Landbouw en Veeteelt. aa-sawas M ft* Kunsten en Wetenschappen. KERKBOEKEN Onze Koloniën. Binnenland Tooneei. Jeugdlectuur. N.V. v.h. Herms. Coster Zn., ^1 Voordam C 9, Alkmaar. Londensch aanteefeenboek, Cornelis, zoons van Cornelis Bakker en Jannetje Kwakman. Martinus Petrus, z. v. Adrianus Brink en Trijntje Beers. Ondertrouwd: Cornelis van der Oord te Barsingerhorn en Nantje Heinis, wed. v. Pieter van der Oord. Overleden: Levensloos aangegeven kind van Petrus Klaver en Elizabeth Catha- rina Qaux. Engelmundus van Baar, oud 7 weken. z. v. Johannes van Baar en Johan •na Borst. HEILOO (Maart). Geboren: Pieter, z. v. Nicolaas Bon- «elaar en Gerritje Koning. Dirk, z. v. Jozef de Moei en Maria de Graaf. Maria Anna Theresia, d. v. Johannes Wilhelmus I.inssen en Johanna Regina Kalhmann. Cornelia Af ra d. v. Wouterus Kaandorp en Maria den Nijs. Antonius Johannes. z. v Nicolaas van der Steen en Johanna Petro- nella Ligthart. Adrianus Petrus, z. v Adrianus Gerardus Janken en Neeltje Jon ^ejan. Gerardus johannes, z. v. Cornelis Johannes Hageman en Jannetje de Waard Catharina Antonia Maria. d. van Simon Cornelis Hoetjes en Antonia Susanna Maria Hijmans. Maria Petronella, d. v. Hugo Petrus van der Poel en Jacoba Cornelia Dui venvoorden. Ondertrouwd: Jacob Slooten te Lim- men en Jacoba Reik johannes Frans Bogt stra te Pasoeroean en Antje Aafje Honig. ">Jacob Schot te Vlagfwedde, wedtiwn. van Jo hanna de Boer en Jacoba Hinderika- Heijt, wed. van Jan Dik. Hendrik Smit en Jo hanna Elizabeth Peppinck. Klaas Visser en Tjitske Madderom te Alkmaar. Jan Palmers te Alkmaar en Wilhelmina Koning- kars. Getrouwd: Pieter Schoorl en An- Tiaatje Aafje Borst. Johannes Frans Bogtstra en Antje Aafje Honig. Jacob Slooten en Jacoba Reik. Hendrik Smit en Johanna Elizabeth Peppinck. Overleden: Johannes Cornelis Zoon oud elf weken. Friedrich Stiittner. oud 73 jaar. Willem Jacob Hillebrandt, 71 jaar. Emerentia Margaretha Bakker, 7 weken. Nicolaas Kraakman, 10 maanden. Trinus de Vries, oud 62 jaar. Antonius Johannes van der Steen, 1 dag. Adrianus Joseph Mors, 2 maanden. SCHOLIEREN DIE WEIGEREN HET WILHELMUS TE SPELEN. De Locomotief weet te melden, dat het ambtelijk onderzoek naar het gebeurde bij het jaarfeest voor de leerlingen van de M.O. S.V.I.B.A. (Middelbare Opleidingsschool voor Inlandsche Bestuursambtenaren) te Madioen, waarbij door de leerlingen werd geweigerd bij de aankomst van den resident het Wilhelmus te spelen, thans is afgeloo- pen. De betrokken leerlingen zullen discipli nair worden gestraft. Bij het onderzoek bleek, dat er op d school een goede geest heerscht. De verstand houding tusschen de leerkrachten en de leer lingen is goed. Een groote meerderheid van de leerlingen koestert gezonde nationale ge vcelens. Een kleine groep verkeerde echter veel te veel ten huize van Madjoensche na tionalisten, o.a. bij den voorzitter van'de af- deeling Madioen van Boedi Oetomo, die zelf vrij gematigd is, doch wiens broer bepaald als extremist bekend is. Voorts bleek dat bo vendien nog invloeden werkten van leerlin gen van andere scholen, doch overigens be hoeft de geest, welke onder de leerlingen der school heerscht, geen reden tot bezorgdheid te geven. De leerlingen zelf wenschen niets liever dan mede te werken om het voorval zoo spoedig mogelijk te doen vergeten. BRAND OP EEN PETROLEUM- TERREIN. Een geweldige brand is uitgebroken op het boorterrein van de Bataafsche Petroleum Mij. te Tarakan, toen bij een nieuwe boring naar olie plotseling een enorme spuiter op stond. Tot dusver hebben er zich nog geen persoonlijke ongevallen voorgedaan en is er nog geen schade aangericht. Men hoopt in staat te zijn om den brand te localiseeren. THEE-OOGST IN NED.