Aliaarsctie Coirant. DE Htflderd twee en dertigste Jaargang. «hoekje Provinciaal nieuws PKrILLKTON. Kerk en school Ko. M 1930. Oinsilag 22 April Woensdag 23 April. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) M).10.15 Morgenwijding. 12.1.15 Con cert. A. V. R. O.-Kwintet. 1.15 Uitz van de plechtige onthulling van het Juliana van Stolberg-Monument te Den Haag. 2.30 3.30 Radio-Kinderkoorzang. 3.30—4.— Gra mofoonpl. 4.4.30 De voornaamste studie- muziek voor piano, uitgevoerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt. 4.30 4.45 Hopman Ton Koot: „Sint Joris en de padvinders". 5.15—5.30 Gramofoonplaten. 5.30—6.— Concert uit Café „Moderne" te Amsterdam. 6.Tijdsein. Daarna: Vervolg concert. 6.30 Vaz Dias: Koersen. 6.307.15 Optreden van Accordeon. Ensemble: F. H. Ruscaa, en C. Ruscaa, accordeon. W. J. Hu- ner, piano. 7.15—7.30 Ir. L. C. Westhoff: Wat is het Bloeirenfonds ten bate van ouden van dagen". 7.30—S Gramofoonpl. S.01— 8.30 Joodsch halfuurtje door het kinderkoor tje „De Joodsche Stem", m. m. v. den voor zanger S. de Jong. 8.30 Studio-opvoering yan „Danae" (het mysterie des vallenden goudis). Tooneelspel in 3 bedrijven van Louis Schmidt. 10.— Persberichten. Na afloop gramofoonplaten. 12.Sluiting. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.15—9.30 Concert. 10.30—11.— Zieken- dienst. 11.—11.30 Gramofoonplaten. 11.30 —12.30 Harmoniumbespeling door M. F. 'Jurjaanz. 12.12.15 Politieber. 12.301.30 Concert, pameskoortje. Hr. H. Hermann, yiool. Mej. Luise Lauenroth, piano en orgel. I.30—2.45 Gramofoonplaten. 2.453.15 Le zen van Chr. Lectuur. 3.153.30 Gramo foonplaten. 3.305.Concert. Utrechtsch Fluitkwartet. 5.6.Kinderuurtje. 6.6.30 D. W. Okker: „In 1930 op reis met de N. C. R. V.". 6.30—7.— J. B. Roelofsen: „Brand gevaar en gevaarlijke gassen". 7.7.45 Uur tje voor de Rijpere Jeugd. 7.45—8.— Politie berichten. 8.Uitz. vanuit het Concertge bouw te Amsterdam. „Die Schöpfung". Ora torium van Jos. Haydn. Chr. Oratorium- vereeniging o. 1. v. Hubert Cuypers. Solisten: S BothHaas, sopraan. Louis van Tulder, tenor. Willem Ravelli, bas. Het Concertge bouw Orkest. 9.309.50 Mr. Dr. A. A. van Rhijn: „Het werk van liet Centraal Instituut voor Chr. Soc. Arbeid te Amsterdam". Daar na persberichten. Daventry, 1554.4 AI. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Gramofoonplaten. 12.20 Orkestconcert. 1.20 Gramofoonpl. 1 352.30 Toespraken bij de viering van Shakespeare's geboortedag. 3.20 Dansmuziek. 4.05 Orgel bespeling door R. New. 4.35 Kinderuurtje. 5 20 Lezing. 5.35 Nieuwsber. 6.— Piano recital door Niedzielski. 6.206.40 Lezing. 6.45 Lezing. 7.05 „The Life of King Henry V" van W. Shakespeare. 9.05 Nieuwsber. 0.30 Concert. lustrum. Kwintet. 1020— II.20 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9.35t-11.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Orkestcon cert. 4.505.50 Orkestconcert. 7.20—9.20 Orkestconcert Daarna tot 11.20 Orkestcon cert. Brussel, 508.5 AI. 4.20 Dansmuziek. 5.50 Piano-recital. 6.20 Gramofoonpl. 7.35 Orgel concert. 8.20 „De Bruiloft van Jeanette" Opera comique van Victor Massé. 9.05 Har- monicamuziek. 9.20 Concert. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 11.50—1.20 Gramofoonplaten. 3.05 Orkestconcert en soli. 7.20 Concert. Koor, orkest en solisten. Kalundborg, 1153 M. 2.50—4.50 Orkest concert. 7.357.50 Orkestconcert. 8.20 9.20 Concert, declamatie. 9.40—9.55 Concert 9.55—10.20 Kamermuziek. Zeesen, 1635 M. 6.1511.20 Lezingen. 11.20—12.15 Gramofoonplaten. 12.151.20 Lezingen. 1.20—1.50 Gramofoonplaten. 1.50 3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.50 —7.20 Lezingen. 7.50 „Wie es uns gefallt" Cabaret-programma. 8.50 Orkestconcert Daarna berichten. 