KERKBOEKEN Sport Rechtszaken arresten van den hoogen raad N.V. v.h. Herms. Voordam C 9, Coster Zn., Alkmaar. pMtvinciaal nieuws kon. holl. lloyd. r.- t holl-amerika-lijn. T)n zejStaats machT^T nen te den Helder; J. L. ten Bosch te den Helder; 11. A. Weijk te Haarlem; N. C. de Haas te den Helder. Zes candidaten werden ■afgewezen en een candidaat kreeg4 her examen. HET IN CULTUUR BRENGEN VAN DEN N. W. ZUIDERZEEPOLDER. De Dienst wordt gevestigd te Alk maar. Naar het Hbl. meedeelt, zal de Dienst voor het in cultuur brengen der Wieringer- nieergronden worden gevestigd te Alkmaar De leden van dezen Dienst, de heeren ir. Smeding, ir. Mesu en ir. Rolbroek zullen zich metterwoon te Alkmaar vestigen. GEPENSIONNEERD KOLONEL H. DYSERINCK FIZN. t. te Maastricht is overleden in het zieken huis Calvariënberg de gep. kolonel tit. der infanterie H. Dyserinsk Hzn. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau en gerechtigd tot het dragen van het eereteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen (Atjeh). De heer Dyserinck was lid van de Mij. der Nederl. Letterkunde. INVOERRECHT OP VARKENS IN DUITSCHLAND. De directie van den Landbouw deelt mede, /fat het invoerrecht op levende varkens in Duitschland sinds gisteren weder is ge bracht op 27 mark per 100 K G. MALAISE IN DE COKES-INDUSTRIE. Aan de cokesfabriek (Soc. anom. Hollando Beige peur la fabrication du coke) te Maas tricht, waar 180 arbeiders werkten, zijn veertien dagen geleden tachtig werklieden bedankt, terwijl nu weer aan tien ontslag is aangezegd, zoodat dan nog maar de helft van het personeel aan den gang is. Groote voorraden cokes zijn achter de fabriek op geslagen en naar wij vernemen, laten de contracten op zich wachten. Mocht de toe stand niet gunstiger worden, dan bestaat er volgens het Hbld. kans, dat de geheele fa briek stop wordt gezet. RELLETJE. Nederlandsch student te Gent aangehouden. De Brusselsche correspondent van de tJ. R. Crt. meldt: In den nacht van Zondag op Maandag heeft te Gent, waar het Dietsche studenten congres wordt gehouden, een relietje plaats gehad, waarbij de Nederlandsche student W. S., afkomstig uit Weert, ziu zijn aangehou den. Naar enkele bladen berichten zou hij ge arresteerd zijn omdat hij in het bezit werd gevonden van een revolver. Maandag is hij voor den rechter van instructie gebracht. H. D. SMITS, t Hedenmorgen is te Culemborg een 62- ■farigen leeftijd plotseling overleden de heer H. D. Smits, gemeente-ontvanger van Culem borg. De overledene heeft deze functie 37 jaar lang waargenomen. KORTE BERICHTEN. Op uitnoodiging van de Nederland sche Vereeniging te Parijs hebben de heer en mevrouw Clinge Doorenbos Vrijdag een mu- zikalen voordracht-avond gegeven in de Hollandsche Club aldaar. Het was hun eer ste optreden. Het succes was groot. Na een besloten zitting van drie uur benoemde de gemeenteraad van Den Haag tot directeur van gemeentewerken ir. W. v. d. Vegt, hoofd-ingenieur bij de afdeeling wa terbouwkunde der gemeentewerken, die nummero twee op de voordracht stond. De kerkeraad der herv. gem. te Hoorn stond, overeenkomstig een daartoe gedaan verzoek, aan de orthodoxe Evangelisatie een bevestigings- en een avondmaalsbeurt toe in een der kerkgebouwen. MEERVOUDIGE STRAFKAMER ALKMAAR. Zitting van 15 April; Uitspraken zitting 8 April. Gerrit B., slager te Wognum, accijnsont duiking (verzetzaak), vrijgesproken, niet be wezen. Jan H., kruidenier te Enkhuizen, bedriege- lijké bankbreuk, vrijgesproken, niet bewezen. Joh. H., expediteur te Helder, valschheid in geschrifte, 100 boete of 100 dagen. Jacob L., wegwerker te Avenhorn, hooger beroep waterleidingzaak, vonnis bekrach tigd. Petrus B., melkrijder te Alkmaar, hooger beroep overtreding motor- en rijwielwet 25 boete of 25 dagen met 25 schadevergoe ding aan Korver. Jan de V., los arbeider, Alkmaar, voorw. straf wordt ten uitvoer gelegd. J. K., G. K. en W. P., Helder, mishande ling van A. Been, le 20 boete of 20 dagen 2e en 3e ieder 30 boete of 30 dagen. Jan S. te Schagen, gedetineerd, zedezaak, art. 247, 8 maanden gev. voorw. met 3 proef jaren. H. W. P. te Heerhugowaard, als voren; dezelfde straf. Jan B., Hoogkarspel, gedetineerd, als vo ren, tusschenvonnis, nader onderzoek gelast. ZWARE MISHANDELING. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch ytond terecht de Barbeider te Oss, door de rechtbank veroordeeld tot een jaar gevange misstraf wegens ernstige mishandeling van den ongehuwden jongen vriend van zijn vrouw. Dr. Stoltz te Oss verklaarde, dat de ge troffene hoogstwaarschijnlijk levenslang in valide zal blijven. Om de ernstige gevolgen van de messentrekkerij eischte de adv. gen. verhooging der straf tot twee jaar. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen de cassatieberoepen van: W. R., die in eerst instantie door de recht bank te Leeuwarden was veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf .wegens een inbraak in het gebouw der Geref. Kerk te Waaxens (Friesland). In hooger beroep kreeg R. voor het Hof te Leeuwarden 3 jaar. A. Z., in hooger beroep door het Gerechts hof te Leeuwarden veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf wegens bedreiging tegen het leven van een rijksveldwachter bij Dokkum. IS EEN UIT EEN RAADSVERGADE RING VERWIJDERD RAADSLID STRAFBAAR? Voor den Hoogen Raad werd gisteren be handeld een cassatieberoep van H. H., lid van den raad der gemeente Hoogkerk, een goede bekende van den Hoogen Raad, zoo als de rapporteur, mr. Taverne, opmerkte. Onlangs is voor den Hoogen Raad geweest zijn zaak betreffende opruiing in de raads zaal van Hoogkerk nadat de burgemeester rr'daV re'edT gëspcéwUkanV wordem de vergadering gesloten had. Thans betro Voetbal. De voetbalclub te Egmond-Bianen definitief opgericht. In de Maandag gehouden vergadering konden de oprichters van de nieuwe voetbal club mededeelen, dat zij er in geslaagd wa len een geschikt terrein te vinden aan den Noordvelderweg. Zoo kan dan nu tot de de finitieve oprichting worden overgegaan. Be halve de adspiranten traden reeds 15 leden toe. Voor het voorloopig comité, dat het reg lement zal ontwerpen werden aangewezen de heeren G. Apeldoorn, Ch. Maes en I. Tervoort. Inleg en contributie werden vast gesteld. De pastoor schonk den eersten voet bal. Er wordt nu hard gewerkt, zoodat Za- het een geheel andere zaak. Het gemeentebe stuur van Hoogkerk had aan den raad een voorstel gedaan om in het reglement van or de een voorstel op te nemen om het mogelijk te maken, dat aan een lid, dat den geregelden gang van zaken in de raadsvergadering voortdurend verstoort, de toegang tot de raadszaal gedurendt die vergadering ont zegd wordt, nadat het betreffend lid verwij derd is. De heer H. begreep, dat dit voorstel tegen hem gericht was en .maakte gedurende de behandeling ontzettend lawaai, wat niet kon verhinderen, dat het voorstel werd aan genomen. Daarna begon H. nog harder te schelden en te tieren, waarop de burgemeester als voorzitter voorstelde, den herriemaker den verderen toegang tot de zaal te ontzeg gen. Ook dit werd aangenomen en er moesten eenige marechaussées aan te pas komen om H., die zich hevig verzette, te verwijderen. Wegens het zich niet verwijderen uit een voor den openbaren dienst bestemd gebouw op last van den bevoegden lastgever en we gens wederspannigheia werd H. door de rechtbank te Groningen veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Het Hof te Leeuwarden wijzigde deze straf in 2 maan den. Mr. Muller M as s i s uit Amsterdam lichtte een 3-tal cassatiemiddelen toe. Hij vond het bedenkelijk, dat volgens de thans gevolgde methode in een constitioneelen staat een raadslid plotseling tot misdadiger kan werden gemaakt. De Hooge Raad diende z.i. nauwkeurig na te gaan of de strafwet hier wel rechtmatig was toegepast. Pleiter herin nerde aan het geval-v. Burink in Rotterdam. Het gerechtshof in Den Haag achtte toen den verdachte niet strafbaar, tegen welk arrest de procureur-generaal