-INDIE. Verdere beperking wenschelijk geacht. Naar aanleiding van telegrafische uit Holland ontvangen berichten, waarin ge meld wordt dat Ceylon en Britsch-Indië geen mogelijkheid zien om hun belofte be treffende de beperking van de theeproductie na te komen, wanneer de Ned.-Indische on dernemingen geen beperking van de produc tie met 10 pCt. kunnen garandeeren en met het oog op het feit dat de door de Ned.-Ind. ondernemingen afgelegde gblofte slechts een hoeveelheid betreft van 7.500.000 ponden, doet de Ver. van Eigenaars van Thee-onder nemingen in Ned.-Indië weer haar uiterste best, om haar leden te bewegen, de produc tie van thee nog verder terug te brengen, en -wel met in totaal 10 millioen ponden. Met het oog hierop zijn vergaderingen bijeenge roepen te Bandoeng en te Batavia, resp. op 10 en 11 April a s. BESTRIJDING VAN RONDKNOP IN ZWARTE BESSEN. Kon voor enkele jaren deze ziekte nog maar alleen eenigermate tegengegaan worden door afplukken en verbranden der rondknoppen in den winter, thans hebben wij in een bespui ting met Californische pap een middel, waar mede tegen deze ziekte zeer bevredigende, bij herhaling gedurende eenige jaren zelfs vrij wel afdoende, resultaten verkregen kunnen worden. Het tijdstip voor die bc-spuiting is nu reeds aangebroken. Men moet nl. spuiten, als de struiken zoover zijn uitgeloopen, dat de blaadjes en bladsteelt;es en de bloemknopjes zeer duidelijk afzonderlijk te zien zijn. De giootste blaadjes kunnen uitgespreid iets grooter dai^ een kwartje zijn. Men spuit één deel Californische pap van de gewone sterkte (200 Beaumé) op 5.3 dee- len water. Gemakshalve kan men dus zeggen 1 op 5, waarbij het water wat ruim genomen wordt. Er moet overvloedig gespoten worden, zoo dat alle deelen van de struik dus ook alle rondknoppen, goed met de pap bevochtigd worden. De werking berust n.l. op het feit, dat galmijten, die de rondknop veroorzaken, door de aanraking met het op de oude rond knoppen aanwezigepap-residu sterven, wan neer zij deze knoppen willen verlaten. Er is eenige kans op beschadiging (een lichte ver branding) der blaadjes, doch deze beschadi ging heeft slechts in zeer enkele gevallen een eenigszins ernstig karakter gekregen, mis schien door bij de bespuiting gemaakte fouten. Het is gewenscht alle struiken van een complex te bespuiten, daar anders in den zomer vele mijten weer van de onbehandelde struiken naar de behandelde overgebracht worden en daar weder rondknoppen doen ontstaan. Nadere inlic.itingen worden gaarne ver- stregt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op verschil lende plaatsen werkzaam gestelde ambtena ren van dien Dienst. BELOONING DAGSCHRIJVERS RIJKSBELASTINGEN. Doorbetaling van loon op de feestdagen. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Christ, Ambtenaarsbond heeft aan den minister van Financiën verzocht aan de dagschrijvers bi; de Rijksbelastingen, die een dagloon genieten van 2.70, het loon ook op de algemeen er kende christelijke feestdagen door te betalen Velen dezer dagschrijvers zijn gehuwd en moeten van hun loon ad 16.20 per week hun gezin onderhouden. Zij zien met zorg de a.s. feestdagen tegemoet. Voorts verzocht het hoofdbestuur den mi nister het loon op 3 per dag te brengen waartoe de desbetreffende voorschriften de mogelijkheid openen. DE TUBERCULOSEBESTRIJDING TE LEIDEN. Hooger subsidie gevraagd. Dr. Blöte adviseert dit niet toe te staan omdat de werkwijze niet deugt, maar B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. De Leidsche conespondent van het Hbl schrijft: In verband met de steeds grooter wordende uitgaven, waardoor het kapitaal al aanzien lijk was ingeteerd, heeft de Vereeniging tol Bestrijding der Tuberculose om verhooging van de gemeentelijke subsidie verzocht van 2450 tot 6000 's jaars. In een uitvoerig adres aan den gemeenteraad, waarvan wij destijds melding hebben gemaakt, heeft dr. H. W. Blöte, arts te Leiden, een in