DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. W. M. N. FELS EN ZOON UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD. Ontzettende Treinramp bij Besamjon. Autobus door trein gegrepen. J¥o. 8Ï KATEIIDA6 12 APRIL 193© 132e Jaargang. Een stierengevecht zonder stieren. Er is geen belangstelling meer op de publieke tribune. De verloren zoon is teruggekeerd. Maar het vette kalf is niet geslacht. Dagelijksch overzicht. Buitenland (OPEHl MIJ. - GOUDA is iets heerlijks. Vraagt het Uw leverancier. Engros voor Noord-Holland alléén GEBR. BREED KAASHANDEL - ALKMAAR Trein met reservisten verongelukt. VOORBURG per fl. f 2.10 ADVOCAAT vanaf f 1.85 DUBB. LIKEUREN f 2.- 32 dooden en vele gewonden, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. HOSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit bladen. Zij zaten met z'n beiden voor den voorzit ter, als twee jongens in de bank vlak voor den meester en het was net of zij nooit weg geweest waren. Het waren twee oud gedienden, twee vete ranen uit de politieke arena, zij hadden niets van het schuchtere en eerbiedige over zich, dat nieuwelingen in onze raadszaal nog wel eens kan bevangen, zij wisten bij de eedsaf legging onmiddellijk wat er van hen ge- eischt werd en aan de manier waarop zij daarna hun zetels innamen was te zien, dat zij zich daarin volkomen thuis voelden. Beiden hadden een lange vacantie achter den rug en het was jaren geleden, dat hun wijze woorden in de raadszaal hadden weer klonken. Die vacantie had den heer Geels blijkbaar goed gedaan. Hij was nog grooter, nog zwaarder dan bij vroeger was en behoort thans niet alleen meer in figuurlijken zin tot de gewichtigste personages te worden ge rekend. De heer Van Drunen was dezelfde geble ven. Door zijn vacantie was hij de grond regels der politieke spiegelgevechten blijk baar een beetje vergeten, maar hij zal zich wel spoedig weer aanpassen en belooft de zelfde onverschrokken strijder van vroeger te zullen worden. Hun gezamenlijke binnenkomst noopt on willekeurig tot een terugblik. In het politieke voetbalspel was de heer Geels als het ware de bal, die bij verrassing in de goal getrapt is, maar de heer van Drunen was het middelpunt van een langdu- rigen en scherpen strijd geweest en er waren heel wat scheidsrechters aan te pas gekomen om te bepalen, dat hij niet over en niet naast de lat was gevlogen, maar wel degelijk in het doel zat. Verbitterd is er om hem gestreden. De captain van het raadsel f tal trapte hem ver uit de bedreigde zone, Gedeputeerde Staten brachten hem weer in de richting van het Alkmaarsche doel, Mr. Kusters kopte hem naar den Raad van State en de scheidsrech ter in hoogste instantie besliste ten slotte, dat dit doelpunt wel degelijk in het voordeel de Sociaal Democraten geweest is. En dus zat de heer Van Drunen er nu en het is geen wonder, dat hij eens rond zich keek. met het gezicht van een triomfator Hij was waar hij wezen wilde en hij heeft het verloop der gebeurtenissen zelf nog eens onderstreept, door er op te wijzen, dat Mr Kusters, die hem tot dusver buiten het doel had gehouden, thans verdwenen was en dat de Raad er dus heel anders uitzag, dan men weinige maanden geleden nog verwacht en gehoopt had. Het politieke kindje was in den vorm van den heer Van Drunen weer binnen gekomen maar de gebruikelijke toevoeging, dat heel het huisgezin juicht als dat kindje binnen komt, was ditmaal al bijzonder weinig van toepassing. De burgemeester, die als hoofd van dat huisgezin die vreugde had moeten vertolken, wist geen ander welkomstwoord