer Duys den minister eenige vragen gesteld naar aanlei ding van het geval van gijzeling, dat zich te Gouda heeft voorgedaan. De minister heef^ daarop thans geantwoord: Het is den ondergeteekende bekend, dat onlangs iemand ter zake van een handels schuld gedurende ruim honderd dagen ge gijzeld is geweest. De betrokkene had vóór de ingijzelingstelling zijn faillissement aan gevraagd, dat toen ook is uitgesproken en vervolgens weder is opgeheven ingevolge art. 16 der faillissementswet. Na de ingijze lingstelling vroeg hij opnieuw zijn faillisse ment aan, dat toen echter is geweigerd, om dat door hem niet overeenkomstig den eisch van art. 18 der faillissementswet werd aan getoond, dat er voldoende baten waren om de kosten te bestrijden. Het is voor den ondergeteekende niet noo- dig, te treden in de bijzonderheden van het geval, omdat, ook afgezien daarvan, de ma terie der gijzeling, meer algemeen het exe cutie-recht, geacht mag worden te behooren tot die stof, waaraan de wetgever in niet te ver verwijderde toekomst zijn aandacht zal hebben te wijden. STAKING VAN KLEERMAKERS. Gister is te Middelburg en te Vlissingen bij verschillende patroons een staking onder de kleermakers uitgebroken, omdat niet vol daan wordt aan het landelijk contract. RIJKSSUBSIDIE VOOR DE BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. De minister van arbeid, handel en nijver heid stelt ter zake vap- het verleenen van rijkssubsidie voor de bestrijding der tuber culose de navolgende voorwaarde: De vereenigingen voor wijkverpleging, die ten behoeve van de t b c.-bestrijding werkzaam zijn en daarvoor subsidie ontvan gen, zijn, wanneer in de gemeente cf in het deel van de gemeente, waar zij werkzaam zijn, een door den inspecteur goedgekeurd consultatiebureau voor zuigelingen en kleu ters bestaat, dat uitgaat, hetzij van de Pro vinciale Vereeniging voor de Hygiëne van het Kind, hetzij van de genoemde vereenigin gen zelf, verplicht de bij haar in dienst zijn de wijkverpleegster-huisbezoekster huisbe zoek ten behoeve van de kinderbescherming te laten verrichten, voor zoover dit door den inspecteur van de Volksgezondheid, in over leg met den medicus, die het consultatiebu reau leidt, noodzakelijk wordt geacht. In zeer bijzondere omstandighedeh kan door den inspecteur van deze bepaling ont heffing worden verleend. POGING TOT STRAATROOF De aanvallers gearresteerd. Zaterdagavond is een filiaalhoudster van de Coöp. Verbruiksvereeniging „Vooruit gang" die een bedrag van f 700 bij zich had om het te gaan afdragen, op de Laurierstraat te Rotterdam door twee mannen aangerand, die haar het geld wilden ontnemen. Op het hulpgeroep van de vrouw namen de mannen de vlucht. De vrouw zette hen na de Prins Hendrikkade op Daar passeerde juist een tram. Aanvankelijk verkeerden de bestuurder en de conducteur in de meening met passa giers te doen te hebben die de tram nog wilden halen. Toen het drietal echter een zij straat in liep en zij de vrouw hoorden roe- ?en „Houdt hem!" werden zij opmerkzaam, ij verlieten hun wagen en sloten de vluchte lingen in. Het gelukte den conducteur een van de mannen staande te houden en hem aan een agent var politie over te leveren. De tweede man was ontkomen Twee burgers hadden hem echter gezien en na eenigen tijd zag een vad hen den man loopen. Hij volgde hem, waarschuwde de politie en op de Spoor- weghavenbrug werd hij aangehouden door «en rijwielagent. Op het politiebureau aan de Nassaukade werden de arrestanten aan een verhoor on derworpen. Eerst ontkenden zij, maar ten slotte legden zij een volledige bekentenis af. Zij zijn in bewaring gesteld. DE SLAPTE IN DE DIAMANTINDUSTRIE. Gisteravond heeft de Algemeene