den lande zeer bekend medicus op het gebied der tuber- culose-bestrijding, zich tegen deze verhoo ging verzet op grond van bezwaren tegen de werkwijze van de vereeniging. Deze be zwaren zijn door den directeur van den ge neeskundigen dienst en door de vereeniging zelve in een uitvoerig rapport tegengespro ken, deelen B. en W. thans den raad mede en het college voegt daaraan toe, zich niet be voegd te achten in dezen strijd een uitspraak te doen. Dr Blöte moge in zijn beweringen niet alleen staan, vast staat toch ook wel, dat andere gezaghebbende medici van meening zijn, dat de door de vereeniging gevolgde methode van tuberculose-bestrijding het doel treffendst is. Het komt B. en W. dan ook voor, dat de vereeniging veel en nuttig werk doet en nog beter werk zal verrichten door de voorgenomen instelling van een districts consultatiebureau, waaraan een „vol-ambte- naar-arts" zal worden verbonden Op grond van deze overwegingen stelt het college dan ook den raad voor om tot verhooging van de subsidie te besluiten. HET DRENTSCHE*VEENBEDRIJF. Uitsluiting De verveners te Bargercompascuum (gem. Emmen) hebben Maandag het gehee1e bedrijf stopgezet, omdat de werkliedenver- ceniging ter plaatse niet bereid is hun loon aanbod te aanvaarden. De uitsluiting geldt voor alle arbeiders, ook voor hen, die geen lid van bedoelde werkliedenvereeniging zijn. RUSSISCH GRAAN. Men was er niet op gesteld. Het Duitsche stoomschip „Ursula Sie- mers", dat twee weken geleden met een la ding Russisch graan te Holtenau arriveerde en toen naar Rotterdam werd gezonden, is daarna te Emden en Hamburg geweest' en nu weer in de haven van Kiel aangekomen, waar eindelijk de bewuste lading graan is gelost. Het stoomschip heeft wel een rond reis gemaakt om de lading eindelijk kwijt te raken. ZIEKTEGEVALLEN TE ARNHEM. Te Arnhem heerscht in vrij sterke mate roodvonk. In de barak van het gemeentezie kenhuis zijn 27 patiënten opgenomen. De Nijverheidschool voor meisjes is sinds het voorkomen van een aantal gevallen geduren de een week gesloten, teneinde de school te kunnen ontsmetten. Het aantal dyphtheriegevallen bedraagt, voor zoover de patiënten in de barak worden verpleegd, 25. Bovendien vertoeven daar twintig bacillendragers. ZUIDERZEE-STEUNWET. Het werk der Generale Commissie Verschenen is No. 4 der „mededeel ingen" (vierde kwartaal 1929) van de Generale Commissie, bedoeld in art 3 der Zuiderzee- stcunwet. Wij ontleenen eraan: Opleidingen. In 91 gevallen werden gedurende het vier de kwartaal van 1229 tegemoetkomingen, vergoedingen en toelagen voor opleiding van belanghebbenden en kinderen van be langhebbenden in den zin der Zuiderzee steunwet toegekend of verlengd. Hiervoor werd door de Centrale Commissie in het be sproken tijdvak uitbetaald 12,945. Over het jaar 1929 werd hiervoor uitgegeven in totaal 38,870. Van het tijdstip der volledige inwerking treding der Zuiderzeesteunwet op 1'6 Dece - fcer 1927 tot ultimo December 1929 werden tegemoetkomingen en toelagen als b doeld toegekend of verlengdI in 39 len. Van 'deze opleidingen zijn er thans 178 bijgevallen werden 'blagen verleend om opleiding mogelijk te maken. In totaal werd voor deze tegemoetkomingen en toela gen betaald 59.492. Wegens het gevorderde seizoen werd einde 1929 de opleiding tot steenzetter voorloopig gestaakt. Het ligt evenwel in de bedoeling in het voorjaar van 1930 zoo spoedig moge lijk met deze opleiding voort te gaan. Ten behoeve van de opleiding van negen belang hebbenden tot steenzetter werd over 1929 be taald 1761. Maatregelen ter verkrijging van werk. Het aantal geplaatste belanghebbenden, die de hulp der Generale Commissie ter ver- Krijging van werk hadden ingeroepen teza men met het aantal belanghebbenden waar van aan de Generale Commissie bekend te geworden dat zij plaatsing hebben gevon