te vinden dan dat de heer Van Drunen op last van het hoogste gezag in den Raad was gekomen en zich over het bestaan van dat gezag dus wel zou verheugen en de heer Van Drunen was blijkbaar zoo ontroerd door deze hartelijke toespraak, dat hij op dat moment niet de juiste woorden kon vinden om er voor te be danken. Dat de Soc. Dem. fractie zelf bljzonde- verheugd was over de terugkomst van dezen verloren zoon, kon niet geconstateerd wor den. De vier aanwezige* sociaal democraten be hooren in de Alkmaarsche afdeeling tot een groep, die er andere opvattingen op nahoudt dan de aanhangers der onlangs van het tooneel verdwenen partijgenooten en de heer Van Drunen wordt in zijn fractie blijkbaar gewaardeerd als een rotte appel door een fruithandelaar. Geen zijner fraetiegenooten nam eenige notitie van hem en dus gevoelde deze edel achtbare, die toch een groote en machtige partij vertegenwoordigt, zich eenzaam en verlaten. Maar hij constateerde met voldoening, dat hij springlevend en zijn voornaamste tegen stander in politiek opzicht morsdood was en hij nam weldra de gelegenheid te baat om op de vriendelijke woorden van den burgemees ter te antwoorden door de mededeeling, dat hij, na eens te hebben rondgekeken, tot de conclusie was gekomen, dat de kwali teit en de mentaliteit van den Raad er sinds zijn vertrek niet od vooruit gegaan waren Natuurlijk kan er in elke zittingsperiode over het algemeen een verschil in kwaliteit en mentaliteit zijn, maar het is te begrijpen, dat raadsleden waarover een dergelijk ver nietigend vonnis wordt uitgesproken stuk voor stuk tot de conclusie kunnen komen, dat zij de oorzaak van die intellectueele en moreele waardevermindering zijn en de ver klaring van den heer Van Drunen werd dan ook niet met enthousiasme door den Raad ontvangen. Het is de groote vraag of de heer Van Drunen iets dergelijks bij de algemeene be schouwingen naar voren had kunnen bren gen, maar bij een voorstel tot een andere groepsindeeling van ambtenaren en werklie den hoorde het zeker niet thuis en het is te begrijpen, dat de burgemeester niet onduide lijk te verstaan gaf, dat de heer Van Drunen zich uitsluitend tot het in behandeling zijnde onderwerp had te bepalen. Wie de schoen past trekt hem aan, zegt het spreekwoord en de heer Bonsema was blijk baar van oordeel, dat de vernietigende uit spraak van den heer Van Drunen in hoofd zaak voor hem en zijn fraetiegenooten be stemd was. Hij haastte zich althans te ver klaren, dat hij daar absoluut niet mee accoord ging en voegde er nog eenige vrien delijke woorden aan het adres van zijn poli tieke tegenstanders aan toe, die als balsem op de zoo juist geslagen wond zijn gedrup peld. Alle gezichten klaarden weer op en de heer Van Drunen gevoelde zich als Robinson Cruso, die op een onbewoond eiland is ge worpen en geen enkelen lotgenoot kan vin den, die zich iets van hen;, aantrekt. De heer Geels, wiens groote politieke da den nog dateeren uit den tijd toen de tractor tram nog een bezienswaardigheid van onze stad was, heeft zich niet over het gehalte en de mentaliteit van het edelachtbare gezel schap uitgelaten. Hij was blijkbaar meer dan voldaan, dat hij op zoo'n onverwachte en gemakkelijke wijze weer in het gestoelte der eere beland was en het was hem niet aan te zien, dat hij den aftocht van zijn in politiek opzicht overleden voorganger ernstig betreurde. Aan diens groeve heeft de burgemeester een voor de gelegenheid passend speechje gehouden en het valt niet te ontkennen, dat de Raad nu de beide groote kemphanen de heeren Westerhof en