9.50 Bridge-ks. Daarna: Orkestconcert. GROOTE VOORJAARSVEEMARKT. DE DIRECTEUR VAN HET MARKT- W EZEN te .ALKMAAR brengt ter alge- meene kennis dat ter gelegenheid van de GROOTE VOORJAARSVEEMARKT op W OENSDAG 23 APRIL a.s. het vee, hetwelk men niet per vaartuig naar de markt brengt, alleen aangevoerd mag worden langs den HELDERSCHEN WEG, over de HEILOOERBRUG, de SCHERMERVLOTBRUG of over de FRIESCHE BRUG. Aanvoer van vee over de Bergerpoort, de Emmabrug, de Popmansbrug of de beide rustieke voetbruggen is verboden. Het vee vanaf den Schermerweg naar de markt gebracht moet over de SCHERMERVLOTBRUG en den ACH TERWEEG worden vervoerd. Vaartuigen met voor de markt be stemd vee moeten gelost worden aan de Handelskade, de havenmeester zal de ligplaatsen aanwijzen. In verband hiermede zullen, voorzoo- veel noodig, de schepen welke een lig plaats aan de Handelskade hebben, op aanwijzing van den Havenmeester tijde lijk worden verlegd. Het vee langs den Helderschen weg en per vaartuig aangevoerd aan de Han delskade mag alleen naar de markt worden gebracht over de Korte Nieuwe- sloot van de Handelskade af. Bij de Schermervlotbrug, de Friesche- brug, de Heilooërbrug en aan de Korte Nieuwesloot zal het aan te voeren vee deskundig worden onderzocht, en zal het verschuldigde marktgeld moeten worden voldaan. In het algemeen mag men geen vee ter markt brengen zonder voorafgaand deskundig onderzoek en betaling van het marktgeld. De toegangen tot de markt zullen wor den opengesteld op WOENSDAG 23 APRIL des voormiddags 7 uur. Na 10 uur wordt geen vee meer ter markt toegelaten. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. DE V. A. R. A. OP 19 APRIL. Een telegram van het Verbond van Nationalisten. Het Verbond van Nationalisten heeft Za terdagavond het onderstaande telegram ver zonden „V.A.R.A. Hilversum Luisterend Ne derland is beu van uw revolutionnair geschet ter. leve Z. K H. Prins Hendrik!" Ver bond van Nationalisten: Dr. van der Mijle, voorzitter; Van Eysden, secretaris. Het telegram werd door den omroeper be sproken en scherp veroordeeld. Door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER 45) „Freddy", zeide ik, „ik moet den Chinee- echeiy gezant spreken". „Die is vanavond van elf tot één uur liie- te vinden. Maar wat voor den duivel heb jij met hem te maken." „Komt hij je werkelijk vanavond bezoe ken?" J „Inderdaad", verklaarde Freddy. „Wij hebben een politiek, half diplomatiek avond feest. Ik ontmoette mijn ouden vriend eerst gisteren en hij herinnerde er aan, dat hij be loofd had te komen". „Je bent een patente kerel", verklaarde ik, „en ik kom ook kijken". „Maar je hebt mijn vraag nog niet be antwoord!" „Dat komt later wel!" antwoordde ik en belde af. Niet lang na elven verscheen ik ten huize van mijn neef en na een praatje met de V'.J' 4es huizes gemaakt te hebben, bleef '.k dicht bij den ingang van de zaal vertoeven, *Tkcnde naar de binnenkomenden. Tegen Meinacht ongeveer werd Zije Excellentie Unmeesche gezant aangediend en een ê'e* GUDKARSPEL. Laatste les tuinbouw cursus Oud karspel. Dezer dagen werd, in tegenwoordigheid van de bestuursleden der tuinbouwvereenl- gingen van Oudkarspel, Noord- en Zuid scharwoude, van welke vereenigingen deze cursus uitgaat, den Rijkstuinbouwconsulent, den heer Hazeloop en den burgemeestere van Oudkarspel, de laatste les gegeven. De lei- ieds van den cursus, de heeren Renaud en Band, stelden aan de cursisten, ten getale van 8, verschillende vragen, welke meeren- deels juist werden beantwoord. Hoewel de leerstof voor jongens, zoo komende van de lagere school, niet gemakkelijk valt te ver werken, gaf deze les wel den indruk dat de avonden, tweemaal per week 3 uur, goed worden besteed. Aan alle cursisten werd een diploma uit gereikt, waarin wordt verklaard, dat zij den twee-jarigen cursus met goed succes hebben gevolgd. De heer Hazeloop reikte de diploma's uit en wees er