I Tlauwetiiks kücarj I Overat Vaet-afdrukkeni t JOHNSOri'S V GEPREPAREERDE VLOEIBARE WAS Binnenland Onze Staatsmachine. ,V%U J JA,-DAT ONTSIERT VREESELUKt ANAAR...., EIGEM SCHULD! Vrijdag 11 April |AMERIKA"S BEROEMDE SATUH-WASi Een ISgHonpomp uit elkaar gesprongen. Tooneel eischen werden toegevoegd do woorden: en aan andere gebouwen. Wordt een en ander wet, dan is het uniform duidelijk wat een rooilijn is en zijn de belangen der betrokkenen verzekerd. OF WE, ER j I GEEFT r 3 LUGUBERE VONDST. Deelen van een kinderlijkje gevonden. Misdaad in het spel? Gistermiddag deden werklieden van de stadsreiniging te Amsterdam, die bezig wa ren met het uitscheppen van rioolputten in de Oost-Zaanstraat, een gruwelijke ontdek king. Uit een dezer putten werd n.1. een af gesneden beentje van een pasgeboren kind opgehaald. Onmiddellijk werd de politie van het bureau Spaarndammerstraat van deze lugubere vondst in kennis gesteld. Deze liet onmiddellijk beslag leggen op het verzamel de rioolvuil, ten einde dit aan een nauwkeu rig onderzoek te kunnen onderwerpen. Het gevolg was, dat in dit vuil verscheidene an dere lichaamsdeelen van een kina werden gevonden. Daar deze resultaten het vermoe den wettigden, dat er misdaad in het spel kon zijn, ging de politie onmiddellijk aan het werk om te trachten uit te maken op welke wijze deze lichaamsdeelen in het riool te recht zijn gekomen. Het onderzoek leidde en kele uren later tot een perceel in den omtrek van de Oost-Zaanstraat, waar kort gele den een vrouw was bevallen. De 40-jarige echtgenoot van deze vrouw werd op het bureau aan een streng verhoor onderwor pen, waarbij de man verklaarde, dat zijn vrouw drie maanden te vroeg bevallen was, waarna hij het onvoldragen kind in stukken had gesneden en deze door de W.C. haa verwijderd. In een en ander vond de politie aanleiding om de justitie onmiddellijk met het geval in kennis te stellen. De gerechtelijke deskundige zal thans dienen uit te maken in hoe verre de verklaringen van den man op waarheid kunnen berusten of dat het kind voldragen geweest is en geleefd heeft, in welk geval dus van moord sprake zou zijn. De schouwing van het lijkje zal vandaag plaats vinden. De man kon zich na zijn verhoor weer naar huis begeven. Wat is een rooilijn? Êr is een wetsontwerp verschenen, /fat een wijziging van de Woningwet be oogt. Evenals in de praktijk van 't leven blijkt of en in hoeverre een wet moet worden aangevuld :n gewijzigd, zoo hebben ook de jaren, die sedert de in voering van do Woningwet veldiepen, geloerd, dat wijziging van deze wet op belangrijke punten noodzakelijk is. Daarnaast zijn enkele aanvullingen noodig of wcnschelijk. De belangrijkste punten ten aanzien waarvan wijziging of aanvulling van de wet noodig moet worden geacht zijn: de rooilijn; het bouwverbod; het uitbreidingsplan; de schadevergoedingen en de z.g.n. streek plannen. We bepalen ons in dit artikel tot wat voorgesteld en gezegd wordt over de rooilijn. In de memorie van toelichting staat, dat rooilijn een overoud rechtsbegrip is, dat nergens beschreven, steeds toepas sing gevonden heeft. Vaststaand begrip is het nooit geweest. Bijna iedere plaat selijke verordening geeft een eigen in houd aan dat begrip. Het meest alge- meene is, dat de rooilijn is de lijn buiten welke niet gebouwd mag worden. Daar naast staan evenwel opvattingen, vol gens welke de rooilijn is het middel om grond voor openbaren weg te reservee ren. Het spreekt vanzelf, dat de onbe stemdheid van het begrip rooilijn bij herhaling geleid heeft en nog leidt tot onbillijkheden en tot klachten, waarvan weder rechtsonzekerheid het gevolg is. Door een (geprojecteerde) rooilijn bij voorbeeld kunnen de belangen van par ticulieren geschaad worden zonder