Kusters, die elkaar zoo menigmaal in de veeren gevlogen zijn en in alle opzichten tegen elkander opgewassen waren, beiden uit de arena verdwenen zijn, niet meer zooveel sensationeele verrassingen zal bieden als dat vroeger het geval was. Als bij een stierengevecht de stieren ont breken en er zoo nu en dan slechts een dood- makke koe in het strijdperk verschijnt is de spanning verdwenen en dat men zich op het oogenblik weinig voor do raadsdebatten in teresseert bewijst wel de publieke tribune waarop zelden of nooit meer belangstellen de toeschouwers verschijnen. Toch is er op de laatste vergadering weer van een ouderwetschen Raad gesproken, maar dit gold meer het tijdstip waarop men eindelijk en dan nog niet eens ten volle de agenda heeft afgehandeld. Uren is er gedebatteerd over een nieuwe groepsindeeling van werklieden en ambtena ren omdat B. en W. niet geheel met de voor stellen van het Georganiseerd Overleg ac coord konden gaan en daarom voor verschil lende functies een andere regeling voorge steld hadden. Van verschillende zijden werd betoogd, dat dit eigenlijk ongeoorloofd was en dat B. en W. de voorstellen van het G. O. on veranderd in den Raad moeten brengen, een standpunt waarvoor iets te zeggen valt om dat het G. O. deze vraagstukken veel nauw keuriger kan onderzoeken dan dit den Raad mogelijk is, maar dat toch ontoelaatbaar is omdat de Raad ten slotte de gelden moet voteeren en zijn bevoegdheid niet aan een commissie van overleg voor ambtenaren kan delegeeren. Na eindelooze en op den duur vrij verve lende pro- en contra-beschouwingen, waar bij ten duidelijkste bleek, dat dit terrein vol voetangels en klemmen ligt en dat het glad strijken van sommige plooien in de salaris- regeling onmiddellijk nog veel diepere plooien te voorschijn doet komen op e voorhoofden van ambtenaren, die niet in ae groeps- en salarisverbetering zijn begre pen, is dan tenslotte over de voorstellen van het Colleee gestemd met een resultaat dat men voor verschillende ambtenaren en werk lieden in ons raadsverslag uitvoerig vindt weergegeven. De geheele Raad was blijkbaar voldaan dat men er in geslaagd was door dezen rijs- tebreiberg van voorstellen heen te komen, maar weldra bleek, dat men nog geenszins in Luilekkerland gearriveerd was, want er kwamen nog heel wat bijlagen aan de orde waarover verschillende raadsleden hun af wijkende meening wilden verkondigen. De eindafrekening van den bouw van het Ziekenhuis ging wonder boven wonder zon der eenige opmerking onder den hamer door hoewel daarvoor boven de reeds toegestane credieten nog een bedrag van ruim 50.000 gevraagd werd. Bij de regeling van den genees-, heel- en verloskundigen dienst voor behoeftigen maakte de heer Keesorn zich er bezorgd over, dat, wanneer bij een verkeersongeval de politie met een brancard verschijnt, het slachtoffer vooral als hij bewusteloos is niet altijd kan mededeelen naar welk zie kenhuis hij „graag" gebracht zal willen worden. Blijkbaar was hij er bevreesd voor, dat men de bokken en geiten niet voldoende ge scheiden zou houden, maar de burgemeester stelde hem gerust met de mededeeling, dat de politie er bijzonder slag van heeft om iemand op het eerste gezicht naar geloof en politieke belijdenis te taxeeren en dat het dus zelden voorkomt dat een katholiek naar het protestantsche en een protestant naar het katholieke ziekenhuis getransporteerd wordt. Bij de discussie over verkoop van een ge deelte grond aan het Schermerpad kwam weer eens duidelijk nfar voren wat hier ter stede voor de industrif gedaan wordt. Hoewel zelfs