Juwe- liersvereeniging in „Parkzicht" te Amster dam een drukbezochte ledenvergadering ge houden. Met op twee na algemeene stemmen werd aangenomen het voorstel van het be stuur en de commissie van advies om van 13 April a.s. af tot een nader door het bestuur in overleg met de internationale commissie vast te stellen tijdstip, de productie met 50 te beperken. Er zal drie dagen per week ge werkt worden, n.1. Dinsdag, woensdag en Donderdag. De maatregelen tot uitvoering van boven genoemd besluit zullen worden gesteund door de Ver. van fabriekseigenaren, het be stuur van de Beurs voor den diamanthandel' en dat van de Diamantclub Concordia. Ete samenwerking van alle groepen van belang hebbenden ter volledige en nauwkeurige ver wezenlijking van de gevallen beslissing is derhalve verzekerd. Gelijk bekend is, merkt het Hbl op, werd ook te Antwerpen opnieuw de productie tot de helft teruggebracht. NEDERL. JOURNALISTENKRING. De opleiding. In de Zaterdag j.1. gehouden bestuursver gadering van den Nederlandschen Journa listenkring is besloten, dat op Zaterdag 24 Mei a.s. een algemeene ledenvergadering zal worden gehouden ïe Haarlem, waarin behandeld zal worden het prae-advies, door het bestuur uitgebracht inzake de kwestie van de opleiding der journalisten. Op 28 Juni a.s. zal een algemeene verga dering gehouden worden te Deventer. Ter gelegenheid hiervan zal de Kring op 28 en 29 Juni de gast zijn van het gemeentebestuur Op het programma van het tweedaagsch be zoek staan een officieele ontvangst ten stad- huize; een maaltijd aangeboden door de ge meente en gevolgd door een concert, aange boden door Vreemdelingenverkeer; een auto tocht en een koffiemaaltijd op den tweeden dag en eenige speciale bezoeken. HERBOUW LANGE DELFT TE MIDDELBURG. In de laatste gemeenteraadszitting te Mid delburg werd de herbouw van de verbrande perceelen in de Lange Delft besproken, waar na 7 December nog weinig of niets gedaan is Verscheiden raadsleden gaven hun mis noegen te kennen over de langzame wijze waarop de Rijkscommissie van advies schijnt te dienen. Het slot van de discussie was, naar de Tel. meldt, dat de burgemeester zei, dat men dank aar. de Rijkscommissie zal brengen en een „super-architect" voor den heelen op bouw zal aanstellen. Dit voorstel werd z. h. st. aangenomen nadat de burgemeester op een vraag van baron v. d. Feltz nog ver klaard had, dat het bedankeri van de Rijks commissie de gemeente geen schade zou doen. VECHTERSBAZEN. Het mes. Gisteravond te ruim 11 uur ontstond op de Feijenoordkade te Rotterdam ruzie tus- schen een vijftal mannen. De herriemakers waren in twee groepen verdeeld, een van drie en een van twee mannen, die weldra tot handtastelijkheden overgingen. Plotseling gingen twee hunner op den loop, waarna de één, die achteraf bleef, zijn tegenstanders met een mes te lijf ging, en hun zware ver wondingen toebracht. De 38-jarige J. K. kreeg eenige steken in den buik en de 25-ja- rige L. P. een steek in de rechterzijde, een ste»k in een der longen en nog eenige steken. De dader werd gearresteerd. Beide slacht offers zijn naar het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht. MOLEN EN PAKHUIS AFGEBRAND. Vrmoedelijk kortsluiting de oor zaak. Vannacht omstreeks kwart over twee is een groote brand uitgebroken in den bouw materialenhandel van de firma P. v. d Waard aan de Noordkade te Waddinxveen en in de houtopslagplaats van den houthan del Ocbr Stoten, die aan eerstgenoemd pand grenst De brandweer die spoedig ter p'aatse was. kon niet Verhinderen, dat een groore hofctloods van de firma van Stoten en de bergplaats van de firma, v d. Waard, die bestond uit een ouden moten en een steenen pakhuis, eer, prooi der vlammen