Landbouw en Veeteelt. Aloysiuspatronaat, is begonnen met 28 en ^geëindigd met 21 cursisten. Het aantal deel- 'nemers dat zeer getrouw het onderwijs volg de bedroeg 18. De Emmabloemcollecte heeft alhier f 57.56 opgebracht. De Noordhollandsche Zangersbond zal op 6 en 13 Juli zijn gewoon concours houden te Anna Paulowna. De gemeente heeft voor dit doel een gou den medaille of een zilveren lauwertak ter waarde van 40 beschikbaar gesteld. De Schager eierenveiling is met een be langrijk overschot het eerste millioen gepas seerd. Voor de betrekking van vader en moeder in het Hervormd Weeshuis te Schagen zijn 46 sollicitaties ingekomen. Met de uitwerking der kana'satie- plannen in Hollands Noorden is onder lei ding van 2 opzichters aan de Stolpen begon nen. Het werk bestaat in het doen van op metingen en die in kaart te brengen. Geboren: Klaas, z. vn Gerrit Posch en Jannetje Best. Johanucs Jozef, z. van Ariën Doodeman en Johanna Cornelia de Boer. Lambertus, z. van Cornelis Koning en Jannetje Hillegonda Vethaak. Dirk, z. van Hendrikus de Vries en Trijntje Rijswijk. Overleden Aagje Hoefnagel, 82 j weduwe van Jan Groot. Bij de drukkerij Mus te Aalsmeer is ver schenen een boekje van H. F. Bultman Hzn. te Heemstede, getiteld: Handleiding voor de beetwortelteelt en een uiteenzetting van de redenen, waarom de Nederlandsche regeering in verzuim is tegenover den Landbouw". EEN ZONDERLING BESLUIT. Wij lezen in het Hbld.: Het besluit van de regeering, om een staatscommissie in te stellen, wier taak het zal zijn „na te gaan, welke maatregelen ge troffen kunnen worden in verband met den oogenblikkel ijken toestand van land- en tuinbouw", doet al zéér zonderling aan! In de eerste plaats het feit, dat de begrip pen „staatscommissie" en „oogenblikkelijk" elkander gemeenlijk zeer slecht verstaan, zoodat men moet vreezen, dat de toestand, waarin land- en tuinbouw zullen verkeeren wanneer later het rapport der commissie zal verschijnen, niet meer van dit oogenblik zal zijnmaar nóg hopeloozer! Want staats commissies zijn, behalve gemakkelijke kap stokken voor ministers, die met een „kwes tie" zitten, logge en traag-functionneerende 'lichamen, wier arbeid lang, héél lang, op zich kan laten wachten, men denke b.v. aan het onlangs gepubliceerde rapport der com- missie-Haffmans. Het was bepaald een ver rassing, want haar bestaan was bijna verge ten na 414 jaar! En juist nu, waar het de crisis geldt, is spoed een éérste vereischte, om te voorkomen, dat de ipatiënt sterft, ter wijl de dokters delibereeren. Maar in de tweede plaats zouden wij de vraag willen stellen: is de tegenwoordige minister zélf wellicht het spoor bijster ge raakt in den doolhof van staatscommissies? Herinnert hij zich niet, dat zijn ambtsvoor ganger ongeveer anderhalf jaar geleden een 'commissie instelde onder voorzittrschap van zijn tegenwoordigen ambtgenoot Deckers, die lot taak kreeg, de vraag te beantwoorden: lo. of, en zoo ja, in hoeverre en door wel ke oorzaken in den land- en tuinbouw een wanverhouding bestaat tusschen de bodem prijzen en productiekosten eenerzijds en de opbrengst der producten anderzijds, en 2o. of, en zoo ja, in hoeverre het mogelijk is, in die verhouding een verbetering te brengen. Na haar installatie is van die commissie niets meer vernomen, behalve. dat mr. Deckers bij zijn benoeming tot minister van Defensiee, als voorzitter is vervangen door den heer Ebels. Ons ontgaat het verschil tusschen de op drachten dezer beide commissies, zoodat de vraag voor de hand ligt, waarom deze heelc nieuwe commissie eigenlijk moet worden in gesteld. Zij is o. i. volkomen overbodig na en naast de cie-Ebels, waarvan zij slechts een jongere imitatie is! Want men kan niet aannemen, dat de minister door dezen stap heeft bedoeld, de cie.