B. en .W. een voor de ge meente toch onbruikbaar terreintje voor een zacht prijsje aan de scheepswerf Nicolaas Witsen wilden verkoopen, vond de heer Bak ker den prijs lang niet voldoende en zag hij in deze industrieele onderneming blijkbaar niets anders dan een belastingobject, dat zoo mogelijk nog veel meer dan een particulier zou moeten betalen. De Kinderbewaarplaats zal eindelijk in een passender omgeving gebracht worden. Deze philantropische inrichting krijgt thans in het daarover gelegen gebouw van het vroegere Rijksopvoedingsgesticht een paar kamers, die een passende verandering zullen ondergaan en kan het vroegere ver blijf een verbouwde directiekeet dus voorgoed verlaten. Wanneer van de leegstaande gevangenis nu nog een bad- en zweminrichting gemaakt wordt, zal de gedachte aan misdaad en boe te in Alkmaar weldra door heel wat pretti ger indrukken vervangen kunnen worden. Mevrouw Helleman heeft er zich over be klaagd, dat de huurder van een gemeente woning een bijzonder ongemakkelijken huis heer had getroffen. Hij had na een driejarige bewoning om nieuw behang gevraagd en de gemeente had hem daarna vijf stalen gestuurd waaruit bij zou mogen kiezen. Blijkbaar had hij daarbij geen patroontje naar zijn zin kunnen vinden en wie nagaat, dat.de meeste behangers adverteeren, dat zij een stalenboek met vijfhonderd soorten heb ben, zal moeten toegeven, dat de keus inder daad niet groot was. Het is niet bekend of de stand der gemeen- tefinanciën op het oogenblik den aankoop van een wat duurder behang mogelijk maakt, maar de burgemeester heeft beloofd, deze ernstige kwestie zoo spoedig mogelijk aan den betrokken wethouder te zullen me dedeelen en omdat er ook nog een vergade ring van de Commissie van Publieke Wer ken zal worden uitgeschreven is er alle kans dat de betrokken huurder in de eerstvolgen de drie jaren niet op een patroontje met roosjes zal moeten kijken als hij daarvoor in de plaats liever vergeet-mij-nietjes ziet. Trouwens, ook zonder vergeet-mij-nietjes zal de huurder van een gemeentewoning er wel altijd aan herinnerd worden, dat hij als huisbaas lang niet de eerste de beste heeft gekregen. DE LONDENSCHE VLOOT- CONFERENTIE. Fransche persstemmen over het bereikte resultaat. Verschillende meeningen van de bladen De vlootconferentie loopt ten einde, zon der dat een vijfmogendheden-overeenkomst is tot stand gekomen. En dat was toch eigenlijk het doel van de heele geschiede nis. Achteraf bekeken, mag men al blij zijn, dat het tot een driemogendheden-pact is gekomen. Dat had niemand een paar dagen geleden nog durven verwachten. Vandaar, dat er nog reden tot juichen is en vandaar, dat de buitenlandsche bladen kolommen vol wijden aan het behaalde resultaat. Zoo heeft het Journal een balans opge maakt en het blad schrijft o. a„ dat Frank rijk zich heeft vrijgemaakt van de zware hypotheken van Washington. Het houdt aan zijn vlootbouwplan vast. Het geeft geen en kele ton cadeau en vertraagt de uitvoering van het program met geen week. Het heeft de duikboot gered en er voor gezorgd dat de regeling van den duikbootoorlog soepe ler wordt maar doeltreffend blijft. Het heeft een toenadering teweeggebracht tus- schen de Engelsche en de Fransche uitleg ging van het Volkenbondsstatuut, die de la tere ontwikkeling van veiligheidswaarbor gen zal veroorloven. Er is evenwel een schaduwzijde: Frank rijk is het namelijk met de Engelschen niet eens geworden over de beperking van het Fransche vlootbouwprogram en staat scherp tegenover den Italiaanschen eisch inzake vlootpariteit. De conferentie