werden Eerst tegen zes uur kon de brandweer in rukken. De schade word' on 20 a f 30.000 gc- bat en wordt door verzekering gedekt Men vermoedt dat de brand ontstaan is door kortsluiting in de houtopslagplaats van de Ocbr. van Sloten. KINDERMOORD. De ongehuwde moeder aaiigehovden Te Almelo is aangehouden een ongehuw de Duitsche dienstbode, die bekend heeft het vorig jaar haar pas geboren kindje in een rioolput aan de Ootmarsumschestraat te heli ben gelegd tengevolge waarvan het kind is gestorven. EEN MOTIE. Men verzoekt ons publicatie van de vol gende motje: De Bond van gepasporteerde (zonder pen sioen ontslagen) Marinemannen, in alge meene vergadering bijeen te Rotterdam, op 30 Maart 1930, gehoord de besprekingen over de gevoerde actie van het Hoofdbestuur in 1929, meer speciaal: het zenden van een verzoekschrifi aan de Tweede Kamer' der Staten Generaal, met uitvoerige Memorie van Toelichting, en de resultaten daarmede bereikt, neemt met groote ingenomenheid kennis, van de woorden door Zijne Excellentie den Minister van Defensie, in de Memorie van Antwoord op het voorloopige verslag dei Defensiebegrooting 1930 neergelegd, n.i. waar gezegd wordt: De vraag of en zoo ja, op welke,wijzc in de finantieele positie der z.g. oud-ge pensionneerden verbetering ware te brengen, is door ondergeteekende reeds kort na zijn optreden onder de oégen eezien en maakt thans een punt van overweging uit in den Ministerraad. Daarbij zal tevens aandacht worden ge schonken aan de vóór 1 Juli 1925 zonder pensioen of pensioenaanspraken uit den dienst ontslagen vrijwilligers. Is van meening dat hiermede de billijk heid en gegrondheid van zijn wenschen wor den bevestigd, verzoekt den Ministerraad eerbiedig, bij hunne besprekingen over dit onderwerp, de noodige stappen te willen doen tot wijziging der militaire pensioenwetten, waardoor de billijke wenschen van deze groep oude landsdienaren zouden worden bevredigd, besluiten deze motie ter kennis te brengen van den Ministerraad, den Minister van Defensie, de Tweede Kamer der Staten Ge neraal en de Pers en gaat over tot de orde vati den dag. DIEFSTAL VAN EEN „PATHÉFOON". Eind Maart werd uit een café in de omge ving van het Rembrandtsplein te Amsterdam een z.g.n. radio-Pathéfoon door insluipers gestolen en eenigen tijd later vond de politie het instrument terug in een café in de Jor- daan. De bedrijvers van den diefstal konden worden opgespoord en aangehouden, n.1. 3 mannen, die ter beschikking van de justitie zijn gesteld. Een 18-jarige buffetjuffrouw, die de daders geholpen had, wordt wegens heling vervolgd, zij is op vrije voeten gesteld, zegt het Hbld. VERKEERSONGELUKKEN. Zondagmorgen is nabij de Bijzondere School te Ouderkerk a.d. Amstel een vrouw aangereden door een motorfietsrijder uit Nes a.d. Amstel. Hevig bloedend is de vrouw naar het O.L. Vr. Gasthuis te Amsterdam overgebracht, waar zij dienzelfden avond nog is overleden. De motorrijder liep eveneens wonden op en is naar zijn woning vervoerd. DE OPGRAVINGEN TE ARNHEM. De opgravingen naar de grondslagen van het oude Kartuizerklooster „Monnikenhui zen" te Arnhem zijn voortgezet en wederom is zeer zwaar muurwerk blootgelegd. Boven dien werden fragmenten gevonden van aar dewerk kannen en potten en glasscherven van kleurig glas en een brokstuk van een grafzerk. EEN VREEMD GEVAL. Ongeveer veertien dagen geleden kwam de Duitsche stoomtreiler Jade van de Sile- sia-Reederei te Wesermünde van Antwerpen te IJmuiden binnen, naar het heette cm pro viand en kolen in te nemen, waarna het vaartuig wederom ter visscherij zou uitva ren. Na binnenkomst heeft men van den schipper, noch van de reederij iets verno men, terwijl de zich nog aan boord