-Ebels op een zeer onge wone wijze zijn misnoegen te kennen te ge ven over hare langzaamheid of wel haar aan te sporen tot grootere activiteit in wedloop met haar jongere zuster. Een derde opmerking, die wij zouden wil len maken, is wij herhalen wat wij on langs schreven dat wat deze twee com missies te doen kregen, zou moeten behóóren te geschieden niet door een aantal heterogene en verspreide commissieleden, die af en toé eens bij elkaar komen, maar door een depar .tement van Landbouw met één staf van des kundigen, onder directie leiding van een Di recteur-Generaal! Neen, dit beluit van de regeering kunnen wij niet anders kwalificeeren dan hoogst zon derling. PROVINCIALE BOND VAN PLUIM VEEHOUDERS. Naar wij vernemen organiseert de B.P! N.H. Zaterdag 26 April a.s. een pluimvee dag te Alkmaar. De heer B. van Asperen Vervenne, dis trictsassistent, rijkspluimveeteeltconsulent te 's-Gravenhage, zal een inleiding houden over de N.H Blauwen, in verband met de piepkuikenfokkerij terwijl de heer S. Stolp, alg. secretaris van den B.P.N.H. een cause rie zal houden over de bedrijfsrassen. De Pullorumbestrijding zal behandeld worden door den heer H. W. Schilt, van Groenekan, bij Utrecht. Na een gemeenschappelijke koffiemaaltijd zal een excursie naar Bergen plaats vinden naar twee hoenderparken, een eierbedrijf en een oicokuikenbedrijf. Onze Koloniën. GEMEENE SABOTAGE. Het „Soer. Hbld." meldt, dat de suikerfa briek Waroe, eig. de N.V. Maatschappij tot exploitatie der Suikerfabriek Waroe, te Am sterdam, werkende op vrijwillige overeen komsten met de bevolking in de provincie Oost-Java, residentie Soerabaja, den laatsten tijd de merkwaardige ondervinding opdeed, dat onbekenden stukken ijzer hadden gelegd op het net van de railbaan. Gisteren heeft deze kwaadwilligheid het noodlottige gevolg gehad, dat de snijveld-employé Van Meeu wen, terwijl hij onderweg was op de draisi- no, op zulk een versperring is gestooten, ten gevolge waarvan zijn voertuig over den kop is geslagen. De heer Van Meeuwen werd op genomen met twee gebroken beenen en over gebracht naar het ziekenhuis. Rechtszaken VROUW EN KINDEREN VERLATEN. De rechtbank te Middelburg heeft een 32 jarigen werkman uit Terneuzen, die zijn rouw en kinderen onverzorgd ahterliet, ver- r jrdeeld tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van een jaar. AUTOMAAT EN HAZARDSPEL. Voör het kantongerecht te Hoorn stond Woensdag terecht een caféhouder uit Hoog- karspel, in wiens vergunninglokaal reeds sinds tien jaar een automaat „climax" was opgesteld, dat thans werd aangemerkt als hazardspel. In Westfriesland stonden er meer, die nu allemaal verdwijnen. Ten on rechte was door plaatselijke autoriteiten ver lof tot het opstellen verleend, wijl de plaat sing in strijd was met de drankwet. De ambtenaar van het O.M. vroeg 60 boete of 30 dagen hechtenis, doch de kan tonrechter liet het argument van goede trouw gelden en veroordeelde den caféhou der tot 25 boete subs. tien dagen hechte nis. DE LEIDSCHE WONDERDOKTER. De rechtbank te Middelburg heeft, uit spraak doende in verschillende hooger be roep-zaken contra iemand uit Den Haag, be kend als de Leidsche wonderdokter, dezen veroordeeld tot zes maal 50 boete subs. zes maal 50 dagen hechtenis. OPZETTELIJKE BRANDSTICHTING TE WORMERVEER? Gisterochtend werd ter zitting van de rechtbank te Haarlem behandeld de zaak van den 29-jarigen smid Alb. de B., te Wormer veer, ervan verdacht, op 11 December 1.1., op den zolder van zijn smederij, opzettelijk brand te hebben gesticht met gevaar voor de belendende hem niet toebehoorende perceelen. Gedagvaard was een groot aantal getuigen a charge en décharge. Verschillende dezer werden gehoord. Ten slotte werd de zitting geschorst tot 28 April Aansluiting brand. DIEFSTAL. Voor de vijfde Kamer van de rechtbank te Amsterdam stond de 21-jarige los werkman D. de J. terecht, verdacht van diefstal. Hij zou zich in een