mtmiiFschii Eoirait. Kunsten en Wetenschappen. onderd Iwse en dertigste Jaargang. Filmnieuws. DE OLIEVLEK VAN ONZE CENSUUR. Het toppunt nog niet bereikt- Tooneel. Luchtvaart Kerk en scheel Binnenland -mJ _2]JLHU.U.W" No. 89 1930 G&iiiMlaër <5 April Woor de huisvrouw. Mijn kinderpakjes vielen in zóó'n goe de aarde, dat ik u nog maar wat patro nen geven wil. Hier heeft u het model voor een kleine kleuter-kruippakje, zeer geschikt om op de verraderlijke Aprildagen te gebrui ken als uw jongsjje mee gaat wandelen en soms als maar prefereert stil te staan en zóó de wondere wereld te bekijken! f U heeft noodig voor een manteltje 140 gram Beehive of Paton's Super Scotch Fingering wol, 4-draads; verder twee breipennen, no. 8; 8 groote en 2 kleine paarlmoeren knoopen. Van het patroon, dat ik u hier geef is de lengte van den bovenkant van den schouder tot onderaan 35K c.M.; de wijdte, gemeten onder de armen 63 c.M. en de mouwlengte vanaf het kruisgat (met opgeslagen manchet) ruim 16 c.M. U moet-zóó werken; dat er 13 steken recht-breiwerk op de 5 c.M. komen. Wilt u dus een andere maat van manteltje idan kunt u dat naar mijn patroon bere- jkenen. Voor het manteltje zet u 82 steken op; dat wordt de rug. Brei tien toeren recht. Ga dan door: A. 1ste toer recht, 2de t. recht, averecht tot de laatste steek, •1 recht; herhaal deze 2 toeren driemaal, 9de toer B: 2 recht 2 averecht; herhaal vanaf B tot de 2 laatste steken; dan 2 recht; 10de toer als de 9de. Nu vanaf A tot hiertoe herhalen, één maal minde rende aan elk eind van de naald in den volgenden toer en verder in eiken tien den toer, net zoolang tot er 70 steken overblijven. Nu zonder minderen door gaan tot de rug een lengte heeft van ruinr 25 c.M. eindigende met een aver echten toer. Twee steken afkanten aan het begin van elk van de vol een de twee toeren. Éénmaal minderen aan het eind van de naald in den veleenden toer en ,verder om den anderen toer tot er 58 ;steken overblijven. Dan zonder minde ren doorgaan tot het werk een lengte heeft van 36'1* c.M., gemeten vanaf het begin-afkanten. Voor het linkervoorpand: 58 steken opzetten. 10 toeren recht breien; dan doorgaan: A. 1ste toer recht; 2de toer 6 recht, averecht tot den laatsten steek, 1 recht. Deze 2 toeren driemaal herhalen; 19de toer B: 27. 2 averecht; vanaf B her halen tot de laatste 6 steken; 6 recht; '10de toer 6 recht; C: 2 averecht, 2 recht; vanaf C herhalen tot het einde van den jtoer. Nu alles vanaf A herhalen, één- imaal minderende aan het begin van de naald in den volgenden toer en verder in eiken lOden toer, tot er nog 52 steken overblijven. Nu zonder minderen door gaan tot het pand ruim 25 c.M. lang is, eindigende met een averechten toer. Twee steken afkanten aan het begin van den volgenden toer. Éénmaal minderen aan het begin van de naald, in eiken tweeden toer tot er 46 steken overblijven. Zonder minderen doorgaan tot het werk 34 c.M. lang is, gemeten van het begin af en eindigende met een rechten toer; 23 steken afkanten aan het begin van den volgenden teer. Éénmaal minderen, aan de halsziide, in eiken volgenden toer, tot er 20 steken overblijven. Zon der minderen doorgaan tot het werk 36 Yi c.M. lang is, gemeten van het begin af, afkanten. Rechter-voorpand58 steken opzetten en tegenovergesteld aan het linkervoor pand werken; de minderingen en het afkanten van de steken aan den ande ren kant va.i de naald. Do Mouwen: 42 steken -pzetten. In het patroon werken, 4 steken opzetten de aan het einde van eiken toer tot er 58 steken cd d. naald „taan. Eenmaal minderen