bevin dende equipage niet van het noodige pro viand is voorzien, omdat er geen geld aan wezig is en ook niet door de reederij gezon den wordt. Thans heeft de bemanning wegens een loonsvordering over een tijdvak van eenige maanden, beslag doen leggen op het in de Haringhaven liggenden Duitsch vaartuig, zegt het Hbld. BRAND. Zondagmorgen is te Leeuwen (G.) de boer derij en woning van den heer Reynders uit gebrand. Het primitieve spuitmateriaal kon er niet toe bijdragen, veel uit den inboedel te redden. DE KUSTVERLICHTING. Minister Deckers te Scheveningen Minister Deckers heeft gisterochtend een bezoek gebracht aan het rijksproefstation voor de kunstverlichting tg Scheveningen en daar o.m. bezichtigd de inzending op het gebied van kustverlichting, bestemd voor den dit jaar te Antwerpen te houden ten toonstelling. ONGEZEGELDE SOLLICITATIES. 69 candidaten gestraft met boete Een niet alledaagsche gebeurtenis heeft zich voorgedaan bij het solliciteeren naar het baantje van ambtenaar-armbezoeker bij Maatschappelijk Hulpbetoon te Sliedrecht, meldt de „Nieuwe Sliedrechtsche Courant" Honderdveertig gegadigden hadden zich aangemeld. Uit een ingesteld onderzoek, dat de ont vanger van registratie vrij onverwacht deed, bleek, dat 69 sollicitanten hun sollicitatie on gezegeld bij B. en W. hadden ingediend. Nu is volgens de Zegelwet van 1917 iedere sol licitatie onderworpen aan fcrmaatzegel met een minimum van 30 cents, indien het be trekken salaris minstens 1000 's jaars be draagt. Overtedingen worden vc>;ens arti kel 28 der Zegelwet-1917 beboet met 25. Tegen al deze 69 overtreders nu zal een boete worden geëischt van 25 per overtre der, of in totaal 1725. De vraag werpt zich thans op: Aan wien de schuld? Iedere Nederlander wordt wel geacht de wet te kennen, doch dat neemt niet weg, dat B. en W. in dezen een fout hebben begaan door niet in' de oprcepadver- tentie te vermelden: „Sollicitaties op geze geld papier". Dit klemt des te erger, wan neer men weet, dat een der sollicitanten te voren den burgemeester heeft gevraagd, of de sollicitatie op zegel moest geschieden, waarop de burgemeester adviseerde, dat zulks niet behoefde. Voorts deelt het blad mee, dat, indien B. en W. ingaan op ongezeglde sollicitatiestuk ken, zij de kans lopen per stuk een boete te krijgen van 100. Dit dus, zullen B. en V wel niet doen. Doch legt men zonder meer de 69 cngezege'.de sollicitaties ter zijde, dan begaat men o i. een zeker onrecht tegenover deze „onwetende gegadigden", die .niettemin toch al beboet zijn. BOND VAN SOC.-DEM. VROUWEN CLUBS. Jaarvergadering. Te Zwolle is Zaterdag en Zondag de jaar vergadering gehouden van den Bcnd van Soc.-Dem. Vrouwenclubs, onder leiding van mevr. Wibaut—Berdenis van Berlekom. Aan wezig waren 187 afgevaardigden. De bond telt 136 clubs met 7678 leden. Mevr. RijfkogelVoskuil, voorzitster der afd. Zwolle, huldigde mevr. Wibaut, die de zer dagen 25 jaren presidente van de afd. Amsterdam was, met bloemen. In de vergadering van Zondag sprak de heer Wibaut over de gelijkwaardigheid van man en vrouw, niet de gelijkheid. Mevr. Ribbius—Peletier, leidde daarop in het onderwerp: „Vrouwenberoepsarbeid". Volgens de cijfers der volkstelling 1920 zijn er 631.000 werkende vrouwen in Nederland, d.i. 18 1/3 pCt. van alle vrouwelijke Neder landers. Van deze 631.000 vrouwen zijn 108.000 gehuwd'; van de 1000 gehuwde vrouwen werken er buitenshuis 75, en hiervan is de helft gescheiden of weduwe. Van de onge huwde vrouwen en meisjes zijn er 107.000 beneden de 18 jaar, 105.000 van 18 tot 21 jaar, 194.000 van 21 tot 25 jaar, 206.000 boven de 25 jaar. Voor 40 jaren werkten er in Nederland veel meer gehuwde vrouwen dan nu, terwijl in de verarmde landen, Duitshland en Oos tenrijk, de arbeid van de gehuwde vrouw enorm is toegenomen. In ons land is de ver houding in de fabrieken tusschen het aantal mannen en vrouwen van 1909 tot 1920 de zelfde gebleven. In den breede ging de spreekster vervol gens na of de ongehuwde vrouw van haar arbeid kan leven, en zij kwam tot de con clusie: in het algemeen „neen". In de middagvergadering sprak mej. H. L. Heijermans, directrice van de school voor vrouwenarbeid te Rotterdam, over de oplei ding en vorming van het jonge meisje. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd ten slotte een motie aangenomen, waarin o.m. opgewekt wordt te werken voor onder wijs tot 15 jaren, dan nog verplicht vervolg onderwijs gedurende drie jaren en intrek king van het stopwetje bij het Nijverheidson derwijs. WERKTIJDEN P.T.T.-PERSONEEL. Het bestuur van den Gentralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoon personeel (C.B.P.T.T.) heeft een adres ge zonden aan de regeering over de werktijden van de P.T.T.-ambtenaren. In dit adres wordt o.m. geschreven, dat de werktijden sedert 1 Januari 1923 zijn ver lengd. Terwijl evenwel voor een groot deel van het overige rijkspersoneel een kortere werk tijd werd vastgesteld of gehandhaafd, is voor het kantoorpersoneel bij den P.T.T.-dienst de werktijd opgevoerd tot 48 uur en voor tech nisch- en het bestellend personeel (met inbe grip van de kantoorknechts) zelfs tot 51 uur per week. Voor het bestellend personeel gelden nog steeds de veel te zware rijwieldienstenvoor het technisch personeel is „reistijd" van en naar de plaats waar arbeid wordt verricht geen dienst; de diensten van het kantoorper soneel worden tot het uiterste maximum op gevoerd. Daarenboven ligt het in het voor nemen van de bedrijfsleiding den werktijd van het telefoonpersoneel, belast met posten bediening, te Amsterdam en Rotterdam nog op te voeren. Het is o.m. om deze redenen, dat het be stuur zich opnieuw tot de regeering wendt, met het dringend verzoek elke voorgenomen diensttijd-verlenging voor het P.T.T.-perso- neel stop te zetten en te bevorderen, dat voor genoemd personeel de werktijden van vóór 1923 werden hersteld De uitbreiding van de werkzaamheden, de mechaniseering en intensiveering van de P T.T.-diensten, zouden naar de meening van het bestuur van den C.B.P.T.T., zelfs een korteren arbeidstijd dan die gold vóór 1923 alleszins rechtvaardigen. KORTE BERICHTEN. Te Oudekerk is overleden mej. L., die Zondagochtend dcor een motorrijwiel "was aangereden. Belanghebbenden colleges hebben be sloten tot algeheele ontwatering van de wa terschappen de Schipbeek en de Bolksbeek. Zaterdagmiddag is de auto (een nieu we Minerva) van den heer dr. Adler, leder fabrikant te Oisterwiik (N.-Br.) een paar honderd meter vóór de Maasbrug te Grave, in brand geraakt. Dr. Adler, de eenige in zittende kon nog bijtijds den auto verlaten. De 75-jarige landbouwer J. IJzereef te Nieuwenk, gemeente Lichtenvoorde, die eeni ge dagen geleden aU"» ar door een motorfiets werd overreden, is aan de bekomen wonden in het ziekenhuis te Groenlo overleden. De Aa'smeersche Bloemententoonstel ling. vorige week gehouden, werd in totaal dnor 50.000 personen bezocht. H C. ANDLRSEN's 125STE GEBOORTEDAG. Men schrijft uit Kopenhagen aan de N.R. Ct.: Nog nooit heeft Kopenhagen zoo'n schit terend feest gevierd en wei evenmin is ooit een dichter zoo gehuldigd als Denemarken's sprookjesverteller. Reeds uren voor het feest een aanvang zou nemen, begon het raadhuisplein letterlijk „vol te loopen", ten slotte waren er zeker 60.000 menschen verzameld. Cm half twee speelde de gardemuziek op het ba con var. „Politiken's Huis" eenige Deei#che