llkinruli Coirait. KERKBOEKEN Rechtszaken Horianl twee en dertigste Jaargang, Vrijdag 18 April Voor de huisvrouw. Pluimveeteelt Binnenland N.V. v.h. Herms. Coster Zn., Voordam C 9, Alkmaar. No. 90 1930 Nu zal ik u het patroon voor het mutsje geven, dat bij het Wollen kinderpakje van mijn vorigen brief past. Noodig heeft U: 28 gram Beehive of Paton's super Scotch Fingering wol, 4 draads; twee breinaalden no. 8. De wijdte langs den rand is 38 c.M wan neer u 13 steken op de 5 c.M. breed (recht breiwerk) opzetten 88 steken. Vier toeren rechtbreien en dan doorgaan: A 1ste toer: recht; 2de toer: 1 recht, ave recht tot den laatsten steek; 1 recht; den lsten en 2den toer nóg eenmaal breien; de 5de toer: B: 2 recht, 2 averecht; van B af herhalen tot de laatste 4 stekendan 2 recht, 1 averecht, 1 recht. 6e toer: 1 recht, 1 ave recht; C: 2 recht, 2 averecht; van C af her halen tot de laatste 2 steken: 2 recht. Nu den lsten en den 2den toer nog tweemaal breien. In den volgenden toer: D: 6 recht, éénmaal meerderen in den volgenden steek; van D af herhalen tot de 4 laatste steken; dan 4 recht. Nu doorgaan: 1ste toer: recht; 2de toer: 1 recht, averecht tot den laatsten steek; 1 recht. Deze twee toeren over een lengte van 10 c.M. herhalen, eindigende met een averechtschen toer. De minderingen voor het bolletje ge schieden aldus: 1ste toer: 8 recht, 2 tezamen breien; dit herhalen tot het einde van den toer. De 2de en verder alle even toeren: 1 recht, averecht tot den laatsten oieek; 1 recht. De 3de toer: 7 recht, 2 tezamen breien; dit herhalen tot het einde van den toer; de 5de toer: 6 recht, 2 tezamen breien; dit her halen tot het einde van den toer; de 7de toer: 5 recht, 2 tezamen breien; dit herhalen tot het einde van den toer; de 9de toer 4 recht, 2 tezamen breien; dit herhalen tot het einde van den toer; de 11de toer: 3 recht; 2 teza men breien; dit herhalen tot het einde van den toer; de 13de 2 recht; 2 tezamen breien, dit herhalen tot het einde van den toer; 15de toer 1 recht, 2 tezamen breien; dit herhalen tot het einde van den toer. Breek nu de wol af en rijg den loshangen den draad door de overblijvende steken; trek den draad aan en hecht hem stevig af. Pers het breiwerk voorzichtig op met een warm ijzer over een vochtigen doek. Naai den naad dicht en sla den rand van het giutsje om. U heeft op deze wijze een leuk complet voor Uw jongske, dat zoowel op frissche voorjaarsdagen als in de herfst dienst kan doen. Een lezeres heeft moeite met de toeberei ding van knolselderij. De melk gaat schiften als zij deze groente kookt. U moet, nadat de knollen in schijven ge sneden zijn, deze dik schillen en dan de schijven in reepen verdeelen. Daarna kookt u ze gaar in kokend water en zout. Laat ze uitlekken op een vergiet en stoof ze vervol gens in een sausje van de boter, de bloem en een weinig bouillon. Dan is er zelfs geen kans op schiften. Sommige menschen doen notenmuskaat door het sausje. Anderen ko ken ze niet heelemaal gaar, maar ruim half gaar; ze kunnen dan iets langer stoven Wilt u het sausje beslist met melk maken, kook dan de groente niet af en doe er de melk op het allerlaatst in: vlak vóór het opdoen. kunt de saus ook binden met sago of aard appelmeel. Een andere lezeres vraagt mij nog eenige grcentenrecepten te geven. We 'gaan nu den goeden tijd van jonge groenten tegemoet, In den overgangstijd, als u genoeg heeft van altijd boonen of kool. moet u eens raapstelen nemen. U snijdt er de worteltjes af en hakt de bosjes in zeer