aan elk einde van de naald in den 7den en eiken volgenden 6den toer tot er 40 steken overblijven. Zon der minderen doorgaan tot het werk een lengte heeft van 17'A c.M.; dan 5 c.M. recht breien en dan afkanten. De twee de mouw gaat nèt zoo. Voor het kraagje 78 steken opzetten; ongeveer 9 c.M. recht breien. Afkanteu. Voor het afwerken moet het jasje met een warm ijzer en een vochtigen doek zorgvuldig opgeperst worden. Naai nu de zijnaden, schoudernaden en die van de mouwen dicht. Zet de mouwen er in: naad op naad. Naai het kraagje aan den mantel vast: elke einde in het midden ,van den hals vastzetten. Maak vier lus sen als knoopsgaten op gelijken afstand langs het linkervoorpand; één kleine in het midden van den hals en één aan den bovenkant van het r chtervoorpand. Zet groote knoopen tegenover de lussep op het rechtervoorpand en ook op het linkervoorpand, alsof het een breede overslag is. Plaats de kleine knoopen .tegenover de lusjes aan de hals en aan de binnenzijde van het linkervoorpand en de mantel is gereed. Hierbij past een slobbroekje, waarvoor noodig is 112 gram van dezelfde wol, zelfde breinaalden en een eind elastiek. De voornaad wordt ol m. 24 c.M., de 1 lengte van de naad van het been '3l'A c.M. Rechterpijp: 72 steken opzetten; 1ste toer A 2 r., 2 a., vanaf A herhalen tot de laatste 4 steken; 4 r. Deze toeren drie maal herhalen. 5de toer: 2 r., B 2 a., omslaan 2 teza men breien; vanaf B herhalen tot de laatste twee steken; 2 r. Den eersten toer 11 maal herhalen. Dan doorgaan lste t.: 44 r., omkeeren; 2de: 43 a., 1 r.; 3de: 36 r. omk.; 4de 35 a., 1 r.; 5de 28 r., cmk.6de 27 a., 1 r.; 7de 20 r., omk.; 8ste 19 a., 1 r.; dan doorgaan: A. lste toer: 2 r., B. 2 a., 2 r., vanaf B. herhalen tot de 2 laatste st. 1 a., 1 r.; 2de toer: 1 r., 1 a.; B. 2 r., 2 a., vanaf B. herhalen tot de 2 laatste st. 2 r.; 3de toer: recht; 4de toer: 1 r., averecht tot de laatste steek; I r. Deze 2 toeren driemaal herhalen. Alles vanaf A herhalen en zoo doorgaan, éénmaal meerderende aan de lange zij de van het werk in eiken volgenden der den toer, terwijl er tegelijkertijd aan de korte zijde van het werk gemeerderd wordt in den derden en eiken volgenden vierden toer, tot er 8ó steken op de naald staan. Nu steeds aan de lange zijde van het werk in eiken derden toer meerde ren en aan de korte zijde in eiken twee den toer tot er 105 steken op de naald staan. Aan elk einde van de naald in eiken recht gebreiden toer minderen tot er nog 53 steken overblijven. Zon der minderen doorgaan tot er 13 patro nen gebreid zijn vanaf het begin. Aan elk einde van de naald éénmaal min deren in den volgenden en eiken vol genden vierden toer, tot er nog 47 ste ken overblijven. Zonder minderen door gaan tot er 15 patronen gebreid zijn ein digende met den 9den toer; op de vol gende manier doorgaan: lste toer 18 r., II a., 18 r., 2e t.: 18 r., 1 a. tweemaal (2 r., 2 a.) 2 r., 18 r.; 3de t.: 18 r., twee maal (2 r. 2 a.) 2 r., 1 a., 18 r., 4de t. recht; 5de als de lste: 6de i*echt; 7de 14 st. af kanten, 4 r. il a. 18 r.; 8ste 14 st. afk.; recht tot het eind van den toer; 9de: 4 r., 11 a., 4 r.; 10de: recht; 11de 4 r., 11 a., 4 r.12de 4 r. 1 a.; tweemaal (2 r. 2 a.), 6 r.13de 6 r., tweemaal (2 a. 2 r.), 1 a. 4 r. Den lOden en llden toer viermaal her halen; dan den lOden toer éénmaal. Met recht breiwerk doorgaan; éénmaal min derende aan elk einde van de naald in eiken tweeden toer, tot er nog 13 st. over blijven dan afkanten. Voor het afwer ken: oppersen als het manteltje; vóór- en achternaad dichtnaaien; door de