o.m. op, dat het nu voor de jonge lui er op aan kwam, hetgeen zij op den cur sus hebben geleerd, goed in de praktijk toe te passen. De burgemeester van Oudkarspel dankte de besturen voor de vriendelijke uitnoodiging tot bijwoning dezer laatste les en vond het een goede gedachte hem de gelegenheid te geven zich een oordeel te kunnen vormen omtrent dezen cursus. Met groot genoegen heeft hij deze les bij gewoond en hij gaf zijn ingenomenheid tc kennen met het streven van de besturen der organisaties, de jonge tuinbouwers voldoen de kennis bijbrengen, om in de toekomst met vrucht dit bedrijf uit te oefenen. Spreker uitte den wensch, dat de jongelui dit streven mo gen waardeeren door den volgenden cursus in grooter getale te volgen. Een getal van 8 cursisten' is veel te weinig. BARSINGERHORN. De raad dezer gemeente besloot tot een uitwendige restauratie van het historische raadhuis. Een en ander zal geschieden over eenkomstig aanwijzingen van rijksmonumen tenzorg. Het raadhuis dagteekent uit 1622 en is een gebouw van baksteen met versieringen van bergsteen. Verder bevat het raadhuis een oud en niet-onbelangrijk archief datee- rende van ongeveer 1300, en bevat o a. brief van Jacoba van Beieren, waarin Barsinger- horn tot stad wordt verheven, dateerende uit 1428. voel van blijdschap vervulde mij. Ik had goed gezien. De groote, breedgeschouderde heer, die zich minzaam over de hand van mijn nichtb oog, was inderdaad de persoon, die ik zeer onlangs in gezelschap van Delora had opgemerkt. Ik klampte Freddy aan en weldra stond ik voor Zijne Excellentie te bui gen. Hij keek mij door zijn bril met hoornen montuur vriendelijk en gemoedelijk aan. Ik had een tijdje doorgebracht in het verre Oos ten en onderhield mij met hem over enkele onderwerpen, die ik vermoedde, dat hem be lang zouden inboezemen. „Uw Excellentie is, naar mij blijkt, al goed bekend met Londen", merkte ik op naar aanleiding van een of ander gezeg de van hem. „Ik ben uw groote stad, helaas, nog slechts zeer oppervlakkig. Ik ben altijd biij, wanneer zich een gelegenheid voor doet om haar wat nader te leeren ken nen." „Gisteravond bezocht b.v. uwe Excel lentie wel een zeer merkwaardig stads gedeelte van Londen", merkte ik als terloops op. „Gisteravond?" herbaalde de gezant vragend. „Laat ik eens even denken. Neen, gisteravond kan het onmogelijk geweest zijn, kapitein Rotherby, gister avond had ik zelf gasten aan tafel." Ik keek hem een oogenblik zwijgend aan. Maar er was op ztin gelaat niets te lezen. Ik ging dus op de zaak nog even door* 55= lïïl WINKEL. Tot leden van de afd Winkel der Vereeni ging tot verbetering van het vakonderwijs in westfriesland zijn benoemd de heer W. Rog geveen en Joh. van der Molen. Tot lid van net Hoofdbestuur der vereeniging werd be noemd de heer W. Roggeveen, en tot afge vaardigde naar de te Heer-Hugowaard te houden jaarvergadering de heer P. Lange- reis. De rekening 1929 bedroeg in ontvangsten 1106.37, in uitgaaf 1097.68, saldo 8.69 Lesuren van den teekenaar bleven onver anderd en ook in de leeraren kwamen geen veranderingen voor. Voor de nieuwe cursus werden 16 leerlin gen ingeschreven. Aan het eindexamen werd door één leer ling deelgenomen, met gunstig resultaat. Op één na konden alle leerlingen naar een hoogere klasse worden bevorderd. De gemeente stelde lokalen beschikbaar vcor het geven van het onderwijs aan de tee- kenschool, waarvoor een woord van dank werd gebracht.