den, bedroeg op 31 December 1929 in totaal 716. Vergoeding van kosten. In het vierde kwartaal werden in 60 ge vallen aan belanghebbenden kosten, besteed in Verband met het aanvaarden van een werkkring, vergoed en toelagen verleend ter vergemakkelijking van het elders ter hand neven van werk. In het 4e kwartaal werd voor deze vergoe dingen en toelagen betaald 2234. Over 1929 werd voor dit doel uitgegeven 11.456. Van het tijdstip der volledige in werking treding der Zuiderzeesteunwet op 16 Decem ber 1927 tot 31 December 1929 werd hier voor uitbetaald in totaal 20.518 Nieuwe bedrijven. In 59 gevallen werd op aanvraag van be langhebbenden een onderzoek ingesteld naar de wenschelijkheid of mogelijkheid tot ver plaatsing of hervorming van hun bedrijven dan wel inrichting van nieuwe bedrijven. In verscheid-n gevallen waarin het onder zoek een gunstig resultaat deed verwachten, leidde dit tot credietverleening. Sedert de inwerkingtreding der Zuiderzee steunwet werd in 499 gevallen een onder zoek als bedoeld ingesteld. In het afgeloopen kwartaal werden weder om besprekingen gehouden ten einde te ko men tot plaatsing van belanghebbenden bij industrieën in Zuiderzeegemeenten. Bij een industrie te Bunschoten waren ultimo De cember j.1. 26 personen tewerkgesteld. Credietverleeningen. In het afgeloopen kwartaal werd bij de Generale Commissie ingevolge verleende cre- dieten beschikt over een bedrag van 20.360 In 1929 werd uit dien hoofde beschikt over een bedrag van 119,812. Van het tijdstip der volledige inwerking treding der Zuiderzeesteunwet op 16 Decem ber 1927 tot 31 December 129 werden in to taal verleend: 115 credieten, in totaal tot een bedrag van 331,551, waarover werd beschikt tot een bedrag van 236.167. Geldelijke tegemoetkomingen In het besproken tijdvak genoten 1002 per sonen gedurende korteren of langeren tijd een geldelijke tegemoetkoming. Uitbetaald werd aan dezen 55.833. Over het jaar 1929 werd voor geldelijke tegemoetkomingen in totaal uitgegeven 266,723. Van het tijdstip der volledige in werking treding der Zuiderzeesteunwet op 16 Decem ber 1927 tot ultimo December 1929 werd aan geldelijke tegemoetkomingen in totaal uitbetaald 316.788. Ingewilligd werden 37 aanvragen om gel delijke tegemoetkoming van belanghebbenden van 65 jaar en ouder; in 105 gevallen wer den reeds toegekende tegemoetkomingen ver hoogd. In 1929 werd voor deze categorie uitbe taald in totaal 122.265. Op 31 December 1929 genoten 722 personen, tot deze groep behoorende, een geldelijke tegemoetkoming In 25 gevallen van „combinatie van be drijven" werden geldelijke tegemoetkomin gen toegekend tot een bedrag van 9087. Ultimo December 1929 bedroeg het aan tal gevallen van combinatie van bedrijven, waarin geldelijke tegemoetkomingen werden verleend 75. Over 1929 werd voor uitkeeringen bij combinatie van bedrijven uitbetaald in totaal 21,143. i In 1929 werd aan z.g. winteruitkeeringen (winter 1928-'29) uitbetaald 90.535. KORTE BERICHTEN. Te Palemig (bij Heerlen) is een 25- jari.ge Oostenrij'ksche dienstbode gearres teerd die er van verdacht wordt moeder te zijn geworden van een kind van het vrouwe lijk geslacht, welks lijkje Maandagmiddag in een beerput was gevonden. Onderstaande berichten zijn reeds in een deel der vorige oplage opgenomen ge- wccst. DE TOEGANG AAN DE VROUWEN ONTZEGD Gister (Dinsdag) ochtend is aan de vrou wen, die als leden van de Inter-Amerikaan- sche missie tot nu toe eiken dag in decorri dors van het Vredespaleis gelegenhcid had- den met de gedelegeerden ter codificatie-con- ferentie overleg te plegen den toegang to. mHet bSrdltfde politie en patósbeambten opdracht hadden gekregen, den dames toegang te ontzeggen. EEN NIEUW STATION TE KOOG-ZAANDIJK. Dinsdagmiddag had in het hoofdadministra tiegebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht de aanbesteding plaats van het bouwen van een hoofdgebouw met nevengebouwtje en tunnel en het afbreken van het oude stationsgebouw met bijkomende werken op het stationsempla cement Koog-Zaandijk. Er waren 32 inschrij vers. De laagste inschrijvers waren: gebr. H. V. en J. de Vries te Purmerend met 89 860. Het hoogst had ingeschreven: D. Kaay en Zoon te Leiden voor 112.300, DE SLUIPMOORD TE STOMPWIJK De gevangenhouding opnieuw ver lengd. De derde Kamer der Haagsche rechtbank heeft, opnieuw met 30 dagen verlengd de gevangenhouding van den 35-jarigen J B., die gearresteerd is als verdacht van den onder Stompwijk gepleegden moord op den Voorburgschen manufacturier Van der Drift. BRANDSTICHTING. Bij de caféhouder W. te Laren (Gelder land) onstond Maandagmorgen op twee plaatsen brand. Er rezen tegen den eigenaar van het pand sterke vermoedens van brand stichting, welke bij een door de justitie uit Zutfen ingesteld onderz-oek werden beves tigd. W. is gearresteerd. VASTE BESPELER VAN DEN STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM. Naar de Tel. verneemt, is het advies van de Commissie van Bijstand voor de Kunst zaken, om de bespeling van den Stads schouwburg voor het eerstvolgend driejarig tijdperk aan het Amsterdamsch Tooneei te gunnen, met slechts één stem tegen aangeno men. GAAT REMARQUE IN ONS LAND WONEN? Naar het Hbl. verneemt, zal Erich Re- marque, schrijver van „lm Westen nichts Neues", dit jaar een tijdlang op Vlieland gaan wonen. Hij heeft het plan, in deze rus tige omgeving weer een boek te schrijven over den wereldoorlog. Bij de N.V. Van Goor Zonerüs Uitgevers maatschappij, Den Haag zijn een paar aar dige boeken voor de kleintjes verschenen. In O Regen, O Regen heeft Rie Cramer bij leuke versjes toepasselijke plaatjes geteekend, pret tige versjes om voor te lezen en nooit meer te vergeten. Voor Liedjes uit Artis maakte Rie Kramer ook de teekeningen en de versjes, maar de componist, de heer Alex de Jong, kwam er ook nog bij te pas en zette al die versjes op muziek, zoodat de kleuters ze zingen kunnen als moeder ze op de piano speel t. - Voor de meest bekende dieren is er bij de aardige plaatjes een toepasselijk versje. Voor de allerkleinsten is het boekje van Mevr. Hellinga Zwart bijzonder geschikt Versjes en praatjes bij kleurige plaatjes. Versjes van vijf en zes regels, met een alleraardigst plaatje er na-ast waarop een jongetje of meisje rondom in het speelgoed zit, vormen een bundeltje, dat zeker in elke kinderkamer een goed plaatsje zal krijgen. Louis Moe neeft ten slotte Het feest van Koning Beer beschreven in een boek met al leraardigste illustraties van als menschen ge- kleede dieren. Er is een leuke tekst bij en de uitgevers hebben voor een bijzonder fraaie af werking gezorgd. Van Goor's prentenboeken behooren zeker tot de prettigste bezittingen van onze kleuters. Van onzen Londenschen Correspondent. April 1930. Het probleem der verkeerssnelheid. Het nieuwe verkeersontwerp van minister Morrison heeft in zijn eerste aanraking met de „hooge" en „gewone" heeren der wetge vende vergaderingen, dat wil zeggen voor commissies van het Hooger- en Lagerhuis, slechts wat dons maar geen veeren verloren. De lezer zal wel hebben gehoord dat in dit wetsontwerp geen melding meer wordt ge maakt van snelheidslimieten, uitgezonderd in verband met zware transportvoertuigen. Dat beteekent dat de bestaande snelheidsgrens van 20 mijl per uur voor gewone automobie len in Engeland niet meer zal bestaan wan neer dit ontwerp wet zal zijn geworden. Juist dezer dagen heeft een commissie van het Lagerhuis, die het ontwerp in studie heeft gehad, voorstellen van eenige leden om een snelheidsgrens van 40 of 35 mijl vast te stellen verworpen en het voorstel van den minister die zijn maatregel met onge wone bekwaamheid heeft