cassatie aanteekende, maar waarbij hij vergat een memorie in te dienen, zoodat zijn beroep niet ontvankelijk moest worden verklaard. Zoodoende is toen een principiëele beslissing achterwege geble ven. Pleiter betoogde verder, dat een reglement van orde zich alleen kan bepalen tot maatre gelen betreffende de orde. Overtredingen daarvan kan men echter niet strafbaar stellen krachtens art. 139 Sr. In elk geval achtte pleiter art. 180 Sr. ge schonden, omdat in het reglement van orde niets voorkomt omtrent verwijdering door middel van den sterken arm. Als raadsvoor zitter is de burgemeester ook geen hoofd der politie, zoodat de marechaussée op dat oogen- blik haar taak niet rechtmatig uitoefende. De advocaat-generaal mr. Berger, zal op 28 April conclusie nemen. DE DOODSLAG TE STAMPROY. Onderzoek naar de geestvermogens van den dader. In de zaak tegen den loonslager H. H. te Stamproy, tegen wien een gevangenisstraf van acht jaar was geëischt terzake van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, den dood van den landbouwer J. M. Donders ten gevolge hebbend en zware mishandeling van J. A. Donders, gelastte de rechtbank te Roermond hedenmorgen een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. ZWARE MISHANDELING. Wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbend, gepleegd op C. A. van Oorschot in de bosschen onder het Goirle, is de dader gister door de arrondissements rechtbank te Breda, conform den eisch, ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. EEN RECIDIVIST TOT EEN JAAR VEROORDEELD. Het Amsteidamsche gerechtshof deed he den uitspraak in de zaak tegen den 44-jarigen recidivist en beroepsinbreker, die reeds 25 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. De Haarlemsche rechtbank had hem on langs weer veroordeeld terzake diefstal tot een gevangenisstraf van een jaar. Dit vonnis werd door het hof bevestigd. Drie maanden preventief zullen echter in mindering worden gebracht. EEN RECIDIVIST VOOR HET AMSTERDAMSCHE HOF. Tot vier jaar veroordeeld Het Amsterdamsche gerechtshof deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den 40-jarigen recidivist M. W. V., die door de Utrechtsche rechtbank was veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Verdachte had in vereeniging met andere personen in 1927 een tweetal inbraken ge pleegd te Papskop (Oudewater) en te Har- melen in de stationsgebouwen. Verdachte heeft nog straffen voor derge lijke feiten te Zwolle en Arnhem tegoed. De procureur-generaal had dezen diefstal in vereeniging, tweemaal gepleegd, drie jaar gevangenisstraf geëischt. Het gerechtshof veroordeelde hem heden tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechteni» Watersport. Nationaal kampioenschap 12 vcetsjollen. Evenals in vorige jaren zullen ook dit jaar «wedstrijden worden gehouden voor het nationaal kampioenschap 12 voetsjollenklas- se en wel op Zaterdag 10 en Zondag 11 Mei (zoo noodig ook op 17 en 18 Mei). De inschrijvingen voor deze wedstrijden sluiten onherroepelijk 1 Mei a.s. Zij moeten gericht worden aan het Centraal Bureau voor Watersport onder bijvoeging van 10 inleggeld (inschrijvingen zonder inleggeld zijn ongeldig). Voor meerdere bijzonderheden raadplege met het Handboekje. NOORD SCHARWOUDE. De Bazaar. Zooals bekend is, wordt hier met Paschen in „Concordia" een bazar gehouden, waar voor reeds de noodige voorbereidingen zijn getroffen. Wij hebben ons gewend tot de secretares se van het comité, Mevr. P. Deutekom— Berkhout, die zoo welwillend was eenige in lichtingen te verstrekken. Zij deelde ons mede dat een en ander al aardig loopt. De ver schillende commissies doen allen hun best, zoodat er al heel wat giften e.d. binnen ko men. Omdat deze bazar op de beide Paaschda- gen plaats vindt, wordt er heel wat publiek verwacht. Naast de gewone attracties wordt de tent van den heer J. de Bakker alhier, naast „Concordia" geplaatst en ingericht als dansgelegenheid, zoodat de jongelui zich volop kunnen