kleine stukken, wascht ze eenige malen en kookt ze gaar in kokend water met zout. Laat ze daarna uitlekken op een vergiet en stoof ze met boter. At u wel eens hepr Week de hopstengels, schrap ze en leg ze in water en azijn om ze blank te houden; kook ze vervolgens in kokend water en zout gaar. Laat ze dan uit lekken op een vergiet en stoof ze met boter en 1 d.L. van het kooknat Klop 2 eieren en roer deze vlak voor het opdienen door de groente. Schorseneeien. Schrap de stengels bij kleine stukjes tegelijk en leg deze in water en melk of in water en azijn, want ook deze moeten blank gehouden worden. Kook ze daarna in water en melk met zout gedurende 1 uur Laat ze uitlekken op een vergiet en stoof ze in een sausje van boter, bloem melk, zout en geraspte nootmuskaat. 't Is nu de tijd om spinazie te eten, maar de toebereiding is nog al een karwei! De groen te moet goed worden uitgezocht, een paar maal gewasschen, opgezet worden met het aanhangende water en dan vlug gaar koken onder telkens omroeren. Laat ze daarna uit lekken op een vergiet, hak ze zéér fijn en stoof ze met fijngemaakte broodkruim en boter. Als de groente in de schaal ligt moet u haar versieren met z.g. „soldaatjes", dat zijri kleine smalle reepjes gebakken brood, en met partjes ei en citroen. Het is ook een heel aardige schotel om op een van de Paaschdagen te geven. Kinderen zijn er dól op! Een gerecht, dat uitermate geschikt is voor de overgangs-seizoenen, is de gevulde kool. U haali eerst de buitenste, niet gave bladen van de kool af; neemt vervolgens de kooi heel voorzichtig uit elkaar, zoodat de blade ren heel blijven. Verwijder een stuk van de stronk. Wasch de bladeren en kook ze 5 mi nuten in kokend water en zout. Maak op de gewone wijze van 6 ons gehakt en 70 gram oud brood, één ei en wat noodmuskaat een goeden bal gehakt. Leg in een kom een in lauw water uitgespoelden doek en plaats daartegenaan eenige van de grootste blade ren van de kool met den stronk naar be neden; leg daarna op die bladeren een laag gehakt en daarop weer koolbladeren; dan wederom gehakt en ga zoo door tot kool en gehakt op zijn. Nu bindt u de doek stevig dicht en laat de kool zoo 2 uur in kokend water en zout koken. Na 1 uur moet u de kool omkeeren. Om aanbidden te voor komen, raad ik u aan een oud bord op den bodem van den pan te leggen. Als het ge recht klaar is, kunt u den doek losknoopen; de kool behoort er dan uit te zien als een reusachtige savoyekool. U snijdt hem voor het gebruik als een taart in punten en u giet er pikante saus overheen of presenteert deze er bij. HET ROODE EN HET BLAUWE WEESKIND. Catocala nupta en Catocala fraxini. Onze Duitsche naburen 'noemen deze soort vlinder Rotes Ordensband naar den breeden zwarte achterrand, die de bleekroode achter vleugels omzoomt, en waarvan het rood nog weer afgebroken wordt door een middelband, die niet tot den binnenrand doorloopt. Bij dag komt men evenwel van dat rood niet dik wijls wat te zien, want dan wordt het over dekt door de groote voorvleugels, die bruin grijs zijn met mooie golflijntjes. Deze kleur is evenwel zoo bedekkend, dat men den vlin der bijna niet opmerkt, wanneer hij tegen den boomstam rust. Doch 's avonds worden de vleugels ontplooid, en dan zwermen vooral de mannetjes rond, en zoo komen ze ook wel in onze woningen, tot grooten schrik van vrouwen en dienstboden dikwijls. Doch de onderzoeker grijpt zoo'n gelegenheid gaarne aan, om het Roode Weeskind, zooals men den vlinder bij ons gedurig noemt, van na