verdedigd aan genomen. Het is niet waarschijnlijk dat de volledige landsvergadering dit besluit zal veranderen. De kwestie heeft overigens de gemoederen wel hevig opgezweept en het land in twee kampen verdeeld, die elkaar met vinnig ora torisch vuur bestookten. Onder den druk van de bedreiging der ongebreidelde snel heid heeft men zelfs het ongehoorde feit zich zien voltrekken dat „de voetgangers" zich organiseerden in een verbond, met Lord Ce- cil, dien vijand van geweld, aan het hoofd. Maar hun actie heeft niet mogen baten. Trouwens de minister stond heel sterk. Hij kon terecht verklaren dat er al sinds jaar en dag niet werkelijk een snelheidsgrens be stond daar de auto's stelselmatig de wette lijk voorgeschreven snelheidsgrens over schreden. En het was zeer slecht voor het gestel van den staat wetten te hebben, waar van niemand zich iets aantrekt en die men niet kon doen eerbiedigen. Het voetgangers- verbond nam met dit argument geen genoe gen en meende dat men in dezen tijd van hoog technisch vermogen zeker de middelen zou kunnen vinden om een auto automatisch binnen de perken van snelheid te houden, b.v. door middel van een mechanisch appa raat in de machinerie van de auto. Dit Ver bond stelde zich op het standpunt dat het tenaastenbij waanzin was bij het onrustba rend toenemend aantal verkeersongelukken den automobilisten nieuwe vriiheid te geven. Eerst moest al het mogelijke in het werk worden gesteld de slachting der wegen te doen verminderen. Indien het autcmobilis- tisch leger in dat opzicht zijn verantwoorde lijkheid had geleerd was het tijd genoeg het te beloonen met meer bewegingsvrijheid. Waar tegenover de voorstanders van het ont werp dan weer verklaarden dat het door de bepalingen op „rijden met gevaar voor de openbare veiligheid" de automobilisten veel steviger aan banden legde dan een wettelij ke snelheidsgrens ooit kon doen of ooit had gedaan. De georganiseerde voetgangers toonden echter geen vertrouwen te hebben in deze bepaling, aangezien de politie ontoe reikend zou blijken er het oog op te houden. Zelfs de belofte van den minister dat hij stappen zou doen nemen om een mobiele po litiemacht op motorfietsen in te stellen, kon de voetgangers niet bevredigen. Men zegt dat uit de botsing der meenin gen de waarheid naar voren springt. Deze losse opmerking van Fransche afkomst ver dient niet het gezag dat men er gewoonlijk aan geeft. In dit geval van de snelheidskwes tie in Engeland, waarin meeningen met weergalooze veelvuldigheid in botsing zijn geweest, tast de zoeker naar de waarheid (of naar wat het beste is) nog in diep duister. Hij heeft het gevoel dat deze kwestie zich gemakkelijk zou laten oplossen inderdaad vanzelf zou zijn opgelost indien alle auto- mobielende menschen een hoog ontwikkelden verantwoordelijkheidszin en de vereischte consideratie voor hun medeburgers hadden. Dat men daarin hier niet veel vertrouwen heeft kan blijken uit mededeelingen, in de commissie van het Lagerhuis, van een der Labourafgevaardigden, die zich hevig tegen den maatregel van zijn politieken geloofsge noot verzette. (Partijpolitiek heeft in de be raadslagingen geen rol gespeeld). Deze man durfde wel voorspellen dat de dorpsbewo ners althans zelf hun maatregelen zouden nemen om hun „bebouwde kom 't'egen woest heid van automobilisten te beschermen. Hij kende reeds gevallen van dorpen waar men karrevrachten kiezel op den weg stort en hij vreesde dat dit middel en soortgelijke middelen in de toekomst ruim toepassing zouden vinden. Parlementaire bakkers. Engeland heeft, als andere landen, zijn menschen van twijfelzuchtigen aard, die in parlementsleden eerder decoratieve dan werkzame leden der maatschappij zien. Deze sceptici moeten in hun geloof zijn geschokt door het nieuws van een aanstaalnden wed strijd in het bakken van broodjes