- SCHOORL. Donderdagavond werd, op verzoek van een zevental leden, in het lokaal van den heer Kaasenbrood een spoedvergadering gehou den door V.V.V. Groet—Kamperduin. De vergadering was, gelijk doorgaans het geval is wanneer er iets bijzonders aan de hand is, zeer druk bezocht. In het eerste gedeelte van den avond werd druk gediscusieerd over de aanleiding van deze vergadering. Het bestuur stelde op den voorgrond, dat het te behandelen onderwerp niet was medegedeeld, terwijl verschillende leden uit de vergadering te kennen gaven dat dit wel degelijk was gezegd en ieder be zoeker wel wist waar -'t om zou gaan. Nadat men 't dan eindelijk eens was ge worden, bleek het, dat de bijeenkomst als protest was bedoeld tegen een door het be stuur uitgebracht advies aan den burge meester, inzake voorgestelde wijzigingen in de gemeentelijke verordening op de zomer woningen. Uit de vergadering kwam naar voren dat het wel zeer gewensch was om ontheffing te verzoeken aan B. en W. inzake meerdere bepalingen van deze verodeniog, terwij an deren bepaalde wijzigingen wilden aan brengen, waardoor ontheffing "-niet noodig zou zijn, daar dit toch altijd als een gunst zou kunnen worden beschouwd. 't Lijkt ons niet noodzakelijk om al 't gespro ken weer te geven, en het is dan ook voldoen de wanneer we meldden, dat als eindresul taat een commissie werd benoemd, bestaande uit het dagelijksch bestuur van de vereeni ging en verder uit de heeren A. Jongerling, J. Hoogland, K. Wiedijk en G. Duinmeijer, terwijl het raadslid Schermer, die bij den Raad voorstellen tot wijziging van ae ver ordening heeft gedaan, eveneens deel zal uit maken van deze commissie. Er zal dan nader worden geconfereerd en de diverse meeningen, welke in deze vergade ring naar voren kwamen om billijker toepas sing van de verordening te verkrijgen, voor al voor de reeds bestaande zomerwoningen, zullen aan elkander worden getoetst en tesamen gevoegd, 't Resultaat zal in den vorm van een adres aan B. en W. en aan den gemeenteraad worden toegezonden. 't Is te hopen, dat uit dit resultaat 't goede zal worden geboren, waardoor de menschen, die hun woningen verhuren in 't seizoen, en alsdan een zomerwoning betrek ken, niet voor te hooge kosten zullen komen, waardoor, zooals een der sprekers zoo terecht zich uitdrukte, 't mogelijk kan zijn dan in den winter de kachel nog kan branden. BROEK OP LANGENDIJK. Verschenen is tet Jaarverslag van den grooten Tuinbouwbond en Groenteveiling, de Noordermarktbond, tegelijk met den Be schrijvingsbrief voor de Algemeene Vergade ring welke op 30 April te Noord-Scharwou- de zal worden gehouden. Aan het jaarverslag ontkenen we het volgende. Al dadelijk lezen we de opmer king, dat het overzicht der marktaangelegen- heden niet zoo blijmoedig zal zijn als dit het voorgaande jaar het geval was. Evenmin zal het mogen getuigen van pessimisme, al moge het ook waar zijn, dat het in algemeenen zin een minder goed tuindersjaar mag genoemd worden. In een vorig overzicht heeft de op steller van het verslag opgemerkt, dat we meer dergelijke jaren hebben gehad, en dat het telkens weer bleek, dat er weer betere tij den op volgden. Als uit de gegevens van den betaalmeester blijkt, dat aan de markt een omzet van 4.436.954 is bereikt over het afgeloopen boekjaar, dan kan daaruit gecon cludeerd worden dat de nood nog niet zoo hoog gestegen kan zijn als misschien wel „Ik meende uwe Excellentie gister avond gezien te hebben in een straat in de buurt van de Shaftesbury Avenue, juist toen u een klein restaurant ver liet, het Café Universal. In uw gezel schap bevond zich de heer Delora." De gezant schudde zijn hoofd een paar maal ontkennend, terwijl hij verklaar de: „U vergist zich bepaald, kapitein. Ik heb met de jongere leden mijner legatie op het Langham Palace gedineerd. Wien noemde u?" „Den heer Delora", antwoordde ik. Weer schudde de gezant het hoofd bij wijze van ontkenning en herhaalde: „DeloraNeen, de naam is mij to taal onbekend. Er vertoeven 1 eel wat landgenooten van mij te Londen ve^" volgde hij, „en het ligt voor de hand, dat juist ten gevolge van de eenheid van kleeding de Europeesche voorbijganger den eenen Chinees