derbij te kunnen beschouwen. De wijfjes blijven ook dikwijls des nachts tegen de boomstammen gedrukt, om er haar eieren te leggen in de schorsspleten, ronde, groene eitjes met dwarse streepjes. Men vindt ze op onderscheidene plaatsen, doch nimmer in groot aantal bij elkander. Eerst in het volgend jaar, wanneer de jonge blaad jes van wilgen en popels en ook van andere hoornen te voorschijn komen, verschijnen ook de rupsjes, die zeer snel groeien, maar daar voor heel wat jeugdig groen behoeven. Ook de kleur der rupsen komt overeen met die van stammen en takken, zoodat men niet zoo heel gemakkelijk de belagers van den voorjaars- dos weet te ontdekken. Ook aan de vogels vallen ze niet in het oog. maar een zegen is het, dat in het barre seizoen nog zooveel eitjes door winterkoninkjes, boomkruipertjes en. andere vogeltjes worden verorberd Wie de ontwikkeling van het Roode Wees kind van ei tot imago (vlinder) wil gade slaan, vindt daarvoor in Amsterdam ge^ legenheid in „Artis", in het „Insectarium" van de heeren Polak en Portielje. Daar kan men trouwens vele vlindersoorten vinden in verschillende ontwikkelings-stadia. Veel minder in aantal dan het Roode Weeskind komt bij ons voor het Blauwe Weeskind, dat overigens van dezelfde levens wijze is. Deze soort, de Catocala fraxini L., wordt door de Duitschers betiteld met den naam „Blaues Ordesband", die nu wel voor zich zelf spreekt. Het blauw van de achtervleugels is mooi en de golflijntjes op de groote voorvleugels zijn sierlijk. Overigens kan van de beide soorten in de verschillende ontwikkelings perioden zoo ongeveer hetzelfde gezegd wor den. De vlinders zijn mooi, doch de rupsen kunnen heel wat schade doen en dat is weer jammer, omdat hierdoor onze beschermende gevoelens niet zoo groot zijn, dan wanneer ze schadeloos of aan den mensch nuttig zijn J. DAALDER Dz. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné'a worden gezon den aan Dr. te Hennepe, Diergaarde- singel 96a. te Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor antwoord ir sluiten en blad vermelden. Het Broeden. Natuurlijk of Kunstmatig? Ziedaar een vraag die niet zoo maar ineens op te lossen is en waarbij heel wat verschillende punten in aanmerking gent men moeten worden. Om te begin nen Langt het veel van de tijd van het jaar af. Verder hangt het er van af of men veel of weinig kuikens wil broeden en of men tijd en ruimte heeft voor een machine. Het natuurlijk broeden met hennen en kalkoenen eischt minder vakkennis en als men de hen rustig haar gang laat gaan worden er niet zoo veel fouten gemaakt als met machines. De hen zorgt voor de benoodigde warm te en temperatuur, voor het keeren, ven- tileeren enz. der eieren, in de machine moeten v.e dat alles zelf doen. De voor deden van natuurlijk broeden zijn vele maar de nadeelen eveneens. Voor weinig eieren kan men veel voordeeliger kloe ken nemen en om de eieren van edele fokdieren uit te broeden komt men met broedsche hennen ook verder. Het na deel is dat men lanp niet altijd als men ze hebben wil broedsche hennen tot zijn beschikking heeft, vooral niet in het vroege voorjaar. Verder gebeurt ook nog wel eens dat de hennen de eieren verlaten of stuk trappen, vooral hennen van lichte rassen. Eieren di* in goede mach'nes goed behandeld worden leve ren ook goede broedresultaten en de machines kan men natuurlijk ten allen tijde gebruiken. Wie voor de huishou ding een klein toompje hennen willen fokken kunnen dit dan ook veel beter met hennen doen, doch wie