gaatjes aan het middel elastiek rijgen; elastiek vast naaien aan de rozetten. De linkerpijp werkt u aldus: zet 72 steken op. Brei het ribbetje net als dat van de rechterpijp. Ga dan door als volgt: lste toer 1 recht, 43 averecht, om keeren; 2de toer 44 recht; 3de toer 1 r. 35 averecht, omkeeren; 4de toer 36 recht; 5de toer 1 recht, 27 aver., omkee ren; 6de toer 28 recht; 7de toer 1 recht, 19 averecht, omkeeren; 8ste toer 20 recht; 9de toer, 1 recht, averecht tot den laatsten steek: 1 recht, Nu weer het patroon gaan breien, heelemaal gelijk aan dat van den rech terpijp en afkanten. Voor het afwerken: oppersen met een warm ijzer over een vochiigen doek. Voor- en achternaad dichtnaaien. Door de gaatjes aan het middel het elastiek rijgen. En kleine .elastiekjes bevestigen aan de wreef. De volgende maal beschrijf ik u een bijbehcorend mutsje. Wanneer is de keuring: verzadigd? „Wij hebben den tijd, wij zitten niet om films verlegen!" Eenigen tijd geleden heeft Luc W'illinck, de filmredacteur van het Vaderland, de Nederlandsche filmcensuur vergeleken bij een olievlek, het traditcneele voorbeeld van de zelfuitbreiding. In een verder opstel vervolgt hij aldus: „De olievlek is in dit geval nog niet tot rust gekomen, nog altijd gaat zij verder en dus is het weer eens gebiedend, noodzakelijk, geluid te geven en protest aan te teekenen. De filmkeuring verscherpt steeds haar normen (onder de argumentatie, dat het ge halte der geboden films steeds slechter wordt) en verwijdert soms scènes, waarbij men zich afvraagt: Voor wien keurt onze censuur nu eigenlijk: voor het Nederland sdie volk, of voor een troep opgeschoten belhamels, die men kan verdenken, dat zij door het onschuldigste beeld worden opge hitst tot vuilheid? Echter is tegen die verscherping au fond niet zoo heel veel te doen. Het oordeel der censuur ook al is men het er sems vier kant mee oneens is een kwestie van ap preciatie. En als men benepen censuur wil uitoefenen, dan is daar niets aan te doen; het komt nu eenmaal van boven af en dat moet eenvoudig uitslijten. Nieuwe tijden brengen nieuwe geestesgesteldheid en er za! wel eens ruimer inzicht komen. Doch waar de filmkeuring haar macht uitbreidt en zich sterk gevoelend door de publieke onverschilligheid voor haar faits et gestes eenvoudig op avontuur uitgaat, zonder de rugdekking van de Bioscoopwet, daar staan de zaken anders en behoeven wij niet overgeleverd te zijn aan de doodwille- keurige opvattingen van een cloodwillekeu- rigen medeburger, die censor werd bij de gratie van zijn eigen superioriteitsgevoel en die steeds verder trekken wil, het wonder land der theoretische braafheid binnen. Den censor, die in het leven geroepen werd, toen de film nog stom was en die door de komst van de talkie werd verrast, heeft niet gewacht, tot de regeering zich had uit gesproken over de vraag, of óók het gespro ken woord dat van oudsher hier te lande vrij was! gekeurd mocht worden, maar heeft ook dit gebied op eigen gezag naar zich toe getrokken. Hij heeft dit gedaan op een schutterige wijze. Per proclamatie („Car tel est notre bon plaisir") werd bekend ge maakt, dat ook de gramofoonplaten, die bij filmvoorstellingen ten gehoore worden ge bracht, naar de blinde vesting aan de Johan van Hoornstraat moesten worden opgezon den. Hóé plomp en onhandig deze eigengereide oekase wel was, blijkt uit het volgende: Op de jongste openbare algemeene jaarvergade ring van de centrale commissie tot het keu ren van films moest nog worden uitgemaakt, of men alle gramofoonplaten zou keuren óf alleen