amuseeren. De officieele opening zal Zaterdagmiddag om half twee plaats vinden, door den Eere- Voorzitter, Burgemeester Jhr. A. L. van Spengler. Het belooft dus wel een groote drukte te worden in Noord-Scharwoude. EGMOND-BINNEN. Tot jachtopziener in de duinen van den heer van der Vliet werd in de plaats van wij len den heer Jaape benoemd de heer J. FIols te Apeldoorn. WIERINGEN. Zaterdagavond hield de Coöperatieve Boe renleenbank alhier haar algemeene vergade ring in Hotel De Haan. Aanwezig waren 63 leden. Tot lid van het bestuur werd herbenoemd de heer W. Hermans tot lid van den Raad van toezicht de heer N. J. Poel en tot plaatsvervangende leden de heeren S. j. Koorn en D. Jac. Mulder. De kassier bracht een uitgebreid verslag uit, waaraan het volgende is" ontleend Het aantal leden bedroeg op 1 Jan. 293 tegen 283. het vorige jaar aan spaargelden boekte de bank in 1929 431.900,79,waar door het totaal werd bereikt van 50.581.01. In 1929 was een winst gemaakt van 4957.20. De rente werd met ingang van 1 April j.1. als volgt bepaald: voor spaargelden los 3.84 pet.; voor spaargelden vast 4.08 pet.; voor voorschot ten 4 3/4 pet.; voor crediet loopende reke ning 4 3/4 pet.; voor voorschotten op hy potheek 414 pet. en scheepshypotheken 5 3/4 pet. Het salaris van den kassier werd met 200 verhoogd en gebracht op 1500 per jaar. Besloten werd nog een bedrag van 175 beschikbaar te stellen voor de tentoonstel ling van de afdeeling Wieringen van de Hollandsche Maatschanpij van Landbouw, welke dit jaar zal worden gehouden en 75 voor de plaatselijke fokvereeniging. volgde sluiting, BERGEN. Berger Revue „Pas maar Op in J bedrijven en 17 tafreelen door Jan Timmer. De Bergensche Revue- en Operettevereeni- ging, opgericht 30 Januari van dit jaar, heeft sinds de oprichting in studie de Bergei Revue „Pas maar Op" door Jan Timmer. Voor enkele jaren werd er, het was toen nog in de houten tent, alhier ook eens een revue van Jan Timmer opgevoerd, waarin verschillende aardige gebeurtenissen uit he. dorpsleven belicht werden. Nog dikwijls wordt er door hen, die deze uitvoering bij woonden, over deze revue gepraat en ook voor ons was de opvoering een van de aar digste avonden, die wij in Bergen meemaak- ten. In de revue „Pas maar Op", die 24 April a.s. wordt opgevoerd, werken niet minder dan 60 personen mee, terwijl de aardige lied jes door een bekend musicus op muziek zijn gezet. De jongelui zijn enthousiast voor de uitvoering, hetgeen jl. Zondag tot uiting kwam, toen met een auto door het dorp werd gereden, waarin mcespelendea hadden plaats genomen en waarop met groote opschriften de opvoering van de revue werd aangekondigd. Uit het ons reeds verstrekte tekstboekje bleek ons, dat de basis van de revue uit een niet onaardig gegeven bestaat. Dat de begeerigheid van de bevolking naar zomergasten in de revue tot uiting komt, spreekt van zelf. Zonder dat zou een Berger revue niet compleet zijn. Het kletstrio waarmede wij in de revue kennis maken, is mede een geslaagd stukje Bergen. De drie op dorpsnieuws beluste ren teniers zijn aardig getypeerd. Ook de gemeenteraad, die rijke forensen, waarvan voor de gemeentekas duizenden viel te halen, niet aanslaat, en arme zelfstandi gen, die zich de weelde veroorloven er als vriend van den huize een hond op na te hou den, met deurwaarders en loonbeslag ver volgt, moet in de geestige revue een veer laten. De revue is zoo up to date, dat men er zelfs Ko, den ontdekkingsreiziger, als natuurschoon-propagandist onder het motto „weg met dien weg" in- leert kennen. Waar de toegangsprijs, in verhouding tot. de kostbaarheid van de revue, laag is ge steld, daar verwachten wij, dat 24 April de zaal te klein zal zijn. NOORDSCHARWOUDE. Op de Zondag in Schagen gehouden gym nactiekwedstrijden werd door de meisjes- en de jongensafdeeling van de vereenigingen „Hercules" en „Hygiëa" ieder een 1 sten prijs behaald respectievelijk met 118J4 p. en 105 punten. STOOMVAARTL1JNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan dt Witt, thuisr., 13 April v. Algiers. Moena, uitr., 12 April. v. Suez. Poelau Roebia, thuisr., 14 April v. Londen naar Amst. Rctti, thuisr., 12 April v. P. Said. Pcelau Laut, uitr., 12 April v. Belawan. Poelau Tello, 12 April v. Batavia n. Amst KON. NED. STOOMB. MIJ. Ajax 12 April v. Genua n. Burriana. Amazone 14 April v. Amst. te Hamburg. Ares 13 April v. Hamb. te Antw. Aurora 13 April v. Bari te Malta. Calypso 11 April v. New York n. Port au Prince. Doros 13 April v. Malta n. Alexandrië. Eos 12 April v. Passages n. Bilbao. Erato 12 April v. La Palicce n. Amst. Euterpc 12 April v. Amts. n. Kopenhagen Hebe 13 April te en v. Messina n. Catania Helder 12 April v. Cristobal n. Havre. Neptunus 13 April v. Hamburg te Bremen. Nereus 13 April v. Kopenhagen te Aalborg Oberon 12 April v. Lissabon n. Cadix. Oranje Nassau 13 April te Paramariko. Orestes 12 April v. Rotterdam n. Tunis. Proteus 12 April v. Stettin n. Amst. Rhea 13 April te San Juan de Porto Rico. Stella 13 April v. Samos n. Gibraltar. Tellus 13 April v. Aalborg n. Amst. Ulysses 13 April v. Varna te Bourgas. Venus 14 April v. Algiers te Patras. Orania, thuisr., 13 April v. Las Palmas. Rijnland, uitr., 14 April te Bahia. Zeelandia, uitr.. 14 April v. Lissabon ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bandoeng, Burma n. Hamburg./Rott. 12 April v. Gibraltar. Merauke, uitr., 13 April v. Bombay Palembang, uitr., 12 April v. Suez. Slamat, thuisr., 13 April v. Port Said Tabanan, thuisr., 14 April v. Sabang Ternate, uitr.. 12 April te Soerabaya Dmteldnk, v. Rott. n. Vancouver, 14 Aoril te Swansea. Glamorgashire, Pacifick. n. Rott./Antw. 14 April v. Bremen. Bildèrdijk, 12 April v. Rott. n. Baltimore Gaasterdijk 12 April v. Rott. te New York Doipshoefsmld: ,/t is niks meer gedaan tegenwoordig voor inenschen als ik. Eerst al die automobielen en nou Is der hier ook nog een tandarts gekomen, cUp me m'n bijverdienste af gapt", (Humorist) pen n. d. PacïficïT April te cnsiooai. Lochkatrine,Janc./Rott. via South., 12 April MoerdiJkT^April v. Antwerpen n. 1. pacifi Moerdijk, Antw./Vancouver 13 April te Lon Nieuw-Amsteldam, New York n. Rott. n April v.m. v- Plymouth. Wijziging der Auteurswet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Auteurs. wet 1912 met het oog op de bemiddeling jn zake het muziekauteursrecht. Men weet, dat juist op het gebied der muziek reeds veel te doen geweest is in verband met het auteurs recht en dit veel was niet zelden van minder aangenamen aard. Inderdaad is in dezen de wettelijke voorziening noodig, welke nu wordt geboden. Omtrent de wenschelijkheid dezer voor ziening zegt de Minister in de Memorie van Toelichting ook, dat de huidige toestand op dit gebied niet bevredigend is; ook in de Kamer zijn bij de behandeling van de jongste justitiebegrooting dienaangaande door ver scheidene leden klachten geuit. De oorzaak van dit niet bevredigd zijn schuilt in liet feit dat elke persoon of instelling wettelijk vrij is om een bemiddelingsbureau (bureau voor muziekauteursrecht) hier te lande te doen werken, ook al eischeu de omstandigheden die werkzaamheden van dit bureau hier te lande niet. Bevredigend is evenmin, dat een bemiddelingsbureau bij de uitoefening van zijn werkzaamheden aan geen enkel toezicht is onderworpen. De belangen, welke door een en ander in het gedrang kunnen komen zijn niet in de laatste plaats die van hen' welke muziekwerken ten gehoore willen brengen, omdat zij, indien ze over een vrij volledig repertoire willen beschikken, de toestemming van meer dan één bureau zullen behoeven, terwijl elk bureau vrij is voor het verleenen der toestemming die voorwaarden te stellen, welke het goed en voordeelig acht. De regeering wil nu aan een en ander een einde maken, hetgeen echter zonder wetswij ziging niet gaat. yandaar, dat nu de Auteurswet een wijziging zal ondergaan, waardoor aan de regeering ruimte van be weging gegeven wordt tot het treffen van die