in het groot bedrijf zit, is vanzelf on machines aan gewezen. Er zijn wei groote bedrijven die met hennen broeden doch deze zijn er dan speciaal op ingericht en houden er zelf' speciale scorten hennen of krui singen voor. Voor we beginnen overwegen we dus welke manier van broeden we zulllen kiezen. Als we dit besloten hebben gaan we op de broedeieren zelf letten. Ik heb reeds gezegd dat het geheim van goede broedresultaten vaak zit in de behandeling en voedering van den fok- toom. Gaan we nu broedeieren verza melen waar letten we dan op? a. We schakelen alle eieren uit die niet 60 gram wegen, althans de eieren van de gewone nutrassen. b. Deze eieren moeten een normale vorm hebben, dus niet te langwerpig of te rond zijn. De schaal moet glad zim. niet ruw met allerlei kalkafzettingen, strepen en ook niet al te poreus. Ook mag de scbaal niet te dun zijn, wat nog al eens voorkomt bij kippen in stads- rennetjes waar de dieren niet veel be weging krijgen en onvoldoende groen- beoordeelne zonder het gebruik van een '.oer. Dit is echter niet gemakkelijk te schouwlamp. Hiermede kan men oqk zien of de luchtkamer van het ei wel aan de stompe kant zit, zooals dat be hoort. Nu is de vraag: Hoelang kunnen we de eieren bewaren zoodat ze nog goed uitkomen? We kunnen ons daarbij min of meer aan de natuur houden, waar een kip al gouw een dag of veertien noqdig heeft om een broedsel te leggen. Hoe verscher echter de broedeieren zijn hoe beter. De kwaliteit der broedeieren hangt echter ook voor een groot deel af van de manier waarop ze bewaard wor den. Het best bewaren wij ze bij gewone kamertemperatuur of iets daaronder in een frissche kelder. Het beste is ze in ieederen dag een slag om de lengte as een bakje met zemelen te leggen en ze te keeren. Daardoor voorkomt men dat de dooier met de kiemaanleg te veel op één plaats in het ei gaat drijven. In de grootere bedrijven heeft men hiervoor eier-bewaarkasten, waarin de eieren tusschen rollen liggen. Daar nu de rol len te draaien, worden alle eieren tege lijk gedraaid en zoo F., men gemakke lijk 500 eieren op eens keeren, wat an ders natuurlijk een heel werk is. Bij het met de hand keeren moet men er om denken dat de eieren niet vuil of vettig worden. Broedeieren moeten mooi schoon zijn en vuile eieren te wasschen is niet best. Daardoor loopt men kans de poriën van het ei dicht te smeren zoodat het kiempje minder lucht kan krijgen. Zijn eieren erg vuil, wat bij eendeneieren nog wel eens voor wil ko men, dan kan men ze voorzichtig in lauw water leggen (vooral niet te warm) ze even laten weeken, dan losjes afspoe len of wrijven en dan zonde:- ze te drogen ze wegleggen. Ze drogen dan vanzelf wel weer. Als we eieren koopen van een goede fokkerij, wat ik tenslotte ieder sterk aanraadt, die zelf zijn hennen niet streng op den leg controleert, dan krij gen we van zelf goed gevormde broed eieren. Men denke er dan om een bewijs te eischen dat de fokdieren op pullorum onderzocht zijn. Inmiddels moeten we dan natuurlijk ook zorgen een of meer broedsche hennen te hebben. Er wordt nog vaak aangeraden de eieren na een reis te laten uitrusten, doch dit is niet noodig. Als we een goed broedsche hen hebben kunnen we de eieren er direct na aankomst onderleg gen. We moeten er altijd om denken dat een broeclei een levend wezen is, dat tijdelijk als het ware slaapt, in groei stil staat. Hoe gauwer we echter het weer in de vereDchte warmte brengen, hoe beter. Hoeveel eieren kan een kip hebben? Dat hangt geheel van de hen en van de eieren af. Een groote hen kan wel 16 matige eieren hebben, doch een kleine hen heeft aan 11 a 12 flinke eieren al genoeg. Het Langt ook van de tempera tuur af. In het vroege voorjaar als het nog koud is kan de hen minder eieren erwarmen dan later als de lucht zelf warmer is. Dr TE HENNEPE. OVERTREDING LOTERIJWET. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in hooger beroep in de zaak tegen den directeur van de N.V. Verzekerings- Maatschappij Haagsche Verzekerings-Socie- teit (H.V.S.), beschuldigd van overtreding van de Loterijwet 1905. Evenals in eerste instantie de Haagsche kantonrechter heeft gedaan, heeft de recht bank, hoewel op andere gronden, den direc teur vrijgesproken van het hem ten laste ge legde. VRIJGESPROKEN VAN WINKEL DIEFSTAL. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft gis teren arrest gewezen in de zaak van een be ruchte winkeldievegge, die door de Vijfde Kamer de rechtbank was veroordeeld tot an derhalf jaar gevangenisstraf, daar zij in den winkel van Vroom Dreesmann aan de Kalverstraat getracht zou hebben, een japon te entvreemden De eisch in appèl had geluid: bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Benno J. Stokvis, had vrijspraak gepleit. Het Hof sprak deze vrouw vrij wegens gebrek aan bewijs en wees het verzoek van het O.M tot gevangenneming af. NED. VER. VAN KAASHANDELAREN. Algemeene vergadering. Onder voorzitterschap van den heer A. J Schilt, is gisteren te Gouda de jaarlijksche algemeene' vergadering gehouden van de Nederlandsche vereeniging van kaashande laren. Het jaarverslag vermeldt, dat 1929 voor den kaashandel èen ongunstig jaar was. De oude voorraden werden met moeite en met dan met soms aanzienlijke verliezen ver kocht. Niettemin bedong de nieuwe produc tie prijzen, die in doorsnee weinig lagen be neden die van 1929. Deze «ogenschijnlijke tegenstrijdigheid vindt haar verklaring in het feit, dat de vraag naar oude en belegen kaas steeds minder wordt, en die naar jonge kaas stijgt. Dit verschijnsel is nadeelig voor den handel, die een van haar beste artikelen ziet verdwijnen, maar vooral ook voor den producent. Deze ongewenschte verandering in de voorkeur van het koopend publiek moet gezocht worden in de amstandigheid, dat de fijnste kwaliteiten steeds zeldzamer worden, mede als gevolg van de door de Rijkscon trolestations gestelde eischen ten aanzien van het vetgehalte in de droge stof. Tal van boe ren, die een prima product maakten, zijn ge noodzaakt een andere door «u °:ikszuive!- consulenten gepropageerde bereidingswijze te gaan toepassen, omdat zij aan die eischen niet konden voldoe. Kaas, die op deze wijze bereid is, staat in kwaliteit en smaak achter bij de ouderwetsche zuivel. Erkend moet wor den, dat het werk van de Rijkszuivelconsu- lten deze goede zijde heeft, dat ook de slecht ste kwaliteiten zeldzamer zijn geworden. Men kan een nivelleering in de kwaliteit van de volvette boerenkaas opmerken. De handelspolitiek van vele staten, en speciaal die van Duitschland, vervult den Nederlandschen kaashandel wegens het toe nemend protectionisme met groote zorg. Na de aanneming van de Landbouwuitvoerwet, waartegen de vereeniging van kaashandela ren zich tot het laatst heeft verzet, vroeg de samenstelling van de commissie van advies de aandacht. In strijd met hetgeen billijker wijze verwacht mocht worden, en in strijd ook met de adviezen, die den minister van vele zijden werden uitgebracht, zijn in deze commissie uitsluitend zuivelprcducenten