perceel aan de Postjeskade er, in een huis aan de Biesboschstraat toe gang hebben verscnaft door middel van een looper, resp. op 5 Maart en 2 Maart. Hij had toen een geldkistje met eenig geld gesto len benevens een aantal kleedingstukken. Verd. bekende het hem tenlaste gelegde volmordig, hij was tot zijn daad gekomen door armoede. Door de recherche was een groot aantal vingerafdrukken gevonden, dat op vele pun ter. overeenkomst vertoonde met de vingeraf drukken van verd. Het rapport over verd. door het Leger des Heils uitgebracht luidde zeer ongunstig. De Officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op, dat verd. reeds meermalen is veroordeeld .Spr. eischte tenslote een gevan genisstraf van één jaar en zes maanden. De rechtbank zal 1 Mei uitspraak doen. Sport Voetbal. Het H. B. S.-tournooi. Nee, 't is toch' niet geworden, wat we ver wacht hadden. Daarvoor was het veel te koud op het terrein, te koud èn voor de spelers èn voor het publiek. En ware het niet, dat een getrouwe bezoeker van alle voetbalgebeurtenissen ons met zijn vroolijk- heid had opgeknapt, we zouden het niet vol gehouden hebben. Zoo'n voetbaltournooi moet gehouden worden op een mooien, zonnigen dag. Dan geniet men mee en denkt men onwillekeurig even terug aan hetzelfde soort wedstrijden, dat je zelf speelde.... nu al weer jaren geleden Zon is onontbeerlijk op een H. B. S.- festijn. En die ontbrak helaas ten eenenmale. Nu was het somber, !.oud, bijna niet te harden. Wat er gespeeld is gisterenmiddag? Eerst kregen we een soort vriendschappelijke ont moeting te zien tusschen twee elftallen, die afgevallen waren. De zwarte menschen uit Den Helder wonnen den kalmen strijd met 30. hoewel hun tegenstanders wel een puntje verdiend hadden. En toen kregen we de finale tusschen Alk maar en Purmerend, een finale, die ons geen oogenblik warm kon maken. Er werd slecht gespeeld van beide kanten, maar toch was Alkmaar iets minder slecht dan de Purmerenders en zoo kan het gebeuren, dat Alkmaar al spoedig een 2-O-voorsprong had veroverd, dank zij evenzooveel blunders van den P.-doelverdediger, die wel dik, maar niet snel was. Na de rust werd het spel nog saaier. Alkmaar doelpuntte nog eens en ook Purmer end probeerde het, tevergeefs echter, zoodat Alkmaar voor de tweede keer de wisselbeker in bezit kreeg. De leiding was bij den heer Hartland in uitstekende handen, zoodat deze wedstrijd prettig verliep. De Purmerenders verdienen wel een pluimpje voor hun volhouden, maar toch is drie wedstrijden op een dag wel iets te veel. Het H.B.S.-tournooi is in 1928 voor het eerst gehouden. Toen toch namen de leera ren van de H.B.S. te Hoorn het initiatief, om telken jare aardige voetbalwedstrijden te or- ganiseeren voor de H .BS- ver een gingen in den omtrek. Als prijs wexd een zilveren wisselbeker door genoemde heeren beschikbaar gesteld, dat weldra een begeerenswaardig voorwerp werd. A maar won den eersten keer den beker, doch het vorige jaar moest het dezen afstaan aan Den Helder: Thans gelukte het onzen stadgenooten, het kleinood voor den tweeden keer te veroveren. Oorspronkelijk- zouden de wedstrijden steeds te Hoorn worden gehouden, maar de Hoornsche jongelui wilden ook wel eens een uitstapje hebben en zoo kwam het, dat dit tournooi hier werd' gehouden. Hoewel de beker dus eigenlijk in Hoorn verspeeld moet worden, gelooven we toch, dat zoo'n uitstapje de attractie nog ver hoogt. Zou het daarom geen aanbeveling verdienen, om de wedstrijden op verschillen de plaatsen te houden? En kan dit tournooi niet uitgebreid wor den? Wij zelf hebben aardige sportdagen meegemaakt, die liefst twee dagen duurden en waarop naast voetbal ook de athletiek beoefend werd. Kan dat hier ook niet? We gelooven, dat de leerlingen er veel voor zouden voelen en een Zaterdagmiddag en een Zondag zijn wel te vinden. Athletiek. De