voor den anderen houdt." Ik maakte een zeer diepe buiging! Zoo mooi had ik nooit in mijn leven éen leu gen hooren opdisschen! Zijne Excellen tie glimlachte allervriendelijkst, toen ik afscheid van hem nam, en ging verder. Ondanks mijn teleurstelling gevoelde ik, dat mijn onderzoek mij nu eerst recht in beslag zou nemen. De aanwijzingen schenen daarbij gunstiger voor Delora te worden. Immers het had alleü schijn alsoi de onderneming, waarbij hij be trokken was, niets met misdaad had uit te staan, a v tl»- - vermoed zou kunnen worden. De oorzaak hiervan ligt wel voor een groot deel in den afloop van het voorgaande seizoenjaar, toen in de maand Maart alleen een omzet werd bereikt van ruim een millioen gulden. Het nieuwe seizoen zette niet zoo gunstig in; er moest dus wel door velen van de gekweekte reserve gebruik worden gemaakt. De aardappelen-campagne is voor velen niet gunstig geweest. De behoefte was niet evenredig aan den grooten voorraad. De vroege koolsoorten hebben het beter ge maakt: hieraan is dan ook een stuk brood verdiend. De bloemkoolteelt mag, tengevolge van de draaihartigheid, als mislukt beschouwd wor den en het laat zich aanzien, dat deze voor een groot deel van de markt zal verdwijnen, wijl op deze manier de teelt niet meer loo nend kan zijn. De producten uien en peen hebben een slechten indruk achter moeten Ia- ten; veel hiervan zal niet eens de markt be reiken, wijl enkel het werk hieraan niet eens loonend genoemd mag worden. De inventarisatie van stapelgroenten, uit gaande van de Provinciale Organisatie, le verde de geweldige hoeveelheid van 12252 wagons van 10000 Kg., waarvan alleen voor de markt van de Noordermarktbond on geveer 5000 wagons lagen. Dit kwantum was als nooit te voren zoo groot. De hoop was nu gevestigd op een mooien winter, waardoor het product tot uiting zou kunnen komen. Het tegendeel gebeurde. In- plaats van sneeuw en ijs, steeds zacht weer met als gevolg achteruitgang van kwaliteit Hoewel er niet te klagen viel over den aan voer, wat het kwantum betreft, in de maan den December en Januari liet de kwaliteit veel te wenschen over. Steeds werd in die maanden doorschot aangevoerd, om reden dat enkel geloosd moest worden datgent wat wel het allernoodzakelijkste was. Dit is voor den handel steeds jammer, maar.... ge zien de lage prijzen, die besteed konden wor den, hoopte ieder op beter, om zoo de uit komsten nog loonend te doen zijn. De prijzen der roode en gele kool liepen later in stijgende richting, terwijl die der Deensche witte door den uitvoer naar Ame rika eenigen vooruitgang konden maken. De aanvoer blijft intusschen steeds toene men en zelfs werden op één dag ruim 70 wagons aangevoerd, wat nog nimmer werd bereikt. Het Bestuur vergaderde 6 maal, terwijl er eenige Commissievergaderingen werden ge houden. De bestuursvergaderingen werden steeds uitstekend bezocht, hoewel de gele genheid tot vergaderen niet schitterend mag worden genoemd. Gehoopt wordt, dat de plannen van het bestuur tot het bouwen van een nieuw betaalkantoor, zullen worden goedgekeurd. Dit zal in de eerste plaats een groote ver betering zijn voor den betaalmeester en diens personeel dat onder geen gunstige condities zijn werkzaamheden moet verrich ten. Het ledental gaat nog steeds in stijgende lijn en bedraagt thans 1550, v at goede waarborgen voor de toekomst geeft. Het personeel heeft ook dit jaar zijn werkzaamheden tot genoegen verricht, in het bijzonder valt de groote prestatie van den marktmeester op. Bij een steeds grooteren aanvoer laat niets aan duidelijkheid en ac curatesse te wenschen over en vaak dwingt zijn slagvaardigheid, waar dit noodig mocht blijken bewondering af. Ten slotte wordt de hoop uitgesproken, dat er na een paar goede jaren, dit minder gun stige te dragen is, althans het mag