die, welke synchroon met het beeld loopen. De voorzitter was toen wel zoo wijs, de discussie over dat punt te voorkomen en deze kwestie met een zoet lijntje naar de Huishoudelijke Commissie te dirigeeren, maar uit deze historische anecdote blijkt wel verpletterend, hoezeer de censor zich heer en meester voelt en maar doet. Toen onze censuur zich inrichtte en dus alleen op zwijgende films bedacht was, liet zij in haar gebouw („abattoir" zeggen de filmmenschen) een viertal projectiemachi nes aanbrengen. Nu ter eere van de talkie heeft men er een Loetafoon bijgekocht. Maar nu bleek het aan de keurmeesters, dat ze daarmee niet klaar waren. Op dezelf de jongste jaarvergadering heeft de heer Van Staveren zijn leden uiteengezet, dat er verschillende systemen geluidsfilm bestaan en de zeventig hadden zóó weinig kaas ge geten van deze zaken (welke toch waarlijk wel hun werk aangaan!) dat ze vroegen, of ze die zeer summiere uiteenzetting niet op schrift konden krijgen. Maar daarom niet getreurd. Erger was, dat bleek, dat de Loetafoon onmachtig was om bandsysteem-films aan het spreken te krijgen en dat zulk een installatie wel tien maal zoo duur is als de brave gramofoon, die synchroon met het projectie-apparaat loopt." Nu heeft men er wat op bedacht: de keurmeesters verlaten hun vesting en komen eenvoudig in de theaters, waar zulk een in stallatie wel bestaat, keuren! Vrage: hébben we nu eigenlijk een centra le keuring met een eigen keuringsgebouw, of hebben we er géén? En wat zal er ge beuren, als de bioscoopdirecteur weigert, zijn apparaten, zijn stroom, zijn tijd en zijn persoonlijke vrijheid af te staan aan dit chez vous, sur vous, sans vous? O, die laatste vraag is al beantwoord. De bioscoopdirecteur is eigenlijk al geknecht. Weet u, wat er in zoo'n geval gebeurt? Dan staakt de censor, dan weigert hij te keuren: Ik geloof niet, dat het zin heeft hiervan een juridische kwestie te maken en na te zoe ken, of de wrakke, haast onbruikbare bios coopwet in deze absurditeit voorzien heeft. Ik zie het meer als een fatsoenskwestie en ik herinner me levendig het spontane „Dat is gemeen!" dat onderdrukt, maar duidelijk hoorbaar opklonk, toen, altijd nog op dezelf de jaarvergadering, de voorzitter dit dreige ment uitte, toen een bestuurslid van den Ne- derlandschen Bioscoopbond eerst wettelijk wou zien uitgemaakt, of de censuur wel be voegd was, om het geluid te keuren. Wij hebben den tijd, wij zitten niet om films verlegen! zei woordelijk de heer v. Sta veren en de praktijk stelde hem in het voor deel. De filmhandel moet voortgaan en men onderwerpt zich in vredesnaam en ontvangt de geluidskeurders in het theater. Laat de keuringscommissie u liever niet zien! sprak dezer dagen de gastheer tot mij Wel nu nog mooier! Het. is bard de vraag, of ons volk dat van deze sinistre grappen niet het flauwste vermoeden beeft wel de enormiteit beseft van wat de filmkeuring op haar eigen houtje onderneemt. Maar is bet in dit land nog niet steeds gewoonte, dat zulke avonturen op de wet moeten steunen? Is het te veel verlangd, dat de wetgever zich uitspreekt, of liet gesproken woord al of niet een film begeleidend vrïi is of geknecht? Moet in afwachting van zulk een zóó belangrijke beslissing, eenvou dig machtsmisbruik gemaakt worden van de omstandigheid, dat het bedrijf uit angst voor te groote financieele schade, maar toegeeft? En wanneer zal de eensuur ophouden met zich uit te breiden? Een olievlek heeft maar begrensde expansiemogelijkheden. De ceii; suur óók? Het wordt de hoogste tijd, dat wij