estafette in het Vondelpark, op 3 Mei a.s. te houden door den Amsterdamschen Athletiekbond, belooft dit jaar al een bijzon der evenement voor de hoofdstad te worden Niet alleen door het feit, dat de afdeeling voor de specifieke athletiekvereenigingen dit jaar ook open is voor vereenigingen buiten Amsterdam, doch ode door het feit, dat de firma Kerkhoff Co. te Amsterdam, voor de A-klasse den gouden Ovomaltine-Plak be schikbaar stelde. Dit kleinood moet vijf keer in geheel gewonnen worden. De vereeniging, die dezen prijs wint, ontvangt tevens een me daille als herinnering, evenals de 9 loopers van de winnende ploeg. Verwacht wordt een record aantal deelne mende ploegen. Op de laatste bestuursvergadering van de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie werd besloten tot het instellen van een proef competitie in dit jaar, ten einde in 1931 over het geheele land een nationale compe titie te kunnen organiseeren. Naar wij ver nemen heeft de technische commissie der K.N.A.U. het bondsbestuur geadviseerd de ze proef-competitie dit seizoen in twee afdee- lingen te splitsen, t.w. afd. A Amsterdam, Afd. B Rotterdam, Den Haag en Delft. Tot deelneming in afd. A zullen worden uitgenoodigdA.V. 1023, A.AC., A.V.A.C., en Blauw-Wit, voor afdeeling B: Pro Patria (Rotterdam), Vlug en Lenig (Den Haag), Trekvogels (Den Haag) en D.H.C. (Delft). Als competitieleider is aangesteld de heer G. W. Westerveld, Paaschlaan 10 te Apeldoorn. De bedoeling van deze proefcompetitie is om hiermede de noodige ervaringen op te doen en om later met de eventueele wenschen re kening te houden. Tijdens de interlandontmoeting Nederland' —België in het Olympjsch Stadion op 4 Mei a.s. zal een athletiekdemonstratie gehouden worden. Hiervoor zijn uitgenoodigd de Amsterdam- sche Athletiek Bond, de Rotterdamsch Athle tiek Kring, De Haarlemsche Athletiek Veree niging „Haarlem" en „Vlug en Lenig" uit Den Haag. Het programma is: 4 x 200 meter estafet te, 400300200—100 meter estafette en 3 K.M. hardloopen. De Revue der Sporten. Groothoff verslaat den wedstrijd van Go- Ahead tegen Velocitas en heeft een goeden indruk van de Noordelingen gekregen. Het verslag zelf ziet er weer keurig uit, zooals we dat van de revue gewend zijn. Adriani Engels is naar het Stadion ge weest en geeft een relaas over de Ajax Blauw-Wit-ontmoeting. Overbodig bijna te zeggen, dat verschil lende foto's den tekst opvroolijken! Dan lezen we nog een interview van Adri ani Engels met den secretaris-penningmees- ter van de K. N. J. V., ritmeester W. A. M. Westerouën van Meeteren, Voetbal-theorie van Groothoff, schermen, biljarten, boksen, enz., enz. Een rijk nummer dus weer! Auto-Leven. Jérome M-ertens behandelt deze keer de Dieselmotoren en het uitvoerig artikel is ver lucht met mooie foto's en teekeningen. F. E. begint een verhaal „Het Autovak", dat leer zaam en interessant belooft te worden! Jan Franck geeft vervolgens een aardig, leuk verhaal „Auto gestolen!", dat natuurlijk door iederen lezer gelezen wordt. Herman Levy geeft den Elf-Provinciale Hoofdsteden- rit weer met verschillende foto's tusschen den tekst en natuurlijk schrijft Thea weer heel wat nieuws in haar rubriek De Vrouw aan 't Stuur. Binnenland EEN NIEUW MODEGEBOUW TE DEN HAAG. Op den hoek van Wagenstraat en Groote Marktstraat tegenover de Bijenkorf was al jarenlang een gapende afbraak-opening in de huizenrij; thans zal ook dit leelijke open stuk verdwijnen om plaats te verkenen aan een groot winkelgebouw van fle firma Peek en Cloppcnburg dat, uit gewapend beton op getrokken, uitwendig geheel omkleed zal worden met natuur- en baksteen, door véél glas onderbroken. Het gebouw zal drie ver diepingen en een zolder-étage hoog worden; een hoektoren van dertig meter hoogte zal voor een groot gedeelte uit bouw-glas be staan, dat 's avonds verlicht wordt. De be gane