eindigt evenwel niet met een wrijving die niet weer goed te maken zou zijn. In de Echo de Paris noemt Pertinax het te Londen bereikte resultaat ,,de slecht vermomde Londensche mislukking", die nog v/el van invloed zou kunnen zijn op het politieke lot van Hoover en van Mac- Donald. Sedert eenigen tijd spreekt Mac- Donald niet meer over het vervroegen der algemeene verkiezingen, want thans vreest hij deze. Het eenige werkelijke resultaat der con ferentie, het drie-mogendheden-tractaat, is inderdaad voor MacDonald zeer onaange naam, want dit geheele verdrag wordt een twijfelachtig iets, wanneer Italië, zcoals het gedreigd heeft, met grooten spoed schepen bij gaat bouwen, waar Frankrijk onmiddel lijk op zou moeten antwoorden, om zijn voorsprong te behouden. Misschien zal de Amerikaansche Senaat de voorkeur geven aan een tractaat met een veiligheidsclausu le of een consultatief pact, meent Pertinax. Tenslotte schrijft de Petit Parisien, dat het niet alleen gelukt is, alle bereikte resul taten te redden, doch ook de toekomst vei lig te stellen. Speciaal voor Frankrijk zou het onmoge lijk zijn geweest, de conferentie onder bete re voorwaarden te verlaten. Dank zij de uit stekende geschiktheid om te onderhande len en de vastheid van Dumesnil zal de Fransche delegatie uit Londen vertrekken zonder dat het Fransche memorandum in het minste is beroerd, zonder dat de cijfers ook maar de kleinste beperking hebben on dergaan en zonder dat de betrekkingen met de andere mogendheden, Italië inbegrepen, er onder geleden hebben. Men kan den goe den wil der Franschen slechts prijzen. Met nadruk heeft Frankrijk een oplossing ge wild, die het mogelijk maakte naderhand de onderhandelingen binnen een ander kader weer te hervatten. Men ziet dus, dat de Fransche pers niet heelemaal tevreden is, maar naast enkele schaduwzijden toch het bereikte resultaat als een groot succes beschouwt. Alleen over Italië's houding is men minder tevre den en tusschen deze twee landen zal het t. z. t. nog wel eens tot botsingen komen, zonder dat daar natuurlijk bloed bij ge vloeid moet worden. Maar de bedreiging van Italië, om met bekwamen spoed sche pen te bouwen, klinkt verre van vriendelijk. Het ware te wenschen, dat voor dien tijd een vijf-mogendheden-verdrag gesloten was, waarbij aan uitbreiding der vloten alle kans was ontnomen! Gistermiddag heeft te Laissy, in de on- middelijke nabijheid van Besangon 'n ern stig spoorwegongeluk plaats gehad. Een mi litaire trein ontspoorde en werd vrijwel ge heel vernield. Tot dusverre zijn er acht doo- den en 38 gewonden, van wie velen ernstig De militaire trein, die de reservisten van het militaire exercitiekampement Valdahon naar hunne haardsteden Belfort en Colmar terug bracht, had juist Besangon verlaten en reed met een vaart van gemiddeld 70 K.M. langs den spoorweg, toen plotseling een der wa gons uit de rails vloog en hierdoor den ga- heelen trein tot ontsporing bracht. Een groote verwoesting. Binnen slechts enkele seconden bood het geheele baanvak een beeld van de verschrik kelijkste verwoesting. De wagens waren voor een groot deel letterlijk in elkaar ge schoven en haast niet*meer te herkennen. Uit de puinhoopen weerklonken overal harts verscheurende kreten van gewonden. De wei nige militairen, die niet gewond werden, stelden bovenmenschelijke pogingen in het werk hun kameraden te bevrijden. Van Be- sangon uit werden onverwijld 80 draagba ren en een reddingsexpeditie naar de plaats des onheils gedirigeerd. Het reddingswerk is in vollen gang en geregeld worden er gewonden onder