eens te weten komen, waar de censuur zich verzadigd voelt!" HAAR PARADIJS. Alkmaarsc'n Bioscoop Theater. Betty Balfour is de heldin van het hoofd nummer in het nieuwe programma. En om dat deze naam zulke prettige herinneringen oproept, heeft men de terugkeer van Betty met blijdschap vernomen. Wie denkt niet aan haar creatie van Sqiubo, het bloemenmeisje van Whiteckapel en zoo vele andere succes volle ccmed'ies. De film „Haar Paradijs" is als geheel veel beter verzorgd dan haar eerste werk. De fo tografie is schitterend en de opnamen van het Riviéra-leven vol bekoring. Natuurlijk heet de hoofdfiguur in Haar Paradijs: Eva. Zij is een dochter van een Engelsche geestelijke, die naar het volle le ven verlangt. Met het oplossen van een kruiswoord-puzzle (het laatste ontbrekende woord was: paradijs) wint zij 500 pond en besluit dan haar liefste wensch te vervul len, n.1. eenige dagen naar de Riviéra te gaan. Dat is voor haar het Paradijs. John Waliday, de Londensche dokter, die haar cprechte vriend is, ziet dat uitstapje met spijt in 't hart. Eva voelt zich in het mondaine leven aan de Riviéra wat eenzaam, maar zij leeft ge heel op daar de vriendschap iqct een betaald beroepsdanser, Gigolo! (Men denke slechts aan het bekende lied!) Wat voor avonturen daar echter uit voortvloeien en hoe zij ten slotte heel blij haar paradijs verlaat, zullen wij niet verklappen om de aardige spanning, die in de film zit, niet weg te nemen. Maar boeiend is het. Het uitnemende spel van Betty Balfour, dat niets druk of overdreven is, verleent aan de film een eigenaardige bekoring. Haar va der, de dokter en de Gigolo zijn in hun rol len zeer goed en maken het geheel tot een geslaagde vlotte, amunsante film. Natuuropname, Nederlandsch- en Wereld nieuws en een komische twee-acter, die den veelbelovenden titel draagt: „Een natte his torie" gaan aan het hoofdnummer vooraf. OUDE GRAVEN ONTDEKT OP DE BAREIN-EILANDEN. Naar uit Basra gemeld wordt, hebben Amerikaansche archaeologen in de afgeloo pen maanden uitgebreide opgravingen ge daan op de Barein-eilanden in den Perzi- schen Golf. Zij hebben op deze eilanden ver schillende graven ontdekt van een tot dus verre onbekend volk, dat zijn stam-hoofden placht te begraven tezamen met het geheele huishouden. Het onderzoek der grafheuvels wees uit, dat deze regelmatig 4 lagen bevat ten. In den eersten laag waren de slaven en dienaren begraven, in den tweede de kamee- len, ezels en paarden, in den derden 't stam hoofd zelf en in den vierden, den bovensten laag de vrouwen van het stam-hoofd. De uit gravingen der heuvels brachten o.m. ook nog resten van een schrift aan het licht, dat men nog niet heeft kunnen ontcijferen, en dat geacht wordt prae-arabisch te zijn. In Ur, in het Zuiden van Mesopotamie zijn door een Amerikaansche expeditie voor ongeveer 2 jaar graven gevonden, die op de thans ontdekte gelijken en waarvan 't moge lijk geacht wordt, dat zij aangelegd zijn door leden van dènzelfden stam. De graven wor den prae-eumerisch genoemd. De bij' Ur ge vonden graven worden toegeschreven aan het oervlak van Babylonië, net oudste cul tuurvolk der aarde, dat ongeveer 4000 jaar voor Christus leefde. BESTRIJDING VAN HET ROOKEN Naar de „Deutsche Med. Wochenschrift" mededeelde, heeft een universiteit in Massa- suchetts aan de vrouwelijke studenten het rooken verboden. Zij moeten op haar eere woord beloven tijdens haar studie het rooken te laten en niet tegen het verbod te ageeren Welk een uitkomst schrijft een redacteur van het „Ned. T. voor Geneesk." daaronder voor de