grond binnen in het gebouw en de beide étages zullen verkoopsruimten bevatten, die het daglicht ontvangen door een glazen koepel. Op de derde verdieping komen de kantoorlokalen. De plannen zijn ontworpen door het architecten-bureau Thunnissen Hendricks. EEN DUITSCH OORDEEL OVER NEDERLAND. behoort. Het artikel van „Servus" begint met een beschrijving van de ontwikkeling der Neder- landsch-Duitsche vriendschap tot het begin van den oorlog, en van de verkoeling die tij dens en na den oorlog plaats vond, mede naar aanleiding van de protectionistische Duitsche handelspolitiek. Dit betoog dient dan als inleiding tot het volgende, dat in derdaad iets fraais is met zijn klinkklare nonsens: 1L Maar wat erger i?. Nederland wordt door de vrienden van veeleer tegenwoordig een voudig gekleineerd en zelfs beleedigd. Zie hier wat het Berlijn „.Mitteillungsblatt für wesensdeutschc Geistespflege" in een artikel, getiteld „Rassenverfall der Hollander" durft schrijven: „Door hef opbloeien van hun koloniën, hun handel t door den trek naar de stad is het platteland reeds lang dermate ontvolkt, dat men uit gebrek aan werkkrachten van den graanbouw tot de veeteelt en bloembol- lenkweekerij is overgegaan. Niet alleen ver volgden wegens hun geloof, maar uitschot van allerlei slag worden in Holland steeds zonder keur opgenomen. Daardoor heerscht in de dicht bij elkaar liggende steden van Zuid-Holland tusschen Amsterdam en Rot terdam een bonte mengeling van rassen"^ „Buitendien trouwen de Hollanders in het zuiden van Afrika reeds sinds 400 jaren inlandsche vrouwen: Hottentotten, Boschjes- mannen en Kaffers, en nog tegenwoordig ko men de beambten en kooplui der koloniën jaarlijksch met scharen in gezelschap hunner Maleischen, negerinnen uit Suriname of min stens met de kinderen daarvan in {iet moeder land terug. Loopt men 's middags na twaal ven in Den Haag door de lange breede Laan van Meerdervoort naar de binnenstad, dan ziet men in den tegenstroom van wielrijders al bedenkelijk vele bruine krokodillentronies met plomp vooruitstekend apengebit". „Zoo'n bonte rassenmengeling kan vanzelf niet zonder invloed op den volksaard blijven en uit zich b.v. veelvuldig in traagheid van denken en handelen, gemis aan besluitvaar digheid en daadkracht. ruwe manieren vooral tegen buitenlanders, materieel egoïs me, onbetrouwbaarheid in handel en wan del. achteruitgang in wetenschappelijk heid. Want de wereldberoemde geleerde Lorentz is te Arnhem, nabij de Duitsche grens, geboren, en zijn naam is Hoogduitsch Voor alle wezenlijke kenners van hun ras vormen de Hollanders het klassieke waar schuwend voorbeeld van den ondergang van hun ras en volk..." Het Vlaamsche blad voegt hieraan zelf de volgende conclusie toe: „Wij vinden deze beoordeeling even on juist en onrechtvaardig voor wat den grond der zaak betreft, als schandelijk voor de Ber- lijnsche beoordeelaars". MR. DR. W. F. VAN LEEUWEN 70 JAAR. Vandaag wordt mr. dr. W. F. van Leeu wen, oud-burgemeester van Amsterdam, 70 jaar. Mr. Van Leeuwen is na 1910, toen hij op hield' burgemeester te zijn, commissaris der Koningin in Noord-Holland geweest en vi- ce-president van den Raad van State. Mr. Van Leeuwen heeft in Amsterdam altijd vooraan gestaan: in 1882, bij de her denking van het 200-jarig bestaan der uni versiteit ontving hij als praeses van het Am- sterdamsch studentencorps, en 25 jaar later was hij, in 1901 burgemeester geworden, voorzitter van het college van curatoren der universiteit. In 1895 werd hij lid van den ge meenteraad nog in hetzelfde jaar kozen zijn medeleden hem tot wethouder van finan ciën en weldra kreeg hij de bedrijven, die onder zijn leiding achtereenvolgens gemeen tebedrijven werden, erbij. Het sprak vanzelf, zegt het Hbld., dat hij burgemeester werd toen mr. Vening Meinesz in 1901 zijn ont slag nam. De senaat van de