maatregelen, welke de noodige verbete ringen kunnen brengen. Een en ander sa menvattende komen deze twee wenschelijk- iieden naar voren: lo. het houden van een bemiddelingsbureau in zake muziekauteurs recht zal niet kunnen geschieden dan met toestemming van de overheid en 2o. op een bemiddelingsbureau, dat bedoelde toestem ming zal hebben verkregen, zal toezicht uit geoefend worden. Hoe denkt de regeering zich nu een en an der? Na artikel 30 der Auteurswet, dat han delt over het zonder daartoe gerechtigd te wezen openbaar maken van een portret, wordt een nieuw artikel (30a) ingevoegd, waarvan de redactie aldus luidt: „Voor het als bedrijf verleenen van bemiddeling in za ke muziekauteursrecht is de toestemming ver- eischt van Onzen Minister van Justitie. On der het verleenen van bemiddeling in zake muziekauteursrecht wordt verstaan het, al of niet op eigen naam, ten behoeve van de ma kers van muziekwerken of hunne rechtver krijgenden, sluiten of ten uitvoer leggen van overeenkomsten betreffende de uitvoering in bet ojoenbaar van die werken of hunne ver veelvoudigingen, in hun geheel of gedeelte lijk. Met de uitvoering van muziekwerken wordt gelijkgesteld de uitvoering van dra- matisch-muzikale werken, choregrafische werken en pantomimes en hunne verveelvou digingen, indien deze ten gehoore worden ge bracht zonder te worden vertoond. Overeenkomsten, welke worden aange gaan zonder dat de vereischte ministrieele toestemming is verkregen, zijn nietig. Bij al- gemeenen maatregel van bestuur worden ver dere voorschriften gegeven, welke mede be treffen de uitoefening heeft verkregen. Da» kosten van dit toezicht kunnen te diens laste worden gebracht". De strekking van dit ar tikel is duidelijk. Een bedrijf tót het verlee nen der bemiddeling kan maar niet iedereen oprichten. De vraag of er winst gemaakt za; worden blijft ook buiten beschouwing. Ook ds werkzaamheden van onderlinge organisaties vallen dus onder dit artikel. In artikel tien van de Auteurswet wordt in alinea vijf Se" zegd, dat het auteursrecht bestaat op muziek werken met of zonder woorden; terwijl in datzelfde artikel nog worden genoemd: dra matische muzikale werken, choregrafische werken en pantomimes, welker wijze van op voering bij geschrift of anderszins is vast gesteld. In artikel 30a wordt echter de bc perking gemaakt, dat dit artikel geldt, wan neer ze ten gehoore worden gebracht, niet wanneer ze vertoond worden. Natuurlijk worden met deze overeenkom-; sten niet bedoeld die, waarbij een auteur zich heeft aangesloten bij een bepaald bureau of een bepaalde vereeniging. De auteurs zullen ook na deze wet wettelijk vrij blijven zich. mede ter exploitatie van hun auteursrecht, aan te sluiten bij de door hen gewenschte organisatie, hetzij Nederlandsche, hetzij bui- tenlandsche. Doch overeenkomsten te hunnen profijte zullen volgens de nieuwe regeling met de gegadigden hier te lande slechts kun nen worden afgesloten door een bureau, da- de vereischte ministerieele toestemming heeft verkregen. Op niet nakoming van dit artikel, welke a een overtreding beschouwd wordt, is een geldboete gezet van ten hoogste duizend gulden. 2leuwe "geling is beperkt tot Neder land. Of soortgelijke regeling ook voor Ne* derlandsch-Indië noodig is, kan nader onder zocht worden. Blijkt dit het geval, dan zal daarin later bij afzonderlijk wetsontwerp worden voorzien. Tenslotte wordt ook een overgangsbepa ling geprojecteerd met het oog op het fe»> u ün, tusschentijd verloopen tusschen het bekend worden van dit wetsontwerp en de inwerkingtreding van de wet overeenkom sten van bijzonder langen duur, welke even tueel de goedkeuring van den Minister met zouden verkregen hebben, afgesloten zouden zijn. Derhalve wordt voorgesteld de con tracten, gesloten tusschen één Januari 1930 en eén Juli 1930, twee j aar te laten gelden en die gesloten na één Juli 1930 en vóór de inwerkingtreding dezer wet één jaar.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 10