vele rooksters, die het nooit met smaak hebben gedaan, maar 't alleen deden om niet ouderwetsch te schijnen. EEN REMBRANDT NAAR AMERIKA Een Reuter-bericht uit Chicago meldt, dat mrs. Neilson aldaar uit de verzameling van lord Leconfield te Petworth Rembrandt'-s „Portret eener jonge vrouw" heeft aange kocht voor 50.000 pond. HET TOONEELCONGRES. Dezer dagen heeft het uitvoerend comité ingesteld ter voorbereiding van een in Sep tember van dit jaar te Den Haag te organi- seeren tooneelcongres zijn mandaat ter be schikking gesteld van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Tooneel verbond, aange zien geen voldoende financieele waarborgen aanwezig werden geacht, om zulk een be langrijke nationale tooneelgebeurtenis be hoorlijk te doen slagen. Wij vernemen echter, dat niettemin het tooneelverbond ter gelegenheid van zijn 60- jarig bestaan plannen voorbereidt, teneinde in September te Amsterdam het jubileum alsnog op zeer intieme wijze te vieren. LUCHTVERKEER OP DE VLIEG VELDEN GEDURENDE DE MAAND MAART 1930. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand Maart aangedaan docr 258 verkeersvliegtuigen der geregelde luchtlijnen, 286 vliegtuigen van leger en ma rine en 6 extravliegtuigen, terwijl 17 proef vluchten met vliegtuigen van de K.L.M. en andere luchtvaartmaatschappijen werden uitgevoerd. Tevens hadden er 46 vluchten plaats met vliegtuigen van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek „Fokker" en 65 vluchten met Pandervliegtuigen van de Nationale Luchtvaartschool. Het aantal pleziervliegers bedroeg 18 en het aantal bezoekers 1260. Waalhaven, de luchthaven van Rotterdam, werd gedurende die maand aangedaan door 180 verkeersvliegtuigen, 142 vliegtuigen van leger en marine en 27 vliegtuigen van de Nationale Luchtvaartschool en verschillende particulieren. Bovendien werden op Waalhaven nog 194 proef- en ocfenvluchten uitgevoerd door vliegtuigen van de K.L.M., de Nationale Luchtvaartschool en van leger en marine. Het aantal bezoekers bedroeg 2117. ZWEEFVLIEGEN IN ONZE DUINEN. Ditmaal in de duinen in de omgeving van Ncordwijkerhout, zijn naar het Hbld. ver neemt, Zaterdagmiddag opnieuw proeven gehouden met het zweefvliegtuig van Pan der. Twee kleine sprongen gingen naar wensch, doch bij een derden sprong kwam het ranke toestel op z'n neus terecht, waar bij het eenigszins beschadigd werd. Verdere proeven bleven hierdoor achterwege. Zoodra het vliegtuig hersteld zal zijn waarschijnlijk over enkele dagen zullen de proefvluchten hervat worden. KINGSFORD SMITH GAAT EEN OCEAANVLUCHT MAKEN. Londen—New-York De Australische vlieger Kingsford Smith die vergezeld van den piloot Ulm en een mecanicien met het driemotorigc Fokker- vliegtuig „Southern Cross" de vlucht Ameri ka—Australië over de Stille Zuidzee vol bracht, zal in de maand Mei een poging doen tot een oceaanvlucht van Londen naaV New York, dus in de richting Oost-West; zooals men weet is in deze richting nog slechts één vlucht gelukt, namelijk die van de Duitsche vliegers met de „Bremen" in 1928. De „Southern Cross" bevindt zich op het oogenblik in staat van reparatie in de loods te Schiphol. Kingsford Smith zal zich bin nenkort naar Amsterdam begeven, teneinde met de „Southern Cross" naar Londen over te vliegen. Hij verblijft thans nog in San Francisco. pL Reeds dadelijk na in gebruikname (De cember 1927) van het kerkgebouw der Ver- eeniging voor Vrijz. Herv. in de Noorder- parklaan te Beverwijk werd de behoefte ge voeld het terrein van het gebouw te doen af rasteren. In verschillende ledenbijeenkom