dat ze daarvan iets gewaar worden voor het te laat is. Wat is nu de wettelijke grond voor de rooilijn? In de Woningwet, artikel drie, staat: Ten aanzien van geheel of voor een gedeelte te verbouwen of nieuw te bouwen woningen of als woning in ge bruik te nemen gebouwen of gedeelten van gebouwen worden door der. gemeen teraad voorschriften vastgesteld betref fende: a. de plaatsing van de gebouwen ten opzichte van den openbaren weg en van elkander enz. Ten aanzien van die voorschriften is het volgens den mins ter, dat de behoefte aan een nadere re geling zich doet gevoelen, terwijl verder zulke bepalingen getroffen moeten wor den, dat, voor zoover de rechtvaardig heid dat vordert, de belanghebbenden tijdig kennis kunnen nemen van hetgeen hun boven het hoofd hangt en verder, dat zij hun rechten en belangen kunnen verdedigen. Om nu een goede definit'e van het be grip rooilijn te vinden is het noodig om onderscheid te maken tusschen een voorgevel- en een achtergevelrooilijn. Daarvan geeft nu het wetsontwerp de volgende definities: onde' een voorge vellijn wordt verstaan de lijn, die bij het bouwen, het geheel vernieuwer of ver anderen of uitbreiden van woningen en andere gebopvven, behoudens afwijkin gen, toegelaten krachtens de in artikel één bedoelde voorschriften, aan de weg zijde niet mag worden overschreden. Van den achtergevelrooilijn wordt het zelfde gezegd, maar dan met betrekking tot ae van den weg afgekeerde zijde. De voorgevelrooilijn kan tevens de grens aangeven van een publieken weg, maar alleen doordat de grens tusschen den publieken weg en het particulier terrein als grenslijn voor de bebouwing is aan gewezen. Wanneer bijvoorbeeld voor tuinen worden voorgeschreven zal de voorgevelrooilijn met de weggrens niets uitstaande hebben. Grond, die ingevolge een rooilijn niet mag bebouwd worden, verandert daardoor niet van bestem ming. Wil de gemeente dien grond een andere dan een particuliere bestemming geven, dan zal ze dien eerst te harer be schikking moeten krijgen. Een rooilijn, gelijk die nu in dit wets ontwerp wordt gedacht, kan een gevolg zijn, hetzij van algemeene voorschriften in de bouwverordening, waarbij een ze kere afstand uit de as van wegen voor de bebouwing van aangrenzende terrei nen wordt aangegeven, hetzij van een speciaal raadsbesluit, waarbij voor be paalde wegen rooilijnen worden ge trokken. Gaat het nu om algemeene voorschriften van de bouwverordening, dan is er blijkens de ervaring geen be hoefte aan bijzondere waarborgen. An ders is het, wanneer het gaat om specia le rooilijn-bssltxiten. Daarvoor is niet alleen de goedkeuring van Gedeputeerde Staten r.oodig, maar moet ook, volgens dit wetsontwerp, aan belanghebbenden gelegenheid gegeven worden om hun be zwaren kenbaar te maken, waarvoor de te volgen gedragslijn in extenso wordt uitgestippeld. Volgens den nu nog vigeerenden tekst van de Woningwet moet de gemeente raad ten aanzien van woningen of als woningen in gebruik te nemen gebou wen voorschriften vaststellen betreffen- dede plaatsing van gebouwen ten op zichte van den openbaren weg en van elkander. Dit gebod nu geldt niet ten aanzien van gebouwen, die niet als wo ning dienst doen. De rooilijn als middel voor regeling van de bebouwing is even wel onmisbaar ten opzichte van alle ge bouwen en dat wel niet in de laatste plaats ter wille van de woningen. De noodige wijzigingen daartoe strekkende zijn dan ook door dit ontwerp in de Wo ningwet voorzien. Vandaar dan ook, dat aan den titel van het eerste hoofdstuk, dat tot dusverre luidde: voorschriften betreffende aan woningen te stellen '(VOOR ALLE SOORTEM ULOEREN EN MEUBELS) I VRAAGT GRATIS £Ëft JOHnaOM'5 BOEKJE Over ot wijze van onderhoud van elke soort vloer Als voren