bet puin te voorschijn gehaald. Uit de omliggen de plaatsen stroomt de bevolking toe om de behulpzame hand te brengen. De lijken der slachtoffer worden voorloopig op den spoordijk achtergelaten om het vervoer der gewonden geregeld te doen verloopen. De aanblik van de plaats van de ramp is verschrikkelijk. Overal liggen afgeknelde li- chaamsdeelen. Het was tot dusverre nog niet mogelijk alle dooden te identificeeren. De minister van oorlog heeft onmiddellijk het instellen van een streng onderzoek naar de oorzaak van de ramp bevolen. De spoorweg autoriteiten konden nog niets omtrent de TELEF. 207. TELEF. 207, vermoedelijke oorzaak mededeelen. De reser visten hadden juist hun oefeningstijd beëin digd en zouden met groot verlof naar hunnt gezinnen terugkeeren. De slachtoffers zijn voor het meerendeel gehuwde mannen, die vrouw en kinderen achterlaten. Nadere bijzonderheden. Met betrekking tot de spoorwegramp, die nabij Besangon heeft plaats gehad, wordt nog nader gemeld, dat zich onder de 38 ge wonden vele personen bevinden, wier toe stand hopeloos is. Op de plaats van het on geluk wordt nog steeds met koortsachtige ijver gewerkt om de verdere dooden en ge wonden, die wellicht onder de puinhoopen liggen, te voorschijn te halen. Het ongeluk Had plaats bij het verlaten van een kleine tunnel. Gelukkig wordt het baanvak daar ter plaatse, door twee hooge wallen omsloten, zoodat de trein, toen hij dérailleerde op den spoordijk bleef. De ramp zou nog veel ver schrikkelijker geweest zijn, als de trein op een ander gedeelte van de lijn ontspoord was, daar hij in dit geval in de rivier ge stort zou zijn. De oorzaak van de ramp schijnt gezocht te moeten worden in de aanwezigheid van een bouwwerk aan de spoorlijn, dat slechts met een klein rood vlaggetje gemarqueerd was. Heden werd een geheel met passagiers be zette Overland-Autcbus op een spoorweg overgang, gelegen op 20 K-M. Zuidelijk van de stad Albuquerque in den Staat Nieuw- Mexico door een postsneltrein gegrepen en geheel vernield Er werden 32 personen ge dood en vele anderen gewond. Bij de botsing vatte de autobus vlam, zoodat de lijken deT slachtoffers door verkoling onherkenbaar zijn geworden. Er zijn vijf hulptreinen naar d« plaats der ramp gedirigeerd. HET SKLAREK-SCHANDAAL. De Sklarekcommissie bijeei lp de zitting van de Sklarek-commissie vet klaarde de makelaar in onroerende goederen Günther, dat hij van den makelaar Wulschner voor de affaire met het landgoed „Marien- felde" een becrag van 200.000 Mark geëischt had. Deze heeft echter noch een serieus aan bod gedaan, noch het geld betaald. Voorts gaf get. toe van Wulschner een bedrag van 3000 Mark ter ondersteuning van het ver kiezingsfonds der Economische partij te heb ben ontvangen. Het gemeenteraadslid Busch en Hiller waren oude bekenden. Get. heeft meermalen opgemeikt, dat Busch, na be langrijke transacties steeds veel geld bij zich had. Voorts heeft get gehoord, dat Busch op een of andere wijze aan de plannen van de Fransche warenhuisfirma Galeries Lafayettes 250 000 Mark verdiend heeft. Blijkens get.'s verdere verklaringen is get. al eens wegens belastingontduiking gestraft. De advocaat Dr. Fuhrmann deed vervol gens mededeelingen over het door hem in opdracht van get. Günther aan de magistraat gedane aanbod. De winst zou tusschen Busch en Hiller ver deeld worden Get. deelde mede, dat Günther erop gezinspeeld heeft, dat er nog meer zaken in onroerende goederen te doen vielen. De zitting werd vervolgens verdaagd tot vandaag,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1