geen re den zijn om mismoedig het nieuwe seizoen te gemoet te gaan. Aan het verslag is toegevoegd dat van de Commissie van Beheer, dat in denzelfden toon is opgesteld als dat van den secretaris. Meegedeeld wordt nog, dat aan keuringsboe ten werd geheven 471.35 en dat in totaal 163 keurbonnen zijn afgegeven. Hulde wordt gebracht aan den Veilingleider, den heer Ootjers voor zijn omvangrijken arbeid, die hij bij zijn moeilijke taak had. Uit het verslag van den penningmeester stippen we aan, dat de ontvangsten 45.104.27 bedroegen, waaronder 42540.60 van het Betaalkantoor. De uitga ven beliepen 43.852.18, onder welke een bedrag voorkomt van 18.403.59 voor kos ten van overkapping der veiling. Het jaar 1928 had een nadeelig saldo van 19660,69, zoodat het nadeelig slot op 1 Januari 1930 18408.60 bedroeg. VER. VAN HOOFDEN VAN SCHOLEN. De Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland heeft Zaterdag haar 32e alge meene vergadering gehouden in „Krasna- polski" te Amsterdam. De vergadering werd HOOFDSTUK XXVI. Het was reeds over éénen, toen ik van het avondfeest van mijn neef in mijn hotel terugkeerde. De portier, die mij binnenliet, wees mij intusschen een man, die in het schemerlicht van de vestibule itond. „Daar is iemand, die al een paar uur op u staat te wachten, mijnheer. Hij heeft mij verklaard Fritz te heeten." „Moet die mij spreken?" De man kwam een schrede dichterbij en sloeg aan. Toen herkende ik hem da delijk Het was de man van het Café Universal. „In orde", zeide ik tot mijn portier. „Ga maar even mede naar mijn kamers", liet ik e op volgen, mij tot f itz wendend. Ik ging hem voor naar mijn apartement, draaide het electrisch licht op en zette mij in een fauteuil. „Nu, Fritz", begon ik, „ik hoop dat je mij wat nieuws brengt." „Ik ben mijn baantje kwijt, mijnheer", antwoordde hij een beetje somber. „En wat verdiende je daarmee?" vroeg ik. „De fooien meegerekend zal het onge veer twee pond per week geweest zijn", verklaarde mijn bezoeker met een sterk Duitsch accent. „Dan neem ik je van hedenavond af in mijn dienst tegen twee pond tien pence per week. De betrekking zal wel niet van langen duur zijn, m««' je zult namens het gemeentebestuur bijgewoond door drs. W. H. ten Seldam, gemeentelijk in specteur van het onderwijs. Van minister Terpstra was bericht van verhindering inge komen. In zijn openingswoord releveerde de voor zitter van het hoofdbestuur, de heer A. J. v.' Goethem o.a., de sociale beteekenis van in voering van Esperanfo-onderricht op de scholen. Spr. klaagde er over dat de zelfstandigheid van schoolhoofden nog altijd dikwijls in het gedrang wordt gebracht; vooral óok op het platteland. Een afzonderlijke salarisregeling voor de hoofden zou, aldus spr., hierin ver betering kunnen brengen. Daarmee zou het denkbeeld bestreden worden, dat het hoofd alleen onderwijzer plus administrateur is. Na goedkeuring der verslagen werd als plaats voor de volgende algemeene vergade ring bij meerderheid van stemmen Amers foort aangenomen. De heer E. J. Blekkink, secretaris der ver eeniging, verdedigde, naar het Hbld. meldt, namens het hoofdbestuur een voorstel om toe te treden tot het Verbond van Vakorganisa ties van Hoofdarbeiders in Nederland. Bij de discussie over dit voorstel vroeg een afgevaardigde van de afdeeling Amsterdam, hoewel deze in principe niet tegen aanslui ting bij een centrale is of er niet een geschik tere centrale bestaat dan die, door het hoofd bestuur voorgesteld. De afdeeling Den Haag verklaarde zich tegen aansluiting in het algemeen wegens het geheel uiteenloopen van de belangen der leden van het verbond en die van de Ver, van Schoolhoofden. Nadat nog namens verschillende afdeehn- gen het voor en tegen van het voorstel tot aansluiting was bepleit, werd het voorstel met groote meerderheid