liederen. Ongeveer kwart over twee werden de hoofddeuren van het stadhuis geopend en marcheerde de „ïivoligarde" naar buiten; deze bestaat uit jongens van ongeveer 12—16 jaar, gekleed in de roode uniform van de gar desoldaten. Een rij hoornblazers stelde zich op de stadhuistrap op en blies een fanfare. Dit was de aanleiding tot het eenige oogen- blik dat de goede orde verstoord werd: er kwam zoo'n gedrang dat de voorste kinderen tegen de balustrade gedrukt werden en ge noodzaakt waren er over heen te klimmen, maar alles liep goed af en dra was de orde hersteld. Toen week de garde op zij voor de levende „Dannebrog", welke vlag werd gevormd door 130 kinderen, de meisjes in het rood en jongens in het wit. Daarachter volgde een witte zwaan, H. C. Andersen's symbool en ten slotte verschenen alle 400 a 500 figuren in de toepasselijke kleedij uit de were'dbekende sprookjes. Volgens het programma spraken burge meester Hedebal en Kaper, die var. de gele genheid gebruik maakte not een tweeden i. _a G" (N i e t-0 f f I c i e e I). 453e STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 8 April 1930. 2e Klasse: 2e Uist. HOOGE PRIJZEN. 11428 20.000 17313 2-OOQ 19108 1.000 189 3816 8268 15976 400 3137 9977 12422 18761 100 Prijzen van 30. 4 206 210 309 394 446 522 558 562 627 644 688 742 788 804 814] 825 837 949 956 965 1007 1042 10911 1104 1120 1126 1140 1142 1145 1170 11821 16861 1196 1234 1249 1258 1444 1513 1598 1743 1752 1782 1790 1833 1853 1855 18721 1893 1966 1986 2008 2042 2217 2239 2 ?rr 2266 2386 2429 2433 2482 2493 2537 25„. 2547 2577 2620 2650 2727 2759 2779 2826 2829 2834 2949 2974 3005 3037 3059 30821 3149 3202 3211 3406 3407 3418 3431 3440 3445 3452 3453 3625 3643 3671 3710 3745 3848 3931 3960 3980 4043 4045 4046 40731 4110 4223 4224 4229 4251 4257 4266 4294' 4315 4346 4366 4508 4583 4611 4619 4680 4709 4861 4862 4900 4916 4976 4981 4990 5039 5061 5156 5176 5185 5259 5349 53581 5370 5418 5477 5592 5617 5629 5638 5645 5679 5693 5699 5748 5772 5774 5823 58841 5900 5929 5932 5955 5969 5977 6075 6155 6158 6220 6227 6252 6277 6284 6291 6329" 6358 6361 6409 6431 6473 6515 6536 65741 6628 6663 6877 6904 6947 7024 7034 7065 7092 7175 7210 7295 7368 7413 7455 7483. 7511 7516 7539 7594 7625 7627 7643 7709 7827 7842 7849 7892 7933 7944 7952 795T, 7990 7992 8007 8017 8040 8044 8115 8152; 8246 8272 8285 8293 8294 8310 8351 8365 8369 8406 8443 8477 8664 8749 8834 8861. 8869 8893 8935 8948 8953 8977' 9008 9060 9099 9100 9117 9129 9276 9287 9307 9316 9443 9544 9597 9638 9641 9645 9671 97781 9991 10001 10023 10024 10052 10130 10138 10323 10331 10350 10357 10414 10429 10565 10576 10599» 10612 10628 10647 10654 10668 10807 10838 10851) 10890 10892 10906 11025 11042 11065 11188 1119.3» 11279 11290 11319 11450 11572 11610 11616 116931 11736 11772 11832 11859 11875 11949 11977 12184 12185 12225 12263 12292 12320 12415 12459 12500 12565 12628 12636 12781 12797 12798 12872 12881' 12949 12958 12966 13010 13029 13064 13087 13141) 13142 13185 13260 13274 13321 13338 13349 133881 13498 13812 13837 13848 13877 13896 14019 14090 14166 14208 14238 14287 14316 14326 14330 14394 14425 14431 14433 14436 14447 14457 14524 14543 14578 14591 14668 14703 14740 14747 14754 14826 14844 14907 14914 14932 14998 15041 15086 15189 15233 15408 15420 15440 15488 15566 15591 156721 15676 15777 15798 15822 15881 15889 15898 15975 15994 16102 16177 16233 16262 16373 16411 16422». 16557 16605 16627 16654 16704 16711 16901 169541 17013 17040 17224 17236 17251 17363 17409 17479 17551 17602 17620 17698 17706 1778'' 17858 17988 18000 18011 18063 18086 18213 18227 18319 18352, 18383 18467 18481 18529 18538 18539 18583 18668! 