be noemd. Alleen de F.N.Z. heeft geadviseerd tot deze onrechtvaardige terzijdestelling van den handel, en het heeft het bestuur van de Nederlandsche vereeniging diep gegriefd, dat de minister dit benepen coöperatief standpunt heeft ingenomen. Det wet schrijft samenstelling van de commissie uit belang hebbenden uitdrukkelijk voor, zoodat ook de handel recht heeft op vertegenwoordiging. Onder instemming van de vergadering bracht de heer Schilt hulde aan het lid van de Eerste Kamer Jhr. mr. de Gijselaar, die de belangen van den handel in de Eerste Ka mer heeft verdedigd. De heeren F. L. Heil, A. H. van der Most en B. M. van Zwet werden bij enkele candi- daatsteliing herkozen als bestuursleden. HET INTERLOCALE TELEFOON TARIEF. De minister wil nog afwachten Op de vraag van het Tweede Kamerlid den heer Ebels in zake verlaging van het in terlocale telefoontarief heeft de minister van Waterstaat allereerst in herinnering ge bracht, dat hij in de vergadering der Tweede Kamer van 12 Dec. j.1. den steller van de vraag nadere overweging heeft toegezegd van de mogelijkheid van verruiming der eer ste tariefszone in het interlocaal telefoonver keer van 10 tot 15 K.M. Wanneer men aldus de minister de aangelegenheid beziet als een van practi- schen aard, zijn er vooral twee punten, die de aandacht vragen. Vooreerst het groote bedrag naar raming 375.000 dat, aan inkomsten zou worden gederfd, en de offers, die het P. T. T.-bedrijf zich reeds ter zake van de jongste herziening der telefoon tarieven heeft getroost. Hiernaast staat het vraagstuk van den kostprijs van het interlo- cale telefoonverkeer. Een onderzoek daarnaai heeft uitgewezen, dat de hoogte der zelfkos- ten, die uiteraard stijgen naarmate de af stand, waarover de gesprekken worden afge wikkeld, grooter is, een ernstig bezwaar "te gen de bedoelde verruiming zou worden. In verband met de bovenvermelde omstan digheden meent de minister, hoewel hij het aantrekkelijke in het denkbeeld van den stel Ier der vraag volkomen erkent, bij de tegen woordige bedrijfsverhoudingen, zooals hij die thans ziet, de ontwikkeling der gevolgen van de jongste tariefswijziging nog te moeten af wachten, alvorens hij zich gerechtigd zou achten, een beslissing in den zin van het In overweging gegeven denkbeeld te nemen. KLERKEN Blf DEN BELASTING DIENST. In een Kon. Besl. van 28 Febr. 1930, Stbl. No. 57, is een nieuwe regeling getrof fen omtrent de jaarlijksche bezoldiging van de klerken bij den Dienst der Belastingen (vroeger genoemd particuliere klerken). ONTSLAG AAN DE RIJKSWERF. Naar „De Volkskrant" verneemt is aan vijftig werklieden van de Rijkswerf Willems oord met ingang van 1 Mei a.s. ontslag aangezegd. TRAM DOOR VERKEERD STAANDEN WISSEL GEREDEN. Eén doode, één gewonde Gistermiddag reed op den Bergweg te Rotterdam een tramwagen van lijn 22, door dat de bestuurder niet zag, dat de electrischc wissel verkeerd stond, in volle vaart in de verkeerde richting. Daar ter plaatse reden op dat oogenblik twee jonge menschen op de fiets. Zij hadden er natuurlijk niet op gere kend, dat de tram de verkeerde richting zou ingaan. Beiden werden aangereden, een jongeman werd vijftig meter meegesleurd en dood opgenomen, een meisje, de 23-jarige mejuffrouw E. Warnar, werd op zijde ge worpen en aan het gezicht gewond. Zij werd overgebracht naar het zeikenhuis „Eudokia", waar zij ter verpleging werd opgenomen. Toen de tramwagen tot stilstand was ge bracht en de bestuurder uitstapte, viel deze bewusteloos