van een lid der commissie tot wering- van schoolverzuim in de vacature Th. Tromp. Bij een tweede vrije stemming, nadat de heer J. Bakker had bedankt, werd de heer J. Ligthart benoemd. Vaststelling primitief kohier hondenbelas ting, dienst 1930. Dit kohier werd vastgesteld op 126.50. Voorstel tot het instellen van een rechts vordering contra O. Butter. De voorzitter deelde mede, dat schipper Butter weigerde de schade te voldoen voor het stuk varen van de Leijerbrug voor een jaar terug. Allen waren er voor een rechtsvordering aan te gaan. Benoeming van een gemachtigde voor waterschapsverkiezingen, met uitzondering van verkiezingen betreffende bestuursfuncties (vacature Th. Tromp). De heer J. Ligthart werd benoemd. Voorstel tot aankoop van grond en opstal voor den bouw eener arbeiderswoning te Oude Niedorp. Nadat de voorzitter dit voorstel hai toege licht, verklaarden de heeren van Zoonen en Kriller, dat volgens hun meening de plaats waar de woning gebouwd zal worden, onge schikt is. De heer Van Zoonen stelde voor. dezen grond niet te koopen en te- bouwen in het Krom, daar heeft de gemeente voldoenden grond. Volgens den voorzitter was de plaats van bouwen wel geschikt en bovendien de grond is al reeds gekocht en bij den bouw van de woning is veel haast, zoodat hij nog maals bepleitte op de voorgestelde plaats te bouwen. Na nog eenige bespreking werd bij stem ming het vooistel van B. en W. aangenomen met de heeren Kriller en Van Zoonen tegen. Rondvraag. De heer Kriller stelde voor om met den ge- heelen raad eens een kijkje te nemen in de nieuwe verwerkingsinrichting te Schagen als die in werking is. Algemeen was men hier voor. De voorzitter beloofde aan de commissie te zullen verzoeken om te worden toegelaten. Donderdagmorgen vroeg kwam een zoon van den heer L. Borst van Terdiek per rij wiel om den hoek van den weg naar de Oude Niedorperbrug toen tegelijkertijd van den anderen kant een veeauto kwam. Een botsing was niet te voorkomen. Het rijwiel geraakte onder den auto en werd geheel ver nield. De jongen wist tijdig van de fiets te springen en bekwam gelukkig geen letsel. Het nummer van de auto is bekend. Een on derzoek wordt door de politie ingesteld. Een man meters ver in de lucht geslingerd en gedood. Gisteravond is te Twisk een zeer ernstig ongeluk gebeurd De heer L. Smit, smid te Medemblik was bezig een electrische pomp te plaatsen op zijn Norton-wel. Aanvankelijk wilde dit niet best lukken maar tegen den avond was hij toch zoo ver, dat de pomp in werking kon worden gesteld. Nadat deze een poosje had gewerkt, wilde de heer Smit zich overtuigen of het reservoir niet lekte. Daarvoor maakte hij zeer onvoorzichtig gebruik van een brandende lucifer. Door knalgas, dat zich intusschen ontwikkeld had, sprong het toestel uit elkaar en de heer Smit werd eenige meters de lucht in geslingerd. Zeer ernstig gewond en bewusteloos werd hij opgenomen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is hij na een uur overleden. Hij was gehuwd en vader van een kind. OSCAR TOURNIAIRE GEHULDIGD. Op zijn vijftig sten verjaardag. Toen eenige weken geleden Oscar Tour- niaire zijn vijftigsten verjaardag vierde, be sloten enkele bewonderaars van zijn kunet hem te huldigen en een blijk van bewonde ring en sympathie te geven, zoo herinnert het Hbld. De gelegenheid daartoe bood „Het Nieuw Nederlandsch Tooneel" gister avond in den Stadsschouwburg, waar Toui;- niaire optrad in „Blanke Ballast" als „de man die blijft" een rol, die M steeds met de meeste vreugde heeft gespeeld m waarin hij naar eigen verklaring, echt z'n hart kon op halen. Een zeer talrijk rwbïiek was opgekomen om te zien naar "erft boeiend tooneelsepl-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9