Amsterdamsche universiteit benoemde hem tot doctor hono- ris causa in de staatswetenschappen. Mr Van Leeuwen is thans nog curator van dé universiteit. DUITSCHE AUTOMOBILISTEN NAAR DE BLOEMBOLLEN. Honderd Duitsche automobilisten, leden van de Allgemeine Deutsche Automobilkiub zullen vanavond in Amsterdam aankomen. Zaterdagochtend tien uur vertrekken zij van het Beursplein, geleid door den ANWB naar de bloembollenstreken. ONTROUWE WISSELLOOPER °ef2S?nige M, L. te Eindhoven, die met .1 5000, welke hij voor de firma Elias aldaar op de Nederlandsche Bank moest wis selen, er vandoor ging naar Antwerpen is wegens verduistering conform den eisch door de rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. DIEFSTALLEN IN NOORDBRABANT De koopman L. A. A. te Budel, tegen wien ter zake van verschillende diefstallen in Noordbrabant 2% jaar gevangenisstraf was geëischt, is gisteren door de rechtbank te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. NEDERLANDSCHE EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft op het adres der coöp. Roer- mondsche eiermijn inzake den afzet van eie ren naar het buitenland geantwoord, dat door haar reeds de noodige stappen zijn ge daan, om te trachten behulpzaam aan den afzet van eieren naar het buitenland te zijn. De minister merkt in zijn antwoord voorts i op, dat, hoewel de Duitsche rijksdag het autonome recht op eieren heeft verhoogd, dat hooger tarief toch nog niet in werking kan treden, zoolang het verdragstarief, dat in hef Duitsch-Italiaansch handelsverdrag is vast- gelegd, van kracht is. De minister zegt, dat aangenomen ma2 worden, dat voor 15 December a.s. geen wij, ziging in den bestaanden toestand zal ko- men. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN IN 1929. Evenals over de jaren 1924tot en rael 1928 is ook over het jaar 1929 door samen werking van de Nederl. I Ieidemaatschappij en het staatsboschbeheer een statistiek sa. mengesteld van in dat jaar plaats gehad heb- bende bosch- en heidebranden. Volgens deze statistiek zijn in 1929 verloren gegaan 0f vernield: dennenbosch 1526.62 H.A., hak- hout 146 81 H.A., heide met opslag 2931.80 H.A. heide 3529.45 II.A. ruigte in duinen en bosschen 76.17 H.A. De waarde van het door brand vernield» wordt ongeacht het verlies aan natuur schoon geschat op pl.m. 640.000. Een vergelijking tusschen de weersgesteld- heid en het aantal branden in bepaalde pe rioden wijst op een zeker verband. Met uitzondering van de maand April wijzen, wat den neerslag van Januari totOc- tober betreft, alle maandgemiddelden op een abnormale droogte. Neemt men dan nog ia aanmerking, dat in de eerste maanden van 1929 door de vorst veel heide is afgestorven en aan alle niet levende houtachtige stoffen door de zeer lage luchtvochtigheid geduren- de de lange vorstperiode bijna al het vocht werd onttrokken, dan behoeft het niet te ver. wonderen, dat onder deze omstandigheden de kleinste onvoorzichtigheid met vuur de ernstigste gevolgen kon hebben. Het aantal branden is dan ontstellend groot geweest en ook hun omvang, terwijl zelfs rampen niet zijn uitgebleven. Einde Mei werden namelijk bij de twee grootste branden (in Vessem en omgeving en onder Stroe) o m. 534 H. A. bosch door het vuur vernield, waarvan de to. tale schade geschat is op 380,000. Voorts woedden zeer groote branden onder Hellen, doorn, Helden, Heeze ,Loon op Zand, Bel- hem en Oisterwijk. De totaal schade, veroor zaakt door deze branden, werd geschat op ruim 126,000. Ook dit jaar is getracht zoo nauwkeurig mogelijk de oorzaken van de branden vast te stellen. Hierbij stuit men op talrijke twijfel achtige gevallen en het aantal branden met vermoedelijke oorzaak en onbekende oorzaak is ook dit jaar weer groot. De omstandighe den, waaronder branden met onbekende oor-, zaken zijn begonnen, wettigen het vermoeden, dat onvoorzichtigheid