18726 18741 18745 18779 18879 18976 19025 19037 19132 19183 T9204 19217 19225 19248 19250 192711 19334 19351 19359 19426 19431 19482 19551 19584 19596 19603 19610 19617 19714 19759 19870 19882 19972 20070 20145 20193 20576 20589 20596 20727, 20756 20764 20825 20838 20848 20879 20963 20982 20993 Verbetering: 2e klasse, Ie Lijst 13144 m.z. 13244. Deenschen Hans Christian te memoreeren; namelijk Hans Christians Orsted, aan wiens uitvinding van het electromagnetisme men thans kan danken, dat dit feest door de gan-i sche wereld gevolgd kan worden Daarna werden weer Deensche liederen ten beste gegeven, waarna de groote menigte zich weer rustig en ordelijk verspreidde. De dag' werd besloten met de vertooning in het koninklijk theater van eenige van Ander sen's sprookjes, waarvoor het publiek dank baar applaudisseerde, ofschoon toch duide lijk bleek dat deze sprookjes zich voor het tooneel slecht leenden. Natuurlijk was er ook groot feest in Oden- se, Andersen's geboortestad, waar men thans een gedenkhal voor hem bouwt, welke eerst over 2 of 3 jaar gereed kan zijn. De heele stad was één vlaggenzee, alle scholen waren gesloten en de groote kindervriend werd her dacht met muziek, zang, voordrachten en voorlezing zijner spicokjes. i HET VERONGELUKTE DUITSCHE VRACHTVLIEGTUIG D. 1649. Het verdere onderzoek naar de oorzaak van het verongelukken van het Duitsche vrachtvliegtuig D. 1649 heeft nog het vol gende aan het licht gebracht. De bestuurder heeft vermoedelijk in den dichten nevel getracht naar Croydon terug te keeren en is daarbij met de machine te dicht bij den grond gekomen, waarbij 't toe stel met een der vleugels de aarde geraakt heeft. De brand, welke het toestel vernielde, is uitgebroken na de aanraking met den grond. Dit is reeds het derde ongeval, dat binnen enkele maanden tijds in denzelfdetf streek onder vrijwel dezelfde omstandighe den heeft plaats gehad. De eerste, die bij het verongelukte toestel arriveerde was 'n inwo ner van Lampsfield die door de ontplof fing uit zijn slaap gewekt was. Hij spoedde zich per motorrijwiel naar de plaats des on- heils en vond er de machine in een ware vlammenzee. De mécanicien was ongeveer 12 meter ver weggeslingerd. De bestuurder zat nog met brandende kleeren in de cockpit. Met behulp van een tweeden persoon slaags de hij erin de beide lijken te bergen. Zij wer den naar het ziekenhuis te Oxford overge bracht, waar een sectie verricht zal worden, GROOTE BRAND IN DE LUCHT HAVEN TE WASHINGTON. De luchthaven van Washington „Bolling* field" is door een grooten brand geteisterd. Het parachutehuis en een vliegtuigloods zijn verwoest. Men slaagde er op het laatste oogenblik in de vliegtuigen te bergen. ZEIL VLUCHT OP SLEEPTOUW. OVER AMERIKA. De zeilvlieger Hawkes heeft met zijn zeiT vliegtuig, dat op sleeptouw genomen werd door een tweedekker, met succes in 8 dagen een zeilvlucht over het vasteland van Ame rika gemaakt van San Diego naar New- York. Hij landde gistermiddag om 4 uur op het vliegveld Vancortland Park. Een groote menschenmenigte had zich op het vliegveld verzameld en juichte den succesvollen vlie ger enthousiast toe. De vlucht is met 10 tus- schenlandingen volbracht. (Reeds in een deel der vorige oplaag ge* meld.) VAN LEAR BLACK TE TOKIO. Triomf van Hollandsche piloten en vliegtuigbouwers. Grootsche ontvangst. De Nederlandsche vliegtuigfabrieken hs. Amsterdam ontvingen een telegram uit Tokio, meldende dat het drie-motorige Fok kervliegtuig van den heer Van Lear Black, de „Maryland Free States", bestuurd door de piloten Geijssendorfer en Scholte, na eed voorspoedige reis aldaar is aangekomen. Dé autoriteiten hebben de vliegers een grootse»

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9