van stemmen ver worpen. Een voorstel van het hoofdbestuur om uit te spreken dat aan de leervakken van het L. O. het esperanto behoort te worden toe gevoegd (facultatief) is aangenomen met 26 tegen 25 stemmen. In de 's middags voortgezette algemeene vergadering werden voorstellen behandeld van .verschillende afdeelingen. In de eerste plaats kwam aan de orde een voorstel der afdeeling Amsterdam, dat het hoofdbestuur het onderwijs in de lichame lijke opvoeding, in verband met de invoe ring daarvan ten plattelands, in studie zou nemen en zich op de eerstvolgende alg. verg. zou uitspreken over de kwestie: vakonder wijzer of klasseonderwijzer voor dit onder wijs. Na ampele discussies, waaraan onder an deren werd deelgenomen door hoofdinspec teur Brandts, werd genoemd voorstel aange nomen. Een bijbehoorend praeadvies, waarin het hoofdbestuur de wenschelijkheid uitsprak, dat reeds in de aig. verg. van 1930 een be slissing zou worden genomen over de vraag: vak- of klasse-onderwijzer, werd in getrokken. Verworpen werd een voorstel der afd. Rott erd amluidende „De lagere school moet aansluiting krijgen met de nijverheidsschool, in dier voege, dat de leerlingen ook vóór het 12de jaar kunnen overgaan naar het nijverheids-onderwijs". Voor dit voorstel hadden alleen gestemd, de afdeelingen Rotterdam en Leiden. Ten slotte werd een voorstel van de afd. Amsterdam aangenomen hiertoe strekkende, dat het H. B. de mogelijkheid zal onder zoeken, waarop door de Vereeniging leiding en medewerking kan worden gegeven bij de eventueele uitvoering van de wet op het aan vullend onderwijs voor de z.g. rijpere jeugd. Na sluiting van de algemeene vergadering recipieerde de heer L. Nooter, lid van het hoofdbestuur der vereeniging en van de re dactie van het orgaan, ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag. Velen kwamen den bekenden jarige gehik- wenschen; de bijeenkomst nam geheel het karakter van een huldiging aan. Behalve het huldigingscomité, dat zich voor deze ge legenheid gevormd had, was een eere-comité samengesteld, waarin o.a. zitting hadden de heeren K. Brandts, hoofdinspecteur van het lager onderwijs te Haarlem; jhr. mr. C. Feith, secr.-gen. van het dep. van Onderwijs. K. en W., mevr. J. Westerman, lid van de Tweede Kamer, dr. N. M. Josephus Jitta en andere autoriteiten. Verschillende sprekers brachten den heer Nooter hulde voor zijn groote verdiensten. T c E KE NONDER W IJS Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Nederlandeche Vereeniging voor Teekenonderwijs is gistermiddag tevens bemerken, dat zij niet onvoordeelig zal wezen." De man liet zijn hoed door zijn vingers glijden en keek mij met domme oogen aan, terwijl hij antwoordde: „Ik ben geen knecht, mijnheer". „Als dat wel het geval was, zou ik je niet kunnen gebruiken. Maar je kunt je nuttig maken in een andere richting, als je er tenminste lust in hebt." „O, mijnheer, ik ben tot alles bereid. Ik heb vrouw en kinderen en daarom mag ik niet zonder werk zijn." „Nu goed! In het kort komt het hier op neer, dat ik het verblijf moet te weten komen van den heer, die gisterenavond met den Chinees in jouw restaurant is geweest." De man keek mij met zekere verba zing aan en vroeg: „Weet u clat dan niet?" „Neen en daarom is het jouw taak dat adres uit te vinden." „En wat krijg ik er voor, als ik de ver blijfplaats var, dien heer weet. mede te deele"?" „Een bankbiljet van tien pond", ant woordde ik, „contant uitbetaald." Een flauw glimlachje verscheen op zijn gelaat, terwijl hij zeide: „Dan kan ik het u wel dadelijk medc- deelen. Heeft u de tien pond bij <i« hand?" „Onmiddellijk", antwoordde ik. op staande. „Kom aan, Fritz, je beni een flinke kerel en ik beloof je, dat hel niet bij tien pond zal blijven." --r—-*. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5