met vuur of onacht zaamheid van het publiek als de oorzaak daarvan moet worden beschouwd. Onvoorzichtigheid met vuur, waarbij het rooken een voorname plaats inneemt, balda digheid, alsmede onvoorzichtigheid van kin deren zijn veelal oorzaak van het ontstaan der branden. Van de 383 branden kwamen niet minder dan 121 op Zon- en feestdagen voor en 53 op Zaterdagen. In vorige jarer had het groot aantal branden op die dagen ook reeds de aandacht getrokken. BEROOVERS AANGEHOUDEN. Dezer dagen zijn zij, naar het Hbld. ver- neemt, opnieuw met de politie in aanraking gekomen en wel naar aanleiding van een in dat perceel plaats gehod hebbende beroo- ving. De huishoudster had tijdelijk een ka mer verhuurd aan een 20-jarige vrouw, die in de Slicherstraat samenwoont met haar 24- jarigen vriend. De jonge vrouw huurde de. zer dagen een kamer in het perceel Groots Marktstraat no. 1, waar zij eenigen tijd ver- bleef met een heer, die, weer buitengekomen, zijn portefeuille miste met 35. Hij deed van deze vermissing aangifte bij de politie, die een onderzoek instelde en bij een huis zoeking de portefeuille met nog 20 erin, in een bed verstopt vond. In de portefeuille be vond zich nog een bundel oude Duitsche bankbiljetten, die meegenomen waren, maar geen noemenswaard bedrag vertegenwoor digden. In het perceel Slicherstraat zijn daar na aangehouden de jonge vrouw en de man, die met haar samen woont. Deze laatste bleek bij fouilleering 't Duitsche bankpapier in zijn schoenen verstopt te hebben. Beiden werden in politiebewaring gesteld. De ouda heer en zijn huishoudster werden eveneens aangehouden en gister is het vierta' naar het huis van bewaring overgebracht. De ka merverhuurders zullen vervolgd worden wegens overtreding van het rendez-vcus-ver- bod, de jonge vrouw wegens diefstal en haar vriend wegens heling. HOLLAND'S NIEUWSTE EXPORT NAAR AMERIKA. Aan het initiatief van een in Amerika g'e' vestigden Hollander, ir. F. van Rossen Hoo- gendijk, architect te New York, danken ver schillende Nederlandsche werven, dat danr thans jachten voor Amerikaansche rekening worden gebouwd. Ook de bouw van grootere booten zal bij WiltonFeyenoord volgen, waarmede eetl nieuwe export-irdustrie wordt ingeluid. Een dier jachten zal morgen op de werf „de Kaagbij Warmond te water worden gelaten en wel de „Generaal Wood", die voor rekening van het bekende „Leonard wood Memorial Fund" wordt gebouwd te® dienst van de leprozenbestrijding in de Pm* lippijnen. Excellentie G. Diekema, Gezant der Ver enigde Staten zal de plechtigheid der te wa- ter lating, die door mevrouw Diekema wondt bericht, met zijne tegenwoordigheid ver- eeren, evenals het bestuur der Nederlands» Amerikaansche Kamer van Koophandel, de Directie van WiltonFeyenoord en anderen, waartoe het gezelschap zich om 1» uur bij restaurant „Meerlust" zal vereeni gen. NOORDSCHARWOUDE. SCHAGEN. HENSBROEK. Bij de instelling eener staatscom missie voor de bestudeering der landbouwcrisis. Anderhalf jaar gevangenisstraf ge- eischt. De Vondelpark-estafette. Proef-competitie der K. N. A. U. Athletiekdemonstratie tijdens den inter landwedstrijd Nederland—België. Een Belgisch protest daartegen. Dat Nederland op dit moment in een Bel gisch blad wordt verdedigd tegen Duitsch- land is merkwaardig genoeg om hier te wor den vermeld. Vooral wanneer dat blad het „Handelsblad van Antwerpen" is, dat dus niet tot de radicale Vlaamsche nationalisten Vier arrestaties. Het perceel Groote Marktstraat no. 1 te Den Haag wordt bewoond door een 66-jari- gen heer, die daar samen leeft met een 61' jarige juffrouw, die de functie van huis houdster vervult. Het tweetal is bij de politie niet onbekend en de huishoudster heeft al verscheidene vonnissen achter den rug we« gens overtreding van het rendez-vous-ver* bod.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6