tusschen een conservatief, een liberaal en een Labour- parlementslid. Dat wordt dus een driekamp, waarin de partijen gelijdelijk en billijk zijn vertegenwoordigd. De gevolgen van het re sultaat van dezen wedstrijd voor de partij verhouding later is moeilijk te voorzien. In de politieke geschiedenis van Engeland is in dertijd wel eens klinkende politieke munt ge slagen uit het brood. En ook nu zou de leu ze „Uw brood kost u duurder" of goedkoo- per, aangeheven gedurende den strijd om de stemmen, de cijfers der partij-verhouding door elkaar kunnen gooien. Edoch, het geldt hier een vreedzamen kamp, waarbij de gedachte aan eventueel politiek gewin niet naar voren komt en geen invloed doet gelden. Niet zoo zeer de kwaliteit der samen stelling, niet zoo zeer de prijs van het kadet je zijn hier in het spel; maar de bakkersbe kwaamheid der wetgevers Hayes (Labour), Mander (Liberaal) en Womersley (Conserva tief). Het plan voor deze competitie vond zijn oorsprong in gemoedelijke tevens overmoedi ge „after dinner"-stemming na een goed maal in het restaurant van het Lagerhuis. De Labour-man verweet den Liberaal dat hij geen vischkoekjes kon bakken en dat dat een schande was aangezien de Liberaal een visscherij-district vertegenwoordigde en hiji dus tot bevordering van het bedrijf van zijn kiezers o.a. ook de waarde en de heerlijkheid van vischgebak moest demon- streeren, o.a. door zelf vischkoekjes te kun nen bakken. De Liberaal trok zich dit ver wijt sterk aan en wist natuurlijk niets beters te doen dan den Labour-man „op den man af" te vragen hoe ver hij het dan wel in de bakkunst had gebracht. Waarop deze hoog hartig verklaarde dat hij het tegen den bes ten bakker wilde opnemen in de speciale kunst van het bakken van paaschbroodjes. En deze zwetsende woorden drongen door tot het oor van den Conservatief, die dat oor daarop spitste. Want hij was een amateur-bakker, die in zijn vaardigheid bij na het peil van den beroepsman had bereikt. Men beseft dat menschelijke liefhebberijen zeer verscheiden kunnen zijn. Churchill lief hebbert in de schilderkunst en het metsel vak. En deze Conservatief verdoet zijn vrijen tijd klaarblijkelijk met het bakken van, broodjes. En hij mengde zich dus in het gesprek en stelde den wedstrijd voor. Afge sproken, zeiden de anderen als uit één mond. En tegen Paschen zal de competitie plaats hebben in de keuken en met behulp van de ovens van het Lagerhuis. De vraag zal dan worden beslist wie de zoetste broodjes kan bakken, een Labourman, een Liberaal of een Conservatief. Inmiddels oefenen de mede dingers zich ijverig. Het spreekt vanzelf dat men direct is gaan zoeken naar een pre cedent, naar een vroegeren wetgever die be lang stelde in de bakkunst of wiens naam op een of andere wijze aan de bakkunst is verbonden. En men is tot in de vroegste ge schiedenis van het land terug moeten gaan om het precedent te viden. De eerste echte vorst van het land, zelfs lang vóór onze Dirken en Florissen was eens op de vlucht gejaagd door hem steeds belagende, vijandige legers. En hij rustte dood ver moeid en onbekend in een boerenwoning, waar de vrouw juist koeken aan het.bakken was. En zij moest even weg en gelastte den vluchteling het oog te houden op haar koe ken in wording. Maar de koning bleek geen oog te hebben voor de ingewikkeldheden van de bakkunst en liet de koeken aanbran den, waarop hij van de vrouw, toen zij te rugkeerde, een hevige schrobbeering kreeg. Dat is het historisch verhaal, of mis schien de historische legende. Maar men vindt het een geschikt precedent; en de mo derne wetgevers kunnen nu met een gerust geweten aan den gang gaan. Slechts is e hopen dat zij, uit eerbied voor het konink ijle precedent, hun paaschbroodjes niet zullen laten aanbranden-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7