neer. Ook hij werd naar het zie-: kenhuis overgebracht. Naderhand is gebleken, dat het slachtof fer van het tramongeluk de 14-jarige scho lier Frans van der Vloed is, uit de Buitenhof straat. NEDERLAND EN POLEN. Op 12 April j.1. is op het ministerie van buitenlandsche zaken onderteekend een ver drag tot beslechtnig van geschillen dooi rechtspraak, arbitrage en verzoening tus schen Nederland en Polen. STADS- EN ACADEMISCH ZIEKEN HUIS TE UTRECHT. Het bestuur van de stichting „Stads- en academisch ziekenhuis" te Utrecht heeft be sloten tot het bouwen van een infectie- en observatiepaviljoen, zulks ter vervanging van de bestaande inrichting, die sinds lang niet meer aan de behoeften voldeed. Dé bouw kosten worden geraamd op circa twee ton. SCHOUWBURGPLANNEN TE DORDRECHT. Binnenkort zullen B. en W. van Dord recht een voorstel bij den Raad indienen tot bouw van een schouwburgzaal waarvoor een bedrag geraamd wordt van 250.000. BUITENGEWOON GEZANT TE PRETORIA. Mr. H. A. Lorentz buitengewoon gezant. Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd' tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Pretoria mr. H. A. Lorentz, thans consul-generaal te Pretoria, met den per soonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. BRANDEN. Gister is te Doodenwijk gemeente Onst- wedd de behuizing van G. Rubingh afge brand. Een en ander was verzekerd. Brand in de kunstzijde-iabrieken te Arnhem. Gister is een begin van brand ontdekt in het papiermagazijn van de kunstzijdefabriek te Arnhem. Gelukkig mocht men er in slagen het vuur nog in den aanvang te stuiten, zoo dat er geen noemenswaardige schade ont stond. Gistermorgen is het gerechtelijk onder zoek naar de oorzaak van den brand begon nen, ingesteld door den substituut-officier van justitie mr. Lasonder en den rechter commissaris mr. Hannema. Bij het onderzoek werd een stuk papier gevonden, waarop geschreven stond: „Ffe- dennacht gaat de fabriek de lucht in", onder teekend „Communist". Dit papier is in be slag genomen. De storm hielp mee. Gistermorgen is te Ter Heiden (N.-B.) het burgerwoonhuis, bewoond door P. S., staande in de kom van het dorp, tot den grond toe door brand vernield. Aangewakkerd door den feilen wind, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat aan redden van den inventaris niet viel te denken. De bewoners konden zich ternauwer nood redden. Voor de belendende perceelen bestond groot gevaar, doch door het krachtig ingrij pen der brandweer konden deze behouden blijven. De oorzaak van den brand is onbekend. Een brand in de Heldringge stichten. Hedennacht heeft een felle brand gewoed in het Magdalenahuis van de Heldringge stichten te Zetten. De brand werd veroor zaakt door zelfontbranding van boenmate- riaal. Door den hevigen wind werd het vuur aangewakkerd en de brand nam snel in om vang toe. Op voorbeeldige en ordelijke wijze werden vele vrouwelijke verpleegden in veiligheid gebracht. Ook het naastgelegen kinderhuis werd ontruimd. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand werden de motorspuiten van Eist en Nijmegen gealarmeerd. De motorspuit uit Eist was spoedig ter plaatse, terwijl de brandweer van Nijmegen iets later kwam, daar zij verdwaald was. Het geheele massief gebouwde Magdale nahuis werd een laaiende vuurzee, waarvan niets viel te redden. Bezoeker: „Dat portret van uw voorvader UJkt sprekend op ow vader'. Juffrouw pasrijk: „Ja, natuurlijk. Papa heeft er vere ge poseerd".

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9