sten werd deze afrastering besproken. Wij kunnen thans mededeelen dat dit werk binnen afzienbaren tijd uitgevoerd zal wor den door den heer Johs. Verhorst. LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS. Dezer dagen is te Arnhem de voorjaars vergadering gehouden van de vereeniging van leerkrachten bij het landbouwhuishoud- onderwijs. De inspectrice van het nijver heidsonderwijs, mej. Michiels, was ter ver gadering aanwezig. Belangrijke punten op de agenda waren o.a.: Bespreking van de examen-eischen van de akte N. 19 (land- bouwhuishoudonderwijs), en een inleiding van mej. Mansholt over het onderwijs in de land- en tuinbouwvakken en in natuurken nis, in den tegenwoordigen tijd en in de toe komst, verslag en concept-leerplan van de commissie voor het leervak: bedrijfsleer van de huishouding. Het bleek dat de examen- eischen voor akte N. 19 in de practijk goed' voldoen; de leeraressen in 't bezit van deze akte, voelen dat deze eischen overeenkomen- met het werk dat van haar wordt gevraagd. Tot uiting kwam verder, dat bij de opleiding sommige onderdeden als b.v. huishoudelijke reparaties, meer naar voren kunnen worden gebracht. Het plan is dan ook om op de nieuwe Rijksopleidingsschool, die dit jaar te Deven ter zal worden geopend, onder meer aan deze afdeeling uitbreiding te geven. De inleiding van mej. Mansholt had ten doel om aan te geven hoe in de toekomst het onderwijs in de land- en tuinbouwvakken aan de landbouwhuishoudscholen kan wor den verbeterd. In den tegenwoordigen tijd worden van dit onderwijs niet de resultaten verkregen, die men in de toekomst ervan verwacht. Op de nieuwe school te Deventer kunnen leerlingen, die eerst twee jaar land- bouwhuishoudonderwijs hebben genoten en een voldoende vooropleiding bezitten, een cursus van twee jaar volgen om zich te be kwamen in de land- en tuinbouwvakken met de bedoeling, later dit onderwijs te geven aan de scholen ten plattelande inplaats van de tegenwoordige land- en tuinbouwonder- wijzers. Een noodzakelijkheid zal dan zijn dat elke landbouwhuishoudschool een tuin bezit, waarin de leerlingen alle voorkomen de werkzaamheden moeten verrichten. Het concept-leerplan van de commissie voor het leervak Bedrijfsleer van de huishou ding gaf aanleiding tot velerlei besprekin gen. Dit nieuwe vak, dat in Duitschland reeds op de scholen wordt gegeven, zal in den vervolge op de landbouwhuishoudscho len worden onderwezen. KIND REEDS TWEE DAGEN BEWUSTELOOS. Na een aanrijding door een motorrijder. Zaterdagnamiddag is het 2-jarig meisje van S., wonende aan de Antwerpsche straat, nabij de „Stalen brug" te Bergen op Zoom door een der deelnemers aan dén Elf-Provin. ciale-Hoofdsteden-rit, gegrepen door diens motorrijwiel, toen de kleine van achter een verhuiswagen kwam geloopen. De vader van het meisje wilde de motorrijder, die onmid dellijk stopte en terugkeerde, te lijf gaan; dii werd hem echter door toesnellende omwonen den belet. De kleine werd ernstig verwond en is bewusteloos in het huis, dat de familie S. dien dag zou gaan bewonen, binnengedra gen. Hedenmorgen was, naar wij vernemen! het bewustzijn nog niet teruggekeerd. EXAMEN SCHIPPER BINNENVAART; Bij het door het Onderwijsfonds voor dt binnenvaart te Amsterdam gehouden exametf voor schipper bij de binnenvaart zijn ga slaagd voor stoom- en motorvaart op de ka nalen o.a. J. Huisman te Zaandijk; J. Krij' De kieskeurige„Zeg, dat Is ook pech. Het tt da Mumtflcarla en lk heb gehoord, dat de keuken daar bar slecht Is".

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9